Fel conflict FNV Binnenland Lubbersweet waarom Bonn hem niet meer wilde Zomaar uit de lucht gevallen Houten huis en aluminium auto beter voor milieu Kok en Van Mierlo pakken Bolkestein weer hard aan Zaktelefoon straks niet alleen meer voor 'happy few' Anderhalf tot drie jaar in 'Gouden KalF-zaak )ONDERDAG 30 JUNI 1994 CPD Geassocieerde Pers Diei Hersenonderzoek voor moordenaar amsterdam De 31 - jarige Oostzaner die werd veroordeeld voor de moord op zijn buurvrouw en haar 3-jarige zoontje, zal wor den onderworpen aan een medisch onderzoek. Volgens zijn ad vocaat. mr. P. Doedens, heeft de man een hersenbeschadiging en was hij daarom 'volledig ontoerekeningsvatbaar'. Als de man inderdaad een stoornis heeft, kan dat ertoe leiden dat hij geen gevangenisstraf krijgt. De Haarlemse rechtbank heeft hem tot twintig jaar cel en TBS veroordeeld. Weer minder mensen weg bij NS utrecht Het aantal 'overcomplete' conducteurs en machinisten bij de NS zal waarschijnlijk nog met enkele tientallen dalen. De spoorbonden en de NS hebben gisteren afgesproken eerst te in ventariseren hoeveel NS'ers bereid zijn tijdelijk (gedurende vier jaar) een dag in de week minder te werken. Volgens de Vervoers- bond FNV zal daarmee het aantal boventalligen naar verwach ting met nog eens vijftig kunnen dalen tot circa 76 personen. Aanvankelijk ging het om 472 machinisten en conducteurs. Frankische graven gevonden in Gennep gennep In het centrum van het Limburgse plaatsje Gennep zijn een grafveld met brandgraven uit de vijfde eeuw en ongeveer dertig kuilgraven uit de zevende eeuw gevonden. Al langer werd vermoed dat er op die plek, aan de rand van een in 1989 opge graven Frankische nederzetting, graven zouden liggen. Vooral de kuilgraven zijn interessant, omdat zij wijzen op het bestaan ■an een tweede Frankische nederzetting in Gennep uit de ze- ende eeuw. Daarvan was tot nu toe nog niets teruggevonden. Stroomstoring legt Doetinchem plat arnhem Ongeveer de helft van de huishoudens in Doetinchem zit sinds gisteravond zonder stroom. Oorzaak is een dubbele ontploffing in een trafo-huisje in Doetinchem. Medewerkers van de Énergiemaatschappij voor Gelderland, Flevoland en Fries land (NUON) zijn sinds middernacht bezig de huishoudens weer van stroom te voorzien. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Inkrimpen veestapel is onvermijdelijk den haag» Alleen als er minder vee komt. is het mogelijk het mestoverschot terug te dringen volgens de vastgestelde normen. Dit is de conclusie uit een tot nu toe geheim gehouden onder zoek dat in opdracht van de ministers Bukman (landbouw) en Alders (milieu) is verricht. Flet betrof een voorstudie van een rapport dat later onder de naam 'Mineralen onder controle' naar de Tweede Kamer is gestuurd. Maar in dit rapport komt de con clusie uit het vooronderzoek helemaal niet meer voor. PvdA en WD hebben de ministers om opheldering gevraagd. Toeslagen voor banenpooler verboden den haag Vanaf 1 juli mogen werknemers in een banenpool niet mèèr ontvangen dan het minimumloon. Toeslagen voor overwerk, ongemak, onregelmatig werk en gratificaties zijn dan verboden. Minister De Vries (werkgelegenheid) heeft vandaag de Rijksbijdrageregeling Banenpools in deze zin gewijzigd. De maatregel moet de doorstroom van banenpoolers naar gewoon werk bevorderen. Als ze allemaal toeslagen krijgen, zouden ze erop achteruit kunnen gaan als zij een niet-gesubsidieerde baan aanvaarden. Haarlems-Leidsch Dagblad eist paarse stukken Met een beroep op de wet op de openbaarheid van bestuur (WOB) heeft deze krant demissio nair premier Lubbers om inzage gevraagd in alle stukken die betrekking hebben op de maandag mislukte poging om een paars kabinet te forme ren. Volgens hoofdredacteur Nypels is ondanks de verklaringen van de informateurs en de be trokken politieke leiders nog steeds volstrekt on duidelijk waarop de formatie van een kabinet van PvdA, WD en D66 precies is stukgelopen. Alleen de stukken die duidelijkheid volgens hem geven. De afgelopen zeven weken hebben de infor mateurs Vis, De Vries en Van Aardenne met Kok, Van Mierlo en Bolkestein en hun secon danten een bijna volledige en ongekende radio stilte in acht genomen. Dat heeft veel irritatie gewekt bij de overige partijen. .,Dat D66 zo vol overgave aan die stilte meedeed, sorry, daar kan ik als eenvoudig SGP'ertje niet bij", snierde ka merlid Van der Vlies gisteren richting Van Mier lo bij het debat over de mislukte paarse forma tiepoging. Die wist daarop weinig anders te zeg gen dan dat 'machtsvorming alleen in stilte kan plaatsvinden'. Industriebond verwerpt compromis over nieuwe structuur den haag gpd Binnen de FNV is opnieuw een diepgaand conflict ont staan over de toekomst van de vakfederatie. De Indus triebond FNV kan het niet verkroppen dat de slepende discussie over de herstructurering van de FNV is uitge mond in een compromis-voorstel waarin nagenoeg alles bij het oude blijft. De Industriebond dreigt nu het com promis te torpederen. bonden die weinig leden en geld hebben. Vooral de ambte narenbond AbvaKabo weigert geld te investeren in een reorga nisatie die de ambtenaren mo gelijk niets oplevert. Noodgedwongen is er nu voor gekozen louter op basis van vrijwilligheid te gaan sa menwerken. Er komt wel een gezamenlijke FNV-dienstverle- ningsorganisatie, maar dat is een nieuwe naam voor al be staande activiteiten zoals de Begin april werd al duidelijk dat het plan om de negentien FNV- bonden te laten opgaan in drie grote clusters, de eindstreep niet zou halen. De meeste bon den willen hun zelfstandigheid behouden en niet opgaan in de massa van 1,1 miljoen FNV-le- den. Bovendien wil een aantal rijke en sterke bonden niet fungeren als 'trekpaard' voor de armere rechtskundige dienst en de be lastingservice. De Industriebond is van meet af aan voorstander van een in grijpende reorganisatie en van drie grote clusters, één voor de collectieve sector en twee voor de marktsector. Nog maar een kwart van de werknemers is vakbondslid. Twintig jaar gele den was dat nog veertig pro cent. De Industriebond heeft het extra moeilijk omdat het aantal werknemers in de indu strie daalt. FNV-voorzitter Stekelenburg probeert de Industriebond voor maandag op andere gedachten te brengen. Dan is er een extra vergadering over de reorganisa tieplannen. In november wordt tijdens het FNV-congres defini tief besloten over de toekomst. den haag-bonn anp-gdp-ap Premier Lubbers zal geen nieu we gooi doen naar het voorzit terschap van de Europese Com missie. tenzij Bonn hem dat vraagt. De kans daarop is echter nihil, zo bleek gisteren uit op merkingen van zowel bonds kanselier Kohl als minister van buitenlandse zaken Kinkel. De Tweede Kamer vroeg gis teravond in een debat over de Corfu-top om een onderzoek naar wat er precies is misge gaan rond de kandidatuur-Lub- bers. Te meer omdat Nederland nu al een paar keer een hoge in ternationale functie aan zijn neus voorbij heeft zien gaan. De CDA'er Van der Linden, oud-staatssecretaris van buiten landse zaken, wierp de vraag op of Den Haag niet een te gebrek kig 'antennestelsel' heeft in de belangrijke Europese hoofdste den. De liberaal Weisglas viel hem bij. „Het kan niet alleen liggen aan de boze buitenwe reld en ook niet aan onze kandi daten", aldus de WD'er. Licht geëmotineerd wees Lubbers er op dat het Kanzle- ramt op geen enkele wijze af stand heeft genomen van 'infa me publicaties' in het invloed rijke Duitse dagblad Die Welt over de Nederlandse kandida tuur. Bovendien zou Kohl op Corfu een aantal kleinere lidsta ten onder grote druk hebben gezet Nederland niet te steu nen. Demissionair premier Lubbers en cabaretier Seth Gaaikema luisterden gisteren in Den Haag aandachtig toe bij de presentatie van de herinne ringsbundel 'Afscheid van Ruud Lubbers', foto anp Raymond rutting Dat impliciete Duitse veto is ook de reden waarom hij zich uiteindelijk terugtrok, ondanks een verzoek van de Britse pre mier Major om kandidaat te blijven. Een sluitende verklaring voor de bewolkte relatie met Kohl kon de premier niet geven. „Misschien heb ik me te gehar nast opgesteld om de Europese Centrale Bank in ons land te krijgen. Feit is dat in 1993 de heer Dehaene nog niet in beeld was. Misschien was dit de man die Kohl beter paste." De Duitse minister van bui tenlandse zaken Kinkel heeft gisteren gezegd dat de EU-lid- staten het Britse veto tegen Dehaene moeten accepteren. Hij voegde daaraan toe dat Dehaene zelf moet beslissen of hij kandidaat wil blijven 'maar ik zeg dat we naar een consen sus moeten streven'. Vandaag zou Kinkel in Londen overleg gen over de opvolging van Del- ors. Kinkels baas Kohl zei giste ren voor de televisie nog steeds vertrouwen te hebben in Dehaene. „We zullen alle EU- landen vragen of er een moge lijkheid is het eens te worden over deze kandidaat", aldus Ko hl,die de mogelijkheid open houdt voor een compromiskan didaat. bilthoven gpd Houten huizen en auto's met aluminium in plaats van staal helpen om het broeikaseffect tegen te gaan. Dat stelde ir. J .Ybema gisteren bij de pre sentatie van het Nederlandse aandeel in een internationaal onderzoek naar luchtvervuiling en klimaatverandering. Volgens Ybema kan de uit stoot van de schadelijke stof kooldyoxide, die voor een be langrijk deel bijdraagt aan het broeikaseffect, flink verminde ren door andere materialen te gebruiken. Het Energie-onder zoekcentrum Nederland (ECN) heeft de invloed van allerlei ma terialen op deze vorm van milieuvervuiling bestudeerd. Daarbij werden materialen 'van de wieg tot het graf' gevolgd. Een blok staal bijvoorbeeld wordt verwerkt tot auto-onder delen en een motor. Daar is energie voor nodig en die draagt bij aan het broeikasef fect. Hetzelfde geldt voor het in elkaar zetten van de auto en voor de verwerking van au towrakken. Ondertussen heeft de wagen kilometers afgelegd. Met de vervuiling die dat ople vert, is in het onderzoek ook re kening gehouden. Bovendien werden de kosten van de pro- duktieprocessen in het model verwerkt. De slotconclusie luidt dat een wagen met aluminium onderdelen minder energie ver bruikt dan een voertuig van staal. Op een vergelijkbare manier werd de woningbouw doorge licht. De onderzoekers kwamen tot de conclusie dat de bouw volgens het in Scandinavië po pulaire systeem van houtskelet- bouw per saldo minder vervui ling» oplevert dan het gebruik van steen en cement. Het ECN-onderzoek is een van de tweehonderd projecten waarmee ons land bijdraagt aan het wereldwijde onderzoek naar de veranderingen van het kli maat op aarde. Verwijten in kamerdebat over paars sqestdijk» Zes man van de paraclub Icarus uit Loosdrecht landden gisteren ter gelegenheid van de verjaardag van prins Bernhard in de tuin van pa leis Soestdijk. De prins, tweede van rechts op de foto, werd gisteren 83. foto anp aldo alessie Ontheffing voor langere bussen Touringcars die drie meter langer zijn dan nu is toege staan, rijden sinds gisteren door Nederland. Minister Maij (verkeer en waterstaat) heeft ontheffing verleend voor bussen die vijftien me ter lang zijn. Oad Reizen in Holten heeft gisteren de eer ste lange bus officieel in ge bruik genomen. Ze worden gebouwd door het Neder landse bedrijf BOVA. Het nieuwe type bus voor ziet in de toenemende be hoefte van de reiswereld aan goedkoper grootschalig ver voer naar bijvoorbeeld zon- bestemmingen in Zuid-Euro pa en de wintersport. De bus kan 35 procent meer passa giers vervoeren en de ver- voersprijs per passagier kan tien tot vijftien procent lager worden. Het milieu is ook gebaat bij de lange bus, omdat die bijna evenveel uitlaatgassen pro duceert als de kortere versie. Ook is de wagen, die drie as sen heeft, zeer veilig. Nieuw digitaal net geeft mobiel bellen nieuwe impuls naast zijn er drie soorten abon nementen. De soort die volgens PTT Telecom het populairst zal worden, kost 77 gulden per maand aan vaste kosten en 90 cent per minuut voor binnen landse gesprekken. Voor bellen vanuit Nederland geldt het in ternationale tarief plus een toe slag van 65 cent per minuut. Maar het is de vraag of zo'n lang abonnement een slimme zet is. Begin volgend jaar krijgt PTT Telecom concurrentie van een tweede aanbieder van GSM, die nog moet worden aangewe zen. Verwacht wordt dat de komst van die concurrent tot een nieuwe prijzenslag leidt. De Consumentenbond raadt men- sen, die de digitale auto- en zaktelefoon niet echt nodig hebben, dan ook aan even te wachten met de aanschaf. Bovendien adviseert de Consu mentenbond mensen die hun mobiele toestel slechts in eigen land gebruiken, gewoon het ou de ATF3-abonnement aan te houden. Dat is veel goedkoper dan het GSM-abonnement. Bo vendien moet de klant, die vrij wel overal van een ongestoorde GSM-ontvangst wil genieten, ei genlijk de zware autotelefoon van acht watt nemen. De goed kopere zaktelefoon van twee watt is lang niet overal te ge bruiken, aldus diverse dealers en de Consumentenbond. Het huidige ATF3-net blijft nog ten minste tien jaar bestaan, belooft PTT Telecom. ATF3 dat goedkoper is, maar vrijwel al leen in Nederland te gebruiken heeft hu zo'n 220.000 abon nees. Daarvan zijn er, hoewel GSM er al zat aan te komen, toch 40.000 in de afgelopen zes maanden bijgekomen. den haag wilco dekker De auto- en de zaktelefoon lij ken binnenkort niet langer voorbehouden aan de happy few. De introductie morgen van een nieuw digitaal mobiel tele foonnet (GSM) heeft een ware prijzenslag ontketend, die het tot voor kort zo dure speeltje ook voor de gewone man of vrouw binnen handbereik brengt. De grote winnaar lijkt voorlopig PTT Telecom, dat de kassa al hoort rinkelen. Meer bellers via het mobiele net bete kent immers extra omzet. De oude analoge zak- en auto telefoons, werkend via het al langer.bestaande ATF 3-net, zijn de afgelopen maanden voorafgaande aan de komst van het 'slimmere broertje' GSM, al vele honderden guldens goed koper geworden. Zo kost bij Correct in Rotterdam het goed koopste ATF3-model nu 499 gulden. Hetzelfde toestel kostte een jaar geleden nog 1999 gul den. De nieuwe digitale GSM-toe- stellen worden straks bij een en kele dealer voor stuntprijzen op de markt gebracht. PTT Tele com gaat er vanuit dat de GSM- toestellen na morgen, wanneer het digitale GSM-net operatio neel wordt, voor tussen de dui zend en tweeduizend gulden in de winkel liggen. Roadphone in Amsterdam biedt het toestel echter al aan voor 649 gulden (ex-BTW). Andere dealers geven prijzen op van tussen de 900 en 3Ó00 gulden. Roadphone kan het GSM-toestel zo goedkoop aanbieden omdat de Amster damse dealer zijn waar uit het buitenland betrekt. Daar be staat GSM al langer en heeft de den haag anp Terwijl informateur Tjeenk Wil link vandaag van de fractielei ders van de vier grootste partij en nog eens hoort wat zij nu precies willen, hebben D66-lei- der van Mierlo en PvdA'er Kok gisteren hun WD-collega Bol kestein nog eens hard aange pakt. In het kamerdebat over de mislukking van paars noemde Van Mierlo de nieuwe bezuini- gingseisen op de valreep van Bolkestein 'een overval' terwijl Kok het had over 'het creëren van nieuwe politieke feiten op het allerlaatste moment'. De harde woorden van met name Van Mierlo duiden er op nieuw op dat hij eerder zal kie zen voor samenwerking van CDA en PvdA dan voor een cen trum-rechts kabinet met CDA en WD. Van Mierlo heeft voor een centrum-links kabinet wel als eis gesteld dat CDA en PvdA een duidelijk ander beleid gaan voeren. CDA-leider Brinkman voelt vooralsnog niets voor een cen trum-links kabinet. Tijdens het debat waarschuwde hij Van Mierlo dat die zijn teleurstelling over het mislukken van paars niet zo moet vertalen 'dat ande ren in het stof moeten bijten'. Brinkman vindt ook dat Van Mierlo zijn eisen aan de huidige regeringspartijen niet te hoog moet opschroeven. „Het gaat niet aan om te zegger. dat het zittende kabinet er met de pet naar heeft gegooid." Het hoogtepunt van het debat werd gevormd door een felle woordenwisseling tussen de drie voormalige beoogde paarse partners over de schuldvraag. Kok en Van Mierlo betoogden dat Bolkestein eerder gesloten deelakkkoorden op financieel- economisch gebied aan zijn laars heeft gelapt door afgelo pen zondag één dag voor het stuklopen van de onderhande lingen met een fors aanvul lend eisenpakket op tafel te ko men. Bolkestein stelde toen voor een bezuiniging van vijf miljard op de rijksbegroting te vervan gen door een even grote ingreep in de sociale zekerheid. Volgens Kok kwam Bolkestein met dat pakket 'als een duveltje uit een doosje', terwijl hij eerder ak koord was gegaan met het voor de helft koppelen van de uitke ringen aan de lonen in de marktsector. De WD-leider bestreed dat. Volgens hem was er tijdens de paarse onderhandelingen geen sprake van deelaldcoorden. „Niets was akkoord tot alles ak koord was." Een ingreep in de rijksbegroting van vijf miljard was volgens hem niet verant woord omdat investeringsde partementen als onderwijs, de fensie en verkeer en waterstaat daardoor onevenredig zouden worden gepakt. Kok stelde daar tegenover dat de WD in haar verkiezingspro gram deze bezuinigingen al voor haar rekening had geno men. Bovendien had de PvdA- leider maandagmorgen vlak voor de breuk nog aangebo den de bezuinigingen op de rijksbegroting anders in te vul len. Van Mierlo onderschreef de lezing van Kok. Hij verweet Bol kestein niet te zijn ingegaan op de ruimte die de PvdA-voorman bood en in één keer te hebben vernield wat in zes weken was bereikt. 'Overheid schiep klimaat voor wildgroei amsterdam gpd GSM, het nieuwe mobiele telefoonnetwerk van de PTT, werd gisteren in Wassenaar feestelijk geïntroduceerd. foto anp patrick van berkel hevige concurrentie de toestel len goedkoper gemaakt. In Duitsland worden de toestel len soms gratis aangeboden, mits de klant een langdurig abonnement er bij neemt. Voor de Nederlandse gebruiker heeft het daarom slechts in beperkte mate zin over de grens te win kelen. Een Duits GSM-toestel is alleen zo goedkoop als er ook een Duits GSM-abonnement bij wordt genomen. Daardoor belt men altijd via Duitsland, wat de telefoonrekening met een kwart doet groeien. De ongeveer tweeduizend dea lers doen mede hun best GSM- toestellen aan de man te bren gen omdat er bonussen vallen te behalen bij de zogenoemde service providersondernemers die 'GSM-ruimte' kopen Hij PTT Telecom en vervolgens de win keliers zo'n 150 gulden premie geven per aangeleverde klant. De klant moet namelijk niet al leen een GSM-toestel kopen, maar ook een GSM-abonne ment nemen. Daarvoor krijgt hij een speciale chipkaart, die hij in elk GSM-toestel kan stoppen. Zo kan hij in bijna heel Europa bellen en gebeld worden. De drie providers Debitel, Martin Dawes en Talkline pfoberen de klant met allerlei extra's te verleiden om bij hun een GSM-abonnement te ne men. Debitel biedt bijvoorbeeld gratis hotelreservering voor de klanten, of één gratis maaltijd bij een etentje voor twee. Hoe langer het GSM-abonnement duurt dat de klant neemt, hoe goedkoper hij het toestel krijgt. Een GSM-abonnement kost 100 gulden aan entreegeld. Daar- De zes Israëlische verdachten in de 'Gouden KalF-zaak hebben celstraffen van anderhalf tot drie jaar gekregen. Een derde van hun straf is voorwaardelijk. De Amsterdamse rechtbank acht bewezen dat de zes zich via hun wisselkantoren in -de hoofdstad schuldig hebben ger maakt aan geld witwassen, be lastingontduiking en oplichting. De straffen zijn lager uitgevallen dan de vijf jaar onvoorwaarde lijk die de officier van justitie twee weken geleden eiste. Omdat de verdachten al ge ruime tijd in voorarrest zitten, komen ze tussen nu en acht maanden vrij. De twee hoofd personen van de betrokken fa milie kregen ook nog een boete van 100.000 gulden opgelegd. De andere vier moeten 25.000 gulden betalen. Bij de uitspraak van het von nis gistermiddag richtte de rechtbankpresident .beschuldi gende woorden aan het adres van de Nederlandse overheid. Door gebrekkige voorlichting en het niet onder bancaire controle brengen van de druk bezochte wisselkantoren, is volgens haar 'een klimaat voor wildgroei' ontstaan. Desondanks meende zij dat de Israëlische familie had moeten weten dat zij met zwart geld had te maken. De bankbil jetten werden vaak in kleine coupures en in reistassen aan gevoerd. Namen werden nooit gevraagd. Hoewel dit formeel ook nu nog niet hoeft, vond de rechtbank dat de familie de misdaad willens eri wetens 'had begunstigd'. De 'Goudén Kalf -zaak kreeg vorig jaar veel aandacht toen de Amsterdamse politie melding maakte van betrokkenheid van wisselkantoren bij drughandel en het witwassen van druggel den. Tijdens invallen in de vijf wisselkantoren en huiszoekin gen bij de verdachten waren ca mera's van het TV-programma NOVA aanwezig. Een bezwaar van de advocaten tegen dit 'pu blieke' politie onderzoek is door de rechtbank afgewezen. Die oordeelde dat de publiciteit de onpartijdigheid en onafhanke lijkheid van de rechters niet aantastte.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3