f Contract Eigen Huis voor verbouwingen rijd voor licht n frisse lucht Nasleep van de vakantie Leven en wonen Belangrijkste punten Mb Televisie-toestel moet in het interieur passen Nieuwe collecties meubels en stoffen iTERDAG 25 JUN11994 RADACTIE; HENRIETTE VAN DER HOEVEN Verbouwen gaat zelden van een leien dakje. Afspraken worden bijna nooit op papier gezet, opdrachtgevers en uitvoerders doen vaak maar wat. Volgens de Vereniging Eigen Huis is dat vooral in het nadeel van de doorgaans onwetende particuliere woningbezitter. De vereniging wil nu de rollen omdraaien met de introductie van een nieuw standaardcontract: de Verbouwingsovereenkomst. Mr. P.L. Alers, hoofd van de af deling Juridische Zaken van Ei gen Huis, geeft moeiteloos een opsomming van kwesties die niet of slecht zijn geregeld in het verkeer tussen verbouwers en woningbezitters. „In de eer ste plaats is er heel vaak geen contract. Of een te summiere overeenkomst die ruimte biedt aan oeverloze discussies over wat nu wel en niet is afgespro ken. Die afspraken blijken door gaans te passen op de achter kant van een sigarendoos. Bijna nooit is er sprake van een echte oplevering. Terwijl dat een heel belangrijk moment is". Volgens Alers wordt er bijna nooit - zoals dat bij nieuwbouw wel gebruikelijk is - een opleve- ringslijst gemaakt waarbij je sa men door het huis loopt en na gaat wat wel en niet in orde is. „Meestal heeft dat tot gevolg dat er een hoop, vaak kleine, dingen gewoon niet meer ge beuren zonder dat de opdracht gever middelen heeft daar iets tegen te ondernemen" De duur van de verbouwing is nog zo iets. Ook daarvoor geldt dat er doorgaans niet veel preciezere afspraken zijn dan wat volgens een vage schatting de verwach ting is: een weekje op zes, ze ven. Een maandje of twee, drie. Alers: „Het is buitengewoon vervelend als een verbouwing te .laat wordt opgeleverd, wat heel vaak gebeurt. Mensen moeten hun huis verlaten of hebben lange tijd op zolder gekam peerd. Dat kan een geweldige irritatie veroorzaken die te voor komen is als de opdrachtgever een stok achter de deur heeft waarmee de aannemer wordt geprikkeld op tijd klaar te zijn". Contract Voor een correcte en tijdige op levering en voor nog heel wat andere bronnen van conflicten bij verbouwingen heeft de Ver eniging Eigen Huis nu een con tract klaar liggen. Voor het ko pen en aannemen van een nieuwbouwwoning bestaat een dergelijk standaardcontract al veel langer. In gezamenlijkheid opgesteld met onder andere de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) en de Consu mentenbond is het een veel ge bruikt en uitstekend functione rend document. Of dat ook voor de nieuwe 'Verbouwingsovereenkomst' zal gelden is nog maar de vraag. De bouwwereld stond niet te trap pelen om aan een nieuwe over eenkomst mee te werken. Het antwoord van Eigen Huis was klip en klaar: 'dan doen we het zelf. Alers: „Het bestaande con tract dat de NVOB-aannemers gebruiken is te veel gericht op grote, professionele opdracht gevers en niet op de consument die meestal van toeten noch blazen weet. De opleverings procedure is onvoldoende gere geld, er is geen boeteregeling bij wanprestatie, er is niet aangege ven binnen welke termijn de aannemer gebreken moet her- De betaling wordt vooraf geregeld. Bij kleinere verbou wingen ineens, bij grotere in termijnen. De consument heeft al tijd recht op 5% inhouding van de aanneemsom bij de opleve ring tot drie maanden na de oplevering. Vooraf afspraken voor een vaste opleverdatum, bij grote ver bouwingen meestal uitgedrukt in 'werkbare' werkdagen. Bij te late oplevering wordt een boete gerekend van 0,5 promille per kalenderdag. Alle tekortkomingen worden genoteerd in een opleverings rapport dat door beide partijen wordt ondertekend. De meeste tekortkomingen moeten binnen 15 dagen zijn hersteld. De aannemer is verplicht ook tekortkomingen te herstellen die tot zes maanden na de oplevering duidelijk worden. De aannemer moet goed verzekerd zijn tegen schade aan het w.erk zelf en/of eigendommen van de opdrachtgever of an deren. Het verbouwingscontract maakt deel uit van een herziene uitgave 'Verstandig Verbouwen'. De brochure is te bestellen door 10,50 (leden) of 13,50 (niet-leden) over te maken op gi ro 2665588 van de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort o.v.v. Verstandig Verbouwen. SPREEKUUR stellen die na de oplevering aan het licht komen, er is geen alge mene garantieregeling en de mogelijkheden voor de aanne mer om 'onvoorziene' kosten door te berekenen zijn veel te groot". Alers noemt de Verbouwings overeenkomst een 'evenwichtig en redelijk document' waarmee zowel de opdrachtgever als de aannemer is gediend omdat de afspraken nu eindelijk eens dui delijk zijn. Niet ongelukkig „Het grote verschil is dat de consument nu gaat bepalen on der welke condities een verbou wing wordt uitgevoerd. Een goed contract, waarin rechten én plichten, zijn vastgelegd, is het halve werk. Wij verwachten dat een redelijke aannemer die graag werk wil, heel goed kan werken met deze overeen komst. Is een aannemer daar niet toe bereid, dan ga je toch gewoon naar een ander. De markt staat dit toe. Ook al om dat we verwachten dat met deze overeenkomst het vertrouwen van de consument toeneemt en daardoor het aantal verbouwin gen belangrijk zal stijgen. En dat is een ontwikkeling waarmee de aannemerij toch niet ongeluk kig zal zijn". Het is de tijd voor de presentatie van nieuwe col lecties. Art. Collection in Nieuwerbrug meldt de introductie van een serie comfortabele fauteuils, sofa's en banken van Minty Furniture, een meu- belmerk dat in 1990 voor het eerst op de Neder landse markt verscheen. De collectie is te koop in diverse stoffen en modellen, hoge zowel als la ge. Minty meubels passen door de grote keuze in uitvoeringen in vrijwel elke interieurstijl. De nieuwe stoffencollectie Trade Route van Baker is geïnspireerd op dessins uit het Verre Oosten, Zuid-Amerika, Afrika en India en roepen koloniale beelden op. Intrigerend is de combina tie van hedendaagse abstracte dessins en exoti sche prints. Er worden natuurlijke kleuren en materialen zoals linnen en katoen voor gebruikt, waardoor de stoffen een sfeervolle, rustieke uitstraling heb ben. Diverse exotische prints zijn gebaseerd op oude dessinfragmenten van kleding en textiel van uitheemse volkeren met bijvoorbeeld afbeel dingen van bananenbomen, reptielen of een kudde kamelen. Vrijwel alle stoffen zijn geschikt voor gordijnen en voor het bekleden van meube len. LEZERSVRAAG Van H.M.M. VAN ENGELEN UIT HEEMSTEDE weer eens een hele moeilijke vraag, te weten over een 'den' van 50 jaar oud die veel dorre takken heeft. Vraag een: dor hout verwijderen bij een 'den' (ik ver moed een Pinus, eventueel een Picea) kan helemaal geen kwaad. Vraag twee: aangezien ik op de bijgevoegde tekening kan zien dat de boom aan een kant veel minder ont wikkeld is dan aan de andere kant, lijkt snoei van te veel takken aan de goede kant noodzakelijk. Deze snoei kan 's zomers plaais vinden, in tegenstelling tot de meeste bladverliezers die niet gesnoeid mogen worden in de loop van de zomer. Vraag drie: bemesting? Een laag goede compost ge mengd met turf om het totaal wat zuur en humeus te maken is altijd meegenomen. Dus als het mijn boom zou zijn, dan zou ik hem flink opsnoeien zodat de kroon in evenwicht komt. Maar in tegenstelling tot de meeste loofbomen en een aantal coniferen zoals Chamaecyparis, Thuya en derge lijke om van Taxus maar te zwijgen, hebben de Pinus en Picea soorten geen zogenaamd slapende knoppen. Dat zijn knoppen die onder gewijzigde omstandighe den zoals veel licht en lucht, uit kunnen lopen. Wat kaal gesnoeid is blijft dus kaal. Wat het verlies van veel dode naalden aan de binnenkant aangaat, dat is waarschijnlijk normaal. De naalden hebben een levens duur van drie jaar en vallen daarna uit. Ik hoop dat de boom nog vele jaren kan leven na wat extra zorg. Overi gens mijn allerhartelijkste dank voor de dikke compli menten die in de brief stonden. Het doet me steeds goed te horen dat de adviezen in deze rubriek resulta ten hebben. In de tuin wint de praktijk altijd van het geschreven woord. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Over een verbouwing moet je goede afspraken maken, foto archief Exotische dessins, zelf voor koffers. foto >g pd >n azalea in pot. iet alleen mensen, ook planten snakken rond deze tijd aar zon en frisse lucht. Dat geldt vooral voor planten ie we op zolder, in de garage, in een onverwarmde limte of elders hebben laten overwinteren. Eigenlijk is et steeds weer een wonder dat de dood ogende mis- aksels, die we in het voorjaar uit hun winterverblijf ha- m, toch weer gaan groeien. Als ik dit schrijf, zitten lijn fuchsia's al vol mooie twijgjes. De oleanders heb- en dit jaar nauwelijks geleden. Die mochten vrijwel de ele (zachte) winter buiten staan en over cyclamen wijg ik. Die houden niet van mij en gedijen jaar op jaar lecht. Maar de azalea's van eigen (her)kweek hebben 'ekenlang prachtig gebloeid. Die gaan dus ook naar uiten. erst krijgen ze goede grond. Voor geraniums en fuch- 's mag dat best grond met iets klei erdoor zijn. Azale- 's houden van extra turf. Alleen om de twee jaar wor- len deze planten echt opnieuw verpot. Dit jaar krijgen e alleen een nieuwe toplaag nadat de oude is verwij- erd. De potten worden goed schoongeschrobd met oda-water. Zeg nu niet dat dat nonsens is. Ze gaan im- ners toch weer de grond in. Ze worden toch weer vuil! let ene vuil is het andere niet. Op de potten heeft zich ltijd iets zout afgezet, afkomstig van de bijvoeding, (aak zitten er ook wat mossen op en een enkele keer litjes, mooi ingepakt, van ongedierte. Als ze schoon zijn, worden ze op wachtgeld gezet tot de nachtvorst echt uit het land is. Volgens de kalender zijn de nachtvorsten op de heiligendagen van Pancratius, 12 mei, Servatius 13 mei en Bonifatius 14 mei. Was het naar zo dat het weer zich nauwkeurig aan de kalender lield. Dan konden 15 mei alle vorstgevoelige planten laar buiten. Maar ik vertrouw nooit helemaal op al die ïeiligen. Ik wacht tot eind mei/begin juni. Dan pas kan "les naar buiten. lankelijk van het soort in de halfschaduw of in de volle zon. Azalea's en cyclamen houden van halfscha- 'uw, oleanders en geraniums (pelargoniums) zou ik loeten zeggen, beminnen de zon. Voor alle planten ;eldt: bij ingraven voldoen uiteindelijk de ouwerwetse jotten van aardewerk het best. Die zijn namelijk po reus en laten vocht en lucht vrij circuleren. Bij kunst - stofpotten is dat niet het geval. Vocht kan dan alleen via de bovenkant en het gaatje in de bodem zijn weg zoe ten. Daar staat tegenover dat kunststof potten het weer wonderwel doen als de planten niet ingegraven hoeven worden. De verdamping is veel minder omdat kunst stof niet poreus is. Er is dus minder kans op uitdrogen en er is ook minder water nodig. Voor alle planten geldt dat we ze gedurende de zomer maanden niet aan hun lot over mogen laten. Geregeld controleren op ongedierte, zorgen dat ze niet te droog staan en om de veertien dagen iets bijvoeding. Ze moe ten gedurende die paar zomermaanden snel op kracht en tot bloei komen als het zomerbloeiers aangaat. Zijn het planten die ons pas in de loop van de winter met bloemen verrassen dan moeten ze 's zomers voldoende kracht verzamelen om 's winters te bloeien. Kortom: ook kamerplanten die buiten staan vragen zorg. Maar ze belonen ons dankbaar voor alles wat we voor ze doen! Fauteuil uit de nieuwe Minty-collectie. foto gpd Comfortabel tevelisie-kijken in fauteil Bellelaine. ken. Het meubel staat op zwenkwielen. Het gewicht en de uitgebalanceerde vormgeving staan borg voor een uitstekende stabiliteit. De gebogen poot- vorm sluit perfect aan op de be lijning van de design-televisie toestellen. De door Leolux hierbij gepre senteerde met leer beklede fau teuil (Bellelaine), in vrijwel exact dezelfde kleuren als televi sie en meubel, zijn van van designer Axel Enthoven. Het is een comfortabel zitmeubel dat als een schelp het lichaam om sluit en via een verstelmecha- niek in elke zithouding te fixe ren is. Het boogvormige voeten bankje heeft rollers, waardoor het met een licht duwtje ver plaatsbaar is. De fauteuil is te koop op een vijfteens alumini um poot of op schaalvoet. Design televisie meubel van opzij ge zien. foto gpd Enkele weken geleden is hij gebruind terug gekeerd na een lange en zeer geslaagde va kantie, die pas aan het eind enigszins werd verstoord door een hardnekkige diarree. „Het is nog steeds niet over, nu al bijna vier weken heb ik last van zo'n vieze diarree. De ene keer wat dunner, de andere keer wat dikker, maar sinds ik uit Turkije terug ben gekomen, heb ik geen normale ontlasting meer gehad", zegt mijn 45-jarige patiënt. Diarree op vakantie kennen we allemaal. Deze ongewenste reisgenoot voegt zich meestal bij ons in zuidelijke landen, is meestal volmaakt onschuldig maar wel erg hinderlijk en gaat gelukkig vanzelf weer weg. Reizigersdiarree wordt veroorzaakt door een verandering van de normale bac terie-bevolking in de darm, de darmflora. In de meeste gevallen komt er geen ziekma kende bacterie aan te pas, maar de normaal in onze darmen aanwezige micro-organis men krijgen gezelschap van een paar broer tjes en zusjes waar de darm niet aan ge wend is. Het evenwicht tussen darm en bacteriën wordt verstoord en het resultaat is overbe kend: sprinten naar de toiletten. Een gewo ne reizigersdiarree gaat niet gepaard met misselijkheid en braken, de getroffene heeft geen koorts en de soms waterdunne ontlas ting is niet gemengd met bloed of slijm, wat zou wijzen op darmbeschadiging. Het enige gevaar van reizigersdiarree zit in het verlies van vocht, maar eigenlijk hebben alleen kleine kinderen hiervan te duchten. Reizigersdiarree is goed tot rust te brengen door stoppende voedingsmiddelen te ge bruiken, zoals droge rijst, (kaneel)beschuit, geraspte appel, maar eenvoudiger is het bij drogist of apotheker een vrij verkrijgbaar middel tegen diarree aan te schaffen. Voor kleine kinderen zijn deze preparaten wat minder geschikt. Darmparasiet Mijn patiënt echter lijkt iets meer te hebben dan een eenvoudige verstoring van het evenwicht in de darm. Behalve diarree ver telt hij ook last te hebben van enorme win derigheid en krampende buikpijn. Boven dien heeft hij in Turkije enige tijd onder wat minder hygiënische omstandigheden rond getrokken. Al deze gegevens bij elkaar doen denken aan een parasiet als oorzaak van zijn buikklachten. Er zijn veel darmparasieten bekend, maar mijn patiënt had een heel bekende verste keling aan boord, namelijk een Giardia Lamblia. Onder de microscoop ziet dit pa- rasietje eruit als een gezicht met twee grote ogen. Giardia komt voor over de gehele we reld en treft in de westerse wereld meestal reizigers en kleine kinderen. In ontwikke lingslanden is de ziekte zeer algemeen, wat te maken heeft met de sanitaire omstandig heden ter plekke. Men schat dat in de tro pen ongeveer 10% van de bevolking met Gi ardia besmet is. In het acute stadium van de ziekte hebben de getroffenen klachten zoals: plotseling diarree (die echter nooit vermengd is met bloed of slijm), buikkrampen, winderigheid en soms misselijkheid, braken en lichte koorts. Na ongeveer een maand nemen de ze verschijnselen af, maar houdt de patiënt last van terugkerende episoden van buik kramp en ongeregelde ontlasting. Uiteinde lijk verdwijnt Giardia vanzelf uit de darmen, maar de patiënt is gedurende lange tijd be smettelijk voor anderen. Ook in water Besmetting is moeilijk te voorkomen, want Giardia is een echte overlever: hij kan maanden buiten het menselijk lichaam op een wortel of een slablad wachten totdat hij weer in een nieuwe gastheer terecht komt. Ook in drinkwater, zelfs als dat gechloreerd is, voelt hij zich thuis. Kleine kinderen lo pen de ziekte vaak op in de zandbak, waar ze hun vieze vingertjes in de mond steken. Door de diarree kunnen kinderen die met Giardia besmet zijn zelfs achterblijven in groei; darmbeschadiging door deze parasiet treedt echter niet op. Als Giardia na lange tijd uit zichzelf of na behandeling is verdwenen, kan een overge voeligheid voor melksuiker overblijven. De ze geeft dezelfde klachten als de oorspron kelijke infectie, zodat het net lijkt alsof de parasiet weer terug is. Mijn patiënt werd door een kuur Metroni- dazol-tabletten van zijn darmbewoner be vrijd en voelde zich na enkele dagen weer kiplekker, maar lang niet altijd is het nodig wegens diarree naar de dokter te gaan. Wanneer moet u beslist vvèl een arts raad plegen? Als u diarree houdt na een bezoek aan een land buiten Europa. Als u naast de darmklachten ook veel moet braken. Als u met de ontlasting ook bloed of slijm verliest. Als het een klein kind betreft. Als diarree langer dan een week aan houdt, of geregeld terugkeert. De tijd dat een televisie-toestel als een enorm bakbeest het in terieur domineerde behoort tot het verleden. Ook voor het tele visie-toestel en het meubel waarop dit een plaats vindt geldt dat het geen storend ele ment mag vormen. Bovendien moet het geheel gemakkelijk te verplaatsen zijn. Leolux heeft een televisie-video meubel, een ontwerp van Wil lem Sterken, dat is afgestemd op de collectie designmeubelen van deze fabrikant. Het televisie-meubel biedt te vens plaats aan een videorecor der en heeft een aan de voorzij de uittrekbare lade voor ban den. Alle snoeren kunnen via de kast naar een opbergruimte aan de achterzijde worden geleid, waar ze door een klep geheel aan het zicht worden onttrok-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21