Leidse regio bouwt in tien jaar 10.000 huizen Marekerk is overlast feesten beu Troostend ererondje voor Chaled Buurt zet strijd tegen café voort Huizen op speelterrein Groenen op bres voor monumentale bomen Premie voor gebruik van katoenen luiers Taxi Schutte DE OPRUIMING VAN DE BIJENKORF j| DONDERDAG 30 JUN11994 971 17 Rechtswinkel q De Leidse Rechts- 1 2/ winkel vreest voor 'ft, haar toekomst nu Lissede 0 |1 it H- geldkraan dichtdraait. Ge- B JL M. jfl B. J vreesd wordt dat andere gemeenten volgen. Caravans yi De Alphense politie 2 1 verscherpt de ko mende dagen de controles op caravans die langs de openbare weg zijn gepar keerd. Vliegangst Q Zorgverzekeraar J Zorg en Zekerheid in Leiden vergoedt onder bepaalde voorwaarden de kosten van een cursus te gen vliegangst. chef henny van egmond. 071-356411, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Omstreden overeenkomst tussen Rijk en provincie Zuid-Holland sluit morgen een overeenkomst met het Rijk voor de bouw van 25.450 woningen. Hiervan worden er in de Leidse regio en in de Duin- en Bollenstreek 10.000 gebouwd. De rest in Dordrecht en omgeving. De woningen moeten er over tien jaar, in 2005, staan. Het Rijk draagt ruim 72 miljoen gulden bij in het verwerven van de grond. Geld voor infrastructuur - het ontsluiten van nieuwe wijken - en bodemsanering is er niet. leiden monica wesseling De Leidse wethouder T. van Rij is uiterst ontstemd over de overeenkomst. In een reactie zegt hij dat er veel te weinig geld beschikbaar wordt gesteld. Volgens hem kan hiervan zelfs de grond niet worden betaald. Van Rij: „Geld voor openbaar vervoer krijgen we niet we moe ten zelf opdraaien voor het schoonmaken van vuile grond. Bouwen in de binnensteden kun je dus wel vergeten. Daar tref je altijd verontreiniging aan. Daar zij dus extra kosten aan verbonden." In de overeekomst staat dat meer dan de helft van de huizen (15.300) voor de eeuwwisseling moet worden gebouwd. De ge meenten mogen zelf bouwloca ties aanwijzen. Omdat er niet veel geld beschikbaar is, zullen goedkopere locaties als eerste worden bebouwd. Dit zijn ge bieden waar geen bodemsane ring nodig is en geen tuinders hoeven te worden uitgekocht (zoals De Krim in Voorschoten). De geringe rijksbijdrage maakt volgens de Leidse wet houder de polders in de omge ving extra aantrekkelijk als bouwlocatie. Bouwen in de stad Gewapende overval op hotel leiden. Bij een hotel aan de Schipholweg is vanochtend vroeg een gewapende overval gepleegd. Een man eiste omstreeks half zes geld van een medewerker, onder bedreiging van een pistool. Nadat hij van de hotelmedewerker de, volgens de politie geringe kasinhoud kreeg, is de man lopend gevlucht. Automobiliste ziet bromfietsster niet leiden Een 17-jarige bromfietsster uit Wassenaar is gistermid dag aan haar been gewond geraakt bij een ongeval op de Haag- weg. Het meisje werd aangereden door een 28-jarige automobi liste uit Capelle aan den IJssel, die de bromfietsster over het hoofd zag bij een afslag naar rechts. Het slachtoffer is met zeven beenwonden naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overge bracht. Fietser en bromfietser botsen leiden Een botsing op de Zijlbrug leverde gistermiddag twee slachtoffers op. Een 54-jarige fietser en een 50-jarige bromfiet ser, beiden uit Leiden, liepen hoofdwonden op. De achteropko mende bromfietser reed tegen de fietser op die plosteling naar links uitweek. Dronken vrouw autosleutels afgepakt leiden Een 40-jarige Rotterdamse was gisternacht, omstreeks half twee, zo dronken dat ze wild slingerend over de A44 reed. Een 34-jarige Hagenaar voorkwam ongelukken door de wouw tot stoppen te dwingen en haar de autosleuteltjes afhandig te maken. De politie heeft de wouw aangehouden. Vernielingen na winst Oranje leiden. De overwinning van het Nederlands elftal leidde gister avond tot enkele incidenten waarbij een paar auto's werden ver nield. Op het Noordeinde beschadigden feestgangers een gepar keerde auto, door op de motorkap te gaan zitten. Op de Lage- Rijndijk gingen drie Leiderdorpers op de motorkap van een voorbijrijdende auto zitten. De 44-jarige Leiderdorpse bestuur der pikte dit niet, maar werd met een mes bedreigd toen hij pro testeerde. De Leiderdorpers zijn even later door de politie opge pakt. De 17-jarige, die het mes heeft getrokken, zit nog vast. De overige twee, beiden 19 jaar, zijn net een kort verhoor, wijgela- Inbraak woning Schuttersveld leiden Bij een inbraak in een woning aan het Schuttersveld is gisteren een videocamera en een gouden armband buitgemaakt. De daders zijn vermoedelijk 's middags de woning binnenge lat wil het Rijk) is volgens hem te duur. „Ik houd mijn hart vast voor de Boterhuispolder." De pro vincie heeft geen bezwaren te gen bebouwen ervan. Van Rij is daar nog steeds boos over. De Grote Polder mag niet worden bebouwd omdat die in het Groene Hart ligt, de Boterhuis wel. "En dat terwijl deskundi gen aangeven dat de natuur in de Boterhuis veel waardevoller is." Van Rij is duidelijk: de bijdra ge van het Rijk in de grondkos- ten is veel te laag, omdat de gron d in Zuid-Holland erg duur is. „Dus worden de vrije-sector- woningen nog duurder en neemt het aandeel sociale wo ningbouw verder af'. Het Rijk stelt, dat de provincie als taak heeft, 30 procent van de wonin gen als 'gesubsidieerd' te bou wen. Van Rij voorspelt dat dit niet lukt. Hij wordt in die ge dachte gesteund door de pro vinciale politici. In het contract (dat onderdeel uitmaakt van de Vinex, de Vier de Nota Ruimtelijke Ordening) staat aangegeven welke gebie den voor bebouwing in aan merking komen. Naast de be bouwde kommen is er een aan tal zogeheten uitleglocaties op genomen. In Leiden en omge ving zijn dat de Boterhuispol der, de Vegmo-Ruigekade in Leiderdorp en Voorhout-noord. Het provinciebestuur krijgt overigens maar van een krappe meerderheid van de politieke partijen toestemming om de overeenkomst met het Rijk te ondertekenen. Alle partijen hebben grote moeite met het bedrag dat beschikbaar is voor grondaankoop. Ook het feit dat er geen geld is om nieuwe woonwijken naar behoren te ontsluiten baart hen zorgen. WD, D66 en Groen Links hebben zich tegen het onderte kenen van de overeenkomst verklaard. leiden wim koevoet Het Leidse stadsbestuur moet kerkdien sten en missen beter beschermen tegen de overlast die evenementen als de Leidse Marathon, Lakenfeesten, Oude-Singelfesti- val en de 3-oktoberfeesten met zich mee brengen. Dat is de strekking van de brief die de scriba van de hervormde Marewijk- gemeente, G. Sandberg, aan de gemeente raad heeft geschreven. Aanleiding van het schrijven zijn enkele incidenten op zondagmiddag 12 juni, de dag waarop de Leidse Marathon werd ge houden. Het bandje dat op de Lange Mare elektrisch vesterkte muziek maakte, drong door tot de Marekerk waardoor de dienst de soep is ingelopen. De koster heeft verzocht de volumeknop wat minder ver open te zetten maar hij zou met hoongelach en scheldwoorden zijn afgewimpeld. Ook de inschakeling van de politie leidde niet tot het gewenste re sultaat. De scriba ontplofte bijkans toen hij een dag later ontdekte dat de lawaaiige band slechts een vergunning had om tot vijf uur muziek te spelen. „De kerkeraad vraagt zich af welke waarde mag worden toege kend aan de voorwaarden die de gemeente stelt aan dergelijke vergunningen. Waarom vraagt de politie bij klachten niet naar de vergunning en staat ze niet op letterlijke naleving?" Het bestuur van de Marekerk stelt dat het dit keer wil voorbijgaan aan de vraag of een marathon een 'gepaste wijze' van zon dagsviering is maar kan het toch niet nala ten kritiek te leveren op de lankmoedig heid waarmee het stadsbestuur met de Leidse zondagsrust omspringt. De scriba dringt aan op bescherming door de overheid van kerkgenootschap pen. „Ons verzoek klemt des te meer als wordt bedacht dat nog dit jaar Lakenfees ten en het Oude-Singelfestival op het pro gramma staan." En: „Het mag niet zo zijn dat elk evenement in de binnenstad tot een vlucht naar een ander kerkgebouw leidt. Dat zou indirecte discriminatie zijn." Burgemeester en wethouders hebben nog niet gereageerd op de brief. Op de hoek Apollolaan/Bach- straat wil de gemeente Leiden nieuwbouw plegen. De houten barakken waar nu sportschool Ramdas, het Boddaertcentrum en een artsenpraktijk zijn geves tigd, moeten wijken voor onder meer 22 premie-koophuizen en 2 tot 3 vrije sectorwoningen. De sportschool, het Boddaertcen- trum en de arts kunnen terug keren in het nieuwe complex als ze dat willen. De barakken staan nu op het speelterrein van de oude Paus Johannes XXlII-school aan Bachstraat. Het speelterrein is niet meer nodig, omdat de school alleen nog voor volwas seneneducatie wordt gebruikt. Omwonenden krijgen op maandag .(20.30 uur) een toe lichting op het bouwplan tij dens een informatie-avond in de recreatiezaal van het verzor gingshuis Van der Willigenhof aan de Apollolaan 264. leiden aad rietveld Marokkanen en Hollanders verbroederen tijdens voetbalwedstrijd De Leidse bevolking moet zich in een referendum kunnen uit spreken over de woningbouw in de tuin van het Koninklijk Mili tair Invalidentehuis aan de Ho ge Rijndijk. Dat vindt raadslid Margje Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groenen. Vlasveld doet haar voorstel voor een referendum in de eerstko mende vergadering van de ge meenteraad, op 30 augustus. Voor de bouw van 28 appar tementen in de tuin van het In validentehuis zouden behalve de serre en de eetzaal van het gebouw ook 15 monumentale bomen moeten wijken. Zeker in de buurt van de Hoge Rijndijk bestaat tegen dat plan veel ver zet. Vlasveld vindt het een uit gelezen onderwerp voor een peiling onder alle Leidenaars. „Het gaat over de vraag hoe we omgaan met de ruimte; de af weging natuur versus woning bouw. Dat is iets waar iedereen over zou moeten nadenken." Voor het raadslid van De Groenen is het een uitgemaakte zaak, dat in de tuin van het mo numentale tehuis niet gebouwd moet worden. De bomen moe ten blijven, vindt Vlasveld. „Een boom is een levend organisme en daar hebben wij wat respect voor open te brengen. Zonder bomen waren wij er ook niet. En die bomen maken deel uit van het dak boven de stad." Voor haar voorstel om een re ferendum te houden heeft zij de steun van ten minste 13 van de 39 Leidse raadsleden nodig. Vlasveld meent dat dat haalbaar moet zijn. „De WD en de SP zijn altijd tegen die woning bouw geweest. En in D66 is het onderwerp ook niet onomstre den. Daar moeten toch ook mensen zijn die mijn voorstel steunen." De vertegenwoordigster van De Groenen zal voorstellen het referendum te houden op 8 maart van het volgend jaar, te gelijk met de verkiezingen voor provinciale staten. „Om prakti sche en financiële redenen. Dan ben je gelijk ook verzekerd van een behoorlijke opkomst." Vlas veld verheugt zich op het door gaan van het referendum. „Maar ik maak me wel een klein beetje zorgen over de uit komst." Marokkanen en Hollanders broederlijk bijeen tijdens het kijken naar de voetbalwedstrijd in jongerencentrum leiden paul van der kool) In het jongerencentrum is het nog paradijselijk: Marokkanen zitten broederlijk naast of tus sen Nederlanders voor de buis. Iedereen is kleurrijk ge schminkt. Oranje vlaggen han gen naast rode en groene. Er zijn toeters èn trommels. Buiten in de Leidse Breestraat spant het er na-de voetbalwed strijd even om. Als een groepje Marokkanen jongerencentrum 't Stathuys verlaat, zetten Hol landse bezoekers van eetcafé 'De Harmonie' liedjes in als: 'Wat zijn die Marokkanen stil' en 'We zwaaien met z'n allen naar Rabat'. Op hun 'Holland, holland', weerklinkt 'Boeren, boeren'. De broeders van zonet, zijn plotsklaps tegenstanders gewor den. En de Marokkanen die bin nen nog zeiden dat ze 'öök ge wonnen' hebben, weten dat zulke nuances buiten niet over komen. Te veel bier en oranje. Op het moment dat een Hol landse polonaise de straat wil oversteken en een Marokkaanse bromfietser het Hollandse kamp 'bezoekt', grijpt uitsmijter Walter in. „Gezellig houden, hè", zegt-ie. Rust, wil deze ste vige bink. En verbroedering. Net als tijdens de wedstrijd, in De Harmonie bekeken door ontel bare Hollanders en een enkele Marokkaan. Aan de overkant, in 't Stat huys, is het fifty-fifty tijdens de wedstrijd. En dus nooit echt rustig. Hollandse doelpunten zijn mooi, maar Marokkaanse niet minder. Overtredingen le veren applaus èn boegeroep te gelijk op. Vallende voetballers zijn aanstellers en slachtoffers tegelijk. „Vuile Marokkanen", klinkt op. Beantwoord met: „Racisten." En een vriend schappelijke por. In de pauze blijkt dat nie mand daar iets van meent. De aanwezige vrijwilligers en hun introducees kennen elkaar veel, te goed. En: geen Marokkaan is echt tegen Nederland, het land van het tweede paspoort en de hele of halve jeugd. „Als Neder land wint, kan ik dat vieren. Maar als Marokko wint, ook", zegt een rood/groen ge schminkte fanaat. „Ik heb liever dat Nederland wint", zegt een ander zelfs. „Want ik kan het toch niet meevieren in Marok ko. Ga er dit jaar niet naartoe op vakantie." „Ze kunnen niet verliezen", concludeert een Nederlander, ietwat jaloers. Zeker in de twee de helft is het knijpen, geeft hij grif toe. Na het snelle tegen doelpunt verstommen de toe ters en neemt een ritmische trom het over. Voeten stampen en kelen worden schor gezon gen in het Arabisch. De beteke nis van de spontaan gecompo neerde liedjes krijgen de kaas koppen pas na de wedstrijd te horen: „Geef nog een goal. Één is niet genoeg." Het pakt anders uit, maar wie maalt daar om? Handen worden geschud, schouders beklopt: „Ik kan je toch feliciteren?" „Tuurlijk." Ook buiten komt alles op zijn pootjes terecht wanneer een ze kere Chaled de Breestraat over steekt. Hij is dè super-spits van het Harmonie-elftal en zijn Marokkaanse naam is liefdevol verbasterd tot Gullit. En Gullit willen Hollanders er graag bij hebben. Hup, daar gaat-ie op de Hollandse schouders voor een troostend ererondje door een Breestraat, vol toeterende, volbehangen auto's en suppor ters die bussen aanvalluh... leiden erna straatsma Bewoners van de Nieuwe Rijn gaan door in hun strijd tegen café-restaurant 't Hart van Ley- den. Met het voornemen van de gemeente Leiden om de eige naar van deze zaak geen terras vergunning te verstrekken, ne men ze geen genoegen. „On danks onze aanhoudende klachten doet het college niets", zegt advocaat J.W. Landman, woordvoerder van de bewoners. Landman zegt dat omwonen den van 't Hart van Leyden geen enkele officiële reactie hebben gekregen op hun klach ten over 'te harde muziek' en een 'illegale restaurantruimte'. De buurtbewoners voelen zich niet serieus genomen door het college van B en W. „We heb ben, ondanks een door ons ver stuurde brief, al maanden niets gehoord van de gemeente." De kritiek van de buurt richt zich voornamelijk op de herrie die 't Hart van Leyden zou ver oorzaken. Eigenaar J. Harmsen heeft de muziek in zijn zaak vol gens hen zo hard staan dat de nachtrust van de buren wordt verstoord. „En dat gaat geregeld tot een uur of drie, vier door," zegt Landman. De situatie is de laatste tijd verslechterd, zegt de woord voerder van de omwonenden. „Er is al tijden een illegaal res taurant op de tweede verdie ping ingericht." De aanwezig heid van dit 'illegale restaurant' is in de brief aan B en W ge meld. Dat Harmsen deze zomer wellicht geen terrasvergunning krijgt verbetert de situatie nauwlijks, stelt Landman. Het terras vlak voor de zaak mag na melijk wel blijven staan en ook daar zouden omwonenden last van hebben. De middenstan ders aan weerszijden van 't Hart van Leyden klagen al geruime tijd over foutgeparkeerde terras- stoeltjes die het zicht op hun etalages benemen. Voor het sluiten van een door de gemeente voorgesteld com promis met Harmsen, voelt Landman niets. „De mentaliteit van deze kroegbaas is gewoon niet goed. Hij houdt zich nooit aan de afspraken." schadelijk voor het milieu, maar ook duur. Het verwerken van de luierberg kost de gemeente per jaar meer dan een half miljoen gulden. Met een premie van vijftig gul den voor mensen die een abon nement nemen op een luier- centrale hoopt Leiden het ge bruik van de katoenen luier te stimuleren. De actie kost de ge meente nauwelijks geld. De pre mie komt' nagenoeg overeen met de kosten die worden be spaard op de verwerking van af val, doordat er minder wegwer- pluiers in het vuilnis komen. De ruim vierduizend kinde ren tussen 0 en 3 jaar in Leiden krijgen naar schatting van de gemeente per jaar ruim acht miljoen wegwerpluiers om de billetjes. Die zijn niet alleen Burgemeester en wethouders willen gedurende drie maanden alle ouders die een abonnement nemen op de Leidse Luierex- press of de Haagse Baby Cotton Sendee een bedrag van vijftig gulden cadeau doen. De klant moet dan wel minstens drie maanden bij de luiercentrale blijven. Hij spaart dan zo'n 800 wegwerpluiers uit en dat levert de gemeente weer een voordeel van 48,16 gulden op de kosten van afvalverwerking op. Langs deze weg willen wij onze bedanken voor het bedankt haar cliënten. vertrouwen dat zij jarenlang tn ons en Wij wensen de ons personen- gebroeders De Jong vervoer hebben en de gemeente gesteld. Leiden, die per 1 juli de bedrijfs voering van Taxi Schutte over zullen nemen, veel Teunie Schutte en Jan van der Star 3.000 parasols zonder voet, naturel katoen, 0 2.70 mtr. Meeneemprljs nu 59.- 52.000 katoenen sokjes. Normaal 6.95/7.95 Nu 2 paar 8.- 10.000 bikini's en badpakken, uni en gedessineerd. Normaal 49.-/69.- Nu 29.- de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17