Maximum plichtsbesef, minimum aan fantasie Beeld in vijver van Architectuurinstituut Kinderziektes en EO kwellen Mysteryland h Heruitgave Stonesalbums: oude wijn in nieuwe zakken Cultuur&Kunst Nieuw Sinfonietta speelt werk Russische componisten 1 NSDAG 28 JUNI 1994 CHEF ANNEMIEK RUYGROK, 071 -356471PLV -CHEF JAN RIJSDAM, 071-356472 liddeleeuwse beelden op expositie isincenIn het Stedelijk Museum in Vlissingen is tot en met 9 :tober de expositie Middeleeuwse beelden uit het Utrechtse tharijnenconvent te zien. De tentoonstelling geeft een indruk n de houten religieuze beelden die aan het eind van de Mid- ileeuwen in de Noordelijke Nederlanden in kerken, kloosters i woonhuizen stonden, variërend van altaarstukken tot kleine iliëfjes. Door de beeldenstorm in 1566 en de religieuze omwen- ïling in het laatste kwart van de zestiende eeuw is veel beeld- iouwwerk verloren gegaan. Middeleeuwse religieuze beelden gfcjn om die reden zeldzaam. Bi Mï raziliaans festival in Amsterdam j AMSTERDAMIn Amsterdam vindt op 30 juni en 4 en 5 juli het 1 Jraziliaanse festival Viva Brasil plaats. De opening is in De Melk weg met een Bahia Night met Afro-Braziliaanse percussie. Het 1 rolgende programma speelt zich af in Paradiso. Daar treedt de iraziliaanse forró-formatie Fuzuê op in het voorprogramma van ley Matogrosso Aquarela Carioca. Het festival wordt afgeslo ten in het Escape Theater met optredens door de jazzformatie Bacan en de zanger Djavan. Aanvang telkens 21.00 uur. Weens Burgtheater houdt directeur wenen De omstreden Duitser Claus Peymann blijft tot 1999 aan als directeur van het Weense Burgtheater. Sinds zijn benoeming 'Chiü in 1986 is Peymann vooral in conservatieve kring omstreden doordat hij voor sommige Oostenrijkers schokkende stukken liet opvoeren van auteurs als Thomas Bemhard, Peter Handke en de in dit jaar overleden Werner Schwab. Rel in België rond herdenking Elsschot Antwerpen De inhuldiging van een herdenkingsbeeld voor schrijver Willem Elsschot vandaag in Antwerpen door de Belgi sche prins Laurent heeft aanleiding gegeven tot een kleine rel. De Belgische acteur Guido Lauwaert heeft in een open brief aan prins Laurent protest aangetekend tegen die officiële inhuldi ging, „temeer daar u vermoedelijk geen woord van Elsschot ge consumeerd hebt". Lauwaert vindt het onterecht dat de man die het idee leverde voor het beeld, journalist Johan Anthierens, bij de inhuldiging over het hoofd is gezien, evenals de Nederlandse Elsschotkenner Vic van de Reijt. Miro geveild voor 5,5 miljoen londen Op een veiling bij het Londense Christie's is gisteren een schilderij van Joan Miro voor 1,9 miljoen pond (een kleine 5,5 miljoen gulden) verkocht. Het gaat om het doek 'Personna- ges, oiseux, étoiles' uit 1946. De Spaanse schilder ontwikkelde in de jaren '20 een speelse, abstraherende vorm van het surrealis me. Op dezelfde veiling kwamen werken van Modigliani, Chagall, Degas, Renoir, Pissarro, Monet en Picasso onder de ha mer. Het 'Portret van Julie Bellelli' van Degas bracht bijna 634.000 dollar op, meer dan twee keer de richtprijs. Tenor Domingo naar Washington Washington Placido Domingo is benoemd tot artistiek direc teur van de Opera in Washington. Volgens een woordvoerder van het gezelschap treedt hij pas in 1996 officieel in functie, maar de 53-jarige Spaanse tenor houdt zich al vanaf nu met de programmering van de komende seizoenen bezig. Domingo volgt Martin Feinstein op, die in 1987 aantrad als artistiek direc teur en die volgend jaar als algemeen directeur aftreedt. Hij blijft optreden als zanger en dirigent bij verschillende gezelschappen. Schnittke-dag en wereldpremières AMSTERDAM ANP Nieuw Sinfonietta Amsterdam besteedt het komende seizoen veel aandacht aan componisten uit de voormalige Sovjetunie zoals Modeste Moussorgski, Gija Kantscheli, Alfred Schnittke en Dimitri Sjostakovitsj. Het 32 musici tellende kamermuziek- ensemble, dat onder leiding staat van Lev Markiz, heeft op nieuw verschillende premières op het programma staan. Theo /erbey maakte orkestbewerkin gen van Moussorgski's Kinder cyclus en van diens Liederen en dansen van de dood, die beide bun wereldpremière beleven. Ook wordt een bewerking door Verbey van de liedcyclus Zon der zon uitgevoerd. Kantscheli's cyclus Leben ohne Weihnacht beleeft zijn Nederlandse pre mière, evenals Devils trills van de Armeniër Kasparov en Mu ziek voor veertien strijkers van de Ossetische Koenakova. Expositie over Mondriaan senior in Amersfoort Pieter Cornelis Mondriaan senior (1839-1921) maakte vele gedenk- en feestplaten. foto gpd Het Mondriaanhuis in Amersfoort wijdt onder de titel Mondriaan Senior t/m 4 september een tentoon stelling aan de vader van de schilder Piet Mondri aan. Pieter Cornelis Mon driaan senior (1839-1921) leidde van 1869 tot 1880 de eerste christelijke school in Amersfoort. Bij zijn komst koesterde hij grote politie ke en educatieve ambities, die hij in rook zag opgaan. Zonder zijn beroemde zoon zouden we van Se nior, naast onderwijzer een technisch verdienstelijk te kenaar en lithograaf, waar schijnlijk nooit iets verno men hebben. amersfoort godert van golmjon Het Bestuur der School voor Chr. Nat. Onderwijs had in 1869 het genoegen de lezers van de 'Amersfoortsche Courant' ter 'algemeene kennis' te brengen van de opening op maandag 31 mei van een christelijke school in Amersfoort. Op die datum zou, 'zoo de Heer het wilde', de 'WelEdele Heer G.P. Mondriaan van 's Hage alsdan zijne betrek king als Hoofd-Onderwijzer aanvaarden'. Maar de Heer wilde het niet zo, want als gevolg van 'eene ongedachte omstandigheid' zag het bestuur zich genoopt de opening een dag op te schuiven naar dinsdag 1 juni. De zojuist tot hoofdonderwij zer benoemde Cornelis Pieter Mondriaan senior uit Den Haag (in de advertentie had de zetter de C abusievelijk voor een G aangezien) werd de vastberaden pionier van de eerste christelij ke school in Amersfoort. De twee leslokalen waren onderge bracht in twee panden aan de Kortegracht, dezelfde panden waar nu het Mondriaanhuis is gevestigd. Toen Pieter Cornelis Mondri aan en zijn vrouw zich op 26 ju ni 1869 in Amersfoort vestigden, was juist de schoolstrijd weer opgelaaid. De antirevolutionaire voormannen Groen van Prin- sterer en Abraham Kuyper, met wie Mondriaan senior persoon lijke contacten onderhield, von den in de jonge hoofdonderwij zer een ijverig en loyaal mede stander, die voor het christelijk onderwijs in de Amersfoortse regio en de westelijke Veluwe- zoom zijn sporen zou verdie nen. Zowel in zijn educatieve als politieke ambities bracht Amersfoort de hoofdonderwij zer voornamelijk teleurstelling, reden waarom hij elf jaar later verbitterd een baan als hoofd onderwijzer in Winterswijk aan vaardde. Zijn naam zou onge twijfeld in totale vergetelheid zijn weggezakt als zijn vrouw in 1871 niet het leven had ge schonken aan een zoon, de later wereldberoemde schilder Piet Mondriaan. Lithokuns In het geboortehuis van de schilder de familie woonde boven de leslokalen geeft een expositie, verdeeld over drie za len, een beeld van het familiele ven van Mondriaan junior in Amersfoort, waar hij tot zijn zesde jaar woonde. Behalve aan het christelijk onderwijs wijdde Mondriaan senior zich aan de teken- en lithokunst, die hij ge heel in dienst stelde van zijn godsdienstig-politieke, educa tieve en royalistische idealen. Trouw aan God, Vorstenhuis en Vaderland vormde in zijn anti- revolitionaire wereldbeeld de dragende peiler voor een deugdzaam leven. De oude Mondriaan maakte vele gedenk- en feestplaten. Onder andere van de dood van Nieuw Sinfonietta besteedt bijzondere aandacht aan de in Hamburg wonende Russische componist Alfred Schnittke, die dit jaar zestig wordt. Aan hem wijdt het ensemble begin de cember in het Utrechtse Mu ziekcentrum Vredenburg een Schnittke-dag. Daarop wordt zijn vierde symfonie en zijn Konzert für Chor uitgevoerd (met het Nederlands Kamer koor). Het concert wordt voor afgegaan door lezingen en een forumdiscussie. Voor het eerst gaat Nieuw Sinfonietta samenwerken met andere ensembles. Zo staat het orkest komend seizoen samen met het Nederlands Blazersen semble, het Nederlands Kamer koor en de Houdini's op het po dium. Naast de eigen serie in het Amsterdamse Concertge bouw verzorgt Nieuw Sinfoniet ta ook series in Rotterdam, Eindhoven en Enschede. rotterdam louis du moulin Oude wijn in nieuwe zakken. Aan de vooravond van hun zo veelste come-back passen The Rolling Stones die aloude truc toe met de speciale heruitgave van acht albums: 'Sticky Fin gers' (1971), 'Exile On Main Street' (1972), 'Goats Head Soup' (1973), 'It's Only Rock 'n Roll' (1974), 'Black And Blue' (1976), 'Some Girls' (1978), Emotional Rescue' (1980) en 'Tattoo You' (1981). Elke keer dat de heren muzi kaal iets nieuws hebben te mel den verzinnen ze van alles erbij om de financiële score zo ver mogelijk op te voeren. Zo ook nu bij hun hereniging (zonder Bill Wyman) in het kader van het op stapel staande album "Voodoo Lounge' met daaraan gekoppeld de zoveelste wereld- toemee, die op 1 augustus in Washingtons RFK Stadium be gint. Omdat van het uitbrengen van alleen een single ('Love Is Strong', die zojuist is gelan ceerd) niet meer voldoende wordt verwacht is dit keer te ruggegrepen op (ruwweg) de eerste tien jaren 'na Decca' die acht studio-albums hebben op geleverd. Met de heruitgave van dit deeloverzicht weet Virgin, de maatschappij die voor een as tronomisch bedrag de rechten van alle Stones-muziek vanaf 1971 overnam van Sony, zich verzekerd van een afzet die waarschijnlijk hoger ligt dan die van de verse troetelschijf. Tenzij natuurlijk "Voodoo Lounge' een ouderwetse klap per wordt, dat kan. Maar de groepsgeschiedenis leert al van af de vroege jaren tachtig dat de verkopen van nieuw Stones-re pertoire sterk achterblijven bij de belangstelling voor de band in het algemeen en hun concer ten in het bijzonder. Een gou den plaat (50.000 exemplaren) binnenhalen met een actuele langspeler lukt in het gunstigste geval maar net. Re-releases worden als het even kan extra aantrekkelijk ge maakt en daarop maakt deze serie van acht geen uitzonde ring. Om tc beginnen is alle muziek 'digitally remastered' door Bob Ludwig. Als gevolg van die speciale behandeling bezitten de acht albums volgens Virgin nu een 'superieure dyna miek' ten opzichte van de vroe gere uitgaven. Dat klopt wel, maar die meerwaarde moet ook weer niet worden overdreven. Bij de hele 'poetscampagne' zijn welbeluisterd slechts enkele verrassende verrijkingen naar voren gekomen. Zoals een on vermoed subtiel ritme-gitaartje in "Sweet Virginia' op de voor malige dubbelelpee 'Exile On Main Street'. De hele operatie heeft geen nieuwe songs aan het licht ge bracht; sommige nummers zijn wel iets langer geworden. 'Sla ves' bijvoorbeeld, van het al bum 'Tatto You' kent thans een lange saxsolo van Sonny Rollins. De CD-hoes van het 'collectors-album' van The Stones: extra aantrekke lijk gemaakt. In de oorspronkelijke versie was die fraaie bijdrage wegens 'ruimtegebrek' flink ingekort. Vanzelfsprekend speculeren The Stones erop dat elke lief hebber zo happig zal zijn om de hele handel te kopen. Wie dat doet bezit zonder meer een foto gpd brok essentiële rockgeschiede- nis, maar moet ook weten dat Mick Jagger en de zijnen eerder al meesterwerken als 'Beggar's Banquet' (1968) en 'Let It Bleed (1969) produceerden. En dat de acht albums lang niet allemaal toppers zijn. rotterdam anp In de vijver van het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) in Rotterdam wordt deze week een grote stalen sculptuur van Auke de Vries geplaatst. Daarmee wordt ruim een jaar na de opening ervan de directe omgeving van het NAi gecompleteerd. Het beeld is tien meter hoog, 35 meter lang en 25 ton zwaar. Het wordt aangeduid als het Museumparkbeeld. Deze maand wordt ook het Maasbeeld van Auke de Vries (in de volksmond „de waslijn") langs de Maas bij de Willemsbrug teruggeplaatst. Het NAi wijdt aan de Rotterdamse beelden van De Vries in de zolderzaal een tentoonstelling, die zaterdag wordt geopend en tot 3 september duurt. Een jaar geleden begon het instituut samen met de Rotterdamse Kamer van Koophandel een inzameling voor De Vries' Museumparkbeeld. Die actie heeft 515.000 gulden opgebracht. Bijdragen kwamen van de mysteryland louis du moulin Elke nieuwe staat heeft er last van: onvoorziene kinderziektes. Zo ook Mysteryland, het op de Maasvlakte gelegen rijk van Ko ning House dat het afgelopen weekeinde uitbundig zijn onaf hankelijkheid vierde. Er ging daar vanaf vrijdagmiddag zo veel mis dat het een klein won der mag heten dat er geen op stand uitbrak. De duizenden onderdanen van de razendsnel le dansdictator slikten evenwel alles: niet alleen de soms flinke tekortkomingen in zijn rege ringsbeleid, ook heel wat geest verruimende pillen. Mysteryland, een soort kam pement aan het uiteinde van de Nieuwe Waterweg waar house- liefhebbers aller gezindten zich maar al te graag 48 uur lang ver enigden, is vandaag alweer on vindbaar. Maar volgend jaar zal het er hoogstwaarschijnlijk in eens weer zijn. Althans dat was aanvankelijk de bedoeling van de organisatoren. Vandaar hun optie op het terrein voor vijf jaar. Na dit weekeinde zijn ze echter wel een tikkeltje voor zichtiger geworden omdat de belangstelling voor hun ambi tieuze geesteskind ietwat tegen viel: ongeveer 15.000 betalende bezoekers, beduidend minder dan was gehoopt en net onder het oorspronkelijke 'break even point' (op een begroting van 1,2 miljoen gulden). Dat financiële omslagpunt is de afgelopen dagen nog verder verhoogd, omdat de Noordhol landse bedenkers op de Maas vlakte tegen talloze onvermoe de hindernissen zijn opgelopen. Zoals bijvoorbeeld het veel te rulle zand, dat noopte tot het la ten aanrukken van zo'n 5000 metalen rijplaten. Of het graven van 15 kilometer geulen voor al le mogelijke leidingen. Dan was er de tijdens de aan loop veroorzaakte stormschade. - Met name aan het kapitale NA SA-videoscherm van tien bij vijftien meter, dat vrijdagavond zomaar ineens kapot woei. Als gevolg hiervan draaide de recht streekse uitzending van Neder- land-België in Orlando zater dagavond uit op een farce: in de Thunderdome moesten de vele Oranjeklanten zich behelpen met een noodvoorziening die veel weg had van een stuk bon te was dat veel te vaak met een verkeerd middel was gewassen. Temidden van alle huishou delijke knelpunten werd de or ganisatie ook nog eens gecon fronteerd met een felle tegen- campagne van christelijke groe peringen die onder het geza menlijke motto 'Naar House' probeerden de bezoekers te redden van de duivel, volgens hen de grote regisseur achter deze subcultuur. Dat deze pre dikanten allang geen naïeve doetjes meer zijn kon bij de in gang al worden opgemaakt uit lepe, in typische house-kleuren gedrukte flyers met teksten als 'Join the eternal party, get saved by Jesus Christ'. Des te meer aan het loos gaan op allerhande pillen. Zonder is ook leuk, stond er ook nog ver meld op de handgeschreven af fiches van Safe House, de con trolepost van het Adviesburo Drugs. Maar dat leek toch een minderheidsstandpunt onder het jonge feestvolk. Want on danks het grondig fouilleren van iedereen bij de ingang op XTC en andere verboden roes middelen werd het voornoemde testbureau aldoor omringd door een dikke laag gebruikers. En dat waren dan nog alleen dege nen die 2,50 gulden per test) Een bezoeker aan het mega-housefestival dat afgelopen weekeinde op de Maasvlakte werd gehouden is duidelijk onder de indruk van het festijn. De 'house-dreunen' werden zelfs in de stad Rotterdam gehoord. foto anp op veilig wilden spelen. niet van andere house-manifes- dering was geen sprake. Wat golden oldies, hardcore) naast Alles voor die hypnotiserende taties onderscheiden. De alge- wel bijzonder was: de presenta- elkaar. Alleen de 'gabbers' had- beat en ieder voor zich, in dat hele sfeer was best opgeruimd, tie door zo'n 60 dj's van allerlei den daar moeite mee en lieten opzicht heeft Mysteryland zich maar van een massale verbroe- subgenres (als ambient, mellow, dat soms ook blijken. Willem de Zwijger, van de Unie van Utrecht en voor de kroning van koningin Wilhelmina. Het zijn uiterst nauwkeurige fijne lijntekeningen die van een hoge plichtsbetrachting en een mini mum aan verbeeldingskracht getuigen. Een relatie met het kunstenaarschap van Mondri aan junior valt daarin niet te be speuren, of het zou de streng heid moeten zijn waarmee bei den aan hun artistieke oeuvre uitdrukking hebben gegeven. Met de school, de school strijd, de politiek en zijn per soonlijke carrière was Mondri aan senior te druk om zich in de eerste Amersfoortse jaren al te veel om zijn zoon te bekomme ren. De jeugd en het gedachten- goed van de schilder werden voornamelijk ingekleurd door zijn moeder. Wat dat betreft is het jammer dat het accent van de tentoonstelling onevenwich tig zwaar op de vader rust, ter wijl de misschien wel cruciale bron voor juniors latere kunste naarsschap in de persoon van de moeder moet worden ge zocht. 'Mondriaan Senior' in het Mondriaanhuis, Kortegracht 11Amersfoort duur tot 4 sep tember. De expositie is te be zichtigen: di t/m vr 10-17 uur, za en zo 13/17 uur. Zes conservatoria krijgen '2de fase' utrecht. gpd Staatssecretaris Cohen (onder wijs) wil zes Nederlandse con servatoria voor de felbegeerde tweede fase-studiebevoegd heid' in aanmerking laten ko men. Vier conservatoria in de Randstad (Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Amsterdam) en twee daarbuiten (conservatori umclusters van Arnhem, Zwolle en Enschede en van Tilburg en Maastricht). De conservatoria zullen echter een maximum aantal studenten mogen toela ten, afhankelijk van het studie pakket per conservatorium. De staatssecretaris weerlegt hiermee het advies van de Raad voor de Kunst dat de tweede fa se slechts aan twee muziekin stellingen wilde toewijzen: aan Amsterdam en Den Haag. Ook verlaat hij een nog ouder advies, dat van de 'commissie Van Beers', waarin slechts vier con servatoria met een volledig, hoogwaardig onderwijspakket in aanmerking zouden mogen komen. In feite werd gedoeld op de vier Randstedelijke opleidin gen die, gelet op het hoge ni veau van docenten en afgestu deerden en hun plaats in hun rijke artistieke stedelijke omge vingen, hun sporen ruim schoots hebben verdiend. gemeenten Rotterdam en Amsterdam, De Mondriaan Stichting, het Rotterdamse bedrijfsleven, particuliere fondsen in Rotterdam, bezoekers van de NAi-voorbe- zichtingingsdagen in 1993 en relaties van het instituut. Het Museumparkbeeld wordt zaterdag officieel ont huld. Vrijdag is de jaarlijkse Dag van de Architectuur. Op die dag en tijdens het aansluitende weekeinde is het NAi gratis toegankelijk en vinden er speciale activitei ten plaats. Decors Noach in Nieuwe Kerk amsterdam anp De 75 decorstukken en to neeldoeken die kunstenaar Ka- rel Appel voor de opera Noach van Guus Janssen en Friso Ha verkamp heeft ontworpen, wor den van 15 juli tot en met 25 september tentoongesteld in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Schetsen, ontwerpen en voor studies zijn nog tot 17 juli in het Amsterdamse Stedelijk Muse um te zien. Noach, een produktie van De Nederlandse Opera (DNO), ging op 17 juni in de Stadsschouw burg in de hoofdstad in premiè re en heeft vijf uitverkochte voorstellingen beleefd. DNO vindt dat Noach dusdanig suc ces had, dat zij overweegt de opera in een later seizoen op nieuw op het programma te zetten. Rudi Fuchs, directeur van het Stedelijk Museum, zal de expo sitie in de Nieuwe Kerk inrich ten. De Technische Organisatie Muziektheater heeft de decor stukken en toneeldoeken ver- De Antwerpse burgemeester H.B. Cools steunt een kandida tuur van Rotterdam om in 2001 de Culturele Hoofdstad van Eu ropa te worden. Hij is bereid het Rotterdamse gemeentebestuur met raad en daad terzijde te staan om de kandidatuur aan nemelijk te maken bij de Eu ropese cultuurministers. Vorig jaar was Antwerpen de Culture le Hoofdstad. De Scheldestad trok toen viermaal zo veel toe risten als in andere jaren: tien miljoen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19