94 Sublieme Preud'homme stuit Oranje rUCT-r-r Voor vlag, volk en vaderland m m M De Goey ontsnapt: 'Het was hands' Italiaanse taferelen in België Amerikanen tevreden over 'Derby of the Lowlands' 1 BAANDAG 27 JUNI 1994 ORLANDO CPD Ed de Goey slaakte een zucht van verlichting. Negen minu ten voor afloop van België- Nederland was de doelman aan een rode kaart ontsnapt. „Het ging niet bewust, maar ik maakte inderdaad hands", biechtte hij later op. De Pool se grensrechter Listkiewicz stak meteen de vlag omhoog, maar de Braziliaanse scheids rechter Marsiglia liet genade voor recht gelden. Het moment speelde zich af in een periode dat Oranje massaal op jacht was naar de gelijkmaker en het veld voor De Goey volledig open lag. Jo- sip Weber brak door en ont moette een meter of tien voor het strafschopgebied Ed de Goey. „Ik wilde de bal met de benen spelen, maar hij ketste per ongeluk af op mijn hand." De Kroaat gebaarde dat het hands was, maar Marsiglia liet doorspelen. Eerder in het toernooi, bij Italië-Noorwegen, had de Duitser Krug wat minder cle mentie met de Italiaanse doelman Pagliuca. Hij maakte eveneens hands, werd halver wege de eerste helft uit het veld gestuurd en vervolgens voor twee duels geschorst. „Het zou wel heel erg zuur zijn geweest", nam Michel Preud'homme het voor De Goey op. „als hij voor zo'n ongelukkige handsbal uit het veld zou zijn gestuurd." Heel wat minder tolerant toonde de Braziliaanse pietlut zich voor vijf andere Oranje spelers. Wouters, Jonk, Wit- schge, Bergkamp en Rijkaard werden door hem op de bon geslingerd. Tegen Saudi-Ara bië gold dat ook al voor Frank de Boer en Van Gobbel, waar mee Oranje na twee duels al op zeven gele kaarten staat. Als een van die zeven woens dag tegen Marokko wordt be keurd, betekent dat een auto matische schorsing voor de eerstvolgende wedstrijd. De andere gele kaarten worden na de eerste ronde geschrapt, zodat alle zestien landen met een schone lei beginnen. BRUSSEL ANP De Belgen hebben één taal ge vonden. „Here we go, here we go" en „We're the champions" klonk het uit de duizenden ke len van de Brusselaars die zich in de loop van zaterdagavond verzamelden op de Grote Markt oftewel Grand Place. Gebroe derlijk vierden Frans- en Neder- landstaligen wapperend met Belgische en Amerikaanse vlag gen de winst bij de WK op Oranje. Al snel na het laatste fluitsig naal van scheidsrechter Marsig lia in Orlando, begaf België zich massaal in een overwinnings roes op straat, aangemoedigd door het zachte weer. Het wa ren Italiaanse toestanden met uitzinnige supporters die half naakt en luidtoeterend met hun driekleur uit auto's hingen. Ze hadden zich beschilderd met het zwart-geel-rood en bewa pend met plastic drietanden, het symbool van de Rode Dui vels. Japanse toeristen op het mo numentale plein in het hart van Brussel stonden wat verdwaasd te kijken, maar hadden wel hun camera's in de aanslag om de Belgische gekte vast te leggen voor het thuisfront. De orde diensten waren ook massaal op de been, maar hoefden nauwe lijks in te grijpen. „Albert, Albert" werd er hees gescandeerd, niet ter ere van de Koning, maar als hulde aan de maker van het „magnifieke" doelpunt. Nederland had zich goed geweerd, maar kon niet te gen de Duivels op mede door de prachtige prestaties van kee per Preud'homme, daar waren de fans het over eens. Dat vond ook de belangrijkste supporter in het land, Jean-Luc Dehaene, die het even daarvoor in Corfu nog had opgenomen tegen de Nederlander Lubbers. Een wedstrijd die geen winnaar opleverde. Dehaene was vrijdag op tijd thuis om in Vilvoorde met vrouw en zoon de wedstrijd te kunnen zien. Gezeten in de le deren bank met een „echt Bel gisch pintje" en een handje pin da's bracht de eerste minister niet veel meer uit dan de door- snee-fan: „Ooooh, aaah, oeoeh, jaaaa (bij het doelpunt)". Daar bij regelmatig opverend en zijn handen aan het hoofd slaand bij Nederlandse aanvallen. De krachttermen die hem régelma- tig ontvallen op de tribune bij zijn eigen clubje, Brugge, bleven voor het oog van de camera achterwege. Na afloop beklaagde hij zich erover dat de wedstrijd ver moeiend voor hem was ge weest. „Zoiets is veel emotione ler dan een top." De Belgische politie arresteer de in de nacht van zaterdag op zondag 26 mensen na afloop van de door België met 1-0 ge wonnen wedstrijd tegen Neder land. Twintig mensen werden in Brussel opgepakt wegens ver nielingen en vechtpartijen. In Antwerpen werden zes feest vierders ter afkoeling opgeslo- ORLANDO GPD 'Feest voor iedereen, nadat Bel gen winnen', zo schrijft de Or lando Sentinel in zijn zondage ditie. De Amerikanen verbazen zich erover dat de Nederlanders «upporters na de nederlaag ble ven feestvieren alsof zij hadden fewonnen. De krant wijdt een ele pagina vol kleurenfoto's aan de Oranje vloedgolf, die za- terdag ove; Orlando spoelde. Politiechef Tom Hurlbert toont zich uiterst tevreden over het (Uitblijven van ongeregeldheden. De Belgen wonnen de wed strijd, maar de Nederlanders iwonnen de 'slag om de kleu ren', die van de in oranje gesto ken Hollandse supporters en de in rood gestoken Belgen. De verkleeddrift van de Nederlan ders begint de Amerikanen Steeds meer op te vallen. „Het is een Nederlandse traditie", legt 4e krant uit. The New York Times is zeer te spreken over de kwaliteit van deze 'Derby of the Lowlands'. „Op een punt in het YVK waarop men zich begint af te vragen of teams niet bereid zijn genoegen te nemen met een gelijkspel om energie te sparen voor volgende ronden, vergaten deze twee Eu ropese buren de hitte en verhe ven het voetbalspel tot een kunstvorm". Aan het beoordelingsvermo gen van de schrijver moge iets mankeren, maar de meeste aandacht in de kranten gaat te recht uit naar de Belgische doel man Michel Preud'homme. Hij wordt algemeen beschouwd als de held van Nederland-België. „De 117e editie van de 'derby' werd gereduceerd tot één sim pele factor: Michel Preud'hom me", aldus The New York Ti mes, die spreekt over een emo tionele overwinning van de Ro de Duivels op de 'Oranje Lions', zoals het Nederlands elftal hier veel wordt genoemd. Belgisch collectief deelt mokerslag uit Was het nou de treffer van Philippe Albert of waren het de miraculeuze reddin gen van Michel Preud'homme die de 'Battle of Orlando' in het voordeel van België beslis te? Voor Wim Jonk was er zaterdagavond geen twijfel mogelijk. Hij prees het su blieme keeperswerk van Preud'homme, maar tege lijk stak de strateeg van Oranje de hand in eigen boezem. ,,Als je zoveel kan sen creeërt, moetje scoren. Dat is een wet in het voet bal." ORLANDO ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER Dat lukte niet, daarom kwam het Nederlands elftal als verlie zer tevoorschijn uit het enerve rende gevecht met de zuider buur. Wéér door toedoen van Georges Grün. Net als op 20 no vember '85 in Rotterdam toen de verdediger met zijn doelpunt Oranje de weg versperde naar het WK '86 van Mexico. Nu kroop de wisselspeler van Par ma bij een hoekschop vóór Frank Rijkaard en stuiterde de bal via zijn achterhoofd voor de voeten van Philippe Albert. Ook een verdediger. Via de binnen kant paal en langs de voeten Jan Wouters plofte de bal tegen het net. De nederlaag kwam aan als een mokerslag, de vocale over macht van het Oranje-legioen smoorde in de hitte. „Tuurlijk is. de teleurstelling heel groot", sis te Jonk op begrafenistoon. Ach ter zijn rug en met meters dranghek als een onneembare barrière voor de pers glipten Ronald Koeman en Ronald de Boer de bus in. De een tot op de draad versleten, net als Rijkaard en Wouters, de ander diep ont goocheld omdat hij halverwege in de kleedkamer moest achter blijven. Een kwartiertje eerder cirkelde er boven de Citrus Bowl nog een reclamevliegtuig je van de schoonvader van Ro nald de Boer. 'De Belgen zijn kansloos, zij hebben geen Fe- -W Het drama in beeld. Philippe Albert heeft gekopt, Jan Wouters ziet de bal tot zijn ontzetting langs de paal binnen glijden. Doelman De Goey is kansloos. bo'. Maar België heeft wel een ploeg. Van graniet, boordevol power. Fysiek ijzersterk, bran dend van eerzucht. Winnaars kortom. Indidivueel heeft Oran je meer talent, als collectief moeten de Belgen hoger wor den aangeslagen. Hoe eensge zind de 'Rode Duivels' in de strijd tegen die 'arrogante 01- landers' waren, bleek al voor de aftrap. Bij het spelen van de volksliederen. Elf Belgen ston den stram in het gelid en luis terden hand in hand naar de Brabanconne. De strijdlust en de bezetenheid om Oranje een kopje kleiner te maken, straalde er vanaf. Waar Oranje het positiespel tot kunst heeft verheven en met een minimaal aantal verdedi gers speelt, trok België een muur van verdedigers op voor Michel Preud'homme. De Bel gen speelden in feite met één spits (Weber), met vijf man op het middenveld en met vier spelers achterin. Mooi is het niet, wel effectief. Het is het goed recht van elke ploeg. Er valt ook bitter weinig tegen in te brengen als countervoetbal suc ces oplevert. En daar gaat het de Belgen om. Niet om de schoon heidsprijs. Die gunnen zij graag aan Nederland. De botsing van twee speelstij len in het tropisch warme Or lando bracht in het eerste half uur weinig opwindends, daarna des te meer. Frank Rijkaard en verdediger Georges Grün, de gevaarlijkste Belgische aanval ler, openden na een half uur het kansenfestival. Pal daarop had Bryan Roy de score moeten openen, maar hij poeierde on besuisd naast. Zeven minuten later slipte Josip Weber tussen Koeman en Roy door en zette Enzo Scifo zijn rode schoen te gen de bal, die in het doel rolde. Hij stond echter buitenspel. Op slag van rust profiteerde Mare Degryse van een misverstand tussen Koeman en Valckx, als bewaker van Weber verkozen boven Van Gobbel. Het been van de nerveuze en onzekere De Goey stond echter in de weg. Front De druk die België vanuit het middenveld ontwikkelde, zette Advocaat halverwege aan het denken. Hij verving Ronald de Boer door Witschge, stuurde Bergkamp naar het front, met Jonk vlak achter hem, en pos teerde Wouters centraal op het middenveld. Met die extra mid denvelder en Wouters als een betonkolos in de as van het team, was Oranje plots een stuk beter in balans. „Ik wilde wat Saudi-Arabië dolgelukkig na 2-1 overwinning op Marokko NEW YORK GERT VAN DIJK GPD-VERSLAGGEVER Prins Feisal van Saudi-Arabië heeft in de Verenigde Staten gestudeerd. In die tijd is hij een fan geworden van het Ameri can Football. Zijn grote favo rieten zijn de spelers van The Dallas Cowboys, die ooit twee keer op rij de Super Bowl won nen. Daar genoot de prins enorm van. De eerste overwin ning van Saudi-Arabië op het WK-voetbal maakte zaterdag avond in New York dezelfde gelukzalige gevoelens bij de Arabische kroonprins los. „Ik ben nu net zo blij als toen The Dallas Cowboys de Super Bowl wonnen", jubelde de prins om ringd door een tiental lijfwach ten in de catacomben van het Giants Stadium na de 2-1 zege op Marokko. Het was voor de eerste keer, dat twee Arabische ploegen op een WK tegenover elkaar ston den. Dat historische gegeven maakte veel los bij de spelers van beide teams. Meer dan ooit stond in beide kampen de eer van volk en vaderland op het spel. Saudi-Arabië wilde hoe dan ook niet van Marokko verliezen. En omgekeerd gold uiteraard hetzelfde. Aanvoer der Mohammed Al Jawed van Saudies bracht dat na afloop het beste onder woorden. „We zijn dolgelukkig dat we geen schande over ons land ge bracht hebben. Deze overwin ning is bestemd voor alle inwo ners van Saudi-Arabië. We hebben gevochten voor onze vlag, onze prins, ons volk en ons vaderland." Jorge Solari, de Argentijnse bondscoach van Saudi-Arabië, heeft zich snel vertrouwd ge maakt met de zeden en ge woontes op zijn tijdelijke werk plek. De opvolger van Leo Beenhakker riep in het bijzijn van twee tolken ook om de ha verklap, dat de zege van zijn team moest worden be schouwd als een overwinning voor het totale volk van Saudi- Arabië. „We hebben de wereld laten zien, dat we wel degelijk goed kunnen voetballen. Saudi-Arabië kan trots zijn op deze spelers. Dat ben ik zelf ook, want we hebben vandaag erg sterk gespeeld", zei de Ar gentijn met een stalen gezicht. Euforie In alle euforie verloor Jorge So lari, met de zweetdruppels dik op het voorhoofd, de werkelijk heid enigszins uit het oog in New York. Want niet Saudi- Arabië, maar Marokko maakte zaterdagmiddag de beste in druk in het met 70.000 toe schouwers toch weer bijna uit verkochte Giants Stadium. Twee missers in de defensie werden de ploeg van Abdellah Blinda echter fataal. De eerste tegenvaller konden de Marok kanen nog wel opvangen, na dat Sami al Jaber de Saudi's al in de zevende minuut vanaf de penaltystip op voorsprong had gezet. Met de bij vlagen ongrijpba re spits Ahmed Bahja trok Marokko met donderend ge weld ten aanval. De verdiende gelijkmaker kon niet uitblijven. Tweede spits Mohammed Chaouch verprutste eerst nog wel een ideale mogelijkheid, maar Bahje bood hem in de 27-ste minuut een niet te mis sen herkansing. Na de fraaie solo van de lange en sterke aanvaller, die bijna over de he le achterlijn liep, was het voor Chaouch kinderspel om de bal van dichtbij in het doel te wer ken: 1-1. Maar de tweede tik van de Saudi's kwamen de Marokka nen nimmer meer te boven. Op slag van rust verkeek doel man Khalil Azmi zich volledig op een afstandsschot van Fuad Amin. Hij kreeg nog wel één of twee vingers achter de bal, maar dat was niet genoeg om het effectvolle schot onschade lijk te maken. Verdediger Nacer Abdellah gaf eerlijk toe dat er na dat doelpunt iets knapte bij de Marokkanen. „Het was ook een heel ongelukkig moment, zo vlak voor de rust. We begon nen daardoor zwaar aangesla gen aan de tweede helft en kwamen nooit meer in ons rit me. Er rust dit toernooi geen zegen op onze ploeg. Tegen België waren we al beter en ook Saudi-Arabië kwam er te gen ons eigenlijk niet aan te pas. Maar we staan na twee wedstrijden helaas wel met le ge handen. Het enige wat we nu nog kunnen doen is Neder land proberen te verslaan. En heel misschien hebben we dan aan drie punten genoeg om de tweede ronde te halen. Heel misschien, want ik begin het nu toch wel een beetje somber in te zien." Bondscoach Jorge Solari van Saudi-Arabië waande zich al in de zevende hemel. Daar liep hij duidelijk op wolkjes: „Tegen België gaan we ook'op winst spelen, hoewel we aan een ge lijkspel genoeg hebben om bij de laatste zestien te komen. We willen de hele wereld laten zien dat onze zege op Marokko geen toevalstreffer is geweest. Mijn spelers barsten op dit moment van het zelfvertrou wen. En neem maar van mij aan dat we België, met de tweede ronde in zicht, ook een hele lastige avond gaan bezor gen." SAUDI-ARABIË; Al Deavea; Al Anazi (30. Zebermawi), Khlawi, Madani, Ab dul Javvad, Al Bishi, Amin, libreem, Al Muwallid; Owairan, Al Jaber (79. Al Ghashayan). MAROKKO: Azmi: Naybet, Nacer (57. Laghrissi), Triki, El Hadaoui, Hababi (74. Hadji), Azzouzi, El Khalej, Daou- di; Bahja. Chaouch. meer controle op de wedstrijd krijgen", verklaarde Advocaat na afloop. „Bergkamp moest iets dichter bij de goal komen. Hij is de man in vorm". De spits van Inter Milaan liet dat ook zien en speelde een uit stekende tweede helft. „Hij had alleen weinig geluk", treurde Advocaat. „Normaal prikt hij er minimaal een in". Dat het niet lukte, was ook de verdienste van Michel Preud'homme. „Hij is de beste keeper van dit toer nooi", prees Van Himst hem. „Zoals hij door de goal zweeft, ben ik op m'n gemak". De ma nier waarop hij een schot van Bergkamp uit de bovenhoek sloeg, was van ongeëvenaarde klasse. Hij had echter kansloos moeten zijn bij de twee kansen die Rob Witschge kreeg. In de twintigste minuut werd Oranje in rouw gedompeld. Door Philippe Albert, eerder te gen Marokko geschorst. „Wéér uit een standaardsituatie, net als bij dat doelpunt tegen Saudi-Arabië", merkte Advocaat kribbig op. Weber en Staelens kregen meteen daarop de kans om het karwei af te maken, maar zij faalden alleen voor De Goey. „Wij geven normaal al erg veel ruimte weg, maar na die 1 - 0 nog meer omdat we iets moest forceren. Af en toe werd er gewoon niet goed gedekt", was de aanklacht van Jonk. „We hebben de mooiste kansen uit gespeeld maar niet gescoord. Dat was vandaag het verschil. Plus die keeper natuurlijk". Bij het scheiden van de markt leek Michel Preud'homme als nog verslagen te worden. Wat Koeman (waarom nam hij ei genlijk de corners?) en Jonk in de turbulënte slotfase niet lukte, daarin leek Mare Overmars wel te slagen. De invaller schoot steenhard in. Maar met een ge weldige reflex tikte Preud'hom me de van richting veranderde bal met z'n vingertoppen tegen de lat. „Die bal mocht er ge woon niet in". Dick Advocaat keek beteuterd voor zich uit, Paul van Himst glom van trots. „Ik ben diep gelukkig met de overwinning. De laatste 20 mi nuten hebben we het verschrik kelijk moeilijk gehad. Neder land heeft spelers, die een wed strijd ineens kunnen laten kan telen. De kansen hebben ze ook gehad. Maar wij hadden Preud 'homme". En Dick Advocaat? „Ik denk dat wij onder zeer moeilijke omstandigheden goed hebben gespeeld. Er is enorm hard gewerkt". Van Vossen had het tij misschien kunnen keren, maar door de wissel Overmars- Taument was Advocaat door z'n invallers heen. „Om te scoren heb je een beetje geluk nodig. Dat geluk hadden wij voor de goal zeker niet", klaagde Advo caat. En nu? „Vooruit kijken naar Marokko, niks anders. Die wedstrijd moeten wij winnen". Gelukkig voor Oranje heeft Marokko geen Michel Preud 'homme onder de lat. BELGIË; Preud'homme: Emmers (78. Medved), Albert, De Wolf en Borkel- mans (61. Smidts); Scifo, Grun, Van der Eist en Staelens: Weber en Degry- NEDERLAND: De Goey; Valckx. Koe man en Frank de Boen Rijkaard, Jonk. Bergkamp en Wouters; Taument (64. Overmars), Ronald de Boer (46. Wit schge) en Roy.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17