Sport Oranje denkt nog niet aan terugreis rl Langenhuizen verguld met Gouden Spike Leidenaars kansrijk voor estafetterace Dit publiek verdient een beter elftal' MAANDAG 27 JUNI 1994 Publiek mag zich roeren bij tennisduels londen rtr Om het tennis publieksvrien delijker te maken, heeft de spelersvakbond (ATP) een aantal reglementswijzigingen aangekondigd. Vanaf 18 juli toetst de bond de theorie aan de praktijk. De ATP wil het tennis aan trekkelijker maken. Stil zitten en mond dicht verdwijnt. De toeschouwers mogen hun sympathie en/of alkeer voor het gebodene voortaan nog tijdens de rallies kenbaar maken. Applaus is welkom, boegeroep minder, maar weglopen is toegestaan. Mits de kijkers niet op de voorste rijen zitten, anders storen zij de spelers in hun concentra tie. De pauzes tussen de ga mes kort de ATP in van 25 tot 20 seconden. Die maatregel geldt pas per 12 september. „Een goede zaak", vindt 's werelds nummer één, Pete Sampras. „Er zijn nu te veel onderbrekingen." Ine Langenhuizen is een vat vol emoties. Meteen na haar geslaagde hordenrace kraamde de blije Brabantse zaterdag op de Leidse atletiekbaan plotseling enkele schuttingwoorden uit, toen zij besefte dat de wind haar te hard in de rug had geblazen. Daardoor voldeed zij met haar winnende tijd (13,25 seconden) niet aan de officiële B-limiet voor de Europese kampioenschappen in Helsinki. Maar aan het einde van de middag vergoedde de Gouden Spike veel, zo niet alles voor de 25-jarige PSV-atlete. „Wat een goede zet van de organisatie om de 100 meter horden weer eens op het programma te zetten", jubelde Lan genhuizen, die door oud-hordenloopster Marjan Olyslager van de beoordelings commissie was verzocht om de prijsuit reiking af te wachten. Verguld als zij was met de hoofdprijs drong de Eindhovense schoonheidsspe cialiste de gedachte aan de gemiste li miet snel naai- de achtergrond. „Het be langrijkste van vanmiddag is, dat ik weer eens goed uit de startblokken kwam. Daarvan moet ik het hebben. Voor me zelf heb ik nu het gevoel dat het wel snor zit. Ik heb nog vier wedstrijden om aan de limiet te voldoen. Laat ik op de Ne derlandse kampioenschappen maar heel hard gaan." Langenhuizen was één van de weinige nationale topatleten die de jaarlijkse klassieker van AV Holland opperbest ge humeurd verliet. Emiel Mellaard ontstak tijdens het verspringen zelfs in woede, omdat de jury een in zijn ogen geldige poging afkeurde. „Sorry dat ik zo bot re ageer", zei de atleet van Rotterdam Atle tiek na zijn laatste mislukte poging om aan de WK-limiet te voldoen. „In het da gelijks leven ben ik niet zo. Maar als die sprong was goedgekeurd, had ik de li miet gehaald. Juist nu, na een mindere periode, had ik zo'n opsteker hard nodig. Begrijp me goed, ik hoef niet te worden gematst. Maar als mijn sprong ongeldig was, scheelde het misschien maar één- duizendste centimeter. Maar net als Langenhuizen krijgt Mel laard, die het verspringen met 7,73 won, de komende maand nog meer kansen om een ticket voor Helsinki te bemachti gen. „Al ben ik niet van plan om daar voor tien wedstrijden per week af te lo pen. Ik ben blij dat ik eindelijk weer fit ben. Zou ik in topvorm verkeren, dan had ik me wel over die ongeldige sprong heengezet. Maar nu blokkeerde ik bij de volgende sprongen. Ook andere springers strandden eer der dan zij hadden gehoopt. Hoogsprin ger Björn Groen, die vorig jaar verras send de Gouden Spike voor zich opeiste, zag een alles-of-niets poging verkeerd af lopen. Na met gemak een hoogte van 2 meter 15 te hebben bedwongen, liet de 22-jarige informatica-student uit Zoeter- meer de lat meteen op 2,21 leggen. Bij zijn laatste poging tikte Groen met zijn hakken de lat van de staanders. „Maar zelfs met die hoogte had ik de hoofdprijs niet gewonnen", zei de Ilion-atleet. „Van een oud-winnaar verwachten ze nu een maal meer dan van een ander." De drie beste Nederlandse polsstok hoogspringers zagen hun ruim drie uur durende wedstrijd verzanden in vergeef se pogingen om over 5 meter 35 te wip pen. Richard Coté kon daarmee vrede hebben, maar winnaar Chris Tamminga en Laurens Looije zijn meer gewend dan de 520 centimeter die zij net als Coté achter hun naam kregen. Zowel Tam minga als Looije klaagde over de dwar relwind die zij op grote hoogte aan den lijve ondervonden. Ook Yvonne van Dorp sloot zich aan in de rij van teleurgestelde atleten. Voor eigen publiek kwam de Holland-atlete niet verder dan 5 meter 87 in de ver springbak. Goed voor de derde plaats op dat onderdeel, maar ver verwijderd van de veelzijdige Sharon Jaklofsky (6,27) en Mieke van der Kolk (6,21). Van Dorp sprintte meer dan dat zij sprong. Van Dorp: „Ik moet speciaal gaan trainen om na mijn aanloop omhoog te komen. Dan kom ik op de Nederlandse kampioen schappen beter uit de verf." Ruud van Maurik hoefde bepaald niet teleurgesteld te zijn over zijn prestatie. Hij klopte zijn jonge concurrent Robin Koning overtuigend op de 110 meter horden en noteerde bovendien een aan sprekende tijd (14,02). De stille Alphe- naar had alleen pech dat zijn uitbundige vrouwelijke collega Langenhuizen vlak na zijn race alle aandacht voor zich opeiste. rtr ARC oefent tegen Southampton alphen aan den run» ARC oefent in de voorbereiding op het nieu we voetbalseizoen tegen het Engelse Southampton. De wedstrijd wordt gespeeld op maandag 8 augustus. De ploeg heeft de En gelse international LeTissier en de Nederlander Kenneth Mon- kau in de gelederen. Southampton wordt getraind door voorma lig international Alan Ball. Het oefenprogramma van ARC bevat ook een oefenduel tegen plaatsgenoot Alphense Boys. Rentree Jos Verstappen aanstaande magny cours JJ Lehto heeft Benetton-Ford om rust gevraagd voor de twee komende Grand-Prixraces in Frankrijk en Enge land. De Formule-I-coureur zegt fysiek en geestelijk opgebrand te zijn. Flavio Briatore, algemeen manager van de racestal, heeft het verzoek van de Fin ingewilligd. De Nederlander Jos Verstap pen, in dienst als testrijder, is de belangrijkste kandidaat voor de vervanging van de Fin. Aan het begin van het seizoen nam de 23-jarige Limburger tijdens de Grote Prijzen van Brazilië en Pa cific (Japan) ook al de plaats in van JJ Lehto, die toen nog her stelde van een trainingsongeluk eind januari. Rob Barel voegt parel toe aan erelijst nice» Triatleet Rob Barel heeft in Nice de mooiste triomf in zijn lange loopbaan geboekt. De 36-jarige sportman uit Overberg, die aan zijn laatste seizoen op topniveau bezig is, won gisteren op indrukwekkende wijze de wereldtitel op de lange afstand. Bij de vrouwen zegevierde Isabelle Mouthon uit Franloijk. De jaar lijkse wedstrijd in Nice had voor de eerste keer het mondiale kampioenschap als inzet. De race bestond uit 4 km zwemmen, 120 km fietsen en 30 km hardlopen. Barel eindigde in een tijd van 5.59.47. Hij bleef de 23-jarige Duitzer Lothar Leder amper dertien seconden voor. De Fransman Cordier finishte als derde in 6.03.09. Joost la Lau is klaar voor de Ne derlandse estafettekampioen schappen van volgende week. De Leidenaar verbeterde zijn persoonlijk record op de 800 meter tot 1.50,09. Ook enige an dere Bataven kwamen zaterdag tijdens de Gouden Spike goed voor de dag op de dubbele ron de, zodat de medaillekansen voor de Leidenaars op de 4 x 800 meter groot lijken. Alleen Michel Versteegen kon zijn draai niet vinden. Hij fi- •0f nishte in 1.54.49 nog achter clubgenoot Mark van Bel 'Nederland is een ploeg met uitstraling Voetbalminnend Nederland kan rustig gaan slapen. Met Oranje komt alles nog goed. Althans, volgens Dennis Bergkamp. „Niemand", zo liet de spits van Inter na de flop tegen België weten, „hoeft bang te zijn dat wij woensdag tegen Marokko worden uitgeschakeld. De stemming in de groep is goed en wij hebben nog steeds het gevoel dat we wat kunnen bereiken op het WK. Wij gaan onze koffers nog niet pakken. Hij voegde eraan toe zelf tegen het Noordafrikaanse land ook snode plannen te hebben. „Ik moet dan maar eens gaan scoren. Van daag was ik er ook al dicht bij, dus..." (1.53,53). Danny Paardekooper (1.55,69) en Hyke van der Gaast (1.56,78) voldeden aan de ver wachtingen.^ Op de 3000 meter greep Cas per Ravensbergen (vierde in 8.34,21) net naast de ereplaat sen. De Wassenaarse sprinter Fabian van den Barselaar plaatste zich op de 100 meter voor de finale (10,99), maar ver koos in plaats daarvan de 400 meter (50,17). Bianca Vermond (Holland) had 26,10 nodig voor 200 meter. Haar clubgenoot Koen Hamers wierp de speer 51,32 weg. orlando jan mennega gpd-verslaggever Het scheelde inderdaad heel weinig of Bergkamp had in de 117e Derby der Lage Landen het eerste WK-doelpunt in zijn carrière gemaakt. Prachtig vrij- gespeeld door Ronald Koeman haalde hij na een uur van een meter of tien ongenadig hard en haarzuiver uit. De bal ging als een raket op weg naar de bo venhoek van het Belgische doel en zou, bij iedere andere keeper dan Michel Preud'homme ook gegarandeerd zijn ingeslagen. Helaas voor Bergkamp en de meer dan 15.000 Oranje-fans op de tribunes van de Orange Bowl tikte de beste keeper van het WK met een onwaarschijnlijkE zweefduik de bal uit zijn hok. Bergkamp: „Je kapt, je draait, je haalt uit en Preud'homme houdt de bal toch nog tegen, ongelooflijk." Bijna in zijn eentje hield Preud'homme de Rode Duivels zaterdag op de been. Niet alleen zijn reactie op Bergkamps inzet was fabelachtig, ook zijn ver weer op een enorme knal van Koeman was fameus. Net als zijn redding-op-het-nippertje bij een van richting veranderd schot van invaller Mare Over- mars, in de laatste minuut. Zich in zijn volle lengte uitstrekkend duwde de Belgische doelman de bal nog net tegen de lat. „Mi chel is sterk bij voorzetten, komt altijd op het juiste mo ment zijn doel uit, speelt goed mee en heeft een ongelooflijke reflex. Ik kan geen zwakke pun ten van hem verzinnen", zei John Bosman lovend. De lange Amstelvener, door Dick Advocaat als laatste aan de selectie van het Nederlands elf tal toegevoegd en zaterdag wis selspeler, kan het weten. Bij KV Mecheleii was hij van 1988- 1990 een ploeggenoot van de geweldenaar in het doel van de Belgen. „Met Preud'homme in je elftal kun je je af en toe een slippertje veroorloven. Hij corri geert dat meestal toch wel weer. Michel pakt punten voor je. Als aanvaller raak je gefrustreerd doorhem." Zonder uitzondering werd in het Nederlandse kamp met ont zag over Preud'homme gespro ken. Advocaat: „Hij heeft de drie punten voor België gewon nen." Gaston Taument: „Onge looflijk, wat een keeper". Rob Witschge: „Hij heeft de wed strijd voor België gered". En Ed de Goey: „Preud'homme is de reddende engel geweest voor België. Wij hebben genoeg kan sen gecreëerd, maar elke keer stond hij in de weg. Hij heeft fantastisch Preud'homme is van wereld klasse." De Goey, die zonnelenzen droeg, mocht van geluk spreken dat hij de negentig minuten mocht volmaken. Bij een door braak van Josip Weber stormde de doelman van het Nederlands elftal zijn kooi uit ene beroerde de bal buiten het strafschopge bied met zijn hand. De Poolse grensrechter Listkiewicz maakte scheidsrechter Marsiglia daar met een vlagsignaal ook op at tent, maar de Braziliaanse piet lut negeerde zijn assistent aan de zijlijn. De Italiaanse keeper Gianluca Pagliuca kreeg in de wedstrijd tegen Noorwegen, eerder in het toernooi, in een soortgelijke situatie de rode kaart. De Goey: „Ik maakte in derdaad hands,, maar niet be wust. Ik ging er vol in om de bal met mijn benen te spelen, maar hij ketste per ongeluk tegen mijn hand." Preud'homme viel zijn colle ga bij. „Als De Goey voor zo'n ongelukkige handsbal uit het veld zou zijn gestuurd, was dat wel heel zuur voor hem ge weest." De vervlaamste Waal zoog de loftuitingen die na af loop op zijn krullebol neerdaal den gulzig op. „Je bent altijd op zoek naar je topvorm, maar ik kan niet uitleggen hoe het komt dat ik momenteel zo goed in vorm ben. Vorm is iets ondefi nieerbaars. Vorm komt, gaat weg en komt weer terug. Heel vreemd en vaak onverklaar baar", aldus Preud'homme. Wellicht, zo veronderstelde hij, heeft zijn transfer van KV Mechelen naar de Portugese landskampioen Benfica, waar voor hij de komende twee sei zoenen uitkomt, er mee te ma ken dat hij zich perfect voelt. „Dat een topclub als Benfica mij op 35-jarige leeftijd nog heeft gekocht, beschouw ik als Het Oranje-gevoel wordt danig op de proef gesteld in Orlando Ine Langenhuizen schreeuwt het uit van vreugde na haar zege op de 100 meter horden, foto hielco kuipers ge »d (Vervolg van voorpagina) - orlando edwin struis e[ Je kunt in Orlando zelfs een broodje haring krijgen, maar daarvoor moet je je wel vervoe gen bij het Dutch Orange Villa- 7 ge, een heus Oranje-dorp aan ill de rand van de stad. Klinkt inte ressant, maar het stelt weinig voor. Op een treurig parkeerter rein staan wat kraampjes en een podium opgesteld, meer is het g niet. De entreeprijs bedraagt tien dollar (achttien gulden), l2 maar daarvoor krijg je wel 'een volledig amusementsprogram ma' aangeboden, zoals de folder ons doet geloven. Een succes j wordt het niet. Voor een optre den van Bart Peeters meldt zich slechts een handjevol belang- 3( stellenden. De dag erop is het iets drukker, maar dat komt je door het - door de organisatie zorgvuldig gekoesterde - ge rucht dat U2 een kijkje komt nemen in het dorp. Bono en zijn mannen zijn echter in geen velden of wegen te bekennen, zodat het opgekomen publiek het moet doen met een variant van de 'Teletoeters'. Tja. Gezellig is het pas down-town in de buurt van het Church Street Station. Daar verzamelen zich elke avond duizenden fans om te drinken, te zingen en te swingen. Tientallen Mexicanen gaan volledig uit hun dak om dat hun elftal van Ierland ge wonnen heeft. Honderden Ieren gaan volledig uit hun dak om dat ze uit Ierland komen. Op een andere straathoek dansen Brazilianen de samba. Het is feest. Voor zes Nederlanders is het al vijf dagen feest. Zes lichame lijk gehandicapte bewoners van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk maken de reis van hun leven. In een schaduwrijk plekje aan de rand van het zwembad van bungalowpark Marriott Re sidence Inn genieten ze met volle teugen van hun avontuur. „Ik ben ooit nog eens in Frank rijk geweest", vertelt Pascal Hessing, „maar dit is natuurlijk te gek. Naar Amerika en dan ook nog de wedstrijden van Ne derland zien. Schitterend." Het gevolg, zeven man ver plegend personeel, toont zich al even enthousiast. „Dit is fantas tisch", jubelt Nico Hoek, één van de verplegers. „Je ziet ze ge nieten. In het tehuis hebben ze wel eens klachten of een pijntje, hier hoor je ze niet. Het is ont zettend goed georganiseerd. Een groter compliment kan Road Air Travel, een reisorgani satie uit Hoofddorp, niet krij gen. „We vonden het een uitda ging om ook deze mensen een schitterende vakantie te bezor gen", aldus product-manager Arjen Schouten. „Veel reisorga nisaties zouden problemen ma ken in dit geval, wij vinden het juist leuk. Hoe moeilijker, hoe beter." De enige zaken waarop Schouten geen invloed heeft, zijn het weer en het verloop van de wedstrijden. En die vallen te gen, deze zaterdag. Alleen de mensen die een plaatsje hebben gevonden op de bovenste rijen van het immense stadion heb ben een beetje mazzel in de vorm van een verkoelend wind je. Onderin het stadion is het een kwestie van pappen en nathouden. Als uitgeknepen ci troenen volgen ze de wedstrijd. Citrus Bowl wordt Citrus Pers. En weer stelt Nederland te leur. De wedstrijd is aantrekke lijk, de uitslag niet. De fraaiste kansen blijven onbenut, ach terin blijft Oranje kwetsbaar. De onbeholpenheid van Valckx, Koeman en De Boer werkt on bedoeld op de lachspieren. Je zou bijna nog gaan verlangen naar Ulrich van Gobbel. Het enige doelpunt is een school voorbeeld van verkeerd dekken. Twee man gaan het duel aan met één tegenstander, zodat Al- bert bij de tweede paal onge Toen de stemming er nog in zat. Het Oranje-legioen laat zich gelden voor aanvang van Nederland-België in Orlando. foto rtr hinderd kan inschieten. Het 'Hollland, Holland, alles is voor bij', dat vervolgens uit duizen den Belgische kelen klinkt komt hard aan. Verliezen van België is niet zo erg als verliezen van Duitsland, maar veel scheelt het niet. Van het Oranje-gevoel ont breekt elk spoor. Negentien uur vliegen, een dubbele jet-lag overwinnen, veel zweet, weinig slaap en een verliespartij op de koop toe. Dat is meer dan een mens in twee dagen kan verdra gen. Vriend en vijand spraken zaterdag met respect over de keepers-kwaliteiten van Michel Preud'homme. Maar dat Wim Jonk zo ver zou gaan... Niet dus. Op de foto feliciteert doelpuntenmaker Philippe Albert in het shirt van de Nederlandse middenvelder zijn doelman met het magistrale optreden in de Derby der Lage Landen. foto rtr een enorme erkenning. Dat heeft me sterk gemaakt, want Benfica heeft me niet gehaald om mij een plezier te doen. Die hebben dat gedaan omdat ze denken dat ik kwaliteit heb." Net als Bergkamp denkt ook Preud'homme dat het Neder lands elftal de volgende ronde haalt. Hij vond Oranje zaterdag indrukwekkend spelen. „Het is een ploeg met uitstraling en zeer aanvallend ingesteld. Te gen ons hebben ze wel dertig keer op doel geschoten, dat is heel veel in één wedstrijd. Hoe veel schoten ik gestopt heb, weet ik niet. Wat mijn moeilijk ste redding was? Dat is moeilijk te zeggen. Ik heb zo veel moei lijke ballen gehad."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15