Leven en wonen Onderhoudsvrije carport in halve dag gemonteerd Overzetplint vraagt tocht nog hakwerk WK voor jeugd in Nederlands viswater DONDERDAG 30 JUNI 1994 DINGEN Henriëtte van der Hoeven HENRIETTE VAN DER HOEVf Wie geen garage heeft, maar wel ruimte voor het stallen van de auto op eigen terreii heeft, kan een carport plaatsen. Een derge lijke voorziening kun je laten bouwen, of je maakt zelf een soort afdak. Een nieuwe op lossing brengt 11MB Projecten, die de Car port 2000 heeft ontwikkeld. Het is een uit onderhoudsvrije materialen samengesteld bouwsel, dat goed past bij de moderne wo ning. De carport is in elke gewenste afme ting leverbaar, tot een (voorlopig) maxi mum van 6,6 x 3,3 meter. Hij is opgebouwd uit kunststof sandwichplaat en de boei- delen zowel als de palen zijn van alumini um. Het bouwsel kan aan een aantal wensen van de koper worden aangepast. De carport is in vrijwel elke kleur te koop, in de dak plaat kan een kabelboom worden aange bracht, bijbehorende verlichtingsarmaturei en halogeenspotjes behoren eveneens tot de mogelijkheden. Ook in het opnemen vat één of meer lichtkoepels kan worden voor zien. Standaard wordt bij elke uitvoering een regenwaterafvoer aangebracht. De complete montage kan in de meeste ge vallen binnen vier uur bekeken zijn. De fa brikant vraagt geïnteresseerden vooraf de wensen met betrekking tot afmeting en uit voering aan te geven, en een indruk van de ligging. Aan de hand van deze gegevens wordt een prijsopgave verstrekt. Meer informatie: tel. 054 80-21 555. Een manier om verveloze en geschonden plinten te vernieuwen is het aanbrengen van overzetplinten. Dat zijn profielen die over de bestaande plinten heen worden gt plaatst. Die profielen, van triplex met een decora tieve toplaag van fineer, of van kunststof, hebben een gewelfde vorm aan de boven kant, waarmee ze op het wandoppervlak aansluiten. Door die vorm is het onmogelijk ze, voor aansluiting op buitenhoeken en in binnenhoeken, in verstek te zagen. Doe je dat wèl, dan Ontstaat een lelijke gaping aan de bovenkant. Dit probleem hebben-fabrikanten van over zetplinten opgelost door er speciale hulp stukjes bij te leveren: buitenhoeken, bin nenhoeken en ook eindstukjes voor waar een plint 'dood loopt' tegen bijvoorbeeld een deurkozijn. Plaats je die hulpstukjes tegen een bestaan de plint, dan sluit het overzetprofiel daar niet tegenaan. Ergo:-op elke plaats waar een binnen- of buitenhoek- of eindstuk komt, moet toch een stukje van de oude plinten worden verwijderd. Nu valt dat overigens wel weer mee. Met een scherpe beitel en een hamer is een stukje van zo'n vijf centimeter vrij eenvou dig te verwijderen. Zet de beitel op de bo venkant van de plint en geef er een fikse ha- mertik op. Houd daarbij wel in de gaten dat juist op die plekken gegarandeerd spijkers zitten! Hak de plintstukjes dus voorzichtig, in kleine stukjes weg, afwisselend op de bo venkant en de voorkant beitelend. Maak op die manier voldoende ruimte voor de hoek en eindstukken. De overzetprofielen kunnen met onzichtba re bevestigingen op de oude plinten wor den geplaatst. Montagekit is daarvoor heel geschikt. Maar omdat muren soms lichte ongelijkheden vertonen (een soort golf- vorm) kan het gebeuren dat een overzet plint niet overal precies tegen de wand aan-i sluit. Dan is hier en daar een extra bevesti ging nodig. Gebruik daarvoor geen spijkers of schroe ven, want hun koppen doen afbreuk aan het nieuwe plint-uiterlijk. Bagetnaalden kunnen het probleem echter uit de wereld helpen. Deze dunne, vlijmscherpe naaldjes; zonder kop, laten zich met de laatste lia- mertik ver genoeg indrijven om ze nage noeg onzichtbaar te maken. Overzetprofielen zijn in allerlei uitvoeringen te koop, in vloerenspeciaalzaken en bouw markten. Wat kleur betreft is er vrijwel altijd een uitvoering te vinden die goed harmoni eert met zowel de wand als de vloer. Meer informatie: Mac Lean, Dordrecht, tel. 0 78-13 95 00. VISSPORT NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Yellow magic orchestra - Techno- don - EMI/Toshiba In lapan is deze CD al een tijdje uit. In Nederland wordt het twaalfde album van het herop gerichte driemanschap mond jesmaat verspreid en dat mag gerust een blunder worden ge noemd. 'Technodon' bevat na melijk revolutionaire house en is veel spectaculairder dan de mengsels van house, minimal music en reggaebeats die het al le aandacht naar zich toetrek kende Orb brouvvt. Op Technodon' is zeer geavan ceerde apparatuur gebruikt. YMO gaf aan het einde van de jaren zeventig discomuziek her sens, anno 1994 ontdoen zij house van steriliteit en lompe beats. Orkestleider Ryuichi Sa- komoto (als solo-artiest zeker in Europa bekender dan als YMO'er) en zijn twee assisten ten maken de dansmuziek van vlak voor de eeuwwisseling ge schikt voor balletdansers. Rag fijne composities, opgetrokken uit fluwelen beats, bijna ter loopse verschuivingen, zeer na turel klinkende samples en ge doseerd drama zoals op 'Tre Merli' (met de sonore voorlees- stem van William Burroughs) zijn de voornaamste kemmer- ken. Gelukkig is er ook van die melige YMO-humor. Op het eerste gehoor lullige deuntjes als 'Be a superman' en 'OK', een nummer dat handelt over ie mand die geen gezeur aan zijn hoofd wil en daarom overal mee instemt, geven pas na vele speelbeurten hun geheimen prijs. Pride Glory - idem - BMG/Ge- ffen The Allman Brothers Band - Whe re it all begins - Epic Alles komt terug. Zelfs de als aartsconservatiefbeschouwde southern rock. de in country western en blues gedompelde hardrock van de rednecks uit het zuiden van de Verenigde Staten. De legendarische All man Brothers trekken volle za len alsof de tijd heeft stilge staan, hun recente albums vin den gretig aftrek en de vakbroe ders van The Outlaws laten zich in tijdschriften en op platen hoezen gewoon weer als lang harige cowboys afdrukken. De gitarist als 'giinslinger'. 'Where it all begins' van The All- mans klinkt behoorlijk geda teerd. Toch werkt veel van de magie van hun muziek nog al tijd. De groep doet nog altijd al les (drie)dubbel: drie drum mers, twee gitaristen en drie zangers. De loodzware bezet ting zit de groep zelden in de weg. Onschuldige melodietjes monden na enkele minuten uit in heroische climaxen met veel gitaargeweld, jazzy slagwerk. Al les valt precies op zijn plaats. Pride Glory is de jaren negen tig reincamatie van The Allman Brothers. New Yorker Zakk Wyl- de, voorheen gitarist bij Ozzy Osbourne, heeft klaarblijkelijk de boerderijrock ontdekt, maar hij heeft aan twee begeleiders meer dan genoeg om een mo numentaal geluid voort te bren gen. Het debuutalbum van de groep is zo levensecht, rijk aan sfeer en emoties dat je je oren niet kan geloven. WK JAZZ The Schismatics - Vazen vol (va ses full) - AMF/StichtingTobs. We hebben er lang op moeten wachten, maar eindelijk is er dan een CD van de meest jazz achtige groep van Podiumprijs winnaar '93, zanger Han Buhrs. De opnamen zijn alweer van 1990, maar het materiaal hier wordt nog steeds uitgevoerd door de nu van andere strijkers voorziene groep. De drie zan gers, behalve Buhrs zijn dat Jodi Gilbert en Beatrice van der Poel, hebben in de meeste stukken een duidelijke rolverdeling. De Amerikaanse Gilbert klinkt technisch het strakst en zorgt dikwijls voor de continuïteit, terwijl Buhrs met zijn hese, gro te intervallen de meeste teksten en improvisaties voor zijn reke ning neemt. Van der Poel is de meest bluesy van dit drietal. In de ritmische stukken valt op hoe goed de zangpartijen ver weven zijn. De beide instru mentalisten, Maartje ten Hoorn (viool) en Frank van Berkel (contrabas) doen qua inventivi teit en samenspel nauwelijks onder voor de vocalisten, aam gezien zij in sommige stukken ook het muzikale voortouw ne men. Een enkel stuk is vrijwel woord loos maar de meeste zijn voor zien van associatieve, krachtige dichtsels met veel originele woordcombinaties als gloom- butcher, paniktraan of wis- hshoup. Muziek die stilistisch Mozart Voor 1000 gulden Voor 1000 (incusiefeen filter installatie) bouw je in de tuin dit aardige zwembad. Sunny Pool. De baden kunnen boven de grond worden geplaatst of gedeelte ingegraven. Het ronde model is er vanaf een doorsne de van 2'/j meter daarnaast zijn er ovale en achtvormige model len tot een maxiumlengte van 8 7meter. De baden heben een stalen wand met witte kunst- stofcoating en een binnenbekle- ding van PVC-folie. Die bekle ding is er in twee kleuren blauw. Meer informatie: Poolquip, Ne derland BV Valkenswaard tel. 0 4902 - 19 765. Voor het eerst sinds enkele jaren zal een Nederlands viswater weer het strijdtoneel zijn van een wereldkam pioenschap vissen. Van 15 tot 17 juli houdt de Nederlandse Vereniging van Sportvissers Federaties (NWS) langs de Hoogevaart bij Zeewolde in de provincie Flevoland het wereldkam pioenschap zoetwaterhengelen voor de jeugd. In totaal zullen deelnemers uit achttien landen deelnemen aan dit grote internationale hengelevene- ment onder toezicht van de interna tionale hengelsportorganisatie CIPS. Elk landenteam bestaat uit vijf sportvissers in de leeftijd van 15 tot 18 jaar. Het Nederlandse team wordt ge vormd door Roy Peters, Martijn Meerveld, Joris-Jan Jansen, Eric van Houts, Stephan van der Heijden en Marcel Cremers. Zij hebben zich via diverse kwalificatiewedstrijden ge plaatst voor het team, dat wordt ge- coached door het duo Keyman en Jas pers. Inmiddels is er door het team al di verse malen getraind om zo goed mo gelijk voor de dag te komen. De erva ringen in het verleden hebben geleerd dat 'thuisspelende' teams licht in het voordeel zijn omdat ze het water door en door kennen. Een niet onbelangrijke rol speelt ook de loting waarbij de deelnemers plaatsen in bepaalde vakken krijgen toegewezen. Behalve het Nederlandse vijftal komen er onder meer teams uit vrijwel alle Europese landen aan de start en heeft zich ook een team uit Zuid-Afrika ingeschreven. Op vrijdag 15 juli is de laatste trai ning en worden 's avonds de lotingen verricht. Op zaterdag 16 en zondag 17 juli zijn de echte wedstrijden die om 10 uur beginnen en tot 13 uur duren. De organisatoren verwachten bij het WK zo'n 5000 tot 10.000 toeschou wers. Bloei In competitieverband vissen is overi gens een sector van de hengelsport die de laatste jaren weer flink op bloeit. Meestal gebeurt dat vanaf de oevers van lange rechte kanalen. En in dat opzicht is de Ringvaart rondom de Haarlemmermeer in deze omge ving een van de drukstbezochte loka- ties. Vrijwel elk weekeinde worden er wel wedstrijden vervist. Dat kan vari ëren van onderlinge clubontmoetin gen tot grote nationale wedstrijden Wedstrijdhengels worden steeds langer gemaakt om bij concoursen een groter waterareaal te kunnen bestrijken. ARCHIEFFOTO GPD waaraan door meer dan honderd ge specialiseerde wedstrijdvissers wordt deelgenomen. Was het vroeger uitsluitend de vas te hengel waarmee werd gevist tegen woordig komen ook de winkle-picker, de feederhengel, de matchhengel en de bolognese hengel steeds meer aan bod. De 'klassieke' vaste stok is de laatste jaren vervolmaakt door nieu we produktietechnieken en het ge bruik van superlichte materialen als kevlar en carbon. De wedstrijdhengel is de laatste ja ren steeds langer geworden. In een van de catalogi die dit jaar verscheen staat er zelfs al een met een lengte van zestien meter. De twaalf deeltjes wegen met elkaar niet meer dan drie pond. Dat is nog minder dan alleen het laatste deel van een ouderwetse bamboehengel. En dan hebben we bij die vergelijking nog maar niet over de actie. Aan zo'n hengel hangt wel een zeer prijzig kaartje: rond de zesdui zend gulden. Een dergelijke investe ring is alleen weggelegd voor de wer kelijke topconcoursvissers. Niet zo duur Het hoeft allemaal niet zo duur te zijn want voor een bedrag van rond de 150 gulden zijn al heel redelijke hen gels van zeven, acht meter lengte te koop. Er zijn zelfs organisatoren van viswedstrijden die een maximaal toegstane hengellengte in hun regle menten hebben opgenomen om te voorkomen dat de kapitaalkrachtige lieden een grotere kans hebben om te winnen. Omdat hun bereik groter is. Een verschijnsel dat vooral de laatste jaren in de hengelsport heel populair is geworden is het gebruik van zogenaamde voerkorfjes. Ver vaardigd van plastic of of metaal draad worden deze buisjes aan de lijn gehangen om het lokvoer zo dicht mogelijk in het buurt van de haak met het aas te presenteren. Ze stellen ge zien hun gewicht wel bijzondere ei sen aan de hengel. Speciaal voor deze korfjes zijn de zogenaamde feeder- hengels ontwikkeld. Wat het lokvoer betreft is de keuze mogelijkheid het laatste decennium aanzienlijk uitgebreid. Gespecialiseer de hengelsportzaken hebben tegen woordig soms tientallen verschillende meelsoorten, poeders en geurstoffen die in alle mogelijke combinaties kunnen worden gemixed. Ook de va riatie in kant-en-klaarvoer is fors ge groeid. Daarbij heeft men niet alleen de keuze voor de vangst van bepaalde soorten en bepaalde formaten, maar ook voor bepaalde watertypen (stro mend of stilstaand) en viswijzen (zin kend of zwevend). De tijd dat een concoursvisser alleen met een deeg spuitje of een doosje maden naar de waterkant trok ligt inmiddels ver ach ter ons. (ergens tussen de improrocken jazz) moeilijk te plaatsen is en door haar speelse directheid onverwacht velen zal aanspre ken. Deze CD zal niet zo mak kelijk te \inden zijn: het best is even bellen met Stichting Tobs (0 20-692 18 48). The Quincy Jones Big Band - Swiss Radio Days - TCB/VIA Orkestleider en arrangeur Quin cy Jones mag de laatste twintig jaar vooral bekend staan als een handige man die vooral de commercie in het oog houdt. \Toeger werd hij wel degelijk tot de beste vakmensen binnen de jazz gerekend. Deze opnamen, de eerste van een serie van TCB in samenwerking met de Zwit serse radio (1960) gemaakt, be horen ongetwijfeld tot de beste op big band-gebied. Jones heeft hier een prachtige 18-persoons- band tot zijn beschikking. Voor al de trombonesectie (Jimmy Cleveland, Ake Persson, Melba Liston en Quentin Jackson) spreekt tot de verbeelding. De arrangementen, ook van de bal lads, liggen ergens links van de onbedaarlijke swing van Basie en opwindende bop-capriolen van Gillespie en overtuigen door het handige, puntige ge bruik van de diverse blazerssec ties. Bopgrootheden als Phil Woods, Liston, Benny Bailey, Jerome Richardson en Sahib Shihab staan garant voor goed solowerk. Het geluid, weliswaar in het toenmalige radio-mono, is onverwacht dvnamisch. KLASSIEK Koechlin - The Jungle Book - Iris Vermillion (mezzosopraan), Johan Botha (tenor), Ralf Lukas (bari ton), RIAS-kamerkoor, Radio Sym fonieorkest Berlijn o.l.v. David Zinman - RCA AY De Franse (eigenlijk: Elzasser) componist Charles Koechlin (18671950) is in muzikale krin gen beslist geen onbekende en liet een uitgebreid, gevarieerd oeuvre na. Als rode draad daar doorheen loopt zijn bewonde ring voor 'The Jungle Book' van Rudyard Kipling, dat hem tot maar liefst vijf composities in spireerde (en met het oog op het boek hanteer ik de Engelse titels): Three Poems (op. 18), The Spring Running (op. 95), The Meditation of Purun Bha- gat (op. 159), The Law of the Jungle (op. 176) en Bandarlog (op. 176). Het eerste werk bestaat uit drie expressief geschreven liederen, de overige vier zijn zuiver sym fonische gedichten, in tijdsduur variërend van tien minuten tot een half uur. Niet alle stukken zijn even sterk en hier en daar is zeker een stoplapje te bespeu ren, maar wie zowel van The Planets van Holst als van de Derde Symfonie van Górecki houdt, zal aan Koechlins 'Jungle Book' zeker ook plezier beleven. Het was in ieder geval een goed idee al deze werken in één uit gave (twee CD's) samen te brengen, temeer daar het totaal van deze composities een op merkelijke homogeniteit ver toont, ondanks het feit dat ze ontstonden over een periode van vier decennia (1899-1940). Ze tonen daarmee ook diverse fasen in de ontwikkelingen van een componist wiens werken interessant genoeg zijn om af en toe eens te worden uitge voerd en die zich bovendien in zijn orkestraties een uitmun tend vakman betoonde. De uit voeringen getuigen van toewij ding. maar iets meer toelichtin gen zouden zeker niet onwel kom zijn geweest. PK Voor liefhebbers van klassieke mu ziek is er nu een douchegordijn in stijl: met afbeeldin gen van Mozart, bladmuziek en oude aanplakbiljetten. Het is uitgevoerd in zwart-wit, perfect dus bij marmer en natuursteen. Mo zart' meet 180 x 200 cm. De prijs ligt rond de 69. Aquachrono Hij blijft lopen, ook op 200 me ter diepte, de Aquachron van Swatch. De chronograaf is voor zien van een kleurige duikers- ring om te zorgen dat je weer op tijd boven water komt. Prijs 185. Meer informatie: tel. 0 43 - 25 25 50. Goud dat in magnetron kan Dit servies met een gouden randje kan toch in de magne tron. Als eerste fabrikant van ondermeer serviezen gebruikt Christofle dit laatste snufje techniek voor 3 serviezen in porselein. Alliance: in het decor, een rand van irisblauw, anijs- groen of grijs, zijn gouden rin gen verwerkt: Oceana: drie witte 'touwknopen' verweven in een handgeschilderd gouden biesje en Rubanea: geïnspireerd op de knopen van het Ruban-porse- lein. Een platbord (27 cm door snede), kost 68. Meer informatie: tel. 0 3402 - 41 440.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12