Rechtswinkel in riskante situatie Op zoek naar de oude Romeinen 6?5 Leiden Regio 'De verzorgers genieten net zoveel' Voorschotense handballers stellen gemeente ultimatum 'Beheerder Muzenhof oorzaak moeilijkheden' Slang verhuist ^sintratuin DONDERDAG 30 JUNI 1994 chef henny van egmond. 071 -356414. plv.-chef hans koenekoop. 071 -356429 Schoolmeubilair kost Oegstgeest 80.000 gulden oegstgeest Op diverse scholen in Oegst geest moet een deel van het meubilair worden vervangen. In totaal gaat het om 80.000 gulden. De gemeente is van plan het hele bedrag te halen uit het zogeheten 'fonds ver vanging en aanpassing meu bilair openbaar onderwijs'. Verschillende scholen heb ben de laatste tijd geld aan de gemeente gevraagd om onder meer stoeltjes en tafel tjes voor de leerlingen te kunnen vervangen. Zo wil de Hofdijckschool 12.500 gul den hebben voor dit doel. Basisschool Oudenhof-Bok- kesprong mikt op 21.500 gul den evenals de Gevers-Deut- zschool. De Springplank en de Montesori basisschool willen naast meubilair ook een zogeheten onderwij sles- pakket. Voor de eerste bete kent dat een bedrag van 23.000 gulden en voor laatst genoemde de som van 19.000 gulden. De gemeente raad beslist volgende week donderdag over de gevraag de kredieten. Smitsloo gaat Mens achterna oegstgeest Bedrijfsmakelaar Menno Smit sloo treedt in de voetsporen van collega Harry Mens. Mens is sinds maart raadslid voor de WD in de gemeenteraad van Lisse. Smitsloo had dat voor de zelfde partij willen bewerkstelli gen in zijn woonplaats Oegst geest, maar stond op een onver kiesbare plek op de lijst. Nu echter in Oegstgeest gewerkt gaat worden met officiële inval- raadsleden is Smitsloo door de liberalen aangewezen als een daarvan. Vooral de nieuwe leden van de kleine fracties in de gemeen teraad van Oegstgeest (D66, CDA, WD en Progressief Oegst geest) hebben vrijwel zonder uitzondering moeite om het da gelijkse werk te combineren van het raadslidmaatschap. Stapels stukken, nota's, brieven, notu len en ander papierwerk moe ten worden doorgeworsteld en vergaderingen bijgewoond. Daarom heeft Oegstgeest ge bruik gemaakt van de mogelijk heid die de wet biedt om plaats vervangers te benoemen. Die kunnen niet het raadswerk overnemen maar wel de voor bereidende commissievergade ringen bijwonen. De vier ldeine partijen in Oegstgeest hebben een lijstje met invallers ingele verd die door gemeenteraad of ficieel worden benoemd. Vrees voor domino-ejfect nu Lisse geldkraan dichtdraait De Leidse Rechtswinkel ziet haar toekomst somber in nu gemeente Lisse geen subsidie meer geeft. Niet zozeer omdat de rechtswinkel nu in grote financiële problemen komt, maar vooral omdat gevreesd wordt voor een 'do mino-effect'. Namelijk dat andere gemeenten het voor beeld van Lisse volgen. verschillende gemeenten. Aan leiding was het feit dat War mond en Rijnsburg geen geld meer beschikbaar stelden voor de rechtswinkel. Daar is afge sproken dat alle gemeenten moesten blijven meebetalen. Bovendien zou geprobeerd wor den om Warmond en Rijnsburg weer over de brug te krijgen." De Gier vreest dat, nu Lisse om financiële redenen de geld kraan dichtdraait, andere ge meenten snel volgen. ,,Elke ge meente zit uiteindelijk in finan ciële problemen. Binnen korte tijd ligt dan het hele werk van de rechtswinkel in duigen." Dat laatste zou vooral de mensen met een laag inkomen treffen, meent de coördinator van de rechtswinkel. De rechtswinkel is De Leidse Rechtswinkel wordt op dit moment gesubsidieerd door de gemeente Leiden en achttien omliggende gemeen ten. Inwoners van al deze plaat sen kunnen een beroep doen op de winkel voor rechtskundige adviezen. Die worden gegeven door zo'n honderd vrijwillige studenten, die worden onder steund door drie betaalde krachten. Lisse stelt jaarlijks 420 gulden ter beschikking. Volgens algemeen coördina tor Anja de Gier is de financie ring van de rechtswinkel in ge vaar zodra een gemeente als Lisse afhaakt. „In oktober 1993 is er een bijeenkomst geweest met vertegenwoordigers van immers vooral bedoeld om juri dische adviezen te geven aan die mensen die zelf geen advo caat kunnen betalen. „Wij ge ven vooral adviezen over bij voorbeeld echtscheiding, belas tingen, verblijfsvergunningen en bij klachten over politie en justitie. Adviezen waarvoor on ze cliënten nergens anders te recht kunnen omdat instanties als vakbonden of bureaus voor rechtshulp zich daar niet mee bezighouden." Aan een eigen bijdrage wagen wil de Leidse Rechtswinkel niet beginnen. „Dertig of veertig gulden vragen is voor onze klanten vaak al te veel. Boven dien past zoiets niet bij onze in stelling. We zullen Lissenaren die om hulp komen, straks ook niet weigeren. Maar we moeten gewoon nog veel zuiniger wor den", aldus De Gier. Zij gaat vanavond tijdens de bespreking van de verschillende bezuini gingsvoorstellen in het gemeen tehuis van Lisse, haar bezwaren ook uiteenzetten. Gehandicapte scouts Mauritsgroep weer op zomerkamp De handballers van HW'70 uit Voorschoten hebben de ge meente een ultimatum gesteld. Ze zijn boos omdat er nogs steeds geen oplossing is gevon den voor de problemen rond het handbalveld aan het Burge meester van de Haarplein. Ze zijn bereid nog één jaar op het huidige buitenveld te spelen, daarna verwachten ze te kun nen trainen en spelen op deug delijke buitenaccommodatie. Dat schrijft HW-voorzitter P. van Veen aan wethouder F. ten Have. HW vraagt de gemeente al jaren om een oplossing. Vorig jaar riepen wethouder en poli tiek nog dat HW nu echt snel moest worden geholpen. On dertussen is er nog niets ge beurd. Het speelveld aan het Burgemeester van de Haarplein, dat HW -van de gemeente huurt, voldoet in meerdere op zichten niet. Dat hebben de handballers na een paar maan den buitenhandbal weer aan den lijve ondervonden, schrijft de voorzitter. Zo blijkt het elke keer weer een probleem om spelende kinderen van het veld af te krijgen. Het handbalveld wordt beschouwd als speelter rein van de jeugd uit de buurt. Volgens Van Veen hebben de jongste handbaHertjes zelfs lan ge tijd binnen moeten trainen om de confrontatie met de wijk- jeugd te vermijden. Dit joeg de club op hoge kosten, aldus de voorzitter. Verder ontbreken kleedkamers en douches, en zit- ter er kuilen in het veld. HW wil dat de gemeente het veld aan het Burgemeester van de Haar plein ingrijpend aanpast en voorzieningen treft om de hui dige problemen het hoofd te bieden. Lukt dat niet. dan reke nen de handballers op een al ternatieve locatie. De stichting Houria is boos op beheerder R. Hoogendam van Muzenhof in Leiderdorp. Deze zou bepaalde afspraken niet zijn nagekomen, waardoor de Marokkaanse modeshow die de stichting afgelopen vrijdag or ganiseerde, uit de hand liep. Op een bepaald moment ontston den er vechtpartijtjes en moest de politie de modeshow voortij dig beëindigen. Volgens Abdullah Hamidane van de stichting Houria was vooraf afgesproken dat er geen alcohol zou worden geschon ken, maar gebeurde dit wel. Volgens Hamidane zouden me dewerkers van de Muzenhof discriminerende opmerkingen hebben gemaakt. De stichting Houria vraagt de gemeente Lei derdorp om te onderzoeken wat er afgelopen vrijdag precies is gebeurd. Bij dat onderzoek zou den alle betrokkenen gehoord moeten worden. Hoogendam is verontwaar digd over de uitlatingen van Hamidane. Volgens hem is er sprake geweest van een com municatie-stoornis. Over het schenken van alcohol bijvoor beeld. „Hamidane wilde niet dat er alcohol geschonken zou worden. Maar ik heb hun uitge legd dat hij dat niet kan ver wachten in Muzenhof. Het is een openbaar gebouw met een 'openbare bar'. Onze medewer kers hebben nog geprobeerd om geen alcohol te schenken aan de Marokkanen en wel aan de andere bezoekers, maar dat was niet te doen." Hoogendam weet overigens zeker dat zijn medewerkers geen discrimine rende opmerkingerihebben ge maakt. „Daar durf ik mijn hand voor in het vuur te^steken." Vol gens Hoogendam is het zinloos om aan de kwestie nog veel woorden vuil te maken. „Het is een ja - nee spelletje, dat heb ik ook al tegen Hamidane gezegd. Hij beweert dit, en ik wat an ders. Laat de gemeente maar een uitspraak doen." voorschoten kees van kuilenburg Gerard Dijksterhuis moet er nog om glimlachen. Vier jaar gele den gaf hij zijn dochter Fleur na veel aarzelen mee met het zo merkamp van de Mauritsgroep. „Niemand kan beter voor ons gehandicapte kind zorgen dan wij zelf. dachten wij. Ik gaf vijf telefoonnummers waar ze ons konden bereiken als dat nodig was. Nu zijn we blij dat we onze dochter een week kwijt zijn en een korte periode voor ons zelf hebben", zegt de Leidenaar. „Als je ziet hoe ze voor onze kinderen zorgen. Dat is gewoon fantastisch en voor ons een hele opluchting. Doordat het kind een ochtend, weekeinde of weekje weg is heb je wat meer tijd voor je zelf. zonder het ge voel te hebben dat je het kind in de steek laat. Ze zijn in goede handen." Opmerkingen die Carolien Vergeer van de Voorschotense scoutinggroep voor lichamelijk gehandicapten wel meer hoort van ouders. „Dat vind ik leuk om te horen, maar degenen die meegaan als leiding of verzor gers genieten er net zo veel van als onze scouts. Je bent na een week wel schoon op, maar het geeft enorm veel voldoening en is zeker geen opoffering. Als je al het plezier van die jongens en meisjes ziet. Dat is het alleen al waard." De Mauritsgroep is tien jaar geleden opgericht. „Eigenlijk niet zo'n leuk begin, want het was een afsplitsing van de Houtkampgroep uit Leiderdorp. Er waren wat problemen, maar dat is al weer zo lang geleden en ook niet belangrijk meer. Dat is verleden tijd", aldus Carolien Vergeer van de jubilerende groep. Het jubileum is gevierd is met een kampweekeinde in Delft. „Maar dat is nog niet het einde. Binnenkort staat het zo merkamp voor de deur en daar zullen we ook nog wel enige aandacht schenken aan het tienjarig bestaan." Na de afspitsing is de groep een jaar op zoek geweest naar een ruimte in de regio. Uitein delijk kreeg de Mauritsgroep onderdak in de Kim's Hoeve in Voorschoten. Als onderdeel van de Stichting Padvinderij Voor schoten. „Wij zijn dan wel een regionale groep, maar kregen destijds toch onderdak in de voormalige boerderij", legt Ca rolien Vergeer uit. De groep heeft leden uit onder meer Ter Aar, Leimuiden, Alphen, Leiden, Noordwijken Leiderdorp. Volgens Dijksterhuis en Ver geer komt er heel wat kijken om een kamp te organiseren. Zo zijn er zogenoemde dravers no dig. Dat zijn jongens en meisjes die gedurende de week of week einde met een scout optrekken. Gerard Dijksterhuis en Carolien Vergeer van de Mauritsgroep: „We kunnen best nog wel wat dravers gebrui ken." Dravers zijn jongens en meisjes die met een gehandicapte scout optrekken. foto dick hogewoning „De meesten zitten in een rol stoel en moeten dus gereden worden. Daarnaast doen ze al les voor ze, zoals wassen en aankleden. De leiding verzorgt de medicijnen en andere han delingen die soms nodig zijn", aldus Carolien Vergeer. „Daardoor ook merk je als ouder dat je jouw kind met een gerust hart kunt achterlaten. Vooral als je zelf een weekein- dekamp voor ouders en kinde ren hebt meegemaakt. Zo'n eer ste keer kijk je je ogen uit, voor al door de spelen en spellen die er worden gedaan. Alles aange past aan de, diverse handicaps. Bedacht door de leiding. Tege lijk merk je met hoeveel zorg die kinderen worden begeleid. Dat is soms erg ontroerend", merkt Dijksterhuis op. Dat geeft ook het probleem aan waar een dergelijke groep mee te maken heeft. „Uiteraard haken er jongelui af, doordat ze werken op zaterdag of gaan stu deren. Dus moet je voortdurend op zoek naar jongens en meis jes die een handje willen hel pen, want het gaat niet alleen om de kampen, maar ook om de bijeenkomsten een keer in de veerien dagen. Je hebt ook dravers nodig om met de groep naar buiten te gaan. Zoals we ook nu best nog wat jongens en meisjes kunnen gebruiken voor het volgende seizoen." Het jubileum is voor pen ningmeester Ad Keijzer, groeps- voorzitter en oprichter Frank van Ravels en leiding Janousjka de Wit niet onopgemerkt voor bijgegaan. Zij kregen voor hun inzet een oorkonde en de Mau- ritsbeer uitgereikt. Jongens en meisjes die een handje willen toesteken kunnen Carolien Ver geer bellen. Zij is bereikbaar on der telefoonnummer 071- 132739. Meisje krijgt schop in buik leiderdorp» Een 17-jarig meisje uit Leiderdorp heeft gistermor- q gen bij het verlaten van de Rabobank aan de van Diepeningen- i.o laan in Leiderdorp een schop in haar buik gekregen van een 'c' man. De man viel het meisje aan nadat zij geld had omgewis- |J seld. Na een worsteling vluchtte de dader het park De Hout- o kamp in. J Verhuurbedrijf benadeeld d leiderdorp» Twee personen hebben een verhuurbedrijf van gro- o te gereedschappen aan de Weversbaa'n in Leiderdorp voor 2.200 c gulden opgelicht. Zij hadden in maart en april een tegelsnijder en een slijptol bij het bedrijf gehuurd maar de goederen niet te- 0 ruggebracht. Snorfietser breekt enkel o LeiderdorpEen 20-jarige man uit Hoogmade is gisteren met een 0 gebroken enkel naar het Elisabeth-ziekenhuis afgevoerd. Hij 0 reed met zijn snorfiets op het fietspad langs de Persant Snoep- j weg in Leiderdorp en gleed uit over pas gemaaid gras. jj Stichting Houria wil onderzoek gemeente Het archeologisch onderzoeksterrein, gezien vanaf het Levendaal. „Er wordt meer kennis dan voorwerpen opgegraven", zegt E. Haytsma van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). foto henk bouwman Opgravingen tussen Hogewoerd en Levendaal in Leiden leiden loman leefmans Zijn er resten van Romeinse nederzettingen in het gebied tussen Hogewoerd en Leven daal? Om die vraag te beantwoorden, heeft een aantal archeologen opgravingen ge daan op het braakliggende terrein tussen de Koenesteeg en Nieu web rugs teeg. Nog deze maand worden de resultaten van het on derzoek bekendgemaakt. Het stukje grond tussen Levendaal en Hogewoerd wordt binnenkort bebouwd. Drie Leidse architecten uit de buurt (B. Veldman, W. Hofman en A. Vreeburg) zijn gevraagd om een ontwerp voor nieuwe hui zen te maken. De gemeente heeft echter nog geen keuze uit de drie plannen kunnen maken en dus ligt het gebied, waar tot voor kort pakhuisjes stonden nog braak. Dat bracht de Leidse, archeologische werkgemeenschap op het idee om de Rijks dienst voor, het Oudheidkundig Bodemon derzoek (ROB) in te schakelen. Want voor archeologen is elk stukje historische bin nenstad waar gegraven kan worden interes sant. Vorige maand begon het onderzoek on der leiding van provinciaal bodemdeskun- dige W. Hessing zonder dat daar veel ophef over werd gemaakt. „Leiden kent namelijk ook een actieve groep, ik zal maar zeggen 'waterputrovers' die ook op zoek zijn naar ue Kleurige, papieren siang is twee jaar geieaen gemaakt door de leerlingen, in samenwerking met beeldend kunstenaar P. Perquin. De slang heeft sindsdien gehangen in de grote hal van De Noor derkring. Leerlingen uit het schoolgebouw aan de Willem de Zwijgerlaan gaan in augustus naar het gebouw van basisschool De Marnix aan de Hout markt. Beide scholen gaan in het nieuwe seizoen verder onder de naam 'Parkschool'. foto holvast/mark lamers oude vondsten. Om die niet aan te moedi gen, is er weinig ruchtbaarheid aan het on derzoek gegeven", aldus E. Haytsma van het ROB. Volgens Haytsma is er sowieso weinig kans 'op spectaculaire vondsten. „Er wordt meer kennis dan voorwerpen opgegraven. Laagje voor laagje grond wordt weggehaald op zoek naar contouren van Romeinse be woning. Die kan worden afgeleid aan de grondverkleuringen. En die contouren zijn nogal verstoord door Middeleeuwse en late re bebouwing. Het onderzoek is nu zo goed als af en binnenkort laten we de resultaten zien", aldus Haytsma. leiden» Leerlingen van Dasisscnooi ue Nooraer- kringaan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden had den gisterochtend een speciale verhuisklus. Met z'n allen vervoerden ze een vijftien meter lange, ne genkoppige slang naar buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade en de naastgelegen openbare biblio theek. Daar worden de diverse onderdelen van het zelfgemaakte kunstwerk opnieuw opgehangen. De verhuizing was noodzakelijk omdat De Noorder kring binnenkort wordt gesloopt. VOORSCHOTEN Leidseweg 518. tel 071-763748 TER AAR Veldweg Kingang Kerkweg), tel. 01722-2241 ie dag *et HET GROENE WARENHUIS s A n *>^tr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19