Socialist leider regering Japan Buitenland Rwanda vraagt uitbreiding Franse missie Skelet van enorme dino opgegraven Traditioneel socialistisch Charles geeft ontrouw aan Diana voor TV toe Grootmachten maken Bosnië-kaart China: streep door democratie Hong Kong DONDERDAG 30 JUNI 1994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Asso Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Pre Slecht weer en branden in Zuid-Afrika Johannesburg Delen van de Kaapprovincie in Zuid-Afrika zijn tot rampgebied verklaard nadat hevige regens en storm duizen den mensen dakloos hadden gemaakt. Het zwaarst getroffen zijn zwarte woonbuurten. Een koufront teistert de rest van het land. Op sommige plaatsen valt voor het eerst in vele jaren sneeuw. In de droge Transvaal woeden grote veldbranden, die tot nu toe aan meer dan 1.500 koeien en schapen het leven heb ben gekost. 'Alcohol prikkelt libido vrouwen' londen Alcoholische drank kan volgens een studie van Finse en Japanse medici prikkelend werken op de geslachtsdrift van vrouwen, omdat het de produktie van de mannelijke geslachts hormonen bij vrouwen stimuleert. Alcohol heeft geen invloed op de produktie van geslachtshormonen bij mannen en geldt zelfs als remmend op hun geslachtsdrift. Nucleaire inspectie in Oekraïne wenen Oekraïne heeft besloten zijn nucleaire installaties te on derwerpen aan inspectie door het Internationaal Atoom Engeie Agentschap (IAEA). Oekraïne verplicht zich in de overeenkomst om zijn kernenergie alleen voor vreedzame doeleinden aan te wenden en zijn kerncentrales voor inspectie open te stellen. Het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens (Non-Prolifera tieverdrag NPV) heeft Oekraïne nog steeds niet ondertekend. Australische kangoeroes worden blind Sydney Steeds meer kangoeroes in het westelijke deel van de staat New South Wales in Australië worden blind. Boeren bij de steden Menindee en Broken Hill, duizend kilometer ten noord westen van Sydney, hebben gemeld dat kangoeroes 'tegen bo men opspringen en overal rondstruikelen'. Wetenschappers trachten de oorzaak van de blindheid bloot te leggen door her- sen- en spierweefsels van de dieren te onderzoeken. Postverkeer binnen Europa traag brussel Het versturen van brieven tussen landen van de Eu ropese Unie gaat langzaam. Iets meer dan de helft (53,2 procent) van de brieven bereikt binnen drie dagen zijn bestemming. Bij na 13 procent is na vijf dagen nog steeds niet aangekomen en 1 procent van de brieven arriveert nooit. Dat blijkt uit onderzoek van het Europese Bureau van Consumentenbonden (BEUC) in Brussel. Het BEUC verstuurde 6.240 brieven tussen grote steden in de EU en Zwitserland. Twee doden bij aanslag in Algiers barcelona/algiers» Bij een dubbele bomaanslag in het centrum van de Algerijnse hoofdstad Algiers zijn gistermiddag ten minste twee mensen om het leven gekomen en tientallen gewond ge raakt. De slachtoffers vielen onder de 15.000 demonstranten die bijeen waren om de moord twee jaar geleden op de popu laire president Boudiaf te gedenken. De aanslagen zijn mogelijk het werk geweest van radicale moslimactivisten. Huiszoeking bij Japanse 'gifmenger' Tokyo De Japanse politie heeft bij een huiszoekfng in Matsu- moto grote hoeveelheden chemicaliën gevonden. Dat gebeurde bij een man die waarschijnlijk verantwoordelijk is voor de mys terieuze gifwolk die aan zeven mensen het leven kostte. Ruim vijftig mensen werden met vergiftigingsverschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. De slachtoffers hadden in hun bloed een sterk verminderde hoeveelheid cholinesterase, een enzym dat belangrijk is voor het zenuwstelsel. Presidentskandidaat mishandeld minsk Aleksandr Loekasjenko, die de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen in Wit-Rusland heeft gewonnen, is gisteren door politieagenten mishandeld toen hij zijn kantoor wilde bin nengaan. Loekasjenko, die vanwege zijn agressieve uitspraken en populistische ideëen ook wel 'de Zjirinovski van Wit-Rusland' wordt genoemd, kreeg tijdens de eerste ronde vorige week 45 procent van de stemmen. Een tweede ronde volgt op 10 juli. Geen snelrecht Griekenland-Macedonië Luxemburg Het Europese Hof schuift een vonnis over het Griekse handelsembargo tegen buurland Macedonië op de lange baan. Het hof is niet bereid dë eenzijdig afgekondigde boycot onmiddellijk te verbieden, maar neemt meer tijd voor een uit spraak. Dat bleek gisteren in Luxemburg, waar het hof is geves tigd. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, had Athene voor de rechter gesleept, nadat Griekenland eenzij dig de grenzen met Macedonië had gesloten. De twee Balkan- landen leven in onmin met elkaar wegens meningsverschillen over de grens, vlag en naam. niashishi De Rwandese ambassade in Parijs heeft aangedrongen op uitbreiding van het gebied waar Franse troepen hun humanitaire missie uitvoeren. Het grote vluchtelingenkamp Niashishi (foto) staat inmiddels wel onder Franse bescherming. foto epa Partijen Jemen akkoord met wapenstilstand ADEN/NEW YORK Rtr/DPA/AFP Het Noorden en het Zuiden van Jemen tekenen vandaag in Moskou onder Russisch toe zicht een akkoord over. een staakt-het-vuren. Het persbu reau ITAR-TASS meldde dat de Russische minister Kozyrev (buitenlandse zaken) gister avond daarover afspraken heeft gemaakt met leiders van de strijdende partijen. Noord en Zuid sloten van nacht al een akkoord over een staakt-het-vuren voor de Zuid- jemenitische hoofdstad Aden. Het akkoord kwam tot stand onder auspiciën van het Inter nationale Rode Kruis en lijkt voorlopig stand te houden. De noordelijke troepen kregen nog wel een deel van het havendis trict van Aden onder controle. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gister avond unaniem een nieuwe Je- men-resolutie aangenomen. Daarin eisen de leden van de V- raad een onmiddellijke wapen stilstand; een voor beide partij en aanvaardbaar waarnemers mechanisme ter bewaking van een duurzame rust van de wa pens; onmiddellijke hervatting van de politieke onderhandelin gen tussen Noord- en Zuid-Je- men zonder voorwaarden voor af en met onmiddellijke in gang humanitaire hulp voor de slachtoffers, met name in de stad Aden. Canadese oudheidkundigen hebben in de centraal gelegen provincie Saskatchewan het skelet blootgelegd van een di nosaurus. Ze nemen aan dat het gaat om de grootste en meest complete resten van een tyrannosaurus rex, de grootste en gevaarlijkste soort van de prehistorische vleesetende die ren. Het skelet zou compleet ruim 16 meter lang zijn en daarmee het grootste dat ooit is gevonden. Een volwassen tyranno saurus rex was rechtopstaand ongeveer zeven meter hoog was en woog zo'n 6.000 kilo. Onderzoekers houden het erop dat het gevonden skelet da teert uit het eind van het Krijt, bijna 65 miljoen jaar geleden. Tot dusver hebben archeolo gen delen gevonden van de voorzijde van de dinosaurus. Het gaat onder meer om een deel van de kaak met 15 centi meter lange tanden, een voor poot en rugwervels. Het duurt ongeveer een jaar voordat de dinosaurus helemaal zal zijn uitgegraven en schoonge maakt. Het skelet zal uiteindelijk een plaats krijgen in het ko ninklijk museum van Saskat chewan. Traditionele vijanden vormen samen coalitie De socialistische voorman Tomiichi Murayama is de nieuwe premier van Japan. Na veel verwarring werd hij gisteren door het-Japanse parlement gekozen. Sinds 1948 is geen socialist meer regeringsleider geweest. Murayama gaat een coalitie leiden waarin zijn traditionele vijand, de Liberaal-Democratische Partij (LDP), de grootste is. De LDP belandde vorig jaar in de oppositie, na vanaf 1955 onafgebroken te hebben geregeerd. ken de eigen kandidaat, partij voorzitter Yohei Kono, steunen voor het premierschap. Maar LDP-leiders boden aan Muraya ma te steunen in een laatste po ging om de socialisten mee te krijgen in de coalitie. „Ik ben van plan mijn best te doen", zei de nieuwe premier na de stemming. „Dank jullie allemaal voor jullie steun." De verkiezing van Murayama is slechts een tijdelijke onder breking van de politieke wanor de die heerst sinds de LDP de meerderheid heeft verloren. De nieuwe regering is namelijk in tern ernstig verdeeld. De LDP heeft 206 zetels; de socialisten 74. Samen hebben ze een meer derheid in het parlement. Sinds de laatste termijn van Enkele uren voor het einde van de huidige zittingsperiode koos het lagerhuis van het parlement Murayama met 261 tegen 214 tot premier. Hij volgt Tsutomu Hata op, die tot aftreden werd gedwongen omdat zijn coalitie geen meerderheid meer had. Murayama is de vierde Japanse premier in een jaar. Hata moest aftreden om te voorkomen dat een motie van wantrouwen tegen hem zou worden aangenomen. Hij was er niet in geslaagd de socialis ten, die er in april de brui. aan hadden gegeven, te laten terug keren in de coalitie van acht partijen. De LDP zou normaal gespro- een socialistische premier in 1948 hebben de sociaal-demo craten onafgebroken oppositie gevoerd tegen de LDP. De LDP was voor de ondernemers; de socialisten voor de vakbonden. -De LDP steunde de VS; de soci alisten sympathiseerden met de Sovjetunie. Omdat de LDP nog steeds de grootste partij is, zal de coalitie van Murayama waarschijnlijk geen grote veranderingen kun nen doorvoeren in het econo mische en buitenlandse beleid. Net als Hata, die slechts twee maanden regeerde, zal Muraya ma naar verwachting slechts kort aan de macht zijn. Gisteravond vonden nog eni ge onverwachte zetten plaats toen ex-premier Kaifu van de LDP door een deel van zijn par tij naar voren werd geschoven. Kaifu, die van 1989 tot 1991 pre mier was, moest destijds op stappen omdat hij politieke her vormingen wilde doorvoeren waar zijn partij niet helemaal achterstond. PORTRET: TOMIICHI MURAYAMA De nieuwe premier van Japan, de 70-jarige Tomiichi Muraya ma, is pas sinds september vo rig jaar voorzitter van de Soci aaldemocratische Partij van Ja pan (SDP). Het geldt als zijn verdienste dat hij de SDP na de toetreding tot de hervormings gezinde regeringscoalitie in au gustus 1993 voor uiteenvallen behoedde. Murayama vertegen woordigt de gematigde linker vleugel in de partij die vooral traditioneel socialistische Jrek- ken vertoont. De nieuwe minister-president, die al 22 jaar lid van de Diet (het parlement) is, geldt, als streng neutralistisch en pacifistisch. Deelneming van de Japanse zelfverdedigingstroepen, het le ger, aan VN-operaties wijst hij af. De zoon van een visser studeer de na de middelbare school in Tokyo politieke wetenschap pen. Daarna werd hij in zijn thuisbasis, het district Oita op het eiland Kyushu in het zuiden van het land, actief in de vis sersvakbond. Op 31-jarige leef tijd werd hij lid van het ge meentebestuur van Oita. Als afgevaardigde in Tokyo hield Murayama zich vooral be zig met de thema's arbeid, wel vaart en pensioenen. Hij was lid van de parlementscommissie voor sociale zaken en zat in de begrotingscommissie. Voor zijn verkiezing tot partijvoorzitter verkreeg hij enige bekendheid Murayama. foto» reuter als voorzitter van de commissie voor parlementaire aangelegen heden. De nieuwe premier zal zich vooral moeten richten op het oplossen van de handelsgeschil len met de Verenigde Staten en de daarvoor noodzakelijke bin nenlandse dereguleringsmaat regelen en fiscale hervormin gen. De vraag is hoe hij zich zal opstellen in het conflict over de inspectie van de Noordkoreaan- se nucleaire installaties. Zijn partij onderhoudt vriendschap pelijke betrekkingen met Py ongyang. tokyo dpa LONDEN DPA-AFP-Rtf-ANP De Britse kroonprins Charles is 'op dit moment niet van plan te scheiden' van prinses Diana. In een 2,5 uur durend inter view dat gisteravond door de Britse commerciële TV-zender ITV werd uitgezonden, zei de kroonprins verder dat hij zijn vrouw ontrouw was geweest, maar pas nadat het huwelijk niet meer te redden was. In het met veel publiciteit om geven vraaggesprek zei de 45- jarige prins 'werkelijk niet in te zien' dat een eventuele schei ding hem zou kunnen verhin deren de troon te bestijgen na de dood van zijn moeder, ko ningin Elizabeth II. De Britse erfopvolger gaf toe ontrouw te zijn geweest: hij zei de huwelijksbeloften te hebben gerespecteerd 'tot het huwelijk op het laatst onherstelbaar ka pot was' ondanks de weder zijdse inspanningen. Want 'ui teraard, had ik liever dat dit niet was gebeurd en ik weet ze ker dat dit ook geldt voor mijn echtgenote'. „Het mislukken van een huwelijk is zeker iets verschrikkelijks", voegde hij er aan toe. Vooraf gepubliceerde uittrek sels uit de lange documentaire film deden meteen het debat over de monarchie oplaaien. Priesters, Conservatieve politici en de pers uitten zich veront waardigd over Charles' vrij moedige bekentenis en zetten- vraagtekens bij zijn morele ge schiktheid als koning. Alleen de Britse regering gaf Charles een steun in de rug. Prins Charles had gisteren pech met het vliegtuig dat hij bestuurde. Tijdens de landing op het Schotse eiland Islay klapte een band. Charles kon het toestel daardoor niet meer helemaal in de hand houden en belandde naast de landingsbaan in het gras. foto epa Als oorzaak van het mislukte huwelijk gaf de prins aan de belasting die het leven in de koninklijke familie meebrengt. „Diegenen die introuwén, on dervinden dit. als steeds moei lijker." Zijn vermeende vroege re geliefde Camilla Parker- Bowles, die ook op de omstre den cassettebanden te horen zou zijn,-noemde Charles een 'lieve vriendin'. Zo'n 30 miljoen Britse kijkers zouden de uitzending volgens ITV volgen. Maar de hof-ver- slaggeefster van de BBC vroeg zich af of het wijs is geweest deze film te maken. Het als charme-offensief bedoelde ge sprek over staats- en persoon lijke zaken, in een poging om een beter image bij het publiek te krijgen, zou heel anders uit kunnen pakken en een storm van verontrusting over falend eergevoel en moreel gehalte kunnen losmaken. De prins, die morgen viert dat hij 25 jaar geleden door zijn moeder als troonopvolger werd geïnstalleerd, gaf verder te ken nen de eeuwenoude banden tussen de Anglicaanse Kerk en de Britse monarchie te willen verbreken. Sinds Hendrik VIII is het Britse staatshoofd ook het hoofd van de staatskerk. Aan Senders veel kleiner gebied toegedacht brussel peter de vries correspondent Diplomaten uit de Verenigde Staten, Rusland en de Europese Unie zijn het eens geworden over een precieze kaart voor de ethnische opdeling van Bosnië- Hercegovina. Ministers van de grootmachten zullen volgende week hun fiat geven aan het voorstel aan de oorlogvoerende Kroaten, Serviërs en moslims. De Verenigde Naties praten waarschijnlijk vandaag nog over manieren om het wankelende bestand in Bosnië te handha ven. Afgezant Akashi van de Vere nigde Naties heeft het nieuwe VN-beraad gisteren aangekon digd na afloop van een bezoek aan het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. Volgens Akashi is het bestand in Bosnië „niet dood", hoewel het veelvuldig wordt ge schonden. Eerder had de Britse VN-generaal Ridgeway gezegd dat „er geen bestand of staakt- het-vuren is in Bosnië" en dat de oorlog „nog twintig jaar zal gaan duren". Het huidige be stand loopt op 9 juli af. Het werd drie weken geleden afge sloten in een poging vredesbe sprekingen een kans te geven. Maar volgens VN-opperbevel- hebber Rose saboteren met na me de moslims het vredespro ces.' In het nieuwe gedetailleerde plan van de 'contactgroep' (VS, EU en Rusland) krijgen de Ser viërs 49 procent van het grond gebied van Bosnië, veel minder dan de 70 procent die ze nu be zet houden. Moslims en Kroaten krijgen de resterende 51 procent, hoewel ze 58 pro cent claimen. De kaart zal als 'slikken-of-stikken'-voorstel aan de drie strijdende partijen wor den voorgelegd. Als ook deze plannen worden afgewezen, dreigen verscheidene NAVO- landen hun blauwhelmen uit Bosnië terug te trekken. Ook worden er dan strafmaatregelen genomen tegen de partij die de vredesbesprekingen laat dood lopen. hong kong China zal alle wetten in Hong Kong afschaffen als de Britse kroonkolonie in 1997 weer onder Chinees gezag komt. Dat heeft Peking vanmor gen laten weten. Gisteren had de wetgevende vergadering van Hong Kong juist nieuwe demo cratische hervormingen aangenomen. In een bericht van het persbureau Nieuw China kondigt Peking aan dat „een nieuwe politieke structuur gevestigd zal worden ter vervanging van het bestaande systeem" als het gebied op 1 juli 1997 weer Chinees wordt. Een ander half-officieel Chinees persbureati, China News Sendee, voegt er aan toe dat het hui dige systeem, dat de Britse gouverneur Patten heeft ingesteld om meer democratie in Hong Kong tot stand te brengen, „niet lang zal bestaan" en dat het in 1997 wordt herzien. De reactie van Peking kwam nadat het parle ment van Hong Kong vannacht een regeling had aangenomen voor de laatste verkiezingen in de Britse kroonkolonie voor 1997. Deze hervorming regelt de invoering van direct kiesrecht voor een derde van de 60 zetels in het parlement van Hong Kong. Verder krijgen bijna alle volwassen inwo ners (zo,n 2,5 miljoen mensen) de gelegenheid mee te kiezen voor 30 andere zetels; die zetels zijn gereserveerd voor lobby's en zakenlieden en worden nu nog bezet via getrapte verkiezingen. De tien resterende volksvertegenwoordigers wor den aangewezen door een kiescollege dat zelf via rechtstreekse verkiezingen is gekozen. Peking had het plan voor een kiesrechthervor ming dat Hong Kong democratischer maakt dan het de 153 jaar onder Brits bestuur is geweest al meteen verworpen toen het in oktober 1992 werd gepresenteerd. Sindsdien zijn de besprekin gen tussen de twee partijen op niets uitgelopen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5