'We moeten de zondag afschaffen' Kerk Samenleving Verwachtingen kerkeraden en predikanten lopen ver uiteen WOENSDAG 29 JUNI 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 - KORTWEG Vrouwelijke lama Een vooraanstaande vrou welijke lama, Khandro Rin- poche, komt begin augus tus naar Nederland. Khandro Rinpoche wordt verondersteld een reïncar natie of wedergeboorte te zijn van de Tibetaanse lama 'Grote Khandro van Tsur- pu'. De vrouw, nu 26 jaar oud. werd op 3-jarige leef tijd als rëincarnatie erkend en geeft nu leiding aan een nonnenklooster in de In- diaase deelstaat Oost-Sik kim en aan een mannen klooster in Noord-Indi». Ze geeft drie lezingen op 5, 6 en 7 augustus in het Sham- bhala Centrum in Amster dam om respectievelijk 20.00 en twee keer 15.00 uur. Opgeven kan alleen schriftelijk via het adres le Jacob van Campenstraat 4, 1072 BE Amsterdam. De toegangsprijs voor de lezin gen is 50 gulden per keer. Inlichtingen 020-6794753. Lezing Rishikesh Purnima Zweers houdt van avond een lezing over ashram leven in Rishikesh die is gelegen aan de heilige rivier de Ganges in Noord- India. Omdat het gesitueerd is aan de voet van de Hima laya's, is het van oudsher het startpunt geweest voor de grote tocht naa pel grimsplaatsen hogerop in de Himalaya's. Rishikesh heef eeuwenlang gediend als trekpleister voor talloze yogi's, heiligen en saddhu's en er zijn ook nu nog ontel bare ashrams. Aan de hand van dia's zal worden inge gaan op het leven in een grote ashram te Rishikesh. Zweers heeft daar veel tijd doorgebracht. Aanvang 20.00 uur, entree 12,50, Achter Raamstraat 15, Den Haag. Baptist Choir In de 'Groene- of Willi- brordkerk' in Oegstgeest treedt zondag 3 juli het 'Girls' first Baptist Choir' op. Het concert staat onder leiding van dirigent Jeff Joudrey. Aanvang 19.00 uur. Toegang gratis, wel is er een deurcollecte. Canadees meisjeskoor In de Voorschotense Dorps kerk (Kerkplein 2) zal op maandag 4 juli een concert verzorgd worden door het Canadese First Baptist Girls Choir. Dit koort maakt mo menteel een tournee door Europa. Voor de pauze zal met name klassiek worden gezongen, terwijl na de pauze volkzang en folklore op het programma staat. Het concert wordt georga niseerd door de commissie Open Kerk van de Dorps kerk. de toegangsprijs is 10,-, kinderen 5,-. Aan vang 20.00 uur. Spanningen Het Alphense Women's Aglow organiseert op woensdagavond 6 juli een bijeenkomst over bijbels omgaan met spanningen. De heer Feller van de stich ting 'Promise' uit Oudewa ter komt vertellen over ge nezen op een bijbelse ma nier. Hij zal door middel van een diaserie laten zien hoe deze .stichting mensen helpt om te gaan met span ningen. De cursussen die hier gegeven worden raken het hele gebied van het mens-zijn, te weten: li chaam, ziel en geest. Na af loop van de diaserie is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De zaal van het gebouw van het Leger des Heils aan de Zonneweg 3 in Alphen aan den Rijn is om 19.30 uur open. Het pro gramma begint om 20.00 uur. HILVERSUM .ANP Kerkeraden hebben heel andere verwachtingen van het ambt dan de predikanten. Kerkeraden verwachten vooral pastorale en sociale kwaliteiten van een predi kant, terwijl deze zichzelf in de eerste plaats als een le raar ziet. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Bond van Nederlandse Predikanten heeft laten uitvoeren. De uit komsten werden deze week door de NCRV-radio be kend gemaakt. Predikanten vinden vooral kennisoverdracht, zowel in de preek als in pastorale gesprekken, zeer belangrijk. Als hun centrale taak zien zij de Schriftuitleg. Daarnaast vinden zij dat zij maatschappelijke problemen be spreekbaar moeten maken. Kerkeraadsleden daarentegen hechten vooral waarde aan sociale aspecten van het ambt. Een predikant moet zich maatschappelijk weten te bewegen, goede contac tuele eigenschappen hebben en in de gemeenschap een voorbeeldfunctie vervullen. Een evenwichtige per soonlijkheid is vaak een vereiste. Voor kerkeraden staat in de preek niet de kennisover dracht voorop, maar het maatschappelijk verbindend element. Een preek moet mensen met elkaar verbinden en pacificeren binnen de gemeenten. Preken die polari satie in de hand werken, zijn uit den boze. Door het ontbreken van functioneringsgesprekken hebben predikanten vaak geen goed zicht op de wijze waarop anderen hun functioneren beoordelen. Veel predikanten weten niet goed wat er van hen wordt ver wacht. Daardoor twijfelen zij eraan of zij ,,het wel goed doen". Ook ervaren predikanten hun werk als zeer versplin terd. Ze hebben het gevoel dat hun werk nooit af is. Veel predikanten vrezen dat ze vroeg of laat opgebrand zullen raken. Ook kerkeraadsleden delen die vrees: ,,We zitten nog niet met een overspannen predikant, maar het kan ieder moment gebeuren". Deze werkdruk wórdt volgens het onderzoek mede veroorzaakt doordat van predikanten wordt verwacht dat zij altijd beschikbaar zijn. Kerkeraadsleden maar ook predikanten zelf vinden dat „een dominee van ne gen tot vijf' niet kan. In een reactie vraagt ds. N.H. Kuiperi, secretaris van de Bond, of het onderzoek gevolgen moet hebben voor de opleiding en begeleiding van predikanten nu de we derzijdse verwachtingen zo ver uit elkaar lopen. In de reguliere contacten met de kerkgenootschappen zal hij deze zaak aan de orde stelle^. Zelf zou hij graag een vervolgonderzoek zien waarin de visie van uitgetreden kerkleden op de predikant wordt bekeken. Uit onderzoek in het buitenland is be kend dat kerkverlaters vaak gunstiger over de predikant dan over de kerk denken omdat zij de ambtsdrager vaak in crisissituaties hebben meegemaakt. Scriba wil clat christenen zelf kiezen voor rustdag Het verdwijnen van de zondag als officiële rust dag, de dag des Heren, zou volgens drs. Klaas van der Kamp wel eens 'louterend' kunnen werken. ,,Een christen moet dan kiezen. Je bent verplicht om voor je geloof je nek uit te ste ken. Net als de eerste chris tenen. Dat kan een loute ring zijn. Een scheiding der geesten. Nu kun je je ver schuilen, zonder dat je een keuze hoeft te maken. Dat kan dan niet meer". ZWOLLE KEES VAN OOSTEN/GPD De 35-jarige Van der Kamp is scriba van de provinciale kerk vergadering Overijssel en Flevoland, populair gezegd de hervormde bisschop in deze contreien. Daarvoor was hij predikant in Zwaagwesteinde en adjunct-hoofdredacteur van het Friesch Dagblad. Die journalistieke achter grond liet hem het betoog van mevrouw drs. A.W. Wamsteker, secretaris algemene zaken van de Nederlandse Hervormde Kerk, naar waarde schatten. De nieuwe baas in de Hervormde Kerk zei enkele weken geleden op een bijeenkomst van kerke lijke ambtsdragers in Zwolle, dat ze op termijn de zondag als verplichte rustdag ziet verdwij nen. In plaats daarvan komt er, denkt ze, een weekeinde dat naar believen kan worden inge vuld door een vrije vrijdag en zaterdag, of door het huidige weekeinde. Mevrouw Wamsteker maakte de aanwezigen in Zwolle er op attent dat christenen niet alleen een minderheid dreigen te wor den in ons land, maar ook, on eerbiedig gezegd, concurrentie krijgen van de islam. Veel nieu we inwoners zijn moslim en voor die categorie is vrijdag de heilige dag, zoals voor de joden de zaterdag en voor de christe nen de zondag. Velen schrikken als ze met die ft 41 Klaas van der Kamp: „Je bent verplicht om voor je geloof je nek uit te steken." ontwikkeling worden gecon fronteerd. 'Als ik in de provincie kom, merk ik dat velen, vaak trouwe kerkgangers, zich hier door bedreigd voelen. Mensen worden er angstig van. Ik vind dat overdreven, maar ik kan me er wel in verplaatsen'. Commerciëler Drs. Van der Kamp wijst er van zijn-kant op dat de zondag al veel van z'n.betekenis heeft ver loren. „Denk maar aan lente feesten, openingen van winkel centra op zondag, Pasar Gam bir. De zondag wordt steeds commerciëler". En juist daarom is er alle re den om terug te gaan naar de bron. De vraag waarom christe nen 's zondags naar de kerk gaan en die dag besteden aan bezinning en rust. En dan moe ten we denken aan de eerste christelijke gemeente. ,,'s Zondags kwamen christe nen bij elkaar om de opstan ding te vieren. Christus is im mers op zondag opgestaan uit de dood. Die gebeurtenis werd gevierd in huisgemeentes, vaak in de vorm van avondmaal. Dan kwam men samen om elkaar te bemoedigen. Christenen wer den immers vaak vervolgd. Pas in 321 na Christus heeft Consta- tijn de Grote er een officiële rustdag van gemaakt', legt Klaas van der Kamp uit. De zondag moet, aldus de Overijsselse kerkfunctionaris, weer worden gezien in dat licht en niet op één lijn worden ge plaatst met de sabbat. De sab bat is een verplichte rustdag na gedane arbeid, de zondag wordt gevierd als de dag van de op standing van Jezus, de eerste dag van de week. De zondag is dus eerder een dag van bezin ning dan een verplichte rustdag. Opstanding „Christus stond op zondag op uit het graf. God geeft daarmee aan dat de dood niet het laatste woord heeft. Na het leven is er een opstanding. Het leven is opgenomen in de eeuwigheid. Dat geeft mij rust. En de zondag is bij uitstek geschikt om dat te gedenken'. In de toekomst zal een chris ten, denkt Van der Kamp, uit z'n schulp moeten kruipen en ondubbelzinnig moeten kiezen voor de zondag als vrije dag, dag van bezinning. „De zondag heiligt ons. Je wordt er zelf ook door geheiligd. Als je niet voor een rustdag kiest, voor bezin ning en ontspanning, ga je ka pot. Dan raak je de band met God kwijt." GENEVEEPD LWF praat over plaats van het gezin mijn gemeente abnormaal", zei de Argentijnse predikante Mer cedes Garcia-Bachmann. Zij pleitte ervoor dat de kerken het ideaalbeeld van het gezin met vader, moeder en twee kinderen opgeven en oog krijgen voor an dere vormen van samenleven. Het bestuur besloot de verkla ring te herschrijven. Het LWF-bestuur nam una niem een resolutie aan waarin wordt aangedrongen op be rechting van de oorlogsmisda digers in Ruanda. Verder willen de lutheranen dat er permanen te vredestroepen van de VN ko men. Alleen met instemming van de internationale gemeen schap mogen deze troepen wor den ingezet. Het algemeen bestuur van de Lutherse Wereldfederatie heeft na uitvoerige debatten een ver klaring over het internationale jaar voor het gezin teruggeno men. Daarin werd het gezin de hoeksteen van de samenleving genoemd. Verscheidene be stuursleden protesteerden hier tegen. Zij wezen op het gevaar dat alleenwonenden of één-ou dergezinnen zich hierdoor bui tengesloten zouden kunnen voelen. Volgens prelaat Gerhard Röckle uit Stuttgart is meer dan de helft van de leden van zijn gemeente alleenstaand. Gemeten aan het gezinsbeeld in de ontwerp verklaring „is NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te De Krim P. Langbroek, kandidaat te Veenendaal; te St. Maartensdijk L.M. Jongejan, kandi- daatte Nieuw-Lekkerland. Aangenomen naar Utrecht als pred. voor bijz. werkz. (geestelijk verzorg ster t.b.v. de Stichting Henriëtte Swellengrebel, zorgcentrum voor ou deren) mevr. drs. S M.A. Wevers-van der Feltz, kand. te Doorn, thans werk zaam als vicaris voor het orgaan van bijstand voor het pastoraat in Verzor- gings- en Verpleeghuizen te Utrecht. Bedankt voor Aalsmeer(wijk zuid)- J.B. Alblaste Hazerswoude. Toegelaten tot de evangeliebediening mevr. H. de Greef, Stadhouderslaan 112,3583 JP Utrecht; K.L. Blom, J.W. Frisostraat 16,3583 JS Utrecht; J.S. Kortleve, Filipijnen 303, 3524 JM Utrecht. BEROEPINGSWERK Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar mevr. T.J. Braam, Dorpsstraat 97, 6681 BM Bemmel; J.J. Hinkamp, Grote Maote 80, 7123 CG Aalten; H.J. van Kapel, Gratenbogerd 29, 5311 GA Gameren; P. Langbroek, Roland Holstlaan 35, 3906 XA Veen endaal; E.B. Kok, Grensweg 1-A, 3849 MT Hierden; A.J. Renkema, Dollardstraat 9, 8226 GM Lelystad; J. de Visser, Boomstede 29, 3608 AB Maarssen; A.F.U. Braakman, Tolak- kerweg 165, 3738 JL Maartensdijk; N.J.P. Sjoer, De Fuik 2,3995 BH Houten. Per 1 januari 1995 beroepbaar J. Eertink, Dennenlaan 80, 7461 XK Rijssen. kandidaat te Amersfoort. Bedankt voor Axel, voor Berkel en Ro denrijs en voor Hoogezand-Sappe- meer (2e pred.plaats) J.F. de Haan te Arnhem. CHRISTELIJKGEREF. KERKEN Bedankt voor Bunschoten A. van de Weerd te Dordrecht-Centrum. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen te Lethbridge(Canada), te Meeuwen en te Nieuwerkerk(Zld) M. Karens, kandidaat te Zoetermeer. Aangenomen naar Hendrik-ldo-Am- bacht mr. W. Silfhout, kandidaat te Benthuizen, die bedankte voor Aagte- kerke, voor Aalburg, voor Benthuizen, voor Hoogvliet, voor Puttershoek, voor Rotterdam-Zuidwijk, voor Scherpen- zeel, voor Spijkenisse en voor Vlissin- gen. COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J. Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel. dag. 9 30- 11.30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR. Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties 071 -323508 Fam berichten 071-323508 Redactie071 -321921 ADVERTENTIES ma.-vrij van 08.30-17 00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vrij. van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel071 -128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) peracc.giro autom.bet, per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar ƒ329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12 00 uur. Tel. 071 -143241 HET WEER Wonderbaarlijk snel herstel c De atmosfeer beschikt over een ge voelige thermostaat, die wordt aan gesproken op dagen, dat het Eu ropese continent sterk wordt ver hit. Een effectieve manier om 'stoom af te blazen' is de vorming van stapelwolken en onweersbuien. In de nacht op dinsdag werden de len van Duitsland en Noordoost- Frankrijk verrast door typische warmte-buien, die waren ontstaan- na een dag met tropische tempera turen. Gisteren overdag viel ons land tenprooi aan de zon, die het kwik in het zuidoosten van het land opjoeg naar30 tot 32 graden. De westelijke kuststrook deed aardig mee met 28 a 29 graden als maxi mum. Het gevolg was een groot tempera tuursverschil met het relatief kou de Noordzeewater (15 graden). Dat leidde in de loop van de middag tot een zeewindcirculatie, die ontstaat als sterk verhitte lucht boven land opstijgten aan de grond wordt aan gevuld door koelere lucht van zee. Hier zien we de atmosferische thermostaat aan het werk op lokale schaal; dezeewind reikte niet ver der dan 10 tot 15 km. landin waarts. Vandaag werkt het afkoe lend mechanisme boven een veel groter gebied. De tropische tempe ratuur, die in eerste aanleg voor vandaag was gepland, werd afge blazen, warrt al vroeg op de dag had zich ten gevolge van de hitte boven West-Europa een 'ther mische' vore van lagedruk ge vormd. De zeelucht wordt nu in eens honderden kilometers landin waarts gezogen, zodat het snel ko Ier wordt. Vanmiddag of vanavond kan er op het grensvlak van de bin nenstromende Atlantische lucht nog plaatselijk onweer ontstaan. Niettemin herstelt de zomer zich wonderbaarlijk snel. Een nieuw hc gedrukgebiedneemt morgen bezit van de Noordzee en de frisse noordwestenwind neemt af bijbre- der wordende opklaringen. Het temperatuurniveau is niet onaardi met 19graden op het strand en 2' graden landinwaarts. Hetweertyp van vrijdag en zaterdag I ijkt wat oj de ontwikkelingen van de laMste dagen. Eerst warmt het snel op; met oostenwinden wordt het weer gemakkelijk 25tot 30graden. La ter ontstaat er een 'thermisch' la gedrukgebied met kans op een oi weersbui, zonderde mooi-weerpe- riode serieus aan te tasten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met België en Luxemburg: Vandaag eerst bewolkt en in het oosten enkele (zwa re) regen- en onweersbui en. Daarna droog en flinke perioden met zon. Koeler weer met op morgen maxi ma van 19 graden in west- Vlaanderen tot 24 in de Ardennen. Noord- en Midden-Frank- Vandaag in het oosten eerst nog zonneschijn; verder vanuit het westen bewolking en enkele re gen- of onweersbuien; vooral in de oostelijke de partementen kunnen som mige buien heftig zijn. Morgen overal droog en flinke perioden met zon. Maxima van 18 graden langs het Kanaal tot 28 rond Annecy. Portugal: Droog en veel zon. Maxima van 24 gra den aan de Costa Verde tot rond 30 in de Algarve; in het binnenland plaatselijk 36 graden. Madeira: Wolkenvelden, geleidelijk steeds meer zon. Droog. Maxima ongeveer 22 gra in het uiterste noorden naast zon ook geregeld wolkenvelden en middagtem- peraturen rond 20 graden. Elders veel zon; maxima langs de Costa's rond 30 graden, in het binnenland vooral in het zuiden plaatselijk 40 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilan den van tijd tot tijd veel wolken. Mid- dagtemperatuur oplopend tot ruim bo ven de 30 graden. Marokko: Westkust: Droog en overwegend zonnig, aan het strand vooral in de ochtend hier en daar mist of laaghangende bewol king. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 27 graden. Tunesië: Zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee tegen de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in de loop van de dag vooral in het oosten kans op een regen- of on weersbui. Verder flinke perioden met zon en droog. Morgen tijdelijk kans.op de Mistral. Maxima van circa 24 graden langs de Golf van Biskaje tot boven de 30 in de Provence en Lanquedoc. Mallorca en Ibiza: Droog en veel zon. Middagtemperatuur iets boven de 30 graden. Italië: In het noorden eerst nog veranderlijke bewolkt, elders flinke perioden met zon. Lokaal een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur vooral morgen op de meeste plaatsen 30 graden of iets ho ger. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon; op Corsica vandaag kans op een enkele regen- of onweersbui. Maxima met name morgen 30 graden of iets hoger. Griekenland en Kreta: Zonnig; morgen in het westen van Grie kenland kans op een onweersbui. Op de Egeïsche Zee waait een harde meest noordelijke wind. Maxima aan de stran den oplopend naar 32 graden, maar op de noordstranden op de Egeïsche Zee vanwege de wind enkele graden lager; maxima in het Griekse binnenland rond 35 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon. Langs de Turkse westkust waait een stevige noordenwind. Middag- temperAturen op veel plaatsen 30 gra den of iets hoger. Duitsland: Vandaag met name in het noordoosten nog flink wat zonneschijn; verder steeds meer bewolking en in de loop van de dag enkele, wellicht zeer zware regen- en on weersbuien. Morgen klaart het vanuit het westen weer op. Maxima vandaag van 27 graden rond Hamburg tot ruim boven de 30 in Sachsen en Beieren; morgen lagere temperaturen. Zwitserland: Vandaag veranderlijk bewolkt en enkele stevige regen- en onweersbuien. Morgen droog en perioden met zon. Middagtem peratuur eerst rond 30 graden, later en kele graden lager. Oostenrijk: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma rond 30 graden, maar vandaag in het noordoosten nog aanmerkelijk war- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DONDERDAG 30 JUNI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 22.0 Maan op 00.37 Maan onder 13.4 Waterstanden Katwijk Hoog water 08.54 21.17 Laag water 04.57 17.37 Weerrapporten 28 juni 20 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg half bew half bew. licht bew. half bew. half bew. Wenen onweer Zurich half bew Bangkok regen Buenos Aires onbew/ Casablanca half bew. Johannesburg zwaar bev Los Angeles onbew New Orleans ónbew. New York zwaar bev TelAviv onbew. Tokyo motregen Toronto half bew Vancouver onbew, verand 30 16 30 19 21 10 0.1 29 20 24,1 28 17 01 22 15 30 15 29 18 OJ 31 16 OJ 23 12 25 19 28. 16 Of 27 16 0.! 28 13 0! 30 17 36 16 01 26 17 OJ 27 14 OJ 32 20 OJ 20 15 e 32 21 01 25 20 OJ 26 12 Of 31 18 01 34 18 OJ 26 19 Of 30 31 OJ 25 14 OJ' 29 17 OJ 34 19 0! 28 16 Oü 34 26 O.O OJ 25 18 00 24 12 0,0 26 19 O.O 33 25 O.O 29 21 00 29 21 0.0 23 22 ÏOJ 25 17 00 29 OJ 20 13 00

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14