Zaaddonor wil geen 'contact' Geen belangstelling voor informatiebus Schiphol 'Viaduct voor flitstrein snijdt polder in tweeën' 'Afvalverwerkers moeten fuseren' 'D Randstad Carpoolstrook voldoet niet aan verwachtingen Bezwaar van één burger: plan van 20 miljoen geschorst Bouwvakkers langdurig werkloos 0IGEN BAAS Statenleden willen Noordwijkse lichtmonsters de nek omdraaien 'De amaretto-taart is echt van amaretto Hillegom Kamerlid woont op camping in Rijnsburg ZATERDAG 2 JUL11994 975 Ruim 80 procent van de 'vaste' spermadonors van het Academisch Ziekenhuis Leiden zou geen zaad meer af staan als er een eind komt aan hun gegarandeerde ano nimiteit zoals het wetsvoorstel donorgegevens kunstma tige inseminatie (KID) wil. Het donorbestand van het AZL is een van de grootste van Nederland. "Misschien ligt het aan het weer" DEN HAAG Het ziekenhuis heeft een onder zoek gedaan waarbij 57 van de I 63 donors een vragenlijst invul den. Van hen zouden er maar elf donor blijven als het wets voorstel wordt .aangenomen. Vooral de hoogopgeleiden zou den stoppen, zo blijkt uit de in het blad Medisch Contact gepu bliceerde resultaten. Op de vraag hoe ze denken over con tact met eventuele KID-kinde- ren antwoordden 42 donors dat nooit te willen. Nagenoeg alle donors staan positief tegenover een systeem met twee 'loketten': ouders zo wel als donors kunnen dan kie zen tussen het wel of niet ano niem blijven van de donor. Drs. J. de Bruyn, hoofd van de Leidse spermabank en voorzit ter van de Nederlands-Belgi sche Vereniging voor Kunstma tige Inseminatie, herinnert er aan dat er nu al een tekort is aan dorforsperma. De voorge stelde wetgeving zou volgens hem dan ook vergaande conse quenties hebben voor de KID- hulpverlening. Het is zelfs de vraag of die nog wel zal kunnen worden voortgezet. Het AZL heeft inmiddels het twee-loket- tensvsteem ingevoerd. Overigens hebben woord voerders van PvdA, D66 en WD eerder deze maand al laten we ten dat ze overwegen de anoni miteit van spermadonors toch te handhaven. Dit omdat het wetsvoorstel nu al heeft gezorgd voor een tekort aan zaaddonors. LEIDEN HERMAN JOUSTRA De informatiebus van Schiphol heeft de afgelopen dagen nau welijks belangstellenden getrok ken in de regio Leiden, In War mond, Leiden en Leimuiden was het bezoek zelfs 'schrikba rend laag', volgens de voorlich ters Johan Rip en Marjan Le- maïtre. Alleen in Oegstgeest viel het bezoek mee, maar ook daar was geen sprake van een grote stroom van geïnteresseerden. Bij de bus kon men terecht voor informatie over de uitbreidings plannen van de luchthaven. „Dit hadden we nooit ver wacht". zegt Rip. „Vooraf had den we toch signalen gekregen dat Leiden en omgeving zeer geïnteresseerd zou zijn. Zeker omdat Schiphol hier niet zo ver vandaan ligt." Hij zegt het ter wijl hij en zijn collega op een klapstoeltje zitten. In het zon netje voor een lege bus, bij de markt bij de Kopermolen. Tus sen de kraampjes is het druk. Maar bij de bus is het stil. Rip en Lemaitre zitter er nu al drie uur. „Maar meer dan vier be zoekers zijn er niet geweest." „De vorige keer dat we in Lei den waren, vlak bij bij de Vis markt. was het al niet anders", verzucht Lemaitre. „Het vreem de is dat in gemeenten waar we juist weinig toeloop verwacht ten, de mensen in groten getale kwamen aanzetten. In Heems kerk bijvoorbeeld, terwijl dat toch vrij noordelijk ligt. Ja, in Aalsmeer en Hoofddorp kwa men ze wel. Maar dat is ook in de buurt van Schiphol." „Mis schien ligt het aan het weer", zegt Rip. „Misschien ligt het aan de vakantieperiode. Of mis schien is het de lokatie die we soms krijgen toegewezen. Maar dan nog. In de drie maanden dat we rondtrekken hebben we meer dan 5000 bezoekers gekre gen. Elders trekt de bus blijk baarwei." Rip en Lemaitre laten het.in terieur van de bus zien. Aan de wand hangen grote landkaar ten, met daarop de verschillen de mogelijkheden tot uitbrei ding en de effecten daarvan op de geluidoverlast. „Tachtig pro cent van de vragen heeft betrek king op het geluid", zegt Rip. „Tien procent van de vragen heeft betrekking op het milieu. En slechts een ldein deel van de vragen gaat over het economi sche aspect. Wel opvallend Johan Rip (rechts) geeft uitleg a dat ze juist in de Bijl- i de weinige n laatste aspect. Ze waren nog steeds bang voor ongelukken, maar ze waren verheugd over het feit dat de uitbreiding zoveel banen kan opleveren. Wellicln omdat de werkloosheid daar zd hoog is.. In de andere gemeen ten speelde dat niet zo." Ondanks het gebrek aan bet langstelling keert de bus naai alle waarschijnlijkheid wel temt in Leiden en omgeving „Natuurlijk", zegt Rip. „We wilt len er mee doorgaan. De men sen die kwamen, konden he| initiatief van Schiphol bijzondei waarderen. Niet dat we altijd on dezelfde lijn zaten, maar zï konden hun vragen kwijt. En z< konden folders meenenemen Van onze kant vonden we hel prettig begrip voor onze stand punten te ondervinden." Er vliegt juist een vliegtuig over. „Er was hier net eeq vrouwtje", vertelt Rip. „Die was bang omdat de vliegtuigen hiel zo laag overvliegen. We hebben haar verteld dat ze nooit lagej vliegen dan 2000 voet, dat is on geveer 660 meter. En we heb ben haar uitgelegd dat ze op die hoogte moéten vliegen, omdat de landingsbaan iets verderop ligt. Hoger vliegen kan niet, om dat de landing dan niet lukt. Ie merkt dan dat die informatie zin heeft. Ze was opgelucht." Maij laat meer auto 's toe DEN HAAG GPD De carpoolwisselstrook op de Al tussen Naarden en Diemen voldoet niet aan de verwachtin gen. Er maken te weinig voer tuigen gebruik van de strook die in oktober 1993 in gebruik werd genomen. Om het gebruik te stimuleren mogen vanaf 22 au gustus ook auto's met twee in zittenden de strook gebruiken. Nu moeten er nog minstens drie mensen in een auto zitten die de strook op wil. Minister Maij (verkeer) meldt dit in een brief aan de Tweede Kamer. De bewindsvrouwe voelde er tot nu toe nooit wat voor om ook duo's op de strook toe te laten. De PvdA deed dat voorstel al in februari, in april gevolgd door de ANWB en het CDA. Steeds bleek Maij tegen. Het experiment om ook au to's met twee passagiers op de strook toe te laten zal een half jaar duren. Daama wordt be zien wat er verder gedaan moet worden. Indien de proef ertoe leidt dat er zo veel auto's extra van de strook gebruik gaan ma ken dat daarop ook filevorming ontstaat, wordt de strook weer alleen toegankelijk voor auto's met drie of meer mensen er in. Per dag maken nu ruim 1000 auto's gebruik van de strook. In de spits zijn dat er 300 tot 400 per uur. Dit beeld is al geduren de- maanden constant. Overi gens blijkt het misbruik van de strook toe te nemen. Ongeveer 25 procent van de auto's die de strook oprijden vervoert minder dan drie mensen. Er zijn wel controles van de politie maar die blijken onvoldoende effect te hebben. De a,anleg van de strook kostte zo'n 95 miljoen gulden. AMSTERDAM Na een bezwaar van één bur ger. de Amsterdamse Thea Troostwijk, is de bouwvergun ning voor een gebouw met een waarde van meer dan 20 miljoen gulden geschorst. De president van de Amster damse rechtbank wees deze week het bezwaar van Thea Troostwijk toe, ondanks de grote belangen die naar voren werden gebracht door het Tro peninstituut en de Hervormde Kerk, de initiatiefnemers ach ter het project op het terrein van de door brand verwoeste Muiderkerk in de Amsterdam se Dapperbuurt. Troostwijk beroept zich in haar verweer op het negatieve oordeel van de schoonheidscommissie, dat door het stadsdeel De raadsman van de Am sterdamse, mr. H. Sarolea, zei in een reactie dat ook in Am sterdam een 'ambtenarencul- tuur' oprukt: „De gemeente is steeds verder verwijderd van de burger en probeert steeds vaker plannen kost wat kost door te drukken." Haarlemmermeer wil praten over alternatieven RICHARD MOOYMAN GOUDA/LEIDEN Een op de twee werkloze bouw vakkers in Zuid-Holland maakt nauwelijks kans op werk. De helft van de 5000 werkloze bouwvakkers in deze provincie bestaat namelijk uit langdurig werklozen, allochtonen en 50- plussers, die voor een deel ar beidsongeschikt zijn. Zij vormen een kwetsbare groep op de arbeidsmarkt. Dat blijkt uit cijfers van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, ver strekt door de Bouw- en Hout bond FNV. In Leiden staan 296 werkloze bouwvakkers ingeschreven. Van hen zijn er 350 langer dan éen half jaar werkloos, 122 ziek of gedeeltelijk arbeidsongeschik, 95 ouder dan 50 jaar en 83 al lochtoon. De werkloosheid in de bouw loopt slechts langzaam terug. De hoofdaannemers nemen lie ver goedkoper personeel in dienst via onderaannemers. De ze onderaannemers halen hun medewerkers uit andere gebie den van Nederland of uit het buitenland, zo stelt de Bouw en Houtbond FNV. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Michaele en Dennise Pavan (r) van het Leidse bedrijf Pavan, importeur van Italiaanse delicatessen. Dit is voorlopig de laatste aflevering van Eigen Baas. In september wordt de draad weer opgepakt. De gemeente Haarlemmermeer heeft grote problemen met het geplande viaduct voor de Ho gesnelheidslijn (HSL) tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Dit acht tot tien meter hoge bouwwerk over de rails van de Schiphollijn zal de polder ruimtelijk gezien in tweeën snijden. B. en W. van Haarlemmermeer schrijven dit in een in spraakreactie over de aanleg van de HSL tussen Amsterdam en Parijs. Haarlemmermeer wil met het ministerie van verkeer en waterstaat om de tafel gaan zitten om te zoeken naar alternatieven voor het hoge spoor viaduct, dat het zicht op flinke delen van de pol der zal ontnemen. In elk geval mqet de hoogte van de kruising zoveel mogelijk worden beperkt en het viaduct landschappelijk beter worden in gepast. B. en W. gaan verder akkoord met de aanleg van de Hogesnelheidslijn. Het college is het eens met de voorkeursroute door Haarlemmermeer, waar de flitstreinen grotendeels op nieuwe rails vlak langs het bestaande spoor van de Schiphol lijn gaan rijden. Alleen in het uiterste zuiden var de polder buigt het spoor van de flitstrein af oir een meer oostelijke route te volgen. Haarlemmermeer is bereid aan dit tracé mede werking te verlenen, op voorwaarde dat eigenaren en huurders van de woonhuizen en bedrijfsge bouwen die voor het nieuwe spoor moeten wij ken een goede schadevergoeding krijgen. Het gaa| daarbij naar verwachting om enkele gevallen. Ook gedupeerde gebruikers van landbouwgronden teil zuiden van Nieuw-Vennep die door de nieuwe spoorlijn worden doorsneden moeten een com pensatie krijgen. B. en W. van Haarlemmermeer hebben ingel stemd met het plan van het ministerie om te on derzoeken of de drukke rijksweg A-4 tussen Bur gerveen en Leiden kan worden verbreed. Haarj lemmermeer vindt echter dat ook een verbreding van het deel tussen Hoofddorp en Burgervecn moet worden bekeken. Door de files op de snel weg neemt het sluipverkeer in de polder toe, all dus de reactie. B. en W. suggereren ook te orider-1 zoeken of er op de A-4 een aparte rijstrook vooi het vrachtverkeer kan worden ingesteld. DENHAAG/NOORDWIJK. Aan de Christelijke MAVO De Dwarswetering in Leiderdorp slaagden de volgende kandida ten: Jorik Geerlings, Hester Kroe- semeijer, Michael Ladan, Ri chard Lamers, Hamid Liaka- thoesein, Elenita van Loef, Den nis Vermont, Rani de Vries, Nancy Winter, Patrizia Zara. De 'skyrose' van de Noordwijk se disco, verlichte reclamezui len langs de snelweg en schijn werpers bij monumenten en andere gebouwen. Voor de sta tenfractie van Groen Links is het allemaal energieverspilling en aantasting van het recht op duisternis. Vandaar het verzoek aan Ge deputeerde Staten om actie te ondernemen tegen deze 'licht monsters': „Als de provincie zelf geen regels voor nachtverlich ting kan opstellen, moet ze het Rijk vragen om dat te doen." Directe aanleiding voor de vragen is de commotie rond een disco in Noordwijk. Een Leide- naar dacht een UFO te zien. maar bij nader onderzoek bleek het helle hemellicht afkomstig van een grote lamp op het dak van een disco. Groen Links noemt elke vorm van reclameverlichting 'node loos' en in strijd met de uit spraak van de Raad van State dat iedere Nederlander recht heeft op duisternis. De partij wil dat het provinci aal bestuur laat uitrekenen hoe veel energie wordt verspild 'met deze grapjes'. Ook is Groen Links benieuwd hoe die verspil ling zich verhoudt tot de totale besparing die te bereiken is als iedere Zuidhollander zijn gloei lampen vervangt door spaar lampen. Wegwerkzaamheden In de week van 4 tot en met 8 juli a.s worden er bestratingswerkzaamheden uitgevoerd in de Olympiaweg, nabij de Hillinenbrug Het verkeer zal hierbij vertragingen kunnen'ondervinden. In het belang van de veiligheid doen wij een dringend beroep Gemeente MONICA WESSELING smaak van de Nederlan ders wordt langzamerhand erfijnder, maar de meesten willen toch nog steeds het liefst véél eten voor weinig geld. Een berg ijs of een enorme taartpunt voor een paar kwart jes. Onze patisserie en ons ijs zijn gerafï- neerder. Als je aardbeienijs eet dan proef je ook echt aardbeien, de amaretto-taart is ook echt gemaakt van amaretto. Gelukkig ontdekken steeds meer mensen dat je beter iets meer geld kunt uitgeven en echt genieten, dan iets wel aangenaam vin den, maar niet echt verrukkelijk. We zijn nu dik een jaar bezig als importeurs van Itali aanse delicatessen. Niet alle delicatessen natuurlijk. Italië heeft een rijke keuken en alles importeren is dus onmogelijk. Wij hebben gekozen voor de dessert-markt. We zijn, als echte Italianen, eerst in ons moederland gaan zoeken naar een goede leverancier, je moet hele hoge eisen stellen. Een banketbakker die genoegen neemt met tweederangs fruit en het met de hygiëne niet zo nauw neemt of zijn taarten of ijs fa brieksmatig produceert, komt er bij ons niet in. In Italië zijn er eigenlijk maar twee echt goede grote patisserieën. Die van ons - 'Des sert'- is er een van. Er werken 60 vakbekwa me ambachtelijke patissiers die met liefde voor het vak taarten en ijs bereiden. Het was niet makkelijk om de eerste klan ten te vinden. Wij, opgegroeid met de Itali aanse keuken, weten heel goed wat lekker is; de Hollander kan nog veel leren. We zijn begonnen door met een klein aanhangwa- gentje langs alle restaurants en ijssalons te rijden. Niet praten, maar simpelweg de mensen laten proeven. De kwaliteit vaq on ze spullen werkt overtuigender dan alle mooie verkooppraatjes. Al snel hadden we een paar klanten en ach, dan komt de mond tot mond reclame van zelf. Zo belde laatst een restauranthouder me omdat hij bij een collega zulk heerlijk ijs gegeten had. Het kleine aanhangwagentje is inmiddels vervangen door een grotere vrieswagen. Dat zijn overigens wel giganti sche investeringen. We wonen nog bij onze ouders en dat is maar goed ook. Een volledig inkomen halen we nog niet uit onze taarten. Je merkt wel dat we, om als volwaardig zakenman te worden aangezien, onze leeftijd niet mee hebben. We zijn allebei begin twintig. Dat je op zo'n leeftijd zelfstandig importeert, verwachten mensen gewoon niet. We heb ben eerlijk gezegd in het begin het maar zo gelaten en net gedaan of we vertegenwoor digers waren. Dat was makkelijker dan uit leggen hoe het 2it. En ach, het gaat erom dat je goede zaken doet. En dat lukt steeds beter. We hebben het steeds drukker. Dat betekent ook dat de verantwoordelijkheid groter is geworden. Het vrije gevoel van de eerste maanden is weg. Het is nu echt seri eus. Ook leuk, maar anders." TEKST MONICA WESSELING FOTO BEN DE BRUYN De vier afval verb randingsbe- drijven in Zuid-Holland moeten een fusie aangaan en commer ciëler worden. Alleen zó kan overcapaciteit van de verbran dingsovens en dus verhoging van de kosten voor afvalverwij dering worden voorkomen. Naast een commercieel ver- brandingsbedrijf moet er een provinciaal stortbedrijf komen. Zuid-Holland en de nieuwe provincie Rotterdam moeten samen dit stortbedrijf exploite- Een en ander blijkt uit een onderzoek van het bureau Mc Kinsey Co., uitgevoerd in op dracht van de afvalverwijde- ringsbedrijvcen Proav, AVR, Ro- teb en Gevudo. Zuid-Holland stevent af op een overcapaciteit aan verbran dingsovens. Er worden, in ande re provides, nog steeds ovens bijgebouwd. Tegelijkertijd is er steeds minder afval dat ver brand moet worden; hergebruik van materiaal neemt hand over hand toe. Te veel ovens betekent onder bezetting en dus hoge kosten per ton afval. Zonder ingrijpen in de groei van het aantal ovens en de benutting ervan wordt de verwerking van afval in elk geval duurder. Een rekening die de burger op zijn bordje krijgt. Door de vier afvalbedrijven sa men te voegen worden de ovens optimaal gebruikt. Het nieuwe grote bedrijf moet als commer cieel bedrijf worden gedraaid. Het storten moet de provincie in eigen hand houden, vindt Mc Kinsey. Storten is uit milieu overwegingen nog steeds de slechtste optie: het kost ruimte en liet gevaar voor vervuiling van de omgeving is en blijft be staan. Storten moet als 'sluit stuk in de afvalverwerking' wel blijven bestaan. Het provinciebestuur neemt eind dit jaar een besluit over de aanbevelingen van het onder zoek. RUNSBURG/LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Een kamerlid, wonend tussen de campinggasten. Een hele maand lang. Dat gebeurde bij de Rijnsburgse campingbaas A. van Duyn van de Rijnsburg se camping Koningshof. Gisteren nam d,e politicus in kwestie, B. Leerkes uit Ensche de, afscheid met de woorden: 'Tot september'. Na de zomer vakantie wil de 72-jarige poli ticus, sinds dit voorjaar in de kamer voor de Unie 55-plus, namelijk opnieuw met zijn ca ravan richting westen komen. Is het niet in Rijnsburg, dan wel in Delft. Beide campings zijn in handen van de Ko ningshof bv. Dèt de kampeerder aan de Elsgeesterweg kamerlid was, merkte Van Duyn pas na en kele weken: „Ik zag hem iede re dag met zijn trekken en vroeg hem wat hij deed. 'Ik ben kamerlid en Werk in Den Haag', antwoordde hij. Veel ruchtbaarheid gaf Leerkes er verder niet aan: „Hij stond ook in een hoekje van het ter rein, tussen wat Engelsen." De politicus zelf is niet te pakken te krijgen. Maar zijn dochter verklaart dat haar va der het onzin vond om na 42 jaar huwelijk opeens apart van zijn vrouw te gaan wonen, op een peperduur appartementje in de buurt van Den Haag: „Mijn ouders hebben altijd ge kampeerd en ook in Rijnsburg hebben ze zich prima ver maakt. Als pa thuiskwam, stonden de piepers klaar." „Gewóón doen", is het mot to van haar ouders. Of, zoals de campingbaas haar vader had horen zeggen: „Waarom zou ik tussen buren gaan wo nen met een aardappel in hun keel?"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16