Autoslaaptrein niet goedkoop maar wel steeds populairder Verkeerd getankt, niet altijd een catastrofe Vakantie en hygiëne Benzine in Luxemburg het goedkoopst, in Nederland het duurst OpeQ «cflS ingsa star 'travel ZONNECENTRUM VRIJDAG 1 JULI 1994 Opstappen in Keulen ofLille kan honderden guldens schelen Goedkoop tarief DB keert terug De Duitse Spoorwegen gaan de komende zomer de zoge naamde SuperSparpreis weer hanteren. Dit vanwege de aanhoudende vraag naar het speciale tarief, dat forse kor ting geeft aan reizigers die in groepen reizen. Info: Deut sche Bahn, telefoon 010 - 4117635. Internationele dienstregeling Op 29 mei is de nieuwe in ternationele treindienstrege ling van kracht geworden. Opvallendste wijziging is de vertrek- en aankomsttijd van de sterk gemoderniseerde nachttrein Amsterdam - Ber lijn. Die zijn gunstiger gewor den: Vertrek vanaf het Cen traal Station Amsterdam is nu om 22.38 uur (was 20.09) en aankomst in Berlijn 07.40 uur (was 07.07). Een rijtijd- verkorting derhalve van on geveer twee uur. Verder ver valt op zaterdag en zondag de dienst tussen Roosendaal en Oostende en verdween na het wegvallen van de Olau Line de trein/boot-verbin ding Vlissingen - Sheemess. Los van de nieuwe dienstre geling (opgenomen in het 'Spoorboekje Buitenland' dat voor 11,25 op alle grotere NS-Stations te koop ligt) is de uitgebreide verkrijgbaar heid van kaartjes een belang rijke verbetering. Er kunnen nu in Nederland tickets wor den gekocht voor 1.000 ver schillende buitenlandse be stemmingen, een aantal dat in de nabije toekomst zal worden uitgebreid tot 1.400. Inlichtingen over internatio nale treinreizen, prijzen, re serveren en het bestellen van Goedkoper tanken langs Autobahnen Bij de ANWB-kantoren ligt voor le den een brochure klaar met daarin de adressen van 100 goedkope tankstations niet ver van de Duitse Autobahnen. Voor een liter benzine wordt op die plaatsen doorgaans 7 tot 11 Pfennig minder betaald dan aan de Autobahn. De brochure is eventueel ook telefonisch te bestel len bij telefoonnummer 070 - 3141420. Hellingpercentages Omdat het gewicht en de trek kracht van de auto gekoppeld aan het gewicht van de caravan van groot belang is bij het samenstellen van een goede combinatie, heeft de ANWB een brochure samengesteld. Daarin kan de caravanner opzoeken tot welk hellingpercentage de com binatie vanuit stilstand kan wegrij den. De gegevens zijn bijgewerkt tot april 1994 en de brochure is voor leden gratis af te halen bij de ANWB-kantoren. ROB VAN DEN DOBBBELSTEEN Als de autoslaaptrein één imago heeft, dan is het wel dat hij zo duur is. Niettemin breidt de po pulariteit van het comfortabele vervoermiddel zich langzaam maar zeker uit. Vanuit Den Bosch rijden er deze zomer zes naar het zuiden: de Gascogne, de Provence, de Dordogne. de Costci, de Azzuro en de Ka- rawanken Express. De eerste rijdt via Bordeaux naar Biarritz, de tweede heeft St. Raphaël als eindpunt na eerst Avignon en Fréjus te hebben aangedaan, de derde en de vierde rijden over verschillende trajecten naar Narbonne, de vijfde gaat naar Milaan (stop in Biasca) en de laatste houdt halt in Salzburg, Villach en het eindpunt Ljublja- Hoeveel kost een ticket? Omdat uit te zoeken is een gedegen boekhoudkundigeopleiding nodig. Elke periode, elke dag bijna heeft z'n eigen korting, kinderen van 4 tot 11 jaar beta len de helft van de reizigersprijs, er worden verschillende toesla gen gevraagd voorlig- en/of slaapplaatsen, aanhangkarretjes tot een lengte van 2,50 meter (inclusief trekstang) worden vervoerd voor de helft van de prijs, die wordt gewaagd voor een grote aanhangwagen... Kortom, wie tegen beter weten in wil proberen een uitweg te vinden in deze ondoorzichtige cijferbrij, kampt al snel met een knallende koppijn. Rekenvoorbeeld De NS-Klantenservice Interna tionaal, zich daarvan uitstekend bewust, heeft daarom een brochure uitgegeven met twee rekenvoorbeelden. Een daarvan betreft een retour-rit tweede klas 's Hertogenbosch-Narbon- ne voor een gezin met 2 kinde ren tussen de 4 en 11 jaar. De heenreis op 3 juli ('blauwe' dag, normaal tarief) kost voor een auto plus chauffeur 882 gulden; de terugreis op 25 juli ('groene' dag, goedkoop tarief) 629 gul den. Voor de tweede volwasse ne moet vervolgens 164 gulden worden betaald; voor de twee kinderen samen hetzelfde. De prijs voor een ligplaats bedraagt in totaal 232 gulden .en als het gezin een zes-persoons com partiment voor zichzelf wil heb ben. komt daar nog een bedrag bovenop van 100 gulden priva cy-toeslag. Totaal bedrag (inclu sief ontbijt): 2.171 gulden. Overigens zijn er goedkopere mogelijkheden. Wie richting Zwitserland, Oostenrijk of nog verder gaat, kan bij voorbeeld overwegen op te stappen in Düsseldorf of Keulen om met de Deutsche Bahn verder te reizen. Een retour Düsseldorf - Mün- chen (auto plus chauffeur) kost dan circa 600 gulden (in het laagseizoen minder, in het hoogseizoen meer) en Dü- seldorf - Basel ongeveer 400 gulden. Voor een retour Keulen - Villach (Karinthië) moet om en nabij de 900 gulden worden betaald. Ook de Franse Spoorwegen (vertrekpunt Lille bij de Frans- /Belgische) hanteren billijkere tarieven. De kaartjes zijn echter niet meer zo goedkoop als een aantal jaren geleden. Eeji re tourticket Lille - Narbonne (ge zin met twee kinderen - cou chette) is er nu op 'blauwe' da gen (normaal tarief) voor circa 1.900 gulden. Vergeleken met het rekenvoorbeeld van de Ne derlandse Spoorwegen ('s Her togenbosch - Narbonne) bete kent dat een voordeel van onge veer 350 gulden. De Franse Spoorwegen hebben in Nederland geen vertegen woordiging. Reserveringen kun nen echter worden gedaan bij de reisorganisatie Frantour, Ro- kin 128 in Amsterdam (telefoon Sinds de invoering van de katalysator in Nederland worden bij de tankstations meestal vijf verschillende soorten brandstof aangeboden. Op zo n tankstation staan de verschillende pompen vaak direct naast el kaar. Het pakken van de verkeerde slang is dan ook niet uitgesloten. In sommige gevallen werkt de motor ook met verkeerde brandstof tot aan de volgende tank beurt. Soms is het echter noodzakelijk om de brand stoftank leeg te pompen. De automobilist wordt ruimschoots beschermd tegen de theoretisch meest waarschijnlijke fouten bij het tanken. Het gevaar van tanken van gelode benzine bij auto's met een katalysator is door de autofabrikanten opgevangen door de invoering van een smallere vul opening. Hierdoor is de werking van het uitlaatgasrei- nigings-systeem van de auto gegarandeerd. De uitein den van de vulpistolen voor gelode benzine passen niet in de vulopening van deze auto. Dit geldt voor heel Europa. Tooh blijft er een klein risico bestaan, dat een auto met katalysator wordt getankt of zelfs moet worden getankt met de verkeerde brandstof, omdat ver in de omtrek geen loodvrije benzine te krijgen is. Wanneer er abusievelijk of noodgedwongen gelode benzine in de tank komt en de motor daarop draait, dan is in ieder geval het hart van het uitlaatgasreini- gingssysteem, de lambdasonde, kapot. De katalysator daarentegen kan zich, na zo'n enkele tankvulling, weer herstellen. Veel beter is natuurlijk het zorgvuldig ver wijderen van de gelode benzine uit de tank i brandstofleidingen bij een goed garagebedrijf. Wanneer een auto met een benzinemotor wordt ge tankt met dieselolie, dan kan dit leiden tot zware be schadigingen aan de motor. Een benzinemotor laat nog wel een heel kleine hoeveelheid dieselolie toe (af hankelijk van het type één of twee liter op een volle tank benzine), maar de brandstoftank moet in dat ge val wel zo snel mogelijk worden bijgevuld met benzine om de dieselolie te verdunnen. Overigens is het niet onverstandig o standigheden het instructieboekje na te lezen. Water drinken uit de kraan in het buitenland kan 'vakantiedi Onder de titel 'Vakantie en hygiëne' geeft het ministerie van WVC een I brochure uit met daarin informatie hoe bij voorbeeld infectieziekten kunnen worden voorkomen. Uiteraard wordt ook uitgebreid aandacht besteed aan 'vakantiediarree' en aan vaccinaties en pillen die eventueel nodig zijn bij het bezoek aan tropische landen. De folder is verkrijgbaar bij de meeste ANVR- reisbureau's, maar kan tevens worden aangevraagd bij het ministerie van WVC, telefoonnummer 070-3406015. Ook via de Stichting Reizen Ge zondheid worden folders en nieuwsbrieven verspreid met daarin actuele in lichtingen over gezondheidsrisico's die men loopt bij het maken van verre reizen. Deze informatie is eveneens bij de meeste reisbureau's en bij de re gionale GGD's op te vragen. Hongarije: invoerbelastingop tabak en alcohol 70 tot 90% Kan men naar Duitsland een onbe perkte hoeveelheid tabaksartikelen meenemen voor eigen gebruik; in de voormalige Oostbloklanden en in Oostenrijk kan daarvan geen sprake zijn. Tsjechië en Slowakije bijvoor beeld staan aan personen vanaf 18 jaar de invoer toe van 250 sigaret ten of een gelijke hoeveelheid ta bak. De Oostenrijkse regels zijn weer iets strenger. Reizigers, ouder dan 17 jaar mogen maximaal 200 sigaretten, 50 sigaren of 250 gram tabak meenemen. Hongarije doet het moeilijkst: over alle rookwaar moet kortweg een invoerbelasting worden betaald van 70 tot 90%. Op het gebied van alcohol accepte ren Duitsland, Tsjechië en Slowakije de invoer van drie liter bier, twee li ter wijn en 1 liter sterke drank per persoon van 18 jaar en ouder. Oos tenrijk stekt zich opnieuw strenger op: 17-jarigen en ouderen dienen zich te beperken tot de invoer van 2,25 liter wijn en 1 liter gedistilleerd. Hongarije gaat opnieuw het verst van genoemde landen: ook op alco hol moet een tax worden betaald van 70 tot 90 procent. 020 - 6232409). Per boeking wordt voor administratiekosten een toeslag van 45 gulden bere kend. De Duitse Spoorwegen hebben wel een eigen kantoor in Nederland. Het adres is Deut sche Bahn, Rodezand 34,3011 AN Rotterdam, telefoon 010 - 4117635. Wie meer wil weten over de Nederlandse autoslaap- treinen kan terecht bij NS Klan tenservice Afdeling Internatio naal, Postbus 2025,3500 HA Utrecht. Een dieselmotor kan tot 25% bijmenging van benzi ne in de dieselolie verdragen. Echter, de tank van een dieselauto die meer dan 25% benzine bevat moet di rect worden leeggepompt, anders is een zware bescha diging aan de motor onvermijdelijk. Een motor die. tegen de voorschriften in, Eurolood vrij (normale benzine) in plaats van Eurosuper of Su per Plus krijgt toegevoerd, kan bij een middelmatig toerental, bij een geringe belasting van de motor en door het snel bijvullen met de juiste brandstof zonder problemen draaien. Omgekeerd, wanneer een motor geschikt voor Euro- loodvrije benzine een keer een beetje Eurosuper krijgt toegediend, leidt dit soms zelfs tot een positief effect. Bij sommige motoren kan men zelfs kiezen tussen Eu roloodvrij of Eurosuper. Wie Eurosuper heeft getankt in plaats van de voor de auto aanbevolen Super Plus (gelood), moet alleen re kening houden met een kleine vermindering van het motorvermogen. Voor deze automobielen geldt de vol gende vuistregel: bij een aangepaste rijstijl veroorzaakt een tank ongelode benzine geen grote schade aan de in al deze om- de auto goed Kom morgen op de OPENDAG en profiteer van de openingsaanbieding Bij iedere boeking, een reischeque t.w.v. 25,- kado! Bij afsluiting spaarpolis Nationaal Spaarfonds wordt de eerste inleg door ons betaald NIEUW ADRES: Diamantplein 8 Leiden tel. 071 -311471 Keuze uit zes verschillende zonnetoestellen Kom bij ons voorbruinen voordat u met vakantie gaat. Airconditioning. Douches aanwezig Gratis gebruik van handdoek Eerste kopje koffie gratis Openingstijden ma. tot en met vrijdag 10.00-22.00 uur, zaterdag 10.00-18.00 uur, zondag 12.00-18.00 uur. NIEUWSTRAAT 31a LEIDEN 071-149263 Grootste voordeel van de autoslaaptrein: het uitgerust aankomen op de plaats van bestemming. FOTO NS In een door de auto branche-vereniging RAI verspreid (Duits) staatje worden de prijzen van loodvrije Eurosuper benzine in de twaalf lidstaten van de Europese Unie op een rijtje gezet, zowel de kostprijs als de prijs inclusief belasting. Die blijken fors te De gegevens komen uit onverdachte bron, onder meer van het Duitse mi nisterie van econo mische zaken. En wat blijkt: Nederland gaat inmiddels fier aan kop met de prijs inclusief belasting. In Italië, ooit berucht om de hoge benzi neprijs, kost een liter Eurosuper met 1,84 al een stuiver minder dan bij ons. Het verschil met Duitsland bedraagt 16 cent, in België kost hetzelfde litertje 22 cent minder, Frankrijk zit daar tussenin. In andere Unie-landen is Eurosuper nog goedkoper. Het leukst tankt men als altijd in Luxemburg, voor vijf kwartjes per liter. Engeland zit als op een na goedkoopste 45 cent onder de Nederlandse prijs. De prijs vóór belastingen vertoont een maximaal verschil van slechts zestien cent tussen de twaalf landen. Het goedkoopst werken de Franse benzinemaatschappij en (35,5 ct/l), het hoogst is de kostprijs in Denemarken (51,4 ct/l). Neder land, toch een land met een grote capaciteit aan raffinaderijen, zit aan de duurdere kant maar ook België en... Luxemburg. Logischerwijs kiezen veel Nederlandse automoblisten op weg naar het zui den, voor tanken in Luxemburg. Dat leidt tot enorme opstoppingen (en ge vaarlijke verkeerssituaties) bij de tankstations langs de autoweg. Benzinesta tions langs kleinere wegen vormen een uitstekend alternatief. Niet alleen is het tijdverlies nihil (de stations liggen vaak vlak bij de autoweg) maar meestal is de brandstof nog goedkoper ook. Kort geleden waren de prijzen in Luxemburg als volgt: Euro loodvrij circa 1,25, Super gelood 1,42, Su per loodvrij 1,28, Diesel 1,10 en LPG 0,59. Er kan in de meeste geval len in Nederlandse valuta worden betaald. 1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 26