Betuwelijn kan wachten 'Ze moet een extra wolletje meenemen' Binnenland Noodweer teistert oost-Nederland Wilhelmina pleegde met verzet coup tegen Gerbrandy Nederlaag CDA te wijten aan Brinkman en partijtop Indiase zusterorganisatie misleidde Novib jarenlang Gedetineerdenclub is kas en penningmeester kwijt Ook luchtmacht gaat nauw samenwerken met Belgen WOENSDAG 29 JUN11994 Prins Bernhard 83 den haag Prins Bernhard viert vandaag öp Paleis Soestdijk zijn 83ste verjaar dag. Als speciale hulde zullen twaalf parachutisten van het Jcarus-team boven het paleis uit het vliegtuig springen en in de paleistuin landen om de jarige prins te feliciteren. fOTO AART ZEEMAN Brand door bacteriën in spouwmuur den haag Bacteriebroei heeft in het verleden heel wat hooimij ten en aangrenzende boerderijen in vlammen doen opgaan. Dat echter twee woonhuizen in brand vliegen door broeiende bacte riën in de spouwmuur, zoals deze week in Amersfoort, is nieuw, aldus A. Akkermans van de vakgroep microbiologie van de Landbouwuniversiteit Wageningen. Maar het verbaast hem niets, want het is bekend dat bacteriën een enorme hitte kunnen ^ontwikkelen. Deze zogeheten thermofielen voelen zich lekker bij zestig tot zeventig graden Celcius, maar doen het ook nog goed bij tachtig graden. Nederland heeft weinig agenten den haag De sterkte van de politie in Nederland is wat betreft bevolkingsdichtheid een van de laagste in West-Europa. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van binnenlandse za ken. Over de laatste tien jaar is het aantal agenten in Nederland weliswaar toegenomen met tien procent, maar procentueel is deze groei achtergebleven bij de relatief sterk gestegen geregi streerde criminaliteit. Tunnel Enkhuizen-Lelystad enkhuizen» De tweede sluis in de dijk Enkhuizen-Lelystad, naast de Krabbersgatsluis, moet een zogeheten navisduct worden. Dat heeft Rijkswaterstaat bepaald. De dijk wordt doorbroken om ruimte te maken voor de sluis. De weg die nu nog op de dijk ligt, wordt dan als tunnel onder de sluis doorgevoerd. Dit aquaduct in het water heet navisduct. De kosten zijn geraamd op zestig tot tachtig miljoen gulden. CAO levensmiddelengroothandel rond den haag Werkgevers en bonden zijn het gisteren eens gewor den over een nieuwe CAO voor de levensmiddelengroothandel. De ongeveer 13.000 werknemers krijgen in de loop van het an derhalf jaar lopende contract een salarisverhoging van 1,5 pro cent. De VUT-leeftijd blijft 60 jaar. D66: Schietbanen voor popgroepen den haag De Tweede-Kamerfractie van D66 wil dat popgroepen de gelegenheid moeten krijgen te repeteren in ruimten waar po litie of defensie schietoefeningen houden. Veel van dergelijke banen worden niet meer gebruikt of staan 's avonds leeg. De ge luidsisolatie is perfect zodat van overlast nauwelijks sprake zal zijn. Minister De Graaff-Nauta: Snel duidelijkheid BVD-dossiers haarlem arthur maandag De Haarlemmer H. Valkenier en de Nijmegenaar B. van Baggum horen op korte terrpijn definitief of ze de gegevens mogen inzien die de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) over hen beeft. Dat heeft demissionair do minister De Graaff-Nauta (bin- tu .nenlandse zaken) de Tweede lt Kamer laten weten. De minister zegt verder toe dat met spoed wordt onderzocht in hoeverre Dré de wettelijke regeling rond de BVD moet worden aangepast. In een brief aan de Tweede Kamer geeft de minister na mens de regering een reactie op de recente uitspraak van de Af deling bestuursrechtspraak van de Raad van State, waarin wordt gesteld dat de wettelijke rege- 't Is ZoraerSALE bij IKEA. Met kortingen tot wel 50%! AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRUT SLIEDRECHT ANP Algemeen Nederlands Persbure, TU Delft: Door anders plannen van treinenloop goederenvervoer Het bestaande spoorwegnet kan de helft meer goederen vervoer aan dan de zeventien miljoen ton die nu wordt verwerkt. Door de treinenloop anders te plannen en extra inhaalsporen en alternatieve routes te gebruiken, kan de capaciteit van het huidige spoorwegnet aanmerkelijk worden vergroot. Op deze wijze duurt het langer voordat een nieuwe transportader als de Betuwelijn echt nodig is. delft »anpniet de stelling aan dat de Betu welijn, die een vervoerscapaci teit zou hebben van 65 miljoen ton, overbodig is. Daarvoor is meer onderzoek nodig, zegt hij. Een nadere studie heeft vol gens het ministerie van verkeer en waterstaat alleen zin als spe cifiek wordt gekeken naar de Nederlandse situatie. „Zoals het er nu ligt, hechten we er weinig waarde aan. Er komen ook geen Dat is een van de conclusies uit een onderzoek van de Techni sche Universiteit Delft. Die on derzocht een en ander in op dracht van de gemeentelijke ha venbedrijven van Rotterdam en Amsterdam en het ministerie van verkeer en waterstaat. On derzoeker A. Dijkstra durft op basis van dit onderzoek echter gegevens boven water. In dit technische onderzoek is veel te veel gekeken naar de si tuatie bij spoorwegen in het buitenland. Een vergelijking met hier gaat dus niet op. Zeker als op bepaalde lijnen geen rek meer zit in de capaciteit", aldus een woordvoerster. Dijkstra stelt echter dat NS in de toekomst meer ruimte moe ten geven aan goederentreinen dan nu het geval is. In het verle den was er absolute prioriteit voor het reizigersvervoer. Dijk stra erkent dat de afgelopen tijd, vooral ook nu het goederenver voer is ondergebracht in het zelfstandige bedrijf NS-Cargo, het vrachtverkeer via het spoor wat meer kans krijgt. De aan dacht voor het goederenvervoer zal echter nog verder moeten toenemen. Voor de reizigers zou dat be tekenen dat ze op sommige pe rioden van de dag minder fre quent kunnen vertrekken dan nu. Dijkstra is uitgegaan van hetzelfde aantal reizigers, dat in zijn voorstel in langere treinen wordt vervoerd. Bovendien stelt hij voor dat er in de toekomst met het oog op een betere be heersing van de capaciteit al leen nog maar Intercity-treinen en stoptreinen zullen rijden en geen sneltreinen meer. Een andere belangrijke con clusie van het onderzoek is dat een beveiligingssysteem dat meer aansluit bij hetgeen in omringende landen gebruikelijk is, meer treinverkeer toelaat. ling rond de BVD niet deugt. Iq door Van Baggum en Valkenier aangespannen procedures zegt de Afdeling dat de regeling op verschillende punten strijdig is met het Europese verdrag ter bescherming van de rechten van de mens en de fundamen tele vrijheden (EVRM). De BVD heeft te veel vrijheid, terwijl burgers te weinig contro lemogelijkheden hebben op het doen en laten van de dienst, al dus de Afdeling bestuursrecht spraak. In haar brief aan de Ka mer zegt de minister dat de uit spraak ingrijpende gevolgen lijkt te hebben. Nadere studie moet ook duidelijk maken wat er moet gebeuren met de vele verzoeken om inzage in BVD- dossiers, die thans nog in be handeling zijn. enschede Het oosten van ons land is vanmorgen getroffen door een hevig noodweer. Onweer en zware regenval zorgden op veel plaatsen voor overlast. In Enschede en andere plaatsen kwamen de straten blank te staan en gingen putdeksels spontaan omhoog. Door het zware onweer vielen veel elektrische installaties zoals verkeerslichten en spoorwegbomen uit. Een ondergelopen tunnel in Enschede (foto) zorgde voor veel verkeers overlast. FOTO ANP Beatrix en Claus op staatsbezoek naar IJsland den haag barenda grutterink „Gaat ze naar IJsland?! Wat moet ze daar nou?" Het eerste commentaar op de mede deling dat koningin Beatrix morgen een staatsbezoek brengt aan IJsland, is van bij na iedereen hetzelfde. Na de verbazing ko men de grapjes: „Leuk voor d'r, al die gei sers de hele dag. Ze houdt toch wel van vis? En laat 'r een extra wolletje meenemen!" Meteen is ook alle kennis van de gemiddel de Nederlander over het 2,5 keer zo grote IJsland gespuid, al roept een enkeling nog in een vlaag van helderheid: „Ze hebben daar toch een vrouwelijke president? Schijnt 'n leuk mens te zijn." De schaarse kennis klopt overigens wel. Ondiep gelegen magnavelden zorgen er voor dat neerslag in IJsland verandert in de voor het land zo karakteristieke heetwater- bronnen. Tachtig procent van de IJslandse export bestaat uit vis en visprodukten en IJsland moet het niet van het weer hebben. Een 'extra wolletje' zal inderdaad van pas komen, omdat het in de IJslandse zomer meestal nog geen twaalf graden wordt. En het 'leuke mens' klopt ook: het is de 63-jari- ge Vigdis Finnbogadottir. Het eigenlijke staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus duurt twee dagen. Morgen zijn er drie officiële begroetingen, drie tentoonstellingen om te bezoeken en 's avonds het galadiner. Koningin en prins ontmoeten Finnbogadot tir, de burgemeester van Reykjavik en ver der de Nederlandse gemeenschap. Want die is er ook, bijna zeventig mensen sterk. Onder hen zijn nogal wat marinemensen doordat Nederland op IJsland een NAVO- bijdrage levert: er is een P3-Orion voor de opsporing van onderzeeërs. Behalve de zestien marinemensen zijn er opvallend veel fysiotherapeuten. „Zij kon den hier gemakkelijker een baan vinden", verklaart de voorzitter van de Nederlandse club, de lerares Engels en Nederlands G. Cook-Bodegom. Verder varieert het Ne derlandse gezelschap van een groentenhan- delaar tot een gevangenbewaarder. De tweede dag van het staatsbezoek gaat het Nederlandse koninklijke paar vooral de natuur in. Het plant een berk in een vriend- schapsbos, gaat geheel volgens ieders ver wachtingen naar een geothermische warm waterinstallatie en, tot slot, naar een visver- werkingsbedrijf. De dag wordt echter be gonnen met een tocht naar het Nationaal Park Thingvellir, waar IJslands eerste volks vertegenwoordiging, de Althing, zichzelf in 930 in het leven riep. Vrouwen werken over de gehele linie hard mee in IJsland. Moeder de vrouw achter het aanrecht laten, is ook lang niet altijd moge lijk door het hoge prijsniveau. Bijna vijf pro cent van de IJslanders is werkloos. Degenen met baan werken gemiddeld 54 per week. De verleidingen om iets anders te doen, lig gen niet bepaald in elke hoek op de loer, al weten de IJslanders zich toch wel te verma ken. Ze lezen, schaken en musiceren veel en spelen vaak amateurtoneel. Er zijn een nationaal ballet, een national symfonie-or kest en een nationaal theater. Er is maar een handjevol bioscopen, maar hoofdstad Reykjavik kent toch een internationaal goed aangeschreven filmfestival. Het koninklijke bezoek zal in IJsland ook wel weer wat leven in de brouwerij bren gen, al is men op IJsland sinds de top van Reagan en Gorbatsjov in 1986 en de viering van het 50-jarige bestaan van de republiek met meerdere staatshoofden heel wat ge wend. De betrekkingen tussen IJsland en Neder land zijn al oud. In de middeleeuwen waren er al handelscontacten. Het ging toen bij voorbeeld om witte valken die geschikt wa ren voor de jacht. Nederland en IJsland zijn nog steeds han delspartners. In 1992 bestond 7,5 procent van de IJslandse import uit Nederlandse produkten. Twee procent van alle IJslandse uitvoer ging naar Nederland. Om die be trekkingen te versterken, komt in het kiel- zog van koningin en prins een redelijk om vangrijke handelsmissie mee. numegen margit spaak „Koningin Wilhelmina heeft als het ware met oud-verzetsmensen in het bevrijde zuid-Neder land een coup gepleegd om het tweede kabinet- Gerbrandy ten val te brengen. De majesteit voel de niets meer voor dat stelletje uit Londen, zoals zij de uitgeweken ministers steeds noemde, en wilde dat haar helden (de oud-verzetsmensen) aan de macht kwamen." Dat stelt H. Termeer die vandaag aan de Katho lieke Universiteit in Nijmegen promoveert op een lijvig onderzoek naar de rol van de oud-ille galen in het bevrijde zuiden van Nederland van september '44 tot mei '45. Het onderzoek van Termeer is in boekvorm verschenen onder de ti tel 'Het Geweten der Natie'. Met de operatie Market öarden werd het eerste deel van zuid-Nederland op 17 september 1944 tot aan Arnhem bevrijd. Het verzet speelde een belangrijke rol in die bevrijding, maar minstens even belangrijk werd de rol van de oud-illegalen na de bevrijding van zuid-Nederland. Termeer noemt dat zelfs 'een sleutelrol'. Termeer: „Uit alle archieven die ik heb onder zocht, blijkt zonneklaar dat de rol die ex-verzets mensen hebben gespeeld in het herstel van het bestuurlijke gezag van Nederland van cruciaal belang is geweest. Koningin Wilhelmina heeft hen veel macht gegeven". Na de bevrijding van het zuiden ontstond in Ne derland een machtsvacuüm. In alle regerings plannen voor het nieuwe bestuur van het land was men er van uitgegaan dat Nederland in één keer zou worden bevrijd. Toen dat mislukte werd al na een paar weken duidelijk dat er een bestuurlijke wanorde heerste. „Het was bijna een bananenrepubliek", stelt Termeer. Het Mili tair Gezag, dat volgens prof. dr. L. de Jong meteen orde op zaken stelde in het bevrijde ge bied, was maar in enkele plaatsen machtig. In sommige plaatsen kwamen gezagsdragers van vóór de oorlog weer aan de macht, terwijl in an dere plaatsen het oud-verzet direct macht wilde. De zaak spatte uit elkaar nadat één van de mi nister-kwartiermakers (leden van het kabinet die in Nederland de situatie opnamen en daar in Londen verslag van deden) van de regering in ballingschap in januari een ongelukkige toe spraak hield, die bij veel mensen verkeerd viel. Via een vertrouweling van prins Bernhard in het oud-verzet spoorde koningin Wilhelmina daarna de inmiddels gereorganiseerde oud-illegalen aan om een open brief in de vrije pers te publiceren, waarin de vloer werd aangeveegd met de zitten de ministers. De brief werd gepubliceerd. Twee dagen later viel het kabinet en was de weg vrij voor een regering met oud-verzetsmensen, zo heeft Termeer ontdekt. Er was, mede doordat het in de rest van Neder land nog oorlog was, een soort situatie ontstaan waarin het oude gezag bijna synoniem was met 'slap' of 'fout' en de nieuwe machthebbers, die zich allemaal aansloten bij oud-illegale organi saties, per definitie 'goed' waren. Koningin Wil helmina heeft een behoorlijk handje meegehol pen aan die beeldvorming. Pas toen in het derde kabinet-Gerbrandy een flink aantal oud-verzets mensen was benoemd, vlak voor de bevrijding in mei '45, leek Nederland weer bestuurbaar te worden. Termeer gaat in zijn onderzoek ook in op de enorme frustratie die de oud-illegalen deson danks na mei 1945 hebben opgelopen. „Het leek erop dat zij min of meer zouden worden be loond voor hun inspanningen in de oorlog. Maar toen de toestand werd genormaliseerd, verdwe nen zij al gauw uit beeld, niet in het minst om dat het gezamenlijke ideaal het land bevrij den was verdwenen. Veel oud-verzetsmensen zijn, zo is Termeer ge bleken, na de oorlog geëmigreerd. „Ook zijn sommigen geestelijk geëmigreerd door te gaan werken voor instellingen als de Verenigde Na ties. Ze hebben daar weer een gemeenschappe lijk ideaal gezocht, waaronder ze de ellende van alledag konden verstoppen." Voornaamste re den voor emigratie is, denkt Termeer, dat het krachtige, moderne en besluitvaardige Neder land dat het verzet in de oorlog voor ogen had, nooit goed van de grond is gekomen. Het laten rijden van meer trei nen per uur hoeft volstrekt niet ten koste te gaan van de veilig heid, zo stelt Dijkstra nadrukke lijk. Dijkstra verwijt NS onduide lijk te zijn over hun plannen om de capaciteit van het bestaande spoorwegnet te vergroten. Overal in Europa willen de spoorwegondernemingen meer treinen laten rijden. Landen als Duitsland en Frankrijk zijn erg open over de richting die zij op willen, zo stelt de Delftse onder zoeker. „De NS laat in dit op zicht weinig van zich horen. Maar misschien heeft dat wel te maken met de Betuwelijn", ver onderstelt hij. Steeds meer jongeren roken den haag» anp Steeds meer jongeren roken. Elf procent van de jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar rookt. Twee jaar geleden was dat nog negen procent. Dat staat in het jaarverslag over 1993 van de Stichting Volksgezondheid en Roken. Volwassenen daarentegen drukken steeds vaker hun peuk definitief uit. In 1993 rookte 33 procent van de bevolking, één procent minder dan het jaar daarvoor. Eind jaren tachtig daalde het aantal jonge rokers. Lag in 1985 het percentage nog op dertien procent, vijf jaar later was het gezakt tot zeven procent. De laatste jaren gaat het gestaag weer omhoog. Over de oorzaak tast R. de Jong, directeur van de Stichting Volksgezondheid en Roken, nog in het duister. Commissie pleit voor nieuwe koers den haag gpd CDA-partijleider Brinkman en het voltallige partijbestuur zijn de voornaamste schuldigen van de verkiezingsnederlaag van de partij. Betwijfeld wordt of zij in staat zijn de partij uit de malai se te halen. De partijcultuur moet namelijk radicaal veran deren en de partij moet op zoek naar een nieuwe koers. Dat zijn naar verwachting de voornaamste conclusies die vandaag worden getrokken door de commissie-Gardeniers. Deze commissie heeft de oorza ken van de nederlaag van het CDA bij de verkiezingen op 3 mei onderzocht. In het stuk wordt de hele par tijtop, inclusief Brinkman, hard aangepakt. Uit gesprekken met tal van kopstukken blijkt dat het wantrouwen in de partij groot is. Tussen de top en de basis gaapt een enorme kloof, aldus een commissielid. Aan commu nicatie ontbreekt het ten ene male. Brinkman heeft volgens de critici onvoldoende leiding ge geven aan de partij. In bedekte termen zal Brinkman daarom worden geadviseerd op te stap pen als politiek leider. In de luwte van een mogelijk minis terschap kan hij dan zijn krach ten aan het CDA blijven geven. den haag jan peter versteege De Novib en de ICCO hebben met twee andere Europese ont wikkelingsorganisaties de India se overheid gevraagd een on derzoek in te stellen naar hun Indiase partnerorganisatie Awa re. Dit nadat volgens Novib- woordvoerder onlangs bleek dat de organisatie de vier Europese instellingen had misleid ten aanzien van de besteding van ontwikkelingsgelden. De andere Europese organisaties zijn NCOS en Diakonia uit respec tievelijk België en Zweden. De instellingen zijn er achter gekomen dat Aware jarenlang een deel van de binnenstro mende miljoenen achterhield voor fondsvorming in plaats van het geld uit te geven aan projecten. Het gaat om een be drag van 23 miljoen gulden. De misleiding kwam in april dit jaar aan het licht. Toen kre gen de Europese organisaties een jaarverslag in handen dat was bestemd voor de Indiase overheid. De verslaglegging was op zich correct, alleen bleek het bedrag aan financiële reserves 23 miljoen gulden hoger dan in het verslag aan de buitenlandse donoren. Een en ander was aanleiding om een Indiase en een Neder landse accountant de zaak te la ten uitzoeken. Aware bleek deze handelwijze goed te praten met het excuus dat het op deze wij ze een 'reservefonds' had gecre ëerd om in de toekomst minder afhankelijk te zijn buitenlandse donoren, aldus Novib-woord- voerder Pelgröm vanmorgen. Novib en ICCO hebben de In diase autoriteiten verzocht om de bankrekening van Aware te blokkeren. De ontwikkelingsor ganisaties hopen op die manier het verduisterde geld alsnog voor projectbesteding beschik baar te krijgen. Alle contacten met Aware zijn voorlopig opge schort. utrecht gpd meester ontruimd. BWO-voor- zitter Van der Maal hoopte er de computer, enkele scanners en de administratie van de BWO aan te treffen. Helaas. „Een ou de televisie en een paar vuilnis zakken, meer stond er niet." De ontruimde woning van de penningmeester behoort toe aan de Amsterdamse Stichting Vrij, eveneens belangenbeharti ger van gedetineerden en ex-ge detineerden. De stichting heeft nog vijfduizend gulden van de man te goed, evenals een jaar huur voor de woning. Het lijkt een grap. maar voor de Bond van Wetsovertreders (BWO), belangenbehartiger van gedetineerden en ex-gedeti neerden, is het bittere ernst. De penningmeester is er met de kas vandoor. Hoeveel geld is verdwenen, is nog onduidelijk. De man heeft namelijk ook de hele boekhouding vanaf 1992 meegenomen. Op last van andere schuldei sers werd deze week de Amster damse woning van de penning- leeuwarden gpd over in Nederland ontwikkelde foto-apparatuur voor F-16's. Beide luchtmachten beschikken over dit type jachtvliegtuig. Maar er staan meer zaken op touw, aldus majoor Fokkema van de Koninklijke Luchtmacht. Zo zouden de Nederlandse en Belgische luchtmachten samen gebruik kunnen maken van pe perdure tankvliegtuigen, kun nen er gezamenlijke operaties met F-16's komen en is samen werking ook mogelijk bij vliegopleidingen. Samenvoeging van de gene rale staven zoals bij de marine nu is gebeurd, verwacht Fokke ma niet. „De commandostruc tuur van de luchtmacht is veel dieper in de hele NAVO gewor teld, het is allemaal al veel inter nationalen De politieke en sportieve span ningen tussen Nederland en België mogen deze dagen flink oplopen, op militair gebied is het tussen beide landen pais en vree. Bij de bezegeling van de integratie van de Nederlandse en Belgische marinestaven kon digden defensieminister Ter Beek en zijn Belgische ambtge noot Delcroix gisteren aan dat ook de luchtmachten van beide landen nauwer gaan samenwer ken. Anders dan bij de marine is bij de luchtmacht overigens al sprake van intensieve interna tionale samenwerking. Zo heeft Nederland zijn Hercules-trans portvliegtuigen al in België ge stationeerd en krijgt de Belgi sche luchtmacht de beschikking

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3