Rooks krijgt titel cadeau A Zeelenberg en Bodelier kleuren Assen oranje Sport Speciaal trainingsschema brengt Bouwmans niet naar Tou Dino Tolhoek net niet op erepodium v. 1 Van Moorsel meerf dan ooit aanwezig MAANDAG 27 JUNI 1994 chef willem spierdijk. 071 -356464. plv -chef rob onderwater. 071 -3! Knetemann heeft selectie bijna rond meerssen Erik Breukink en Frans Maassen zijn de belangrijkste kandidaten van bondscoach Gerrie Knetemann voor de indivi duele tijdrit op het WK wielrennen. Op Sicilië (Capo d'Orlando) staat op donderdag 23 augustus voor het eerst een gecombi neerde wedstrijd tegen de klok voor amateurs en professionals op het programma. „Defjnitief is hun selectie natuurlijk nog niet", haastte Knetemann zich gisteren op het NK te zeggen. Over de invulling van de ploeg voor de individuele wegwedstrijd (zondag 28 augustus in Agrigento) kon Knetemann nog niets zeggen. ..Maar ook dat is niet zo moeilijk hoor. Als er hier op het NK vijftig starten, zijn er tien die niet serieus zijn te nemen. Dan blijven er veertig over. De helft of meer dan de helft valt al af omdat de finish bovenop is, na een klim van een kilometer of vijf. Dat is een gegeven, die de selectie voor mij al aanmerkelijk minder moeilijk maakt." Wielerverkiezing in Leiden meerssen In navolging van de georganiseerde beroepsvoetbal lers gaan de profwielrenners dit jaar voor het eerst de wielrenner van het jaar kiezen. De verkiezing, op 9 december in Holiday Inn in Leiden, wordt georganiseerd door de WBW, de vakbond voor beroepswielrenners. Wilfried Nelissen Belgisch kampioen liederkerke Wilfried Nelissen heeft gisteren de Belgische titel bij de beroepsrenners veroverd. Het was voor de coureur uit ploeg van Post de eerste proftitel nadat hij eerder de landstitel bij de nieuwelingen en de amateurs behaalde. De Belg sprong mee met een kopgroep van acht man. Peter de Clercq zette de sprint aan. Hij kwam ten val en maakte zo de weg vrij voor Nelissen. Dirk de Wolf reed zijn laatste wedstrijd bij de beroepsrenners. Hij eindigde als achtste. Na afloop maak te hij bekend dat hij volgend seizoen ploegleider is van een se- mi-professioneel team. Hij wil jonge renners opleiden. meerssen gpd Dramatiek in Meerssen. Peter Post komt het kleedlokaal uit, de arm met veel theater om Ed dy Bouwmans geslagen. De ko gel is door de kerk, de betrokke nen zijn op de hoogte. Nu de buitenwereld nog. „Mijne he ren, in goed onderling overleg is besloten.... Eddy gaat niet naar de Tour." Het was alsof Eddy Bouw mans, naast de rijzige gestalte van z'n Amstelveense ploegdi- recteur, nog kleiner werd. Geen Tour. Wie had dat verwacht aan het begin van het seizoen waar in juist de Ronde van Frankrijk tot eerste en haast enige doel was verheven. Hij trainde zich kapot op de schema's van Ab Krook, ging tot twee keer over boven op een berg zitten om ro de bloedlichaampjes te tanken, schreef keurig elke dag, elk uur haast, z'n polsslag op en bleef onder stringente medische con trole. En - dat was juist het vreemde aan de zaak - Eddy BouwTuans mankeerde niks, volgens de on derzoeken en lactaat-testen. Post: „Hij is niet ziek, hij is kerngezond, fysiek is er niks aan de hand, maar hij is uit vorm. Op de momenten dat hij er moet staan, als het bergop gaat, wordt hij zo maar weggereden. Daar hoeven we niet omheen te draaien, dat weet Eddy zelf ook. Samen vinden we het beter als hij even rust houdt. We willen graag de oude Eddv terug, vol gend jaar in de Tour. Dat kan alleen als hij nu even wat gas te rugneemt." De oude Eddy, dat was dan zeker de Eddy van twee jaar ge leden, toen hij in de Tour van '92 op 24-jarige leeftijd debu teerde met een veertiende eind- plaats en het veroveren van de witte trui als beste jongere. Dat beloofde wat. Want Eddy was nog jong en kon zich alleen nog maar verbeteren. De nieuwe Breukink, of Rooks ofTheunisse was opgestaan en Post wist niet hoe snel hij z'n beschermeling weer vast moest leggen voor een nieuwe contractperiode. Maar in plaats van bergop, ging het bergafwaarts, haast let terlijk ook nog. Bouwmans won vorig jaar nog wel de Classique des Alpes, maar ging in de Tour helemaal onderuit. Hij werd ge- desilussioneerd 45ste. De trainingsschema's van Ab Krook hielpen vervolgens niet. „Misschien waren ze ook wel veel te zwaar, die schema's van Krook. Misschien heb ik me wel finaal over de kop gewerkt." In Bouwman's plaats gaat nu Patrick Jonker naar de Tour, een 25-jarige krachtrenner met zo wel de Nederlandse als de Australische nationaliteit, gebo ren in Amsterdam, opgegroeid aan de andere kant van de we reld en begin dit jaar neerge streken bij een pleegezin in Et- ten-Leur. Vorig jaar nog ama teur namens Australië, nu Tour- renner namens Post, die aan vankelijk niet tevreden was over diens debuut, maar dat nu wel is. In Meerssen kon gisteren een trieste balans worden opge maakt. Nog niet alles staat vast, wel dat de Nederlandse afvaar diging naar de Tour, die zater dag in Lille van start gaat, weer bescheiden van omvang zal zijn: tenminste dertien, ten hoogste vijftien renners, als voor Theunisse (TVM) en Nij- boer (Banesto) vandaag ook het licht op groen wordt gezet. De neergaande spiraal lijkt nu trouwens eindelijk te zijn on derbroken. Kon ook moeilijk anders, na in de afgelopen jaren van 30 Tour-renners naar plot seling 19 ('90), en verder door naar 18 ('91). 17 ('92) en 14 ('93) te zijn afgezakt. Het Nederli se bestanddeel dit keer: Vries en Jonkers (Histor), M sen, Dekker en Mulders (VV Perfect), Rooks, Harme Voskamp, Den Bakker en mi schijnlijk ook Theunisse (T Van Poppel (Festina), 1 (Mercatone Uno), Breu (Once), Vermeij (Chazal) mogelijk ook Nijboer (Banes Naast Bouwmans dus een andere opmerkelijke a zige: Jelle Nijdam. 'Snelle verdween ook gisteren vlug van het toneel. Halver de koers gaf hij op en daai was z'n lot definitief bezege Theunisse ziek van ploegleider Priem En daar was de tweeling weer. Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse: één en twee in het NK wielrennen voor pro fessionals op de weg, dezelfde volgorde als in Meerssen 1991. meerssen wim van duivenbode Het scheelde maar weinig of de Zoeterwoudse wielerformatie Casba Wonen had toch nog een man op het erepodium gehad bij de Nederlandse Kampioen schappen in het Limburgse Meerssen: Dino Tolhoek. Met een geweldige jump wist de 21- jarige domineeszoon uit Gies- sen zich te onttrekken uit een groep achtervolgers die in volle jacht waren op de twee leiders, de latere kampioen Pascal Ap peldoorn en Raymond Thebes. Alleen oud-Roelofarendsvener Casper van der Meer, Rob Com- pas. Harm Jansen en Paul Ko- nings konden de kleine Casba- renner volgen. Honderd meter voor de eindstreep werd de ge doodverfde winnaar Raymond Thebes door het vijftal bijge haald. Maar de sterke Pascal Appeldoorn was niet meer te achterhalen. In de sprint om het overige eremetaal kwam Tolhoek door een zwieper van Harm Jansen bijna ten val. Door dit voorval viel de Giessenaar buiten de hoofdprijzen. Hij werd vierde op 3 seconden. Eén man was bijzonder tevre den over het aanvallende rijden van Tolhoek, die al eerder met oud-kampioen Rob Compas aan de haal was gegaan. Dat was bondscoach Piet Hoekstra. „Voor mij was het rijden van Dino Tolhoek in de Ronde van België al een grote verrassing, en nu zit hij er weer knap bij. Misschien neem ik hem wel op in mijn voorlopige selectie voor het wereldkampioenschap. Dan moet hij wel nog een paar grote etappe-wedstrijden in het bui tenland rijden", aldus bonds coach Hoekstra, die ook het rij den van Aart Vierhouten (Swift- /Casba) met een compliment beloonde. „Wat een karakter heeft die jongen. De gehele week niet lekker en toch de Ronde van België en het NK (als 24ste) uitrijden." Gert Jakobs was steeds in de voorste gelederen te vinden en werd 18de, De overige Casba- renners, Robin van Kessel, Niels van Stralen en Davy Dub beldam, eindigden in een groep die streed voor de 37ste plaats. Bij de vrouwen was Marion Borst (Leiderdorp) één van de betere rensters. Door haar goe de knechtenwerk voor de latere kampioene Yvonne Brunen moest zij zelf genoegen nemen met een knappe vijfde plaats. Ingrid Kelderman uit Alphen aan den Rijn kwam als 31ste over de eindstreep. Rooks kan juichen. meerssen peter ouwerkerk gpd-verslaggever Toen waren ze qua werkgever nog gescheiden, maar hun on derlinge verstandhouding had daar niet onder geleden. Theu nisse was niet goed, had hij ge zegd; Rooks had het signaal be grepen, was weggesprongen en Theunisse had de vlucht be schermd. Rooks kampioen, zijn enige wapenfeit zo ongeveer in de Bucklertrui. Gisteren had Theunisse zich wél rijp geacht voor het rood- witblauw. En hij had naar (zijn inmiddels TVM-ploegmaat) Rooks geknipoogd, dat die de fi nale moest openen, in de ver onderstelling, dat als de Noord hollander eenmaal was terugge haald. Theunisse zelf zijn kans wel zou kunnen grijpen. Maar hoe vaak rijmt theoreti sche wielerlogica nu helemaal met de praktijk? Aanvallende acties in het profmétier lopen stuk zo lang er achter de durver wordt gereageerd. Maar zodra de potentiële achtervolgers voor elkaar het vuile werk weigeren op te knappen, krijgt menige vluchtpoging de zegen mee. Wat dus geschiedde met Rooks. Met nog drie ronden te gaan had zich een elitegroep met Rooks, Theunisse, Maassen en Breukink, alsmede de betrekke lijke outsiders Nijboer, Jonker en Vermeij gevormd. Een kilo meter of vijftien voor het einde ontvouwde Rooks aanvalsplan nummer één. Hij pakte tien, twintig, vijftig meter, en nie mand reageerde. Theunisse hoefde niet, Nij boer, Jonker en Vermeij keken vooral naar de verantwoorde lijkheid van Breukink/Maassen. Maar Breukink begon van Maassen dingen te eisen, die de Limburger achteraf niet kon, zodat Rooks zijn tweede natio nale kampioenstrui kon gaan afhalen. Hij was er heel blij mee, de 33-jarige Westfries, die al weer heel lang op een wapenfeit zat te wachten. De weken en maanden die daarna volgden werden één grote klaagzang van Rooks. Op de derde dag van de Tour dood ziek naar huis, door Festina meteen op straat gezet, met de grootste moeite de helft van zijn achterstallig salaris losgekregen, tegen een voor hem beneden- modale vergoeding nog net on der contract bij TVM. Rooks hoopt dat hij zich straks kan revancheren in de Tour: „Eens zien of ik in de eer ste twee weken mijn gram kan halen. Ze zullen nu niet meer zo op me letten als vijf jaar gele den. Een paar geschikte etappes uitzoeken om mee te springen. Liever een ritzege dan vijftiende in het klasement. Ik voel dat ik het nog kan. Ik wil in ieder geval nog tot en met volgend jaar op dit niveau koersen. Dan ben ik vijfendertig, dan is het een mooie tijd om te stoppen." Steven Rooks weet al een poosje, dat hij komende zater dag bij de Tourstart in Lille wordt verwacht. Cömpaan Vermeij zorgt voor verrassii iel Steven Rooks kan zijn emoties niet de baas als hij beseft dat hij Neder lands kampioen is geworden bij de profs. foto anp Gert-Jan Theunisse moet nog tot vanavond wachten vooraleer Cees Priem het licht op groen zet. „Onzin", zegt Rooks, „ie mand die zo rijdt moet je ge woon meenemen." „Lullig", vindt Theunisse zelf ook. Hij had al goed de pest in voor de start, hij laakte de han delwijze van zijn ploegleider na afloop nog meer. „Hij is me ge woon aan het pesten. Priem denkt me daarmee te motive ren, maar hij bereikt precies het omgekeerde. Als ik geen ver trouwen krijg, word ik onzeker. Misschien dat ik aan al die pes terijen wel die maagzweer heb overgehouden." Hij was graag kampioen ge worden. Hij voelde zich ook de sterkste. Met de titel had hij bo vendien een extra wapen in handen gehad om Priem te overtuigen van zijn conditie, vorm en mogelijkheden. Ook voor de komende Tour. „Priem heeft zelf kunnen zien hoe ik in Zwitserland reed. Het heeft geen zin je daar voor het klassement uit mekaar te gaan rijden, maar als je kijk op wiel rennen hebt weet-je dat het wel goed met me zit. Maar hij blijft me maar openlijk voor schut zetten. Ja, ik verdien veel, maar nog lang niet zoveel als Breu kink. En hoor je iemand zeuren, dat die ook niet presteert naar zijn geld? Ik heb daar genoeg van. Normaal gesproken ga ik hier niet langer aan meedoen. Einde seizoen, dan ga ik weg." meerssen gpdhg )ra De in Lisse geboren Marco ne meij werd gisteren derde in va, NK voor wielerprofs en ej( daarmee de verrassing var dag. Vermeij is 29, eerste prof bij het Franse Chazal, h een leven als een globetrt ja achter de rug, en koerst r<etT op zijn Tourdebuut af. War seizoen zijn negende etaj wedstrijd zal worden, droom, ja. Ik geniet nu al bi gedachte aan alles wat me v zaterdag gaat overkomen." Vermeij had in het raze drukke voorjaar al een oven [4 ning meegepakt, een tijdritj de Tour de l'Aisne. Hij was een licht overbelast been aai start gekomen, schoon zijn ter hem dat verbood. Voor Vermeij geen luxe h aan de vooravond van het maar gewoon met vriendin ouders in een caravan op camping. Fiets zelf in elkaar zet, clubmaat Barend Hi neers (Rotterdam Ahoy' wielen langs de kant. Hij was tot zijn eigen vei zing op kop gekomen, moest plassen, reed even vi 1 uit, en zat ineens los met paar anderen." En hij ha haafde zich moeiteloos voo ook toen de finale in volle g f werd geblazen. „Zat ik ineens met Breul|™ Maassen, Rooks en Theui voorop. Ik wist even niet moest doen. Ik heb me gehouden, ben wat achter blijven hangen en op het la nog een paar keer gespron Maar Rooks was te ver weg.' De Lissenaar, die tegenwi Franse Son (Cartigny, nabij Péror woont, kon niettemin tevre zijn met het brons. „Er was enige twijfel of ik wel mee kunnen naar de Tour, maa i vanavond eens even een lefooncel opzoeken, en be dat ik eraan kom. Derde, kunnen ze me niet meer we P' li ui =1 Nederlanders motorcoureurs hebben iets met de TT van As sen. Of ze nu Wil Hartog, Boet van Duimen, Jack Middelburg, Hans Spaan of Wilco Zeelen berg heten. Op hun 'eigen' cir cuit vinden ze paardekrachten die tot dan toe verborgen ble ven. Zo ook zaterdag. Wilco Zeelenberg steeg boven zichzelf uit en werd derde, Loek Bode lier scoorde zijn eerste podium plaats (3) en de broertjes Patrick en Jurgen van den Goorbergh eindigden bij de eerste tien in de 250cc klasse. De successen van de Neder landers, die Assen even oranje kleurden, komen net op tijd. De situatie voor de vaderlandse coureurs is alles behalve roos kleurig. De leiding van het Dutch Racing Team werkt pro deo om de rijders te begeleiden en fabrieksmateriaal is door ge brek aan geld niet te,koop. Zee lenberg moest zelf z'n nek uit steken om een peperdure ma chine bij Honda te mogen lea sen. Het 750.000 gulden kosten de speeltje had hem tot zater dag niet meer dan drie negende plaatsen gebracht, in Malaysia, Australië en Spanje. Nederlanders zijn blijkbaar het sterkst als het erop aan komt. Wilco Zeelenberg, ge tooid met een oranje helm en met een oianje nummerplaat op zijn kuip, reed een van de beste wedstrijden van de laatste jaren. Bovendien bewees de 27- jarige coureur dat hij, mits voorzien van goed materiaal, nog altijd over uitstekende stuurmanskwaliteiten beschikt. Afgezien daarvan zat het deze keer op alle fronten rfiee. In de beginfase van de door Biaggi gewonnen race vielen Capirossi, Romboni en wereldkampioen Harada al uit. „Blijven zij er op zitten", erkende Zeelenberg met gevoel voor de realiteit, „dan strijd je gewoon voor een zevende plek." Reserve Zeelenberg profiteerde opti maal van het feit dat hij het cir cuit van Assen heel goed kent. In 1990 en 1991 werd hij ook al eens derde. De eerste maal ging hij zelfs voor de winst en leidde de hele race. Pas in de laatste bocht moest hij de zege laten glippen. „Daar heb ik van ge leerd", zei de Bleiswijker zater dag. „Daarom bleef ik nu steeds achterin hangen. De laatste ronden reed ik nog een beetje op reserve." Het succes in de TT komt als geroepen. Zeelenberg zit te springen om een sponsor. „Ik hoop dat er nu eens iemand in stapt, want ik wil volgend jaar toch ook weer rijden." Nog al tijd heeft Zeelenberg zijn hoop gevestigd op de 500cc. Voorma lig teamgenoot Alberto Puig doet het heel goed in de zwaar ste klasse. „En ik was op een 250-machine vaak sneller dan hij. Ik heb ooit gezeg dat ik pas overstap als ik wereldkampioen ben. Nu doe ik het als ik de kans krijg." Fortuin Het oranje-gevoel in Assen werd in de 125cc klasse nog eens versterkt door Loek Bode lier. De 28-jarige 'bluffer' uit Rosmalen verscheen zelfs enke le keren aan de leiding van de bloedstollende wedstrijd, waar in elke ronde van plaats werd gewisseld. „In een overwinning heb ik nooit echt geloofd", zei hij na afloop van de door de Ja panner Tsujimura gewonnen race. Bodelier had trouwens ook het fortuin aan zijn kant. Hij ging als vijfde de laatste bocht in. De Duitser Oetll vloog er echter uit en maakte de Japanse leider in de strijd om de wereld titel, Sakata, zo aan het schrik ken dat Bodelier twee plaatsen kon opschuiven. Ook voor hem is de derde plaats een geschjenk uit de he mel. „Ik heb nog steeds een be perkt budget. Met deze presta ties hebben we bewezen dat Nederlanders heel goed kunnen rijden. Het bedrijfsleven zou daar toch eens iets voor over moeten hebben." Doohan Mochten de heren van de IRTA, de rijdersorganisatie, plannen hebben om de 125cc op termijn af te stoten, dan gaf Assen aan leiding die plannen nog maar eens te herzien. De strijd in de lichtere categoriën was veel boeiender dan de race van de grote kanonnen. De torenhoge favoriet voor de eindzege in de 500 cc-klasse, Mick Doohan, won. De enige die in zijn spoor kon blijven was de Braziliaan Alexandre Barros. Kevin Schwantz kon het duo niet bij benen. Hij ondervond te veel hinder van zijn in de training opgelopen polsblessure. Mick Doohan rekende met zijn triomf af met zijn 'Assen-fo bie' en nam en passant een straatlengte voorsprong in het klassement om de wereldtitel. De Australische zeurpiet laat echter geen kans onbenut om het Nederlandse circuit te klei neren. Vrijdag ging hij nog ver der dan vorig jaar door te stel len dat 'het alleen nog ontbrak aan café's langs het (weg)cir cuit'. Zaterdag won hij onbe dreigd, maar zette desondanks de oorlogsvoering tegen het Drentse circuit voort. „Dit verandert niets aan m'n kritiek op Assen", zeurde de nukkige Doohan. „De baan is niet vlak, heeft een bolling om het water af te voeren. Met de hoge snelheden van de huidige motorfietsen is hier eigenlijk niet meer op te rijden." meerssen gpd Ze was er niet, maar toch ook weer wel. Leontien van Moor ontbrak bij de nationale titelstrijd voor de,vrouwen. Zelden ec ter viel haar naam vaker dan zaterdagochtend in Meersst plaats van handeling van het NK. Yvonne Brunen uit Swifttd band, 22 nog maar, werd kampioen van Nederland en dat w zonder meer knap te' noemen. Maar ze kreeg niet de aandac die ze verdiende. Die ging naar het twijfelaarstertje uit Boekei. De wereldkampioene had afgezegd voor het Nederlands kaï r pioenschap. Wegens 'mentale problemen', zo heette het ol cieel. Wat daarmee exact werd bedoeld, wilde bondscoach Fra van Diepen niet zeggen. Het onderwerp van gesprek wil er eve min over praten. Ze verwijst iedereen door naar de bondscoat Zeker is dat ze niet zal deelnemen aan het wereldkampioe schap op de weg op Sicilië. Ze wil wèl proberen zich te kwalifi< ren voor het WK tijdrijden, een nieuw onderdeel op de mond le. Ook zal ze de vrouwentour waarschijnlijk laten schieten. Twee weken geleden stapte Van Moorsel huilend af in de Or loop van Het Molenheike, één van de belangrijkste Nederland wedstrijden. De sportvrouw van het jaar verkeerde twee jaar geleden eve eens in een crisis. Na de Olympische Spelen van Barcelona w er in haar geen spoor meer te bekennen van het gezelligheit dier dat ze voordien was. Ze trok zich terug, had een ziekelij vermageringsdrang. Ze at en dronk zo min mogelijk om wraak kunnen nemen voor haar nederlaag in Barcelona. Dat lukte, won de Tour Féminin en werd wereldkampioen in Oslo. Eigen plöeg Van Moorsel zag daarna een poging een eigen ploeg te beginni stuklopen. Het betekende dat ze de komende jaren als 's were beste wielrenster niet naar behoren beloond zou worden. E aanbod van haar aanstaande schoonvader, de Rotterdamse h reca-exploitant/gangmaker Joop Zijlaard, om een cafetaria gaan bestieren, heeft haar opnieuw aan het twijfelen gebrac over de voortzetting van haar carrière Bondscoach Van Diep wil niet zeggen of Van Moorsel overweegt te stoppen als wielre ster: „Ik heb daar geen aanwijzingen voor. We moeten het wachten." Yvonne Brunen profiteerde van de afwezigheid Van Moors Twee ronden voor het einde sprong ze met Elsbeth Vink (eve eens van de nationale selectie) en Edith Klep weg uit een vlucl groep van tien. Op de laatste beklimming van de Lange Raarbe liet de vroegere schaatster haar mede-vluchters achter zich. Vil werd tweede, Klep derde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 24