Hoofdrol Moskou bij verkiezingen Oekraïne en Wit-Rusland Behartigen vrouwenbelangen kwestie van lange adem Feiten Meningen Letland moet ook Russen staatsburger laten worden Wereld leeft al 25 jaar met kwakkelende dollar ZATERDAG 25 JUN11994 Het parlement van Letland heeft deze week een even onbegrijpelijk als onwijs besluit genomen. De Letse regering heeft president Ulmanis meteen gevraagd zijn veto uit te spreken. De Saeimci gaf dinsdag zijn goed keuring aan een wet op de natonaliteit die de grote Russische minderheid in de Balti- sche republiek discrimineert. Volgens de wet komen alleen etnische Russen die in Letland zijn geboren en jon ger zijn dan dertig jaar in aanmerking voor het Letse staatsburgerschap. Ze moeten dan wel de Letse taal beheersen en 'een eed van trouw afleggen. Voor degenen die el ders zijn geboren hoe lang geleden ook komt er een quotum op staatsburger schap van krap een paar duizend per jaar. Het stemrecht is voorbehouden aan Letten, en zij mogen als enigen onroerend goed ko pen. Op grond van deze bepaling komen zo'n 23.Q.000 niet-Letten in aanmerking voor het staatsburgerschap. Een half miljoen Russen (en Oekraïners, Litouwers etc.) worden door de maatregel een 'illegaal immigrant'. Rus sen die vóór 1940 al in Letland woonden, vallen buiten deze regeling. Zij kregen het staatsburgerschap al eerder. De Lenen hebben vele redenen om een hekel te hebben aan de Russen, van wie zij pas in 1991 hun onafhankelijkheid hebben herkregen. Samen met Estland en Litouwen werd hun land tijdens de Tweede Wereld oorlog door de Sovjetunie ingelijfd. In de vijftig daarop volgende jaren werden vele tienduizenden Letten gedood en honderd duizenden gedeporteerd naar Siberië of an dere delen van de Sovjetunie. Parallel daaraan werden honderdduizen den Russen en burgers van andere Sovjet republieken gedwongen of aangemoedigd naar Letland te gaan, velen om in de nieu we fabrieken te werken. De Letse cultuur werd onderdrukt en de Letten werden tweederangs burgers in hun eigen land. Van de huidige bevolking van 2,7 miljoen zijn ongeveer een miljoen mensen vooral Russen van niet-Letse afkomst. Estland heeft een Russische minderheid die slechts een fractie kleiner is. Hoe onschuldig de le den daarvan persoonlijk ook mogen zijn, zij zijn voor de twee landen een blijvende her innering aan de langdurige kwelling van de Sovjet-onderwerping. Hoeveel sympathie ze ook verdienen, toch handelen de Letten met het formalise ren van discriminatie tegen zo'n grote min derheid, van wie de meesten in 1991 de on afhankelijkheid steunden, zeker in strijd met hun eigen belangen. Niets verenigt de nationalisten in Rusland zo effectief als het lot van de 25 miljoen etnische Russen die in de voormalige republieken van de oude Sovjetunie wonen het zogenaamde 'na-, bije buitenland'. Een stap die zo gemakke lijk kan worden afgeschilderd als rancune, speelt in de kaart van degenen die hunke ren naar herstel van het oude rijk. Rusland heeft direct al furieus gerea geerd. De overeenkomst die het eerder met Riga sloot over de terugtrekking van de Rus sische militairen uit de Oostzee-staat komt onder zware druk te staan. Het zou redelijk zijn om (net als in Est land) van etnische Russen te eisen dat ze kiezen tussen de Russische en Letse natio naliteit, dat ze een eed van trouw afleggen als ze Letse staatsburgers worden en dat ze Lets kunnen spreken wanneer hun werk dat vereist. Als president Ulmanis de wet on dertekent, betekent dat zowel een schen ding van de mensenrechten als voedsel voor de nationalistische krachten die in heel Europa worden gevreesd. Ulmanis doet er goed aan de wet naar de Saeima te rug te sturen. LONDEN THE INDEPENDENT Een campagnemedewerker van de Oekraïnse presidentskandidaat Vladimir Lanovoy bestudeert aandachtig een van de posters. Morgen kiest Oek raïne een nieuwe president. foto serceisupinski In beide straatarme GOS-staten (Ge menebest van Onafhankelijke Staten) zijn kandidaten die innige samenwer king met Rusland nastreven gedood verfde winnaars. De Witrussische pre mier en presidentskandidaat, Vjatjes- lav Kebitsj, heeft als voorschot op de uitslag alvast afspraken gemaakt met de Russische premier Tsjernomyrdin om begin volgende maand de puntjes op de i te zetten op een eerder over eengekomen maar nog niet van de grond gekregen economische en mo netaire unie. Een beetje voorbarig Kebitsj is bij de donderdag gehouden verkiezingen niet als winnaar uit de bus gekomen. In Oekraïne is Leonid Koetsjma, voor malig premier, in de opiniepeilingen de uitgesproken favoriet. Koetsjma, net als Kebitsj en Tsjernomyrdin groot geworden in de staatsindustrie, vindt dat Oekraïne na twee jaar luid ruchtige onafhankelijkheid realistisch moet zijn. Innige samenwerking met Rusland ziet hij als het enige medicijn voor de Oekraïnse economische en politieke kwalen. ANTI-CORRUPTIE Wit-Rusland (Belarus) lijkt weinig problemen op te leveren. De voor naamste concurrent van Kebitsj, Alek- sandr Loekasjenko, is populair bij de 'eenvoudige Idézer' omdat hij met an- ti-corruptieleuzen inspeelde op de al om levende afkeer van de politiek. Dat levert hem een tweede verkie zingsronde op, omdat Kebitsj, die met een goed georkestreerde media-cam pagne zijn vijf concurrenten de loef afstak, er niet in slaagde meer dan vijftig procent van de stemmen te ver overen. In het tien miljoen inwoners tellende Eigenlijk is het allemaal Rusland, vinden ze in Rusland. Oekraïne, Wit-Rusland, het zijn sinds 1991 formeel onafhankelijke staten, maar daar voor zo lang binnen de Russische invloedssfeer geweest dat er sprake is van 'psychologische annexatie'. De Witrussen en Oekraïners zijn 'Slavische broeders', die even buitenbeentjes le ken te worden in de Russische familie. Met de presidentsverkiezingen die donderdag in Wit- Rusland werden gehouden en morgen in Oek raïne plaatsvinden, worden zo rekent Mos kou zich al rijk de eerste stappen gezet naar hereniging. Wit-Rusland leeft de 'nationale ge dachte' nauwelijks. Wit-Rusland streefde politiek pas naar onafhanke lijkheid, toen Jeltsin in Ï991 Rusland uit de Sovjetunie trok en daarmee het lot van de communistische super macht bezegelde. Ruim zeven decen nia communisme waren voldoende om de Witrussische taal praktisch uit te bannen. Slechts vier procent van de inwoners is die machtig. De nieuwe president zal hoe dan ook aangewe zen zijn op nauwe samenwerking met Rusland, of hij nu Kebitsj of Loekas jenko heet. Waar Oekraïne de nieuwe onafhanke lijkheid hoog opspeelde in conflicten met Rusland over de Zwarte-Zeevloot, de Krim en de kernwapens, had Wit- Rusland slechts problemen met inter ne politieke troebelen die buiten de landsgrenzen nauwelijks de aandacht trokken. Een overeenkomst met Oek raïne was, dat er weinig of niets ge beurde aan economische hervormin gen en derhalve ook nauwelijks spra ke is van buitenlandse investeringen. Anders dan Oekraïne is Wit-Rusland slechts een vlek op de kaart tussen Polen en Rusland. ,,De eerste twintig jaar zit niemand in het Westen op ons te wachten", verzuchtte onlangs voorzitter Lavrinovitsj van een werk geversclub. En president Karjagin van de Unie van Zakenlieden formuleert het zo: „Ons schip van staat is stuur loos en heeft geen brandstof." En op Zenon Poznjak na, de uitgesproken nationalist onder de presidentskandi daten, leeft breed het besef dat Wit- Rusland er niet bovenop komt zonder kredieten en, vooral, energie uit Rus land. Ook Koetsjma rekent daarop. Hij heeft veel steun in het oostelijk deel van Oekraïne, waar de meeste etni sche Russen twintig procent van de 52 miljoen Oekraïners leven. Maar zijn probleem is dat de machtige lob by van staatsondernemers en mana gers, functionarissen die grote invloed op het personeel in hun bedrijven uit oefenen, hem teveel een hervormer vindt. Koetsjma wil nadrukkelijk aan sluiten bij de Russische economische transformatie en vaart zetten achter privatisering. In een land waar het privé-eigendom van grond nog als een vloek wordt beschouwd, is dat geen aanbeveling. KREDIET De huidige Oekraïnse president Kravtsjoek kreeg die steun in het ver leden wel, maar heeft veel krediet ver speeld door zijn vergeefse poging om de presidentsverkiezingen uitgesteld te laijgen en zijn eigen macht te ver groten. Vandaar dat de communisti sche parlementsvoorzitter Aleksandr Moroz veel meer dan zijn nationalisti sche voorganger Ivan Pljoesjtsj tot de kansrijke outsiders onder de kandida ten wordt gerekend. Zelfs echter als Ruslands ideale kop pel Kebitsj-Koetsjma in de buurlan den de scepter zwaait, is er allerminst sprake van rust aan Ruslands gren zen. Zowel het Witrussische als het Oekraïnse parlement wordt gedomi neerd door communisten. Hun liefde voor Rusland geldt in de eerste plaats de Russische communisten, verklaar de vijanden van Jeltsin en de hervor mers. Het resultaat van de twee presidents verkiezingen kan uiteindelijk de door veel Russen gewenste Slavische Unie opleveren. Maar dat wordt dan wel een Unie waarin de 'reactie' de eerste viool dreigt te spelen. MOSKOU» HANS CELEUNSE CORRESPONDENT Honderd jaar geleden waren het de dienstbodes die al dan niet verkracht door de heer des huizes zwanger op straat werden gezet Nu zijn het de medewerksters van een win kelketen die worden ontslagen als ze te snel zwanger raken. Het behartigen van de belan gen van vrouwen vergt een he le lange adem, weet de Neder landse Vereniging voor Vrou wenbelangen die onlangs haar eeuwfeest vierde. Een boek, een tentoonstelling, een internationale 'meeting', een seminar en een studiedag zetten het jubileum dit jaar nog extra in het zonnetje. Heel wat anders dan honderd jaar gele den. De belangenbehartigsters van het eerste uur, Aletta Jacobs en Annette Versluys, durfden al leen theevisites te 'organiseren'. Vrouwen hadden rond 1900 na melijk niets te vertellen over hun kinderen, hun geld, hun huis, hun lijf en leden. Laat staan dat ze in een zaaltje mochten vergaderen over ex clusief mannelijke zaken als het kiesrecht. Toch leidden de opruiende theekransjes tot de oprichting van wat toentertijd nog de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht heette, tot meer dan honderd duizend verzamelde handteke ningen, tot grootscheepse de monstraties en na 25 jaar tot WIJ vragen kiesrecht voor MOEDER Affiche ter ondersteuning van het vrouwenkiesrecht. het schrappen van het woordje 'mannelijk' in de Kieswet. „Maar toen dat doel eenmaal was bereikt, moest de eigenlijke strijd nog beginnen", vertelt Jo ke Huisman, de huidige voorzit ter van Vrouwenbelangen. Het duurde tot 1956 voordat Nederland zijn eerste vrouwelij ke minister kreeg: Marga Klom- pé. Vrouwen werden pas in 1957 volledig handelingsbe- kwaam verklaard. Gelijk loon werd in 1951 in een internatio nale overeenkomst geregeld, maar Nederland weigerde deze botweg twintig jaar te onderte kenen. „En nóg blijkt dat het in de praktijk niet wordt uitge voerd." Na honderd jaar strijd worden er nog altijd vrouwen ontslagen omdat ze zwanger worden; wordt er niet in vrouwelijke in genieurs geïnvesteerd omdat ze toch zwanger worden; mogen verkoopsters volgens de wet wèl, maar van de baas niet zit ten in de winkel; moeten vrou wen met kinderen nog steeds 'kiezen' voor een deeltijdbaan; mogen vrouwen alleen uitge breid ouderschapsverlof opne men ten koste van hun Carrière. „Het is die strijd die het nog steeds de moeite waard maakt om te blijven bestaan. Wettelijk zijn er heel veel dingen gere geld, maar in de praktijk klopt er nog altijd niets van", aldus Huisman. Ze heeft zelf nog onderzocht hoe dat qou zit met vrouwelijke ingenieurs die de moeite van het investeren niet waard zou den zijn. Wat blijkt? Het zijn de mannen die na het volgen van dure cursussen en seminars al lang weg zijn op het moment dat die investeringen rende ment moeten opleveren. Kwes tie van 'job-hoppen'. „Vrouwen zijn wat dat betreft veel trouwer, ook omdat ze gebruik moeten maken van allerlei faciliteiten in de buurt, zoals bijvoorbeeld kinderopvang. Een werkgever heeft veel meer rendement van een terugkerende moeder dan van een overstappende vader." De kracht van Vrouwenbelan gen is en blijft haar volstrekte neutraliteit. Politieke partijen en vakbonden kiezen sneller voor het nut van het algemeen, legt de voorzitter uit, en dat pakt vaak ongunstig uit voor vrou wen. Die ongebondenheid is te vens de reden waarom de ver eniging het zo lang vol heeft weten te houden. Natuurlijk zijn er in het verleden afsplitsin gen geweest, bijvoorbeeld van plattelandsvrouwen en de veel fellere Dolle Mina's, maar dat was niets om beledigd over te zijn. Vrouwenbelangen stond juist volledig achter deze groe pen. Na honderd jaar bestormt Vrou wenbelangen nog steeds het mannelijk bolwerk in Den Haag. De laatste actie 'M/V 50/50', stem op een vrouw, is maar matig gelukt. Het aantal vrouwen in de Tweede Kamer is maar mondjesmaat gestegen. Niet omdat er onvoldoende kandidates zijn, maar omdat ze worden tegengehouden. De Haagse politiek is niet het enige mannenbolwerk waar Vrouwenbelangen zachtjes maar beslist tegenaan schopt. De heren in het bankwezen, de autobranche en de dagblad journalistiek moeten ook maar eens overstag. Ze hoeven echter niet bang te zijn dat ze verplicht met vrouwen te maken krijgen. Vrouwenbelangen gokt op inte gratie en op samenwerking. „We zeggen niet dat we het be ter doen, maar we moeten wel meedoen. Er worden nog veel te veel beslissingen genomen waarin de gevolgen voor vrou wen niet zijn overdacht." UTRECHT KARIN SWIERS Wat is er aan de hand met de dollar? Wie deze hoogst actuele vraag aan drie verschillende deskundigen stelt, krijgt drie verschillende antwoorden. De conclusie kan niet anders zijn dan dat er meerdere oorzaken zijn waardoor de Amerikaanse munt er weinig glorieus bij- hangt, gisteren rond de 1,80 gulden. Nieuw is dat niet: de wereld leeft immers al 25 jaar met een min of meer kwalcke- lende dollar. Dat de greenback wat bleek om de neus ziet, is een diagnose waarover economen niet van mening verschillen. Eindjaren zestig was de dollar nog rond de vier gulden waard. Van de Ja panse yen gingen er in 1971 nog 340 uit een buck. Afgelopen week bereikte de Amerikaanse munt een nieuw historische dieptepunt door tijdelijk onder de 100 yen te duiken. Ook in Nederlands geld is de dollar aanzienlijk minder waard ge worden, zij het dat de dollar nog zo'n vijftien procent zweeft bo ven het naoorlogse dieptepunt van 1,56 gulden in 1992. De afgelopen maanden heeft FED, de Amerikaanse centrale bank, herhaaldelijk de rente verhoogd in een poging om de dollar aantrekkelijker te maken, maar erg veel succes heeft de FED daarmee niet gehad. Dat heeft verschillende redenen. Zo importeren de VS veel meer dan ze exporteren. In april was het verschil het handelste kort 8,4 miljard dollar, over het eerste kwartaal van 1994 31,9 miljard. Om al die impor ten te betalen moeten de Ame rikanen veel meer dollars 'rui len' tegen buitenlandse valuta dan dat het buitenland dollars moet aanschaffen om de im porten uit de VS te betalen. Het aanbod van dollars is daardoor groter dan de vraag en dat drukt de koers. Daarnaast is er het begrotings tekort. Hoewel dat zo'n 30 mil jard dollar lager is dan vorig jaar, bedraagt het nog altijd 151 miljard en dat noopt de rege ring buitenlands kapitaal aan te trekken. Ook dat maakt dollar er niet sterker op. Aan de andere kant stelt onder anderen beleggingsanalist Wil- lemsen van de SNS Bank dat de dollar veel lager staat dan dat hij werkelijk verdient. „Door de renteverhogingen van dit voor jaar en het minimale risico op inflatie zou de dollar sterker moeten staan", stelt hij. Analist Poos van effectenbank Bangert Pontier Partners is het daar volledig mee eens. „De lage koers van de dollar is fun damenteel onterecht. Naar mijn inschatting zijn vooral psycho logische factoren de oorzaak. Ik denk dan ook dat de dollar dit jaar een enorme uptick krijgt, van tien tot vijftien cent." Bij Suez Securities wordt zelfs gezegd dat de financiële mark ten en de werkelijke economie steeds minder met elkaar te maken hebben. Volgens een woordvoerder is het de psyche van de beleggers die marktbe- wegingen veroorzaakt waar se rieuze economen dikwijls geen sluitende verklaring voor heb ben of die niet binnen gangbare economische theorieën passen. Bovendien leefde afgelopen week onder speculanten enige hoop dat net als begin mei cen trale banken van een aantal lan den steunaankopen zouden verrichten om de val van de dollar te stuiten. Beleggers die daar op gokken, kunnen daar namelijk aardig aan verdienen door tijdig in te kopen tegen de lage koers en vervolgens te ver kopen voor de hogere koers. De beleggers moesten echter tot gisteren wachten voordat de buitenlandse centrale banken, met uitzondering van Bank van Japan die al eerder naar verluidt een half miljard dollar uit de markt nam, in actie kwamen. Eerder deze probeerden de hoogste Amerikaanse ambts dragers nog de dollar omhoog te praten. President Clinton daagde afgelopen woensdag nog beleggers uit meer oog te hebben voor de gezonde situa tie van de Amerikaanse econo mie. Minister Bentsen van fi nanciën en president Green span van de Amerikaanse cen trale bank deden eveneens hun best, waarop de dollarkoers in derdaad iets aantrok. De erva ring leert dat woorden in de in ternationale financiële wereld vaak maar korte tijd helpen. Of de actie van de centrale banken meer indruk maakt, is overigens ook de vraag. Dat de dollar na een korte stijging opnieuw dui kelde, is wat dat betreft een te ken aan de wand. AMSTERDAM CPD Asociale automobilisten bedankt! Een zonnige za terdagmiddag in Amsterdam. Een uitgelezen dag JHBnPH om er op de I AMSTERDAM fiets Op uit te trekken en de stad te verkennen. Ik fiets over de stille, lommerrijke grachten, loop een stukje over de bloe menmarkt en vervolg zacht neuriënd mijn weg, nu maar eens richting Stedelijk Museum. Wat is de stad soms toch prachtUitkijke, vuile trut!" Ruw word ik uit mijn mijmerin gen opgeschrikt. Ik moet hard afremmen om een blauwe Mer cedes te ontwijken die uit een aangrenzende straat schiet. De heetgebakerde automobilist had kennelijk geen zin om voor rang te verlenen en reed opzet telijk en hard door op een plaats waar hij voor mij had moeten stoppen. Hij miste me op een haar na. Terwijl ik nog van de schrik sta te bekomen drukt hij treiterend op zijn claxon en steekt zijn opgeheven middelvinger uit het raam. Een oudere dame ontfermt zich over me, vol afschuw over 'al die asociale elementen. Trillend van schrik fiets ik ver der, terwijl ik zijn achterbumper in de verte zie verdwijnen. Langzaam word ik weer een beetje kalm. Tot ik, nog geen tien minuten later de Spiegel gracht bereik. Ik fiets achter een meisje dat in behoorlijk tempo doortrapt. Vlak voor haar, half op het fietspad stopt opeens een rode sportwagen. Twee se conden later vliegt het portier van de wagen open. Het meisje kan onmogelijk meer remmen, duikelt door de lucht en komt met een harde klap op haar rug op de stoep terecht. Terwijl ze lijkwit naar adem ligt te snakken, stappen twee ver schrikte kleerkasten uit de wa gen. Vol zorg nemen ze de situ atie op. Ze kiiielen rond het portier en controleren nauw keurig het lakwerk. Pas als blijkt dat de schade meevalt draaien ze zich om en werpen een ver stolen blik op het meisje, dat in middels half overeind is gehol pen door wat omstanders. Snikkend kijkt het slachtoffer om zich heen. Haar knie is ka pot, de inhoud van haar tas ligt over het trottoir verspreid en haar fiets ligt een paar meter verderop tegen een paaltje. „Kunnen jullie niet uitkijken, ei kels?", roept ze met tranen in haar stem. „Ik had wel dood kunnen zijn!" „Nou, nou, dat valt wel mee hoor, er is toch niks aan de hand?", mompelt de ene kleerkast, die opgelucht naar zijn autodeur kijkt. Dan gaan enkele omstanders zich met de zaak bemoeien. Een jongen maakt zich kwaad om de onverschilligheid van de au tomobilisten en raadt het meis je aan de politie te waarschu wen. Een ander spuit zijn gal over 'die klote-automobilisten die denken dat de weg van hun is.' Dót gaat de kleerkasten toch écht te ver. Nummer twee stelt zijn imposant gespierde lijf vlak voor de protesterende jongen op die helaas een paar koppen kleiner is. „Ik raad je aan een beetje te dimmen, jij heb hier niks mee te maken, begrijp je wel?" sist hij de jongen toe. Ook het meisje, dat kleerkast 1 geëmotioneerd wat eigentijdse verkeerslessen geeft, moet haar mond houden. „Je mot niet zei ken jij, stom wijf." De twee stappen weer in de wa gen en scheuren weg, terwijl ook in dit geval de bestuurder zijn middelvinger uit zijn open dakje steekt. Het meisje strom pelt huilend weg. En ik lóóp woedend naar het eerstvolgen de terras. De zin om te fietsen is ook deze middag weer geweld dadig de grond ingeboord. Au tomobilisten in Amsterdam, be dankt! MONIQUE BRANDT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2