Leiden Brandweer neemt deel in taxibedrijf Café dicht na terreur Heren van stand en de Leidse Veertigraad Straatfeest voor klinkers Zonder peddels de Oranjegracht over MAANDAG 27 JUNI 1994 a chef henny van ecmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 Terugkeer 8 Een afgeladen St. Mar- tinuskerk heeft met in stemming de terugkeer van oud-kannunik Van der Valk gevierd. Pony 9 Tot schrik van zijn ou ders werd de 3-jarige Pieter Gordijn eigenaar van een pony, gisteren op de missiemarkt in Hazers- woude-Dorp. Man ligt dagen dood in woning {LEIDEN De politie heeft vrijdag in een woning aan de Za- menhofstraat het stoffelijk overschot gevonden van een 74-jari- ge Leidenaar. De man was al enkele dagen eerder overleden. De buren klaagden over stankoverlast. Ze voegden eraan toe dat ze hem al een tijd niet hadden gezien. De man had geen familie meer en leidde een geisoleerd bestaan. Naakte man verkondigt Woord Gods leiden De politie heeft zatermiddag een verwarde Wassenaar der van 47 jaar naar huis gebracht. De man stond op de Haagse Schouwweg in adamskostuum het Woord Gods te verkondigen. Omwonenden hadden hem nog een onderhoek aangeboden maar de man had daar weinig belangstelling voor. Zijn eigen kleren had hij bij de Haagse Schouwbrug achtergelaten. Hij is geen onbekende in Wassenaar. Jongen breekt sleutelbeen leiden Een 13-jarige jongen uit Rijnsburg heeft zaterdagavond zijn sleutelbeen gebroken op de Vrouwenweg in Leiden. Oor zaak was een tas om zijn fietsstuur, die tussen de spaken van zijn voorwiel raakte. De Rijnsburger is naar het AZL overge bracht. Schuur brandt uit leiden Enige brandweerlieden hebben zaterdagavond een be langrijk deel van de WK-interland Nederland-België moeten missen. Zij moesten kort na de aftrap een schuurtje blussen van een 41-jarige man in de Stevenshof. Die wilde wat bitterballen frituren voor bij de wedstrijd maar viel voor het tv-toestel in slaap. De inventaris van de schuur is geheel afigebrand. Van de schuur zelf is ook niet veel meer over. Veel klachten over geluidsoverlast leiden De Leidse politie heeft zaterdagavond een recordaantal meldingen over geluidsoverlast binnengekregen: 28 keer. De klachten kwamen uit alle delen van de stad. Nog niet eerder dit jaar is er op een avond zo veel geklaagd over luidruchtige buren. De politie denkt dat de combinatie voetbal, mooi weer en eind examenfeestjes oorzaak is van het record. In geen enkel geval is er apparatuur in beslag genomen. Computers gestolen leiden Bij een inbraak in een school aan de Leidse Houtlaan zijn zondagavond twee computersets ter waarde van achtdui zend gulden buitgemaakt. Omwonenden zagen laat op de avond lichtschijnsel in het gebouw en waarschuwden de politie. Toen die arriveerde waren de inbrekers al weg. Ze zijn de school aan de zijkant binnengedrongen. Bibliotheek houdt uitverkoop leiden Het filiaal Merenwijk van de openbare bibliotheek houdt van 4 tot en met 16 juli uitverkoop. Afgeschreven boeken die niet meer in de collectie passen worden verkocht voor één tot tweeënhalve gulden. De verkoop heeft plaats tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek aan de Rosmolen. Informatieavond SOSA leiden De Sector Opleidingen Sociale Arbeid (SOSA) houdt op dinsdag 28 juni in het SOSA-gebouw, Boerhaavelaan 345 in Lei den een informatieavond over de opleidingen van de SOSA voor mensen die werken of willen gaan werken in de sociale sector. De SOSA is onderdeel van de Hogeschool Haarlem en leidt men sen op voor een MBO-diploma voor dienstverlenende beroepen. De bijeenkomst begint om zeven uur. HIM»*11 illln Hi'l'BPP—H W 1 1, - <--r .-. ftML "Hl De Leidse brandweer is per 1 juli voor vijftig procent ei genaar van de Taxicentrale Leiden. Gebroeders De Jong Beheer bv is voor de andere helft eigenaar van het nieu we taxibedrijf, dat ontstaat door overname van het Leidse taxibedrijf Schutte. ben allebei al een ambulance- bedrijf. C. van der Meijden, hoofd van de gemeentelijke Eerste Hulpdienst Leiden; „De gemeente voelt zich verant woordelijk voor het ziekenver- voer in de regio. Daarom wor den wij ook aandeelhouder in het nieuwe taxibedrijf." Deelname in het nieuwe ver voerbedrijf is volgens Van der Meijden bovendien noodzake lijk om het ambulancevervoer rendabel te houden. Als gevolg van bezuinigingen in de ge zondheidzorg moeten meer pa tiënten per taxi worden ver voerd. Ambulancevervoer wordt daardoor duurder. „Spoedver- voer per ambulance is maar een heel klein onderdeel van het leiden erna straatsma De gemeente Leiden kan door participatie in het taxibedrijf in vloed uitoefenen op het zieken-, ouderen- en gehandicaptenver- voer per taxi. Zowel binnen de gemeentelijke overheid als bin nen de taxiwereld is deze vorm van publiek-private samenwer king uniek. De nieuwe partners van het taxibedrijf breiden uit in de ver wachting dat ziek,envervoer per taxi in de toekomst sterk toe neemt, als gevolg van enkele wetswijzigingen. Zo is de ge meente sinds 1 april verant woordelijk voor het gehandi- captenvervoer. De Jong en de gemeente heb- ziekenvervoer. Als er geen me dische indicatie is moeten pa tiënten in het vervolg per taxi wo rden vervoerd. Winst De publiek-private samenwer king maakt het mogelijk dat de brandweer, waar de eerste- huldpdienst onder ressorteert, winst gaat maken. Van der Meijden: „Uiteraard zitten er winstmarges in, maar de ge zondheidszorg is voor tachtig procent non-profit. Het is niet vanzelfsprekend dat we winst gaan maken, maar misschien houden we er wel iets aan over. Dat kunnen we gebruiken om ons materieel te verbeteren." De taxi's van Schutte blijven onder dezelfde naam hun dien sten aanbieden. De overname van het bedrijf heeft geen gevol gen voor het personeel van Schutte, de brandweer en de fir ma De Jong. Café 't Derde Deurtje aan de Morsstraat is sinds zaterdag dicht. De eigenaar heeft daartoe beslo ten nadat hij vrijdagavond opnieuw het slachtof fer werd van een misdrijf. Het café wordt al een aantal maanden geterroriseerd, maar het ont breekt de politie aan voldoende bewijzen om aan houdingen te kunnen verrichten. De afgelopen maanden zijn tot drie keer toe de gokkasten in het café vol gespoten met pur- schuim, een substantie die na blootstelling aan de open lucht keihard wordt. Met een spuitbus werd het schuim in de geldgleuf van de kasten gespo ten en vernielde het mechanisme van de gokkas ten. Met hamer en beitel moest het 'schuim' wor den verwijderd. De schade bedroeg duizenden guldens. Vorige week maandag stapte een man tijdens de openingsuren van het café achter de bar en haalde de gehele voorraad sigaretten ter waarde van circa duizend gulden weg. Afgelopen vrijdag avond kwam een man'de zaak binnen die ruzie probeerde te zoeken met de eigenaar. Later op de avond werd een ruit ingegooid. De achtergrond van de ruzie is waarschijnlijk een verschil van mening tussen twee gokkastex- ploitanten, het Haagse Willemsen BV en het Leid se CB Amusement. Beide bedrijven zeggen een contract te hebben voor plaatsing van speelauto maten. Het Haagse bedrijf exploiteert al jaren gokkasten in het café. Het Leidse bedrijf heeft evenwel ook een overeenkomst voor plaatsing van gokbakken. Dat contract is getekend door de vorig jaar vertrokken bedrijfsleider van 't Derde Deurtje. De eigenaar van het café wil niet reageren op de sluiting, maar meldt slechts dat hij niet meer open gaat. Het bedrijf staat overigens al enkele maanden te koop, maar tot nog toe heeft zich geen geschikte gegadigde gemeld. Volgens de politie zijn er door de eigenaar van het café wel verklaringen afgelegd omtrent de ver moedelijke dader van een aantal misdrijven, maar zijn de bewijzen ontoereikend. Het incident afge lopen vrijdag betreft een andere verdachte. Het is nog onduidelijk welke stappen de politie naar aanleiding daarvan onderneemt. Omdat de be trokken rechercheurs vanmorgen niet aanwezig waren, kon de woordvoerder van de politie geen commentaar geven. VRIJE TIJD Postzegelveiling De Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt op dinsdag 28 juni een bijeen komst in het restaurant van het zwembad De Zijl, Paramaribos- traat 66. Er is een postzegelvei ling en er kan worden gekocht, verkocht en geruild. De zaal gaat om 19 uur open. De jeugd is al om 18 uur welkom. Bingo In het clubgebouw van speel tuinvereniging Zuiderkwartier aan de Anjelierstraat wordt dinsdag 28 juni een bingo ge houden. Deze begint om 20 uur. leiden Meer dan duizend men sen bezochten afgelopen zater dag het wijkfeest in de oostelijke binnenstad, dat georganiseerd was door instellingen uit de wijk. Het was een gezellige hap pening in en om de Groenesteeg, waar de rommel markt als rode draad door het feestprogramma liep. Marok kaanse vrouwen showden er hun eigen cultuur, een vuurspuwer vertoonde zijn kunsten en een kindertheater trad op voor de jeugd. In de tuin van Huis op de Waard luisterde een groot pu bliek onder het genot van een kopje thee naar Arubaanse en Antilliaanse muziek. In het LDM-gebouw werd hetjeugdla- boratorium geopend. Kinderen tot veertien jaar kunnen voort aan hier leren chips te maken, koffie te branden en allerlei an dere technieken te ontdekken. In het Katoenpark gaf wethou der H. de Goede van D66 het startschot voor de bouw van speeltuin De Doorbraak. De wethouder benadrukte, voordat echt kan worden gebouwd, eerst nog 'een aantal hobbels wegge werkt moeten worden'. Hij doel de op de vervuilde grond op de plaats waar de speeltuin moet komen. Het feest werd beëindigd met een behendigheidscircuit voor de kinderen. Per twee moesten ze met een boot, maar zonder roeispanen, naar de overkant van de Oranjegracht zien te ko men. Daarna moesten ze op tweepersoons ski's een stuk lo pen, vervolgens waterfietsend weer terug en als laatste met een kruiwagen een slalomcircuit Het feest was bedoeld om een betere sfeer in de wijk te krijgen. Coördinatrice Ella Koning vertel de dat uit een enquête was ge bleken dat in de wijk behoefte is aan dit soort wijkfeesten. „De bewoners willen meer contact hebben met elkaar, ze willen weten wie de buren zijn. Oude bewoners vertelden dat ze het gezellige buurtgevoel van vroe ger zo missen. Door dit soort feesten komen de buurtbewo ners weer nader tot elkaar." foto holvast/mark lamers De bewoners van de Mariënpoelstraat versloegen afgelopen zaterdag wethouder Jan Laurier op de jeu de boule-baan in hun straat. foto holvast/marklamers leiden* ruud sep De Mariënpoelstraat is opnieuw bestraat. Dat wil zeggen: de straat had opnieuw bestraat moeten zijn, ware het niet dat de stratenmakers door allerlei vertragingen nog maar halver wege zijn. Voor de bewoners mocht het de pret niet beder ven. Zij vierden afgelopen zater dag al vast de opening van hun vernieuwde straat. Het was nou eenmaal zo gepland en bij ver der uitstel zou het feest al gauw midden in de zomervakantie vallen. Bovendien blijft het ook dan nog de vraag of de straat wel klaar is. De Mariënpoelstraat is een bijzondere straat. In 1978 was de straat het eerste woonerf van Leiden. Sindsdien kent de Ma riënpoelstraat een bloeiend straatleven met een feestcom missie die van alles organiseert en bewoners die apetrots zijn op het straatje. Met andere woorden: een prachtig staaltje sociale vernieuwing uit een tijd dat die term nog moest worden uitgevonden. Voor de gemeente Leiden is de straat er dan ook eentje om te knuffelen. Toen de straat eind vorig jaar moest worden opengebroken om aan het riool te werken, kwam een nieuwe bestrating in beeld. De gemeen te haalde zo ongeveer het top punt van inspraak uit de kast: de bewoners werd gevraagd .hun straat te tekenen zoals zij die het liefst wilden zien. Ook bij de uiteindelijke uit voering deden ze op het stad huis niet moeilijk. De straat vroeg een speels maar kostbaar bestratingsplan en dure design straatlantaarns, de straat kreeg een kostbaar bestratingsplan en kapitale straatverlichting. „Het mooiste en duurste straatje van Leiden", oordeelden de straten makers, die, doordat het werk niet erg wilde vlotten, uitge breid de kans kregen om de straat aan een deskundige ana lyse te onderwerpen. Heropening De feestelijke heropening van de straat wordt zaterdag bijge woond door wethouder Jan Laurier. Hij hield een toespraak je en gooide een jeu-de-boule-balletje, waarbij hij het af moest leggen tegen de bewoners die dagelijks in hun eigen straat kunnen oefenen. „De bewoners hebben gewon nen met elf tegen acht", meldt Ton de Langen van de bewo nerscommissie in de microfoon. De bewoners van Mariën poelstraat la, de asielzoekers van hotel De Haas, zitten in een hoekje stil bij elkaar. Als bewo ners van de Mariënpoelstraat zijn alle asielzoekers van De Haas uitgenodigd voor het feest. Een stuk of tien hebben ook van de uitnodiging gebruik ge maakt. Van vermenging tussen de tijdelijke en de permanente bewoners van de straat lijkt echtet geen sprake. Op het podium staan inmid dels twee jonge meisjes klaar. Voordat de wedstrijd Neder land-België begint, moet er nog een onderdeel van het feestpro gramma worden afgewerkt. De Lange pakt de microfoon weer. „Dames en heren, dan begint nu het open podium. Mag ik uw aandacht voor... The Flying Ma- riënpoelersü!" leiden roelf reinders Of de Veertigraad op de moder ne gemeenteraad lijkt? Een beetje wel, maar eigenlijk ook weer niet. Was er een Leidse ze- ventiende-eeuwse Goekoop? Ook die vergelijking kan hij al niet maken. Heeft hij eens een boek geschreven dat in de pu bliciteit komt en dan willen ze antwoorden die hij niet kan ge ven. Historicus dr. Dirk Noor- dam begint door te krijgen wat journalisten willen. Hij heeft ze maar verteld dat het heden moeilijk met 300 jaar geleden kan worden vergeleken. Noordams boek Geringde buffels en heren van stand. Het patriciaat van Leiden, 1574- 1700 is afgelopen dinsdag uitge komen. Het is het achtste boek in de Zeven Provinciën Reeks van het onderzoek 'De Repu bliek en Europa in de Nieuwe Tijd van de Universiteit van Lei den'. De Leidse gemeentearchi varis mocht het eerste exem plaar in ontvangst nemen. Noordam: „Meestal krijgt de burgemeester of een wethouder dat eerste boek. Ik vond het nu wel eens aardig om iemand van het archief, waarin ik zo veel heb gewerkt, te verrassen." Noordam heeft twee jaar lang de Leidse bestuursélite uit de zeventiende ejeuw bestudeerd. Dat heeft veel vrije tijd gekost. Noordam: „Toen ik in 1975 in Leiden kwam, kon ik van de 1700 uur per jaar 1000 uur aan onderzoek besteden. Na al die bezuinigingen is dat nu niet mee dan 500 uur. Dat is vrese lijk jammer omdat ik onderzoek doen erg leuk vind." Het boek gaat over de Leidse Dirk Noordam kijkt uit over het Rapenburg. Hier woonden ooit veel le den van de Veertigraad. Zoals de familie Paedts, een familie van heren van stand. foto dick hooewoning Veertigraad in de zevehtiende bepaalden bijvoorbeeld of Lei eeuw; veertig regenten die on- den de Vrede van Munster, die derling uitmaakten wie de be- een einde maakte aan de oorlog langrijkste ambten in Leiden met Spanje, moest steunen, bekleedden. „Deze patriciërs Maar meestal beslisten ze over zaken als benoemingen van burgemeesters en rechters", legt Noordam uit. Pamflet Noordam ontleende de titel van zijn boek aan een pamflet van een anonieme zeventiende- eewse schrijver. „De auteur vond dat de Veertigraden zich door een klein groepje collega's liet ringeloren. Zo'n tien heren van stand die de geringde buf fels achter zich aan sleepten. Geringde buffels, het zal toen wel een gezegde zijn geweest", denkt Noordam. Historici waren het er altijd al over eens dat de macht van de Veertigraad zich in de loop van de tweede helft van de zeven tiende eeuw zich in een paar fa milies concentreerde. Oligar chie-vorming noemt Noordam dat. Hij heeft nu ontdekt dat er ook eerder, na 1618, al sprake was van machtsconcentratie in handen van enkele, voorname lijk calvinistische families. De Veertigraad werd te vrijzinnig, vond stadhouder Maurits; de remonstranten werden gewipt. Noordam: „De heren van stand bedienden zich van een effec tieve tactiek. Zij benoemden nieuwelingen die öf kinderloos waren öf alleen dochters had den. Vaak ging het ook om mannen die niet getrouwd wa ren. Ze kozen dus nieuwelingen die niet in staat om een eigen dynastie te stichten. De heren van stand zorgden wel voor zo nen die het lidmaatschap voor de familie veilig stelden." Noordam haakte in op de trend onder historici om meer aandacht aan elites te besteden. Noordam: „Een collega schreef tien jaar terug een boek over de Leidseelite in de achttiende eeuw. Dat kon toen eigenlijk helemaal nog niet." De geest van de jaren 60 en 70 zweefde nog in de hoofden van historici. Je schreef over arbeiders, niet over elites. Herontdekt Met Geringde buffels en heren van stand is het Leidse patri ciaat in de zeventiende eeuw herontdekt. Noordam: „In de loop der tijden is er heel veel over de Gouden Eeuw geschre ven. Toen de lol er wel een beetje af was, raakte de Prui kentijd erg in. We weten nu bij voorbeeld alles van achttiende- eeuwse elites. Het aardige van mijn boekje is dat het hiaat in de geschiedschrijving van het Leidse patriciaat nu is opgevuld. De hele geschiedenis van de Leidse bestuursélite vanaf het ontstaan in de dertiende eeuw tot haar ondergang eind acht tiende eeuw is nu, op een paar jaar na, volledig beschreven. Dat is uniek in de vaderlandse geschiedenis. Dat is zelfs voor Amsterdam nog niet gebeurd." Noordams boek is versche nen in een oplage van 1500 exemplaren. En dat is veel voor een geschiedenisboek. Een nieuw boek komt er alweer aan. Het is de geschiedschrijving van homoseksualiteit in Nederland vanaf de dertiende eeuw tot 1735. Een mooie titel heeft hij nog niet gevonden. Hij ver wacht dat zijn nieuwe boek veel publiciteit zal opleveren. „Dan kom ik bij Ischa Meijer." Noor dam weet het zeker.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7