Vocht dreigt hele wijk te verwoesten Rijpwetering: weg met die dammen Rijn Veenstreek Rolschaatsbaan of snelweg? Alphen helpt allochtonen aan baan Weghalen dammen kost bijna miljoen Milieufederatie wil regels voor graafwerk Diamanten bruiloft in Alphen Westnederland: bus niet via Burgemeester Smeetsweg Vier ton voor opknappen van Kerkweg Alphenaar verhoord over fraude 14 ZATERDAG 2 JUL11994 Vocht dreigt de hele woonwijk in Roelofarendsveen, waarin de straten naar waterschappen zijn vernoemd, te verwoesten. Twee deskundigen op vochtgebied zeggen, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat alleen een bewoner van het Schieland hiervan de dupe is. „Hoogstwaarschijnlijk heeft de hele buurt er mee te kam pen of krijgt er nog last van. ALKEMADE MARIETA K Dat zeggen directeur M. Hen- nipman van Vochttechniek Ne derland BV en Harry van Veen van het Bouwkundig ontwerp en adviesbureau in Oude Wete ring. Hennipman vergelijkt het vochtprobleem bij de familie Van der Heiden aan het Schie land als een emmer die vol druppelt. „Bij deze familie loopt het over de rand. Bij de anderen zit het vocht waarschijnlijk net tegen de rand aan." Vochttechniek Nederland BV heeft enkele weken geleden op verzoek van Van Veen die hier over was benaderd door de fa milie Van der Heiden, een on derzoek verricht naar de oor zaak van de hoge voch- tigsheidsgraad in de woning. Het bureau is tegen twee oorza ken aangelopen: de kruipruimte is veel te vochtig (gemeten is 94 procent) en de inspringende ge vel aan de zuid-westkant laat vocht en dus ook regen door. De problemen zijn ook heel 'eenvoudig te verhelpen', meent Hennipman. „Je rolt een slan getje uit en laat cementschuim op de vloer van de kruipruimte vloeien. Dat sluit de bodem af, waardoor geen vocht meer uit de grond omhoog kan komen. Nu ligt er dan wel een laag plas tic op de vloer. Die heeft echter zoveel kieren en openingen dat het vocht er nog makkelijk doorheen kan." Om te voorkomen dat er vocht via de muur naar binnen dringt, moet dat stuk worden afgebroken, stellen zowel Hen nipman als Van Veen die het bureau op verzoek van Van der Heiden heeft ingeschakeld. „Af breken, opnieuw bouwen en nieuwe isolatie erin. Het lijkt al lemaal erger dan het is", zegt hij laconiek. Een ding is wel zeker, stelt Van Veen. „Als hetzelfde in de hele wijk speelt, is het probleem zeer groot. En het zou zeer toe vallig zijn als alleen familie Van der Heiden met deze proble men te kampen heeft." Hennipman is ervan over tuigd dat het hoge vochtig heidsgehalte niet door de men sen zelf wordt veroorzaakt. „O nee. Mensen produceren wel vocht, maar piet zoveel dat de bepleistering van de muur valt." Familie Van der Heiden kampt al sinds ze vijf jaar gele den in het circa 15 jaar oude huis kwamen wonen, met het vochtprobleem. De opengebar- ste kurkvloer is inmiddels weg gehaald, waardoor de scheuren in de betonvloer zichtbaar zijn geworden. De vloer in de huis kamer vertoont diverse gaten en de bepleistering van de muur valt naar beneden en meestal hangt er een bedompte lucht. De kinderen zijn constant ver kouden. De familie leeft nu op zolder om te voorkomen dat het vocht ook de meubels gaat ver nietigen. „In- en intriest", ver zucht Van Veen. „Het punt is ook dat het huis van de woning bouwvereniging is", merkt Hen nipman op. „Als het van jezelf was geweest, los je het pro bleem sneller op. Nu moest er gewacht worden op de woning bouwvereniging. Net als de meeste corporaties in Neder land, heeft deze ook te lang ge wacht met het inroepen van deskundigen." Woningbouwvereniging Alke made heeft de afgelopen weken ook een onderzoek laten ver richten door een onafhankelijk deskundige. Het rapport met de bevindingen wordt volgende week verwacht. ZOETERWOUDE Vanaf vandaag is de Burge meester Smeetsweg ii Zoeterwoude bereikbaar vanaf de Wei- poortseweg. De straat was twee weken afgeslo ten, omdat de verbinding met de rijksweg 11 werd aangelegd. Het gladde as falt strekt zich inmiddels uit naar de N11, die in het najaar wordt aangeslo ten op de rijks weg 4. Tot die tijd lijkt de weg op een lange rolschaatsbaan, zoals die be stonden in de tijd van de auto loze zondag. HENK BOUWMAN In Alphen aan den Rijn begint in september een werkgelegenheidsproject voor 125 allochtonen. Dit Arbeidsinpassingsproject Allochtonen, dat nog door de gemeente Alphen wordt voorbereid, is bedoeld voor allochtonen die al geruime tijd werkloos zijn en nauwelijks nog kans op een baan hebben. Tijdens de bijscholing van de werkloze probeert het arbeidsbureau een baan te vinden. C. de Jong, coördinator werkgelegenheid bij de gemeente Al phen, hoopt dat 75 werkloze allochtonen na bij scholing een baan krijgen of dat zij een verdere beroepsopleiding kunnen volgen. Alphen was in eerste instantië'bèzig met de. voorbereidingen voor een werk- en scholingspro ject voor alleen jonge Marokkanen. Later is beslo ten om alle allochtonen in het project op te ne men. De Jong: „De werkloosheid onder alle al lochtonen is groter dan onder Nederlanders. Veel allochtonen komen zonder hulp heel moeilijk aan een baan. Hun opleiding is onvoldoende of ze hebben te weinig werkervaring." De werklozen zullen in het project intensief worden begeleid. De afdeling sociale zaken zal "bepalen wie in aanmerking komt voor de bijscho ling, die zes tot maximaal twaalf maanden mag duren. Consulenten zullen herhaaldelijk gesprek ken voeren met de deelnemers en via hun contac ten met werkgevers proberen een baan te regelen. Het project moet nog wel door de gemeenteraad en het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorzie ning (RBA) Rijnstreek worden goedgekeurd. Dei Jong verwacht dat die toestemming er medio au gustus is. Riolering voor Korteraar-zuid Korteraar-zuid krijgt binnenkort zijn riolering. Tegelijk zullen 6 wo ningen aan de Zevenhovenseweg worden aangesloten en enkele woningen ten zuiden van de Schoutervaart. De kosten zijn begroot op ruim 1,6 miljoen gulden. In dat bedrag zitten ook kosten voor het ophalen van verzakte delen van het wegdek en het asfalteren ervan. Ook de kruising Kor- teraarseweg/Kerkweg zal overzichtelijker worden gemaakt door de schuine as van de Korteraarseweg recht op de Kerkweg te doen uit komen. Zomersplotzfestival in Alkemade ROELOFARENDSVEEN Het jaarlijkse zomersplotszfesti- val heeft volgende week zater dag plaats. Het spits wordt om half acht afgebeten door de plaatselijke vierkoppige band Triple Six. Om kwart over acht volgt een optreden door Scrap- zone. Om negen uur zijn De Raggende Manne aan de beurt. Die worden om half elf weer af gelost door Hallo Venray. The Bob Color sluit met het optre den dat om twaalf uur begint, het festival af. Als Nederland in verband met de wereldkam pioenschappen moet voetbal len, wordt de wedstrijd binnen op het scherm vertoond. Splotz is gevestigd aan het Sportpad 25 in Roelofarendsveen. 'Zelfs na 15 jaar went het nog niet' RUPWETERING MARIETA KROFT Rijpwetering is de twee dam men in de Akkersloot spuugzat. Zelfs nu ze er al zo'n 15 jaar lig gen, zijn ze nog een doorn in het oog. Het Vennemeer is hier- door vanuit Rijpwetering niet meer rechtstreeks te bereiken voor schaatsers, kanoërs en ple ziervaartuigen. Bovendien is het een lelijk gezicht, zo'n dam middenin een 'prachtige door vaart naar het Vennemeer', oor delen de Flippers. Vooral voor mevrouw E. Zandbergen is de dam naast haar huis een kwelling. „Op de dag dat ik hier kwam wonen, werd die gelegd", herinnert ze zich. „Ik schrok me wild en heb meteen gebeld naar het hoog heemraadschap en het water schap. Die zeiden dat het te vo ren in de kranten had gestaan en dat er geen bezwaren over waren binnengekomen. Daar sta je dan. Ik had het, voordat we dit huis kochten, wel kun nen weten als ik het bestem mingsplan wat beter had bestu deerd. Ik heb er echter nooit bij stilgestaan." De jaren verstreken, maar de dam bleef haar ergeren. Twee jaar geleden nam ze weer eens contact op met het toenmalige waterschap De Veen- en Geest landen. Dit vertelde dat de dam ëruit gaat, maar dat het mis schien nog wel vijf jaar zou du ren. Tevreden met het ant woord was ze niet. „Is het wel echt zo? En waarom moet het nog zo la'ng duren? Lieve hemel tegen die tijd ben ik 65." Zandbergen diende vorig jaar april een klacht in bij de provin cie Zuid-Holland, die het toe zicht moet houden op de han del en wandel van het water schap. „Ik smeek u, versterk de dijken aan weerszijden en haal de lelijke dammen er zo snel mogelijk uit", schreef ze. „Een ding moet u geloven. Iedereen ;hier in Rijpwetering is het met mij eens." Naar aanleiding van de klacht is A. Verplak, juridisch mede werker bij de provincie Zuid- Holland, gisteren poolshoogte wezen neipen in Rijpwetering. Samen met Zandbergen loopt hij naar de 'plek des onheil'. „Inderdaad, het is een heel on natuurlijk gezicht", constateert een plaatje. Je zou toch zo stoffer en blik pakken en die dam vegen?', zucht n i doorn in het oog. RU PWETERING/LEIDERDORP Het weghalen van de dammen en het verhogen van de dijken langs de Akkersloot kost 850.000 gulden. Het water schap De Oude Rijnstromen is alleen bereid om ze weg te ha len als behalve het waterschap zelf ook het hoogheemraad schap van Rijnland, de ge meente Alkemade en de pro vincie Zuid-Holland een bij drage leveren. „Zodra we tot elkaar gekomen zijn, mogen de dammen er wat ons betreft uit", zegt secretaris D. de Blaeij van het waterschap. De Blaeij hoopt volgend jaar met de par tijen hierover aan de tafel te gaan zitten. Vijftien jaar geleden werd de Akkersloot afgesloten van an dere waterwegen door twee dammen omdat daarmee 520.000 gulden werd bespaard. Door twee dammen in de sloot te gooien, kon het waterpeil omlaag en hoefden de kades dus niet te worden opgehoogd. „Nu zou voor deze oplossing niet meer worden gekozen", stelt De Blaeij. „De recreatieve belangen tellen nu veel zwaar- derdan in die tijd. De Akker sloot zou zonder de dammen immers een mooie verbinding zijn tussen de Koppoel en het Vennemeer." Overigens is niet alleen de Akkersloot afgedamd. Ook in de Spijkersloot (bij Hoogmade) en de Achterwetering zijn dammen gelegd. Deze worden in elk geval niet weggehaald, zegt De Blaeij. „Dat zou te veel geld kosten." hij. Hij neemt zich voor om alle stukken die hierover bestaan bij het waterschap op te vragen, zodat hij een standpunt kan in nemen en vervolgens tussen de twee partijen kan bemiddelen. H. Zonderop, die precies te genover de dam woont, komt er ook even bij staan. Ook hij maakt duidelijk dat hij rpg lie ver gisteren-dan vandaag wil dat die dam wordt verwijderd. „Het is toch geen gezicht", moppert hij tegen Verplak. Net als voor vele andere Rip pers kwam het ook voor hem onverwacht dat de dam er circa 15 jaar geleden werd gelegd. „Geprotesteerd hebben we toen niet", erkent hij. „Dat haalt toch niet uit." Zandbergên vult hem aan. „Zo zijn veel mensen hier. Die zeggen: die 'hogelui' drijven toch wel hun zin door. Ik ben zelf ook wel zo. Ik prakkezeer er bijvoorbeeld niet over om een handtekeningenactie te gaan Zuid-Holland moet maatrege len nemén om schade aan na tuur en landschap te voorko men bij de aanleg van buizen. De Zuidhollandse Milieufedera tie dringt hier, namens de geza- menijke milieuorganisaties, op aan bij het provinciebestuur. De gemeenten moeten strakke richtlijnen krijgen voor het afge ven van vergunningen voor het aanleggen van buizen. Aanleiding voor de dringende brief aan aan de provincie is de commotie die begin dit jaar ontstond rond de aanleg van een kerosineleiding van Euro poort naar Schiphol. Terwijl duizenden weidevogels in de weilanden van de Veener- en Lijkerpolder bij Alkemade broedden, begon projectont wikkelaar Tebodin met de aan leg van de leiding. Natuurbe schermers reageerden geschikt, maar ook woedend. Na gehakketak is besloten dat de aanleg van de buizen mag doorgaan, maar dat volgend jaar de weidevogels extra wor den beschermd. Nederland en dan met name het westen van ons land, heeft als belangrijkste broedgebied voor weidevogels een cruciale mondiale taak. Wat in Alkemade is gebeurd, - ernstige verstoring van broe dende weidevogels - kan overal gebeuren. De provincie moet daar een stokje voor steken. Eerst moet er worden geïnven tariseerd waar de komende tijd buisleidingen worden aange legd en hoe waardevol natuur en landschap ter plekke zijn. Voor de gemeenten moeten er strenge regels komen die de vergunningen voor deze werk zaamheden afgeven. Natuur en landschap moeten daarbij na drukkelijker meetellen. In de vergunningen moeten ook voorschriften worden opgeno men voor het tijdstip van uit voering. Zo kan voorkomen worden dat broedende vogels - een stadium waarin de soort ge voelig is voor schade - worden weggejaagd door grote graaf machines. De provincie is verantwoor delijk voor natuur en landschap en moet, zo stipt de milieufede ratie fijntjes aan, die verant woordelijkheid nu nemen. ALPHEN AAN DEN RUN Het Alphense echtpaar Kok- Van Kempen viert maandag 4 juli de diamanten bruiloft. Die dag zijn zij zestig jaar ge trouwd. C.V.O.W. Kok en zijn vrouw M.M.D. van Kempen wonen sinds 1950 in Alphen aan den Rijn. Daarvoor woonden zij een jaar in Den Haag. Zowel Kok en zijn vrouw zijn in het voormalig Neder- lands-Indië geboren. De bruidegom in Bodjonegoro en zijn bruid in Magelang. In 1949 kwamen zij naar Neder land. Kok was bosarchitect van beroep. In Nederlands- Indië werkte hij in die functie bij het boswezen. Na zijn komst naar Nederland heeft hij als bedrijfsportier ge werkt. Het echtpaar heeft zes kinderen. Burgemeester M. Paats brengt maandag een bezoek aan het echtpaar. ZOETERWOUDE De vervoersmaatschappij Westnederland wil de buslijn naar de Grote Polder niet via de Burgemeester Smeetsweg laten lopen. Tijdens het jaar, dat de bus experimenteel rijdt, wordt de Hoge Rijndijk herin gericht en daardoor zou de bus veel vertraging oplopen. Veel buspassagiers zouden dan toch terugvallen op de au to, verwacht Westnederland. De route via de Burgemees ter Smeetsweg zou bovendien veel duurder worden dan de bussluis op de Oranjelaan. De vervoersmaatschappij ge bruikt zogenoemde materiaal- ritten. De bussen die 's och tends vanuit Boskoop komen en anders leeg terugrijden, worden nu gebruikt voor de verbinding met de Grote Pol der. Als de route meer tijd kost, moet Westnederland een speciale bus inzetten. En dat zou het prijskaartje van het ex periment torenhoog doen stij gen. Volgens Westnederland zou het experiment dan niet kunnen doorgaan. De afwijzing betekent dat de bewoners van de Oranjelaan een jaar lang vier bussen per dag voor hun deur zien rijden. Onduidelijk is nog of na dat jaar, als de herinrichting van de Hoge Rijndijk klaar is, de bus wel het smalle woon straatje kan mijden. De gemeente Zoeterwoude hoopt dat nu,wel eindelijk een busverbinding met industrie terrein Roomburg kan worden aangelegd. In combinatie met de buslijn naar de Grote Pol der zouden daarvoor genoeg passagiers zijn. Als Leiden, de provincie en rijkswaterstaat dat ook zien zitten, zou een bijbehorende busbaan in 1997 kunnen worden geopend. De renovatie van de Kerkweg in Ter V\ar gaat 416.000 gulden kosten. Voor dat bedrag zullen geen extra fietsstroken worden aangelegd. Grondaankopen voor dat doel zijn de gemeente Ter Aar te kostbaar. Het niet i fietsstroken is te- gen de wens van de project groep Aardam-oost/Korteraar. De gemeenteraad van Ter Aar ging deze week akkoord met de uitgave. Wethouder H. Ruygrok (WD) heeft wel toegezegd dat er drie verkeersdrempels komen: bij de Muraltstraat, de 's Gravendijk- straat en de Veldweg. Bij de Veldweg komt ook een over steekplaats voor wielrijders, AAN DEN RUN houden. Jij wel?", vraagt ze aan Zonderop. Maar die is dat even min van plan. „Die HSL sluit ons ook al op. Als we hier dan toch die doorvaart weer terug zouden krijgen, zou dat in elk geval nog een pleister op de wond zijn", verzucht Zandber- Een 49-jarige Alphenaar is afge lopen donderdag door de Utrechtse officier van justitie aangehouden voor verhoor over zijn aandeel in een fraudezaak. De Alphenaar was tot eind 1992 directeur van de Stichtse Glas verzekering Maatschappij in Utrëcht. Justitie onderzoekt in hoeverre directie en bestuur ders van de Stichtse kunnen worden vervolgd voor oplich ting en valsheid in geschriften. Bij de verkoop van de verzeke raar werden valse gegevens over de financiële positie van het be drijf verstrekt. De aanhouding en het ver hoor van de Alphenaar worden bevestigd door de Utrechtse persofficier P. van der Molen. De verdachte ex-directeur is overigens donderdagavond al weer op vrije voeten gesteld. Gisteren heeft justitie de voor malige accountant van de Stichtse aan de tand gevoeld. De respectabele, honderd jaar oude glasverzekeraar werd eind '92 overgenomen door het managementbureau La Rive uit Driebergen. Een dag na de over name kreeg de kersverse eige naar van de bank de medede: ling dat de geldkraan dicht zou gaan. In tegenstelling tot wat er in het jaarverslag stond, bleek- het bedrijf zwaar in de rode cij fers te zitten. Niet lang erna' ging de Stichtse onderuit door dat de Verzekeringskamer de vergunning introk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15