Chang ziet alle hoeken van de baan stellen aan °psla^en Sport Bond wil paal en perk Verstappen start in Grand Prix Frankrijk Becker in het nauw Vrouwen halen B-limiet Martijn van den Berg: jong en gelukkig nog onbedorven Leidsch Dagblad Tennis Circuit RabobankQ ONDERDAG 30 JUNI 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 Sampras in super\>orm londen rene van hattum Het moet wel heel erg gek lopen wil Pete Sampras zon dag niet zijn tweede open Engelse titel winnen. De Ame rikaan heeft dit jaar al 59 partijen gespeeld en er pas vijf verloren. Wie hem gisteren Michael Chang over het cen tre court zag jagen, weet dat de score deze week vrijwel zeker 61 om 5 wordt. Omdat iedereen dat denkt, kan er in Londen, waar het gokken toch zon beetje is uitgevon den, niet eens gewed worden op Sampras' tweede Wim- bledonzege. Hoe anders is dat in deze editie van Wimbledon. Tegen Michael Chang speelde Sampras zulk prachtig tennis, dat zijn saaie imago er zelfs een beetje door naar de achtergrond werd ver drongen. Het publiek schudde vaker het hoofd uit ongeloof dan dat het applaudiseerde, zo onwaarschijnlijk was Sampras' spel bij vlagen. Het verschil tussen Sampras en al zijn collega's is dat hij in alle tempo's kan spelen en na genoeg alle slagen perfect be heerst. Hij is zelfs in staat om al die mogelijkheden binnen één rally te benutten. Hij sliced de service-ontvangst net zo mak kelijk als dat hij retourneert met een voluit geslagen topspin, met forehand of backhand. En hij laat vlakke gestuurde fore hands volgen door vlammende winners in de hoeken. Bij Sam pras weet je nooit waar de vol gende bal komt, in welk tempo de bal komt, of in welke hoek. Het enige wat zeker is, is dat hij goed is en vaak onhaalbaar. Michael Chang is de rapste van alle tennisprofs, maar zag de ballen gisteren aan alle kan ten onbereikbaar over het gras schieten: 6-4,6-1 en 6-3. Het enige probleem met Sampras blijft zijn imago van dooie diender. "Where once we sent brats, now we send bores', ('waar we vroeger vervelende ventjes stuurden, sturen we nu saaie sukkels') schreef een Ame rikaanse verslaggever deze week in een Engelse krant. Met de 'brats' doelde hij op gpd-verslaggever Er is hooguit een enkeling te vinden, die er anders over denkt. Boris Becker of Goran Ivanisevic bijvoorbeeld, die morgen uitmaken wie de twee de finalist wordt. Want geen hond gelooft dat Todd Martin in de andere halve eindstrijd Sam pras kan verslaan. Op Roland Garros verloor 'Boring Pete' vier weken gele den in de kwartfinales nog van Jim Courier. Daar was hij zo ziek van, dat hij 's avonds ver stek liet gaan op het diner der wereldkampioenen van de In ternationale Tennis Federatie. „Als ik van Jim had gewonnen, was ik vrolijk aangeschoven", bekende hij later, „maar ik was zo van slag dat ik alleen wilde zijn op mijn kamer." Sampras trainde zich afgelo pen weken suf om herhaling van zo'n teleurstelling op Wim bledon te voorkomen. Daardoor is hij in topvorm en heeft hij in vijf wedstrijden nog geen set verloren. „De nederlaag in Pa rijs heeft hem zo'n pijn gedaan, dat hij vreselijk hard heeft ge werkt. Het resultaat is dat hij in de beste vorm is waarin ik hem ooit heb gezien", meende Sam pras' trainer Tim Gullikson. Vorig jaar schreef Sampras Wimbledon op zijn naam, na dat hij in de eerste fase van het toernooi nog met forse schou derproblemen had gekampt. Waardoor hij zijn arm amper kon optillen om te serveren. Charles Barkley blijft basketballen phoenix Charles Barkley zet ondanks rugproblemen zijn basket balcarrière voort. „Ik moet mij hiervoor wel aan een heel zwaar trainingsprogramma onderwerpen. Maar ik bennog nooit een uitdaging uit de weg gegaan", aldus de Amerikaan. In oktober 1993 kreeg Barkley plotseling problemen met de zenuwen in zijn rug en last van gevoelloosheid in zijn benen. Daarom verklaarde de sterspeler van de Phoenix Suns tot twee maal toe dat hij met basketbal zou stoppen. Zijn rentree is een opsteker voor de NBA die na het vertrek van de sterren Michael Jordan en Magic Johnson iets van haar glans verloren heeft. Bovelander geen topscorer meer Amstelveen Toeschouwers waren er gisteravond in het Wage nerstadion in Amstelveen niet. Nederland zat bij de buis voor de WK-voetbal wedstrijd tegen Marokko. Voor de hockeyers in het zevenlandentoernooi kwamen uitsluitend de buitenlandse deel nemers even een kijkje nemen. Ahsraf loste Bovelander af als topscorer van het toernooi. De Pakistaanse aanvaller nam tegen Zuid-Afrika vier van de zes treffers voor zijn rekening, 6-1. Australië nam de leiding na drie speeldagen. Het vernietigde Maleisië met 6-0 (3-0). Na drie speeldagen draait het toernooi om de NCM trophy om drie landen: Australië, Pakistan en Ne derland. Oranje speelt vanavond tegen Pakistan en sluit het toernooi zondag af tegen Australië. Pakistan en Australië ont moeten elkaar zaterdag. Michael Chang valt bij alweer een vergeefse poging een bal van Pete Sampras te bereiken. de eeuwige rebel McEnroe en op Jimmy Connors, 'die zich ge droeg alsof hij in boomhut woonde'. Met de 'bores' doelde hij vooral op Pete Sampras. „Zo gracieus, zo kundig, maar zo slaapverwekkend. En wat zegt hij voor opwindends? Ik hoop dat mensen komen om mijn racket te zien spreken." Slobberbroek Sinds de start van Wimbledon draagt Sampras ook nog een slobberbroek, tegen een vergoe ding van ongeveer dertig mil joen gulden van sponsor Nike. Maar het probleem is, dat het zijn imago versterkt. Hij wint al les al zo makkelijk en met die broek aan is het helemaal alsof hij naar het strand gaat en zijn racket meeneemt om een lekker potje te tennissen. Hij weet toch al bijvoorbaat dat hij zal win nen. Sampras treft morgen als laatste horde op weg naar zijn tweede Wimbledonfinale Todd Martin, die Wayne Ferreira in een slopende vijfsetter uitscha kelde. Die ontmoeting belooft niets boeiends. Martin is een van die andere 'saaie sukkels' uit de VS. Een leuke wedstrijd zal het niet worden, want Mar tin is ook gespecialiseerd in sco ren vanaf de serveerplaats. Twee weken geleden speelde het tweetal de finale van Queens. Martin won met 7-6, 7- 6 in een duel zonder één rally. Sampras is dus wel te verslaan, maar toen speelde hij nog niet zo foutloos als nu. Uiteindelijk wacht dan nog één hobbel: Boris Becker of Go ran Ivanisevic, die gisteren Guy Forget afserveerde met 29 aces, waarvan ééntje met 218.8 kilo meter per uur tegen de muur rond het centre court sloeg. Markus Zoecke en Mare Rosset waren de wereldrecordhouders met 215.6 kilometer per uur. Ivanisevic is dus ook in vorm. magny cours anp Jos Verstappen start zondag in de Grand Prix van Frankrijk voor de Formule I op het circuit van Magny Cours. De Limbur ger vervangt JJ Lehto bij Benet ton. De Fin, die eind januari door een ongeval op het circuit van Silverstone bij het tésten ernstige verwondingen aan de nek opliep, heeft om een rust periode gevraagd. Na overleg tussen de teamleiding en Lehto werd gisteren officieel bekend Verstappen in te zetten. De Nederlandse Formule I- coureur wist al sinds afgelopen maandag dat hij in Frankrijk zijn comeback zou maken. Hij was op de hoogte gebracht tij dens een etentje met teamchef Flavio Briatore. De Italiaanse ei genaar van het Benetton Ford team, die enige weken geleden het Ligier-Renault-team op kocht, deed Verstappen ook de toezegging dat hij volgende week tijdens de Grand Prix van Engeland op het circuit van Sil verstone naast Michael Schumacher tweede rijder is. Indien Verstappen in Frank rijk en Engeland naar behoren presteert - door punten te ver overen voor de wereldtitel der constructeurs - zal hij de rest van het seizoen waarschijnlijk ook de tweede Benetton Ford bemannen. De Duitse Formule 3-kampioen wilde gisteren ont kennen noch bevestigen dat hij een grote kans maakt aan alle Grand Prix races te kunnen deelnemen. „Ik weet het niet. Daarover is met geen woord ge rept", hield hij zich op de vlak te. „Ik weet alleen dat van mij verwacht wordt in de punten te rijden. Nee, dat legt geen extra J os Verstappenarchieffoto epa druk op me. Ik ben er ook van overtuigd dat het me lukt. Ik heb in Brazilië en Japan bewe zen dat ik de mogelijkheden Iri me heb." De 22-jarige kasteleinszoon debuteerde aan het begin van het seizoen tijdens de Grand Prix van Brazilië, waar hij in één klap wereldnieuws werd toen hij na een gevaarlijke manoeu vre van de Ier Eddie Irvine een salto maakte. Drie weken later op het circuit van het Japanse Aïda tijdens de Grand Prix Paci fic verspeelde hij een zeker lij kende vijfde plaats. Door een al te ontstuimige actie belandde hij na driekwart van de race in de grintbak. „Meedoen alleen telt niet meer. Het is nu zaak voor mij de finish te halen. En het liefst punten te vergaren. Benetton wil ook de wereldtitel voor de constructeurs behalen. JJ Lehto had kennelijk zelf geen vertrou wen meer." londen gpd Het is de organisatie van de ten nisprofs, de ATP, ernst met het aantrekkelijker maken van ten nis als kijksport. Nadat eerder deze week bekend werd dat het publiek vanaf 18 juli mag schreeuwen en lopen tijdens de rallies en de wachttijd tussen het spelen van de punten wordt ingekort van 25 tot 20 secon den, heeft de spelersbond van de mannen nog meer vernieu wingen in petto. Het beperken van het aantal tweede services bijvoorbeeld, en de invoering van één beslissend punt bij 40- 40. In tegenstelling tot de ver nieuwingen die voor het eerst worden uitgeprobeerd bij de toernooien van Washington en Stuttgart, zijn de andere plan nen nog maar voorstellen van het ATP-bestuur aan de leden, de tennisprofs dus. Maar de kans is groot dat die op korte termijn ook worden doorge voerd. De meest ingrijpende plan nen zijn om spelers nog maar drie tweede opslagen per game toe te staan. En als een speler de 20 seconden-regel over schrijdt, dient hij bestraft te worden met het verlies van een tweede opslag. Spelers die de opslag ontvangen en daarvoor niet binnen 20 seconden klaar staan, zouden in hun volgende opslaggame een tweede service moeten inleveren. En om het allemaal nog spec taculairder te maken voor de toeschouwers - tenslotte is het daar allemaal om te doen - moet het aftellen van de twintig seconden telkens op een score bord te zien zijn. Bij een sport als basketbal is dat al jaren de normaalste zaak van de wereld. Daar moet de aanvallende partij binnen dertig seconden een schot op de ring wagen. Daar voor staan klokken langs het veld. De ATP stelt eveneens voor het aantal rustpauzes te beperken tot drie per set. Ingrijpend is ook het voorstel om bij 40-40 nog maar één be slissend punt te spelen en het 'voordeelpunt' af te schaffen. De serveerder zou bij 'deuce' zelf mogen kiezen of hij van links of rechts serveert. Nog niet in de officiële voorstellen ge noemd, maar wel in de wandel gangen opgevangen is het idee om de vijfde set te vervangen door een tiebreak. De ATP-toer telt 86 mannentoernooien, waaronder die van Ahoy', Hil versum en Rosmalen. De Grand Slamtoemooien zijn zelfstandig en hanteren hun eigen regels. De spelersbond vindt ook nog dat er een beperking moet ko men aan de maat, de flexibiliteit en de sterkte van de rackets. En voor de verschillende baansoor- ten zouden verschillende ballen moeten worden gebruikt. londen gpd Boris Becker staat morgen voor de achtste keer in de halve finales van Wimbledon, maar heeft het desondanks moeilijk in Londen. Nadat hij zaterdag tijdens een plaspauze in zijn wedstrijd tegen Frana door zijn fysiotherapeut werd behandeld en duizend dollar boete kreeg voor die onreglementaire actie, is de drievoudig kam pioen groot wild voor de Britse pers. Ook na zijn 7-6, 6-4 en 6-3 ze ge gisteren op Christian Bergstrom. Op setpoint in de eerste set sloeg Bergstrom volgens Becker een smash uit. Becker stak daarop zijn hand op, retourneerde de bal wel, waarna Bergstrom de volley miste en de set verloor. Na de misser werd Bergstrom boos op Becker en naderhand werd Becker op die actie aangesproken door de pers, die hem vroeg of dat wel sportief was. Medvedev beschuldigde de Duitser een dag eerder ook al van onsportief gedrag. Dat was omdat Becker tweemaal zei dat hij niet klaar was voor de service-ontvangst, een keer nadat Oekraïner al had geserveerd, de tweede keer toen Medvedev net wilde serveren om drie matchpoints van Becker weg te serveren. „Het probleem is dat André Agassi eruit is en dat jullie nu ie mand anders moeten hebben om de kranten te vullen. En jullie hebben er blijkbaar een gevonden", pareerde Becker de aanvallen. „Ik heb een boete gehad voor die plaspauze en daarmee is voor mij de kous af." vlaardingen anp Jacqueline Goormachtigh heeft gisteravond tijdens atletiekwed strijden in Vlaardingen 59,12 meter met de discus geworpen. De Rotterdamse atlete voldeed daarmee aan de B-limiet (59,00 m) voor de EK, van 7 tot en met 14 augustus in Helsinki. Wan neer de atlete over drie weken bij het NK haar discustitel op nieuw prolongeert, is zij zeker van uitzending naar de Finse hoofdstad. Goormachtigh lever de haar prestatie tijdens wind stil weer in haar eerste worp. In Helsinki voldeed Grete Koens op de 3000 meter aan de B-limiet voor de EK. Ze bleef met haar tijd van 8.53,01 maar net een seconde boven de A- norm die de KNAU stelt voor uitzending naar de Europese ti telstrijd. Het was de eerste keer dat Koens, die door een valpar tij in het deelneemstersveld even bijna stil kwam te staan, onder de negen minuten bleef. Zakenman biedt Gullit excuus aan DEN HAAG ANP De Haagse zakenman J. van Zweden heeft Ruud Gullit zijn excuus aangeboden voor het fa briceren en verkopen van t- shirts met daarop een discrimi nerende en beledigende karika tuur van de vedette. Van Zwe den heeft dit in een brief aan de advocaat van Gullit laten weten. Op deze manier hoopt de za kenman de voetballer te weer houden van het kort geding dat morgen dient voor de president van de Haagse rechtbank. Uit ongenoegen met het plot selinge vertrek van Gullit uit het trainingskamp van het Neder lands elftal in Noordwijk ver kocht Van Zweden tijdens een braderie in Den Haag t-shirts met de tekst „Gullit, lafaard, eet op die banaan, ga terug naar Milaan". Van de vijftig geprodu ceerde t-shirts zouden er twin tig verkocht zijn. De voetballer kan de grap niet waarderen en eist dat Van Zweden de t-shirts vernietigd en een schadever goeding van 25 duizend gulden betaald. Bovendien heeft zijn advocaat E. Adriaanse bij de of ficier van justitie aangifte ge daan wegens belediging, smaad en discriminatie. De officier stu deert nog op de mogelijkheid van strafvervolging. Ook als het kort geding wordt afgeblazen kan Van Zweden nog strafrech telijk worden aangepakt. Mr. Adriaanse liet gistermid dag weten nog geen bericht van Van Zweden te hebben ontvan gen. Een schikking tussen de partijen sluit zij niet uit. „Het gaat Gullit erom dat die t-shirts niet meer op de markt komen." leiden rob van der zandenal vroeg en kan geen ander de rally aan met Het barst er in Leiden bepaald niet van, maar ze zijn er nog wel. Tennissers die hun hele ziel en zaligheid in het spelletje leg gen. Talenten die nog niet ge frustreerd zijn teruggekomen van de lange en vaak onbegaan bare weg naar de top. Martijn van den Berg is zo'n exemplaar. Jong, onbedorven en vooral ambitieus. Hij is 16 jaar en staat aan het begin van het echte tennisleven. Bij de junioren was hij een lan delijke topper, maar dat zegt nog weinig. Hij stort zich nu in het serieuzere werk en pas dan blijkt wat je waard bent. In de enkele maanden dat hij uit de kweekvijver is en meespeelt bij de 'volwassen' jongens heeft hij dat al aan den lijve ondervon den. Van den Berg stond vorig jaar nog in de finale van de Masters in C en verloor. Een seizoen la ter staat hij al op de drempel van zijn eerste A-toernooi, zoals enkele weken geleden bij Leeu wenberg in Den Haag waar hij door een samenloop vair om standigheden het hoofdtoer nooi niet haalde. Zo snel kan het dus gaan. Maar het kan even zo goed zijn dat hij mee doet aan de districtskampioen schappen en in B zijn eerste partij verliest. Zoals gisteren ge beurde bij Unicum waar hij sneuvelde tegen de ervaren en vooral sluwe Marco Visser in twee sets, 7-6 (8-6), 6-1. Van C naar A en dan weer even terug naar B. Van den Berg doet het met vallen en opstaan en wordt door schade en schan Martijn van den Berg„Dit jaar is het devies heel simpel: pakken watje pakken kunt." de wijs. „Ik ga er gewoon voor. Veel ervaring heb ik nog niet en dit jaar is het devies heel sim pel: pakken wat je pakken kunt. Ik probeer punten voor de A- lijst te verzamelen en speel B- toernooien. Zo ver mogelijk proberen te komen, dat is het verhaal." Wortel Volgens velen moet een talent eerst in het B-circuit maar eens wortel schieten alvorens zich op de grote A-toernooien te mel den. Maar de leerling van Her man .van der Capellen heeft geen traject uitgestippeld. Hij speelt en ziet straks wel waar het schip strandt. Talenten als Van den Berg met A-aspiraties worden in Lei den altijd een beetje meewarig bekeken. Maar ze moeten wor den gekoesterd, omdat ze in elk geval nog een doel hebben en woorden als 'gezellig' en 'vrijblijvend' niet in hun voca bulaire hebben opgenomen. Misschien dat ze straks terugko men van hun missie en tot de ontdekking komen dat het alle maal te hoog gegrepen is en dat er te veel geld bij moet, maar wat dan nog. Van den Berg: „Het is voor mij niet even aan kijken en dan conclusies trek ken. Als het mij na twee jaar nog niet is gelukt om te slagen in het A-circuit dan stop ik er echt niet mee. Ik blijf het probe ren." foto henk bouwman Hij kan geen privé:coach be talen en beseft dat hij meer geld aan trainingen en reiskosten uitgeeft dan dat er binnenkomt. Maar wie weet betaalt zich dat ooit nog eens terug, zo ging het toch ook bij Jan Siemerink, een andere tennisser die ooit in de leer was bij Van der Capellen? Van den Berg heeft niet die flu welen touch van de Rijnsburger, maar is wel erg sterk van ach teruit en staat als het moet ook aan het net zijn mannetje. Hij is al vroeg compleet en kan als geen ander de rally aan met een pittige forehand en een gevaar lijke enkelhandige backhand. Hij is een bijtertje en gromt tij dens zijn slagen als een gevaar lijke waakhond. Hij stort zich helemaal op ten nis, maar verwaarloost zijn maatschappelijke carrière niet. Hij zit op het Segbroek-college (mavo) in Den Haag en die op leiding heeft speciale lesroosters voor sporters. Sommige voet ballers van ADO Den Haag zit ten er ook. „Perfect is dat. Ik kan vrij krijgen voor trainingen en toernooien, het is een ideale school als je hogerop wilt in een sport." Bij Unicum speelde hij in april voor het eerst mee in de kwalificaties van een A-toer nooi. Hij won een potje, te wei nig om het hoofdtoernooi te ha len, maar het gaf moed. Drie weken geleden probeerde hij het bij Leeuwenberg, hij won twee wedstrijden en miste het hoofschema op een haar na. La ter bleek dat hij als lucky loser kon worden toegelaten. „Door een misverstand kwam ik te laat op het park terug en was er al een ander ingezet. Anders had ik mijn eerste A-punten al ge haald." CIRCUIT IN CIJFERS Districtskampioenschappen HEBT 0. Guinau - W. Jansen 6-2, 6-3, M. Visser (2) - M. van den Berg 7-6, 6-1, P. Paauw - T Boef wo, P. van Schie - P Kieboom wo, Van Paridon - A. Robben 7- 6. 6-1 HDB: Hartwnk/Kuiper - J. van Marwijk/Van Overbeeke 7-5, 6-3, Boog- mans/Visser - RijnsDurger/Van de Voort 6- 1 6-1. Swart/Vink - Van Sterkenburg- /Brand 7-6, 6-2 HEC2: Volwater - T. van de Voorn 6-4, 6-3, W. van Schie - A. Ver does wo, L. van Wijk - Van de Goes 6-1, 6-1, J. Plugge - M. van Velzen 6-3, 6-4, T. Star - A. Stadt 4-6, 2-6, HDC: Broek hof/Turk - Bergsma/Hertzberger 5-7, 2-6. HED1: C Vrieze - Den Hollander 6-2, 6- 0, R. van Oosten - B van de Meij 6-0, 6- 1, E. Maassen - W. van Veen 6-3, 6-4, C. Bos - Blankenstein 6-0, 6-4, Staderman - Damo 1-6, 2-6., W. Mooi Wilten - R. Bal der 5-4 ret. HED2: M. Doove - M. van de Burg 6-0, 6-1, B. van Bohemen - R van der Zanden 6-0, 7-5, F. Vermeulen - B. Delsasso. 6-3, 6-1. T. Petit - Voskuyl 4- 6, 6-3, 7-5. S. Nube - Velthoven 6-1, 6- 1, HDD Sievers/Donker - Bos/Haspers6- 4, 3-6, 7-5, Vrieze/Brugman - Papenho ven/Vriend 6-4, 6-3, Van de Kaay- /Kwestro - Schaap/Visser 6-4, 2-6, 6-3. DEC1 A Vermeulen - J Dolman 7-6, 7- 5. Ten Berge - Sievers 6-2, 6-3, M. Pati- wael - M Sjaardema 7-5, 6-2. DEC2: C. Artist - J. Machielsen, T. van de Voort - S. Dekker 6-0, 6-0, H. Bakker - A. Bonnet 6-0, 6-2. DED1: M. Hermes - A. Wissink 6-4, 6-2, F. de Boer - Van de Wiel 7-5, 6- 4. H. Rothbarth - F. de Boer 6-3, 6-2. DED2: M van Ark - S. Lampe 6-1 6-0, 5. Sieval - C Oomens 6-1, 6-0, V Jans sen - C. Veerkamp 6-1, 6-0, M. Bruin - H. van Delden 6-1, 6-1, E. Kulk - M. Kave laars 6-0, 6-1. DDC: Griekspoor/Zandber- gen - Beran/Patiwael 6-3, 6-4, DDD: Mi- chel/Hermes - Van de Ark/Veerkamp 7-5, 6-3. GDD: WillemsA/an de Doe - Van de Wal/Van Bohemen 6-1, 6-2, Koerts- /Springvloed - Michel/Fleuren 2-6, 6-1, 6-3.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29