'dodelijke' groep Italië overleeft met vijf goals Oleg Salenko schrijft geschiedenis Ook rellen in Californië Kleurloos Noorwegen heel snel vergeten Jl WOENSDAG 29 JUN11994£119 Smeltkroes Xk beschouw het als een eer om mijn land te mogen ver tegenwoordigen zei Mustapha Hadji eerder deze week. Vandaag staat de 23- jarige middenvelder waar schijnlijk in de basis van het Marokkaanse team in het cruciale duel met Nederland. Maar het had niet veel ge scheeld of Hadji was er in i Amerika niet bijgeweest. In oktober vorig jaar namelijk werd hij geselecteerd voor het nationale UEFA-team van.... Frankrijk. Hadji is wel in Marokko ge boren. maar als baby verhuis de hij naar Parijs en keerde nooit meer naar zijn geboor teland terug. Hij kreeg de Franse nationaliteit, maar behield de Marokkaanse. En dus moest hij vorig jaar, toen het oog van de Marokkaanse bondscoach op het Franse ta lent viel, kiezen. Of uitkomen op het WK met Marokko, of gokken op uitverkiezing voor de Franse nationale ploeg, die in elk geval niet naar Ameri ka zou gaan. Hij koos voor Marokko, al spreekt hij nau welijks Arabisch. Hadji is wat dat betreft geen uitzondering. Er lopen op dit WK heel wat spelers rond die voor een land uitkomen, waarmee zij alleen verre ban den hebben. Neem Thomas Dooley. de rots in de verdedi ging van het Amerikaanse team. Tot twee jaar geleden was Dooley nog nooit in de Verenigde Staten geweest. Hij sprak zelfs geen woord En - gels. Hij woonde en speelde in Duitsland, waar hij 32 jaar geleden werd geboren als zoon van een Amerikaanse soldaat en een Duitse vrouw. Omdat iedereen die een Amerikaanse ouder heeft of in Amerika is geboren vanzelf de Amerikaanse nationaliteit heeft, kon Dooley in 1992 voor het Amerikaanse team geselecteerd worden. Hetzelf de geldt voor Ernie Stewart, die in Nederland werd gebo ren, bij Willem II voetbalt en wiens Nederlands beter is dan zijn Engels. De voetbalploeg doet de Amerikaanse 'smeltkroes-re putatie' eer aan. Aanvaller Roy Wegerle (die ook nog een blauwe maandag in Neder land speelde) is eigenlijk Zuidafrikaan, maar kreeg twee jaar geleden een Ameri kaans paspoort door met een Amerikaanse te trouwen. Middenvelder Frank Klopas is een geboren Griek, Claudio Reyna zag in Uruguay het le venslicht, net als Tab Ramos. Invaller Hugo Perez voetbal de tot enkele jaren geleden in El Salvador. Allen lieten zich tot Amerikaan naturaliseren. En kijk naar België, waar steraanvaller Josip Weber, een Kroaat, pas in maart de Belgische nationaliteit kreeg en zich pas in juni bij de Ro de Duivels kon voegen. De Belgen hebben ook Enzo Sci- fo. de Italiaanse Belg die en kele jaren geleden de voor keur gaf aan een zekere basis plaats bij de Duivels boven een verre kans op een selectie voor de Azurri. De FIFA maakt het allemaal niets uit. De wereldvoetbal bond volgt de nationaliteits- regels van elk land. De enige beperking is, dat wie eenmaal vooreen land heeft gekozen, daarna niet meer voor een ander land mag uitkomen. Ernie Stewart zal dus nooit in Oranje komen, en voorde Fransman Hadji is het Franse team voorgoed verleden tijd. Hans de Bruijn is onze cor respondent in de VS. HUNTINGTON PARK AP In Huntington Park, Californië, zijn gisteren ongeregeldheden uitgebroken nadat voetbalfans de straat waren opgegaan om de plaatsing van Mexico bij de laatste zestien te vieren. De politie slaagde er niet in een menigte van 4.000 uitzinni ge supporters op de trottoirs te houden. De fans blokkeerden het verkeer en begonnen met flessen en stenen te gooien. Een meisje van drie jaar kreeg een fles tegen het hoofd. Enkele po litieagenten liepen lichte ver wondingen op. Na drie uur wist de politie, die onder meer rub berkogels en traangas afschoot, de fans pas te verspreiden. In Huntington Park, nabij Los Angeles, wonen overwegend Mexicaanse immigranten. Vori ge week vrijdag was het er ook al onrustig nadat Mexico met 2- 1 van Ierland had gewonnen. Middenvelder Marcelino Bernal tekent voor de gelijkmaker van Mexico tegen Italië. De puntendeling (1 -1bestempelde de Mexicanen zelfs tot groepswinnaars. foto ap de 48-ste minuut de roos. Mas- saro begroette die treffer als een wereldwonder. Hij vond het steeds weer onbegrijpelijk, dat Arrigo Sacchi hem niet goed ge noeg achtte voor een basis plaats. Inwendig kookte de 33- jarige spits van AC Milan als hij weer op de bank moest plaats nemen. Maar hij verloor nim mer zijn scherpte. „Op deze kans heb ik ge wacht. Ik hoop dat ik Sacchi nu heb laten zien dat ik wel dege lijk recht heb op een basis plaats. Na het verlies tegen Ier land hebben we in de eerste ronde twee finales tegen Noor wegen en Mexico gespeeld. Ie dere nederlaag was fataal. Dat kan ons straks goed van pas ko men in de tweede ronde. Wij zijn dan al gewend aan het knock-out systeem. We hoeven niet meer om te schakelen en tweede ronde dat kan een groot voordeel zijn." Middenvelder Marcelino Ber nal was er verantwoordelijk voor, dat niet Italië maar Mexi co als verrassende groepswin naar in een fauteuil naar de vol gende ronde werd gedragen. Wakker geschud door de treffer van Massaro besloot de ploeg van bondscoach Miguel Mejia Baron ook maar eens voor de aanval te kiezen. Dat leverde in de 58-ste minuut het gewenste resultaat op. Bemal liet doel man Luca Marchegiani volstrekt kansloos met een schuiver in de uiterste rechterhoek: 1-1. De Mexicanen geloofden het vanaf dat moment wel. Bij een gelijkspel waren zij sowieso ze ker van de volgende ronde. De angstige Italianen wisten het niet meer. Nauwkeurig op de hoogte gehouden van de tus senstand bij Ierland-Noorwe- gen (0-0) gaf Sacchi vanaf de zijlijn ook nimmer het sein om va banque te gaan spelen. En dus scoorde Italië niet meer. Sacchi was te bang geweest voor een fatale Mexicaanse te genstoot. „Mexico moet toch de grote verrassing in onze groep genoemd worden. De ploeg speelt een heel gevaarlijk spelle tje en slaat toe als de tegenstan der het niet verwacht. Dat is ons vandaag dus ook overkomen." Collega Miguel Mejia Baron was na afloop Zuidamerikaans hoffelijk. Hij prees in alle toon aarden het Italiaanse team, maar was diep in zijn hart na tuurlijk apetrots op zijn team. Daar liet hij tussen de bedrijven door ook wel iets van doorsche meren. „Ik blijf het heel knap vinden dat wij in een groep met drie Europese landen als eerste zijn geëindigd. Daar zal de bui tenwereld wel vreemd van op kijken, maar ik heb steeds in de kracht van mijn eigen team ge loofd. We zaten ook in een mooie groep. Alle duels zijn heel sportief verlopen, ondanks de grote belangen die er op het spel stonden. Eigenlijk is het jammer dat er één ploeg naar huis gestuurd moet worden. Het is niet anders. Ik ben blij dat wij nog een tijdje in Ameri ka mogen blijven. Dat heeft Mexico ook verdiend. ITALIË: Marchegiani: Maldini, Costa- curta, Apolloni en Benarrivo; Berti, Di- no Baggio (66. Donadoni), Albertini en Signori; Roberto Baggio en Casiraghi (46. Massaro). MEXICO: Campos; Rodriguez. Rami rez. Suarez en Del Olmo; Bemal, Am- briz, Luis Garcia (86. Chavez) en Gar cia Aspe; Alves en Hermosillo. land geen moment de indruk op meer dan een gelijkspel te azen. Olsen stelde slechts één spits op, Sörloth. De speler van het Turkse Bursaspor kreeg geen bruikbare bal. De vijf mid denvelders aan Noorse zijde hadden het te druk met de on stuimige Ieren. Hun aanvallen waren doordrenkt met fanatis me, maar evenzeer gespeend van variatie. Teveel risico durf de ook Charlton niet nemen. „Verliezen zou fataal zijn ge weest. Het was een extreem complexe uitgangssituatie. v< Voor het centrale duo Brat- seth-Johnsen was het simpel verdedigen. Thorstvedt, als - doelman van Tottenham - Hotspur vertrouwd met de En gelse speelstijl, hoefde nauwe lijks in te grijpen. Een vrije trap van Staunton diende in de der de minuut als waarschuwings schot, maar het bleek loos alarm. De Ieren renden door het Giants Stadium, maar konden de stoere Noorse verdedigers nimmer in verlegenheid bren gen. De status quo spande de zenuwen tot het uiterste. Het kwam de kwaliteit van het duel allerminst ten goede. Pas in de rust drong het besef tot Olsen door dat voetbal is uit gevonden om richting het doel van de tegenstander te trekken. De Vikingen zochten eindelijk het avontuur. De ruil van passi viteit door dadendrang was niet toereikend om ook het noodza kelijke geluk af te dwingen. De Ierse goalie Bonner strekte zich vakkundig naar de verste hoek bij een schuiver van Mykland. Sörloth was te gehaast en raakte slechts de bovenkant van de lat. Olsen: „We hebben geprobeerd zoveel mogelijk in het straf- Schopgebied te komen, maar wonnen te weinig persoonlijke duels." De Ieren profiteerden even min van de ruimte die de Noor se verdedigers hen plots boden. De lob van Sheridan richting vankelijk geen boodschap aan een succesvol optreden van de vroegere staatsvijand uit de Sovjetunie. Nee, de Amerikanen kwamen om de underdog, Ka meroen moreel te ondersteu nen. Maar toen bleek dat de Afrikanen er een janboel van maakten en Salenko de ceremo niemeester werd in de broeieri ge voetbalarena van San Fran cisco, steeg het applaus voor de rappe Rus na elke treffer harder op. Hattrick Oleg Salenko, tegen Zweden als invaller ook al succesvol en daardoor nu bovenaan de top scorersranglijst, produceerde in de eerste helft al de eerste hat trick van het WK. Heel even veerde het stadion op, toen Ro ger Milla in het veld kwam en binnen twee minuten de bal achter de Russische keeper Sta- nislav Tsjertjessov in het net prikte (3-1). Daarmee zorgde Milla voor nog een record in de geschiedenis van het WK. De vrolijke veertiger is de oudste speler die ooit op een wereld kampioenschap heeft gespeeld en gescoord. Maar na het feestje van Milla, die zich naar de cornervlag sprintte en daar zijn bekende regendans uitvoerde, opende Oleg Salenko weer het spervuur op de arme Afrikaanse doelman Jacques Songo'o, die de plaats had ingenomen van de verban nen Joseph-Antoine Bell. Songo'o, die later ook nog eens werd gepasseerd door Di- mitri Radchenko, werd volledig vernederd en lag na nummer vijf van Salenko volledig uitge teld op de doellijn. Salenko maakte op dat moment zijn ereronde langs de volle tribunes en kraaide naar de Amerikanen: „From Russia, with love..." Oleg Salenko had zijn pro- duktie nog verder kunnen op schroeven, maar de Russen na men in de slotfase onverwacht gas terug en Salenko liet de bal len net zo gemakkelijk voor zijn medespelers liggen. „Ik was niet egoïstischer dan anders," be weerde hij. „Ik was me ook niet bewust van het feit dat ik een nieuw record had gevestigd. Pas toen de speaker het omriep, re aliseerde ik me dat ik iets bij zonders had gepresteerd. De laatste keer dat ik er vijf maakte was in een partijtje op straat in Leningrad. Toen was ik volgens mij een jaar of zeven..." De grijns die daarop volgde, verdween vlak voordat hij de bus instapte, toen hem werd ge vraagd of hij dit WK wel zou hebben meegemaakt als een handvol internationals (onder wie sterren als Kanchelskis, Shalimov, Kiriakov) niet had be dankt voor de Russische ploeg. Salenko, fel tegen de Ameri kaanse verslaggever: „Dat is een onbehoorlijke vraag. Ik ben ge selecteerd, ik presteer hier en wil op die zaken beoordeeld worden. Met de 'rebellen' heb ik niets te maken. Ik vraag ook niet of Amerika had meegedaan als het WK in een ander land plaats zou hebben." RUSLAND: Tsjertsjessov; Temavski, Nikiforov, Chlestov en Tetradze; On- opko, Karpin, Kornejev (65. Ratsjenko), Tsymbalar en Ledjachov (78. Bestjast- nik); Salenko. KAMEROEN: Songo'o: Kalla, Tataw. Agbo en N'Dip-AJcem; Libiih. Kana- Biyik. M'Fede (46. Milla) en Foe: Embe (47. Tchami) en Omam-Biyik. I Hij hield zich groot, maar Jack Charlton beleefde gisteren wel degelijk de langste zit uit zijn carrière. Geschorst vanwege wangedrag moest de bondscoach lerland-Noorwegen vanaf de tribunes volgen. foto rtr Noorwegen heeft de „niet" ge trokken in de loterij van groep E. De Scandinaviërs namen gis teren afscheid van het WK met een bloedeloze vertoning tegen de Ieren: 0-0. De pubs in New York en Dublin bleven na de «.plaatsing van Ierland voor de •achtste finales extra lang open. 1 Inclusief Italië - Mexico (1-1) eindigden alle ploegen met vier punten. De Noren maakten in drie wedstrijden slechts één doelpunt, in de openingswed strijd tegen de latere groepswin naar Mexico. Het bleek bij de eindafrekening te weinig. Fataal gevolg van het schromelijke manco aan offensieve neigin gen bij coach Egil Olsen. Hij laat de spelers amper ruimte voor eigen initiatief. Het voorgeprogrammeerde voetbal van de trainer/psycholoog was in de voorronde-groep zowel Nederland als Engeland te machtig, maar in de Verenigde J Staten bleef de vraag om fanta sie onbeantwoord. De uitscha keling was de enig juiste repri mande. „We zijn heel gefrus treerd", zei Olsen. Noorwegen maakte in de eer ste helft van het duel met Ier- het doel van Thorstvedt was mooi, maar net niet zuiver. De ploeg wist-zich met de 0-0 zeker van een plaats bij de laatste zes tien. Voor Charlton was de wed strijd de langste zit uit zijn carri ère. Hij staat gewoonlijk twee maal 45 minuten langs de zij lijn, maar de FIFA verwees hem wegens misbaar tijdens Mexico - Ierland (2-1) voor een wed strijd naar de tribunes. Charlton keek met giraffenek toe, slechts door een telefoonlijntje verbon den met zijn assistent op de bank. Zijn opluchting was be grijpelijk, in de achtste finales is België in Orlando, als winnaar van Groep F, naar verwachting de volgende tegenstander. „Dit was de meest evenwichtige groep, we zijn blij verder te zijn gekomen", aldus Charlton. IERLAND: Bonner; Gary Kelly, McGra- th, Babb en Staunton; McAteer, Keane, Townsend (74 Whelan), Sheridan en Houghton; Aldridge (63. David Kelly). NOORWEGEN: Thorstvedt; Berg, Björ- neby. Bratseth en Johnsen; Halle (35. Jakobsen), Flo, Rekdal, Mykland en Leonhardsen (67. Bohinen); Sörloth. Het Mexicaanse feestje op de middenstip werd met scheve ogen gevolgd door de spelers van Italië. Zij wilden ook wel juichen, maar durfden niet zo goed. Na het 1-1 gelijkspel tegen de verrassende groepswin naar Mexico was de ploeg van Arrigo Sacchi met vier punten als derde geëin digd. Maar dat zette de deur naar de volgende ron de nog niet open. WASHINGTON GERT VAN DUK GPD-VERSLAGGEVER Dat gebeurde pas later op de avond na de grote nederlaag (1- 6) van Kameroen tegen Rus land. Toen wist Italië zeker dat het in Washington als laatste overlevende uit 'de groep van de dood' tevoorschijn was geko men. De Squadra Azzurri moet nu nagenoeg zeker dinsdag 5 juli in Boston aantreden tegen Argentinië, een duel met histo rische sentimenten. Bondscoach Sacchi had nooit verwacht dat zijn ploeg zo'n lange lijdensweg in groep E voor de kiezen zou krijgen. Overgeleverd aan de gunsten van Rusland, dat schrikbeeld had zich bij Sacchi zelfs niet in zijn ergste nachtmerries ge openbaard. „Ik wist wel dat we in een erg sterke groep zaten, maar ik ben er toch steeds vanuit gegaan dat we als eerste of tweede zouden eindigen. Door allerlei omstandigheden, en vooral door de blessures bij Baresi, Evani en ook Roberto Baggio zijn we in de eerste ron de nooit echt in ons ritme geko men. Maar het zou beslist niet terecht zijn geweest als we vroegtijdig waren uitgeschakeld. Zo slecht hebben we nu ook weer niet gespeeld tegen Ier land, Noorwegen en Mexico." De zwakke eerste helft tegen Mexico werd door Arrigo Sacchi voor het gemak maar eventjes met de mantel der liefde be dekt. Vooraf had de Italiaanse bondscoach nog van de daken geschreeuwd dat zijn ploeg vol op de aanval zou spelen tegen de Zuidamerikanen. Dat bleek een loze belofte in het uitver kochte RFK Stadium in Was hington. De Italianen versche nen alleen op slag van rust een keertje gevaarlijk in de buurt van de kleurrijke Mexicaanse doelman Jorge Campos. Maar Nicola Berti slaagde er niet in om het net te vinden. Veteraan D.aniele Massaro zette de Italianen kort na de hervatting wel op het juiste spoor. Hij mocht in de punt van de aanval de falende Pierluigi Casiraghi vervangen en trof in Monsterzege geeft Russen miniem uitzicht op Oleg Salenko zit morgen mis schien in het vliegtuig naar Rus land met een nieuw record in de geschiedenis van het wereld kampioenschap voetbal op zak, maar met de wetenschap dat zijn monsterproduktie van vijf doelpunten tegen Kameroen niet genoeg is gebleken om de Russen in Amerika naar de tweede ronde te loodsen. Het lijkt een scenario om van te gru welen, maar het behoort me de door de gecompliceerde plaatsingsprocedures van de nummers drie in de eerste ron de op dit WK wel degelijk tot de realiteit. Als Bulgarije zich vandaag staande houdt tegen de Argen tijnen en Nederland geen uit glijder maakt tegen Marokko, ligt de Russische ploeg er on danks de uitschieter tegen Ka meroen (6-1) zo goed als zeker uit. Oleg Salenko, 24 jaar en 1.80 meter groot, wasjot deze week geen naam die de voetballief hebbers in Europa in alle staten van opwinding bracht. Nog niet zo gek lang geleden, voordat zijn profcarrière een vlucht nam, was hij een eenvoudige inwoner van Leningrad, die zich net als vele andere Russen af vroeg: „Hoe komt splinter door de winter?" Het Spaanse Logro- nes haalde hem in 1992 uit de kou en kort voor het WK teken de hijêen contract bij Valencia. Met pas zes interlands en één schamele treffer achter zijn naam reisde hij zonder grote verwachtingen naar Amerika. Maar daar wordt hij na gister avond plotseling in één adem genoemd met grootheden als Juste Fontaine, Eusebio en Butragueno, die allen het record van vier doelpunten in één WK- wedstrijd in hun bezit hadden. Salenko schreef zijn naam dus in dje geschiedenisboeken door even vijf maal raak te knal len. De Russische bondscoach Pavel Sadyrin kwam na afloop armen en woorden tekort om zijn nieuwe ster te omhelzen. Sadyrin: „Oleg was formidabel. Hij heeft een wereldprestatie geleverd. Maar wat het belang rijkste is van zijn goals, is dat Rusland nog leeft. Het zag er heel slecht voor ons uit na de wanprestatie tegen Zweden. Daarom heb ik ook het elftal omgegooid. Nu moeten we dui men en hopen dat het in de an dere groepen voor ons een beetje gunstig verloopt." Oleg Salenko verkeerde door zijn nieuwe 'wereldrecord', zoals de Amerikaanse speaker het tijdens de wedstrijd emotio neel door het stadion liet klin ken, kennelijk in zulke hoge sfe ren dat hij na afloop heel lang niet in staat was bij de doping controle een plasje te produce ren. „Scoren gaat makkelijker," grijnsde de Rus, eenmaal be vrijd uit het benauwde hokje van de FIFA-dokter. Buiten werd hij opgewacht door horden journalisten en te levisieploegen. De Amerikanen, gek als ze zijn van cijfers en re cords, uiteraard voorop. Salen ko moest lachen om zoveel commotie en sprak met gevoel voor humor: „Nooit geweten dat een Rus zo populair kon zijn in dit land." Die populariteit zal nog wel even voortduren. De bijna 75.000 toeschouwers in het Stanford-stadion hadden aan- In volledige extase bejubelt Dmitri Radchenko zijn doelpunt tegen Kameroen. Zijn landgenoot Oleg Salenko nam de rest van de productie voor zijn rekening. foto rtr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19