Leiden 'Wethouder houdt informatie achter' Interim-voorzitter gaat 'eerst met heel veel mensen praten' Van één naar meer dan zestig taxi's Ontuchtige oom hoort 20 maanden cel eisen Overvaller bloemenboetiek stapte zelf naar de politie BOUWPLANNEN? Iepen ziek op begraafplaats „ZATERDAG 2 JULI 1994 Asielzoekers /y Buren van kantoorgebouw I J Innovam in Voorschoten zijn niet blij met de komst van asielzoe kers. Zij menen dat er betere plaat sen in het dorp zijn. Vocht 1 C ^en ^e'e woonw'jk I 3 in Roelofarends- veen wordt bedreigd door vocht. 'Waarschijnlijk krijgt de hele buurt er last van', zeggen deskundigen. Zaaddonor 1 CL ^uim procent van de sper- I O madonors van het AZL zou geen zaad meer geven als er een einde komt aan hun gegarandeerde anonimiteit. Geïntereseerden in het ver- 1 schijnsel godsdienst kunnen vanaf september colleges vol gen bij de faculteit der godge leerdheid van de Leidse univer siteit. Toehoorders kunnen te gen betaling aanschuiven om colleges en werkgroepen te vol gen over onder meer historische en actuele achtergronden van het christelijk geloof. Zij mogen geen tentamens afleggen en Colleges faculteit godgeleerdheid straks openbaar geen werkstukken laten beoor delen. De faculteit biedt in septem ber twee programma's voor het toehoordersonderwijs: wortels van het christelijk geloof en godsdienstwetenschap. De col leges gaan onder meer over protestantse dogmatiek, moder ne theologie en christelijke ethiek, het oude en nieuwe tes tament en de geschiedenis van de vroeg kerk. Verder zijn er col leges over de verschillende we reldgodsdiensten, zoals de Is lam, de Indische en Antieke godsdiensten. Meer informatie over colle- Vredevoogd moet problemen op universiteit oplossen WD boos op Walenkamp Wethouder J. Walenkamp (CDA/financiën) houdt moed willig de financiële gegevens over 1993 achter. Die zware beschuldiging uit de oppositieleider in de Leidse ge meenteraad, A. Geertsema. Volgens de WD'er hebben Walenkamp en zijn ambtenaren de rekening allang op gemaakt, maar weigert de wethouder de gegevens open- baar te maken. LEIDEN AAD RIETVELD Volgens Walenkamp vertoont de gemeentelijke rekening over 1993, voor het eerst sinds men senheugenis, geen tekort. Maar de rekeningen van de verschil lende 'gemeentelijke afdelingen zijn voor raadsleden niet be schikbaar. De CDA-wethouder vindt dat hij eerst moet analyse ren, hoe Leiden erin is geslaagd eindelijk een begrotingsjaar af te sluiten zonder te korten. Geerstema vindt dat Walen kamp de raad onnodig in span ning houdt. „Hij moet niet zo moeilijk doen. Laat 'ie ons ge- Man misbruikte 11-jarig nichtje DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Ordinaire ontucht of de 'gelukkigste tijd van zijn le ven'. Voor een 30-jarige Leide- naar werd pas later duidelijk dat de 'liefdesrelatie' met zijn toen 11-jarige nichtje niet door de beugel kon. Gisteren stond hij voor de Haagse rechtbank terecht op beschul diging van ontucht met twee van zijn nichtjes. Officier van Justitie M. Renckens eiste twintig maanden gevangenis straf tegen de man. De ontucht begon in 1991 toen het meisje elf jaar oud was, en liep door tot vorig jaar. Het begon met zoenen, strelen en betasten, maar eindigde in een rommelige poging tot seksuele gemeenschap, waar bij een pot vaseline geen uit komst bood. Later dwong de man het meisje hem met de mond te bevredigen. De ontucht kwam aan het licht toen een tweede nichtje in april van dit jaar aan haar vader vertelde dat oom haar onzedelijk betast had. Die on tucht had plaats toen de oom in het huis van zijn zus op de kinderen paste. De 30-jarige man heeft de ontucht volledig bekend en zit sinds begin april in voorlopige hechtenis. „Ik wist dat ik fout was", zei de Leidenaar, „maar ik kon niet ophouden." Voor officier van justitie Renckens was bewezen dat dat de Leidenaar tegen de wil van zijnnichtje verregaande seksuele handelingen verricht had. Omdat ontucht voor jon ge meisjes grote gevolgen kan hebben eiste de officier een gevangenisstraf van dertig maanden waarvan tien voor waardelijk. Daarnaast wil de officier dat de man onder toe zicht van de reclassering wordt gesteld en een psychiatrische behandeling ondergaat. Advocaat M. Evers kon in stemmen met de eis van de of ficier omdat rekening werd ge houden met de verminderde toerekeningsvatbaarheid van zijn cliënt. „Het is een onzeke re, op het randje van zwakbe gaafdheid grenzende jonge man", zei Evers. „Op school was hij al het lulletje, dat na de lessen in elkaar geslagen werd. Zijn huwelijk en contacten met prostituees waren ook al geen succes. Pas bij zijn nicht je beleefde hij de gelukkigste tijd van zijn leven. Later besef te mijn cliënt pas dat hij een psychische stoornis heeft waaraan gewerkt moet wor den." De rechtbank maakt haar vonnis over twee weken be kend. Jaar cel geëist tegen Monnickendammer DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Voor de overval op een bloe menboetiek aan de Churchill- laan in Leiden op 28 november '92 is gisteren voor de Haagse rechtbank een celstraf van 12 maanden waarvan 6 voorwaar delijk geëist tegen een 34-jarige man uit Monnickendam. Offi cier van justitie, mevrouw mr. M. Renckens kan er mee in stemmen als het verblijf in de cel eventueel wordt omgezet in het verrichten van onbetaalde arbeid. Wel wil de officier dat de 34-jarige onder toezicht van de reclassering wordt gesteld en aan het slachtoffer 1500 gulden schadevergoedingbetaalt. De Monnickendammer liep de bloemenboetiek met een alarmpistool binnen en eiste geld. Even later ontstond een worsteling toen de 34-jarige de winkelier wilde dwingen naar een achter de winkel gelegen keuken te lopen. De winkelier verzette zich omdat hij dacht dat zijn laatste uur was gesla gen. Bij de worsteling liep de winkelier een hoofdwond op door een klap met de revolver. Ruim een maand later begon woon die cijfers geven, in plaats van steeds te roepen dat het al lemaal wel goed komt. Die ge tallen staan toch op papier, daar verander je niks meer aan. Met de rekening kun je niet mar chanderen." De WD'er vindt dat de raad de jaarrekening over 1993 nodig heeft om alle onheilstijdingen over dreigende tekorten - zoals die gedaan worden in de voor jaarsnota en in de eerste tussen tijdse rapportage van de afde ling financiën over 1994 - in perspectief te kunnen zien. „De jaarrekening van het faci litair bedrijf van de gemeente hebben wij toevallig al gehad: dat zat bij het jaarverslag 1993 dat wij deze week kregen. Maar ik vermoed dat een heleboel van die rekeningen allang klaar zijn", zegt Geertsema. „Ik zou zeggen, geef ons die cijfers nu en laat dan de analyse maar twee maanden later komen. Want nu kan ik niet beoordelen of bij voorbeeld het financiële probleem voor 1995 beperkt is, of dat het veel groter is dan bur gemeester en wethouders ons voorspiegelen." LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE VERVOLG VAN VOORPAGINA De nieuwe interim-voorzitter van de Leidse universiteit, L. Vredevoogd, was in de jaren 1981-1987 plaatsvervangend di recteur-generaal hoger onder wijs bij het ministerie van on derwijs en wetenschappen. Staatssecretaris Cohen heeft hem gevraagd de problemen in Leiden op te lossen vanwege zijn grote bestuurlijke ervaring. Bovendien heeft de collegevoor zitter uit Maastricht geen bin dingen met de Leidse universi teit. Loek Vredevoogd vindt zich zelf geen crisismanager maar verwacht wel een flinke klus te krijgen a<=tn het normaliseren van de verstoorde verhoudin gen. „Het is een moeilijke taak, zeker. Ik heb de hele zaak van een afstand gevolgd en kijk er daardoor in elk geval vrij onbe vangen tegen aan. Het eerste dat ik ga doen is met heel veel mensen in Leiden praten: uni versiteitsraadsleden, decanen en wetenschappers. Ik wil er snél achterkomen wat er aan de hand is en wat we kunnen doen om dergelijke problemen in de toekomst te voorkomen." Vredevoogd heeft inmiddels contact gehad met de twee ove rige leden van het Leidse colle ge, rector magnificus prof. dr. L. Leertouwer en J. Waldus. „We kunnen het gezamenlijk aan, ik verwacht geen problemen in de samenwerking." De nieuwe collegevoorzitter laat zich niet uit over de be perkte bevoegdheden van de universiteitsraad. „Dat is niet mijn zaak maar eeh besluit van de staatssecretaris. Wat mij be treft krijgt de raad de maximale ruimte om zijn adviserende L. Vredevoogd gaat aan de slag op de Leidse universiteit: „Het is een moeilijke taak, zeker. Ik heb de hele zaak van een afstand gevolgd en kijk er daardoor in elk geval vrij onbevangen tegenaan." foto ap taak uit te voeren. Ik neem aan dat de raad, als alles is genor maliseerd, de oude bevoegdhe den terugkrijgt. Maar daar ga ik niet over." Aardig Prof. dr. G. Mulder van het col lege van decanen reageert posi tief op de benoeming van Vre devoogd. „Ik ken hem niet per soonlijk maar heb gehoord dat hij een goede reputatie heeft in de omgang met mensen. Hij schijnt een aardige man te zijn en kent het vak van bestuurs voorzitter van binnenuit. Dat is belangrijk om in Leiden op een plezierige wijze te kunnen func tioneren. En de raad van toe zicht bestaat uit hele zware mensen met enerzijds ervaring in de wetenschap en anderzijds in de maatschappij. Dat kan een flinke steun in de rug zijn voor het college van bestuur." Ook de fractievoorzitter van de buiten-universitaire raadsle den (bullen), P. Mostert, heeft geen moeite met de nieuwe be stuurders in Leiden. Wel zet hij nog steeds grote vraagtekens bij de flink ingeperkte bevoegdhe den van de universiteitsraad. „Dit had ook gekund binnen de normale bevoegdheden van de universiteitsraad. In dat geval had de raad van toezicht een adviserende taak kunnen krij gen." R. Oosterloo van de grootste fractie in de raad, de Progressie ve Partij, noemt de maatregelen van Cohen 'onacceptabel'. „Ik hoop dat Vredevoogd een goede tussenpaus is en wij straks weer een permanente collegevoorzit ter krijgen. Maar het afnemen van onze bevoegdheden zullen wij aanvechten bij de rechter. Met deze nieuwe mensen heb wel I Teunie Schutte verkoopt haar bedrijf LEIDEN »ROELF REINDERS „Niemand wil het geloven zo ging het echt." Teunie Schut te (51) drukt een sigaret uit ir de asbak die op een auto lijkt. Het kantoortje is al bijna 1 Twee banken, een bureau, telefoon, dat is alles wat er nog staat. „De Jong reed hier ge woon zijn auto voor de deur, belde aan en vroeg of de boel nog te koop was." Alles is te koop, had ze geantwoord. Het was snel rond. Drie gesprekken waren genoeg. Taxi Schutte aan de Flevoweg zou door firma De Jong worden overgenomen. De ze week is bekend geworden dat de gemeente Leiden voor vijftig procent gaat deelnemen in het nieuwe bedrijf. Gisteren droeg Schutte de bedrijfsvoering over. Koenes van taxibedrijf Koenes had ook al eens geïnformeerd of de zaak te koop was. Als je met een grote kruiwagen vol met geld komt, was Schutte's ant woord. Die kruiwagen is niet gekomen. „Als De Jong hier niet was gestopt, zou de zaak ook niet zijn verkocht", zegt Schutte nu. „Dit was de mogelijkheid. Je weet niet of er over tien jaar weer een koper voor de deur de mislukte overval steeds meer op de 34-jarige te drukken. Hij meende door zijn baas herkend te worden aan de hand van een door de politie opgestelde com positiefoto'en besloot zich aan te geven. Tegenover zijn rech ters kon de Monnickendammer geen echte reden opgeven waarom hij de overval gepleegd had. Mogelijk was het de drank die hij die middag in de kroeg achterover had geslagen. Met een stuk in de kraag kreeg hij 'plotseling' het idee om de bloe menboetiek te overvallen. De bedreiging met het alarm pistool heeft voor de winkelier grote gevolgen gehad. Meer dan anderhalf jaar na de overval heeft hij nog steeds last van wantrouwen, woede en angst gevoelens. Voor de 34-jarige Monnickendammer was de overval reden zijn leven ingrij pend te veranderen. Hij liet zich opnemen in de Jellinekkliniek om van de drank af te komen. „Ik ben blij dat mijn leven zo geworden is, maar het spijt mij voor de winkelier". De rechtbank maakt haar vonnis over twee weken be kend. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komo-certificaat/VKG-keur. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE SOUWEN. MDI AC/*_ rkvcu Sponsors Swift voelen zich benadeeld door sportbureau LEIDEN LOMAN LEEFMANS Een groep sponsors van de Leidse wielerclub Swift beweert voor enkele duizenden guldens te zijn benadeeld door het Utrechtse sportreclamebureau Fortuna. Het bureau zou onder meer hebben beloofd een licht reclame bij de wielervereniging te plaatsen en daar zelf adver teerders/sponsors voor te wer ven. Fortuna is volgens Swift en de sponsors afspraken niet na gekomen, maar toch lopen de automatische afschrijvingen ge woon door. De gedupeerde Leidse firma's hebben een juri disch adviesbureau ingescha keld. „Een ontzettend vervelende zaak", zegt P. Evelein, voorzitter van Swift. „Het is al zo moeilijk om sponsors en adverteerders te vinden en het leek zo mooi dat Fortuna dat voor ons ging doen. Maar ik heb begrepen dat er door de advertentieverkoper van Fortuna wederprestaties aan de adverteerders zijn be loofd waar wij als vereniging niets van afwisten. Zo werd ge zegd dat wij onze leden zouden aanzetten om vooral bij de be trokken bedrijven inkopen te doen", aldus Evelein. De ongeveer twintig adver teerders merkten al snel na het tekenen van een overeenkomst met Fortuna, ongeveer vijf maanden geleden, dat in hun ogen meer werd beloofd dan uitgevoerd. De lichtreclame staat deels onaf binnen, en niet buiten het clubgebouw nabij de Bult. Er zouden ook reclame-ui tingen tijdens wielerwedstrijden toegezegd zijn en in het club blad. Swift bleek daarvan niet op de hoogte. De helft van de adverteerders heeft nog niet betaald en wil onder het contract uit. De ande re helft wil het geld terug, maar het blijkt niet mogelijk om de automatische afschrijvingen stop te zetten. Daar hebben de betrokken banken een gerech telijke uitspraak voor nodig. Daarom besloten de adverteer ders in maart om een juridisch adviesbureau in de arm te ne men die de kwestie aanhangig moet maken. Over de juiste hoogte van de bedragen doen de sponsors het zwijgen. Ook Swift wil genoegdoening van Fortuna. „Want op deze manier komen wij in een kwaad daglicht te staan. Het wordt na zo'n kwestie misschien in de toekomst nóg moeilijker om aan sponsors te komen, terwijl we juist naar het omgekeerde uitzagen", aldus Evelein. Vanuit het hoofdkantoor van Fortuna dat in Duitsland is ge vestigd, laat een woordvoerder weten dat ze de zaak gaan on derzoeken. „Probleem is dat de bewuste advertentieverkoper tot volgende week op vakantie is, dus we kunnen even niet achterhalen wat er precies is af gesproken. Mócht het zo zijn dat er inderdaad beloftes niet zijn nagekomen, dan stellen we verbinding met de be trokkenen en proberen we tot een vergelijk te komen", aldus de woordvoerder. Teunie Schutte heeft haar taxibedrijf overgedragen. Het nieuwe bedrijf blijft Schutte heten. „Vriendelijkheid is staat. Mijn dochter doet de HEAO. Iemand met zo'n oplei ding moet iets anders doen dan een winkel bestieren die 24 uur per dag draait." De telefoon gaat. Een vrouw op het Bevrijdingsplein wil een taxi. Haar naam is voldoende; Schutte weet genoeg. Ze regelt i de a de tel.01713-15361 -telefax01713-15202 deceuninck @3 Marnixstraat te brengen. „Daar groei je in", verklaart Schutte. „Ik herken sommige mensen aan hun stem. Dan hoef ik al leen maar te weten waar ie mand staat te wachten." In de zomer van 1963 is ze begonnen. Ze kocht een garage bedrijf met ééh taxivergunning. Gisteren verkocht ze een taxibe drijf met 62 vergunningen. „In het begin reed ik zelf. Mijn moeder zat bij de telefoon voor de bestellingen. Op sommige dagen werkte ik 18 uur per dag. En dan nog slapen met de tele foon naast je bed." Uiteindelijk kwam Schutte op de centrale terecht.. Soms rijdt ze nog wel eens. Als ze om drie uur in de taxicentrale wordt- af gelost en het is erg druk, kruipt ze gewoon weer achter het stuur. Schutte ergert zich een beetje aan het imago van taxichauf feurs. „Iedereen denkt: ik kan altijd nog wel taxichauffeur worden. Maar zo is het niet. Je moet sociaal zijn, goed met mensen kunnen omgaan. Zo is het bedrijf ook groot geworden. Als wij in al die jaren niet vrien delijk waren geweest en niet zo veel service hadden gegeven, reden we nu niet met 62 auto's rond", stelt Schutte. Het goede imago van haar bedrijf zou dan ook de reden zijn dat het nieuwe bedrijf van De Jong en de gemeente de naam Schutte blijft dragen. Ze laat een brief zien van een vrouw uit de Sibeliusstraat. De vrouw bedankt Schutte voor de twaalf jaar dat ze door het taxi bedrijf is vervoerd. De chauf feurs zijn ook zo aardig. Schut te: „Dat is toch prachtig! Daar werkje toch voor?" Jan van der Star komt binnen. Ze zijn wel niet getrouwd, maar zij noemt hem haar man. Van der Star pleit voor een taxi-op- leiding zoals die in Londen ver plicht is. Pas na een zware op leiding en als de hele platte grond in het hoofd zit, mag ie mand de taxi in. Van der Star: „Er is onlangs wel een taxioplei ding in Nederland van start ge gaan maar het is nog lang niet verplicht. Zo'n opleiding garan deert goede, gemotiveerde werknemers. Als wij nu een werkloze van het arbeidsbureau krijgen, kunnen wij niet zien of die wel geschikt is." Schutte heeft het vier keer meegemaakt dat een chauffeur uiteindelijk niet geschikt bleek. Verlenging van hun contract zat er niet in. Schutte stopt er helemaal mee, Van der Star gaat halve da gen werken. Ze neemt niet offi cieel afscheid. Er komt geen af scheidsfeest. „Geen toeters en bellen, niets geen poeha. Dat past niet bij mij." Ze draagt haar zaak met gemengde ge voelens over. „Ik ben het wer ken niet zat, toch is dit het ein de niet. Maar het is best wel lek ker om de zorg over 62 mede werkers aan anderen over te la ten. Het is een plezierig gevoel dat ik niet meer verantwoorde lijk ben voor de vriendelijkheid van de chauffeurs tegen de klanten", erkent Schutte. „We hebben een leuke woning aan het water aan de Hoge Mors- weg, er wonen daar leuke men sen. Er zijn andere leuke dingen in het leven dan alleen plezierig werk. Wat een luxe straks, als mijn man elke middag thuis is." Zeven iepen op de plaats Groenesteeg zijn aange tast door de iepziekte. Om ver dere verspreiding van de uiterst besmettelijke ziekte te voorko men worden de bomen zo snel mogelijk gekapt. Maandagmor gen gaat de zaag in de eerste en drie dagen later moeten alle ze ven iepen omgezaagd en afge voerd zijn. Hillegommer (19) overlijdt in AZL Een 19-jarige inwoner van Hil- legom is gistermiddag in het AZL aan zijn verwondingen overleden die hij opliep bij een aanrijding eerder deze week in zijn woonplaats. De man reed in de nacht van maandag op dinsdag op de Zuider Leidse- vaart met zijn brommer tegen een aanhangwagen die in de berm stond geparkeerd. Hij werd toen met ernstig borstlet- sel in het ziekenhuis opgeno-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11