Voetbal Het goddelijke gezicht van Koning Een dagje in het zweet des aanschijns Jacques Kerstjens: 'Mijn middel is beter Koffie met blijde boodschap Het Gesprek van de Dag Mazda 626 Millionaire WOENSDAG 29 JUN11994 978 11 w chef gert visser, 071 -356439,plv -chef paul van der kooij. 071 -35641 Bioloog uit Sittard ontwikkelt spray tegen zweetvoeten Er zijn altijd goudvinken in dit leven. Die liggen op zo'n mooie dag als vandaag lekker op hun rug in een plas zand. Koele dranken worden hun ge bracht door heupwiegende schonen. Maar wij? Wanneer mogen wij dat heerlijke carillon van ijs- - blokjes in een tumbler weer eens vernemen? We schrijven woensdag 29 juni 1994. Een snikhe te dag. Op de motorkap van de auto kun je een eitje bakken. Er hangt een deken van hitte. Net alsof je achter een autobus met draaiende motor staat. Terwijl er in velden noch wegen een auto bus te bekennen is. Wat een ellende voor de men sen die vandaag~6innen moeten werken. Neem nou mevrouw Duinkerken die in de Leidse stomerij Randstad Service van haar zoon aan het werk is. „Kijk", zegt ze, „je raakt er natuurlijk in de loop van de dag aan gewend, maar het is wel heel erg, hoor. Het is hier nu zo'n 42 graden en dat is toch te gek. En een air-conditioning heeft in een stomerij geen enkele zin. De lucht is hier door dat mangelapparaat veel te vochtig. Ik heb niet echt heel veel last van de hitte, krijg er alleen maar dikke enkels van. Het eerste wat ik van avond dan ook doe als ik thuiskom, is de tuinslang nemen en dan lekker dat koude water over mijn voeten." Buschauffeur Sjaak Stijnman van West-Neder land zit even te pauzeren in een schaduwrijk wachthokje aan de Churchilllaan in Leiden. „Ik heb niet erg veel last van de hitte. Maar in die ou dere wagens, waar de radiator nog voorin zat, kon je af en toe wel peentjes zweten. Maar nu, ach, als je rijdt valt het wel mee. Maar je moet niet lang gaan stilstaan. Voor de rest is het best leuk in de zomer. Je ziet nog eens wat op straat, als je be grijpt wat ik bedoel." Dat begrijpen wij. Er gaat net een trilpudding op naaldhakken voorbij. Zijn collega Van Nobele heeft z'n colbertje nog gewoon aan. Hij kan goed tegen de hitte. „Je moet af en toe wel lachen", zegt hij. „Vooral als er dames net naar de kapper zijn geweest en ze doen dan ergens een luik open. Coupe Windhoos. Nou, dan hoor je wat! Nee, weet je wat veel erger is? Als het weer ineens gaat betrekken. Dan krijg je ineens een enorme drukte. Laatst kreeg ik de hele tijd commentaar van een jongen. 'Nou, nou, wat is het ineens druk', zat hij maar. 'Ja', zeg ik te gen hem, 'jij denkt zeker dat jij de enige bent die heeft gezien dat het gaat regenen.' Zoiets begrijp je niet. Maar goed, als het zo tegen vijven echt druk wordt in de bus, maak dan je borst maar nat. Hoewel, dat hoefje niet te doen want dat wordt-ie vanzelf wel. Bij kapsalon Dick van Paridon aan de Aaltje Noorderwierlaan in Leiden is het nog redelijk koel binnen. Een dame die net krulspelden ingezet krijgt: „U hebt aan mij een verkeerde. Ik ben de tropen gewend, dus dit is voor mij niks. Maar straks, als ik onder de kap zit, zal ik het wel erg warm krijgen." Bij Moerkerks plantenmagazijn aan de Hofweg in Voorschoten is de hitte in de kassen echt on draaglijk. Er staan mooie planten, maar zo'n hitte zou je zelfs een brandnetel niet aandoen. In de kas waar de geraniums staan, is het op z'n heetst. Misschien wel 45 graden. Frank Moerkerk: „Er waren vanmorgen wat klanten, maar die zag ik meteen weer naar buiten vluchten. Mijn vader is er vanochtend in aan het werk geweest, maar dat heb ik maar van hem overgenomen. Het zweet gutst van je lijf af. Maar klagen doe ik niet. Voor dit weer betalen mensen in Spanje duizenden Lilian Dool drukt deze zomer haar stempel op de WK. Nee, rustig maar. heren voetballief hebbers, u heeft niets gemist. Dool is niet de eerste vrouwelij ke trainer van deze WK, nee, zij is de ontwerpster van het intri gerende decor waartegen de WK-uitzendingen plaatsheb ben. De laatste tijd is dat decor steeds vaker en langer in beeld. Het nobele hoofd van het Vrij heidsbeeld met de structuur van een voetbal. Een hoofd dat langzaam oprijst uit de grasmat met daarnaast honderden oran je boa's die geheimzinnig bewe gen in een door een ventilator opgewekt briesje. Dool: „Ik heb de glamour van een land als de Verenigde Staten proberen uit te beelden en daarnaast willen aangeven dat voetbal hier, in Europa, bijna een soort gods dienst aan het worden is." Lilian Dool bewoont een smaakvol ingerichte woning in Leiderdorp. Veel beelden in de vensterbank, veel kunst aan de muur. De meeste kunstvoor werpen zijn van eigen hand. Want Dool volgde ooit een op leiding schilderkunst aan de Ko ninklijke Academie in Den Haag. Maar behalve in die op leiding was ze ook zeer geïnte resseerd in ballet. Ze danste zelf en gaf les. „Door die belangstel ling voor ballet ben ik eigenlijk gekomen tot het ontwerpen van decors. Bij balletuitvoeringen maakte ik vaak zelf decors en na een stage bij de televisie heb ik uiteindelijk definitief voor dit vak gekozen. Hoewel, ik ben ei genlijk free-lance art-director. Dat betekent dat je samen met de regisseur en de cameramen sen bekijkt hoe een programma er tot in detail kom uit te zien. Ik hou de totale stylingvan zo'n programma in de gaten." „Voor veel Nederlanders is het vrijheidsbeeld nog steeds de personificatie van de Verenigde Staten. Maar dat is natuurlijk een groot cliché, dat kun je niet zonder meer gebruiken. Daar om heb ik dat beeld het aanzien gegeven van een voetbal met een goddelijk gezicht; het ge zicht van het Vrijheidsbeeld lijkt immers op het gezicht van een Griekse god. Met de oranje boa's heb ik de pompons willen uitbeelden waarmee de cheer- girls in Amerika sportwedstrij den opluisteren. Kijk, ik hou niet van plat-realistische decors. Er móet bij mij iets te ontdek ken blijven." „Het beeld ligt een beetje schuin naar achteren. Daardoor krijgt het iets groters, iets mach- tigers. Alsof het uit de grasmat wordt opgestuwd. Het is net als of dat hoofd de verrichtingen op het veld in de gaten houdt. Dat leek me een mooie symboliek. Het hoofd loopt door in de fake- grasmat, waarop dan weer de tafel van de presentatoren staat. Die tafel heeft de vorm van de. Verenigde Staten. Met lijnen van staal, lijnen die de krijtlij nen op het voetbalveld uitbeel den, zijn de verschillende staten aangegeven. En de stralen van het aureool om het hoofd van het beeld wijzen naar de namen van de steden waar de wedstrij den worden gespeeld. Omdat de studio maar vier meter hoog is, heb ik een paar van die stra len wat moeten omknikken, maar dat zie je op de televisie niet." Lilian Dool heeft een indruk wekkende staat van dienst als decorontwerpster en art-direc tor. Ze ontwierp het decor voor programma's als Sesam Straat en werkte mee aan Love Letters van Linda de Mol. Ook het de cor voor de televisie-uitzendin gen van de Winterspelen in Lil- lehammer is van haar hand. Voor het decor bij de WK praat te ze met voetballers en bezocht ze de wedstrijd Volendam-Ajax, wat haar tot de conclusie bracht dat voetbal in essentie toch niet meer is dan „met z'n allen kei hard achter een bal aanrennen en scoren." „Mijn vak en het voetbal heb ben misschien één ding ge meen: snelheid. Je moet als je voor de televisie werkt, erg snel werken. Dit ontwerp moest er in twee weken zijn. Ik had de volledige vrijheid maar er zijn dingen waar je echt niet om heen kunt. Voor de herkenbaar heid moest er natuurlijk toch oranje in." „Ik heb eerst een klein model gemaakt van de kop. Die is na derhand bij de NOB op ware grootte nagebouwd. Ik geloof dat er wel tien zakken gips in die kop zijn gaan zitten. Ik ben tot op het laatste moment aan wezig geweest bij het maken van dit decor. Naderhand ben ik in mijn eentje nog even terug gegaan om wat kabels onder de grasmat weg te werken." „Kijk, als je schildert komt je werk misschien in een museum te hangen. Van dit ontwerp wil len ze de kop tentoonstellen in een van de omroepgebouwen. Maar voor de rest ben je na tuurlijk afhankelijk van wat een omroep met je decor doet. Maar goed, daar ben ik nooit moeilijk in. Het gaat eigenlijk nog niet eens om het ontwerp op zich. Het gaat erom hoe zo'n ontwerp er op het scherm uit ziet." Het WK-decor van Lilian Dool: „Voor de herkenbaarheid moest er natuurlijk oranje in." Henk-Jan Leppink en Marike Haaksema. „In de koffiebus is het sociale aspect heel belangrijk." Een beetje Leidenaar heeft de bus wel eens gezien. Kan bijna ook niet missen, zo'n groot ge vaarte. Bont beschilderd. Met fraaie regenbogen op de flank en een paar ladders. „Mooi die ladders", zegt Henk-Jan Lep pink. „Symbolisch. Ze gaan om hoog." Want even voor alle dui delijkheid, het is niet een van de vele stadsbussen. Nee, het is de zogeheten koffiebus van de Ge reformeerde Kerk Vrijgemaakt uit Leiden. Elke donderdag avond - koopavond - staat het gigantische voertuig vanaf acht uur op het Stadhuisplein, in het kader van een evangelisatiepro ject. En Henk-Jan Leppink is een van de vrijwilligers die de bezoekers ontvangt. „Binnen staan stoeltjes en tafel tjes. En er is een barretje", zegt Marike Haaksema. Zij behoort ook tot de vrijwilligers die de bus bevolken. „En er is altijd een clubje dat de straat op gaat om mensen aan te spreken." „Er zijn grofweg een paar groe pen die je bereikt", vult Leppink aan. „Op straat is dat de gemid delde Leidenaar. In de bus zijn dat voornamelijk jongeren tus sen de twaalf en zestien jaar. En er komen mensen die je ook ge regeld ziet opduiken in aan loophuizen. Kijk, behalve evan gelisatie hebben onze activitei ten ook nog een ander aspect. Een sociaal aspect." Haaksema vindt het op straat nog het meest boeien. „Ik ben benieuwd naar wat mensen be zighoudt in het leven." Leppink valt haar bij. „Op straat heb je vaak heel interessante gesprek ken. Maar echt veel effect heb ben die niet. In de zin van evan gelisatie bedoel ik dan. Wil dat werken, dan moet er eerst een vertrouwensband ontstaan. Dat lukt niét in een halfuurtje. De mensen die je op straat spreekt, zie je meestal ook nooit meer terug. In de bus ligt dat anders, maar lastig blijft het wel. Het is natuurlijk onze bedoeling over het evangelie te vertellen en Gods woord te verkondigen. Maar hoe? Je bent zelf ook de hele tijd zoekend naar een reële manier van praten. Je moet niet koste wat het kost beginnen over het evangelie als duidelijk is dat ze daar niet voor komen." „Maar echt frustrerend is dat niet", vindt Haaksema. Lep pink: „Tenzij je echt het idee hebt om zieltjes te winnen. Maar als mensen ergens over nadenken is dat al een winst punt. En nogmaals, dat sociale aspect is heel belangrijk." En juist daarvoor komen de jon geren langs, zegt Leppink. „Die marcheren normaal door de Haarlemmerstraat. Zo'n koffie bus is vertier voor ze. Ze duiken er meteen in. Maar ze komen niet .primair voor de blijde boodschap, al accepteren ze wel dat er over wordt gepraat. Slechts een minderheid is echt geïnteresseerd." „Toch zie je een enkeling wel terug in de kerk", vertelt Haak sema. „Zo twee, drie mensen komen toch wel met enige re gelmaat." Leppink: „Maar het is natuurlijk niet reëel om te ver wachten dat de kerk zal volstro men met hongerige Leidenaars. Die bus staat er al een jaar of twee. In principe het hele jaar door. Behalve in de zomer maanden. We stoppen nu. Het is moeilijk om in de vakantie maanden genoeg medewerkers te regelen. Je bent natuurlijk een aanspreekpunt, je wilt er zo veel mogelijk zijn maar dit is een vorm van overmacht." Dat neemt niet weg dat de bus morgenavond nog op het Stad huisplein zal staan. Het ge spreksthema dit keer is: zorg. „God geeft wat dat betreft het nodige, op hem moet je ver trouwen", zegt Marike. „Maar let wel. Het is een thema, een startpunt voor een gesprek. Maar het is zeker niet zo dat daar alleen maar over gepraat kan worden. Zo werkt dat niet." Zweetvoeten. Hele volksstam men zitten ermee en sommigen krijgen van de overmatige transpiratie zelfs een minder waardigheidscomplex. Wie er dus een middel tegen vindt, kan binnen lopen. Dat denkt ook de bioloog uit Sittard die onlangs een spray ontwikkelde die de oorzaak aanpakt en de geur ver drijft. In Leiden keek Jacques Kerst jens vreemd op van het bericht. Niet vanwege de vinding, maar vanwege de ophef die ervan werd gemaakt. „Ik verkoop al jaren een eigen middel en ik durf te beweren dat dat veel be ter is"zegt de orthopedisch schoenmaker. Zijn artikel heet Redosep Voet deodorant, is geregistreerd en gepatenteerd, regelt de transpi ratie en beschermt ook de vaak kostbare (maat)schoenen van zijn klanten, die volgens zijn zeggen weglopen met het pro- dukt. „Binnen drie dagen is de nare reuk weg en binnen vijf dagen is de huid hersteld die bij transpiratie nogal eens kapot wordt gelopen", zegt Kerstjens over de door hem ontwikkelde zalf (voor de voeten) en poeder (voor de schoenen). „En dat gaat op in 99 procent van de ge vallen. Ik ben nog niemand te gengekomen bij wie het niet werkt, vandaar dat ik dit pro- dukt met een 'niet goed geld te- rug'-garantie kan verkopen." Zelf doet hij dat in zijn atelier- /werkplaats aan de Pieterskerk gracht in Leiden en tot nu toe werd Redosep ook door een fy- sio-therapeut in Voorschoten en een pedicure in Zoetermeer aan de man gebracht. Voor 34 gulden per set, „waar je twee tot drie jaar mee doet." Maar in het najaar wordt de verspreiding grootser aangepakt. Dan gaat de firma Nimco Schoenbedrijven uit Nijmegen het produkt, tegen dezelfde prijs, op de landelijke markt brengen. „En dat is veel beter, want ik ben absoluut geen verkoper", zegt Kerstjens die zich als geen ander reali seert dat een (orthopedisch) schoenmaker zich bij zijn leest moet houden. Hij doet het graag, want hij heeft nog de tegenwoordig zo ouderwetse liefde voor het vak, hem ingegoten door grootvader en vader die schoenmaker wa ren in het Limburgse Blerick. Jacques junior, inmiddels ook alweer 52, begon tweeëntwintig jaar geleden in Leiden, in het monumentale pand aan de Pie terskerkgracht. Daar herinneren antieke schoenmakerswerktui gen en zijn tongval aan het ver leden, in de erachter gelegen werkplaats keek Kerstjens naar de toekomst. Met Redosep I en Redosep II, middelen tegen zweetvoeten die voornamelijk worden ver oorzaakt door de veranderde schoenen en sokken. De op komst van kunststof-materialen heeft het zweet-proces ingrij pend veranderd, evenals de deodorant waarmee de mens zichzelf okselfris houdt. Het zweét zoekt een andere uitweg en vindt die via de voet in de schoen. Redosep pakt dat pro bleem op eigen wijze aan. „Het is een natuurzuiver produkt, zonder chemisch spul. En geen bestrijdingsmiddel, zoals ande re artikelen die de huid en de zweetkliertjes afsluiten, nee, de transpiratie wordt ermee gere geld. Transpireren is eigenlijk een normale zaak. Het is het schoonhouden van je lijf. Dat moet je dus niet bestrijden en wegwerken, dat moetje rege len", aldus Kerstjens. Zijn poe der ('een half theelepeltje in- strooien in de schoenen') en zalf ('op de voetzolen en tussen de tenen zuinig inwrijven') doen dat in een vijfdaagse kuur, met een eventuele verlenging van een of twee dagen. Daarna is de aangetaste huid genezen en moet de transpira- tiegeur verdwenen zijn. Pas als poeder en zalf na een paar we ken zijn uitgewerkt moeten ze opnieuw worden gebruikt. „Daarom doe je er zo lang mee", zegt Kerstjens, die in de sportwereld bekend staat als de man die sportschoenen van aanpassingen voorziet. Daarom weet hij dat ook topsporters met het probleem te kampen hebben. Maar hoeveel Neder landers daar in totaal last van hebben, kan hij niet zeggen. „Ik weet wel dat het er veel zijn, maar 2,8 miljoen.zoals die bio loog uit Sittard beweerde? Dat weet ik'echt niet." „Heeft u zweetvoeten?", vraagt hij fotograaf en gesprekspart ner. „Nee? Mijn vrouw heeft ze ook niet. Ik wel. Dat is één op Jacques Kerstjens en zijn eigen middel tegen zweetvoeten: „Mij heeft het ook geholpen." FOTO DICK HOGEWONINO „Welnee, ik moet eerst maar I kosten eruit krijg." eens zien of het aanslaat en daarna of ik de ontwikkelings- paulde tombe vier, daar kun je dus niks van zeggen.". Vooralsnog is Kerstjens ('mij heeft Redosep ook geholpen') niet van plan op grote voet te gaan leven als zijn produkt straks nationaal wordt verkocht. guldens." Zijn vader staat met een zakdoek zijn bezwete voorhoofd af te deppen. "Je moet veel drinken met dit weer. Geen zoete dranken, maar gewoon water. En ach, we kunnen het rustig aan doen. Veel klandizie is er met dit weer toch niet. Want u kent het gezegde: wouwen bloot, handel dood." Ad Bijleveld is vrachtrijder. Hij heeft vandaag een vrije dag. „In mijn cabine heb je van die stoelen met skai-leer. Dat is echt bloedheet. Daar kun je met een korte broek aan echt niet op gaan zitten. Dan verbrand je levend. Ik drink misschien wel tien liter water op dagen als deze. Ik rij ook op het zuiden van Frankrijk. Daar kan het ook heet zijn! Die wielrenners bij de Tour de France zoeken de hitte zelf op. Nee, ik heb geen medelijden met die jongens. Ik denk wel eens: waarom staan er voor ons geen mooie vrouwen met ijskoude sponsen langs de kant?" Ja, Ad, er zijn altijd goudvinken in dit leven. operationele (all-in) lease jaar 80.000 km (20.000 km per jaar) Levering via AUTO^j HOME ƒ879/ Leiderdorp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18