Tutsi's zijn slachtoffers van genocide Buitenland Berlusconi wint slag tegen RAI Nieuwe Duitse president begint in schaduw van Von Weizsacker krijgt nieuwe koepel VRIJDAG 1 JULI 1994 5 DPA Deutsche Stembiljetten Zuid-Afrika in trek pretoria» Goed nieuws voor de verzamelaars van memorabilia: de ongebruikte stembiljetten van de historische verkiezingen in Zuid-Afrika gaan in de uitverkoop. De Onafhankelijke Verkie zingscommissie hoopt deze maand 1,3 miljoen gulden te verdie nen met de verkoop van 1,6 miljoen nationale en 450.000 pro vinciale stembiljetten. De stembiljetten worden verkocht aan de hoogste bieder met een minimale afname van duizend biljetten per inschrijving. Iran bant strop- en vlinderdassen teheran» De Islamitische Republiek Iran heeft de stropdas en het vlinderdasje in de ban gedaan, omdat zij uitingen zouden zijn van de niet-islamitische cultuur. Streng-religieuze moslims tooien zich overigens zelden met dassen. In Iran zijn strop- en vlinderdassen dan ook sinds de islamitische revolutie van 1979 nauwelijks in zwang. Australië zet straf op sekstoerisme canberra» Australië heeft een wet aangenomen die Australiërs verbiedt om in het buitenland seks te hebben met kinderen be neden de 16 jaar. De wet, die op overtreding een maximum straf stelt van 17 jaar gevangenis, moet Australiërs weerhouden van kinderseksreizen naar het buitenland. Australische ingezetenen kunnen voor seks met kinderen voor Australische rechtbanken vervolgd worden, zelfs als de gepleegde feiten in het betreffende land legaal zijn. Doden bij ongeluk Airbus in Frankrijk toulouse» Een Airbus A330 is gistermiddag neergestort tijdens een proefvlucht in het zuidwesten van Frankrijk. Alle zeven be manningsleden, de enige mensen aan boord, zijn om het leven gekomen. Het toestel verongelukte aan het einde van de start baan van het vliegveld Toulouse-Blagnac. Over de oorzaak van het neerstorten is nog niets bekend. Moordenaar Verwoerd vrij johannesburg» Zuid-Afrika laat de moordenaar van de voorma lige premier Hendrik Verwóerd vrij. Dimitrio Tsafendas bracht de Zuidaffikaanse premier in september 1966 met messteken om het leven. Tsafendas is nu 76 jaar oud. Hij lijdt onder meer aan schizofrenie en is lichamelijk zwak. Tsafendas was ten tijde van de moord bode bij het Zuidafrikaanse parlement en had geen politieke motieven voor zijn daad. De geestelijk labiele man zei dat een lintworm hem had opgedragen de premier te vermoorden. Telefoonseks kost 35.000 gulden sondrio» De vader van een elfjarig meisje uit het Noorditaliaan- se Sondrio moet een telefoonrekening betalen van dertig mil joen lire. ongeveer 35.000 gulden, omdat zijn dochter met een sekslijn belde. De kosten voor de telefoontjes liepen zo hoog op omdat het meisje enkele op televisie geadverteerde sekslijnen belde. Die lijnen hebben onder meer centrales in Los Angeles en Australë. Het meisje verklaarde tegenover de politie, die haar va der moest bedaren na ontvangst van de rekening: ,,Ik heb deze merkwaardige nummers zeven of acht keer gedraaid en ik heb. er ontzettend van genoten." Luchtmacht helpt Tsjernobyl-kinderen den haag Een F-27 van de Nederlandse luchtmacht haalt dins dag 5 juli 34 kankerpatiëntjes op in het Witrussische Minsk voor een vakantie bij gastgezinnen in België. De kinderen, die tussen de zes en veertien jaar oud zijn, zijn slachtoffertjes van de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl in 1986. Aanval op Aden houdt niet op aden» Noord-Jemen heeft vanochtend zijn aanval op de Zuidje- menitische stad Aden voortgezet na een relatief rustige nacht. Met de hervatting van de belegering schoten de Noordjemeniti- sche troepen een bestand aan flarden, dat gisteren was overeen gekomen in Rusland. Alle zes eerder overeengekomen bestan den in de inmiddels bijna twee maanden durende burgeroorlog werden telkens al na enkele uren geschonden. In de nacht kwa men vijf Katjoesja-raketten neer op Aden, waarbij drie burgers omkwamen en een vierde gewond raakte, aldus een woordvoer der van het belangrijkste ziekenhuis in de stad. De ANWB Reisboekenwinkel ANWB Landenbrochures, gratis voor leden Frankrijk/België/Luxemburg Duitsland Verenigde Staten Scandinavië ...en vele andere bestemmingen! ANWB VN-rapporteur bepleit tribunaal Rwanda De massaslachting onder Tutsi's in Rwanda lijkt te zijn gepland en heeft alle volkenrechtelijke kenmerken van een volkerenmoord. Dat heeft rapporteur René Degni Sé- gui van de Verenigde Naties gisteren gemeld. De speciale rapporteur van de VN Commissie voor de Rechten van de Mens dringt aan op de oprichting van een internatio naal tribunaal voor de berechting van oorlogsmisdadi gers uit Rwanda. GENEVE-GOMA Rtr-AFP-DPA-ANP De slachtpartijen waarbij sinds begin april 200.000 tot 500.000 mensen omgekwamen, zijn vol gens Degni Ségui vooral het werk van twee Hutu-milities, die zich waarschijnlijk baseren op plannen van de legerleiding en de regering. De milities kre gen al sinds november opleidin gen in kazernes van het rege ringsleger. De regering is bo vendien 'volledig verantwoor delijk' omdat zij heeft afgezien van maatregelen om de gruwel daden te stoppen. Dat van planning sprake is geweest, zou ook blijken uit het feit dat het moorden al van start ging een half uur nadat presi dent Juvénal Habyarimana op 6 april was gedood bij een aanval op zijn vliegtuig. De dood van de Hutu-president moest toen nog officieel bekend worden ge maakt. Er zijn geen bewijzen gevon den dat het Rwandees Patriot tisch Front (RPF) van vooral Tutsi's zich schuldig heeft ge maakt aan systematische slach tingen onder Hutu's. Wel meent Degni Ségui dat de rebellen ver antwoordelijk zijn voor diverse massa-executies. Opmerkelijk is dat de rappor teur vraagt om opheldering over 'de rol van andere landen en hun inmenging in het politieke leven van Rwanda'. Dat zou een verwijzing kunnen zijn naar Frankrijk dat volgens het RPF in het recente verleden herhaalde lijk steun heeft verleend aan de Hutu-regering. Drie mensen kwamen gisteren om in de Rwandese hoofdstad Kigali toen mortiergranaten insloegen op een markt. Ooggetuigen zeiden dat de granaten afkomstig wa ren uit een wijk in handen van het RPF. De Operatie Turquoise van Franse militairen in het westen van Rwanda lijkt een week na haar start op de eerste moeilijk heden te stuiten. De situatie is uiterst verwarrend in het gebied waar 800.000 vluchtelingen een goed heenkomen hebben ge zocht. Enerzijds infiltreren een heden van het RPF in gebieden die in handen van het rege ringsleger zijn. Anderzijds zijn de Franse relaties met het rege ringsleger van Hutu's verslech terd. Op heuvels bij de plaats Gishiyta namen de Fransen gis teren circa 400 Tutsi-vluchtelin gen, opgejaagd door honderden Hutu's, onder hun hoede. ,,Als wij vertrekken, zouden ze wor den afgeslacht", aldus een Franse soldaat. Een groot deel van de vluchtelingen is gewond. Tijdens een bezoek aan het westen van Rwanda deed de Franse minister Francois Léo- tard 'een dringend beroep' op Afrikaanse en Europese landen om deel te nemen aan de hu manitaire operatie. Hij wees er op dat Parijs zijn 2500 militai ren uiterlijk eind juli zal terug roepen. Tegelijkertijd maakte de VN-vredesmacht bekend bin nen twee weken in Kigali bij stand te verwachten van 350 Canadese blauwhelmen. Rwandese kinderen zoeken tijdverdrijf in een stevig partijtje klauteren. Ze verblijven in een vluchtelingen kamp in het zuiden van Rwanda. foto crosfield newsline pascal cuyot rome eelco van der linden anwb reisboekenwinkel. de leukste omweg voor je vakantie. CORRESPONDENT Het bestuur van de Italiaanse staatsomroep RAI is gisteren afgetreden in reactie op het decreet van de regering-Berlusconi dat de RAI moet behoe den voor een bankroet. De oppositiepartijen be schuldigen de premier-mediamagnaat van on constitutioneel gedrag omdat de staatsomroep, naar hun zeggen, nu afhankelijk zal worden van de regering. Het kabinet ging akkoord met de reddingsope ratie waarmee een bedrag van rond de 500 mil joen gulden gemoeid is, maar verbond er de eis aan dat de vorig jaar benoemde raad van bestuur opstapt omdat die geen geloofwaardig sanerings plan had weten te presenteren. Belangrijker lijkt echter de overtuiging van Berlusconi dat de FLAI in handen is van de oppositie en een vijandige houding heeft ten opzichte van zijn kabinet. RAJ-voorzitter Dematté, een van de vijf 'onpar tijdige professoren', verdedigde gisteren het werk van het bestuur. „Conform onze opdracht heb ben we de invloed van de politieke partijen op de RAI vrijwel geëlimineerd en een saneringsplan opgesteld dat volop vruchten afwerpt", aldus De matté. Hij verweet de regering een bestuur te wil len dat het vertrouwen geniet van de regering en zei onder deze omstandigheden geen andere op lossing te zien dan op te stappen. De beide voorzitters van het parlement Pi- vetti van de Lega Nord en Scognamiglio van Ber lusconi's partij Forza Italia zullen nu een nieuw bestuur kiezen. Het ligt voor de hand dat de opvolgers van de 'pofessoren' de huidige rege ring welgezind zullen zijn, ook al zei de woord voerder van de regering, Ferrara, gisteren dat de autonomie van de RAI gegarandeerd zal blijven. De krant La Repubblica, immer kritisch ten op zichte van Berlusconi, schreef gisteren dat de klok twintig jaar wordt terugedraaid. ,,Het verschil met het christendemocratische regime is echter dat Italië nu een premier heeft die al in het bezit is van de helft van het televisie-aanbod. In plaats van in eigen huis orde op zaken te stellen, heeft Berlusconi nu de controle over alle televisiekana len", aldus een redactioneel commentaar. Clinton en medewerkers niet in diskrediet door onderzoek washington upi-dpa-anp De speciale aanklager in de Whitewater-affaire, Robert Fis- ke, heeft gisteren in Washington een eerste rapport vrijgegeven. Het ontzenuwt een aantal ge ruchten over onoirbare praktij ken van medewerkers van het Witte Huis, inclusief de hoogste chef, president Clinton en zijn vrouw Hillary. Er blijken volgens dit rapport geen aanwijzingen te zijn dat actie moet worden onderno men tegen medewerkers van het Witte Huis wegens ver meende obstructie in de loop van onderzoek. Dit is gericht op het faillissement van een bank in Arkansas, eind jaren zeventig. Het voortbestaan van de bank zou destijds mogelijkerwijs door de Clintons nodeloos zijn ge rekt, wegens hun contacten met de directeur en eigenaar. Bill Clinton was toen gouverneur van de staat en zijn vrouw Hil lary advocaat en procureur. Ze vertegenwoordigde de noodlij dende bank. Fiske komt bovendien tot de conclusie dat de dood, vorig jaar, van een vertrouweling van de Amerikaanse president Bill Clinton, Vincent Foster, beslist zelfmoord was. De geestestoe stand die Foster tot zijn daad bracht houdt volgens hem geen verband met de gebeurtenissen rond de Whitewater-affaire. De man was gedeprimeerd door het ontslag van zeven mede werkers en de daaropvolgende snijdende kritiek op zijn per soon, met name commentaren in de Wall Street Joumall. Voorzitterschap V-raad onzeker voor Rwanda NEW YORK AP De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties beraadt zich sinds gisteren over de vraag of het raadzaam is Rwanda in septem ber het voorzitterschap van de raad te laten overnemen. Het voorzitterschap wordt el ke maand door een ander land waargenomen, waarbij de alfa betische volgorde wordt aange houden. De afgelopen maand was Oman voorzitter, deze maand is Pakistan aan de beurt, in augustus Rusland en in sep tember Rwanda. De voorzitter ontvangt in zijn functie konin gen, presidenten en regerings leiders uit de hele wereld. Vol gens diplomaten in de raad vin den veel landen dat Rwanda die functie niet kan uitoefenen ter wijl zijn strijdkrachten zich be zondigen aan gruwelijke misda den. Het is echter hoogst onge bruikelijk dat er van de alfabeti sche volgorde wordt afgeweken. De Rwandese ambassadeur. Jean Damascene Bizimana, die aan de gesprekken deelneemt, vindt dat Rwanda recht heeft om het voorzitterschap uit te oefenen. Hij gaf het Rwandees Patritottisch Front (RPF) de schuld van de massamoorden. De meeste waarnemers stellen echter juist het regeringsleger en consorten verantwoordelijk voor het bloedvergieten. Hulporganisaties raden adoptie Rwandeesjes af antwerpen anp Internationale hulporganisaties hebben gisteren in een gezame- lijke verklaring gewaarschuwd tegen de adoptie van Rwandese vluchtelingetjes. De organisaties - het Rode Kruis, de Rode Halve Maan, de VN-vluchtelingenor- ganisatie Unhcr en het VN-kin- derfonds Unicef - wezen dat door het grote aantal adoptie aanvragen een informeel evacu- atiecirquit op gang komt van onbegeleide Rwandese kinde ren naar het Westen en met na me België. Tijdens een persconferentie in Antwerpen maakten woord voerders van de Belgische afde lingen bekend dat 'adoptie ont moedigd moet worden'. Adop tie is volgens hen alleen moge lijk als het om weeskinderen gaat. Van de vele duizenden kinderen die in vluchtelingen kampen ronddwalen, is dat nog niet vastgesteld. De hulporgani saties zijn nog maar net begon nen met het opzetten van een registratiesysteem. Voordat on omstotelijk bewezen is dat een kind beide ouders verloren heeft en voor adoptie in aan merking komt, zijn er tenminste twee jaar voorbij, aldus de orga nisaties. De hulporganisaties willen zo veel mogelijk voorkomen dat de vluchtelingetjes uit hun milieu worden weggehaald. Om 'ont worteling' te voorkomen willen de organisaties de kinderen liefst zo dicht mogelijk bij huis onderbrengen, in kampen in de omligggende landen en bij ei gen stamverwanten. Roman Herzog bekleedt vanaf vandaag hoogste ambt in Duitsland RcicIlSt£l§ lil Bcrlijll den haag robert bloemen anp Roman Herzog begint vandaag aan zijn nieuwe taak als presi dent van Duitsland. Onvermij delijk staat hij de eerste tijd bloot aan vergelijkingen met zijn illustere voorganger, Ri chard von Weizsacker. Als het aan de Duitsers ligt, had Von Weizsacker nog een tijdje mo gen doorgaan. Maar de Grond wet bepaalt een ambtstijd van maximaal tien jaar voor de post zonder veel feitelijke macht, maar wel met een grote symbo lische waarde. De nieuwe christendemocrati sche Duitse president is een produkt van machtspolitieke strijd. Sterker nog, het was ei genlijk helemaal niet de bedoe ling dat Roman Herzog staats hoofd zou worden. Nog geen twee jaar geleden leek de soci aaldemocraat Johannes Rau, premier van de deelstaat Nordr- hein-Westfalen, de kansrijkste kandidaat, ook voor de regeren de christendemocraten. Maar CDU-leider Helmut Kohl greep in. De kanselier vreesde dat zijn steun aan Rau wel eens uitgelegd zou kunnen worden als signaal voor een grote coali tie van CDU en SPD na de par lementsverkiezingen dit najaar. Kohl ziet zo'n regering echter niet zitten en kwam met een ei gen kandidaat. De inmiddels voormalige Duitse president Von Weizsacker maakt pret met zijn opvolger Herzog nadat deze zijn ontslagpapieren als voorzitter van het Bundesverfassungsgericht heeft gekregen. Herzog is vanmorgen in Berlijn geïnstalleerd. foto reuter lutzschmidt De perikelen rond Steffen Fleit- mann zijn inmiddels uitentreu ren beschreven. Na luide kritiek van de oppositie, de media en zelfs uit de eigen achterban ruimde de oerconservatieve, politiek onervaren Oostduitser het veld. Op zoek naar een nieuwe kan didaat viel het oog van Kohl op de voorzitter van het grondwet telijk hof, de rechtbank die wet ten toetst aan de Grondwet. Een speciaal college van afgevaar digden en andere kiesmannen en -wouwen uit Bonn en de zestien deelstaten gaf op 25 mei het ja-woord aan Roman Her zog. Dat college, een afspiege ling van het Duitse politieke landschap, had echter drie stemrondes nodig om zich uit te spreken voor het nieuwe staatshoofd. Een slechtere start kan de hoogste representant van een land zich niet voorstel len. Von Weizsacker, 'het geweten van de natie', staat voor een pe riode waarin de meeste Duitsers zich achter hun president schaarden. Met tactvolle uit spraken en voorzichtige be woordingen leerde 'de man van het volk' landgenoten omgaan met het Duitse oorlogsverleden, de oplaaiende vreemdelingen haat en de problemen na de hereniging. In de periode tussen zijn verkie zing en 1 juli liet Herzog al zijn afwijkende stijl zien. De zestig jarige Beier maakt van zijn hart geen moordkuil. Herzog blijkt meer een man van recht-voor- zijn-raap uitspraken. „Zelfs als president zal mijn persoonlijk heid bij tijd en wijle naar boven komen drijven", zei hij tegen het weekblad Stern. „Sommigen ergeren zich daar misschien aan, maar gewone mensen we ten maar al te goed dat er ie mand is die is zoals hij is." De nieuwe president ontwikkel de al als hoogste rechter een onafhankelijke houding ten op zichte van de dagelijkse politiek en van zijn eigen christendemo cratische partij. Wat dat betreft is het nieuwe staatshoofd eigen lijk al verder dan Von Weizsac ker bij diens start, want de voor ganger van Herzog emancipeer de zich pas tijdens zijn presi dentschap. Tot ergernis van Kohl kritiseerde Herzog bij voorbeeld de Duitse 'bloedwet' die het inwoners van niet-Duit- se afkomst praktisch onmoge lijk maakt zich te naturaliseren. De sociaaldemocraten verweten het nieuwe staatshoofd onge schiktheid door uitspraken in zijn eerste, geïmproviseerde dankwoord na zijn verkiezing. De SPD had vooral moeite met de zin „dat Duitsland zijn rol moet spelen in de wereld, maar op een meer ontspannen ma nier en zonder de tanden bloot". Herzog zou het Duitse verleden willen goedpraten, was het verwijt. Mogelijke verschillen en over eenkomsten tussen Von Weizs acker en Herzog worden onge twijfeld duidelijk bij de komen de herdenkingen rond de Twee de Wereldoorlog. Volgend jaar mei is het vijftig jaar geleden dat de geallieerden Hitiers le gers versloegen. Dat was ook voor Duitsland een dag van be vrijding, een bevrijding van het nationaal-socialisme, zei Von Weizsacker in zijn veelgeroem de rede bij de grote herdenking in 1985. Herzog kan zich nog tien maan den voorbereiden om die toe spraak te overtreffen. Met hu mor 'waarschuwde' hij de soci aaldemocraten al: „Ik zal probe ren mijn taak zó goed te vervul len, dat jullie het uiteindelijk betreuren dat jullie niet op mij stemden." Het historische gebouw van de Reichstag in Berlijn wordt geres taureerd en krijgt een nieuwe, glazen koepel. In het parle mentsgebouw, dat honderd jaar geleden onder Otto von Bis marck werd gebouwd, neemt na de renovatie de Duitse volksver tegenwoordiging zitting, die uit Bonn verhuist. Het project wordt uitgevoerd onder super visie van de Britse architect Sir Norman Foster, die zei dat het in de lente van 1999 zal zijn vol tooid. De koepel wordt onge veer 25 meter hoog. De raad van senioren van het Duitse parlement keurde giste ren met achttien tegen vijf stemmen de plannen voor de restauratie goed. Er komt een moderne versie van de koepel, verklaarde parlementsvoorzitter Rita Süssmuth. De oorspronke lijke werd verwoest tijdens een bombardement in de Tweede Wereldoorlog. De Reichstag, het parlement tijdens het Duitse keizerrijk, werd van 1884 tot 1894 ge bouwd in de neo-classistische stijl door architect Paul Wallot. De oorspronkelijke koepel van ijzer en staal woog 320 ton en er bovenop stond een lantaarn van 75 meter hoog. De koepel moest het symbool zijn van 'de kroon van het Duitse keizerrijk'. De Reichstag werd groten deels verwoest bij een brand in 1933, waarvoor de Nederlander Marinus van der Lubbe door de nazi's als schuldige werd te rechtgesteld. De brand was vol gens zeggen juist gesticht door de nazi's als provocatie, waarna Adolf Hitler zijn opponenten kon oppakken. De renovatiewerkzaamheden beginnen volgend voorjaar. Te voren zal de Amerikaanse kun stenaar Christo het hele gebouw 'inpakken' met 120.000 vierkan te meter zilverkleurig doek, zoals hij eerder deed met de Pa- rijse Pont Neuf. De ANWB Reisboekenwinkel Van voettocht tot fietstocht Van Raalte tot Rome En vergeet niet... onze veelzijdige reisinformatie, gratis voor ANWB-leden anwb reisboekenwinkel de leukste omweg voor je vakantie ANWB

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5