ADVERTEREN OP DEZE PAGINA?j Honda's wereldburger Accord als coupé Einde nadert voor So vj et-V olks wagen Weg en wiel Wereldburger Accord Coupé AUTOBEDRIJF VAN HAASTEREN Maleisië maakt werk van autoproduktie Ferrari F355: 40-klepper metgrondeffecf Huurfiets meestal Nederlands DONDERDAG 30 JUNI 1994 ZAPORIZJZJIA AP „Het is de enige wagen waarbij de Lada sexy lijkt". Met die uit spraak typeert een Oekraïense automobilist de Zaporozjets, het massa-autootje van de voormalige Sovjetunie, waarvan het laatste exemplaar vandaag van de band rolt. Kremlin-leider Nikita Chroesjtsjov gaf in 1960 opdracht tot de produktie van een 'Sovjet-Volkswagen'. In Zaporizjzjia, Oekraï ne, werd een fabriek uit de grond gestampt waar goedkope, luidruchtige, gedrongen 'koekblikjes' werden gebouwd. De kraker werd de Z68, die in 1968 werd geïntroduceerd en nadien nooit meer gewijzigd. De prijs: 20 maandsalarissen ofwel 1.000 flessen wodka. De fabriek probeerde het wagentje in het wes ten te slijten onder de naam Jalta, maar dat werd niks. Viktor Soezalenko, chef-onderzoek van de fabriek, zegt dat de Zaporozjets zijn nut heeft bewezen. „Het is een auto zonder luxe. Uiterlijk of benzineverbruik waren niet belangrijk op de tekentafel. Enige voorwaarde was dat de wagen over de barre wegen in de Sovjetunie kon rijden". De privatisering in de voormalige Sovjetunie doet nu ook de Zaporozjets de das om. De fabriek kan de stijgende produktie- kosten niet meer betalen, terwijl de afzet tegenvalt, omdat er door de opening van de markt nu uit meerdere automerken kan worden gekozen. De fabriek blijft overigens open en gooit alles op de Tavria 1105, een nieuw 5-deurs model waarvan de motor wordt geas sembleerd door robots. 'Van de makers van de Zaporozjets', luidt een van de slogans waarmee de Tavria in de showrooms wordt gebracht. REDACTIE: PETER LODEWIJKS binnenkort in onze showroom Touwbaan 18 2352 CZ Leiderdorp tel. 071-414199 895000 VIANEN GPD Maleisië wil binnen 15 jaar de economische status van een ge ïndustrialiseerd land bereiken. Daarbij is mobiliteit een wezen lijke voorwaarde en autoveh'oer vormt daar een belangrijk on derdeel van. De overheid startte daartoe in '85 het 'First National Car Project' waaruit in samen werking met de Japanse fabri kant Mitsubishi het merk Pro ton is ontstaan. Proton (Perushaan Otomobil Nasional) verwierf in korte tijd een'marktaandeel van 70% in eigen land en exporteerde naar liefst 17 landen. Met name En geland, dat in de diepe recessie jaren veel behoefte heeft aan goedkope auto's, is met de jaar lijkse 60.000 modellen van de Proton Saga een grote afnemer. Maleisië wil zo veel mogelijk zelf produceren en schermt de lokale markt af. Op importau to's wordt tussen de 140 en 300 procent belasting geheven, ter wijl op onderdelen voor de Pro ton (onder meer uit Japan) maximaal slechts 40 procent wordt geheven. Die prijs- en importpolitiek moet de eigen autoindustrie dit jaar naar een produktie van 250.000 stuks helpen. Proton wil zich met name gaan richten op export. Naast de een voudige middenklasser Saga (de oude Mitsubishi Lancer) is re cent de Wira uitgekomen. Deze auto met 1.6 liter motor heeft kenmerken van de Mirage (Ja panse naam voor de Mitsubishi Colt) is eind vorig jaar in Enge land en op enkele andere Eu ropese automarkten geïntrodu ceerd. Het tweede nationale autopro- jekt wordt samen met de Japan se firma Daihatsu opgezet. Daarbij gaat het om een auto met een 660 cc-motor in de kleine klasse, waardoor er geen concurrentie met Proton ont staat. Dit jaar moeten er vanaf juli 20.000 auto's op basis van de Daihatsu Mira (bij ons Cuore genaamd) geproduceerd wor den. De 'joint venture' met Dai hatsu voorziet in de bouw van een nieuwe assemblagefabriek vlak bij de hoofdstad Kuala Lumpur. In de sterk in opkomst zijnde Gouden Driehoek voor de auto industrie in het Verre Oosten zijn momenteel vele landen ac tief. Deels met eigen autopro duktie, assemblage of onderde- lenvoorziening. Vooral vanwege de lage lonen wijken veel Japan se en enkele Europese merken uit naar dit gebied. Het omvat onder meer Korea, Singapore, Indonesië, Thailand en Ma leisië. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Akersloot en Uilgeest. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen Nieuw Vennep en Roelofarendsveen. Den Haag richting Amsterdam (A 4) Tussen Zoeterwoude en Roelofarendsveen, avond. Hoogvliet - Vlaardingen (A 4) T.h.vde Beneluxtunnel, avond en nacht. Den Bosch richting Eindhoven (A 2) T.h.v. Veldhoven. Maastricht richting Eindhoven (A 2) Tussen Bom en Roosteren, overdag. Vlaardingen - Hoogvliet (A 4) T.h.v. de Beneluxtunnel, avond en nacht. *uw auto-aan- bieding acce- lereert een stuk beter op Ej^déze plaats. Iedere donder- dag raak! Bel onze adver- Z-*- tentie-af deling. Over twee weken wordt in Australië deze Merce des-Benz 540 K Cabriolet B geveild. De zeldzame klassieker is ooit in het bezit geweest van de Duitse vliegtuigbouwer Ernst Heinkel. Het type 540 K was voor het eerst te zien in 1936 op de autotentoon stelling van Parijs. Het nieuwe visitekaartje van Mercedes was zo'n beetje het beste dat er in die tijd op autogebied te koop was. Prominenten uit de artiestenwereld en hoge staatsambtenaren lieten zich graag in een 540 K vervoeren en vorsten en dictators gaven hem elkaar cadeau. Het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog maakte een einde aan de produktie van deze exclusieve Mercedes- Benz, waarvan tot 1940 slechts een handjevol is geproduceerd. Verwacht wordt dat de cabriolet van Heinkel minimaal 7 ton gaat opbrengen, foto ap Miljardenbesparing: Samenvoeging Ford VS en Ford Europa BLIK IN HET VERLEDEN Iedere donderdag verschijnt 'Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071-356230 Alex Trotman, sinds vorig jaar Ford's hoogste man als opvol ger van Harold 'Red' Poling, heeft een belangrijke reorgani satie van het concern in gang gezet. Dit zou op termijn een jaarlijkse besparing opleveren van twee tot drie miljard dollar. Per 1 januari 1995 worden de Amerikaanse en Europese auto- groepen en de onderdelengroep samengevoegd in Ford Auto motive Operations. Het doel is te voorkomen dat di verse bedrijfstakken hetzelfde werk dubbel doen, met name op het hoogste organisatorisch niveau. Negentig procent van de Ford-werkneiners zal van de reorganisatie niet direct iets merken. Ford's dochters Jaguar en Aston Martin zijn niet recht streeks bij het plan betrokken, evenmin als de afdelingen La tijns Amerika en het Verre Oos ten. Met andere woorden: het gaat vooral om samenvoeging van Ford VS en Ford Europa. Een team van 27 topmanagers zal acht maanden bezig zijn om de nieuwe organisatie te realise ren. Het uitbrengen van nieuwe auto's wordt toevertrouwd aan 5 Vehicle Program Centres (VP- C's). Een ervan komt in Europa en zal zich met compacte voor- wielaangedreven auto's bezig houden, in de VS komen VPC's voor grotere voorwielaandrij vers, modellen met achterwiel aandrijving en bedrijfswagens. Zo maakt Trotman nu de hoog ste ernst met Ford's al jarenlang levende voornemen om 'wereldauto's' te maken. De eerste Escort met voorwiel- aandrijving van 1980 had een wereldauto moeten worden, doch dit Europese ontwerp werd in en voor de VS sterk ver anderd. De huidige Mondeo zal veel minder aangepast als Ford Contour en Mercury Mystique in de VS verschijnen. De ontwikkeling van de Mon deo geschiedde deels in Europa en deels in de VS (onder meer V6-motor, automatische trans missie, bekrachtigde besturing). Dit soort decentrale ontwikke ling wordt nu samengebracht in de VPC's. Die zouden definitief zorgen dat Europese en Ameri kaanse modellen niet meer dan strikt noodzakelijk van elkaar verschillen, om ontwerp- en produktiekosten te besparen. Het is altijd bijzonder als het tot de verbeelding van zeer veel autoliefhebbers sprekende Italiaanse sport wagenmerk Ferrari met een nieuw model op de markt komt. Dezer dagen was het weer zover, want de opvolger van de Ferrari 348, genaamd F355, was voor het eerst in ons land te bewonderen. De F355 is een door Pininfarina geheel nieuw ont worpen model, waarin veel elementen van andere Ferrari's zijn te vinden. De nieuweling lijkt nog op zijn wonderschone voorganger 348, maar ook zijn er duidelijke stijlelementen in aangebracht van de 456 GT, de nieuwe 4-persoons Ferrari die twee jaar gele den werd gepresenteerd. Voor het eerst wordt bij een seriemodel de letter F toegevoegd aan de naam, een verwijzing naar de nu al legendarische en in een be perkte oplage gebouwde Ferrari F40. De eerste twee cijfers in de naam geven zoals gebrui kelijk de cilinderinhoud aan: 3.5 liter dus. De mid denmotor telt 8 cilinders, die allemaal zijn voorzien van 5 kleppen: 3 inlaat- en 2 uitlaatkleppen. Aldus le vert deze 40-klepper 380 paardekrachten, waarmee de nieuwste Ferrari in minder dan 5 seconden vanuit stilstand naar 100 km/uur sprint. Als topsnelheid geeft de Italiaanse fabrikant 295 km/uur op. In het licht van de hoge prestaties van de F355 is de onderkant van de auto heel bijzonder. Daar is name lijk een geheel vlakke afdekplaat aangebracht die voor optimale luchtgeleiding onder de auto zorgt. Het resultaat is een 'grondeffect' dat de stabiliteit en be stuurbaarheid bij hogere snelheden sterk verbetert. De F355 is er in twee uitvoeringen: de gesloten Ber- linetta en de GTS met uitneembaar dak. Echt goed koop zijn Ferrari's natuurlijk niet: de gesloten versie komt op 327.400 gulden en voor een GTS waagt de Nederlandse Ferrari-importeur Kroymans in Hilver sum 7 mille meer. Ondanks de voor Honda liter basismotor al uitstekend. Het veercomfort is prima, ge paard aan een zeer betrouwba re wegligging. De ongevoelige, sterk bekrachtigde besturing roept totaal geen sportieve sfeer op, de erg zakelijke afwerking van het interieur doet weinig exclusief aan. Centraal staan de tweeliter LS en ES (met 136 pk), de sterkere 2.2i ES (150 pk) wordt alleen op bestelling geleverd. De com pleet uitgeruste 2.0i LS kost 53.890, voor zes mille meer biedt de ES onder meer airco en een electrisch bediend schuif- dak. De 2.2i ES heeft voor nog tien mille meer ook leren bekle ding, twee airbags en lichtmeta len velgen. Airbags zijn niet le verbaar op de tweeliters, alleen de 2.0i LS en 2.2i ES kunnen met automatische transmissie geleverd worden. Alle versies hebben wel standaard ABS- remmen, sterk bekrachtigd als de besturing, maar gelukkig ge voeliger te doseren. De Amerikaanse Accord lijkt van achteren sterk op de Rover 620, die is afgeleid van de Europese vierdeurs Accord. foto gpd schokkende overname van zijn Britse partner Rover door BMW blijft het merk stevig op drie poten rusten: een Japanse, een Britse en een Amerikaanse. Bij de in troductie van de Ameri kaanse coupé-versie van de Accord kondigde men vast als volgende primeur een Brits model aan: in het najaar debuteert een nieu we Concerto. RIDDERKERK GPD Op het oog verandert er voorlo pig niets als gevolg van de door Honda als verraderlijk ervaren overname van Rover. Het bete kent niet dat Honda zijn Eu ropese basis in Engeland ver liest, of dat Rover niet meer een nieuwe 200/400-serie mag aflei den van de komende Concerto, zoals bij de huidige modellen het geval is. Wel hebben Honda en Rover inmiddels geen aan deel meer in eikaars bedrijf. De Britse fabriek in Swindon is nu geheel Honda-eigendom en bouwt geen Rovers meer, wat niet slecht uitkomt omdat Hon da er toch al veel meer Concer to's wilde gaan produceren. Drijft de verkoop in Nederland nu vooral op twee derde Civic en een derde Accord, deels ten koste van de Civic zou de ko mende Concerto even belang rijk gaan worden. Dan geeft het gamma nog beter weer dat Honda een wereldcon cern is. Van de belangrijke mo dellen wordt nu al alleen de Ci vic in Japan ontworpen en ge bouwd. De Concerto is een Brits produkt, zij het nu nog naar Ja pans ontwerp. Japanse Accords worden niet meer geleverd. Het vierdeurs model is puur Brits, de vijfdeurs Aerodeck en nu toegevoegde Coupé stammen volledig uit Amerika (ontwerp en produktie). Ook de onlangs verschenen Civic Coupé komt daar vandaan. Het is wel frappant hoe een in Amerika ontworpen Accord van achter gezien zo sterk lijkt op een Rover 620, afgeleid van de Europese vierdeurs Accord. Dat echt de Amerikaanse versie mo del stond voor de coupé verra den andere details: een haartje kortere wielbasis, iets andere modellering van neus en dash board, en als grootste motor een 2.2 liter tegenover een 2.3 liter voor de in Engeland ge bouwde Accord. De Accord Coupé ziet er zonder meer chic en elegant uit. Hij is niet bedoeld als ware sportwa gen, de sportieve daklijn ver leent eerder extra exclusiviteit. De coupé is niet korter dan een sedan maar heeft wel een ande re ruimte-indeling. Met iets meer bagageruimte maar min der zitruimte achterin, waar vooral het lage dak maakt dat volwassenen net wat krap zit ten. In rijgedrag verschilt de Ameri kaanse coupé nauwelijks van de Europese sedan. De rijgeluiden zijn uiterst bescheiden, de pres taties met de zestienkleps twee- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij op huurfietsen in Amsterdam. twee buitenlandse merken in de aanbieding, 600 stuks van de Ja panse Hattori en een paar Deense Kildemoes. Met de Ja panners op proef probeert Heij- ne het probleem van spaak breuk te voorkomen, want de fietsen zijn uitgerust met glasfi ber wielen met een paar stevige spaken. De wielen zijn alleen in de kleine maat 26 inch verkrijg baar en het is opvallend dat meeste lange Nederlanders toch een grotere fiets kiezen. Voor de wat kleiner uitgevallen Zuid- europese en Aziatische toeris ten zijn ze echter ideaal. Buitenlanders waarderen dat deze fietsen zijn uitgerust met een extra handrem. De Neder landse huurfietsen hebben meest alleen een terugtraprem. Zomer en winter hebben de verhuurbedrijven het druk. De firma Kiewiet op Ameland gaat er prat op tijdens top drukte 200 fietsen per kwartier te kun nen verhuren, zodat de mensen nauwe lijks hoeven te wachten. In slappe tijden heeft het per soneel de handen vol aan onderhoud. Zo zijn er altijd ban den te plakken. De schelpenpa den op de eilanden zorgen voor veel ellende, hoewel banden met anti-leklaag veel verbete ring hebben gebracht. Ook wor den veel banden stukgeremd, vrijwel altijd door jongens in de leeftijd van 12 tot 25 jaar. De bedrijven komen ervan te rug om ATB's of terreinfietsen te verhuren. Door het raggen vergen ze veel meer onderhoud en reparatie dan een simpele fiets met terugtraprem. Verstelbaar stuur Gazelle komt binnenkort met een Ergo-stuurpen. Daarmee is door een druk op een knop tij dens het rijden de hoek van de stuurpen te veranderen. De fiet ser kan zo zonder af te stappen kiezen tussen rechtop zitten of gebogen over het stuur. Vredestein test graag nieuwe typen ban den uit op fietsen van verhuurbedrij ven op de Wadden eilanden. Zo werd de nieuwe anti-lekband met PRS (Puncture Resistance System) goed bevonden na Toeristen eindeloze martel tochten op huurfietsen over schelpenpaden. Ook de fietsenfabriek Gazelle test graag nieuwe modellen of onderdelen uit bij fietsverhuur bedrijven, omdat de fietsen daar zwaar op de proef worden gesteld. Gebruikelijk is dat de verhuurbedrijven soms gratis materiaal ter beschikking krij gen. In ruil daarvoor rapporte ren deze bedrijven over de deugdelijkheid van fietsen en onderdelen. Het Waddenbulletin heeft de aantallen huurfietsen op de ei landen proberen te tellen en kwam tot een totaal van 36.000. De Gazelle Rental is de meest geliefde huurfiets, daarna vol gen Sparta, Batavus, Union en Rivel, alle van Nederlands fabri kaat. De firma Heijne op Texel heeft

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15