'Alleen Sampras steekt er bovenuit' Zuidafrikanen op zoek naar totaal-hockey ill: Bates op herhaling Poolse atleten plaats teruggezet na dopinggeval Van Doorn bevestigt status Sport 1 MAANDAG 27 JUN11994 Voor de derde keer op rij be reikte een Engelsman zaterdag de vierde ronde. Jeremy Bates won in vier sets en volgde daarmee Andrew Foster op als „laatste Engelse hoop". In 1992 was het Bates zelf die op het heilige gras voor de Britten een zegen was. „Presteerden ze die andere 50 weken van het jaar maar eens wat", verzuchtte de BBC- commentator terwijl het Wim- bledon-publiek voor een „Wembley-sfeer" zorgde. „Dit is leuk, maar aan de andere kant ook droevig. Bates is op zijn leeftijd alles wat we heb ben. Elke keer weer." Engeland kijkt maandag over 'zijn schouder mee. „Maar dat voel ik niet als druk. Het is een stimulans. Ik vind het ook onzin mij de grote hoop van het Britse tennis te noemen. Op mijn leeftijd, ben je gek? Mijn grote hoop is nog een paar jaartjes te spelen." Bates boekte in zijn twaalf jarige profcarrière slechts één toernooizege. Dat was begin dit iaar in Seoul. De Engelsen hadden er zeventien jaar op moeten wachten. „Al die jaren heb ik me suf getraind. Na de geboorte van mijn zoon (Jos hua, vijf maanden, red.) had ik daar geen zin meer in. Sinds dien ben ik steeds beter gaan tennissen", aldus de man die in een week tijd bij de book makers van 1000/1 naar 100/1 steeg. „Als Amerika een voet balwedstrijd blijkt te kunnen winnen, moet een Engelsman zeker Wimbledon-kampioen kunnen worden." In maart 1988 bezette Bates de 63ste plaats op de wereld ranglijst. Verder kwam hij nooit. Na de 108ste editie van Wimbledon komt hij daar weer bij in de buurt. Een over winning tegen Guy Forget, maandag voor de vierde ronde op centre court, zou daarbij kunnen helpen. Terugkeer Jan Siemerink op Challenger in Scheveningen Jan Siemerink keert volgende maand terug op de tennisbaan. De Rijnsburger hervat zijn acti viteiten tijdens het Challenger- toernooi in Scheveningen, dat van 18 tot en met 24 juli wordt gehouden. Siemerink speelde zijn laatste partij tijdens het Open Italiaans kampioenschap begin mei. Een week later, vlak voor het Grand Slam-toernooi van Roland Gar ros, moest de Zuidhollander ge opereerd worden aan zijn me niscus. Sindsdien heeft hij geen toernooi meer gespeeld. Behalve Siemerink zijn voor het Challenger-toernooi ook de Nederlandse kampioen Sjeng Schalken, Joost Winnink, Mare Koevermans en de Zweed Mi- kael Tillström gecontracteerd. De Zweed schakelde tijdens Roland Garros Richard Krajicek De organisatie van het toer nooi in Scheveningen heeft het prijzengeld verdubbeld tot 200.000 gulden. BIRMINGHAM *AFP De Poolse mannen atletiek- ploeg, die veertien dagen gele den in Valencia de strijd om de Europese beker in de eerste di- ''Visie won, is een plaats terugge zet. Bij de dopingcontrole bleek dat kogelstoter Pjotr Perzylo, die als tweede eindigde, verboden middelen heeft gebruikt. Hij is gediskwalificeerd waardoor de Polen zeven punten aftrek kre gen. De eerste plaats is nu voor Spanje. De uitslag van de wedstrijd in Valencia is nu: 1. Spanje 113 punten, 2. Polen 112,5, 3. Wit- Rusland 102. Kuipers trefzeker bij vrouwen Amstelveen I let Nederlands vrouwen-hockeyteam heeft dit weekeinde beide oefenwedstrijden tegen Zuid-Afrika met 5-1 gewonnen. Ellen Kuipers was de meest opvallende speelster, de spits van Kampong maakte vier doelpunten. Zaterdag één, zon dag drie. Nederland bereidt zich voor op het toernooi om het wereldkampioenschap. In Dublin verdedigt het team vanaf 13 juni de titel. Zuid-Afrika is een geschikte tegenstander om het aanvallend vermogen op te voeren. Zowel in Gorinchem als Am stelveen was sprake van eenrichtingsverkeer. De enige positie in het elftal waarover coach Wentink nog twijfelt, is die van links achter. Zaterdag startte Derks, zondag Duyster. Zij duelleren om een basisplaats. De overige tien namen zijn ingevuld. Volley halsters winnen ook derde partij stadskanaal De Nederlandse volleybalvrouwen hebben ook de derde oefenwedstrijd tegen Frankrijk gewonnen. De ploeg van bondscoach Bert Goedkoop zegevierde in Stadskanaal met 3-1. De setstanden waren 15-8 9-15 15-4 15-3. Het was de eerste keer in de oefenreeks met Frankrijk dat Oranje een set moest afstaan. Woensdag en donderdag eindigden de partijen op 3-0. Kaartjes Atlanta gemiddeld 40 dollar atlanta De entreebiljetten voor de Olympische Spelen in '96 in Atlanta kosten gemiddeld 39,42 dollar, pakweg 75 gulden. De goedkoopste kaartjes zijn voor zes dollar verkrijgbaar, voor de voorronde van het basketbal. De duurste kosten 600 dollar, dik 1100 gulden, voor de openingsceremonie. Atlanta laat het recor daantal van 11 miljoen kaarten drukken, tweeëneenhalf keer meer dan voor Barcelona in '92. Slechts 900.000 kaarten komen beschikbaar voor het buitenland. Het Internationaal Olympisch Comité heeft in het weekeinde de prijzen goedgekeurd. De tota le opbrengst moet 261 miljoen dollar gaan bedragen. Het IOC keurde in het weekeinde ook het voorstel van Atlanta de Spelen met één dag uit te breiden naar zeventien goed. Zij hebben plaats van 19 juli tot en met 4 augustus. De Spelen van 2000 in Sydney duren eveneens 17 dagen, van 15 september tot en met 1 oktober. Voor de organisatie van de Olympische Spelen in 2004 hebben zich intussen drie steden bij het IOC kandidaat ge steld: Kaapstad, San Juan (Porto Ri.co) en Istanboel. blargies anp King won de eerste manche. In het WK 250 cc verkleinde Stefan Everts zijn achterstand op Greg Albertyn tot drie pun ten. De Belg won in het Tsjechi-v sche Holice de tweede manche. De pijn in zijn hand, die hem in de eerste manche (vierde) stoorde, was prompt verdwe nen. Albertyn Finishte gisteren twee keer als tweede. De Ameri kaan Donny Schmit kwam bij beide starts ten val en zakte naar de vierde plaats in de tus senstand om het wereldkam pioenschap. •Gert-Jan van Doorn heeft zijn status van subtopper in het WK motocross 500 cc gisteren be vestigd. De Nederlander eindig de in de Grote Prijs van Frank rijk in beide manches als zesde. Na acht wedstrijden bezet Van Doorn de vijfde plaats in het ,WK-klassement. In die stand nam de Zweed Marcus Hansson de leiding over van de Belg Jacky Martens. Het verschil tussen beide rijders be draagt elf punten. Hansson fi nishte in Blargies als tweede en eerste. Martens, een week eer der souverein winnaar bij de Nederlandse Grand Prix in Mill, eindigde in de eerste manche als vierde, in de tweede als vijf de. De Nieuwzeelander Darryl Edwin Evertsen was in de eer ste manche de beste Nederlan der, achttiende. In de tweede manche staakte hij wegens een voetblessure de strijd. Van Wes- sel eindigde als 25ste en 26ste. b onderwater, o Wimbledon na eerste week vol verrassingen Volgens Jim Courier wordt de nieuwe Wimbledonkam- pioen toch weer een oude bekende. Zo niet, dan wordt het in ieder geval een jongen die voorbestemd is om een wereldtopper te worden. „Kijk de geschiedenis er maar op na", meende Courier daags na zijn verrassende uit schakeling. „Het zijn altijd grote kampioenen die dit toernooi winnen, ook al zijn er in de eerste week zo veel verrassingen geweest. Als het straks spannend wordt, gaat het bij de 'stuntjongens' knagen. Dat gaan de zenu wen en de spanning meespelen, en dan beseffen ze in eens dat ze eigenlijk boven hun niveau spelen." geen verrassin - Jim Courier houdt het voorlopig op Pete Sampras. Of anders Agassi, Ivanisevic, Becker of wie weet misschien zelfs Bruguera. In een outsider a la Becker bij zijn machtsgreep op Wimble don of Stich in 1991, gelooft hij niet. En voor eendagsvliegen is in de huidige wereldtop al hele maal geen plaats meer, meent de Amerikaan. Dat er in de eerste week met onder andere Stich, Edberg en Courier meer toppers uitvlogen dan ooit sinds Wimbledon in 1968 werd opengesteld voor profs, is in het circuit niet met verbazing ontvangen. „Dat komt omdat gras de grote nivel- leerder is", meent Courier. „Jongens met een geweldige opslag zijn op gras veel gevaar lijk dan op welke andere onder grond. Zeker in de eerste week als de banen nog niet zo hard zijn en het gras nog slipperig". De toppers roepen al jaren dat de eerste week van Wimble don de moeilijkste is. „Eerst de eerste week maar eens overle ven", zei Agassi bijvoorbeeld, toen hij vorig jaar terugkwam om zijn titel te verdedigen. In de tweede week is de platge trapte ondergrond in Londen harder. Zeker als het een droge periode is, zoals nu. En dan lij ken de banen meer op hard court- dan op grasbanen. De ballen stuiten hoog op en slip pen amper meer door. Agassi traint ook nooit op gras, alleen maar op hardcourt. Ook tijdens Wimbledon. Boris Becker vindt de verras singen gen. Het r tennis is volgens de Duitser de laatste jaren in de breedte zo enorm gegroeid, dat er geen duidelijke nummers twee, drie of vier van de wereldranglijst meer zijn. „Alleen Pete Sampras steekt er al een tijdje bovenuit. Voor de rest heeft iedereen het loodzwaar in de Grand Slam- toernooien. Bovendien in partij en over vijf sets kan er van alles gebeuren. Er zijn geen makkelij ke potjes meer. Je moet tegen woordig de baan opgaan, jezelf voor 110 procent geven, maar er wel rekening mee houden dat je van iedereen kunt verliezen". Guy Forget was vorige week één van de spelers die voor een verrassing zorgde door Jim Courier naar huis te sturen. Maar zo vreemd was dat niet, want de Fransman is in feite een topper, die slechts door blessureleed (tijdelijk) werd te ruggeworpen. Hij vindt de uit schakeling van zoveel topspe- lers zo vroeg in een Grand Slam-toernooi wel iets dat al leen in Londen kan gebeuren. „Op gras kan iemand met een goede opslag voor iedereen ge vaarlijk zijn. Als de toppers op hun best spelen, dan redden ze het wel. Maar als hun tegen stander de ene na de andere ace blijft slaan, gaan zij er ook af. Sampras heeft zelf een goede service, maar tegen spelers als Agassi en Courier heb je een goede kans, zeker in de eerste week van het toernooi". Het aantal spelers met een dreunende opslagen is de laatste jaren enorm toegeno men. Goran Ivanisevic is een Boris Becker probeert gewaardeerd lid van dat gilde en dus ook nog van de partij in Londen. Zaterdag sloeg hij te gen Amos Mansdorf 25 aces. In drie sets kon Mansdorf op Iva nisevic' opslag maar zes punten scoren. Een nieuweling in dat het gilde van ace-mannen is Daniel Vacek. De Tsjechische pupil van Michiel Schapers sloeg er in drie wedstrijden 63. de Argentijn Javier Frana, zijn tegenstander in de derde ronde van het toernooi op Wimbledon, foto De talentvolle Rus Kafelnikov kreeg er daarvan zaterdag in vijf sets 30 om de oren en droop af. Sampras is goede tweede in Londen met 61 aces in drie par tijen. Sampras en Vacek spelen vandaag tegen elkaar. Dat be looft veel geschut en weinig tennis. „Ik ga er inderdaad vanuit dat er niet veel rallies te zien zullen zijn", aldus Sam pras. Hij werkte dit weekende tegen Chuck Adams een game af van vier echte speelseconden: vier aces. Sampras, nog steeds met stip favoriet voor de titel, maakte als één van de weiningen nauwe lijks woorden vuil aan de ver rassende eerste Wimbledon- week. „Ik heb het gezien, maar ik hou me i eigen spel e bezig. iaar liever met mijn mijn tegenstander Van blanke sport tot gemengd vennaak pauline blom gpd-verslaggeefster Voordat de Zuidafrikaanse hoc keyers gistermiddag goed en wel in de gaten hadden waar ze waren beland - in het zonnige, goed gevulde Wagener Stadion - was de wedstrijd al gespeeld (6-1). Nederland maakte tijdens het zevenlandentoernooi in am per twintig minuten duidelijk dat een internationaal isole ment van bijna een kwart eeuw een ploeg niet in de koude kle ren gaat zitten. Zuid-Afrika is terug aan het front. Maar de weg naar de top is lang en Toch deden de Zuidafrikanen een week geleden van zich spre ken in Madrid. Tijdens een vier- landentoernooi sleepten ze een gelijkspel tegen Nederland (0-0) in de wacht en wonnen ze van Spanje (1-0). Knap van een hoc- keyland in opbouw, dat pas sinds november '92 weer wel kom is op internationale toer nooien. „We zijn gegroeid, heel snel", heeft bondscoach Alan Paton - ex-international van Zimbabwe - de afgelopen maanden gezien. „We zitten on the bus, krijgen nu uitnodigin gen van andere bonden zodat we ons kunnen meten. We pro beren een eigen 'merk' hockey te spelen, door van alle landen iets van de speelstijl over te ne men. Een soort totaal-hockey." Bezem Nadat de ploeg zich vorig jaar plaatste voor de wereldkam pioenschappen (eind november in Sidney) ging de bezem door de selectie. Puur op basis van leeftijd. De South African Hoc key Association - ontstaan uit een fusie van vijf verschillende bonden - hoopt dat er in de sterk verjongde ploeg een held op zal staan. Een persoonlijk heid, zoals de Zuidafrikaanse cricketer Jonty Rhodes, die de 80.000 hockeyende schoolkin deren aan de gang zal houden. Het ontwikkelingsprogramma van de bond, opgezet in 1981 en sinds '85 ook in werking gesteld in de zwarte woonwijken, vormt immers de' basis voor de toe komst. Van blanke sport tot gemengd vermaak. Dat staat de Zuidafri kanen voor ogen. Inmiddels staan zo'n 100.000 leden inge schreven. Blank en zwart. „Hoe veel zwarte hockeyers wij heb ben? Dat tellen we niet", geeft bondsvoorzitter Steve Jaspan de sfeer rond de sport weer. Opval lend is wel dat in de selectie die Aanvoerder Marc Delissen in actie tijdens de wedstrijd tegen Duitsland, die zaterdag eindigde in 2-2. Gisteren speelde hij zijn 200ste interland, fo- in Amstelveen is, welgeteld één donkere speler rondloopt. „Maar er komen er meer aan", weet bondscoach Paton. „Nog niet zo lang geleden verkeerden de zwarte ploegen in een isole ment. Geen enkel blank team ging naar een township (zwarte woonwijk, red.) om daar te spe len. Dat was levehsgevaarlijk. Nu is dat over, we kijken naar de toekomst." Het opdoen van internationa le ervaring staat daarbij voorop. Paton bezocht ondanks de in ternationale boycot regelmatig de grote toernooien. Om terug in Zuid-Afrika zijn ploeg aan de hand van video-beelden op de hoogte te brengen. Maar de de tails, de trucs die door de top pers worden uitgehaald, daar komen de spelers alleen tijdens wedstrijden achter. Niet gedu rende de spaarzame collectieve bijeenkomsten op een van de zes kunstgrasvelden in Zuid- Afrika. Geduldig Jaspan is geduldig. De bonds voorzitter beseft dat Zuid-Afrika alleen stapje voor stapje verder kan komen. „We zijn hier om te leren", is hij realistisch. „We ho pen in 1998, tijdens het.WK in Utrecht, een uitdaging te zijn voor alle toplanden. Bij de jeugd lopen nu een paar uitstekende spelers rond. Voor zwarte jon gens is voetbal nog steeds de grootste sport. Dat is jammer, want juist die groep heeft een natuurlijke aanleg voor hockey. Vandaar dat wij ze nu de kans bieden om met hockey kennis te maken. Ik geloof dat wij met een gemengd team sterker zul len zijn." De Zuidafrikaanse ploeg die gistermiddag in actie kwam, had weinig in te brengen tegen Nederland. De na de 2-2 van za terdag tegen Duitsland nog te leurgestelde ploeg van Roelant Oltmans maakte korte metten met de 'Springbokken'. Met vier goals, waarvan drie uit een strafcorner en een uit een straf- bal, groeide Floris Jan Bovelan- der uit tot onbetwiste man van de wedstrijd. Stephan Veen en Taco van den Honert (met een prachtige solo-slalom) namen de andere twee doelpunten voor hun rekening. Mare Delissen schaarde zich in een illuster rijtje hockeyna- men door gistermiddag zijn 200ste interland af te werken. Cees-Jan Diepeveen, Tom van 't Hek, Ties Kruize en Floris Jan Bovelander gingen hem voor. Mark Lammers debuteerde in Oranje, dat morgenavond de derde wedstrijd om de NCM Trofee afwerkt. Tegenstander is dan Maleisië. Ik speel nu tegen een knaap die 30 aces in een wedstrijd kan slaan. Als hij zo te keer blijft gaan, kan het mij ook de kop kosten." Horn wordt er niet vrolijker op CHampion Arnhem heeft Hans Hom er niet vrolijker op ge maakt. De bondscoach van de springruiters toonde zich alleen tevreden over de progressie van de combinatie Jan Tops met Top Gun la Silla. die na een lan ge blessureperiode zijn rentree maakte in enkele nationale ru brieken. In het hoofdnummer, de Gro te Prijs, speelden de Nederlan ders geen rol van betekenis. Spekkoper was de Duitser Fran ke Sloothaak, die met San Pa- trignano Weihaiwej als snelste van vijf koppels in de barrage de hoofdprijs van 65.000 gulden voor zich opeiste. Hom krabde zich gisteren eens bedenkelijk achter zijn oren. „Elke week is er wel wat negatiefs", zei hij. „Is het de ene keer een blessure van een paard, dan is het de volgende keer gebrek aan prestaties, zoals hier. Zo dreigt de kwaliteit voor de ploeg, die het straks bij de Wereldruiterspelen moet ma ken, steeds verder achteruit te gaan. Eén ding staat vast: het wordt zeker niet mijn dream- De baas van Jos Lansink, die met twee springfouten op Easy Jumper uit zijn normale doen was, heeft nog twee concoursen om tot de definitieve samenstel ling van zijn ploeg te komen: over twee weken Geesteren en daarna Oberanven in Luxem burg. „Ik denk niet dat ik daar genoeg aan heb. Maar ik moet hoe dan ook tot de formatie van een equipe komen. Dat zal niet meevallen. Ik kan alleen maar hopen dat Tops zich net als voor Barcelona met Top Gun op tijd waar kan maken. Met Lan sink en Zoer is er dan ten min ste een basis, al is het afwachten of het paard Desteny van Zoer na de val in Aken van vorige week goed terugkomt. Over de vierde man van de equipe kan ik nog geen zinnig woord zeg gen." De Nederlandse dressuur- ploeg voor de Wereldruiterspe len, van 27 juli tot en met 7 au gustus in Den Haag, staat wel vast. Bondscoach Wïm Emes maakte zondagavond na CHampion Arnhem op Papen dal bekend dat het nationale kwartet bestaat uit Anky van Grunsven (Gemert) met de paarden Olympic Bonfire en Olympic Cocktail, Ellen Bontje (Dreieich, Duitsland) met Heu- riger N, Sven Rothenberger (Frankfurt) met Bo en Dondolo en Leida Strijk (Halsteren) met Bollvorm's Wempe Jewel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21