t^eids ziekenfonds vergoedt cursus tegen vliegtuigangst l Weinig echte bollebozen onder Oranje-telgen S SieMatic Golvendnieuw provinciehuis Randstad GOEDHART ^^BOUWHUIS Duinoord gaat vanaf nü Zelfstandig Samenwerken... Fokker bij laatste twee in race om SAS-order 'Proeven met stier Herman alleen nog voor medicijnen' Gemeenten overwegen noodfonds tegen brand Bedrijfsleven: meer doen voor Randstad .ONDERDAG 30 JUNI 199497523 'n lOranjes kiezen voor 'republikeins' Leiden r'De Rijksuniversiteit Leiden heeft opnieuw een zoon uit het Huis van Oranje-Nassau kun nen inschrijven als student. Dit leg keer is het prins Floris, de jong ste zoon van prinses Margriet al en Pieter van Vollenhoven, die op de oudste academie van Neder- D<land heeft uitgekozen voor zijn iglverdere opleiding. Net als zijn [os ouders, die elkaar dank zij de ijft) Leidse collegebanken hebben hjli leren kennen, zal Floris rechten olj gaan studeren. bï Een Oranje-telg in Leiden: het Mis haast gewoon aan het wor- 'den. Floris is de derde Oranje op rij die zich sinds 1987 tijde lijk in de oude universiteitsstad jn| vestigt. Het is de bestendigirfg or. van een band uit 1575, toen 'n- Willem de Zwijger Leiden de -Tg academie schonk als dank voor 'el het verzet tegen de Spanjaar- is-l den. Tfl l0J Sindsdien hebben de Oranjes ?n wat met Leiden. Ze kunnen er re' ongestoord rondlopen, de pro fessoren zwijgen over de studie- ji resultaten en als het eens een |J keer niet lukt, komt het diploma et toch wel. Zo weet de universiteit m al meer dan 400 jaar de speciale banden met het Koninklijk Huis in stand te houden. Adel en pa- in triciërs gingen naar Utrecht; de )a stedelijke burgerij naar het veel ral nadrukkelijker republikeinse arj Leiden. Het is een tweedeling ,J die telkens in de geschiedenis le van de Nederlandse republiek t_ terugkeert. j. Niet alle Oranjes kregen hun bul echter zo gemakkelijk als Oranjes studeren in Leiden. Ook kroonprins Willem-Alexander deed dat. prins Alexander in 1874. Hij kele senatoren wel naar Den schreef zich in 1870 in, en ont- Haag. want de jongste zoon van ving vier jaar later een ere-doc- koning Willem III vond het niet toraat. Daarvoor moesten de nodig zelf naar het Rapenburg rector van de universiteit en en- te komen. Hoorn 126a (t.o. Avifauna) Alphen a/d Rijn tel. 01720-22100 Een mooi I.D.: geen handgrepen meer te zien. Sommige mensen houden van veel tierlantijnen, u misschien van strakke lijnen Dit verwerken wij in ons I.D.: het Individueel Design Een compleet voorstel van een keuken f die speciaal voor u is ontworpen. In uw stijl, bijvoorbeeld deze strakke greep- loze SieMatic keuken. SieMatic biedt keus uit 42 keuken- series in 18 verschillende prijsgroepen, dus ook voor uw budget, f Kom even langs. Het SieMatic keuken- ideeënboek ligt voor u klaar. 'f Liefst een SieMatic. Openingstijden; ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden. In de tussenliggende jaren had Alexander voluit gedeeld in het toen nog vrolijke studenten leven. Hij was lid van een dis puut en nam zitting in de mas- keradecommissié. De latere mi nister Van Heemskerk behoorde tot zijn vrienden. Colleges Bij de huidige Oranjes ligt dat veelal toch anders. Prinses Juli ana, die zich als eerste vrouwe lijke Oranje inschreef, koningin Beatrix, prinses Margriet en prins Willem-Alexander kregen hun opleiding niet cadeau. On danks de 'speciale program ma's' die voor de directe troon opvolgers werden opgezet, dienden ze gewoon college te volgen en moesten ze tenta mens afleggen. Dat begon met Juliana, die in haar studie een kans zag'los te komen van haar overheersende moeder. Toen zij na drie jaar een eredoctoraat ontving, be vestigde universiteitssecretaris mr. P.J. Idenburg dat het eerbe wijs meer dan verdiend was: „Juliana heeft een goed ver stand en zij heeft goed gestu deerd." Volgens ere-promotor profes sor Johan Huizinga volgde de toenmalige kroonprinses een grondig voorbereid studieplan. Het liet haar veel vrijheid: letter kunde, godsdienst, rechten (Ne derlands. volken-, en het Neder lands-Indisch adatrecht) en ge schiedenis, maar leidde niet op tot een normale bul. Juliana wilde het studentenle ven 'zo gewoon mogelijk' mee maken. In plaats van een studie foto archief van een jaar, gericht op verbre ding van haar algemene ont wikkeling, bleef zij bijna drie jaar in Leiden. En in plaats van enkele mondelinge overhorin gen, legde zij serieuze tenta mens af. Een dergelijk aangepast pro gramma werd door Beatrix af gewezen. Zij wilde 'zoveel mo gelijk' als gewoon student be schouwd worden. In de vijf jaar die ervoor staan, haalde zij het doctoraal rechten en deed er ook nog wat sociologie bij. Wel eiste zij bij het begin van de stu die, dat de Leidenaren haar met rust zouden laten. „Ze wilde, niet voortdurend door het volk achterna worden gelopen", herinnerde de jour nalist Van Mourik zich: ze had iets hoogmoedigs over zich. Rector Ripperda Wiersma meld de bij de bul-uitreiking dat zij een studente 'met bijzondere intelligentie' was geweest. Prinses Margriet toonde een heel ander karakter: Zij was een 'lief en aardig' meisje, aldus Van Mourik. Margriet wist niet eens wat ze ging studeren. „Toen dat bij het gesprek met de pers aan de orde kwam, moest ze dat zelf vragen aan haar secretaresse". Bij hun huwelijk bedankten Margriet en Pieter de universi teit voor het geschenk, een kaart van oud-Leiden, „aan wel ke stad wij zulke speciale herin neringen bewaren." Oppervlakkig Willem-Alexander had zes jaar nodig voor zijn studie geschie denis. Hij bleek een niet al te perfectionistische student, en was zeker niet ambitieus. Vol gens zijn ex-docent professor Van den Berg (PvdA-senator) bezit hij ook geen uitgesproken intellectuele begaafdheid. Maar, zegt de staatsrechtge leerde professor S.W. Couwen- berg, „intellectuelen hebben geldingsdrang. Een vorst mag zijn mening niet in het open baar ventileren. Alexander maakt een oppervlakkige in druk. Een prima eigenschap voor een koning." Bij de Oranjes is dat nooit een probleem geweest. Willem- Alexander werd vooral gezien als een sportman, een levensge nieter. maar absoluut niet als studiebol. Hij wilde zijn studie zo lang mogelijk rekken. Het moment dat hij 'majesteit in opleiding' zou worden, moest zo lang mogelijk worden uitge steld. Zijn jongste broer Constan- tijn, die al sinds 1988 rechten studeert in Leiden, zou inmid dels in de laatste fase van zijn studie zijn aangeland. Broer Jo han Friso begint in september met lucht- en ruimtevaarttech nieken in Delft, maar heeft er al een studie in Californië op zit ten. Hun neven Maurits en Bem- hard studeren economie in Gro ningen, terwijl Pieter Christiaan rechten doet in Utrecht. Nu volgt dan Floris met rechten in Leiden. Voor de kinderen van Margriet is er overigens geen aangepast programma beschik baar. Er wordt van ze verwacht dat ze normaal college volgen. Duitser Het kan ook anders. 'Leiden' herinnert zich zo'n geval: prins Frederik, de tweede zoon van de latere koning Willem I. Hij zou in 1814 een universitaire opleiding gaan volgen, na een opvoeding die geheel in Duits land had plaatsgevonden. Fre derik sprak nauwelijks Neder lands en wist weinig van het Hollandse gedachtengoed. Hij diende dus een speciaal studie programma te volgen. Geschiedenis werd geschrapt, zoals de toenmalige rector- magnificus prof. J.M. Kemper vertelde, omdat je dat vak beter via lectuur kunt leren dan door onderwijs. Vestingbouw, genie en waterbouwkunde stonden echter wel op het programma, net als klassieke literatuurwe tenschappen, Latijn en Neder landse letterkunde. Het werk van de rector- magnificus bleek echter overbo dig. Frederik pakte de uitdaging niet op, hoewel hij tegen het eind van zijn leven nog wel een grandioos diner gaf op zijn bui ten in Wassenaar ter gelegen heid van het 300-jarige bestaan van de universiteit. Van zijn verre voorzaat prins Maurits, die eveneens een stu die in Leiden begon, rest nog slechts een enkele herinnering. Hij schonk een portret aan de universiteit. Maurits gaf zijn studie op na de moord op zijn vader Willem de Zwijger. Zo gaat het nieuwe provinciehuis in Den Haag eruit zien. Op de voorgrond de nieuwe, golvende vleugels langs Zuid-Hollandlaan en Koningskade (linksboven). Rechts het gebouw rond de statenzaal, bovenin de ma quette een vleugel die later is gebouwd en mag blijven staan. foto dick hogewonino vincie. Ook de Haagse regio wil diezelfde weg volgen. Het is niet duidelijk hoeveel ambtenaren er in de toekomst aan de Zuid- Hollandlaan blijven werken. Het is de bedoeling dat de ruimte die niet nodig is, wordt verhuurd aah bedrijven. Het huidige provinciehuis dateert van 1963 en is van de hand van architect Peutz. Het lekt en tocht in de twee te slopen vleu gels. Ze zijn nauwelijks warm te stoken en kortsluiting is geen uitzondering. Ambtenaren blijven werkloos achter den haag Ambtenaren van de provincie Zuid-Holland dreigen zonder taak en zonder salaris achter te blijven na de afsplitsing van Rotter dam als nieuwe provincie. Minister de Graaff-Nauta verdeelt ta ken, geld en ambtenaren los van elkaar. Daardoor is de kans groot dat de nieuwe stadsprovincie geld krijgt om taken te ver vullen, terwijl de 'oude' provincie blijft zitten met ambtenaren die eerst die taken deden maar daar nu geen rijksbijdrage meer voor krijgen. Het provinciaal bestuur blijft zich tegen die loskop peling verzetten. De accountantskantoren Tummers in Limmen en Amersfoort. Duinoord in Noordwijk en Heijselaar in Amsterdam gaan vanaf 1 )uli '94 zelfstandig samenwerken. Dus; alle dienstverlening op het gebied van accountancy, administratie en belastingadvies blijft per vestiging accuraat omreed gegeven. Door de samenwer- king is de continuïteit en ver- Bttnondewav»! jgj-g 0rnp|00ijng van specia- ■v.^rZiMoinu j^rJien gewaarborgd. DUINOORD ililjoen mensen houden vrees voor vliegen »ls eerste ziekenfonds in Nederland vergoedt de Leidse orgverzekeraar Zorg en Zekerheid onder bepaalde voor- /aarden de kosten van een cursus tegen vliegangst. Zorg n Zekerheid geeft die vergoeding aan de niet-particulier IJ erzekerden (de 'fondspatiënten') als onderdeel van de anvullende verzekering. Daarnaast is de vergoeding al :0 inger opgenomen in sommige particuliere verzekerin- ■iden rudolf kleijnjuli wordt die gang van zaken officieel bekrachtigd door het Konder dat daar ruchtbaarheid sluiten van een contract met de ■an is gegeven gebeurt dat al stichting VALK die zich bezig- linds oktober vorig jaar. Op 1 houdt met de bestrijding van Nieuw circuit Zandvoort y zandvoort Er komt een nieuw racecircuit bij Zandvoort. Vorige week zijn de laatste obstakels weggenomen, waardoor de stich- l] ting Exploitatie Circuit Park na een zes jaar durend bestuurlijk gevecht kan gaan bouwen aan de toekomst. Eerder al heeft het kabinet ingestemd met de uitwerking van het Plan van Aanpak circuit Zandvoort. Deze uitspraak houdt in dat het nieuwe cir cuit het stempeltje A-status krijgt en zich dus voortaan een na tionale circuitaccommodatie mag noemen. Dit stempeltje is van belang voor het eventueel op termijn kunnen organiseren van een grand-prix. Drie grote steden in de clinch Amsterdam De gemeenten Amsterdam en Den Haag slepen Rotterdam voor de rechter wegens wanprestatie. De steden ei sen ruim 2,6 miljoen gulden schadevergoeding van de haven stad omdat die afspraken over de gezamenlijke ontwikkeling van een bevolkingssysteem (GBS) niet is nagekomen. Rotterdam eist op haar beurt 25,8 miljoen gulden van de twee voormalige part ners, ter vergoeding van de voorbereidingskosten die uiteinde lijk niets opleverden en het afkopen van de GBS-eigendoms- rechten. vliegangst. Binnen VALK wer ken de Rijksuniversiteit Leiden, de KLM en de Luchthaven Schiphol samen. De stichting die in 1989 is op gericht heeft een methode ont wikkeld om mensen te leren omgaan met hun vliegangst. Volgens VALK lijden in neder- land ongeveer 2,5 miljoen men sen aan vliegangst. Ongeveer een miljoen mensen zou boven dien weliswaar met enige regel maat vliegen, maar steeds op nieuw met de angst in de keel in het vliegtuig stappen. Dat Zorg en Zekerheid de cursus als eerste vergoedt heeft volgens woordvoerster H. Kui pers onder andere te maken met het feit dat zowel het zie kenfonds als VALK in Leiden zijn gevestigd. Voorwaarde voor het toekennen van de vergoe ding is dat de aanvrager voldoet aan criteria die VALK stelt voor de behandeling van vliegangst. Daarnaast moet natuurlijk de aanvullende verzekering zijn af gesloten. Die kost voor een vol wassene 1,50 per maand. amsterdam/stockholm anp Vliegtuigfabrikant Fokker is een van de twee overgebleven kan didaten in de slag om een mil jardenorder van Scandinavian Airlines (SAS) voor de levering van ongeveer vijftig toestellen. „We hebben het aantal alterna tieven teruggebracht tot twee", zei U. Abrahamson, vice-presi dent vlootontwikkeling bij de Scandinavische luchtvaartmaat schappij, gisteren. Fokkers con current is de Amerikaanse vlieg tuigmaatschappij McDonnell Douglas. SAS wil nog vóór het eind van dit jaar beslissen over de vraag wie de leverancier zal zijn. De order heeft een omvang van tussen de 2,3 a 2,8 miljard gul den. Het gaat om de vervanging van de Fokker-28 en de DC-9. Pas in 1998 moeten de eerste van deze nieuwe toestellen wor den geleverd. „We zijn al enige tijd met SAS in gesprek over de levering van de Fokker 100 en Fokker 70", al dus een woordvoerder van Fok ker. „Dit is in potentie een grote order. SAS is al een klant voor de Fokker 50, één van de groot ste mag ik wel zeggen." De proeven met de stier Her man mogen alleen doorgaan als het Leidse bedrijf Gene Phar- ming de uitkomsten gebruikt voor nuttige zaken als medicij nen en niet voor puur commer ciële als babymelk. Anders wil len minister Bukman (land bouw) en Tweede Kamer ingrij pen, zo bleek gisteren tijdens overleg in de kamercommissie voor landbouw. Bukman had zich onlangs on aangenaam verrast getoond bij lezing van een contract tussen Nutricia en het Leidse bedrijf Gene Pharming, waarin stond dat de proeven met Herman be doeld konden zijn voor de com merciële produktie van borst- vervangende moedermelk bij nazaten van de genetisch gema nipuleerde stier. Volgens Buk man was zijn ministerie daar niet van op de hoogte. De Tweede Kamer neemt vandaag naar alle waarschijn lijkheid een motie aan van PvdA-kamerlid Van Zijl waarin de controle op mogelijk com merciële nevendoelen wordt versterkt. De verzekeringspremies voor gemeenten zijn afgelopen jaar met tientallen procenten geste gen, afhankelijk van de schade die geleden is. De stijging voor Sittard was zo fors van drie naar ruim acht ton dat die gemeente overweegt de verze kering op te zeggen, en in plaats daarvan met een aantal ge meenten een noodfonds in het leven te roepen. Daarmee zou Sittard volgens de Vereniging van Nedelandse Gemeenten (VNG) de eerste gemeente in Nederland zijn die schades bui ten de verzekeringsmaatschap pijen om regelt. Sittard moet dit jaar ruim acht ton aan verzekeringspre mie betalen, bijna drie keer zo veel als vorig jaar. Die stijging is het gevolg van een aantal brandstichtingen. Voor het ko mend jaar verwacht de ge meente opnieuw een forse stij ging, waarschijnlijk met enkele tonnen. Dat is opnieuw het ge volg van brandstichtingen, dit maal in onder meer drie scho len, het gemeentehuis en een verpleegkliniek. Voor de verze kering geldt een bonus-malus regeling: hoe groter de schade, hoe hoger de premie. „Als we een noodfonds hebben, kunnen we daar wellicht vijf of zes ton in storten. Dan hou je nog wat geld over voor beveiliging," denkt wethouder Wil Paes (PvdA) van fmanciën. Volgens de VNG zijn de verzekerings premies voor alle gemeenten het afgelopen jaar met twintig tot vijftig procent gestegen. Ook de basispremie, die los staat van geleden schade, ging met dertig procent omhoog. De VNG vraagt zich af of een noodfonds, zoals Sittard dat wil, wel zo ver standig is. den haag anp De Kamers van Koophandel uit de vier grote steden vinden dat de rijksoverheid meer moet doen voor de Randstad. Het gebied heeft een uitstekende uitgangspositie in de concurrentie met andere Eu ropese grootstedelijke regio's, maar die positie wordt ondermijnd door trage besluitvorming als het gaat om grote infrastructurele projecten als HSL en Betuwelijn. Dat stellen de vier Kamers van Koophandel in de gisteren gepre senteerde nota 'Papier is geduldig, de Randstad niet'. Hun kritiek richt zich vooral op het trage tempo waarin in Nederland grote voorzieningen van de grond komen. Het Amerikaans/Nederlandse architectenbureau Kohn Peder- son Fox/LIAG (KPF/LIAG) levert het ontwerp voor de twee nieu we vleugels van het provincie huis in Den Haag. Deze golven de vleugels komen op de plek te staan van de 'oudste' vleugels, langs de drukke Koningskade en de Zuid-Hollandlaan. De centraal gelegen staten zaal blijft intact en aan het ach terste gedeelte van het provin ciehuis wordt een punt ge bouwd. In het midden ligt een openbaar park. Het nieuwe pro vinciehuis kost 127 miljoen gul den en moet eind 1997 klaar zijn. De sloop van de twee vleu gels begint eind 1995. Nog dit jaar verhuizen alle 1600 ambtenaren die in het provinciehuis werken, naar het voormalige pand van Nationale Nederlanden aan de Beatrixlaan in Den Haag. Dit pand, in de wandelgangen de Zilveren To ren genoemd, is leeg komen te staan nu de verzekeringsmaat schappij naar het futuristische gebouw boven de Utrecht- sebaan is verhuisd. De ambte naren blijven drie jaar 'in de to ren'. Door alle ambtenaren tij delijk te verhuizen en niet al leen diegenen die in de te slo pen vleugels werken, wil de pro vincie voorkomen dat er 'com municatiestoornissen' ontstaan tussen de ambtenaren. Het ontwerp van KPF voldoet aan de absolute eis dat het pand makkelijk kan worden doorver- huurd. De provincie Zuid-Hol land staat aan de vooravond van de afsplitsing van Rotter dam als afzonderlijke stadspro-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23