'Signatuur voor ons onbelangrijk' Kerk Samenleving Bisschop Ter Schure wil advies van leken Nieuwe beleidsmedewerker bij Acht Mei Beweging DONDERDAG 30 JUN11994 BUITENLAND KORT Primeur Anglicanen Voor het eerst is er in de Anglicaanse Kerk van Enge land een niet-blanke tot bisschop benoemd. De 44- jarige Michael Nazir-Ali, ge boren in Pakistan, wordt bisschop van Rochester in het zuiden van het land. Tussen 1984 en 1986 was hij reeds bisschop in Noord-India. Sinds 1989 was hij hulpbisschop van Southwark in Londen. Hij is secretaris-generaal van het zendingsgenootschap van de Anglicaanse Kerk. Katholiekendagen (1) Voor het eerst sinds de Duitse hereniging worden de Katholiekendagen in de vroegere DDR gehouden. Onder het motto Onderweg naar de eenheid vindt de tweejaarlijkse bijeenkomst van woensdag tot zondag in Dresden plaats. Er worden een kleine 100.000 deelne mers verwacht, van wie ruim de helft nog geen 30 jaar is. Tijdens de opening zal Richard von Weizsacker voor het laatst optreden als Duits president. Hij wordt per 1 juli opgevolgd door Roman Herzog. De afslui tende kerkdienst in het cen trum van Dresden wordt door Herzog en kanselier Helmut Kohl bijgewoond. Katholiekendagen (2) In Oost-Duitsland is slechts 5 procent van de bevolking rooms-katholiek en 20 pro cent protestants. Daarom kunnen hier Katholieken dagen niet louter binnen kerkelijk zijn, aldus bis schop Joachim Reinelt van Dresden. Stasi-verleden en verzoening, secularisatie, sociale en economische problemen staan op het programma. Verder heeft de bijeenkomst een oecu menisch karakter. Zo neemt de lutherse bisschop van Hamburg. Maria Jep- sen, deel aan een discussie over de wijding van vrou wen tot priester. Ook gaat zij voor in een woorddienst. Koran per telefoon Inwoners van Teheran kun nen binnenkort de Koran per telefoon beluisteren. Ze moeten daarvoor het num mer 114 draaien, dat ver wijst naar het aantal hoofd stukken (soera's) van het heilige boek van de mos lims. Dit heeft het Iraanse persbureau IRNA gisteren meegedeeld. De Koran-tek sten worden gereciteerd door een bekende Iraanse geestelijke, Ali Parhizgar. Nummer 114 kan nu door 12 mensen tegelijk .vorden beluisterd. Op korte termijn moeten er in de Iraanse hoofdstad 28 Koran-lijnen beschikbaar zijn. Karl Barth-prijs De voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, bisschop Karl Lehmann van Mainz, is onderscheiden met de Karl Barth-prijs van de Evangelische Kerk in Duitsland. Lehmann krijgt prijs omdat hij ,,met de vrij heid van een christenmens de verenigende kracht van het christendom op een wijze verwoordt, die voor rooms-katholieken en pro testanten overtuigend is", aldus de leiding van de kerk. De onderscheiding, waaraan een bedrag van ongeveer 25.000 gulden is verbonden, wordt hem in december uitgereikt. De Karl Barth-prijs werd in 1988 in het leven geroepen ter gelegenheid van de 100e sterfdag van de Zwitserse theoloog. Barth geldt als een van de grootste protes tantse theologen van deze eeuw. Himos betrekt Nederlandse hindoes en moslims bij ontwikkelingswerk Het unieke van Hi mos is, dat veel medewerkers zelf familie of vrienden hebben in de landen die de organistie steunt. „Daar door staat Himos dichter bij de armoedebeleving van de mensen uit het Zui den. Hun gevoelens en ge dachten sluiten makkelij ker aan bij de onze", zegt projectmedewerker Soe- resh Chotoe van Himos. „Sommige groepen in het Zuiden kloppen alleen bij ons aan. Die willen, om welke reden dan ook, niet samenwerken met organi saties van een andere sig natuur. Omgekeerd geldt dat niet hoor. Voor ons maakt het niet uit welk ge loof de mensen aanhan gen. Wij letten op andere dingen." oegstgeest monique van eeden Als een projectmedewerker van Himos een aanvraag voor me definanciering beoordeelt, zoekt hij een antwoord op de volgende vragen: Komt het pro ject de zwakkeren in de ge meenschap ten goede? Hoeveel mensen hebben er baat bij? Zijn zij bereid om actief mee te doen? Is er een duidelijke eigen inbreng? Zou het project na een tijdje op eigen kracht verder kunnen? Als de projectmedewerker een positief oordeel heeft, legt hij het voorstel voor aan de pro jectcommissie. Die commissie neemt uiteindelijk de beslissing om het project wel of niet te steunen. Als het project ge steund wordt, neemt Himos maximaal 75 procent van de fi nanciering op zich. De rest wordt door de mensen in het Zuiden geleverd, vaak in de vonn van arbeid of materialen. Himos heeft als prioriteitslan- den dié landen gekozen die de medewerkers uit eigen ervaring kennen: in Azië is dat India, in Latijns-Amerika zijn dat Surina me en Guyana, en dichter bij huis Oost-Turkije en Marokko. Deze drie gebieden hebben sinds januari 1994 elk een eigen projectmedewerker. Chotoe is verantwoordelijk voor Suriname en Guyana. „Het onderhouden van het netwerk probeer ik er nu zo'n beetje naast te doen", vertelt hij. „Tot eind 1993 was ik beleidsmedewerker netwerkop- bouw, maar het Ministerie van Ontwikkelingssamenwerking heeft besloten om die functie niet meer apart te financieren. Himos beschikt nu over drie projectmedewerkers en één se cretariaatsmedewerker. Het be stuur is zich aan het beraden Soeresh Chotoe: „Sommige groepen over de aanpak van fondswer ving, voorlichting en netwerk- opbouw. Netwerk Toen Himos in 1988 van start ging, beschouwde zij Cebemo (een oudere mede-financie- ringsorganisate van katholieke gezindte) zo'n beetje als haar grote zus. In overleg met Cebe mo besloot Himos om haar se cretariaat ook in Duinzicht te vestigen. Behalve de beschik king over een goede kantoor ruimte, met onder meer een ge zamenlijke receptie, waren er twee belangrijke overwegingen om dicht bij Cebemo te gaan zitten. Ten eerste moet een me de-financieringsorganisatie be schikken over een netwerk van externe contacten. Vooral in het begin maakte Himos dankbaar gebuik van veel relaties van Ce bemo in het Zuiden. Ten twee de beschikt Cebemo over veel deskundigeheid die Himos net in het Zuiden kloppen alleen bij ons zo hard nodig heeft, op het ge bied van fondswerving, project en personeelbeoordeling, admi nistratie, bugettering en voor lichting. Over de vraag hoe de hindoes en moslims ertoe gekomen zijn om samen te werken, terwijl ze toch een heel verschillende ach tergrond hebben, moet Chotoe even nadenken. Voor hem spreekt -het eigenlijk vanzelf. „Het is toch normaal dat men sen samenwerken: dus waarom hindoes en moslims niet?", be gint hij. Na een korte pauze gaat hij verder: „Het heeft drie redenen, denk ik. De samen werking is geworteld in de ge schiedenis van Suriname en In dia. In die landen leven hindoes en moslims naast elkaar. De al lereerste initiatiefnemer van Hi mos was een Surinamer. Die was de samenwerking dus ge wend. Het tweede punt heeft te maken met de verzuiling. Toen de moslims en hindoes zover waren dat zij zelf aan ontwikke lingssamenwerking wilden gaan doen, waren zij niet opgeno men in één van de bestaande zuilen. Zij hadden er ook geen behoefte aan om nog twee aparte zuilen op te richten. Sa menwerking leek logischer en aangenamer. Het derde punt is, denk ik, dat het fijn is om de wereld te laten zien dat samen werking mogelijk is, dwars door verschillende groeperingen heen." Logistieke hulp De doelstelling van Himos wordt omschreven in vijf delen. Himos vormt op het gebied van o ntwikkelingssamen werki ng een centraal punt waarin de hindoes en moslims die in Ne derland wonen, zich kunnen herkennen. Himos streeft er naar dat deze hindoes en ijios- lims meer betrokken raken bij het ontwikkelingsvraagstuk. Hi mos licht de mensen in Neder- FOTO LOEK ZUIJDERDUIN land voor over de concrete ini tiatieven van mensen in het Zuiden die hun eigen leefom- standigeheden willen verbete ren. Himos behandelt projekt- voorstellen die door moslim-, hindoe- of andere organisaties bij haar worden ingediend. Ten slotte wil Himos (logistieke) hulp verlenen aan vooral hin doe- en moslim-organisaties in Nederland die ontwikkelings- projekten in het Zuiden willen steunen. Chotoe ziet de toe komst van Himos zonnig in. „We zijn in 1988 begonnen met twee medewerkers, die ander halve formatieplaats bezetten. Nu hebben we al vier formatie plaatsen. Hindoes en moslims in Nederland voelen zich steeds meer geroepen om zelf, vanuit hun eigen levensovertuiging, iets aan ontwikkelingssamen werking te doen. Ik denk dat Hi mos gestaag groeit. En dat veel groepen, zowel hier als in het Zuiden, daar baat bij hebben." den bosch anpvertegenwoordigers van erkende nieuwe bewe gingen in de kerk." Sinds Ter Schure in 1985 bisschop werd, is er in Den Bosch geen DPR, die vaak als het „parle ment" van het bisdom wordt beschouwd. Schro der wijst de suggestie van de hand dat een leken- raad de bisschop meer vrijheid van handelen zou geven. Leden van een DPR worden door de de kenaten en parochies aangewezen, terwijl Ter Schure zelf de nieuwe lekenraad heeft samenge steld. Enkele DPR's, zoals in het bisdom Roer mond, hebben een verkiezingsstatuut, dat door de bisschop is goedgekeurd, zegt Schroder. Bo vendien is de bisschop altijd voorzitter van de DPR. Ter Schure hoopt dat door de instelling van een lekenraad leken worden geïnspireerd om in hun eigen omgeving gestalte te geven aan hun roe ping. Bisschop J. ter Schure van Den Bosch zal een dio cesane lekenraad instellen die hem adviezen in pastorale zaken geeft. De vijftien leken, afkomstig uit verschillende geledingen van het kerkelijk en maatschappelijk leven, hebben ervaring op het gebied van missionaire zending, vorming en openbaar bestuur. Dit heeft het bisdom bekendgemaakt. Ter Schure geeft de voorkeur aan een diocesane le kenraad boven een diocesane pastorale raad (DPR) „omdat het met deze opzet beter lukt men sen met verschillende leeftijd en achtergrond bij elkaar te krijgen", aldus vicaris-generaal J.B.F. Schroder in een toelichting. In een DPR zitten volgens hem vaak de bestuurslieden. „Wij wilden eens heel andere gezichten, zoals hoogleraren en De rk theologe drs. Gisela Hoeve-Haubrich is benoemd tot nieuwe beleidsmedewer ker van de Acht Mei Bewe ging, het platform van ruim 100 rk organisaties voor ver nieuwing in kerk en samenle ving. Zij volgt drs. Bert van Dijk op, die zeven jaar gele den de eerste beleidsmede werker van de AMB werd. Hij heeft een beleidsfunctie bij de congregatie der Redemptoris ten aanvaard. Hoeve (geboren 1946) stu deerde aan de Katholieke Theologische Universiteit Amsterdam. Zij is beleidsse- cretaris van het bisdom Haar lem en pastoraal opbouwwer ker van het dekenaat Amster dam. Sinds 1988 is zij penning meester van de oecumeni sche vrouwensynode. Zij was betrokken bij de voorberei ding van de tweede vrouwen synode, die in 1992 in Drie bergen werd gehouden. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON HET WEER Hoogzomers niveau Zomermaand juni eindigt in stijl. Een nieuw hogedrukgebied regeert met vaste hand en de temperatuur kruipt weer omhoog na een tijdelij ke inzinking. De komende vier a vijf dagen wordt gemakkelijk de grens van 25 graden gepasseerd. Een doorbraak van frisse Atlanti sche lucht maakte gisteren al vroeg op de dag korte metten met de tro pische lucht boven ons land. In de voorafgaande nacht bleef het kwik in deze broeierige luchtsoort op sommige plaatsen boven de 20 graden Het binnendringen van de koele lucht, verliep vrij rustig, me de omdat de frontpassage al in de ochtenduren plaathad. Door het vroege tijdstip was de lucht voor het front nog nauwelijks verwarmd en bleef de onweersactiviteit be perkt. In onze regio viel een enkel buitje en bij een opstekende, ver frissende noordwestenwind brak de zon weer spoedig door. Het kwik bleef staan op 20 graden, in het oosten van het land werd voor het front nog 27 graden gehaald. De toekomst ziet er vrij 'zorgeloos' u it. Vandaag I igt een n leuw hoge drukgebied in de buurt van ons land. De koele luchtstroom van zes wordt weldra afgesneden; de wind draait naar oost en het wordt op nieuw warmer met volop zon. In de volgende dagen neemt de hoge- drukkern een dominante positie i boven Noord- en Midden-Europa. Vrijdag en zaterdag wordt conti nentale lucht over ons land uitge smeerd, resulterend in maxima tussen 25 en 30 graden. Tegen za terdagavond is door de toegeno men hitte de tijd rijp voor een on weersstoring. De laatste dagen maakten we ken nis met een typisch zomerse cy clus: eerst een fase van opwar ming, gevolgd door een tijdelijke Atlantische verkoeling, daarna eer snel herstel van de zomerwarmte. Het is goed mogelijk dat dit op en neer golvende patroon zich ko mend weekeinde herhaalt. Er zijn ook aanwijzingen dat de volgende onweersstoring het moet afleggen tegen de gordel van hogedruk, die zich breed maakt van Zuid-Noor- wegen tot in Italië. In dat geval blijft ook de frisse oceaanlucht achterwege en ligt de temperatuui continu op een hoogzomers niveau HET WEER IN EUROPA lL-7 KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag geregeld zon en droog Alleen in Ierland kans op een bui. Morgen toenemende bewolking en in de westelijke helft kans op regen. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden, in Engeland morgen maxi ma oplopend tot 25 gra- België en Luxemburg: Flinke perioden met zon en droog. Maxima morgen van 24 graden in west- Vlaanderen tot tegen de 30 in de Kempen, van daag iets koeler. Noord- en Midden-Frank- Overwegend zonnig en droog. Morgen in het wes ten meer bewolking en kans op een enkele regen- of onweersbui. Maxima van 20 graden langs het Kanaal tot ongeveer 30 bij Li moges. Morgen nog iets warmer. Portugal: Droog en veel zon. Morgen in het noord westen kans op wolkenvelden. Maxima van 24 graden aan de Costa Verde tot rond 30 in de Algarve; in het binnenland eerst nog plaatselijk 40 graden. Madeira: Wolkenvelden, van tijd tot tijd ook zon. Droog. Maxima ongeveer 22 graden. Spanje: Meest zonnig en warm. In het uiterste noorden naast zon ook geregeld wolken velden en middagtemperaturen rond 20 graden Elders maxima langs de Costa's rond 30 graden, in het binnenland voor al in het zuiden plaatselijk 40graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilan den ook wel wolkenvelden. Middagtem- peratuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: Droog en meestal zonnig, aan het strand vooral in de ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Middagtemperatuur vlak aan zee onge veer 27 graden Zonnig. Middagtemperatuur aan het strand tegen de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag droog en zonnig. Kans op de Mistral. Morgen vooral in het westen toenemende bewolking en kans op een lokale onweersbui. Warm met maxima meest tussen de 30 err 35 graden. Later op de morgen langs de westkust afkoe ling. Mallorca en Ibiza: Droog en veel zon. Middagtemperatuur ruim boven de 30 graden, vlak aan zee iets koeler. Italië: Overwegend zonnig. In het zuidoosten enkele wolkenvelden .en nog een kleine kans op een lokale regen- of onweers bui. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen de 30 en 35 graden. Corsica en Sardinië: Droog en veel zon. Middagtemperatuur ongeveer 33 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en droog. In het noorden wat meer wolken en kans op een lokale onweersbui. Op de Egeische Zee waait een harde noordelijke wind Maxima aan de stranden ongeveer 30 graden, maar op de noordstranden op de Egeische Zee koeler, maxima in het Griekse binnenland rond 35 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon. Langs de Turkse westkust waait een stevige noordenwind. Middag temperatuur op veel plaatsen 30 graden of iets hoger. Duitsland: Flinke zonnige perioden en droog. Maxi ma van 23 graden bij Hamburg tot ruim boven de 30 in Sachsen en Beieren, morgen in het noorden warmer en even eens tegen de 30 graden. Zwitserland: Droog en perioden met zon. Middagtem peratuur oplopend tot tegen de 30 gra- Oostenrijk: Vandaag nog een wisselende bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Morgen steeds meer zon en geleidelijk droog. Maxima meest rond de 28 gra- Vandaag half tot zwaar bewolkt en enke le regen- of onweersbuien. Morgen flin ke perioden met zon en droog.'Middag temperatuur van 23 graden langs de Oostzee tot rond 29 in de zuidelijke helft. WEERRAPPORTEN VRIJDAG 1 JUL11994 Zon- en maanstanden Zon op 05.22 Zon onder 22.0' Maan op 00.58 Maan onder 14.4' Waterstanden Katwijk Hoog water 09 47 22 .19 Laag water 05.36 18.16 Weerrapporten 29 juni 20 uur: Kopenhagen Las Palmas Lissabon Zurich Bangkok Buenos Aires half Casablanca half Johannesburg onbe Los Angeles onbe New Orleans half New York onw< Tel Aviv onbc Tokyo Toronto HEINZ BOES De geschiedenis van het gebouwencomplex 'Duin zicht' in Oegstgeest is nauw verweven met reli giositeit en hulp aan de naaste. In 1834 werd het landgoed aan de Rhijn- geesterstraatweg gekocht door baron Van Wijcker- slooth, die een jaar eerder tot bisschop was benoemd. Hij liet er eerst een bisschoppelijk paleisje annex huis kapel bouwen. In 1851 volgden onder meer een kloos ter voor zusters Francisca nessen, een kapel en een weeshuis. Anno 1994 wordt Duinzicht nog steeds bevolkt door 'bewo gen mensen met het hart op de goede plaats'. In de ze vijfdelige serie over de gebruikers van 'Duinzicht 40' aandacht voor het Himos, de hindoe/moslim-orga nisatie voor medefinanciering voor ontwikkelingspro jecten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18