De mooiste weg is lang en zwaar Onder de helm telt alleen de winst Sport Twee lussen door regio VRIJDAG 1 JULI 1994 Michael Jordan terug naar Bulls Chicago Michael Jordan keert volgens het dagblad Sun-Times als basketballer terug naar de Chicago Bulls. De NBA-ster be sloot na drie kampioenschappen profhonkbaUer te worden. Hij redde de Major League echter niet. Jordan speelde dit seizoen bij de Birmingham Barons, een schaduwteam van de White Sox. Chinese verbetert wereldrecord peking De Chinese Ruiping Ren heeft het wereldrecord hink- stapspringen voor junioren verbeterd en gebracht op 14,36 me ter. De 18-jarige Chinese was al recordhoudster met een afstand van 14,29. Ze doet over drie weken mee aan de mondiale titel strijd voor junioren in Lissabon. Coulthard vervangt Mansell londen De Schotse coureur David Coulthard (23) zal 10 juli op het circuit van Silverstone tijdens de Grote Prijs van Groot-Brit- tannië in de Formule 1 de tweede wagen van Williams-Renault besturen. Hij komt in de plaats van de Brit Nigel Mansell, die voorlopig alleen voor de Grote Prijs van Frankrijk, komend weekeinde in Magny Cours, is ingehuurd. Coulthard was na de dood van de Braziliaan Ayrton Senna, op 1 mei, actief in de ra ces van Barcelona en Montreal. Palmer naar Leeds United leeds De Engelse international Carlton Palmer heeft een con tract voor vier jaar getekend bij Leeds United. De 28-jarige mid denvelder is afkomstig van Sheffield Wednesday. Met de transfer is een bedrag gemoeid van 2,6 miljoen pond (circa 7,5 miljoen gulden). Harding voor het leven geschorst Colorado springs Het lijkt alweer zo lang geleden, de affaire To nya Harding, maar vergeten is de Amerikaanse kunstrijdster nog allerminst. Zeker in eigen land, waar ze besloot succesvol film ster te worden. Maar niet langer als nationaal kampioene. Giste ren raakte ze haar titel kwijt. Harding werd door een speciale commissie van de Amerikaanse bond gedeklasseerd wegens haar aandeel in de aanslag op haar concurrente Nancy Kerrigan, begin januari. Ze werd tevens, ook al met algemene stemmen van het vijfkoppige panel, voor het leven geschorst. Geldrop trekt zich terug uit ere-divisie geldrop Geldrop komt komend seizoen niet meer uit in de ere divisie volleybal bij de mannen. Het bestuur van de club heeft het eerste mannenteam teruggetrokken. De maatregel was noodzakelijk omdat de club er niet in is geslaagd een nieuwe hoofdsponsor te vinden. VCG werd het afgelopen seizoen twee de in de eredivisie en verwierf daarmee het recht op deelneming aan het toernooi om de Europa Cup III. Wegens gebrek aan geld heeft VCG zich ook hiervoor moeten terugtrekken. Veertien da gen geleden leed VCG op spelersgebied een verlies doordat spel verdeler en international Misha Latuhihin overstapte naar Ze venhuizen. Gedeputeerde voorzitter Volendam volendam Jan Lagrand, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, is met onmiddellijke ingang voorzitter van FC Volendam geworden. Hij is de opvolger van de afgetreden Henk Blaauw. Ronald van der Tang wil vlammen in Waterschapsronde Ronald van der Tang is verslaafd aan wielrennen. Na eei paar wedstrijdloze dagen krijgt hij de kriebels alweer. He wielerseizoen is veel te kort naar zijn zin. En aan stopper denkt hij nog helemaal niet: „Dan houd ik tijd over, joh En wat moet ik dan gaan doen? Zeker poetsen in huis o voorhout. janet v Wat wil je ook, de 27-jarige Voorhouter is nog lang niet op. Het lijkt erop dat hij zijn nada gen al heeft gehad. Ronald van der Tang leeft op bij de Leidse wielervereniging Swift/Casba. Voor deze club rijdt hij morgen ook de Waterschapsronde, een 160 kilometer lange klassieker voor A-amateurs, met start en finish in Zoeterwoude. De resul taten van de zes Swiftrenners tellen mee voor de clubcompe titie, waarin de Leidse club mo menteel bovenaan staat. Het gaat goed met Swift, het gaat goed met Van der Tang. De situatie lijkt weer een beetje op die van een jaar of tien geleden toen hij lid werd van wielervere niging De Bollenstreek. Toen ging het snel met de Voorhou ter. Een jaar reed hij bij de ju nioren, anderhalf jaar bij de B- amateurs, en toen hij A-renner was, werd hij al gauw gewaagd door wielervereniging Water land in Edam, die in de top- competitie uitkwam. Huis De eerste twee jaren reed hij nog wel aardig mee, maar het derde jaar kwam de klad erin. Hij ging trouwen, kocht een huis, en stopte daar veel tijd in. Nooit meer droomde hij er stie kem van om bij de profrenners aan te sluiten. In de topcompe- titie was hij wakker geschud door andere jongens,' die stuk- ker harder reden dan hij en ook de overstap naar de beroeps renners niet konden maken. Hij werkte in die tijd 's zo mers minder uren bij de Proef tuin in Rijnsburg, maar toch viel het fietsen op het hoogste ama- teumiveau hem zwaar. Heel zwaar. ,,In sommige wedstrij den kon ik wel mijn werk doen, maar voorin meerijden was er niet bij. Misschien, trainde ik toch nog te weinig, of was ik ge woon niet goed genoeg. Ik denk toch dat dat het was, ik geloof niet dat ik ooit bij de eersten zou kunnen rijden. Maar ik heb het geprobeerd, dat is het be langrijkste." Hij stapte 'vol goede moed' over naar Swift en daar heeft hij het naar zijn zin. Hij reed tot nu toe alle klassiekers mee, en om dat hij aardig kan sprinten is hij met Richard van Kempen min of meer een beschermde ren ner. Morgen wil Van der Tang graag vlammen in de ronde door de regio, die mede georga niseerd is door zijn club. „De wegen zijn bekend, dat scheelt." En wat de Voorhouter zeer prettig vindt is dat veel van die wegen de polders doorsnij den. Op het vlakke land heeft de wind veel greep op de fietsers en daar houdt Van der Tang van. Hij rijdt het liefst een koers waarin de harde wind het pelo ton uiteen scheurt en scherp rechter is. Zodat de sterksten overblijven. „Als er geen wind is, durft niemand te rijden. Dan zit iedereen te kijken. Als het hard waait, dan moet je wel, an ders word je eraf gereden." Oud De Voorhouter heeft nooit de gemakkelijkste en kortste weg gekozen. Hoe zwaarder, hoe mooier is zijn devies. Dat gold al op zijn zeventiende, toen hij stopte met voetballen en voor het wielrennen koos. Nog steeds geeft hard fietsen hem evenveel voldoening als toen hij begon bij de junioren. „Vooral bij lange wedstrijden, als je vijf Ronald van der Tang uit Voorhout is een van de zes Swiftrenners die morgen deelneemt aan de Waterschapsronde. uur onderweg bent en goed uit de strijd komt." Het is een van de redenen waarom wielrennen helemaal zijn sport is. Van der Tang vindt het ook prettig dat hij allereerst zichzelf de schuld kan geven als het slecht gaat. De prestaties zijn immers voor het grootste ,deel afhankelijk van de kracht, het inzicht en de tactiek van 'de renner zelf. In de clubcompeti tie waarin Van der Tang rijdt speelt het ploegenspel wel een rol, maar niet zo'n grote. Rijnsaterwouds echtpaar racet in één klasse Zo'n mooie sport beleeft in Nederland wel weer een ople ving, is de overtuiging van Van der Tang. „Wielrennen kost veel tijd, je moet er serieuzer mee omgaan dan met andere spor ten. Maar er zijn toch altijd weer jonge jongens die die uit daging willen aangaan. Ik begin echt al een beetje oud te wor den. Een jaar of vier geleden was het in Italië ook niet veel. Nu wel. Na een slechte lichting komt altijd wel weer een goe de." De route van de Waterschapsronde, een wielerklassieker voor ama teurs, is iets gewijzigd. Bij de tweede doorkomst door Leiden' om 13.55 uur gaat de karavaan niet over de Lammenschans weg en de De Sifterlaan maar via de Kanaalweg richting Hoge Rijndijk. De klassieker, twee lussen van 80 km, komt aan in Leiden (Lammen- schansplein 12.04 en. 13.55 uur), Leiderdorp (Persant Snoepweg 12.09 en 14.01 uur), Woubrugge (Kerkweg 12.22 en 14.14 uur), Ter Aar (Aardamseweg 12.30 en 14.22 uur), Alphen aan den Rijn (Oost- kanaalweg 12.54 en 14.46 uur), Stompwijk (Oosteinde 13.47, 15.40 en 16.04 uur) en Zoeterwoude (13.52,15.46 en 16.13 uur). SCOREBORD 0,46. Stacy 4-0 (s ATLETIEK 2.40,8 - 1 16,6, 2. Elaine Hanover, 3. Don Berkum. Toto: winnend 1,70 plaats 2,30 4-7 1,50 koppel 1,70 trio 9,60. Negende runsaterwoude Amée de Jong (35) leerde Frank Caron (38) zes jaar geleden ken nen op het Circuit van Zand- voort. Anderhalf jaar geleden zijn de twee autocoureurs ge trouwd. Dit seizoen racen ze voor het eerst in dezelfde klasse, in die voor produktietoerwa- gens tot 1400cc. Frank voor het Rover Dealer Team, Amée voor het Suzuki Dealer Team. Hal verwege de strijd om het kam pioenschap staat hij vierde en zij vijfde. „Er kunnen er nog vier kampioen worden", stelt Amée. „Nee, vijf. Jij ook", reageert Frank. Twee collega's werden partners en vervolgens concur- Amée was 23 jaar toen ze een racecursus volgde. Ze vond het leuk, het ging goed en via via kreeg ze tot haar eigen verras sing genoeg sponsorgeld bijeen om te Jcunnen starten in de Aus tin Metro Cup. Haar beste re sultaat haalde ze twee jaar gele den, toen werd ze tweede. En een keer werd ze kampioen schap bij de dames. „Maar dat zegt zo weinig." Frank was 21 jaar toen hij ging karten. Na twee jaar stapte hij over naar de racerij, later ging hij rally rijden en na een jaar karten stapte hij wederom de produktietoerwagen in. Hij werd Nederlands kampioen karten, Nederlands kampioen rallyrijden en een keer tweede in de strijd om het Beneluxkam- pioenschap. Vorig jaar eindigde hij op de tweede plaats in het nationaal kampioenschap voor produktietoerwagens tot 2 liter. Hij schat dat zijn 'hobby' in middels zo'n zes ton heeft ge kost. Het merendeel van de kos ten is betaald door sponsors. Hoe is het om in dezelfde klasse te rijde n Amée: „Ik vind het heel leuk, we weten natuurlijk wel dat ie dereen op ons let. We hebben goede afspraken gemaakt, on der meer dat we zullen probe ren elkaar zo weinig mogelijk te raken. Maar dat is gewoon fair racen, eigenlijk zou iedereen dat moeten doen." Frank: „Het geeft een extra di mensie aan het racen, het levert ook meer publiciteit op. Maar zodra ik mijn helm op heb rijd ik om te winnen, dan ben ik ge woon bezig met een race." Letten jullie erg op elkaar tijdens de race Aniée.Als ik hem onderweg te genkom, let ik op hem. Zoals ik Amée en Frank Caron uit Rijnsaterwoude. „De sponsors zitten er niet op te wachten dat wij elkaar e op elke coureur let. Op de baan is elke auto een concurrent, maar erbuiten zijn we allemaal collega's die goed met elkaar kunnen opschieten." Frank: „Ik let niet speciaal op haar omdat zij mijn vrouw is, maar omdat ik haar qua rijca paciteiten hoog heb staan. Ik weet dat zij een van de grootste concurrenten is. We houden het goed gescheiden, ook thuis. We rijden voor verschillende im porteurs en die verwachten ge woon resultaten. Zij zitten er niet op te wachten dat wij el kaar een technisch nieuwtje gaan vertellen." Wat vind je een sterk punt van de ander? Amée: „Ik bewonder zijn door zettingsvermogen en techni sche know-how. En ook de ma nier waarop hij die kennis ge bruik." Frank: Ze kan heel goed racen, zoals het hoort te zijn. Ze rijdt heel netjes, heel precies, heel secuur. Dat is knap, dat doet ze absoluut beter dan ik. Amée: „En verder?" Frank: „Verder eigenlijk niets." Wat is een zwak punt van je partner? Amée. „Ik denk dat hij heetge bakerd is, ik race wat koeler." Frank: „Een wedstrijd wordt be paald door verschillende facto ren. Onder andere door het ge wicht datje meekrijgt, en dat is afhankelijk van het resultaat van de vorige wedstrijd. Hoe hoger je eindigde, hoe meer ge wichtje mee Krijgt. Als je tachtig kilo aan boord hebt, weet je al dat je bijna niet kunt winnen. Maar Amée kan de situatie moeilijk accepteren. Zij pro beert altijd nog dingen uit, gaat de auto bijvoorbeeld weer an ders afstellen. Terwijl dat hele maal niet nodig is. Ik neig er naar te zeggen dat het een be paalde onzekerheid van haar is, maar misschien is dat niet zo. Ze doet er gewoon te lang over voordat ze klaar is om aan zo'n weekeinde te beginnen." Hoe veel tijd besteed je aan de autosport? Amée: „Te weinig naar mijn zin. Ik heb een drukke baari.lk werk drie dagen in de week in het Spaameziekenhuis in Heemste de, en we hebben ook nog die kleine (zoon Rowin van 13 maanden). Met het huishoude lijk werk erbij blijft er eigenlijk iets te weinig tijd over om te ra cen." Frank: „Ik besteed er meer tijd aan, maai' dat is inherent aan de situatie. Ik ben werkloos. Bo vendien steekt het Rover Dealer Team waar ik voor rijd meer tijd in testen en dergelijke dan de Suzuki's, waar Amee voor rijd. Ik ben altijd bij die testen aan wezig, ook vanwege mijn tech nische kennis." Vind je dat je leven weieens te veel rond de autosport draait? Amée: „Nee, we vinden het erg leuk. We zijn er wel veel mee bezig, maar niet te veel. Alleen de sociale contacten, die heb ben weieens onder te lijden, maar je echte vrienden hou je toch wel." Frank: „Over het algemeen genomen niet. In sommige pe- riod'es, als het bijvoorbeeld niet zo goed gaat, denk je weieens: Kan het niet wat minder." Hoe wordt er tegen aangekeken op het circuit? Amée: „Heel goed, de laatste Steenwijk) 49.29, 2. AUTOSPORT Cordoba. Rally van Argentinië, stand na 4 klassementsproeven 1. Sainz/Moya (Spa) Subaru 36.54, 2. Au- riol/Occelli (Fra) Toyota 0.10, 3. Kankku- nen/Grist (Fin/GBr) Toyota 0.15, 4. Bia- sion/Siviero (Ita) Ford 0.37, 5. Vatanen- /Pons (Fin/lta) Ford 1.02, 6. McRae/Ringer (GBr) Subaru 1.32. GOLF hikano (Jap). Mannen. Eén miljoe 1. Oyama (Jap) 65 slagen, 2. 1 HOCKEY ïstelveen. Zevenlandentoernooi, Bovelander 3-0 (sc), 19. Bovelander (sb), 28. Veen 5-0, 56. Kaleem 5-1 (s 61. Ashraf 5-2, 70. Van Wijk 6-2. Schei schouwers: 4000. Str 4, Pakistan 1. Nederk HONKBAL s 14 - 7, ADO - HCAW 3 - SOFTBAL 2.48,2 -1.20,1, 2. Intiem Fortuna, 3. I al Highland. Toto: winnend 3,70 plat 2,00 2,50 koppel 5,60 trio 26,50. Om; total isator: 115.852,00. TENNIS Londen. Wimbledon, 17,2 miljoen gulden Vrouwen, halve finale: KOERSEN Novotna/Sanchez (Tsj/Spa/2)- Shriver/Smylie (VSt/Aus/5) 6-2 6-4, Gig Fernandez/Zvereva (VStAWRu/1) - Harvey Wild/Rubin (VSt) 6-14-6 6-0. Wolvega. Draveri|en. Eerste koers, 2100 m: 1. Hakatoa Ashton (Westerveld) 2.45,6 - 1.18,9, 2. Hitty Compaen, 3. Iron Mai den C. Niet gestart: Revel Bear, Invento 4,00.plaats 1,70 1,70 koppel 2100 r Ferreira/Stich (ZAf/Dui/16) - a/10) 6-2 3-6 6-3. m. 1. Dento Surprise (Speerstraj 5,9 - 1.19,0, 2. Fame Hanover, 3. Goodwilliams S. Toto: winnend 9,50 plaats ZEILEN il 7,80 trio 162,50. Derde viking Gil 3, Herioth Dear. Niet gestart: Baltic Fox. Toto: winnend 30,70 plaats 3,40 1,50 .koers, 1609 m: 1. Garnet (Kamminga) 2.02,2 -1.15,9, 2. I'm Coming Out. 3. Ni- pe Sunbird. Toto: winnend 8,70 plaats 2,50 2,50 4,20 koppel 58,50 trio 2.02,2 -1.15,9, 2. I'm Coming Out. 3. ieuwe Weme, De Nooyer. iui; usMidN, iviujdiiiu, r\d- konneM 9 6 Zaman, Shafqat en Shah- oTnn m 'i chraf on Qhahhav ir ZiUU UI: 1 jaren zijn er steeds meer vrou wen gaan rijden en die worden goed ontvangen in de mannen wereld, die trouwens niet eens meer echt een mannenwereld is. Iedereen rijdt met respect voor elkaar. Vrouwen kunnen ook goed meedoen omdat het racen niet echt een Icrachtsin- spanning vergt." Frank: „Ik denk ook dat vrou wen net zo goed kunnen racen Waar ik weieens heb dat zijn de aparte prijzen voor vrouwen, de damescups. Een vrouw wordt achtste en is toch heel tevreden omdat zij de vrouwencup heeft gewonnen. Zij neemt zichzelf dan in de maling, vind ik." Wie van jullie is de beste? Amée: „Je kunt niet zeggen: Die of die is beter." Frank: „Ik weet het niet. Als we onder precies dezelfde omstan digheden moeten rijden, zou Amée een beter trainingsrondje rijden. Een mooi rondje. Maar ik denk dat ik de wedstrijd beter rijd. Ik start beter en ik heb meer iets van: Als ik er voorbij moet, dan moet ik er ook voor- bij.- ,r.; Bajwa, Ashraf en Shahbaz ;land - Zuid-Afrika 4-0 (2-0). 8. ^to-' Buitenzorg, 3. Holland Niet gestart- Fer nando R. Toto: winnend 2,20 plaats 2,90 1,70 koppel 3,40 trio 56,10. Zesde koers. 1609 m: 1. Fallon D (Langeweg) 2.04,5 - 1.17,4, 2. Bam Bam, 3. Sugar Candor. To to: winnend 4,60 plaats 1,70 4,70 2,30 ;l 19,60 trio 236,30 Zevende koers, m: 1. Expensive Meadow (Dooper) ,0 - 1.18,1, 2. Emil, 3. Emanza H. innend 13.50 plaats 3,50 3,50 Andijk. Open NK Flying Dutchman Eerste race: 1. Kramer/Van Bemn Koning/Taal, 3. De Sauvage/Welkt Rutten/Rutten, 5. LangeslagA/an Koppen. Tweede race: 1. Kramer, 2. Langeslag, 3. Koning, 4. Schouten/Schouten, 5. De Schipper/Klem Obbink. Stand na 2 races 1. Kramer 0 punten, 2. Koning 8,7, 2 Langeslag 13, 4. De Sauvage 19,7, 5. Rul LUCKY TEN Australië - Argentinië 4-0 (3-0). 20. Corbitt 1-0 (sc), 26. Stacy 2-0 (sc), 33. Hager 3- 7,60 koppel 56,70 trio 6.729,00 dubbel winnend (9-12) 77,50. Achtste koers, 2100 m: 1. Herbie W (Schoonhoven) 1-13-18-25-33-35-38-42-47-48-49-51 - 52-54-59-62-72-75-76-79. SPORTAGENDA HONKBAL SOFTBAL WIELRENNEN EERSTE KLASSE B: SAT Tigers - Alphians, HOOFDKLASSE: Alphia Waterschapsronde Zoeterwoude (za 1 n Stars Zoeterwoudse wielerdag (zo 12.00) SPORT OP TV 13.55-17.50 RTL 5: Sport: tennis W 14.00-18 45 RTL Open Engelse! 17.00-18.00 EURO: Golf: Murphy's Open 18.00-18.30 EURO: Motorsport Maj 18.29-18.47 Ned 2: Sportjournaal. 18.30-19.30 EURO: Autosport: Forr 19.30-20.00 BRT l:Spor 20.00-21.00 EURO. I 22.00-23.30 EURO: d 3: Sportjournaa 2. Die S Tl Spo 23.00-23.25 Did l:Spor 02.30-03.00 EURO: E 12.05-12.40TV 5: k 13.00-14.00 EURO:

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20