USA94 Bergkamp houdt woord Geluk lacht Nederlands elftal toe Logo DONDERDAG 30 JUN11994 ■HHHi Bryan Roy raakte zijn basisplaats kwijt voor het treffen met de Marokkanen. De nieuwste aanwinst van Nottingham Forest revancheerde zich door het winnende doelpunt voor zijn reke ning te nemen. Hier valt hij nauwelijks bij te benen door Aron Winter die Roy wil gelukwensen. foto rtr orlando De Amerikanen kunnen er geen genoeg van krijgen. Met ogen vol onbegrip, maar toch ook bewondering worden de supporters van het Nederlands elftal overal in Orlando gevolgd. En het legioen - gisteren tegen Marokko zo'n 15.000 man/vrouw sterk - speelt handig in op de omstandigheden en de sentimenten. Zoals deze Oranje-fan die gisteren verkleed als indiaan de trommel be roerde in de Citrus Bowl. Orlando kan nog langer genieten van de Hollanders. Als groepswinnaar speelt het Nederlands elfal ook de volgende wedstrijd in de stad. Maandag treedt Oranje aan tegen de leren. Het stadion zal, net als tijdens het treffen tijdens het EK '88 weer oranje-groen gekleurd worden. foto rtr 'Zes scheidsrechters naar huis' vani (Uru) en Bo Karlsson (Zwe). De politie in Orlando heeft gisteren twee Nederlandse sup porters gearresteerd: de een we gens diefstal in Disney World, de ander gevat omdat hij zich onder invloed van alcohol mis droeg. Beide supporters kwa men enkele uren na hun aan houding,-na het betalen van een boete van 500 dollar (ruim acht honderd gulden), vrij. De medi sche staf in de Citrus Bowl had rond het duel Nederland- Marokko meer werk dan de po litie in Orlando. Ruim honderd, overwegend Nederlandse sup porters, kregen hulp omdat zij last hadden van de hitte. Twee waren er zo slecht aan toe dat zij met uitdrogingsverschijnse len in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Dennis Bergkamp kondigde het zaterdag na de 1-0 ne derlaag tegen België al aan. Tegen Marokko, zo verklaar de hij, wilde hij hoe dan ook scoren. De man van FC In- ternazionale Milano heeft woord gehouden. Tegen de Noordafrikanen nam hij niet alleen voor de rust het ope ningsdoelpunt voor zijn rekening, in de slotfase bereidde hij bovendien de winnende treffer voor van Bryan Roy. ,,En dat geeft me een lekker gevoel", zei de oud-Ajacied, die zich op het veld zoetjesaan als de leider van Oranje begint te ontpoppen. scheidsrechters hebben naar verluidt de rode kaart ge kregen van de FIFA naar aanlei» ding van hun optreden bij het WK. Onder hen de Spanjaard Manuel Diaz Vega die het duel Nederland - Saudi-Arabië leid de. Ook de Amerikaan Arturo An gles en zijn collega An-Yan Lim Kee Chong, afkomstig van Mau- itius, hoeven niet meer op een WK-vervolg te rekenen. De FIFA neemt hen kwalijk dat ze res pectievelijk de sterren Diego Maradona en Romario onvol doende in bescherming hebben genomen tegen bloeddorstige verdedigers. De 'uit het veld ge stuurde' arbiters zijn: Fabio Bal das (Ita), Lim Kee Chong (Mau), Manuel Diaz Vega (Spa), Arturo Angeles (VSt), Ernesto Filipi Ca- orlando jan mennega gpd-verslaggever Opgelucht druppelden de spe lers van het Nederlands elftal na de moeizame 2-1 overwinning op Marokko uit de kleedkamers van de Citrus .Bowl. Oog voor het ondermaatse spel hadden de meesten al niet meer. Het enige dat telde was de kwalifica tie, als groepswinnaar nog wel, voor de achtste finales van het WK. „Als we steeds met 2-1 winnen, mogen we wat mij be treft altijd slecht spelen", lachte Mare Overmars. „We hebben zowel tegen Saudi-Arabië als te gen Marokko slecht gespeeld, maar wel beide keren gewon nen. Beter zo dan andersom", haalde Frank de Boer noncha lant zijn schouders op. Van alle glunderende Oran jeklanten was matchwinner Bryan Roy nog het meest in zijn sas. Al had hij één dag eerder even flink de pest in gehad. Van bondscoach Dick Advocaat had hij dinsdag te horen gekregen dat hij zijn basisplaats was kwijtgeraakt aan Peter van Vos sen. „Op zich was dat ook wel terecht, want ik heb tot dusver veel te slap en te gemakzuchtig gespeeld." „Maar", droeg de grillige linksbuiten een excuus aan voor zijn teleurstellende optredens, „in het systeem dat wij hante ren, moet ik veel te grote afstan den overbruggen. Daar ga ik ka pot aan. Ik mis dan de kracht om nog een actie te kunnen maken." Roy, ontspannen likkend aan een lolly, zei er niet over te heb ben gepiekerd de kont tegen de kribbe te gooien. „Ik ben mij positief blijvéh opstellen. Ik vind dat ik dat aan de ploeg ver plicht ben. Ik heb me net als an ders normaal op het duel met Marokko voorbereid en op de bank rustig mijn kans afge wacht. En als je dan mag inval len en je scoort de winnende treffer, ja, dan geeft dat een heerlijk gevoel." Frank Rijkaard had het be duidend minder naar de zin, maar hij hield zich groot. Evenals Roy was de Ajacied, met 71 interlands één van de routiniers van Advocaat, voor de krachtmeting met Marokko gepasseerd. Dat was, op zijn zachtst gezegd, verrassend. Rijkaard: „Het was een takti- sche wissel. De bondscoach bekijkt het van wedstrijd tot wedstrijd en hij is nu eenmaal degene die bepaalt welke elf spelers in het veld staan." Ook Rijkaard liet weten zich positief op te zullen blijven stellen. „Als er een beroep op mij wordt gedaan, moet ik er klaar voor zijn. Anders heb ik geen waarde meer voor het elf tal." Omdat Jan Wouters voor de achtste finales tegen Ierland is geschorst, lijkt het erop dat Rijkaards absentie in de Oran je-elf tot één wedstrijd beperkt zal blijven. „Wellicht speel ik maandag weer, maar het heeft geen zin daar nu al op vooruit te lopen." De gele kaart die hij door de Peruaanse scheidsrechter Te- jada Noriega kreeg voorgehou den, was volgens Wouters, die ook tegen België tegen geel was opgelopen, een lachertje. „Ik speelde absoluut de bal. Maar goed, ik heb ook wel eens dingen gedaan waarvoor ik geen kaart kreeg, terwijl ik er eigenlijk wel één verdiend had." Hij doelde daarbij onge twijfeld ondermeer op de elle boogstoot waarmee hij in de interland tegen Engeland Paul Gascoigne velde. Wouters, die in Amerika zijn prachtige interlandcarrière (69 caps) afsluit, is zeer gemoti veerd aan het toernooi begon nen, maar tot nu toe wil het hem niet lukken zijn stempel op de ploeg te drukken. Van al le Oranje-spelers lijkt de Utrechter - ingevallen bekkie, holle ogen - nog het meest ge bukt te gaan onder de extreme omstandigheden (gisteren was het op het veld 45 graden) waaronder gespeeld moet wor den. „Als je twee sprintjes trekt heb je al het gevoel dat je een halve wedstrijd gespeeld hebt. De enorme hitte nekt je. Je komt al heel snel helemaal ka pot te zitten. Maar goed, het belangrijkste is dat we door gaan. En nog wel als nummer één van de groep. Wie had dat een paar uur geleden nog dur ven dromen." Ook Peter van Vossen niet, die net als Wouters zwaar had te lijden van de hitte. De on stuimige Zeeuw moest zijn enorme inzet na ruim een uur bekopen met kramp in beide kuiten. „Ik was helemaal op." Advocaat had Van Vossen het veld ingestuurd met de op dracht acties te maken. „Daar bij loop je natuurlijk de kans balverlies te lijden, maar van de vijf of tien acties lukken er toch vaak ook wel een paar." Uit één ervan scoorde Berg kamp de eerste treffer en als Van Vossen vlak daarop wat minder zelfzuchtig was ge weest, had Wim Jonk zelfs voor 2-0 kunnen zorgen. Het kwam hem op een woedeuitbarsting van Wouters te staan, die Van Vossen stijf schold. De Zeeuw: „Daar kan ik goed tegen. We zijn niet met een stelletje schoolkinderen op stap. Schel den hoort erbij. Je moet elkaar wakker houden." Aron Winter werd door Ad- cocaat dinsdag al telefonisch op de hoogte gesteld dat hij Frank Rijkaard zou vervangen. „De bondscoach belde me op m'n kamer. Hij zei me dat ik goed naar de videoband van Marokko-Saudi-Arabië moest kijken en daarbij vooral moest letten op de nummer elf (Daoudi, die overigens alleen het laatste half uur meedeed, red). Dat zou mijn directe te genstander worden. Na de wedstrijd tegen België was het mij al wel duidelijk dat er wat aanpassingen in het elftal zou den komen. Ik vind dat ook te recht, want enkele spelers heb ben niet gebracht wat je van hen mocht verwachten." Oranjefans, ik zou als ik jullie was nooit meer Snic kers kopen! Net voor Philippe Albert zaterdag cle bal achter Ed de Goey schoot, kwam de commentator op de Ameri kaanse W met de mededeling dat „ditsegment van de wed strijd u wordt aangeboden door Snickers". Nou, Snickers wordt bedankt. Romario scoorde voor Brazi lië tegen Zweden in zendtijd die geheel belangeloos door Adidas aan de wereld voetbal gemeenschap werd aangebo den, en Luis Garcia knalde voor Mexico raak tegen Ier land in Fuji-tijd. Ik kan me voorstellen dat er nu actieco mités komen om Duitse sportschoenen in Skandina- vië en Japanse filmpjes in Ei- re te boycotten. Als er iets is wat dit WK de Amerikaanse sportliefhebber heeft opgeleverd dan is het dat het goed mogelijk is om sportwedstrijden op w uit te zenden zonder dat die elke twee minuten onderbroken worden voor reclame. Ook liefhebbers van andere spor ten hebben dit al hoopvol vastgesteld. Maar het afkic ken van hun reclameversla ving zal tijd kosten. Zonder reclame geen tv, en zonder tv slaat voetbal in Amerika nooit aan. gold het toen de FIFA het WK aan de Amerikanen toewees. Maar de wereldvoetbalbonzen wil den zich toch niet helemaal aan de commercie uitleveren en eisten dat de wedstrijden niet voor reclame onderbro ken mochten worden. Stel je voor dat, net als bij de WK-fi- rtale van '90, het beslissende doelpunt valt terwijl er een reclame voor cornflakes, autobanden of inlegkrnisjes op het scherm wordt getoond. De Amerikanen vonden een oplossing. De klok. Op hun scherm staat nu permanent, 90 minuten lang, de klok in de linkerbovenhoek, met daarboven het logo van een van de WK-sponsors. Ook als het spel zich afspeelt in die hoek van het beeld en bal en spelers even aan het zicht worden onttrokken, weet de klok van geen wijken. Soms verdwijnt de klok even om plaats te maken voor een nog groter logo. De commen tator meldt dan ten overvloe de, en op een toon alsof hij de beursberichten voorleest, „dat dit wedstrijddeel u wordt aangeboden door.....S. of F. of C. ofA "Het is alsof Evert ten Napel, terwijl Ronald Koe man zich voorbereidt op een vrije schop, meldt dat we (hij?) dit allemaal te danken hebben aan Brinta. De kijker ziet tijdens wedstrij den ook doodleuk in een hoek van het beeld een kort inter view met de speler, die net op het punt staat een hoekschop te nemen. En de camera zwaait geregeld naar de tri bune, waar de pa of het stief- zusje van de Amerikaanse middenvelder wordt ge vraagd naar hun vroegste jeugdherinneringen over het voetbaltalent. In tussen gaat het spel door en wordt de kijker een doelrijpe kans onthouden. Tweemaal 45 minuten voetbal in beeld brengen gaat de Amerikanen nog veel te ver. Maar er is hoop. Hans de Bruijn is onze cor respondent in de VS. orlando albert geesing gpd-verslaggever De lofzang op Oranje vanuit de braadpan in Orlando droeg mij lenver. Tot diep in de catacom ben van het stadion. De over winning op Marokko (2-1) ver kleurde alles. Tot de werkelijk heid toe. Op slag was iedereen in de Citrus Bowl die het Neder lands elftal een warm hart toe draagt de martelgang vergeten. Er was gewonnen. Dat was het enige wat nog telde. De rest was bijzaak. Dat gold ook voor Dick Advo caat. Hij moest gistermiddag anderhalf uur lang spitsroeden lopen. Het zweet stond hem na afloop blank op het voorhoofd. Van de zenuwen, minder van de warmte. „We zijn blij dat we in Orlando kunnen blijven. On danks de hitte." Als winnaar van groep F. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Maan dag speelt Oranje vrolijk verder. Weer in Orlando. Dan tegen Ier land. Maar zonder Jan Wouters, die tegen z'n tweede gele kaart opliep. In Washington kalkte Jack Charlton bladzijden vol. Over de Saudi's en de Belgen. De kleurrijke coach van de Ieren had overal op gerekend. Behal ve op Nederland als tegenstan- der in de achtste finales. Oranje leek voorbestemd als tweede in de groep, België als trotse pou lewinnaar en Saudi-Arabië als de nummer drie. De Saudi's fi nishten nu exact gelijk met Ne derland, zowel in punten als doelsaldo. Het onderlinge resul taat moest de groepswinnaar aanwijzen. Het mirakel van Or- lando was daarmee compleet. Flet gros van de pakweg 15.000 Oranje-supporters kon zijn ogen niet geloven. Het ka baal dat vier minuten na afloop van Marokko-Nederland los barstte, gold niet de eigen favo rieten. Maar de uitslag van Bel- gië:Saudi-Arabië (0-1). „Ieder een sprak er schande van dat wij maar met 2-1 van de Saudi's hebben gewonnen. Maar van middag", preekte Advocaat voor eigen parochie, „heeft Bel gië ervaren dat Saudi-Arabië een goede ploeg heeft waar je niet zo gemakkelijk overheen loopt." Wat moest hij anders zeggen na een miserabele wedstrijd, op Zuid-Korea-Bolivia na mis schien wel de slechtste van het hele toernooi. De kritiek was aan de bondscoach niet be steed. „Het is geen excuus, maar onder deze extreme om standigheden kunnen wij niet voetballen zoals wij graag wil len." Hij ziet het als een voor deel dat „Ierland ook uit Europa komt. En net zoveel last van de hitte heeft als wij.'.' De zon stond loodrecht boven het sta dion, de thermometer wees 45 graden aan. De lezers van de Orlando Sentinental kregen 's morgens het advies niet langer dan negen minuten in de zon te blijven, de voetballers van Marokko en Nederland moes ten het tien keer zo lang vol houden. Het Nederlands elftal beleef de in Orlando een krankzinnige middag. Het ene moment zag het er naar uit dat Oranje zou moeten verkassen naar Dallas, met Zweden als tegenstander, vervolgens dreigde een herha ling van vier jaar geleden (in Chicago tegen Duitsland), uit eindelijk was en bleef het Orlan do. Maar vraag niet hoe. Oranje was driekwart van de wedstrijd in balbezit, het aantal uitge speelde kansen was op de vin gers van één hand te tellen. Achterin was het een complete janboel en leek Advocaat ervoor gestraft te worden dat hij het pleidooi van Ronald Koeman voor een vierde verdediger had genegeerd. Frank de Boer schutterde als een beginneling en werd veelvuldig op snelheid verslagen. Voor hem was Wit- schge geen haar beter. Aardig uit balans geraakt door de verloren confrontatie tegen België had Advocaat het elftal op vier plaatsen gewijzigd en besloot hij op het laatste mo ment Rijkaard in te ruilen voor Winter. Het was een schot in de roos. Als een der weinigen was Winter wel fel en agressief in de duels. „Ik had die nummer 11 (Daoudi) in de basis venvacht. Dat is een snel en beweeglijk ty pe en voor Winter makkelijker te belopen dan voor Rijkaard", verklaarde Advocaat. Maar net als Hadji verscheen Daoudi pas na rust in het veld. En hoe. Am per twee minuten binnen de lij nen verstuurde hij vanaf rechts een strakke voorzet en stond Hassan Nadër in het centrum klaar om raak te schieten. Frank de Boer stond erbij en keek er naar. De Ajacied maakte daarmee in één klap het werk van Peter van Vossen ongedaan. Op slag van rust bracht de Zeeuw de theorie van Advocaat in prak tijk. Op een manier zoals hij al leen dat kan. Van Vossen pas seert niet, hij schudt een tegen stander gewoon van zich af. Azzouzi tikte hem ,van achteren aan, Van Vossen viel, maar Dennis Bergkamp was ter plek ke om de bal tussen twee tegen standers tegen het net te prik ken. „We kwamen op een goed moment op voorsprong", vond de bondscoach. Oranje gaf die echter weer even snel weg. Tot ergernis van Advocaat. „We hadden in de rust afgesproken dat we heel scherp aan de twee de helft zouden beginnen. Maar binnen twee minuten stond het al 1-1." Daarin leek ook geen veran dering meer te komen. Oranje bewoog zich in een slakkentem- po over het veld. Jonk was na een vroege overtreding in geen velden of wegen meer te beken nen, Van Vossen viel uit met kramp in beide kuiten en Tau- ment kon als vervanger van Overmars al evenmin potten breken. Marokko, acht jaar gele den nog groepswinnaar voor Polen, Engeland en Portugal, was geen schim van de ploeg die eerder in het toernooi België het leven zuur maakte. Dat had ook scheidsrechter Noriega voor een fiks deel op z'n geweten. De Peruaan strooi de in de eerste helft met geel en slingerde niet minder dan vijf Marokkanen én Wouters op de bon. De confrontatie met de Duit sers leek onafwendbaar. Tot Dennis Bergkamp het ineens op z'n heupen kreeg. Vanaf links vond hij invaller Bryan Roy, die negen minuut voor tijd simpel met links kon scoren (2-1). Pal daarop trok Wouters z'n hoofd niet in, en dankte Oranje het aan een knappe redding van De Goey dat het schampschot van Hadji geen doel trof. Twee mi nuten voor afloop kreeg Berg kamp de kans van z'n leven HHRHH De eerste treffer van Dennis Bergkamp op een WK is een feit. Na goed doorzetten van Peter van Vossen stift Bergkamp de bal over doelman Aleoui van Marokko. Oranje komt op 1 -0. foto anp toen Wouters hem de diepte in stuurde. Het was illustratief voor de machteloosheid van Oranje dat Bergkamp de bal over de schoen liet lopen. „Wij verdienden het niet om te verliezen", vond Abdullah Blinda, de coach van Marokko. „Wij hebben verdiend gewon nen en zijn terecht eerste in de groep", meende Dick Advocaat op zijn beurt. „We moesten winnen en speelden daardoor onder een enorme druk." Advo caat was kennelijk door de hitte bevangen. Nederland hoefde immers helemaal niet te win nen, een puntendeling zou al hebben volstaan om een ronde verder te komen. Nu ondiep Oranje echter wel aartsrivaal Duitsland. „Er zijn maar weinig ploe gen", dacht Advocaat, „die hier twee keer hebben gewonnen." In groep F alleen al drie: België, Saudi-Arabië en Nederland. Zo overtuigend was het niet wat Oranje in Orlando liet zien. De winst vertekende echter alles. Toch ligt de weg naar de kwartfinales (zaterdag 9 juli in Dallas tegen waarschijnlijk Bra zilië) open. Mits Oranje wat be ter bij de les is dan op 20 april in Tilburg toen de Ieren simpel naar 1-0 counterden. De aante keningen van die ontmoeting heeft Jack Charlton vast nog wel in de binnenzak. NEDERLAND: De Goey; Valckx, Koe man en De Boer; Winter, Jonk. Wou ters en Witschge; Overmars (56. Tau- ment). Bergkamp en Van Vossen (68. Rov). MAROKKO: Aleoui; El Khalej, Negrouz, Triki en El Hadrioui; Azzouzi (59. Daoudi), Samadi en Hababi; Na der, Bouiyboud (47. Hadji) en Bahja.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25