'Kerk moet openstaan voor jeugd' Kerk Samenleving Molukse kerken in Nederland ernstig verdeeld over bezittingen Pleidooi voor 'economie op z'n zondags' ZATERDAG 2 JUL11994 UIT DE KERKBLADEN Voetbal Het zal geen toeval zijn dat de Katwijkse predikant VV.H.B. ten Voorde in het kerkblad 'Om de Oude Kerk' juist in deze weken met kennelijke instemming citeert uit het boek 'De op wekking in Wales, 1904/1905'. Auteur Rick Jogner beschrijft in deze uitgave onder meer de acti viteiten van Evan Roberts, die naar ruim 25 steden en dorpen reisde om daar het Woord van God te predi ken. „In elke plaats was het droge hout klaargemaakt en hij was de vonk, die het in vlam zette", zo geeft Jogner beeldend weer. „Diep ont zag voor God was over een ieder gekomen en Zijn aan wezigheid werd overal ge voeld. Spontane gebedssa menkomsten begonnen in de mijnen, fabrieken, scho len en winkels. Cafébezoe kers lieten hun drank on aangeroerd, omdat overtui ging en vrees voor God over hen kwamen. De ene golf van de Heilige Geest na de andere spoelde over het land." Een voorbeeld van de mate. waarin deze bewe ging de hele samenleving raakte, is de manier waarop de favoriete sport in Wales, voetbal, erdoor beïnvloed werd. zo vervolgt dominee Ten Voorde zijn citaat van Jogner. „In de tijd, dat de opwekking uitbrak, was de hele natie bijna bezeten van die sport. Weddenschappen aan de wedstrijden namen hand over hand toe. Toen werden er topspelers be kend en ze woonden open luchtsamenkomsten bij om te getuigen van de dingen, die de Here voor hen ge daan had. De teams werden ontbonden. De stadions stonden er leeg bij!". Televisie In een vorig nummer van 'Om de Oude Kerk' ging do minee P.J. Stam ook al op de citeer-toer. Hij ging te rade bij dr. A. van Brumme- len, die jaren geleden 'een schitterend referaat' ('alleen al vanwege zijn humor en zelfspot*) uitsprak op de predikanten-contio van de Gereformeerde Bond. Hij begon met de opmerking van een vrouw uit zijn ge meente dat de meeste jon ge dominees 'in onze krin gen' er zo oud uitzien en zich ook zo ouwelijk kleden en gedragen. „Nu ik u hier zo zie zitten en meemaak moet ik zeggen... zij heeft gelijk", aldus Van Brumme- len tot zijn gehoor. Later zei één van de jon ge dominees dat hij met de jeugd geen band kreeg, 'zij spreken over dingen die ik niet ken en veelal van tele visie. Hoe kan ik ze beter begrijpen?'. Van Brumme- len: „Zoudt u geen televisie aanschaffen?" - „Nee, want daar ben ik op tegen, dan haal ik de duivel in huis." Van Brummelen weer: ..Was dat maar waar, dan kon ik de duiv el met een druk op de knop uitzetten... dat kunnen we niet doen met ons boze en zondige hart, dat werkt 24 uur per dag. Kijk. met televisie haalt u de wereld in huis. maar u woont in die wereld en het is uw ambtelijke plicht te weten wat daar te koop is. Als u van die jongelui houdt en ze wil begrijpen moet u wel weten waar ze naar kij ken. En wees niet bang dat u zondigt, want zondigen doe je altijd. De Heere Jezus heeft uw hele leven ver zoend. niet alleen de zondi ge momenten..." Dominee Stam: ,,'t Is maar hoe je het beziet." VAASSEN/TILBURG De Molukse kerkelijke gemeen schap in Nederland is vernik keld in een felle strijd om de be zittingen. Een groep afgezette kerkleden beticht het synodebe- stuur van de Molukse Evangeli sche Kerk (GIM) van wanbeleid en financiële malversaties. Het synodebestuur zelf zegt dat 'er geen vuiltje aan de lucht is'. Ongeveer 200 vertegenwoor digers van de Vereniging Mo lukse Kerkgemeenten (VKM) hebben hun grieven kenbaar gemaakt op de tweejaarlijkse synodevergadering van de GIM in Vaassen. In een petitie roept de vereniging, waarbij 15 ge meenten zijn aangesloten die enkele jaren geleden 'uit de kerk zijn gewerkt', de synodeleden op af te rekenen met het 'gesjoemel' van het bestuur. Volgens voorzitter W. van Woesik van de vereniging wor den met de 28 miljoen gulden die de GIM in 1988 als afkoop som van de overheid ontving op grote schaal commerciële acti viteiten ontplooid in Indonesië, waarvan de bestuursleden zelf financieel beter worden. Het zou gaan om de aankoop van hotels en andere ondernemin gen op Bali, waarvoor de gene rale synode zeker geen toestem ming heeft gegeven, aldus Van Woesik. De vereniging maakt zich te vens grote zorgen om de over dracht van Molukse kerkgebou wen aan een privaatrechtelijke stichting, die op persoonlijke ti tel, wordt bestuurd door onder anderen de huidige penning meester. Het synodebestuur acht dit nodig om de salarissen van predikanten en andere kos ten te kunnen betalen; de ver eniging daarentegen vreest dat deze en andere maatregelen de ondergang van de GIM inlui den. Synodevoorzitter J. Rutuma- lessy ontkent de aantijgingen in alle toonaarden. Van de 28 mil joen is tot nu toe 7 miljoen uit gegeven aan de bouw van 13 nieuwe kerken, het onderhoud van bestaande gebouwen en overheadkosten. De rest is nor maal belegd bij een Nederland se bank. „Ik weet totaal van niks", zegt de voorzitter. „Wij zijn ontzet tend benieuwd naar de bewij zen. Wij zijn ons van geen kwaad bewust." Project 'Langs Leidse Kerkenkan volgens bisschop brug slaan naar nieuwe generaties Als de kerken het kunnen opbrengen te luisteren naar de Wagen en opmer kingen van 'de jonge men sen uit de stad en van de universiteit', zal het project 'Langs Leidse Kerken' op veel belangstelling kunnen rekenen. Die verwachting sprak bisschop A.H. van Luyn van Rotterdam gister middag uit tijdens de ope ningsplechtigheid van het evenement, dat in dit lus trumjaar in het teken staat van avondmaal en eucha ristie. Vanaf vandaag staan een maand lang zeven mo numentale bedehuizen in de binnenstad elke zater dag open voor het publiek. Ook de bibliotheek en het museum De Lakenhal ha ken in op het thema. LEIDEN DiCK VAN DER PLAS bisschop van Rotter dam was gistermiddag voor het eerst aanwezig in de Pieters kerk, één van de gebouwen die in de route van 'Langs Leidse Kerken' is opgenomen. Hij kon het niet nalaten een woord van waardering uit te spreken aan het adres van de toenmalige bouwers uit de elfde en twaalf de eeuw en al degenen die deze vroegere (rooms-katholieke) hoofdkerk in de jaren daarna in stand hebben weten te houden. Samen met de dominees R.E. van de Berg (secretaris van de synode van de Evangelisch-Lu- therse Kerk) en N.K. van den Akker (hervormd emeritus-pre dikant) hield Van Luyn gister middag een korte inleiding over het gekozen thema waarop door alle deelnemende kerken de komende weken wordt inge haakt. Dat gebeurt onder meer met het exposeren van avond- maalzilver, afbeeldingen en schilderijen. De bisschop liet ook bij deze gelegenheid niet na een lans te breken voor de doelgroep die van oudsher zijn bijzondere be langstelling heeft: de jongeren. Hij sprak een bijzonder dank woord uit aan het adres van de universiteit, zonder de mede werking waarvan deze bijzon dere uitvoering van 'Langs Leid se Kerken' niet mogelijk was ge weest. Hij zag ook duidelijke parallellen tussen universiteit en kerk. „De één dient de we- Bisschop A.H. van Luyn: „De komende maand kan hier in Leiden een stukje kerkgeschiedenis worden geschreven." tenschap en de ander dient het Rijk Gods. Maar beiden bedoe len in wezen de mens te dienen. Het is precies dit maatschappe lijk engagement waarvoor jonge mensen vandaag de dag gevoe lig zijn omdat het zin kan geven aan hun leven." Beide instellingen verwijzen volgens Van Luyn ook naar een horizon die breder is. „En ook dat spreekt jonge mensen aan. Zij trekken graag naar achter de horizon van het vertrouwde om studieuze en levenservaring op te doen." Het samenwerkings verband dat verschillende kerk genootschappen in het project 'Langs Leidse Kerken' zijn aan gegaan, biedt ook nieuwe per spectieven, meende de bis schop. „We leven in een tijd waarin we elkaar nodig hebben en waarin we niet langer op zoek gaan naar wat ons scheidt, maar naar wat ons bindt. Onge twijfeld zal dat zoeken naar el kaar ook een nieuwe horizon bieden aan de jonge mensen van komende generaties. Wan neer dit project hier een steen tje aan toe bijdraagt, wordt hier in Leiden de komende maand een stukje kerkgeschiedenis ge schreven." Net als Van Luyn keken ook de dominees Van de Berg en Van den Akker over de grenzen van het eigen kerkgenootschap heen. De secretaris van de Evangelisch-Lutherse synode deed dat met een verhandeling over het thema 'Samen op weg - samen aan tafel', waarmee hij op méér doelde dan op het fu sieproces tussen hervormden, gereformeerden en lutheranen. 'Samen' is in dit verband op de eerste plaats: samen met de Heer. Of nee, de Heer samen met jou. Hij gaat ons voor aan tafel. Het gaat in dat op weg gaan en aan tafel gaan om de ontmoeting met Hem." Van den Akker belichtte het thema 'Heilig Avondmaal- /Eucharistie', door de organisa tie van de openingsplechtigheid noodgedwongen in een tijdsbe stek van vijf minuten. „En dat terwijl ik alleen al meer dan vijf minuten nodig heb om uit te leggen dat vijf minuten voor zo'n thema volstrekt onvol doende zijn", verzuchtte hij. Van den Akker brak niettemin een lans voor een ruimere ken nis en een beter begrip van de tradities in de verschillende kerkgenootschappen. In dat op zicht noemde hij de naam 'Langs Leidse Kerken' wat onge lukkig gekozen. „Laten wij in de komende weken niet alleen 'Langs Leidse Kerken' gaan, maar er in meer dan één op zicht ook naar binnengaan. Ik hoop op een open en waarach tige ontmoeting." Burgemeester C.H. Goekoop van Leiden - die de feitelijke openingshandeling verrichtte - sloot zich bij die laatste woor den aan. „De benaming 'Langs Leidse Kerken' is misschien in derdaad wat weinig ambitieus. We moeten de mensen door de kerk heen jagen." Hij noemde FOTO HIELCO KUIPERS het van belang dat een breed publiek kennis neemt van de monumentale bedehuizen die Leiden bezit, vooral om te zor gen dat er een draagvlak blijft om deze gebouwen ook in de toekomst overeind te houden. Goekoop bood als portefeuil lehouder monumentenzorg de drie eerdere sprekers exempla ren aan van het boekwerk 'Neemt en eet', dat de gelijkna mige tentoonstellingenreeks in de Leidse kerken begeleidt. Aan de totstandkoming is meege werkt door theologen, kunst- en kerkhistorici. De uitgave is tij dens de zaterdagopenstelling van de kerken in deze juli maand te koop voor 24,95 gul den, daarna kost het boek in de boekhandel vijf gulden meer. De zeven deelnemende kerken - de Hartebrugkerk, de Hooglandse Kerk, de Lokhorstkerk, de Lutherse kerk, 16.00 uur open voor het publiek. De Lakenhal en de openbare bibliotheek kennen de gebruikelijke openingstij- LEUSDEN GPD Veel christenen vinden het 'bar moeilijk' hun geloof en econo mie met elkaar in verband te brengen. Daarom vindt de gere formeerde synode het belang rijk dat het gesprek over econo mie binnen de kerken op gang komt. Als het aan de synode ligt moet er nagedacht worden over een dagelijkse economie met 'een iets meer zondags gezicht'. De synode had zich in maart over de relatie tussen economie en geloof gebogen, met mede werking van de voorzitters van de werknemers- en werkgevers organisaties CNV, NCW, CBTB en NCOV. Om een dergelijke geanimeerde discussie ook plaatselijk op gang te brengen is de brochure 'Economie op z'n zondags' gemaakt, die dezer da gen is verschenen. Het gaat er niet om elkaar te overtuigen van politieke menin gen, want dan stokt het gesprek, waarschuwt de synode. Daarbij wordt fijntjes herinnerd aan de 'pijnlijke conflicten' in de ker ken rond de kernwapens. Het gesprek moet gaan over vragen rond de grote tegenstel ling tussen arm en rijk of over de enorme vervuiling - om maar eens wat te r Predikant Van Goudoever overleden Amsterdam ANPLeiden, een week per maand predikant van de Nederlandse Protestanten Bond te Parijs en remonstrants predikant te Hil versum en Amsterdam. Daarnaast had hij een leer opdracht als hoogleraar in de vergelijkende godsdienstge schiedenis te Duisburg. Hij heeft meegewerkt aan het Compendium Rerum Judai- carum ad Novum Testa- mentum. predikant dr. 'JA. van Goudoever is op 69-jarige leeftijd in zijn woon plaats Amsterdam overleden. Van 1964 tot 1980 was hij in deeltijd predikant in algemene dienst van de Remonstrantse Broederschap. Van Goudoever, die in 1959 promoveerde, was achtereen volgelis studentenpredikant in DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON DOELTREFFEND AFRONDFN.. \\i EN ZO OR.DE SCHEPPEN iN DE CHAOS HAN BELANGEN i Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P Arnold (adj), J. «EDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D Paauw. tel. dag 9 30- 11.30 uur071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: aat 8Z 2321 BM Leiden 'AB Leiden 17.00 uur: 30 ES (Sleutels) (/ERZÉftDING PER P Nederland: per kwartaal overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij 18.00-19.30 ui 29,30 85,55 84,55 329,30 328,30 HET WEER HANS VAN ES Warme weer houdt stand In deze tijd van het jaar (eind juni - begin juli) wordt het karakter van de zomer veelal bepaald. Uit de jaarboeken blijkt dat er in die pe riode vaak sprake is van een weers- omslag. Meestal gaat het daarbij om een overgang van zeer warm naar typisch koel. Westeuropees zomerweer. In andere jaren - en die zijn zeldzamer - behoudt het weer nog weken lang een warme inslag. De ontwikkelingen van de afgelo pen week waren eerst nog een beetje weifelend; zomerse dagen werden na een of twee dagen on derbroken door frisse lucht van de oceaan. Maar nu zich boven Noord-Europa een krachtig hogedrukcentrum heeft gevormd, lijkt de balans door te slaan naar een degelijke warm- te-periode, zonder de interventie van al te serieuze onweersstorin gen. Overigens hoort u mij niet zeg gen dat er nu daadwerkelijk een warme zomer volgt, maar de teke nen in die richting zijn hoopvol. Het huidige warme, soms zeer war me weer houdt heel aardig stand; zeker tot midden volgende week. Als een rots in een stromende rivier houdt een hogedrukgebied met centrum boven Noorwegen de oce aanstoringen tegen: deze komen nu niet verder dan Ierland en Schotland. Aan de zuidflank van de hogedrukbarrière wordt met oosten- tot zuidoostenwinden sterk opgewarmde vastelandlucht bin nengevoerd. Vrijdag bleef de warm te nog binnen de perken. De droge warmte van 25 tot 29 graden was goed te verdragen. Vandaag komt broeierige lucht uit Frankrijk dich terbij. Als het kwik rond 30 graden is opgelopen, begint het te borre len in de atmosfeer. Er verschijnen stapelwolken en vooral later van middag of vanavond is een lokaal onweer mogelijk. De komende dagen verandert er niet veel op de zonnige Europese weerkaart. Het Noordeuropese hoog wordt regelmatig aangesterkt door nieuwe kernen van hogedruk uit de Golf van Biscaje. Daartussen zit af en toe een lijntje met een re gen- of onweersbui, of alleen maar een winddraaiing naar westelijke richting. Dat laatste geeft vooral in de kustprovincies een tijdelijke verfrissing naar 23 tot 26 graden. Landinwaarts, waar het kwik een paar dagen tussen 29 en 32 gra den ligt, kan de tamelijk vochtige warmte slechts worden verlicht door een plaatselijke onweersbui. HET WEER IN EUROPA Noord- en Midden-Frankrijk: Naast veel zon ook wolkenvelden. Plaat selijk een stevige regen- of onweersbui. Maxima van 27 graden in devVendee tot rond 34 langs de Duitse en Zwitserse grens en in de omgeving van Clermont- Veel zon, langs de westkust ten noorden van Lissabon ook plaatselijk mist of wol kenvelden. Middagtemperatuur aan zee van 21 graden aan de Costa Verde tot 29 in de Algarve. In het binnenland vooral zaterdag maxima-tot 35 graden. Wolkenvelden. Nu en dan ook zon. Droog. Maxima ongeveer 22 graden. Spanje: Meest zonnig en zeer warm met maxima aan zee van 30 tot 35 graden, in het binnenland ongeveer 40 graden. Aan de Golf van Biskaje en later ook in de wes telijke Pyreneeën wolkenvelden, moge lijk wat regen eri middagtemperaturen rond 22 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilan den ook enkele wolkenvelden. Middag- temperatuur vlak aan zee ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: Droog en vrij zonnig, aan het strand vooral in de ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Mid dagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 28 graden, landinwaarts veel warmer. Tunesië: Zonnig. Middagtemperatuur aan het strand tegen de30'graden, landinwaarts 35 tot 40 graden. Zuid-Frankrijk: Flink wat zon, hier en daar ook wolken velden. Plaatselijk een forse regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge- 35 graden, in de westelijke depar- iets minder h'eet. Mallorca en Ibiza: Droog, zonnig en erg warm; middagtem peratuur aan het strand ruim 30 graden. Italië: Overwegend zonnig. Zaterdag vooral het binnenland in de tweede helft de dag kans op een lokale onweers Middagtemperatuur tussen 30 en Griekenland en Kreta: Veel zon maar hier en daar ook wolken velden en kans op een lokale onweers bui. Op de Egeïsche Zee waait opnieuw een harde noordelijke wind. Maxima aan de stranden ongeveer 30 graden, in het noorden van Griekenland zaterdag mo gelijk 37 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Langs de Turkse westkust een harde noordelijke wind. Middagtem peratuur op veel plaatsen 30 graden of Duitsland: Veel zon en erg warm. Kans op een loka le onweersbui. Middagtemperatuui iets onder de 30 graden in Sleeswi, Holstein tot rond 36 ten zuiden Main. WEERRAPPORTEN ZONDAG 3 JULI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.23 Zon onder 22.00 Maan op 01.44 Maan onderl6.58 Waterstanden Katwijk Hoogwater 12.17 Laag water 06.56 20.01 MAANDAG 4 JULI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.24 Zon onder 22.00 Maan op 02.12 Maan onder 17.59 Waterstanden Katwijk Hoog water 00.43 13.18 Laagwater 07.55 21.05 Weerrapporten 01 juli 20 uur: Los Angeles halfbew. vvzw3 24 19 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12