Groei van economie trekt aan Mislukken paars komt CDA helemaal niet goed uit Binnenland 'Majesteit' en 'Vigdis' kunnen het goed vinden Vermomde gasketel Specialisten binden in over salarissen te i Eerste rondje Tjeenk Willink herhaling zetten RIJDAG 1 JUL11994 ANP Algemeen Nederlands Per Jongeren niet in cel met oudere' den haag Ondanks grote druk van minister Kosto van justitie veigert de Tweede Kamer toestemming voor het opsluiten van tminderjarigen met volwassen criminelen in dezelfde strafinrich ting. Kosto beroept zich op het cellentekort. Hij verwacht dat de criminaliteit onder jongeren voorlopig toeneemt. Rechters delen "bovendien steeds langere celstraffen uit. Met uitzondering van het CDA kon hij echter niemand overtuigen. Cokesmokkelaars opgepakt Groningen» De Groningse politie heeft een grote drugbende op gerold. die in het noorden van het land jongeren ronselde om in Tatijns-Amerika cocaïne te halen. Die namen per keer vijf tot 25 dlo mee. Omgerekend in marktwaarde betekende dat één tot ldjf miljoen gulden per transport met een gemiddelde winst van jfuim twee ton per kilo. Een van de hoofdverdachten, een Gro- mingse kroegbaas, ronselde in zijn café de jongeren om in Zuid- erika drugs te halen. Voor een 'leuke vakantie' naar een 5"warm land en een bedrag van tienduizend gulden liet menigeen tich strikken. In elk geval twee jongeren van 24 en 25 jaar oud ''zitten nu in Braziliaanse cellen. Andbouw kickt af van gif en haag Het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de land- en uinbouw is in 1993 opnieuw gedaald. Ten opzichte van de pe- iode 1984-1988 is het gebruik inmiddels met ongeveer veertig procent afgenomen. De daling is vooral toe te schrijven aan de ;terke afname van het gebruik van grondontsmettingsmiddelen. Ook onkruidbestrijdings-, loofdodings- en insektenbestrijdings- middelen werden minder toegepast. Volgens het Meerjarenplan moet de agrarische sector in 1995 het gebruik van bestrijdings middelen in 1995 met 35 procent hebben verminderd ten op- ntifcjchte van de jaren tachtig. Voor 2000 is een halvering vereist, ges Jge^Prins Bernhard op de foto et b jjjSQESTDUKOp de foto die deze krant gisteren publiceerde over e^iet parachutespringen in de tuin van het koninklijk paleis, was )0r prins Bemhard niet de tweede van rechts, zoals wij abusievelijk jmeldden, maar d,e tweede van links. reykjavik carine neefjes Beide vrouwen zijn al precies veertien jaar aan de macht. Ko ningin Beatrix en de IJslandse president Vigdis Finnbogadot- tir worden door hun onderda nen op handen gedragen. Maar de manier waarop de twee staatshoofden zichprofileren, is een wereld van verschil. Beatrix staat erop dat ze 'Majesteit' wordt genoemd, ter wijl iedereen de IJslandse presi dent met haar voornaam aan spreekt. Hoewel ook de presentatie van Beatrix afsteekt bij die van haar IJslandse collega (Beatrix verkleedt zich een paar keer per dag, Vigdis houdt hetzelfde mantelpak aan), kunnen de beide vrouwen het goed met el kaar vinden. Beatrix rondt van daag haar tweedaagse staatsbe zoek aan IJsland af, maar trekt gedurende het weekeinde privé met de president het eiland rond. Dat is tamelijk uitzonder lijk, want normaal gesproken blijft de koningin alleen maar hangen als ze erg ver weg is. Vigdis is dan ook een interes sante collega en een van de meest boeiende 'bezienswaar digheden' van het zo rustige, soms saaie, IJsland. De 64-jari- ge president gescheiden en moeder van een dochter is eigenlijk een activist. Voordat ze aan de macht kwam, maakte ze zich sterk als feministe en voerde zij actie tegen de aan wezigheid van buitenlandse troepen in IJsland. Maar ook als president is ze haar idealen niet verloren. Ze pleit voor wereldwijde ontwa pening en vindt dat er vergaan de milieumaatregelen moeten worden getroffen 'om de we reld van de ondergang te red den'. Openlijk trekt ze de milieutop in Rio de Janeiro van 1992 in twijfel. De landen maakten daar welwillende ge baren, maar misschien was het niet meer dan gebakken lucht, zo vraagt ze zich af. Ze wil een erecode voor het milieu invoe ren, vergelijkbaar met de Uni versele Verklaring voor de Rechten van de Mens. Net als iedere andere hoge buitenlandse gast moet ook Beatrix een boom planten in het Vriendschapspark nabij Reykjavik. Dit is het stokpaard je van Vigdis. Zodra ze ergens in haar land op bezoek gaat, maakt ze er een 'boomplant- dag' van. Ze zet zich keihard in voor de herbebossing van haar land, want er groeit werkelijk bijna niets in het kraterland schap met zijn uitgestrekte la- vavelden. Ooit was het land re delijk bebost, maar talloze bo- Koningin Beatrix bekijkt samen met prins Claus het gemeentelijk kunstmuseum Kjavalsstadir. men zijn gekapt voor het ge bruik van hout. Ook andere traditionele in ternationale toeristische attrac ties slaat Beatrix niet over. Van daag gaat ze naar het Nationaal park Thingvellir, waar in 1930 het IJslandse parlement (de Al- pas echt Haar hart ophalen, thing) voor het eerst bijeen Dan gaat ze, gehuld in ski-pak kwam. Tot slot brengt ze een en snowboots met haar col- bezoek aan enkele geisers en lega op zoek naar de eeuwige een visverwerkingsfabriek. De sneeuw op de uitgestrekte glet- koningin, die niet van toeristi- sjers. sche trips houdt, kan morgen n leerma herstelt |out je in nieuwe «huursubsidies stei schen haag anp alei Icelo- zit een fout in de berekening ehc&n de nieuwe huursubsidiere- en die wordt binnen twee ieneken hersteld. Dat heeft Heerma van uzeflkshuisvesting gisteren be >ofd tijdens een overleg met de ncweede Kamer, eer Door de fout dreigden 30.000 mensen die individuele iet uursubsidie ontvangen, meer oopkracht te verliezen dan de hotdoeling was. Het gaat vooral nkm mensen met een uitkering Dkjet boven het bijstandsniveau, rakioor een reeks (nieuwe) rege- ..Sngen krijgt deze groep vanaf te maken met onder ,Riüeer hogere huren èn een flink intgere uitkering van de huur- pjbsidie. De subsidiebijdrage it daalt in sommige gevallen met honderd gulden per emiaand. Volgens Heerma, die de bere- rloeningsfout ruiterlijk erkende, is ig\e mate van achteruitgang <een is.inbedoeld effect'. De staatsse- dretaris hielp de Kamer er wel >ij. an herinneren dat de 'gewone' ïarlijkse huurverhoging en en- He ele andere regelingen in ieder feval wel tot hogere huurlasten uilen leiden. Nederlandse Woonbond, die veie belangen behartigt van uurders en woningzoekenden, zich niet erg tevreden e nver de uitkomst van het debat. heNatuurlijk is het aardig dat er ïgpn reparatie komt, maar die noereikt de huurders veel te laat egeant de eerste betalingen van ilijle nieuwe huur zijn al op de ukus. Volop optimisme bij OESO De Nederlandse economie klimt volgend jaar flink uit het dal met een groei van rond de 2,8 procent. Dat verwacht de OESO, de organisatie van de 25 rijkste industrielan den, in de gisteren verschenen halfjaarlijkse vooruitblik. Het Centraal Planbureau voorspelde eerder al een groei van 2,5 procent in 1995. parus» gpd-anp zaandam Een enorme 'bloemenvaas' dobber de gisteren over het water tussen Zaandam en Wormerveer. Op een grote schuit werd een stalen frame met afgassingsketel, die bestemd is voor de warmtekrachtcentrale van PEN/Lo- ders Croklaan, vervoerd. De ketel weegt veer tig ton, is dertien meter lang, is gasgestookt en zal via de gekoppelde generator 4,8 Megawatt elektrisch vermogen gaan leveren. De warmte krachtinstallatie wordt medio augustus in ge bruik genomen, foto anp Raymond rutting Vooral in de VS, Groot-Brittan- nië, Australië en Nieuw-Zeeland trekt de economie flink aan. Het vasteland van Europa blijft daarbij licht achter, vooral door een relatief kleine binnenlandse vraag. De voortekenen voor het in een recessie verkerende Ja pan zijn volgens de OESO be moedigend. Door dat herstel zal de internationale handel met ruim zeven procent toenemen en daarin schuilt ook de belang rijkste verklaring voor groei in Nederland, traditioneel een handelsland. De in Parijs zetelende instel ling heft zoals gebruikelijk ook een waarschuwende vinger. De werkloosheid blijft groot en het economische herstel zal niet of nauwelijks voldoende zijn om de werkloosheid echt terug te Onze nieuwe telefoonnummers vanaf 2 juli 1994: vu acaSemsth ziekenhuis L en haag anp st^e specialistenorganisaties zijn ,zeereid af te zien van het ge braakte verrichtingensysteem, lVge betaling per behandeling of erïnderzoek. De specialisten zijn et in een overleg met verzeke ziekenhuizen en patiën eens geworden d ver een systeem met vaste prij- usen voor behandelingen van be- in tot eind, die alle artsen-, erpleeg- en andere kosten om- atten. Deze aanpak moet zo- in/el het huidige verrichtingen- inysteem voor de specialisten rvangen als het bestaande e_ysteem van ziekenhuisbudget- ïn ;ring. De invoering van het nieuwe ysteem kost nog drie jaar, zo de organisaties in een rcjipport over de aanbevelingen n an de commissie-Biesheuvel, zich vorig jaar over de toe van de zorg boog. Voor tussentijd willen specialisten en ziekenhuizen per ziekenhuis afspraken maken. Alle organisaties onderschrij ven de aanbeveling om van het ziekenhuis een geïntegreerd medisch-specialistisch bedrijf te maken. Nu hebben vrij gevestig de specialisten er meestal nog eigen 'bedrijfjes'. Voorzitter Pal men van de Landelijke Specia listen Vereniging toonde zich gisteren tevreden en zei te ver wachten dat het voorgestelde honoreringssysteem loon naar werken mogelijk zal maken. Ook de ziekenhuizen zijn te vreden. Voorzitter Kok van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen verwacht dat het ziekenhuis in de toekomst zal gaan werken als een goed geor ganiseerd warenhuis met één kassa en duidelijke regels, in plaats van als 'een winkelcen trum met allemaal kleine win keltjes voorzien van eigen regels en openingstijden'. 020 - 444 4444 VU ziekenhuis Postbus 7057 1007 MB Amsterdam vrije Universiteit 020 - 444 7777 Vrije Universiteit De Boelelaan 1 105 1081 HV Amsterdam dringen. Nu zijn 35 miljoen mensen in de OESO-landen of ficieel werkloos, volgend jaar zullen dat er ruim 33 miljoen zijn. Die kleine verbetering is geheel te danken aan de Vere nigde Staten, waar de werkloos heid tot onder de zes procent zakt. In Europa loopt het per centage iets op, tot 11,8 pro cent. Eerder deze maand liet de OESO een rapport over de werkloosheid het licht zien dat nogal wat stof deed opwaaien. Daarin geeft de organisatie de industrielanden onder meer in overweging het minimumloon af te schaffen en de bescher ming tegen ontslag te vermin deren. In de vooruitblik is de onrust op de kapitaal- en effecten- markten van de afgelopen we ken niet meegewogen. De re cente stijging van de rente op lange leningen en de verstoring van de effectenkoersen kunnen leiden tot een lagere groei. Maar als de problemen op de effec- tenmarkten en de stijging van de rente van tijdelijke aard blij ken te zijn, is ook een nog gun stiger ontwikkeling van de eco nomie mogelijk, zo menen ana listen in Parijs. Basisonderwijs van alle kleur onder een dak den haag gpd Als ouders of het team het wil len, moet het in de toekomst mogelijk zijn protestants-chris telijke, katholieke, algemeen bijzondere of openbare basis scholen aan te vullen met een anders gekleurde dependance. Op gezamenlijke schoolbestu ren moet evenmin nog een ta boe rusten, zo stelt de commis sie 'aanpassing scholenbestand' in een advies aan minister Rit- zen van onderwijs. Op dit moment zijn dergelijke combinaties moeilijk door re gelgeving en tegenwerking van de landelijke onderwijskoepels waarin het openbaar en bijzon der onderwijs zijn verenigd. Er zijn in Nederland op dit moment zoveel basisscholen en de vestigingseisen zijn zo hoog dat het amper mogelijk is nieu we scholen op te richten. Het scholenbestand verandert niet, terwijl de samenstelling van be volkingsgroepen in ons land zich wel wijzigt. De ontkerkelij king neemt toe, terwijl de toe name van allochtone kinderen voor een grotere diversiteit aan religies zorgt. Soms opzettelijk, maar vaak noodgedwongen sturen ouders hun onkerkelijkte kinderen daarom naar christelijke scho len, of hun islamitische zonen en dochters naar openbare scholen. Reden voor Rjtzen de commissie 'aanpassing scho lenbestand' te laten uitzoeken hoe vraag en aanbod beter in evenwicht zijn te brengen. Op dit moment zijn er in het basisonderwijs zo'n 25 samen werkingsscholen, waarin meer dan één richting aanwezig is. De besturen daarvan werken samen. Het gaat dan om lokale oplossingen die nog niet altijd landelijk ingang en waardering vinden, aldus de commissie. 'Monster van Jura' per ambulance naar Zwitserland amsterdam anp 'Het monster van Jura' is woensdag uitgeleverd aan Zwit serland. De 39-jarige man die in Nederland is veroordeeld we gens verboden wapenbezit, werd per ambulance over de grens gezet omdat hij in de ge vangenis al geruime tijd in hon gerstaking was. Hij ligt nu in een ziekenhuis in Bem. Zijn advocaat, mr. J. de Goeij, heeft aangekondigd met een schadeclaim te komen, omdat de Zwitser driehonderd dagen ten onrechte in hechtenis heeft gezeten. De man en zijn 24-jarige vriendin stonden in Nederland terecht op verdenking van lid maatschap van een verboden criminele organisatie die tot doel had om kinderen te ont voeren, te mishandelen en te verkrachten. De man werd vori ge maand door het Amsterdam se gerechtshof alleen veroor deeld wegens verboden wapen bezit. Hij kreeg zes maanden gevangenisstraf. De vrouw had evenals de man van de rechtbank acht tien maanden gekregen, maar zij ging niet in beroep en werd begin juni al aan Zwitserland uitgeleverd. Daar moeten de twee terecht staan voor ernstige delicten tegen zeer jonge kinde ren. Videobanden waarop te zien is hoe de map kinderen seksueel foltert, zullen in die zaak als belangrijk bewijs die nen. -■Slechts helft aanvragers krijgt WAO msterdam gpd ■pJiet alleen bij de arbeidsongeschikten die worden herkeurd vol lens de nieuwe WAÖ-eisen vallen harde klappen. Ook van de men en die nu na een jaar ziekte worden gekeurd, krijgen veel minder nensen een uitkering dan voorheen. Tot september vorig jaar, toen strengere normen van kracht werden, kregen twee van de drie mgdurig zieken een WAO-uitkering, nu is- dat nog maar de helft, o blijkt uit de nieuwste cijfers van het GAK. Wie geen WAO-uitkering (meer) krijgt en niet (meer) aan de slag tornt, belandt in eerste instantie in de WW. Als de werkloosheids is afgelopen, rest nog slechts de bijstand. den haag margriet van lith De timing was ronduit beroerd. Precies in de week dat de com missie-Gardeniers met het eindrapport over de verkie zingsnederlaag van het CDA kwam, strandden de besprekin gen over een paarse coalitie en komt het kreupel geslagen CDA als regeringspartner weer in het volle licht van de schijnwerpers. Het dilemma waar de partij morgen bij de publikatie van het eindrapport voor staat, is pijnlijk. Want volgens betrouw bare bronnen binnen het CDA concludeert de commissie met zoveel woorden dat Brinkman maar moet vertrekken als partij leider. En dat betekent dat Brinkman, en daardoor ook zijn partij,.bij de onderhandelingen voor een nieuw kabinet eigen lijk als aangeschoten wild rond- strompelt. Hoe onwennig het voor de partij ook is, een tijdje in de luwte kwam eigenlijk niet slecht uit. Perikelen binnen een oppo sitiepartij wekken immers altijd minder publieke belangstelling dan die van een partij die zich moet invechten in een nieuwe regeringscoalitie. Daar komt bij dat Brinkman toch al bijzonder onaangename onderhandelingen te wachten staan. D66-leider Van Mierlo heeft de kaarten voor de nieuwe regering in handen en speelt die keihard uit. Als het dan echt niet anders kan, wil hij wel met CDA en PvdA regeren, maar daarbij eiste de D66'er wel een wezenlijk ander beleid, wat dat ook moge inhouden. Met de WD regeren lijkt Van Mierlo combinatie met D66 en de PvdA absoluut niet aantrekke lijk. Het was immers een cen trum-links kabinet dat het CDA uiteindelijk op twintig zetels verlies kwam te staan. Voortzet ting daarvan is dus niet erg aan lokkelijk, zeker als het CDA daarin aanzienlijk minder macht heeft en naast een grote re PvdA ook nog eens een D66 naast zich moet dulden dat on getwijfeld van zich zal laten ho rnet de dag onaanvaardbaarder ren. Voor oppositieleider Bolke- stein wordt dat waarschijnlijk prijsschieten. De voorkeur voor een cen trum-rechts kabinet léék dan ook wel bizar voor alle toehoor ders die wisten dat D66 dat ab soluut niet wil, maar vanuit Brinkmans oogpunt is die keuze zeer begrijpelijk. In zo'n kabinet immers is het CDA de grootste. De partij mag dan de premier leveren en houdt de touwtjes stevig in handen. Zeker, van het christelijk-sociale gezicht blijft dan waarschijnlijk niet veel over en voor een deel van de partij zal dat moeilijk te verteren zijn. Maar vooralsnog heeft Brink man weinig keus. Alle ogen zijn dan ook gericht op wat het rapport van de com missie-Gardeniers zaterdag zal melden over dat sociale gezicht en over de positie van partijlei der Brinkman. Hoewel het een intern partijrapport is, wordt de bewegingsvrijheid van Brink man bij de onderhandelingen er in hoge mate door bepaald. De commissie-Gardeniers lijkt niet te kiezen voor sussen. De CDA-leden hebben zich vol gens waarnemend partijvoorzit ter Lodders bepaald niet onbe- den haag anp De eerste gespreksronde tussen informa teur Tjeenk Willink en Kok, Van Mierlo, Brinkman en Bolkestein heeft nog weinig beweging gebracht in de Impasse na de mislukking van de paarse onderhande lingen. Met name Van Mierlo en Brink man, die voorlopig de sleutels in handen hebben, bleken nog onwrikbaar. Opval lend was wel de steeds hardere toon van Van Mierlo richting Bolkestein. De De mocraat omschreef het mislukken van paars gisteren consequent als 'de breuk van Bolkestein' en herhaalde dat de WD- leider de eerstverantwoordelijke is voor de patstelling van nu. Terwijl Brinkman zich onomwonden opnieuw uitsprak voor een centrum rechts kabinet, noemde van Mierlo zo'n coalitie opnieuw 'zeer onwaarschijnlijk' vanwege de eisen die Bolkestein tijdens de paarse onderhandelingen stelde. Voor een centrum-links kabinet met IArdA en CDA eiste Van Mierlo opnieuw een we zenlijk ander beleid. „Het gaat om de vraag hoe D66 geloofwaardig aan zo'n centrum-linkse coalitie kan deelnemen", aldus Van Mierlo. Bolkestein schatte gisteren in 'dat de tegenzin van Van Mierlo tegen centrum rechts groter is dan die van Brinkman te gen centrum-links' en venvacht daarom dat Tjeenk Willink volgende week aan de koningin zal adviseren eerst een poging tot de vorming van een centrum-links kabinet te wagen. Vandaag praat Tjeenk Willink opnieuw met de fractievoorzit ters. tuigd gelaten. Begin deze maand al, toen het CDA in Utrecht bijeen kwam voor een partijraad, constateerde zij 'een grote behoefte om mee te den ken'. Dat daarbij de CDA-top niet werd gespaard, bleek ook al snel. De fractie liet zich evenmin onbetuigd. Althans, dat deel dat na de verkiezingen niet terug kwam. In een gezamenlijke brief aan de commissie stellen zo'n twintig ex-kamerleden dat de partij 'onberekenbaar' en 'onbetrouwbaar' is geworden voor de kiezer. Niet alleen de in maart afgetreden partijvoorzit ter Van Velzen krijgt er in de brief van langs, maar ook Brink man ontkomt niet aan het fi leermes. Brinkman kan troost putten uit twee dingen. Lubbers, de man die hem tijdens de cam pagne zo verbijsterend heeft dwars gezeten, zal in de evalua tie zeker niet worden gespaard. Bovendien dienen zich in elk geval binnen de huidige CDA- fractie niet direct opvolgers voor Brinkman aan. Van Rooy, Hirsch Ballin, Deetman en Heerma kunnen op dit moment niet op de onverdeelde steun van de fractie rekenen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3