USA94 1 Belgen rekenen zich te vroeg rijk WK-Voetbal Oranje weer tegen het groene leger van Jack Charlton Maradona schokt voetbalwereld DONDERDAG 30 JUNI 1994 Oleg Salenko smaakmaker van het WK PALO ALTO RTR Niet de verwachte smaakma kers Romario, Roberto Baggio of Bergkamp maar de anonieme Rus Oleg Salenko is voorlopig topscorer van het WK. In het duel tegen Kameroen verbeter de hij met vijf treffers het recor daantal doelpunten in een wed strijd op een mondiaal kam pioenschap. De Rus was zelf nog het meest verbaasd over zijn pres tatie. Grinnikend als een schooljongen zocht hij naar de juiste woorden. „Dit gebeurt maar één keer in je leven. Op dit moment voel ik niks spe ciaals. Misschien dat het straks nog komt", zei de aanvaller. In zijn voorgaande interlands maakte Salenko slechts een handjevol goals. Hij wist niet eens hoeveel. „Ik tel ze nooit", verontschuldigde hij zich. Een official van het Russische team schoot hem te hulp. In oefen en kwalificatiewedstrijden trof hij vier maal doel. Zijn produk- tie op het WK bleef tot dinsdag beperkt tot het verzilveren van een strafschop tegen Zweden. De aanvaller beschrijft zich zelf als een gewone jongen. In oktober 1969 zag hij in St. Pe tersburg het levenslicht. Zesen eenhalf jaar geleden trouwde hij met zijn jeugdliefde Ira. Zijn professionele voetbalcarrière begon hij bij Dynamo Kiev. Vier jaar lang speelde hij voor deze club. In 1993 maakte hij de overstap naar West-Europa. Af gelopen seizoen kwam hij uit voor het Spaanse Logrones. Straks mag hij het op een hoger niveau proberen. Valencia, de oude club van Guus Hiddink, contracteerde hem. Volgens bondscoach Sadyrin zijn Salenko's kwaliteiten einde lijk op het WK naar buiten ge- :omen. „Hij is een talentvolle lanvaller. Zijn zestien goals in de Spaanse competitie bewijzen dat. Voor aanvang van het WK was ik nog ontevreden over zijn prestaties. Daarom mocht hij in het openingsduel tegen Brazilië pas halverwege de tweede helft invallen." „Tegen Kameroen wilde ik zijn capaciteiten gebruiken. Voor de wedstrijd ben ik naar hem toe gegaan. Ik zei: 'Als jij je van je beste kant laat zien, moet je in staat zijn een paar treffers te maken'. Dat het er vijf zou den zijn, had ik niet verwacht." Roemeen naar huis gestuurd In navolging van de Duitsers, die Stefan Effenberg naar huis stuhrden, heeft Roemenië ook een speler op het vliegtuig ge- zet: loan Vladoiu. De Roemeen torpedeerde vorige week woensdag Christophe Ohrel van Zwitserland, kreeg de rode kaart en moest drie duels toekijken. Sindsdien gedraagt Vladoiu zich volgens woordvoerder Timofte onbehoorlijk. SAN FRANCISCO ANP Jack Charlton is sinds kort ere burger van Dublin. Een zeldza me eer, weggelegd voor groot heden der aarde als John F. Kennedy zaliger en Nelson Mandela. Voor Charlton was het slechts, een bevestiging van zijn populariteit. Want hij, En gelsman notabene, is ereburger van de gehele groene Repu bliek, tot in het kleinste ge hucht toe. „Dit wordt het mooiste jaar van mijn leven, we gaan naar Amerika", zei Charlton voor het WK. Oranje kruist op 4 juli in Orlando de weg naar de kwartfinales, waarin het groene leger ook vier jaar geleden ge raakte. Honderdduizenden Ieren, geteisterd door honger en el lende, zijn in de loop van de tijd geëmigreerd naar de Vere nigde Staten. Waar mogelijk zoeken de afstammelingen el kaar op. In familiair verband, in pubs, tijdens het WK in voet balstadions. In het stadje Burlingame, in de buurt van San Francisco aan de westkust, staat een Ierse pub..Op wedstrijddagen, en ei genlijk ook wel op gewone da gen, is het daar feest. Een groot tv-scherm toont herhaling op herhaling van de Ierse voetbal helden. De eigenaar betaalt 1500 dollar per duel om, per satelliet, origineel beeld en commentaar uit Ierland op te pikken. Want die lui van ESPN snappen er niets van. Aan de muur hangt een grote poster van Roy' Keane, ster van Man chester United en Ierland. Keane is een van de jongeren op wie de hoop op een mooie toekomst van de nationale ploeg is gevestigd. United- manager Ferguson trok de 22- jarige middenvelder een jaar geleden voor meer dan tien miljoen gulden aan, als opvol ger van Bryan Robson. Ook Charlton weet dat zijn selectie jongeren nodig heeft. De groep telt nogal wat krasse knarren #die na het' WK bijna allemaal zullen afhaken: doelman Bon ner (34 jaar), McGrath (34), die Baggio onzichtbaar maakte, Moran (38), Aldridge (35), Whelan (32) en Houghton, ook 32. Charlton geeft spelers ver trouwen: „Het is verdomd moeilijk in onze selectie te ko men, maar nog veel moeilijker weer te verdwijnen." Eigenlijk begon de Ierse furo re in 1988, op de Europese ti telstrijd in Duitsland. Charlton was ruim een jaar in dienst. Ierland won met 1 -0 van Enge land door een doelpunt van Ray Houghton. De eerste Ierse zege op de rivaal sinds 1949. Het toernooi was eigenlijk al geslaagd, ondanks de latere, ongelukkige uitschakeling door Oranje. Diezelfde Houghton maakte anderhalve week gele den het enige doelpunt tegen Italië, door doelman Pagliuca met een lob te verslaan. Houghton is het symbool van het Ierse succes. Anderhalf jaar na zijn debuut in het Ierse elftal verdiende de toen 25-jarige middenvelder, tót dan altijd ac tief voor modale clubs, een contract bij grootheid Liver pool. „De transfer naar Liver pool was er nooit gekomen als ik niet voor Ierland had ge speeld. In interlands val ik Se ver dood dan dat ik de coach in de steek laat", zei hij over de wending in zijn loopbaan. Ook een ander gegeven be treffende Houghton is type rend. Hij is namelijk geboren in Glasgow. Maar op het moment dat hij misschien wel zou kie zen voör de nationale ploeg van Schotland, liet Charlton hem snel debuteren voor Ier land. Zoals dat wel vaker ging. Is een voetballer goed en heeft hij Iers bloed, dan vraagt de bondscoach hem bliksemsnel een interland te spelen. In de selectie voor het WK is geen enkele speler uit de zieltogende Ierse competitie opgenomen. Populairder Charlton is altijd ontspannen, ziet voetbal als een spel, laat de spelers in tegenstelling tot de Nederlanders onder de fans ko men tijdens een toernooi en is ongetwijfeld weer een styk po pulairder geworden na zijn ge drag in de wedstrijd tegen Mexico. Charlton zou teveel aan de zijlijn hebben gestaan en moest voor straf op de tribu ne zitten tegen Noorwegen. Flauwekul vond hij zelf. Zijn kijk op de zaak was, dat de FI FA hem wilde straffen voor zijn commentaar over de drank voorziening tijdens de wedstrij den. Bijna zonder uitzondering gespeeld in grote hitte. Ook he kelde hij de nieuwe order voor scheidsrechters om rood te trekken vopr een „tackle from behind". Want wat is een over treding van achteren vraagt hij zich af. Oranje deed onlangs nog slechte ervaringen op tegen Ierland, door in Tilburg met 1-0 te verliezen. Nederland kreeg geen enkele kans. Ierland be wees een maand later zijn kracht, door ook in Duitsland te winnen: 0-2. Charlton laat zijn ploeg vanuit een goed ge organiseerde defensie spelen en zorgt dat de tegenstander nauwelijks aan opbouwen toe komt. De overschakeling van defensie naar aanval verloopt soms razendsnel. Gênant Op het vorige WK voetbalden de landen tegen elkaar in de laatste groepswedstrijd. Gullit bracht Nederland spoedig op 1-0. De nu afwezige Quinn scoorde tegen na een rare te rugspeelbal van Van Aerle op Van Breukelen. De laatste tien minuten waren gênant. De aanvoerders kwamen remise overeen, want in de toenmalige „groep des doods" waren beide teams gebaat bij dat resultaat. De FIFA moest zelfs loten om de nummer twee en drie in de groep aan te wijzen, achter En geland. Ierland trok aan het langste eind, schakelde vervol gens Roemenië uit na straf schoppen, verloor daarna met 1-0 van gastland Italië maar won de sympathie van de neu trale voetbalfan. Nederland ging onderuit tegen Duitsland. De winnaar maandag in Or lando ontmoet de beste uit de ontmoeting Brazilië - Verenig de Staten. Charlton, ook wel de giraffe genoemd, zal wel coach blijven, ook als Ierland verliest. En hij is voor het leven onbe zoldigd visser, want dat is zijn passie. De populairste Engels man in Ierland over zijn droom: „Een rivier kopen in Ierland. Een rivier met veel zalm." f 1 W Wennen t Uver de hitte zullen we het niet meer hebben, maar ik heb me wel moeten aanpassen op een manier waarmee ik in Ne derland zonder meer van straat zou worden opgepakt. Ik draag een pet die Simon Kistemaker jaloers zou maken, korte sokken, slippers en vooral die korte broek maken een echte Ameri kaan van me. Alleen de roodver brande ledematen-zijn weer ty pisch Nederlands. Tijdens de wedstrijden houden veel Ameri kanen zich koel meteen meege brachte plantenspuit gevuld met ijswater. Bij de wedstrijd USA- Roemenië zat er een vrouw met zo'n ding voor me. Ze moet ge dacht hebben dat ik wat van haar wilde, want elke keer dat ze de plantenspuit in aanslag nam legde ik mijn hoofd vrijwel op haar schouder. Heerlijk! Het vervelende is alleen dat ze hier zo enthousiast voor voetbal wor den dat ze met duizenden tege lijk gaan opstaan bij elke, enigszins gevaarlijk lijkende aanval. Dat betekende bij deze wedstrijd zeker negentig maal opstaan en weer zitten en daar wordt nou juist weerzo warm van. Volgens mij zijn ze hier nu echt gewonnen voor het voetbal. Alle wedstrijden die ik heb bijge woond, en dat zijn er nu vijf, waren uitverkocht. Er ontstaat buiten de stadions nu ook een levendige zwarte handel in kaartjes. De normale prijzen zijn al rond de honderd gulden, maar worden inmiddels gemak kelijk verdubbeld. De geruchten zijn dat de kaartjes voor de fina le op dit moment al tweedui zend gulden waard zijn. Voorlo pig is mijn kaartje niet te koop, nou ja tenzij... Voorde wedstrijdBrazilië-Ka- meroen moest er gereisd worden van Los Angeles naar San Fran- sisco. Op de kaart een kippe- eindje maar in werkelijkheid wel zeven uur rijden. Dat bete kende voor anderhalf uur voet bal veertien uur in de auto! Maar het was het weer waard. Ruim 82.000 mensen in het ou de universiteitsstadion 'Stan ford'. Zeker driekwart was dui delijk herkenbaar voor Brazilië. Het leek de carnavalsoptocht van Rio de Janeiro wel. De meest vreemd uitgedoste mensen, ge wapend met trommels, toeters en fluiten bewogen in en rond het stadion. Opvallend veel als vrouwen verklede mannen, fraaie jurken en borsten als pompoenen. Wat dat nou met voetbal te maken heeft begrijp ik niet helemaal, daar zal ik wel te nuchter voor zijn. Omdat het stadion zo oud was, zijn ook de parkeervoorzienin gen bedroevend. Midden op het universiteitsterrein in een soort park, met geen mogelijkheid weg te komen na de wedstrijd. Geen nood, onze autohuren hadden bier en barbecue bij de hand, en na twee uur lekker eten en drinken gaat ieder rustig zijn eigen weg. Geen gekke mensen hoor, die Amerikanen. Behalve dan de nationale super-suppor ter 'Crazy George', die zijn naam eer aan doet. Het is een wat ou dere man, die alle sportwedstrij den van Amerikaanse ploegen afloopt. Hij wandelt het hele sta dion door, gekleed in een shirt met zijn eigen (bij)naam erop voorde herkenbaarheid en een of ander lawaaiapparaat. Bij de laatste wedstrijd kwam hij heel even naast me zitten. Daar was ik niet zo blij mee. 'Crazy George' is zo populair dat iedereen met hem op de foto wilde. Dat kostte me dus weer tien minuten van de wedstrijd. Het blijft wennen. Piet Buter. Dercle in groep F en in tweede ronde wellicht tegen Duitsland Het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal heeft met de positieve uitslag van de dopingcontrole van Diego Marado na één van de grootste schokken in zijn 64- jarige geschiedenis gekregen. In de chaos na de training van het Argentijnse elftal in Dallas werd Julio Grondona, de voorzitter van de Argentijnse bond, gevraagd welke speler bij de dopingcontrole positief was bevonden. De Argentijn antwoordde met één woord, bekend bij alle voetballiefheb bers: Maradona. Grondona maakte bekend dat Maradona, die in 1991 al eens vijftien maanden was geschorst wegens het gebruik van cocaine, positief had gereageerd op de dopingcon trole na afloop van de wedstrijd Argentinië - Nigeria (2-1), die zaterdag werd gespeeld. In de urine van de Argentijn zaten sporen van het verboden middel efedrine. Efedrine is een anti-astma stimulant, die veelvuldig wordt gebruikt in middelen te gen verkoudheid en neusverstoppingen. Deze middelen, die in veel landen vrij in de handel zijn, worden in de Verenigde Staten niet meer verkocht. Efedrine staat echter op de verboden lijst van de internationale sportbonden, inclusief die van de wereld voetbalbond (FIFA), omdat het prestatiebe- vorderend werkt. In de strijd om de wereldtitel voetbal ko men dopinggevallen zelden voor. Tot nu toe zijn er twee bekend. Het laatste geval betrof de Schot Willie Johnston, die in 1978 werd betrapt. De positieve reactie van Maradona op de dopingcontrole veroorzaakte in het voet balgekke Argentinië een golf van ontzet ting. „Dit is één van de schokkendste epi sodes in de geschiedenis van het WK voet bal", zei Samuel Gelblung in zijn talkshow op de Argentijnse televisie. „Dit is de waan zin ten top. Een absolute catastrofe." De strafmaat voor Margdona is een zaak van de FIFA. Stefano Pucci, een woord voerder van de FIFA, verklaarde echter dat de 33-jarige Maradona van het toernooi om het WK wordt uitgesloten wanneer de contra-expertise, waarvan het resultaat vandaag bekend wordt, ook positief is. Het onderzoek van het b-monster wordt uitge voerd in het dopinglaboratorium van Los Angeles. Maradona heeft Argentinië in de tweede ronde van het toernooi om het WK ge bracht door overwinningen op Griekenland en Nigeria. Maradona was gisteren reeds aangekondigd als aanvoerder van het Ar gentijnse team voor de laatste groepswed strijd tegen Bulgarije. Volgens de regels van de FIFA worden na elke wedstrijd twee spelers per land door het lot aangewezen voor een controle. De FIFA heeft een ad-hoc commissie uit het bestuur samengesteld om de uitleg van de Argentijnse ploegleiding aan te horen. Dat gebeurt vandaag. De commissie staat onder leiding van de secretaris-generaal van de wereldvoetbalbond, Sepp Blatter, en van de vice-voorzitter van de FIFA, Guiller- mo Canedo. Dopinggevallen Onderstaand een chronologisch overzicht van bekende dopinggevallen in het voet bal: - 1974: Ernest Jean-Joseph (Haïti) uitge sloten van het WK voetbal in Duitsland. Zijn manager weigerde de speler naar huis te sturen. Jean-Joseph werd door veilig heidsofficieren uit zijn land teruggebracht naar Haïti. Hij speelde nooit meer. - 1978: Willie Johnston (Schotland) naar huis gestuurd bij het toernooi om het WK in Argentinië na het om medische redenen innemen van een verboden middel. - 1991: Diego Maradona, uitkomend voor het Ita liaanse Napoli, werd in maart betrapt op het gebruik van cocaïne. Hij kreeg een schorsing van vijftien maanden. - 1991: Maradona vlucht naar BuenoS Ai res, waar hij in april gevangen wordt gezet wegens het gebruik van cocaïne. Hij wordt op een borgtocht van 20.000 dollar vrijgela ten, zondert zich af en begint een ontwen ningskuur. - 1993: Claudio Caniggia, Maradona's ploeggenoot bij Argentinië en uitkomend voor AS Roriia, wordt dertien maanden ge schorst wegens het gebruik van cocaïne. Zijn straf liep vorige maand af. - 1993: Zetti, de reserve-keeper van Brazi lië, geschorst omdat sporen van cocaïne waren aangetroffen bij een dopingcontrole na afloop van de kwalificatie-wedstrijd Bo livia - Brazilië in La Paz. Vier dagen later hief de FIFA de schorsing op. Zetti had, zonder opzet, een lokaal soort thee gedron ken, die getrokken was van coca-bladeren. Hij was totaal verbouwereerd, wist eigenlijk niet goed wat hem was overkomen. Paul van Himst, de Belgische bondscoach, had gistermiddag in Washington het gevoel dat de wereld op z'n kop stond na de verrassende 0-1 ne derlaag van zijn ploeg tegen Saudi-Arabië. WASHINGTON GERT VAN PUK GPD-VERSLAGGEVER Al zijn mooie plannen waren in duigen gevallen. Als winnaar van groep F zou België in de volgende ronde moeten aantre den tegen Ierland. „Dat was wel te doen geweest", mompelde Van Himst. Maar als nummer drie van groep F stuiten de Bel gen nu in de tweede ronde op Duitsland of Argentinië. „En dat is natuurlijk een heel ander ver haal", gaf de ontgoochelde bondscoach eerlijk toe. De Belgen hadden zich van tevoren al rijk gerekend. Eén puntje tegen Saudi-Arabië, op papier was dat niet zo'n moeilij ke opgave, vond Van Himst. Hij durfde het zelfs aan om zijn steraanvaller Josip Weber en de verdedigers Vital Borkelmans en Georges Grun buiten de ploeg te laten. Het drietal was in de eerste ronde al tegen een gele kaart opgelopen en zou bij een nieuwe boeking tegen Saudi- Arabië de tweede ronde moeten missen. Dat risico durfde Van Himst niet te nemen en daarom stuurde hij tegen de Arabiëren een sterk gewijzigd team het veld in. Maar die gok pakte faliekant verkeerd uit, al weigerde Van Himst na afloop de hand in ei gen boezem te steken. „De an dere jongens waren ook goed genoeg om tegen Saudi-Arabië het benodigde puntje te pak ken." Zover kwam het nimmer. Saudi-Arabië nam al in de vijfde minuut de leiding door een tref fer van Saeed Owairan. De mid denvelder begon nog op eigen helft aan een lange solo en liet op weg naar doelman Michel Preud'homme drie Belgische verdedigers zijn hakken zien. Oog-in-oog met Preud'homme maakte Owairan ook geen fout: 1-0. Van Himst vond dat het doel punt nooit had mogen vallen. „Die jongen loopt zo maar drie man voorbij. Dat is toch wel een beetje "teveel van het goede." Het rustige middagje van de Belgen in het zonnige RFK Sta dium was daarmee direct verke ken. „Na die tegentreffer waren we gedwongen om vol op de aanval te spelen. We wilden ge woon heel graag als eerste in onze groep eindigen", aldus Van Himst. België kreeg ook wel een paar opgelegde kansen, maar Mare Wilmots, de vervan ger van Josip Weber, miste twee keer van dichtbij. Zonder de Kroaat is scoren een bijna on mogelijke opgave voor de Bel gen. Ellende Weber kwam na acht minuten in de tweede helft toch nog in de ploeg als vervanger van Wil mots, maar ook met 'Joske' was er voor de Belgen geen doorko men aan tegen de stug verdedi gende Arabiëren. Van Himst was op een gegeven moment van pure ellende maar opge houden met het tellen van de kansen. „Die bal wilde er ge woon niet in. We hebben moge lijkheden genoeg gehad, maar het wilde vanmiddag gewoon niet lukken." Voor de Belgische spelers was het verlies tegen Saudi-Arabie ook een hard gelag. Maar mid denvelder Franky van der Eist weigerde er een dramatische zaak van te maken. „Deze wed strijd was een goede les voor ons. We hebben onszelf een beetje overschat na die over winning op Nederland. Nu staan we weer met beide benen op de grond. Ik vind het ook niet zo erg dat we in de tweede Diego Armando Maradona blijft de gemoederen bezighouden, in het veld en daarbuiten. De kans is groot dat de Argentijn het WK vanwege dopinggebruik voortijdig moet verlaten. foto rtr i Michel Preud'homme schreeuwt het uit van pijn nadat Hamzah Fatalah op hem is 'geland'. ronde een sterke tegenstander krijgen. De rol van under-dog ligt ons uitstekend en die krij gen we zeker toebedeeld als we tegen Duitsland of Argentinië moeten spelen. Dat is zeker in ons voordeel. Want wij zijn op ons sterkst als een tegenstander ons niet al te serieus neemt. Daar houd ik me maar een beetje aan vast." De Belgische bondscoach was er nimmer vanuit gegaan, dat België na de overwinningen op Marokko en Nederland nog als derde zou eindigen in groep F. Hij schrok zich dan ook rot toen duidelijk werd dat de Belgen het nti in de tweede ronde moeten opnemen tegen wereldkam pioen Duitsland of Argentinië. Vooral een mogelijke confronta tie met de Duitsers ziet Van Himst met angst en beven tege moet. Niet zozeer door de kracht van de ploeg van Berti Vogts, maar vooral door het tijdstip waarop die wedstrijd ge speeld moet worden: zaterdag in Chicago. Verhuizen „Dat betekent dat we nog maar drie dagen de tijd hebben om ons op dat duel voor te berei den. Dat is toch een beetje wei nig. We moeten verhuizen van Orlando naar Chicago en dat gaat de ploeg ook niet in de koude kleren zitten. Bovendien hebben de Duitsers al twee da gen geleden voor het laatste ge speeld. Zij zijn dus veel beter uitgerust dan wij. Dat is dus al lemaal reuze ongunstig. Ik blijf het ook een enorme deceptie vinden, dat we met zes punten op de derde plaats in onze groep zijn geëindigd. Na de eu forie tegen Nederland is dit een serieuze ontgoocheling. Daar had ik absoluut geen rekening mee gehouden." Jorge Solari, de Argentijnse coach van Saudi-Arabië, vorm de in de catacomben van het RFK Stadium uiteraard de te genpool van Paul van Himst. De Zuidamerikaan kon zijn geluk niet op, dat zijn ploeg als de verrassende nummer twee van groep F tot de laatste zestien was doorgedrongen. En Solari draaide na de 1-0 overwinning weer zijn gebruikelijke verhaal tje af. „Deze zege is bestemd voor het hele volk van Saudi- Arabië. En natuurlijk zijn we prins Feisal heel erg dankbaar. Hij is verantwoordelijk voor on ze voortreffelijke prestaties op het WK." Overmoedig geworden door de overwinningen op Marokko en België had Solari ook nog een aardige uitsmijter in petto. „Wij spelen nu in de volgende ronde tegen Zweden. Ik heb die ploeg aan het werk gezien tegen Brazilië. Het is een goed team, maar wij zijn beslist niet kans loos. Toen we in Amerika aan- Jcwamen heb ik al voorspeld, dat we als tweede in onze groep zouden eindigen. Die belofte ben ik nagekomen. Nu voorspel ik dat Saudi-Arabië zeker in staat moet worden geacht om de kwartfinales te halen. Na de wedstrijd tegen Zweden spre ken we elkaar weer."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27