'Missie werkt als een boemerang' Kerk Samenleving DINSDAG 28 JUNI 1994 HET WEER BEROEPINGSWERK Vaticaan tegen handelembargo's NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Oene J. Niesing te Genemuiden. Aangenomen naar Vlaardingen J.E. de Groot te Gorinchem. Bedankt voor De Bilt (wijk 1) G. van Gogh te Besoyen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Arnhem (part-time) (predikant voorde missionaire toerustingen evangelisatie) mevr. drs. A.H. Westra, kandidaat te Duiven, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Heemse (bei den part-time) J.W. Overvliet en mevr.N.Th. Overvliet-van der Veen te Nagele en Tollebeek(bei- den part-time); naar Hollum(Ame- land) (beiden part-time) mevr. drs. J.M. de Valk-Boerma te Krim pen aan de Lek(part-time) en drs. C.H. de Valk. kandidaat te Krim pen aan de Lek; naar 's-Gravenha- ge-Oost R. Hoekstra te Broekster- woude. Beroepbaarstelling mevr. drs. A.H. Westra, kandidaat te Duiven. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJG. Aangenomen naar Zeist A.H. Driest te Buitenpost. Naar Rou- veen H.M. Smit te Uit- huizermeeden, die bedankte voor Groningen-Zuid (2e pred. plaats) en voor Assen-Zuid; naarOmmem R.Th. Pos te Zuidhorn. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zwolle H.R. Weij te Amsterdam-Noord. Bedankt voor Zeist R. van Beek te Veenendaal (Pniëlkerk). GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen te Capelle aan den IJs- sel-West, "s-Gravenzande, te Oud- Beijerland en te Zwolle M. Karens te Zoetermeer; te Westkapel Ie en te Zwijndrecht A. Vermeij, kandi daat te Ridderkerk; te Katwijk aan Zee, te Klaaswaal en te Moerka- pelle M. Karens, kandidaat te Zoetermeer. Aangenomen naar Zwijndrecht A. Vermeij, kandidaat te Ridderkerk, die bedankte voor Amsterdam- Noord. voor Haarlem, voor Rand- burg(Z.Af.), voor Ridderkerk-Slik kerveer, voor Rotterdam-Alexan- derpolder, voor Sint Annaland en voor Westkapel Ie. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Vroomshoop J. Scholtenste Muntendam. Paus Johannes Paulus II wil dat om humanitaire redenen het handelsembargo tegen Irak wordt herzien. Dit heeft de mi nister van buitenlandse zaken' van het Vaticaan, kardinaal An- gelo Sodano, gisteren tegen Tareq Aziz, vice-premier van Irak. Aziz, een christen, is in Ro me om het Vaticaan te informe ren over de gevolgen van het embargo, dat in augustus 1990 werd afgekondigd nadat Irak het buurland Koeweit was bin nengevallen. Enkele dagen geleden bekriti seerde de paus het embargo te gen Cuba, zoals hij ook dat te gen Servië minder gewenst acht. In het algemeen is het Va ticaan tegen embargo's omdat hierdoor vooral de zwaksten in de samenleving worden getrof fen. Het Vaticaan heeft vier jaar geleden kritiek geuit op Iraks in vasie van Koeweit, maar keerde zich fel tegen de oorlog onder leiding van de Verenigde Staten tegen Irak. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON Kerk voert actie tegen werkloosheid in Ter Apel ASSEN/GRONINGEN GPD Door reorganisaties en be drijfssluitingen verliezen vele mensen in Ter Apel htm baan. Zo sluiten de spellenfabriek MB en het Navo-depot bin nenkort voorgoed hun deuren, terwijl bij aardappelmeelfa briek Avebe in Ter Apelkanaal het voortbestaan van twee honderd banen hoogst onze ker is. De Raad van Kerken is erg bezorgd over de ontstane situatie en ontplooit allerlei activiteiten om de problemen onder de aandacht te krijgen. In de winkels en in de ker ken van Ter Apel liggen sinds vrijdag handtekeningenlijsten. Door het invullen van deze lijsten kunnen de inwoners van Ter Apel, waarvan onge veer dertig procent werkloos is, hun ongenoegen laten blij ken over de groeiende werk loosheid in het dorp. Het ini tiatief voor deze actie, die een onderdeel vormt van een heel actieplan, komt van plaatselij ke leden van de Nederlandse Raad van Kerken. „De predikanten van de vier deelnemende kerken hebben afgelopen zondag een kansel- boodschap uitgesproken waarbij de problematiek uitge breid aan de orde is geko men", zegt predikant J. Strijbis van de hervormde kapelge meente. Ook stonden de pre dikanten zaterdag in een kraam op de jaarlijkse rom melmarkt in Ter Apel. De rooms-katholieke parochie, een gereformeerde kerk en twee hervormde gemeenten staan samen op de bres voor het groeiende leger werklozen. ..We proberen door middel van allerlei acties meer rucht baarheid te geven aan de pro blemen die gepaard gaan met de economische recessie", verklaart ds. W.R. van der Zee, algemeen secretaris van de Raad van Kerken. De Raad. waarvan alle grote Nederland se kerkgenootschappen deel uit maken, krijgt door de ver slechterde economische ont wikkeling steeds meer hulp- aanvragen te verwerken. Ook in het Noorden is de druk op kerkgenootschappen, en daar mee de hulpverlening, toege nomen. Zo ontplooide domi nee C. Kolkman uit Sleen vorig jaar initiatieven om in nood verkerende boeren een hart onder de riem te steken. De actie in Ter Apel loopt vooralsnog naar wens. „Veel mensen zetten hun handteke ning op de handtekeningen lijsten en daarnaast besteden de media veel aandacht aan de activiteiten. We zijn bij voorbeeld al enkele malen op televisie geweest", zegt predi kant J. Strijbis. Donderdag be leeft de actie in Ter Apel haar apotheose. Dan reist een dele gatie van de kerkgenootschap pen naar Den Haag om minis ter De Vries een petitie aan te bieden. Hierbij wordt getracht de minister te bewegen om zich persoonlijk op de hoogte te laten stellen van de deplora bele situatie in Ter Apel. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: B M. Essenberg. G P Arnold (adj). J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Ma|oor. Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D. Paauw, tel. dag 9 30- 11.30 uur071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam berichten 071 -323508 Redactie071 -321921 Zwoel zomerweer CMBR vormt denktank voor religieuzen met een opdracht in de Derde Wereld HEINZ Voor hoge temperaturen kunt u de ze week in eigen land terecht. De uitloper van het Azorenhogedruk- gebied, die gewoonlijk over het Middellandse Zeegebied ligt, neemt de komende dagen een veel noordelijker positie in en dat heeft zomerse gevolgen; met uitzonde ring van donderdag doet het tem- peratuurniveau nogal Zuideuropees aan. Maandag was er in de kustpro vincies nog weinig te merken van deze subtropische ontwikkelingen; er heerste aangenaam, probleem loos zomerweer. De combinatie van een matige westenwind en regel matig overdrijvende wolkenpartijen liet geen hogere temperaturen toe dan 19 tot 22 graden. Toch lag de echte warmte niet ver over onze oostgrens al op de loer. Een groot deel van de Centraaleuropese lan den kreeg te maken met tropische temperaturen van 30 tot 35 gra den. Die warmte reikte al bijna tot Zuid-Limburg, waar 28 graden werd genoteerd. Het centrum van hogedruk is vandaag opgeschoven naar Noord- Duitsland; de wind krijgt een oost component en de zeer warme luch vloeit geleidelijk over het land uit, Een smalle kuststrook kan in de middag wat afkoelen door een in vallende zeewind. Vanavond is hei nog lang zwoel-warm, een verspre de onweersbui is niet uitte sluiten Morgen wordt het nog een stukje warmer; dat betekent in een groot deel van het land tropische om standigheden bij 30 graden en meer. Tenminste, als een naderen de hitte-storing de zon de tijd om het land maximaal te Afgelopen zaterdag bleef de wachte hitte uit, omdat er al op de dag onweersbuien opzetten. Nu lijken de kansen op een tropische dag groter en wordt de meeste buienactiviteit pas in avond of nacht voorzien. Achter storing draait de wind op donder dag naar west. Het wordt dan zienlijk koeler, maar de brekende bewolking wijst al weer op een nieuw hogedrukgebied. De ratuur, die tijdelijk terugvalt naar een niveau van 20 tot 25 graden, gaat tegen het einde van de week weer vlot omhoog, zodra de wind naar het oosten draait. In een mooie volzin kan secretaris Gerard Verstijnen van het Centraal Missionair Beraad Religieuzen (CMBR) de po sitie van zijn organisatie schetsen. „Het CMBR heeft van de Konferentie Neder landse Religieuzen de taak gekregen om de missionai re beweging te ondersteu nen en te stimuleren, nieu we ontwikkelingen te sig naleren, zowel in Neder land als in het Zuiden, en op basis daarvan een geza menlijk beleid uit te stip pelen en te doen uitvoe ren." Maar hij kan het ook korter. „Het CMBR is dus vooral beleidsvormend. De denktank, zeg maar." OEGSTGEEST MONIQUE VAN EEDEN Alle religieuzen van Nederland hebben zich verenigd in de Konferentie Nederlandse Reli gieuzen. Daarbinnen is het Centraal Missionair Beraad Re ligieuzen de officiële missionai re werkgroep. Het CMBR be staat nu bijna 30 jaar. De op richting kwam destijds direct voort uit de vorming van de Ne derlandse Missieraad (NMR), een verbond van alle (katholie ke) missie-organisaties in Ne derland. Om binnen die NMR de ordes en congregaties te ver tegenwoordigen, werd het CM BR in het leven geroepen. De tien leden van het CMBR worden benoemd door de Kon ferentie Nederlandse Religieu zen. Zij komen uit drie geledin gen: die van de zusters, de broe ders en de priesters. De vier zusters, drie broeders en vier priesters komen één keer per maand bij elkaar. De voorberei dende en uitvoerende werk zaamheden laten zij over aan de drie medewerkers van het se cretariaat in Duinzicht. „Dat komt dus vooral neer op het schrijven van rapporten en be leidsteksten", vertelt Verstijnen. „Er zijn verslagen van buiten landse reizen en van studie dagen. Verder geven we de kwartaalverhalen uit, om de achterban regelmatig op de hoogte te houden. De grote lij nen van de beleidsplannen staan in de visie- en beleidsno ta's." Ter illustratie legt Verstijnen verschillende brochures op ta fel. Eén daarvan is 'Wat heet missie?', de 'visie- en beleidsno ta van het CMBR voor de jaren negentig'. In de tweede helft van de jaren tachtig was 'missie in zes continenten' het centrale begrip. Vroeger was missie goe de werken doen in het Zuiden, maar langzamerhand ontdekten de religieuzen dat er ook in het vaderland veel werk te doen is. En wel op twee gebieden. Ener zijds moeten de mensen in de rijke landen worden geïnfor meerd over de problemen in BOES HET WEER IN EUROPA België en Luxemburg: Eerst vrij zonnig en warm. In de loop van morgen toe nemende kans op enkele forse regen- en onweers buien. Middagtempera- tuur rond 30 graden, aan de kust bij zeewind koeler. Noord- en Midden-Frank- Veel zon met in'het oosten een kleine kans op een on weersbui. Morgen wordt het in de westelijke helft bewolkt en vallen er enke le pittige regen- en on weersbuien. Maxima van daag van 24 graden vlak bi| zee tot iets boven de 30 op veel andere plaat sen; morgen in het westen aanmerkelijke afkoeling. Portugal: In het zuiden flink wat zon, vooral in het uiterste noorden enke le wolkenvelden. Droog. Middagtempe- ratuur langs.de westkust tussen 22 en 27 graden, langs de zuidkust rond 30 en in het binnenland plaatselijk 35 gra- Madeira: Wolkenvelden, nu en dan ook zon Vrij wel overal droog. Maxima ongeveer 22 graden. Spanje: In het noordwesten wolkenvelden en middagtemperaturen rond 20 graden. Elders veel zon; maxima langs de Cos ta's rond 30 graden, in het binnenland vooral in het zuiden plaatselijk 40 gra- Canarische Eilanden: Droog en vrij zonnig, aan de noordkant van de eilanden van tijd tot tijd veel wol ken. Middagtemperatuur oplopend tot ruim boven de 30 graden. Marokko: Westkust: Droog en overwegend zonnig, aan het strand in de ochtend hier en daar mist. Middagtemperatuur bij wind van zee ongeveer 26 graden, landin waarts veel hoger. Tunesië: Vrij zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 29 graden, landinwaarts plaatselijk 40 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en in het oosten nog een kleine kans op een regen- of on weersbui. Morgen wordt de kans op bui en in de westelijke departementen iets groter. Maxima vandaag op de meeste plaatsen iets boven de 30 graden, mor gen in het westen aanmerkelijk koeler. Mallorca en Ibiza: Droog en flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur iets boven de 30 gra den. Italië: Veranderlijke bewolking en plaatselijk een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur op de meeste plaatsen 30 gra den of iets hoger. Corsica en Sardinië:. Perioden met zon en op Corsica kans op een enkele regen- of onweersbui. Maxi ma vandaag van 25 graden op Corsica tot 30 hier en daar op Sardinië. Griekenlanden Kreta: Zonnig. Op de Egeïsche Zee waait een harde meest noordelijke wind. Maxima aan de stranden oplopend naar 32 gra den, maar op de noordstranden op de Egeïsche Zee vanwege de wind enkele graden lager; maxima in het Griekse bin nenland rond 35 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon. Langs de Turkse westkust waait een stevige noordenwind. Middag- temperaturen rond de Dardanellen circa 30 graden, ten oosten van Antalya nog iets hoger. Duitsland: In het noorden overwegend zonnig, naar het zuiden toe meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Morgen la ter op de dag ook in het westen toene mende kans op onweer. Maxima meest tussen 30 en 35 graden, maar vandaag in het uiterste noorden ongeveer 26 gra- Zwitserland: Perioden met zon en enkele verspreide regen- of onweersbuien. Middagtempe ratuur tussen 26 en 32 graden Oostenrijk: Flinke zonnige perioden en vooral mor gen kans op een lokale regen- of on- weersbuie. Zeer warm met maxima meest tussen 30 en 36 graden. Polen: Zonnig en warm met maxima op veel plaatsen tussen dg 30 en 35 graden. Langs de Oostzee veel koeler: H h°8ed Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN WOENSDAG 29 JUN11994 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 22 0 Maan op 00.17 Maan onder 12.J Waterstanden Katwijk Hoog water 08.08 20.32 Laag water 04.07 16.35 Weerrapporten 27 juni 20 uur: Amsterdam half bew De Bilt half bew Deelen licht bew. Eelde half bew. Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Cyprus Dublin Innsbruck half bew. Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locamo regen Londen onbew Luxemburg half bew. Madrid onbew. licht bew. Split Stockholm Warschau Wenen Zünch Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv Tokyo half bew. winds1 0 licht bew. zzw2 licht bew. w5 lichtbew. ono3 licht bew. nno 4 half bew 11 licht bew half bew half bew 29 20 O.O 35 20 O.O 27 15 O.O 25 23 31 23 21 13 31 23 27 14 03 19 13 10.0 31 20 O.O 26 16 32 15 23 14 O.O 25 19 30 16 24 18 160 26 13 29 17 00 33 13 27 16 27 14 31 22 25 13 9.0 32 22 23 17 0.1 26 13 26 16 33 16 28 20 3.0 30 20 23 15 30 15 33 19 O.O 29 16 35 27 het Zuiden, omdat die voor een groot deel veroorzaakt worden door het Noorden. „Door ons, dus." Anderzijds wonen niet al leen in het Zuiden mensen die hulp nodig hebben. Ook in Ne derland wonen mensen die in de verdrukking zitten, vooral in de oude wijken van grote ste den. De loutere aanwezigheid van religieuzen kan hier veel goed doen. Dit werk wordt Ur ban Mission ('stedelijke missie') genoemd. Vooral jonge theolo gen voelen zich aangetrokken tot dit werk, dat ligt op het snij vlak tussen kerk en maatschap pij. Voor de jaren negentig wordt als belangrijkste taak gezien: het bouwen aan een echte multi culturele samenleving, waarin recht wordt gedaan aan ieder een. Verstijnen citeert de Duitse filosoof Peter Sloterdijk: „Per slot van rekening is iederéén immigrant. Het maakt niet uit of je vanuit een ander land bin nenkomt of vanuit de baarmoe der." Natuurlijk wordt het CMBR niet helemaal in beslag geno men door het werk voor men sen die in Nederland wonen of willen gaan wonen. De relatie met het Zuiden neemt nog steeds een belangrijke plaats in. De missionarissen van de jaren negentig weten dat zij niet de enigen zijn die belangrijke din gen te melden hebben. In de landen van het Zuiden praten zij niet alleen, zij luisteren ook. Bovendien worden mensen uit het Zuiden ook uitgenodigd om in Nederland te komen spreken. „De collega's uit het Zuiden stellen vaak prikkelende vra gen", vertelt Verstijnen. „Hoe zit dat nou, in je eigen leven, in je eigen maatschappij? Hoe werk je zelf aan je relatie met God? Wat doe je zelf om de ar men en de verdrukten te hel pen? Dat levert vaak boeiende gesprekken op. De missie is gaan werken als een boeme rang: we gaan naar het Zuiden om er iets te brengen, maar we nemen ook iets mee terug." Het traditionele missiewerk neemt steeds verder af. Dat heeft twee oorzaken. Ten eerste zijn er steeds minder religieu zen beschikbaar voor uitzen ding. Ten tweede wordt hun werk in het Zuiden overgeno men door de mensen die er ge boren zijn. Langzamerhand ver anderen alle missiegebieden in gewone, plaatselijke kerken. „Die parochies worden dan ge leid door plaatstelijke geestelij ken, en zo hoort het ook", meent Verstijnen. „Ieder geloof krijgt vorm in de cultuur." Als het traditionele missie werk is verdwenen, zal ook het CMBR ophouden te bestaan. Enkele taken, zoals de uitwisse ling tussen Noord en Zuid, zul len moeten worden overgeno men door andere missionaire organisaties. Het CMBR over legt hierover met het CMC, Bij- EEN, het Missionair Centrum en het Bureau Internationale Solidariteit. Deze vijf organisa ties vormen samen het Missio nair Bondgenootschap. „De overdracht moet binnen tien jaar geregeld zijn", weet Verstij nen. „We zullen onze collega organisaties zo lang mogelijk blijven steunen met geld en werkkrachten. Je kunt er zeker van zijn dat de mensen die voor de missie gekozen hebben, hun leven lang erbij betrokken blij ven. Ik zeg altijd: religieus-zijn is geen opdracht voor het werk alleen of voor een bepaalde leeftijd. Religieus-zijn is een op dracht voor het hele leven." Gerard Verstijnen: „Het CMBR is dus vooral beleidsvormend. De denktank, zeg maar." De geschiedenis van het gebouwencomplex 'Duin zicht' in Oegstgeest is nauw verweven met reli giositeit en hulp aan de naaste. In 1834 werd het landgoed aan de Rhijn- geesterstraatweg gekocht door baron Van Wijcker- slooth, die een jaar eerder tot bisschop was benoemd. Hij liet er eerst een bis schoppelijk paleisje annex huiskapel bouwen. In 1851 volgden onder meer een klooster voor zusters Franciscanessen, een ka pel en een weeshuis. Anno 1994 wordt Duinzicht nog steeds bevolkt door 'bewo gen mensen met het hart op de goede plaats'. In de ze vijfdelige serie over de gebruikers van 'Duinzicht 40' aandacht voor het Centraal Missionair Beraad Reli gieuzen (CMBR).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10