Saksen-Anhalt: grote coalitie in de maak Buitenland 5 Oefenvlucht B52: vier doden Voor kust Zuid-Afrika dreigt grote milieuramp Japanse premier gooit handdoek in de ring Onze huidige leiders zijn alleen maar uit op eigen NDAC 27 JUNI 1994 ;ence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Asso< PA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Pre dkane» Een B52-bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is tijdens een trainingsvlucht net begonnen aan een zogeheten doorstart toen het neerstortte en explodeerde. De oorzaak van de Amerikaanse staat Washington neergestort. De vier inzittenden zijn daarbij om het leven het ongeval is volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht nog onbekend. De be- komen. Het toestel stortte neer in de buurt van de luchtmachtbasis Fairchild. Het toestel was manning van de B52 was aan het oefenen voor een luchtshow. Die is inmiddels afgelast. De ver ongelukte bommenwerper is in 1957 gebouwd. Toestellen van het type B52 werden veelvuldig ingezet tijdens de oorlog in Vietnam. Het ongeluk bij de basis Fairchild is door een amateurfilmer op video vastgelegd. Bijgaande beelden zijn van die videoband afkomstig. foto ces news Mogelijk relaties Noord-Korea/VS 'ULDe Amerikaanse regering zal Noord-Korea voorstellen liplomatieke verbindingskantoren op te zetten. Dat heeft de !uidkoreaanse krant Dong-A Hbo vanochtend gemeld. Volgens le krant zal het aanbod worden gedaan bij de hervatting van het Vmerikaans-Noordkoreaanse overleg, volgende maand in Genè- re. In ruil voor wederzijdse diplomatieke verbindingsmissies, souden de VS economische steun willen geven aan Noord-Ko- Serviërs in de verdrukking jARAJEvo» De Bosnische regeringstroepen hebben in het noor- len en midden van Bosnië een offensief ingezet tegen de Bosni- iche Serviërs en daarbij aanzienlijke terreinwinst geboekt. De ierviërs gaven zaterdag op de Bosnisch-Servische televisie voor de eerste keer toe dat ze „grote verliezen" hebben geleden. Het jffensief van de Bosnische regeringstroepen staat op gespannen roet met het bestand voor Bosnië, waartoe partijen zich op 10 uni voor de periode van een maand verplichtten. Overstromingen in Zuid-Frankrijk nice* Zware onweersbuien hebben gisteren aan de Franse zuid- cust grote overstromingen veroorzaakt. De Franse radio meldde dat Cannes, Grasse en talrijke dorpen in de omgeving blank 500 staan. In het departement Alpes-Maritimes moesten honderden mensen met helikopters geëvacueerd worden. Er zijn vooralsnog gewonden gemeld. In de ruim honderd kilometer noorde- gelegen Alpen viel sneeuw, wat uitzonderlijk is voor deze tijd van het jaar. 'Dagboeken Mussolini gevonden' ■Onden Een gepensioneerde Britse filmproducent beschikt mo gelijk over de dagboeken van de Italiaanse dictator Benito Mus solini. Dat heeft het Britse weekblad Sunday Telegraph gisteren [bericht. De Brit, Sir Anthony Havelock-Allen, treedt op als zaak waarnemer voor een Italiaanse zakenman die beweert de dag boeken te hebben gevonden in een kist in het huis van zijn va der. Het weekblad voerde handschriftdeskundigen en Mussoli- ra-specialisten op die zeiden te geloven dat de dagboeken echt lijn. ln'1983 hebben Duitse en Britse bladen miljoenen neerge teld voor dagboeken van Hitler, die uiteindelijk vervalsingen ble ken. Prins Charles wil geen kerkleider zijn ionden De Britse troonopvolger prins Charles wil het leider schap van de Anglicaanse kerk losmaken van de functie van het Britse staatshoofd. De Sunday Times citeerde gisteren een uit- ■L spraak van de prins, die woensdag op de televisie zal worden liitgezonden: „Naar mijn mening zijn Anglicaanse onderdanen van de vorst even belangrijk als protestanten, moslims, hindoes en de aanhangers van Zarathoestra". Hieruit concludeert de krant dat Charles een discussie over de rol van het staatshoofd in de kerk wil uitlokken. De Britse koning is hoofd van de Angli caanse kerk sinds Hendrik VIII in 1531 met de paus in Rome brak, omdat deze hem geen echtscheiding wilde toestaan. Gevechten in Kigali laaien op CDU verliest, FDP weggevaagd leif Terwijl de gevechten in de Rwandese hoofdstad Kigali gis teren oplaaiden, zijn duizend Franse soldaten het land inge trokken om de veiligheid in de vluchtelingenkampen te her stellen. „In het noorden en het zuiden hebben we talrijke vluchtelingen gerust kunnen stellen", aldus brigade-generaal Lafourcade. In Kigali laaide de strijd tus- Bij de verkiezingen in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt heeft de coalitie van CDU en FDP gisteren de meerder heid verloren. Om aan de macht te blijven zal de CDU, de partij van bondskanselier Kohl, een zogeheten grote coalitie moeten vormen met de sociaaldemocratische SPD. de CDU blijft in Saksen-Anhalt overigens wel de grootste partij. De meeste winst ging naar van de PDS, de voortzetting van de voormalige communistische partij SED van Oost-Duitsland. MAGDEBURG AP-DPA-Rtr De christen-democraten van deelstaatpremier Christoph Bergner haalde 34,4 procent van de stemmen. Dat betekent voor de CDU een verlies van 4,6 procent. De coalitiepartner van de CDU, de liberale FDP, haalde de kiesdrempel van vijf procent niet. Bergner liet gisteravond weten dat hij nu gaat onderhan delen met de sociaaldemocrati sche SPD, die acht procent won en uitkwam op 34 procent van de stemmen. „Er is maar één gesprekspartner, en dat is de SPD", zei Bergner gisteravond voor de televisie. Omgekeerd zei SPD-leider Reinhard Hoppner dat hij best met de CDU een co alitie wil vormen, maar hij voor spelde „moeizaam overleg". CDU-voorman Bergner sloot iedere samenwerking uit de met de PDS, de Partij voor Demo cratisch Socialisme die 19,9 procent haalde. De in de PDS verenigde vroegere communis ten uit de DDR scoorden vier jaar geleden nog 12 procent. De Groenen/Bündnis 90 haalde 5,1 procent, net genoeg om over de kiesdrempel te komen en de vijf zetels te behouden die in 1990 werden veroverd. Peter Kunert, FDP-voorzitter in Saksen-Anhalt, noemde het verlies van de liberalen drama tisch. De partij kelderde van 13,5 naar 3,6 procent. Voor de FDP is het het zoveelste slechte verkiezingsresultaat op rij. De partijtop hoopt het tij te keren voor oktober, wanneer er lande lijke parlementsverkiezingen worden gehouden. Dat is nodig om de huidige coalitie met CDU/CSU in Bonn te kunnen voortzetten. In China zeker 59 executies op 'dag tegen drugs' Ter gelegenheid van de In ternationale Dag Tegen Drugmisbruik zijn gisteren in China zeker 59 'drugsmisdadigers' terecht gesteld. Enkele tientallen anderen werden ter dood veroordeeld. Verder zijn grote hoeveelheden in be slag genomen drugs ver brand. Rond de 26ste juni wor den in China jaarlijks ver oordeelden geëxecuteerd en worden er drugs verbrand. Daarmee trachten de auto riteiten aan te geven hoe vastberaden ze zijn om het groeiende drugprobleem aan te pakken. China is de afgelopen jaren een belang rijk doorgangsland gewor den voor drugs die afkom stig zijn uit de zogeheten Gouden Driehoek, het grensgebied van Thailand, Laos en Myanmar (Birma). Reeks bomaanslagen in Turkije Istanbul apslachtoffers. Ook zijn aanslagen gemeld in de westelijke provin cie Denizli en in de zuidelijke provincie Adana. Bij gevechten tussen Koerdi sche guerrillastrijders en het Turkse leger zijn in het zuidoos ten van het land in het weekein de zkeer vijftig doden gevallen. In de Duitse stad Frankfurt am Main hebben zaterdag on geveer 50.000 Koerden gede monstreerd voor een vrij Koer- distan. De betogers kwamen uit diverse Europese landen. Turkije was het afgelopen week einde het toneel van een hele serie bomaanslagen. Aangeno men wordt dat de Koerdische partij PKK achter de aanslagen zit. Een politieman die probeerde in Istanbul een bom onschade lijk te maken, is daarbij omge komen. Een andere agent raak te gewond. Er hadden nog vijf kleinere bomexplosies plaats in Fenerbahce. Daarbij vielen geen TOKYO AFP-Rtr Een milieuramp begint zich af te tekenen voor de westkust van Zuid-Afrika. Een deel van de zand- en rotsstranden van Kaapstad en omgeving is sinds enkele dagen met een zwarte oliekorst bedekt. Er drijven bovendien twee grote olietapij ten op een kleine honderd kilometer van de kust. Zo n tienduizend pinguïns laten ver moedelijk het leven als gevolg van de olie vervuiling. Waar de olie precies vandaan komt, is vooralsnog niet geheel duidelijk. De autoriteiten geven drie mogelijke ver klaringen. Een in Panama geregistreerd vrachtschip, de Apollo Sea (131.000 ton), is vorige week maandag vertrokken uit Sal- danha Bay, 130 kilometer ten noorden van Kaapstad; sindsdien is van het schip, met als vracht ruwe ertsen, niets meer verno men. Daarnaast strandde onlangs voor de kust van Kaapstad als gevolg van slecht weer een boot met een sleepkraan aan boord. Tot slot bestaat het vermoeden dat de Spaanse olietanker Castillo de Bellver, die dertien jaar geleden voor de kust van Sal- danha zonk, is opengescheurd. Volgens ex perts zou nog zo'n 40.000 ton olie in het wrak zitten. Talloze dierenvrienden waren gisteren in touw om duizenden pinguïns van het eiland Dassen over te brengen naar het vasteland. Zo'n tweeduizend met olie besmeurde dieren konden worden gevan gen. Bij de reddingswerkzaamheden zijn zelfs gedetineerden ingezet van Robbeneiland, waar de Zuidafrikaanse president Mandela tientallen jaren gevangen zat. Twee sche pen van de Zuidafrikaanse kustwacht, die oplosmiddelen op de olievlekken wilden gooien, keerden gisteren wegens de storm onverrichterzake huiswaarts. Mogelijk nieuwe coalitie met SDP dat de begroting zou zijn aange nomen. Afgelopen donderdag werd hierover de besluitvor ming afgerond, waarop de LDP haar kans schoon zag en de mo tie indiende. De partij beschikt over slechts 206 van de 511 ze tels en hoopte daarom de soci aal-democraten mee te krijgen om de regering ten val te bren gen. Op de persconferentie zei Ha- ta dat zijn minderheidskabinet geen kans zou hebben de motie te overleven zonder steun van de sociaaldemocratische SDP. Even later werd de parlements- zitting afgelast. Op de vraag of hij de formatie van een nieuwe regering aan de LDP zou overla ten, zei Hata: „Die beslissing kan ik beter aan het parlement overlaten dan aan de grootste oppositiepartij". Meteen na het aftreden van de regering liet SDP-leider Kubo weten dat hij bereid is met de zes partijen van het demissio naire kabinet-Hata te praten over de vorming van een nieu we coalitie. De Japanse premier Hata en zijn centrum-rechtse minder heidsregering zijn zaterdag na amper negen weken afgetreden. Het besluit kwam vlak voordat het parlement een motie van wantrouwen zou bespreken die de grootste oppositiepartij, de Liberaal Democratische Partij (LDP), tegen de regering-Hata had ingediend. „De dringendste taak is om een stabiele regering te vor men", aldus de demissionaire premier. Hata zei dat hij de voorkeur gaf aan aftreden bo ven vervroegde verkiezingen, die alleen maar tot politieke on rust zouden leiden. „Als ik het parlement had ontbonden, dan had dat geleid tot een politiek vacuüm van een maand, juist op het moment dat we voor zo veel problemen staan. De LDP'ers hebben de motie tegen Hata al maanden achter de hand gehouden, omdat ze hadden beloofd de regering niet ten val te zullen brengen voor- Chaos troef in stembureaus Oekraïne sen Tutsi-rebellen en regerings troepen op. De gevechten ver hinderden de evacuatie door de Verenigde Naties van 600 vluch telingen en 35 gewonden vanuit het overvolle King Faisal Zie kenhuis. Parijs zegt dat de interventie macht een humanitaire taak heeft. De Tutsi's wijzen er ech ter op dat de Fransen de Hutu- regering in het verleden hebben voorzien van militaire steun. UZGOROD HENK GEIST EN WILLEKE HEUKOOP „Ik was niet eens gaan stem men als jullie er niet waren. Maar goed, jullie willen een ver haal. Dus ik zal jullie laten zien hoe we hier verkiezingen hou den." Natasja haar achter naam houdt ze liever geheim lacht wrang. Volgens haar is niemand in Oekraïne geïnteres seerd in een nieuwe president. Met een gebaar naar de kraan, waar alweer geen water uit komt, zegt ze: „Ik ben veer tig en ik kan mezelf niet eens een fatsoenlijke woning veroor loven. Wat mij betreft wordt een van jullie president. Ik moet me hoe dan ook zelf maar zien te redden. Daar zal geen enkele president mij bij helpen". Als docent aan de universiteit van Uzgorod verdient ze zeven dollar per maand. Daarvan moet ze haar 12-jarige zoon en haar moeder van 70 onderhou den. Ze moet elke dag bijlessen geven om het hoofd nog enigszins boven water te hou den. In het stembureau waar Nata sja moet stemmen, is het op het eerste oog een chaos. Er staan weliswaar vijf stemhokjes, maar overal behalve in die hokjes zit ten mensen hun biljetten in te vullen. Aan privacy heeft blijk baar niemand behoefte. Ieder een krijgt vijf stembiljetten. Er wordt tegelijkertijd gestemd voor een nieuwe burgemeester en voor een nieuwe regionale leiding. De namen van de kan didaten die niet worden geko zen, moeten worden doorge haald. Natasja komt terug met tien biljetten. Ze heeft ter plekke be sloten om ook namens haar moeder te stemmen. In ijltem po krast ze op beide sets formu lieren dezelfde namen door. Plaatselijke en regionale kandi daten die nu al in de politieke leiding zitten, vallen onmiddel lijk af; die zijn sowieso niet te De ene Oekraïense kiezer legt de andere uit hoe de stembiljetten in elkaar zitten. vertrouwen. Op het formulier voor een nieuwe president laat ze de naam van Koetsjma staan. Als Natasja alle biljetten in de stembus heeft gegooid, neemt ze ons nog even mee naar het stembureau waar haar vriendje Joeri moet zijn. De dag voor de verkiezingen reageerde Joeri nog hoogst verbaasd toen hij hoorde dat ook een president moet worden gekozen. Hij dacht dat er alleen een nieuwe burgemeester moest komen. Om te laten zien hoe makkelijk het is om de boel te flessen, zegt hij tegen de medewerkster van het stembureau dat hij zijn op roepkaart nooit heeft gekregen en dat hij zijn paspoort heeft sja willen kiezen voor de zitten- vergeten. Hij hoeft niet eens zijn de president Kravtsjoek. Niet achternaam te noemen om toch dat ze zoveel vertrouwen heeft stembiljetten te krijgen. Een in deze ideoloog van de voor- handtekening is voldoende. malige communistische partij, In eerste instantie had Nata- maar wel omdat hij tot nu toe Hoge opkomst Ongeveer 70 procent van de stemgerechtigden heeft gisteren meegedaan aan de eerste ronde van de Oekraïense presidents verkiezingen. Die zijn alleen geldig als meer dan de helft van de stemgerechtigden naar de stembus gaat. Als geen van de presi dentskandidaten een absolute meerderheid haalt in deze eerst ronde, zal over twee weken een tweede ronde volgen. Vanavond worden de uitslagen verwacht. oorlog met Rusland heeft weten te voorkomen. Een oorlog die de laatste maanden dreigde om het schiereiland De Krim. In 1954 werd De Krim door de toenmalige communistische partijleider Chroesjtsjov aan Oekraïne geschonken. Maar de Russische meerderheid van de Krim-bevolking wil nu liever aansluiting bij het relatief veel rijkere Rusland. Behoedzaam optreden van Kravtsjoek heeft volgens Natasja escalatie van het conflict voorkomen. Hoewel ze anders dan de laatste opiniepeilingen voor spellen denkt dat Kravtsjoek daarom zal zegevieren, besloot ze zelf op het laatste moment toch te kiezen voor de gedood verfde winnaar Koetsjma. „We noemen hem hier de man van de industrie. Hij heeft jaren in het bedrijfsleven gezeten en weet hoe de economie in elkaar steekt. Bovendien maakt hij zich hard voor goede samen werking met Rusland." Dat is volgens haar precies wat Oek raïne nodig heeft. Voor de Oekraïnse onafhan kelijkheid in 1991 zorgde Rus land voor de toevoer van gas, elektriciteit en vooral van grondstoffen. Natasja: „Nu zijn we soeverein en kan Rusland ons dat allemaal onthouden als we er niet goed voor betalen. Zo zijn we in feite nog afhankelij ker geworden. Een soeverein Oekraïne paste binnen de am bities van onze huidige leiders. Maar die hebben geen geld om iets voor hun eigen volk te doen. Sterker nog, ze hebben de capaciteiten niet. Het enige dat ze nastreven is hun eigen ge win. Geen wonder dat hier nie mand vertrouwen heeft in de politiek." De desolate toestand van haar geboortestad Uzgorod on derstreept haar woorden. Water is niet het enige waar het aan schort. De straten vormen sa men nog een groot maanland schap. De huizen worden nau welijks onderhouden. Openbaar vervoer ontbreekt nagenoeg. Natasja moet te voet naar haar werk, drie kwartier heen en drie kwartier terug. Maar veel schrijnender nog is het gebrek aan medische voor zieningen. Natasja's zoontje Sergej had onlangs een ernstige lymfeklieronsteking onder zijn oksel die operatief moest wor den verwijderd. Hij heeft de operatie bij zijn volle bewustzijn ondergaan, omdat middelen voor narcose of zelfs maar een pijnstiller niet voorhanden wa ren. Het jochie viel helaas pas na de operatie flauw.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5