Komst asielzoekers roept verzet op in Voorschoten De Stemming Leiden Regio Niet iedereen blij met nieuwe glasbak ■eziea m Menende] Eerste zomer zonder buitenbad Aspirant-kaasmaker houdt huis op Woubrugse boerderij Beheerder begraafplaats koninklijk onderscheiden 2 ZATERDAG 2 JUL11994 Buren vinden kantoorgebouw Innovam niet geschikt voor vluchtelingen Buren van Innovam aan de Rouboslaan in Voorschoten zijn bang, dat de criminaliteit toeneemt als er in dit vroe gere kantoor een centrum voor asielzoekers komt. Vol gens hen zijn er plekken in het dorp waar zo'n centrum beter tot zijn recht komt, aldus woordvoerder W. van der Veer, bewoner van het lohn F. Kennedyplantsoen. voorschoten judy nihof Van der Veer heeft het gemeen tebestuur inmiddels een groot aantal vragen voorgelegd. De bewoner wil weten of er maat regelen worden genomen om de problemen rond de asielzoe kers 'beheersbaar' te maken. De gemeente zou volgens hem le ring moeten trekken uit de er varingen met het asielzoekers centrum in de Leidse Meren- wijk. Van het centrum aan de Leid se Flevoweg is bekend dat er te veel asielzoekers wonen en te weinig faciliteiten zijn. Het heeft al geleid tot spanningen en irritaties onderling. Van der Veer wijst ook op het feit dat de asielzoekers daar geen zinvolle bezigheden hebben. ,,De men sen worden daar als het ware neergeplant in een plantenbak, mogen niet werken. De mensen worden er gek van het niets doen." Hij pleit ervoor om de men sen vrijwilligerswerk te laten doen, hun eigen potje te laten koken en het gebouw zelf te la ten schoonmaken. Niets doen lokt volgens hem criminaliteit uit. „Het kan allemaal heel goed lopen, als de problemen maar beheersbaar worden gemaakt. Dan hebben omwonenden er ook minder moeite mee." Volgens hem is een locatie als klooster Oud-Bijdorp meer ge schikt voor het onderbrengen van asielzoekers. De bewoner geeft toe dat hij lang niet alleen aan de belangen van de asiel zoekers denkt. Eigenbelang speelt een grote rol. Van der Veer vindt dat een asielzoekers centrum niet past in zijn 'welva rende' buurt. Ook vreest hij dat de koopwoningen in de wijk straks minder waard worden. Ook bewoner J. Freeriks van de Maduroweg maakt zich druk om de komst van asielzoekers. Hij vraagt zich in een brief aan de gemeenteraad af er zomaar een asielzoekerscentrum in een kantoorpand kan komen, waar bij hij wijst op het bestem mingsplan. Volgens hem kun nen asielzoekers beter buiten de bebouwde kom worden onder gebracht. „Om alle zeker optre dende problemen te voorko men." De bewoner vraagt de gemeente om 'een hoge, groen- blijvende struikenhaag' langs de sloot aan de Maduroweg. „Dit om ongemak te voorkomen", aldus de bewoner. Komende dinsdag is er in het Cultureel Centrum aan de Prin ses Marijkelaan een bewoners avond over het asielzoekerscen- Een tentoonstelling over de ont wikkeling van rups tot vlinder is de komende maanden te zien in bezoekerscentrum Meijendel in het gelijknamige duingebied. Met kleurenfoto's en teksten wordt de metamorfose beschre ven. De vlinders kunnen in de naast de bezoekerscentrum ge legen duintuin ook in het echt bekeken worden. In het bezoe kerscentrum kan doorlopend informatie worden verkregen over de flora en fauna in het duin. Vanuit het centrum loopt een beschreven wandelroute (het zomerpad) door het duin. De rupsen en vlinders zijn, be halve op vrijdag, alle dagen te zien van 10.00 tot 16.00 uur. „We missen het buitenbad. Al was het water nog zo koud, het was zo lekker." Een groepje da mes zit in de zon op het terras van zwembad De Does in Lei derdorp. Ze komen net uit hef water van het binnenbad en kletsen nog wat na. Zwembad manager W. Willigers knikt be grijpend. „Tja, dat zijn de echte fanatiekelingen. Waren er daar meer van geweest, dan was het buitenbad niet dichtgegaan." Het is de eerste zomer dat De Does het zonder buitenbad moet stellen. Sommige bezoe kers zijn er ronduit boos over. „Er was laatst iemand die een kaartje had gekocht en zijn geld terugeiste toen hij ontdekte dat er geen buitenbad meer was," aldus Willigers. Maar het is een misverstand dat het nu afgelopen is met het vermaak in de buitenlucht. Wie in het binnenbad baantjes heeft getrokken, kan immers zo naar buiten lopen en op de ligweide van de zon genieten. En boven dien kent De Does vanaf van daag een nieuwe attractie. Een deel van het buitenterrein is omgetoverd in een stukje strand voor het spelen van 'beach-vol- leybal'. Er zijn twee velden, zo dat er in totaal vier teams tege lijkertijd terecht kunnen. Beach- volleybal is een sport die snel wint aan populariteit, weet Wil ligers. „Het afgelopen weekend zijn er zelfs Nederlandse kam pioenschappen gehouden. Ik meen op het strand van Scheve- ningen." Willigers is trots op de nieuwe voorziening. „Dit is uniek. Sportfondsen heeft onge veer honderd zwembaden in het hele land, maar een beach- volleybalveld hadden we nog niet. Het voegt iets toe aan het buitenterrein. Alleen een stukje gras nodigt niet uit om naar toe te komen." Willigers vindt het wel heel jammer dat het buiten terrein geen peuterbadje heeft. De gemeente heeft het verzoek om zo'n badje te mogen aanleg gen, voorlasnog niet ingewilligd. Volgens Willigers is de vraag naar een buiten-peuterbad heel groot. Moeders willen buiten in de zon zitten en tegelijk toe zicht kunnen houden op hun kleintjes. Het komt met het mooie weer geregeld voor dat moeders met hun kleintjes naar De Does ko men en bij de kassa vragen of er een peuterbad is. „Als wij ze dan moeten teleurstellen, ma ken ze meteen rechtsomkeerd." Binnen zwemmen, buiten zonnen en ballen Rupsen en vlinders Leidenaar beschuldigd van doodslag en poging tot verkrachting den haag/woubrugge liesbeth buitink Kaasmaker wilde de 41-jarige Leidenaar worden en daarom liep hij een jaar stage op een be drijf in Woubrugge. Een week voor zijn stage ten einde zou lo pen, probeerde hij de 21-jarige dochter des huizes te bedwel men. Hij zou haar hebben wil len verkrachten en geld hebben willen stelen. In een gevecht dat volgde verwondde hij de moe der van het meisje met messte ken in de voet en het scheen been. Officier van justitie Kui per eiste gisteren bij de Haagse rechtbank 2,5 jaar gevangenis straf. De zitting gistermiddag draai de om één woord: poging. De verdachte had niets tot uitvoe ring kunnen brengen, maar zou het wel van plan zijn geweest. De avond voor 17 april had hij zich laten opsluiten in een bij gebouw van de Woubrugse boerderij, om 's ochtends ver momd het huis in te sluipen na dat hij de boer had zien vertrek ken om de koeien te gaan melken. In de keuken had hij een kaasmes neergelegd, om vervolgens in de nabij gelegen slaapkamer van de dochter een doek met ammoniak onder haar neus te drukken. De dochter verzette zich ech ter hevig en zette het op een gil len. Een zus kwam haar ontzet ten, waarop de Leidenaar naar de keuken vluchtte, het mes greep en vlak boven de grond heen en weer zwaaide. Nadat hij de moeder had geraakt, werd hij overmeesterd en uitgeleverd aan de politie. Gisteren stond hij terecht voor poging tot verkrachting, poging tot diefstal en poging tot doodslag. Hoewel de Leidenaar tegen de politie had verklaard dat hij de vrouw wilde verkrach ten, had hij die verklaring later ingetrokken. Hij had de dochter alleen willen bedwelmen om niet gestoord te worden bij zijn diefstal, zei hij gisteren nadruk kelijk. De verklaring over een geplande verkrachting zou hij alleen onder druk van het poli tieverhoor hebben afgelegd. Kuiper vond dat echter onlo gisch. „Het ladenkastje met het geld staat in de keuken, maar u ging naar de slaapkamer. U had allang weg kunnen zijn met al dat geld." De verdachte zei ech ter dat hij 'het zekere voor het onzekere' had willen nemen door de dochter te bedwelmen. „Dan had u nog wel even bezig kunnen zijn, want er waren ze ven kinderen in dat huis", weer legde de officier. Bovendien zouden de sporen van koeie- mest op het bed van het slacht offer hebben aangetoond dat hij de vrouw wel degelijk wilde ver krachten. Advocaat P. van Kcoij betoog de dat de officier^ijn beschuldi gingen niet hard kon maken. Hij zei dat er geen bewijsmid delen waren voor een poging tot verkrachting. „Alleen voor een poging tot bedwelming, maar dat is geen begin tot het uitvoeren van een verkrach ting." Ook met de diefstal was de Leidenaar niet begonnen. De poging tot doodslag vond hij eveneens ongegrond. „Aan ver wondingen aan de voet overlijdt iemand in de regel niet. We zouden wel kunnen spreken over zwaar lichamelijk letsel, maar dat is niet ten laste ge legd." Hij vroeg daarom om on middellijke invrijheidstelling. Dat wees de rechtbank-presi dent echter af. De uitspraak volgt op 15 juli. BURGERLIJKE STAND E. Meulenbroek Johanna Henderieke, dv. 0. Boersma en H.A. Klip Chantal, dv. D C. Houwaarten M. Stikkelorum Gino Antonio, zv. R.F. Scanu en A. Ma- nohar Menno, zv. PJ. Duivenvoorden en S.P.M. Doeven Overleden P E.J. Kanbier, geb. 30 maart 1925, man M.H.M van der Weijden, geb. 7 fébr. 1915, echtg. van A.C Slats H.W. Mans. geb. 3 maart 1910, geh. gew. met H.H. Smael H. Ribot, geb. 22 maart 1920, man H C. Boomsma, geb. 23 dec. 1935, echtg. Politie Wassenaar lost veel minder zaken op wassenaar erna straatsmabedroeg het oplossingspercentage 26,5 procent. Het totale aantal misdrijven bedroeg toen 1.213. Naast de reorganisatie en verbouwing van het kantoor zou ook de ontkenning van één verdach te het slagingspercentage flink omlaag hebben gehaald. Deze verdachte ontkende 27 inbraken, die volgens de politie door een en dezelfde dader zijn gepleegd. Veruit de meerderheid van de in Wassenaar gepleegde misdrijven bestaat uit dief stallen. Geweldsdelicten (15 mishandelingen) en zedendelicten (acht meldingen) ne minderheid. De reorganisatie van het Wassenaarse politie korps is er de oorzaak van dat het aantal opgelos te misdrijven vorig jaar flink is gedaald. Ook de verbouwing van het politiebureau zou van nega tieve invloed zijn geweest op de bestrijding van de criminaliteit. Dat zegt korpschef J. Schipper in het voorwoord van het jaarverslag over 1993. Van de in totaal 1.273 gepleegde misdrijven zijn er 185 opgelost. Het oplossingspercentage be droeg daarmee 14,5 procent. Het jaar daarvoor oegstgeestTerwijl WD-wethouder H. Kamphui- sen samen met een twintigtal kinderen de nieuwe glasbakken aan de Lijtweg officieel in gebruik nam, wapperde zeven verdiepingen boven hem een vlag halfstok. Een stil protest tegen het lawaai dat de glasbakken op de stoep van de Lijtweg maken. De zogeheten milieucorner aan de Lijtweg telt een lange reeks van bakken voor het gescheiden in zamelen van afval. Er zijn bakken voor onder meer papier, blik, kunststof en glas. Sinds gisteren zijn ze 'gebroken wit' geschilderd en is de laatste categorie uitgebreid. Er staan nu aparte bakken voor groen, bruin en wit glas. Voor veel bewoners van het dertienhoge gebouw aan de Lijtweg zijn deze glascontainers een bron van ergernis. Het deponeren van lege flessen maakt al lawaai maar dat is nog niets bij het legen van de bakken in de vrachtwagens. Dat is verboden tussen 8.00 en 20.00 uur maar volgens de omwonenden gebeurt dat ook buiten die uren. Vertegenwoordigers van de Rotterdamse recyde- firma Maltha beloofden beterschap maar Kamphui- sen zegde enkele omwonenden toe dat de bakken in de nabije toekomst definitief een andere plaats zullen krijgen. Daarna vervolgde hij met de uitrei kingvan prijsjes aan kinderen die hadden deelge nomen aan de gemeentelijke kleurwedstrijd die in het kader van gescheiden inzamelen van glas is ge houden. De eerste prijzen gingen naar de 5-jarige Maurits de Peuter en de 11 -jarige Liset Deelder. FOTO HOLVAST/MARKLAMERS leiden De beheerder van de Leidse begraafplaats en het crematorium Rhijnhof, Huibert Gravekamp, is gisteren ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum onderscheiden met de zilveren medaille in de Or de van Oranje Nassau. Burgemeester C. Goekoop speldde hem de onderscheiding op. Gravekamp begon zijn werkzaamheden als tuinman-grafmaker. Sinds 1969 is hij verantwoordelijk voor het on derhoud van de begraafplaats, de graven en de gebouwen, en het waardige verloop van de uitvaartplechtigheden bij begrafenissen en crematies. Overigens nam Gravekamp gisteren tevens afscheid. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. De CD blijft in de Leidse gemeenteraad een Angstgegner van formaat. Terwijl de partij toch van zijn twee zetels er slechts één laat bezetten, en ook nog door iemand die zijn tong verloren heeft. Maar centrum-democraat F. Hoogeveen kan wel zijn arm opsteken en dat baart GroenLinks zorgen. Want soms, als er een heikel besluit moet worden genomen, stemt de raad bij handopsteking. t van Groen Links is danig geschrokken van haar ontdekking: de Centrumdemocraten hebben ook stemrecht. Daar had Van Middelkoop niet meteen bij stilgestaan. En dat die ene stem ook weieens de doorslag kan geven, vindt zij helemaal stuitend. Het kwaad is inmiddels al een keer geschied. De commissie volkshuisvesting stemde tegen het bestemmingsplan voor de Hoge Rijkdijk 25, dat de weg bereidt voor de kap van bomen en de sloop van een deel van het militair invalidentehuis. De fftem van CD'er Hoogeveen deed de weegschaal doorslaan in het voordeel van de tegenstanders. 't Was een onnozel akkefietje. De commissie neemt over wijziging van een bestemmingsplan nooit een besluit en had dus helemaal niet hoeven stemmen. Maar goed, het feit ligt er en het heeft Van Middelkoop de ogen geopend. Extreem rechts heeft De ogen van Edith van Middelkoop (GroenLinks) zijn geopend: de invloed van extreem rechts kan in sommige gevallen weieens bepalend zijn. FOTO ARCHIEF niet alleen invloed, die invloed kan in sommige gevallen weieens bepalend zijn. Zij heeft de burgemeester gevraagd, of hij zijn ambtenaren niet eens wil laten studeren op een slimmigheidje om extreem rechts die macht te ontnemen. Dat is een mission impossible. Je kunt de CD niet het stemrecht ontnemen. De enige manier is om Hoogeveen zijn handen op zijn rug te binden. Maar dat heeft sinds de meest recente vondst van burgemeester Goekoop ook al geen zin meer. Bij de laatste raadsvergadering voor het zomerreces liet hij de raadsleden hun stem uitbrengen door van hun stoel op te staan. „Dan bent u tenminste weer wakker", lachtte Goekoop de raadsleden vriendelijk toe. Groen Links moest ook maar eens wakker worden. En ophouden de onvermijdelijk randverschijnselen die gepaard gaan met CD'ers in de raad te bestrijden. Groen Liriks zou haast de democratie nog terzijde schuiven om aan de miniscule macht van de CD een einde aan te maken. En misschien is negeren dan toch wel beter. Afvalverwerking is in het nieuwe college geen taak van de milieuwethouder. Een gegeven dat afvalwethouder Jan Laurier wel erg letterlijk neemt. In zijn strijd om de Leidse afvalberg te verminderen zijn milieu effecten van ondergeschikt belang. De Groen Links bestuurder die in het vorige college als milieuwethouder altijd fel van leer trok tegen het zogeheten nimby- syndroom (not in my backyard) van sommige Leidenaars maakt zich daar nu zelf schuldig aan. Bij de presentatie van zijn voorstel om het gebruik van katoenen luiers te stimuleren viel Laurier donderdag ongemeen fel uit tegen WD'er Berry Vos. Dit raadslid had als enige in het gezelschap 'veel vraagtekens bij het voorstel'. Is het gebruik van katoenen luiers bijvoorbeeld wel echt gunstig voor het milieu? Geïrriteerd zei de wethouder dat zo'n vraag moeilijk te beantwoorden is. Wetenschappers geven op die vraag geen eenduidig antwoord. Sommigen beweren dat katoen milieuvriendelijker is, anderen zeggen dat 't niets uitmaakt wat je gebruikt. Reiniging van luiers kost immers grote hoeveelheden water en energie. Hoe dan ook, de wethouder achtte het antwoord op de vraag van Vos niet relevant voor zijn plan. Als afvalwethouder heeft hij taak de afvalberg te verminderen. Elke luier minder, op een jaarlijks totaal van acht miljoen, helpt een beetje. Ook al zou het voor het milieu weinig uitmaken, dan nog heeft de stimulering van katoenen luiers volgens Laurier een gunstig psychologisch effect. Het 'milieubewustzijn' van de. Leidenaars wordt er door vergroot. „Afvalpreventie is een taak van de gemeente en moet je bevorderen." Laurier krijgt wat hij wil, maar maakt zich met een dergelijke 'milieubewuste' opstelling schuldig aan het door hem zo verfoeide nimby-syndroom. Hij veegt zijn eigen straatje schoon en schuift daarbij de rommel naar de buren: het hoogheemraadschap. Het afval waar hij mee zit wordt in het slechtste geval immers voor honderd procent omgezet in een andere milieubelastende stof: vervuild water. Maar dat is een onzichtbaar milieuprobleem waar Laurier niet verantwoordelijk voor is. beach-volleybalveld moet de liefhebbers van buitenlucht naar zwembad De Does lokken. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13