Nederland snapt er nog steeds niets van 'Nederland moet nieuwe kandidaat voordragen' Feiten &Meningen Europa verliest met echec Corfu Den Haag moet eens goed naar zichzelf kijken jÉÉÉÉJ lp Afscheidsrede Lubberd 'M Miljard voor veiliger kerncentrales Oekraïne ■t Frans Andriessen: 'Ik ben niet gepolst' MAANDAG 27 JUNI 1994 De geloofwaardigheid van 'Europa' is an dermaal een slag toegebracht. Het echec van de topconferentie op het Griekse eiland Corfu werkt door wanneer later dit jaar de Finnen, Zweden en Noren moeten beslis sen of ze zich vanaf 1 januari 1995 bij de Unie aansluiten. 'Europa' heeft reeds de naam ondemocratisch en ondoorzichtig te zijn. De tegenstanders van toetreding heb ben weer een paar krachtige argumenten gekregen. 'Europa' is dan ook de grootste verliezer van het afgelopen weekeinde, niet de kansloze Ruud Lubbers of zijn Belgische ri vaal Jean-Luc Dehaene. Dat de regeringslei ders en het Franse staatshoofd er niet eens in zijn geslaagd een nieuwe voorzitter van de Europese Commissie aan te wijzen is een blamage. Er zijn warempel wel gewich tiger zaken. Als over het voorzitterschap al geen overeenstemming kan worden bereikt, hoe moet het dan verder met het streven naar verdere politieke en monetaire een heid? De mislukking van de top is aan verschil lende factoren toe te schrijven. De zwakte van het Griekse voorzitterschap, de onzorg vuldige manier waarop Bonn en Parijs de Belgische premier als kandidaat naar voren schoven, de halsstarrige houding van de te gen zijn eigen Conservatieve achterban vechtende Britse premier Major en de on doorzichtige procedures voor de selectie van een Commissie-voorzitter zijn er slechts een paar. Belangrijker echter dan het aanwijzen van schuldigen is het vinden van een snelle oplossing. Die taak krijgt bondskanselier Kohl als eerste in de schoot geworpen. Duitsland namelijk neemt deze week van Griekenland het halfjaarlijkse roulerende voorzitterschap van de Unie over niet te verwarren dus met het voorzitterschap van de Commissie, zeg maar het dagelijks be stuur van 'Brussel'. Kohl moet behoedzaam te werk gaan. De elf lidstaten die uiteindelijk de kandidatuur van Dehaene steunden zullen niet zonder meer een dictaat van Londen accepteren, net zo min als een dictaat van Parijs en Bonn werd aanvaard. Als Dehaene onaan vaardbaar blijft voor de Britten zal een nieuwe kandidaat (een Nederlander?) toch niet snel zijn gevonden. Kohl moet tevens rekening houden met de stemming van het Europese parlement, dat uiteindelijk de benoeming van de op volger van Jacques Delors moet goedkeu ren. 'Straatsburg' kan de onverkwikkelijke gang van zaken rond Corfu aangrijpen om meer zeggenschap te eisen; een open en democratische benoeming of zelfs ver kiezing van de Commissie-voorzitter is inderdaad dringend gewenst. Bonn, Brussel en Parijs dienen de eerste buitenlandse pleisterplaatsen te zijn van de nieuwe Nederlandse minister-president. Wim Kok, of wie Ruud Lubbers binnenkort ook opvolgt, moet bij ooster- en zuiderbu ren de schade herstellen die de afgelopen weken is aangericht door het hardnekkig vasthouden aan de kandidatuur van Lub bers voor het voorzitterschap van de Eu ropese Commissie. Zelfs toen de strijd al lang was gestreden en de Belgische premier Dehaene bijna alle lidstaten van de Europese Unie achter zich wist, bleef Lubbers, overigens gesteund door het kabinet, als een kamikaze-piloot doorvechten. Met als enig tastbaar resultaat verstoorde verhoudingen met Bonn, Brussel en Parijs. Voorkomen moet worden dat de ergernis over en het onbegrip voor de Ne derlandse houding een eigen leven gaan lei den en ook in de toekomst samenwerking bemoeilijken. De nieuwe premier hoeft niet op z'n knie ën naar de buurlanden. Maar hij heeft wel het een en ander uit te leggen. Indien Kok die persoon zou zijn is dat extra pikant, want de huidige vice-premier heeft het af gelopen weekeinde op Corfu de kandida tuur van Lubbers moeten bepleiten. Kohl en Mitterrand zullen overigens niet veel begrip hebben voor het 'Calimero' ver haal dat de Haagse bezoeker zal afsteken. Het kleine land met zijn kenmerkende prie mende vingertje meent dat het als 'grootste' van de 'kleintjes' recht heeft op een bijzon dere behandeling. Als Bonn en Parijs na hun onderonsjes nu eens een kopietje van de besluitenlijst faxten dan zou al veel er gernis in Den Haag zijn weggenomen. Daarnaast kan de Nederlandse premier beloven zelf beter de vinger aan de interna tionale pols te houden zodat Den Haag zijn kruit droog kan houden voor écht belangrij ke zaken en niet zijn krachten verdoet aan de ondersteuning van kansloze voorstellen. Minder eigenwijs, meer realistisch zou het motto moeten zijn waarmee de komende jaren internationale politiek wordt bedre ven. Dit alles laat onverlet dat het nieuwe ka binet maar eens moet uitleggen hoe het toch komt dat de Nederlandse diplomatie keer op keer faalt bij het inschatten van de kansen van Nederlandse initiatieven of kan didaten voor hoge internationale functies. Het debècle rond de Haagse voorstellen voor 'Maastricht' en het mislopen van zo wel de Oost-Europabank (Londen) als de Europese centrale bank (Frankfurt) komen daarbij in gedachten. En Lubbers past na tuurlijk in het rijtje met Ruding en Braks, die eveneens tevergeefs een topbaan claim den. Het zou te gemakkelijk zijn om het falen af te schuiven op zelfoverschatting. Er lijkt eerder iets fundamenteel, mis met de com municatie tussen Den Haag en de Europese hoofdsteden. HANS JACOBS „Wat is er met ons mis dat wij voortdurend over het hoofd worden gezien?" Voormalig Eurocom missaris Frans Andriessen vroeg zich onlangs verbaasd af waarom Nederland in het pokerspel rond internationale posten zo vaak buiten de prijzen valt. Het antwoord kreeg hij de afgelopen weken in de campagne van premier Lubbers voor het voorzitterschap van de Europese Commis sie. Misplaatste arrogantie, verkeerde taxaties en luidruchtigheid tekenden de mislukte lobby. Het aanzien van Nederland, de betrekkingen met de buurlanden en de diplomatieke relaties binnen de Europese Unie zijn zwaar beschadigd. Een paar illusies armer keerde demissionair premier Lubbers zaterdag terug op vliegveld Zestienhoven. Nederland lijkt zo langzamerhand de eeuwige tweede te worden van de internationale diplomatie. Oud-minister Ruding werd geen baas van het IMF of de Oost-Europabank; ex-bewindsman Braks mis te de topbaan bij de wereldlandbouworganisatie FAO; Amsterdam greep naast het hoofdkantoor van zowel de Oost-Europabank als van de nieuwe Eu ropese centrale bank en Den Haag naast het Eu ropese Merkenbureau. Nu is dan Ruud Lubbers ge passeerd voor de eervolle baan van voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie. Is er iets mis met de manier waarop we ons presenteren? Het antwoord luidt bevestigend. Politicoloog Van Schendelen omschreef de vader landse lobby laatst in Intermediair als 'onnozelheid en arrogantie in tien variaties'. Het begint met jui chen over elke winst en luid klagen over tegenslag. Maar wie het klappen van de zweep kent bedrijft diplomatie in stilte. Het Grote Gelijk waarmee we de internationale arena binnenstappen is een an dere fout. We zijn iets te overtuigd van onze eigen kwaliteiten. Geen prioriteiten stellen, verkeerde bondgenoten, formalisme en een veel te directe be nadering zijn volgens Van Schendelen andere 'ty pisch Nederlandse' fouten. De Lubbers-campagne heeft daar sterke staaltjes van laten zien. De basis voor de mislukking legde de premier door vorig jaar zowel voor als achter de schermen onduidelijkheid te laten bestaan over zijn aspiraties. Lubbers zei afgelopenj zaterdag dat hij had gezwegen om te voorkomen dat er 'een han deltje zou ontstaan' over allerlei zaken. Maar de verwarring die hij zo veroorzaakte was groot. Diplomaten meenden juist dat ze in hun Europese onderhandelingen toch constant rekening moesten houden met een eventuele Lubbers-kandidatuur. Zo worden het missen van de Europese centrale bank en het Merkenbureau en de falende Braks campagne in verband gebracht met de ambities van Lubbers. Aangenomen wordt dat Lubbers de baan van com missievoorzitter vorig jaar had kunnen krijgen, als hij met enig enthousiasme had gerageerd op een verzoek van Helmut Kohl. Het was een groots ge baar van de bondskanselier, die immers weinig ge negenheid koestert voor de Rotterdamse 'betweter'. Lubbers nam de uitgestoken hand niet aan, volgens sommige zeer hooggeplaatste bronnen omdat hij de mogelijkheid open wilde houden dat niet Elco Jean-Luc Dehaene zwaait nog even voor het begin van de laatste gespreksronde op Corfu over zijn kandidatuur voor de opvolging van Delors. FOTO EPA Brinkman maar hijzelf (opnieuw) zijn intrek zou nemen in het Torentje aan het Binnenhof. In het openbaar zei Lubbers wel 'betere kandidaten' voor het EU-ambt te weten, zoals Wilfried Martens. Kohl week daarop definitief uit naar de Belg Jean-Luc Dehaene. In politiek en journalistiek Den Haag is die ma noeuvre lang met hoongelach begroet. Zou 'onze Ruud', twaalf jaar de Koning van het Binnenhof, door Kohl en Mitterrand worden gepasseerd ten gunste van de een of andere boertig ogende Belg? Ook de Nederlandse diplomatie riep zelfverzekerd dat Dehaene slechts 'een reserve' was. Het bleek een misrekening. Door achter de schermen te talmen, was Lubbers in mei gedwongen zich openlijk kandidaat te stellen. Aan het foutenfestival kwam geen einde. Het tijd stip van de aankondiging op de avond van de CDA-nederlaag bij de parlementsverkiezingen was ongelukkig. En de publiciteitscampagne van de premier leek een sollicitatie naar een afwijzing. Zo loog Lubbers controleerbaar over zijn oorspronke lijke verzet tegen de Duitse eenwording. Als erkend en behendig compromissenmaker paste Lubbers prima binnen het profiel van de nieuwe EU-voorzitter: een pragmaticus die de zaakjes in goede banen leidt en 'voorkomt dat Brussel zich bemoeit met nationale zaken als taal, pindakaas en hagelslag'. Desondanks profileerde hij zich als de politieke visionair met pleidooien voor een 'moraalcodex' en een gezamenlijk veiligheidsbe leid. De inhoud van die frases bleef pijnlijk leeg. In plaats van de Nederlandse diplomaten in Brussel in stilte te laten lobbyen, dacht Lubbers de kar op eigen houtje te kunnen trekken. De campagne werd steeds schnller. Lubbers' dreigen met een veto en de uitspraak dat het 'slecht voor Europa' zou zijn als hij de baan niet zou krijgen, waren beginners- fouten. Met de frontale aanval op de as Bonn-Parijs, die voor Dehaene had gekozen, zette Lubbers grof ge schut in. Hij riep de andere EU-landen op tot regel rechte rebellie tegen de 'motor' van de EU. Het ap pèl sloeg bij de kleine landen niet aan, maar wel bij de Britten, Spanjaarden en Italianen. Met hun ver zet van het afgelopen weekeinde tegen de Frans- Duitse as is een geest uit de fles gekomen en die zal niet makkelijk terug te stoppen zijn. Daarbij is Ne derland bovendien in het kamp terecht gekomen van de geïsoleerde dwarsliggers uit Londen. Ruud Lubbers, het zondagskind van de Nederland se politiek, is voor het eerst in zijn leven afgewezen. Het is niet alleen zijn individuele hoogmoed die ten val is gekomen. De campagne heeft diepgewortelde nationale gevoelens blootgelegd van arrogantie je gens de Belgische buren en wantrouwen tegenover de Franse diplomatie. Boven alles ging de dramati sche ontknoping echter gepaard met een opleving van felle anti-Duitse sentimenten. Er leeft nog 'veel oud zeer' in de relatie met onze grote oosterbuur, constateerde vice-premier Kok. Nederlands diplomaten lieten zich minder tactvol uit. Zij beschuldigden Duitsland van 'desinformatie k la KGB tegen Lubbers'. Het toonde dat Den Haag de oorzaak van het falen niet bij zichzelf zoekt en zijn lesje in internationale bescheidenheid nog steeds niet heeft geleerd. CORFU PETER DE VRIES RRED Premier Lubbers heeft zaterdag de volgende afscheidsrede ge houden op de topconferentie van EU-leiders op Corfu: „Met deelname aan deze Eu ropese Raad maak ik precies twaalf jaar rond. In deze twaalf jaar heb ik in en vanuit deze Eu ropese Raad veel voor Europa kunnen doen. Bij dit afscheid wil ik bijzonder dank zeggen aan Jacques Delors: voor zijn idealisme, zijn werkkracht, zijn ideeën. Niet al zijn voorstellen hebben tot resultaten geleid. Hij was het immers - samen met (de Spaanse premier) Felipe Gonzalez - die mij ertoe bracht mij beschikbaar te stellen als nieuwe voorzitter van de Eu ropese Commissie. Gisteren is mij gebleken dat naast Spanje en Nederland, Ita lië en het Verenigd Koninkrijk aan mij de voorkeur geven bo ven Jean-Luc Dehaene. Dit zijn weliswaar slechts vier landen, stof maar deze vier landen verteg (J>e woordigen samen 33 van de fón stemmen die de Europese Ut RP" thans telt. Het verschil met éffijd andere meerderheid is dus - thans in aantal stemmen - eé t klein land dat vijf stemmen heeft. Desalniettemin trek ik de con sequentie uit de peiling van go. teravond en ben niet langer kandidaat. Voor mij persoonj is dat geen enkel probleem. ga nu van een welverdiende rust genieten. Voor Europa en de Europese Raad blijft: hoe nu verder? Wi moet er gebeuren om tot con sensus te komen over de opv< njn ging van Jacques Delors? In feite zijn er twee mogelijklXai den: of Dehaene of een nieuv aan te zoeken kandidaat. Dez afweging staat los van mijn té rugtrekken." De Europese Unie stelt een be dragvan vijfhonderd miljoen ecu (ruim een miljard gulden) beschikbaar voor de verbetering van de veiligheid van kerncen trales in Oekraïne. De staats- en regeringsleiders hebben daartoe besloten tijdens een conferentie op het Griekse eiland Corfu. De Eurotop sprak uit dat de kernreactoren 1 en 2 van de centrale in Tsjernobyl onmid dellijk en definitief moeten wor den stilgelegd. De derde reactor zou zo spoedig mogelijk moe ten worden stopgezet. Dat tijd stip is afhankelijk van het ge reedkomen van drie nieuwe kerncentrales in de Oekraïne. De Europese Unie wil verder dat Oekraïne het Weense Ver drag over nucleaire aansprake lijkheid ratificeert, dat het land alternatieve energiebronnen gaat ontwikkelen en dat het een beleid gaat voeren dat is gericht op energiebesparing. Om Oekraïne hierbij te helpen wil de Europese Unie voor vier honderd miljoen ecu aan lenin gen verstrekken via de Europese Organisatie voor Atoomenergie (Euratom) en honderd miljoen ecu schenken via het Europese hulpprogramma voor Oost-Eu ropa, het zogeheten Tacis-pro- gramma. De Europese hulp moet onder deel zijn van een internationaal plan voor de verbetering van de nucleaire veiligheid in Oekraï- ke ne. Dat internationale plan wordt besproken op de bijeep i komst van de zeven grote gei) dustrialiseerde landen (G-7) van 8 tot 10 juli in Napels wot gehouden. De staats- en regeringsleiders van de Europese Unie hebbei ingestemd met een Frans-Dui ijju plan voor de oprichting van ei ju Europese adviescommissie vo tolerantie en begrip voor bui tenlanders. Die commissie moet volgens de Eurotop wor den samengesteld uit 'eminer ui persoonlijkheden'. De advies club moet aanbevelingen doe aan de overheden en maat schappelijke organisaties. De adviescommissie moet tevens een algemene strategie ontwil to kelen voor de strijd tegen racis tische gewelddaden en uitingi opi van vreemdelingenhaat. Voorts werd vastgesteld dat d( onderhandelingen over uitbre bi ding van de Europese Unie nil a vóór 1996 kunnen beginnen. Europese Unie zal ook met Q prus en Malta geen vervroegc onderhandelingen over toetre ding openen. Volgens ministe Kooijmans van buitenlandsë i ken moet Cyprus eerst een op q, lossing vinden voor de interni problemen, vooral waar het gaat om de relatie tussen het Griekse en Turkse deel van eiland. CORFU «ANP _JPe Frans Andriessen valt bijna van zijn stoel van verbazing. „Heeft men op Corfu werkelijk mijn naam genoemd als eventuele opvolger van Delors? Nou, dat verrast me. Met mij is er in elk geval nooit over gesproken. Ik ben niet gepolst zoals dat heet", zegt hij met geveinsde spijt. Hij overweegt: „Ik ben 65 en doe niet meer mee met het spel. Aan de andere kant is Delors straks 70. Ik zou dus nog wel vijf jaar meekunnen. Haha!". De prominente CDA'er, die be halve minister van financiën ook jarenlang Europees com missaris is geweest, meent dat de speculaties over zijn persoon als ideale 'compromiskandi daat' weinig realiteitsgehalte hebben. „Die gedachte staat vrij ver van de werkelijkheid. Zo ver, dat de gedachte bij mijzelf nog niet is opgekomen. Verder wil ik er liever niet over speculeren." Andriessen denkt niettemin ze ker te weten dat de Europese lidstaten op zoek zullen moeten naar een andere kandidaat voor het voorzitterschap van de Ey t ropese Commissie. Hij invent riseert: „Lubbers en Brittan hebben zich teruggetrokken., Dehaene staat nog, maar vooi hoe lang? Als je het Britse veto c tegen hem serieus neemt, en dat doe ik, is hij kansloos. Hij i moet zich terugtrekken of hij i het niet halen. Dus komt onve 'jt mijdelijk de vraag op: wie dan V Terwijl in Nederland kamer breed forse kritiek wordt geuit op de Britse opstelling, is er vei; gens Andriessen formeel we in v mis met het veto van Major. „Het is niet sympathiek. Maai fi1 mag de Britse opstelling ook niet anti-democratisch noe men. Het is nu eenmaal zo dat1 volgens de-Europese spelregel de voorzitter van de Commissi iK! alleen bij unanimiteit kan wor den benoemd. Het is dus niet zo dat Engeland een democra- tisch genomen besluit blok keert." KRAAINEM GPD Nederland moet een andere kandidaat voor het voorzitterschap van de Europese Commissie naar voren schuiven, nu de missionair premier Lubbers kansloos is ge bleken. Op dit standpunt stelden zich gis teren woordvoerders van CDA en WD. Ook de Rijksvoorlichtingsdienst liet weten dat het 'in de rede ligt' nu te onderzoeken of Nederland een kandidaat heeft die wèl aanvaardbaar is voor de twaalf lidstaten. D66 en Groen Links zien weinig tot niets in een hernieuwde gooi naar de Europese topfunctie. De PvdA vindt het te vroeg voor een zoektocht naar een nieuwe kansheb ber. Volgens Frans Weisglas, buitenlandwoord voerder van de WD, ligt de race om het voorzitterschap van de Europese Commis sie weer helemaal open nu Lubbers en Brittan hun kandidatuur hebben ingetrok ken en Groot-Brittannië zijn veto tegen de Belgische rivaal Dehaene wil handhaven. Weisglas: „Het Engelse veto houdt in dat ook Dehaene straks van de baan is. Daar mee ontstaat een nieuwe situatie. Als wij nog steeds vinden dat Nederland terecht aanspraak maakt op die post, moeten we met een nieuwe man komen". CDA-kamerlid Jaap de Hoop Scheffer deed in het NOS-programma Het Capitool giste ren een oproep aan de regering om te kij ken of er een andere kandidaat van vol doende statuur beschikbaar is. „Nederland moet toch in staat zijn met een ander te komen. Waarom zouden we het nu opge ven?". Weisglas en De Hoop Scheffer ver meden zorgvuldig namerl te noemen. Niettemin werd in de marge van de top op Corfu al gesuggereerd dat de voormalige Eurocommissaris Frans Andriessen (CDA) een geschikte compromisfiguur voor de twaalf lidstaten zou kunnen zijn. Ook het demissionaire kabinet neigt er naar op zoek te gaan naar een alternatieve kandidaat voor Lubbers. Een woordvoer der van de Rijksvoorlichtingsdienst ver klaarde: „Je kunt nu gaan kijken of je ie mand hebt die een kans maakt. In de cam- pagne-Lubbers is steeds naar voren ge bracht dat Nederland min of meer aan de beurt is, omdat wij nog nooit de voorzitter voor de commissie hebben mogen leveren. Dat blijven we natuurlijk vinden". De fracties van PvdA, D66 en Groen Links zien om uiteenlopende redenen weinig tot niets in het heropenen van de race om het voorzitterschap van de Commissie. PvdA- kamerlid Eisso Woltjer vindt dat allereerst moet worden getracht het Britse veto tegen Dehaene van tafel te krijgen. „Dat is een dictaat dat Europa niet mag accepteren. Major kan de rest niet keer op keer zijn wil opleggen, dat is rampzalig", aldus Woltjer. Alleen als Dehaene zich onverhoopt zou terugtrekken, kan Nederland volgens de PvdA'er naar een compromisfiguur zoe ken. Dat zou vóór 15 juli moeten gebeuren, omdat Duitsland op die datum een nieuwe Eurotop wil uitschrijven. Groenlinks-woordvoerder Leonie Sipkes voelt vanwege de volgens haar 'ondemo cratische' Britse opstelling niets voor een zoektocht naar nieuw Nederlands talent. „Ik vind niet datje de Britten in de kaart moet spelen. Nu Lubbers zich heeft terug getrokken, moeten wij Dehaene steunen en niet met een ander komen." D66-ka- merlid Bob van den Bos vreest dat een kandidaat van de tweede keus nog minder kans maakt dan de eerste. Alle buitenlandwoordvoerders in de Twee de Kamer zijn het er wel over eens dat de relatie van Nederland met Duitsland door het fiasco op Corfu is beschadigd. De Hoop Scheffer: „Nu moeten we veel in die relatie investeren, want er zitten nogal wat bobbels in de slang". Ook minister Kooij mans van buitenlandse zaken vindt de tijd aangebroken voor 'reparatiewerkzaamhe den'. Zijn bezoek aan de Duitse minister van buitenlandse zaken Klaus Kinkel vol gende week maandag moet in dat licht,, worden gezien, aldus een woordvoerster van het ministerie. „Na de gang van zaken op Corfu moet de lucht worden gezui verd." Het wordt de Duitse bondskanselier Kohl zwaar aangerekend dat hij vorige maand na een ontmoeting met de Franse presi dent Mitterrand in Mulhouse het Kanzler- ambt liet verklaren dat de Belg Dehaene de voorkeur van Duitsland en Frankrijk had. Hierdoor werd de campagne van Lubbers ernstig gehandicapt, temeer omdat Kohl achter de schermen actief voor Dehaene ging lobbyen. Vice-premier Kok, die op Corfu de honneurs voor Lubbers waarnam, toonde zich zaterdagochtend nog zeer geïrriteerd over de Duitser. Hij bekritiseer de vooral het feit dat Kohl nauwelijks de moeite had genomen in te gaan op de kwaliteiten van Lubbers. Bob van den Bos van D66 vindt dat er in het gesprek met Kinkel duidelijkheid moet komen over de Duitse opstelling. „De Ne derlandse Europese politiek zat de afgelo pen vijftien jaar altijd op de Duitse lijn. Dat maakt het des te onverklaarbaarder waar om Kohl met Dehaene op de proppen is gekomen. Daar moet maar eens een goed gesprek over komen". PvdA'er Woltjer tast ook in het duister: „Dik een jaar geleden was er voor Lubbers nog geen wolkje aan de lucht. Nu lust Kohl hem niet meer. Komt dat alleen omdat Dehaene bij de Duitsers zo'n goede indruk heeft gemaakt? Ik krijg er geen vinger achter". CDA-prominent Braks, die eind 1993 naast het voorzitterschap van de FAO greep, noemde het 'zeer bedenkelijk' dat Neder land op het internationale speelveld weer aan het kortste eind heeft getrokken. „Wij zouden ons moeten beraden op de manier waarop wij voor hoge posten lobbyen", al dus Braks. DEN HAAQ PAUL KOOPMAN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2