94 Nigeria: 'God was aan onze kant' WK-Voetbal Diego Maradona: het liederlijke leven van een voetbalmythe 4 54| I 3 VRIJDAG 1 JUL11994 Geen agressie Het WK-voetbal houdt Israëli sche mannen zo aan de buis ge kluisterd. dat het aantal telefo nische meldingen van huiselijk geweld in Israel vanaf het begin van het kampioenschap met de helft is afgenomen. „Voetbal zorgt ervoor dat man nen hun agressie kunnen uitle ven en houdt ze bezig", aldus Ronit Lev-Ari, hoofd van Na mat. de grootste hulpverle ningsinstelling voor mishandel de vrouwen in Israel. ..Als het wereldkampioenschap niet al bestond, zouden vrouwen het moeten organiseren." Ze zegt dat de vier telefoonlijnen van Namat dagelijks gemiddeld 30 verzoeken om hulp binnen krij gen. Sinds het begin van het WK, half juni, is dit aantal ech ter gedaald tot ongeveer 15. Feestvierders Honderdduizenden jonge Saudiers hebben woensdag nacht tot diep in de ochtend in de straten van Riyad en andere steden gevierd dat hun land doorgaat naar de volgende ron de van het WK-voetbal. Toete rend en zwaaiend met de groe ne Saudische vlag reden de feestvierders in auto's rond. Een dergelijke uitbarsting van vreugde is zeer ongebruikelijk in het conservatief islamitische land. Voetbalmaf Prins Claus houdt van voetbal. Tijdens een persconferentie tij dens het staatsbezoek in IJsland s keek de prins tijdens het pers- gesprek op van de vraag of hij het wereldkampioenschap voet ballen volgt. Hij liet nadrukke lijk weten dat hij niet anders is dan andere mensen en dus naar de wedstrijden kijkt. Claus vindt het Nederlandse enthousiasme voor het voetballen leuk. maar het moet niet ontaarden in chauvinisme. Voetbal is belangrijk, aldus Claus. Goede voetballers zijn ook goede ambassadeurs, want overal op de wereld kent men hun namen. Daardoor wordt Nederland op een positieve ma nier bekend. Beste spelers Aan het eind Van het WK zullen de drie beste spelers van het toernooi worden gekozen door vertegenwoordigers van de pers en de FIFA. De uitverkorenen ontvangen een gouden, zilveren dan wel bronzen bal. Het is een replica van de bal, waarmee tij dens het WK wordt gespeeld. SCOREBORD RODE KAARTEN NED BRT EURO SPORT wedstrijden III GEEN nieuws NED 2 j 1 1 1 1 WK-JOURNAAL 23.05 O WK-HOOGTEPUNTEN 0030 O SPANJE ZWITSERLAND WK-JOURNAAL WK-HOOGTEPUNTEN zaterdag 2 juli 18 55 18 30 19 00 O ©O O 22 30 22 15 22 00 O GO GO 21.30 07.00 G GO 07.00 0030 O O ©live ©herhalin G voorbeschouwing reportage Ploeg Westerhof groepswinnaar na moeizame zege op Griekenland Het 'Lachertje van het VVK' deed Nigeria het lachen vergaan. Nigeria ontdeed zich donderdag in Boston in de laatste wedstrijd voor groep D met moeite van Griekenland. 2-0. Finidi George van Ajax maakte op slag van rust het eerste doelpunt, in de blessuretijd van de tweede helft scoor de Amokachi2-0. Met negen doelpunten verschil moest Griekenland van Nigeria winnen om nog een kansje te hebben. Bondscoach Panagou- lias wist dat dit een onmogelijke opgave was. Toch liet hij zijn ploeg voluit gaan tegen de „we- reldploeg" van Clemens Wes terhof. De man en de spelers die in Griekenland reeds alle hoon over zich heen kregen, wilden af van de titel „Lachertje van het WK". Panagoulias zette met Karka- manis zijn derde doelman in. Vervolgens liet hij de veldspe- lers zeer gegroepeerd spelen, de Nigerianen geen ruimte bie dend voor hun rushes en ver woestende schoten. Alleen Machlas mocht zich pure aan valler noemen. Nigeria speelde met de basisploeg. Alleen Egu- avoen, licht geblesseerd, was Hoogstandje, opgevoerd door de Nigeriaan Amokachi (I) e won en werd verrassend groepswinnaar. de Griek Karagiannis. De ploeg v vervangen door Keshi. De Griekse tactiek had aan vankelijk succes. Nigeria kreeg inderdaad nauwelijks kansen, maar dat kwam ook omdat de tegenstander geleerd heeft te durven afwachten, niet blind in de val te lopen. „Bovendien", wist Westerhof, „is het altijd moeilijk spelen tegen een ploeg die niets heeft te verliezen." Griekenland kwam inderdaad met een paar snelle counters maar doordat er op gerekend was, stichtten ze nauwelijks ge vaar. Het schot van Tsalouchi- dis in de twaalfde te zacht, Rufai pakte de bal ge makkelijk. Niet Yekini, niet Amonike of Amokachi was Nigeria's beste speler maar Finidi George. De Ajacied strooide met lepe pas ses en deed zelf ook aan afron ding. Zo schoot hij in de 22e minuut hard tegen de lat. Finidi was ook de aanstichter van de opwinding drie minuten voor rust. Hij speelde Yekini aan in het strafschopgebied. De spits passeerde doelman Karka- manis maar verdediger Kalitza- kis kreeg zijn voet nog tegen de bal die in de handen van Karka- manis terechtkwam. De Schotse scheidsrechter Mottram gaf een indirecte vrije trap aan Nigeria. Yekini liftte de bal over. De leidsman was kort voordien coulant geweest voor Nigeria door een handsbal van Ok- echukwu in het strafschopge bied weg te wuiven. In de blessuretijd van de eer ste helft viel toch nog een doel punt. Amunike bediende Finidi George. Recht voor doel scoor de de rechtsbuiten van Ajax met een wonderschone lob, 0-1 Nigeria vertoonde zijn beste spel in de eerste helft. De twee de was duidelijk voor de Grie ken al kwamen zij zelden in de buurt van Rufai. De ex-doelman van Go Ahead Eagles kreeg wei nig te doen. Elf minuten voor tijd reageerde hij met een reflex op de mooiste Griekse aanval. Invaller Dimitriadis bediende Tsalouchidis met een hakje. Rufai pakte de van dicht bij af gevuurde volley. „We hadden minimaal een doelpunt moeten maken", mopperde Panagouli as na afloop. Deze aanval van Griekenland had een treffer verdiend. Het spel van Nigeria na rust niet Toch werd het nog 2-0. Met eer woeste uithaal schoot Amoka chi de bal in vierde extra mi nuut in de kruising. De Grieken werkten dan wel hard in hun laatste wedstrijd in de Verenigde Staten en voetbal den niet eens zo gek, maar met nul winstpunten uit drie duels en een doelsaldo van 0-10 kon den zij zich niet ontdoen van het predikaat „Lachtertje van WK". „Het eerste optreden van Griekenland op het WK is eer leerzame les geweest", conclu deerde Panagoulias. Nigeria werd groepswinnaar in D en speelt daardoor op 5 juli in Boston tegen Italië. „Wij zijn machtig trots dat we de beste in de groep zijn geworden", ver klaarde een verheugde Wester hof na afloop. „God was aan onze kant. Wij hebben het voor deel dat we in Boston blijven. Italië is een moeilijke tegen stander, maar we zullen de juis te tactiek uitstippelen." NIGERIA: Rufai; Okechukwu, Keshi, Nwanu en EmenaJo; Finidi George (82. Adepoju), Siasia, Oliseh en Amunike; Amokachi en Yekeni (67. Okocha). GRIEKENLAND: Karkamanis; Kalitza- kis, Alexiou. Karagiannis en Alexandris; Hantzidis, Nioplias, Tsalouchidis, Mi- tropoulos (71. Tsiantakis) en Kofidis; Machlas (78. Dimitriadis). CHICAGO HENRI V GPD-VERSLAGGEVER Het is gedaan met een voetbal- mythe. Het mannetje dat de voetbalwereld sinds 1976 heeft verbaasd en verbijsterd, verrukt en verraden, wordt bedankt. Diego Maradona zal voor de voetballiefhebber in de herinne ring blijven als de speler met het snelste voetje aller tijden. Maar ook als de slechtste sport man aller tijden. Het dieptepunt van Marado na is tegelijk een dieptepunt voor de voetballerij. De Engel sen zal het niks verbazen; op het eiland wordt sportiviteit nog met een hoofdletter geschreven. Engeland werd acht jaar gele den slachtoffer van de maniaka le genialiteit van Maradona. Op het WK van Mexico werd het 2- 0 voor Argentinië, twee goals Maradona. Eentje yia een weer galoze, nooit vertoonde solo, eentje ordinair met de hand ge maakt. Maradona heeft echter nooit anders gedaan dan wat Macchi- avelli schreef: het doel heiligt de middelen. Maradona deed het in de ruimste zin des woords. Op het veld wendde hij even ge makkelijk zijn feilloze techniek aan als een aangeboren talent voor pathetiek en theater. Bui ten het veld gebruikte hij ande re middelen: geld, drugs, macht, Achteraf gezien moet het sei zoen '82-'83 een cruciaal jaar zijn geweest in opkomst en on dergang van Diego Armando Maradona. De Argentijn was door Barcelona gekocht voor de recordprijs van 28 miljoen gul den en was in het bezit van een contract voor zes jaar, dat hem 37.500 gulden per week garan deerde. Voor dat geld kreeg Bar celona weinig terug, ondermeer omdat Maradona in zijn eerste jaar maanden met hepatitis af wezig was. Toen al gingen er geruchten over dopinggebruik: hepatitis, zich meestal openbarend als geelzucht, kan het gevolg zijn van drugsgebruik. Amper in Spanje kreeg Maradona echter alom het voordeel van de twij fel. Hij was pas 22, stond onder grote druk en werd elke wed strijd weer genadeloos onderuit geschopt. Tegen Bilbao ooit zo hard, dat Maradona met een dubbele beenbreuk van het veld moest worden gedragen. Hoe goed hij kon voetballen, was toen al jaren bekend. Mara dona moest nog zestien wor den, toen hij zijn eerste contract tekende bij Argentino Juniors, voor het kolossale bedrag van 7000 gulden per week. Hij was nog altijd geen zeventien toen hij al debuteerde in het natio nale elftal, in 1977 tegen Urugu- ay. Zijn eerste WK werd hem ver volgens door de neus geboord door bondscoach Menotti die Maradona nog iets te jong acht te voor het toernooi van '78. Vier jaar later was Maradona er wel bij, maar werd Argentinië door de nog weer een slagje gluiperiger Italianen uit het toernooi gekegeld. Maradona ging die wedstrijd met een rode kaart vroegtijdig van het veld. De maanden en jaren die volgden werden een aaneen schakeling van lief en leed, tri omf en tragedie. Napoli betaal de bijna 25 miljoen voor hem en verdubbelde zijn weekgeld ten opzichte van zijn salaris bij Barcelona. Maradona ging 75.000 gulden per week verdie nen en kreeg daarbij gratis de beschikking over een villa met 31 kamers, twee zwembaden, enkele peperdure automobie len, alsmede een peloton lijf wachten en bedienen. In het arme en achtergestelde zuiden van Italië werd Marado na snel een afgod. Napoli werd kampioen en nog eens kam pioen, Napoli won de UEFA Cup, Napoli won de beker van Italië. Tussendoor leidde Mara dona zijn land naar een onver getelijke wereldtitel in Mexico. Ondanks de successen wer den Maradona's zes Italiaanse jaren ook al gedomineerd door rellen en ruzies. Hij trainde zel den. hield zich nooit aan afspra ken, was dagen onvindbaar. Ernstig was de beschuldiging dat hij connecties had met de Gomorra, de Napolitaanse ma fia. Die verhalen werden zo hard, dat justitie later besliste dat Maradona gearresteerd diende te worden. Ook vanwege belastingontduiking en drugs gebruik. Het inmiddels dikke Argentijntje wachtte de komst van de politie niet af en vluchtte naar Argentinië. Dat gebeurde in 1990, kort na het WK van Italië. Maradona was toen net getrouwd, bij wel ke gelegenheid de Argentijnse president Menem ere-gast was. Het griezelig decadente, goud geld kostende feest kon Menem toen nog net met goed fatsoen bezoeken, enkele weken nadat De ogen van Maradona 'spuwen vuur'. Op dat moment onwetend wat hem allemaal te wachten staat, schreeuwt Maradona het uit na zijn WK-treffer tegen Griekenland. De Argentijn hangt na het dopingschan- daal een levenslange schorsing boven het hoofd. foto rtr hij Maradona in Italië tijdens het WK een diplomatiek pas poort had gegeven, voor alle diensten die Maradona het Ar gentijnse volk had bewezen. Nadat de voetballer met zijn vlucht aan een Italiaans cachot was ontsnapt, trok Menem het diplomatieke paspoort van Maradona nog niet meteen in. Dat deed Menem wel toen Maradona kort na terugkeer in zijn geboorteland - en vers ge] trouwd - in bed was betrapt metj twee vrouwen en enige lijntjes! cocaïne. Maradona bleek onver beterlijk. Voetbalclubs hebben echter een zwak voor onverbeterlijke] spelers. Sevilla legde twee jaari geleden zomaar 15 miljoen gul-| den op tafel voor de toen bijna] 32-jarige, die echter ook inl Zuid-Spanje weer vooral scoor-i de als de avond was overgegaan) in de nacht. Het Sevilliaanse avontuur eindigde anders en toch weer hetzelfde: Maradona werd eerloos ontslagen. Waarna, hij - terug in Argentinië - ver klaarde nooit meer te zullen] voetballen. Anders was het om-i dat hij in Spanje niet had hoe ven vluchten voor de politie.] Dat vluchten deed hij wel weer in Argentinië zelf, zij het zonder! succes. Maradona werd op-j nieuw opgepakt wegens het be-1 zit van hard drugs en door dej rechter naar een ontwennings-l kliniek gestuurd. De therapiel was nog maar net begonnen of Maradona verklaarde toch weer! te willen voetballen. Daar was, de volgende club alweer: Ne well' s Old Boys. Ok die club stootte natuurlijk de neus. Voor een ridicuul sala ris, volgens ingewijden een kwart miljoen per wedstrijd, wilde San Diego de korte broek wel weer eens aantrekken. Het werd een geweldige sof. Ne- well's Old Boys zette Maradona na vier maanden maar weer op straat; het dikkertje was op dat moment nog weer drie kilo zwaarder dan toen hij arriveer de. En toen torste hij al 12 kilo overgewicht mee... De voorlaatste etappes van Maradona op zijn weg naar sterfelijkheid dateren van eind '93, begin '94. Hij maakte toch weer een rentree in de nationale ploeg, wenste zelfs nog een WK mee te maken. Het leek te luk-j ken. Tegen Griekenland en Ni-| geria was hij ook redelijk fit, fit ter dan verwacht. Dat moeten dus de peppille tjes zijn geweest die hem (en Argentinië en alle voetballief hebbers op de wereld) woens dag een dag van schande heb ben bezorgd. Gisteren zou hij weer een record hebben gebro ken: 22 WK-wedstrijden. Diego Armando Maradona bleef op 21 staan, samen met Uwe Seeler en de Pool Zmuda. Hij brak wel een ander record: Maradona werd definitief de grootste schandaalvoetballer van deze eeuw. Hiigggxm 19/6 Ver. Staten - Zwitserland j 1 -1 19/6 Kameroen - Zweden j 2-2 17/6 Duitsland - Bolivia 1-0 21/6 Argentinië - Griekenland 4-0 18/6 Italië - Ierland 0-1 19/6 België - Marokko 1-0 Colombia - Roemenië 1-3 20/6 Brazilië - Rusland j 2-0 Spanje - Zuid-Korea 2-2 Nigeria - Bulgarije 3-0 19/6 23/6 Noorwegen - Mexico 1-0 20/6 Nederland - Saudi-Arabië 2-1 22/6 Roemenië - Zwitserland 1-4 24/6 Brazilië - Kameroen 3-0 21/6 Duitsland - Spanje 1-1 25/6 Argentinië - Nigeria 2-1 Italië - Noorwegen 1-0 25/6 Saudi-Arabië - Marokko 2-1 Ver. Staten - Colombia 2-1 Zweden - Rusland 3-1 23/6 Zuid-Korea - Bolivia 0-0 26/6 Bulgarije - Griekenland 4-0 24/6 Mexico - Ierland 2-1 België - Nederland 1-0 26/6 Ver. Staten - Roemenië 0-1 28/6 Rusland - Kameroen 16-1 27/6 Bolivia - Spanje 1-3 30/6 Griekenland - Nigeria 0-2 28/6 Ierland - Noorwegen 0-0 29/6 Marokko - Nederland 1-2 Zwitserland - Colombia 0-2 Brazilië - Zweden 1-1 Duitsland - Zuid-Korea 3-2 Argentinië - Bulgarije 0-2 Italië - Mexico 11-1 België - Saudi-Arabië 0-1 X v* y 0 ROEMENIË 3 2 0 1 6 5-5 BRAZILIË 3 2 1 0 7 6-1 li DUITSLAND 3 2 10 7 u 6-4 NIGERIA 3 2 0 1 6 6-2; 1 MEXICO 3 1114 3-3 1 NEDERLAND 3 2 0 1 6 4-3 0 ZWITSERLAND 3 1114 ZWEDEN 1 2 0 5-6-4 2 SPANJE 3 12 0 5 BULGARIJE 3 2 0 1 6 6-3 2 IERLAND 3 1114 2-2 2 SAUDI-ARABIE 3 2 0 1 6 4-3 0 VERENIGDE STATEN 3 111-4 3-3 I RUSLAND 3 1 0 2 3 7-6 3 ZUID-KOREA 3 0 2 1 2 4-5 ARGENTINIË 3 2 0 1 6 6-3 3 ITALIË 3 1114 2-2 3 BELGIË 3 2 0 1 6 2-1 4 COLOMBIA 3 10 2 3 4-5 4 KAMEROEN 3 0 1 2 13-11 4 BOLIVIA 3 0 12 1 1-4 4 GIEKENLAND 3 0 0 3 0 0-10 4 NOORWEGEN 3 1114 1-1 4 MAROKKO 3 0 0 3 0 2-5 laatste 16 O 3 juli 22.30 uu winnaar groep A r Roemenië - derde groep D Argentinië LOS ANGELES O 3 juli 19 00 uur tweede groep F Saudi-Arabië- tweede groep B Zweden DALLAS Q 4 juli 18.00 uur winnaar groep F Nederland tweede greep E Ierland ORLANDO 0 4 juli 21 30 uu winnaar groep B Brazilië - derde groep A Ver. Staten SAN FRANCISCO 5 juli 19.00 uu winnaar groep D Nigeria - derde groep E Italië BOSTON j| 02 juli 22.30 uu tweede groep C Spanje - tweede groep A Zwitserland WASHINGTON I 0 5 juli 22.30 uu winnaar groep E Mexico - tweede groep D Bulgarije NEW YORK 0 2 juli 19.00 uu winnaar groep C Duitsland - derde groep F België 3 ^^CHICAGOjj

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18