Nieuwe 'schatkist' Wassenaar Reddingbrigades in actie voor opleidingscentrum Randstad Haags bureau leert corporaties speculeren 0IGEN BAAS 'Je moet als een spin in het web zitten Drie jaar cel voor leden van Haagse jeugdbende Ali ZATERDAG 25 JUN11994 Brandweer communiceert via satelliet amsterdam De brandweer van Amsterdam gaat satellieten ge bruiken voor de communicatie bij grootschalige rampen. De sa tellietverbindingen moeten een oplossing bieden voor de over belasting van de netten voor (auto)telefoons bij calamiteiten. Dat zei stafofficier ing. J. Jaspers van de Amsterdamse brand weer tijdens een symposium in Amsterdam over communicatie bij brandweerkorpsen. Hulpverleningsdiensten kunnen nauwelijks of geen gebruik ma ken van (auto)telefoons tijdens calamiteiten. Bij rampen blijken bewoners in de omgeving op grote schaal te bellen naar verwan ten elders in Nederland om hen over de toestand te informeren. Verder legt de massaal toegestroomde pers bijna volledig beslag op de netten voor draagbare en autotelefoons. Nederlandsche Bank opent agentschap Staatssecretaris stelt onderzoek in nieuwegein cpd Het Haagse Financieel lnterme- diar Bureau (FIB) wist de afge lopen maanden tientallen wo ningcorporaties te verleiden tot een omstreden gokje op de in gewikkelde optiemarkt. Het FIB adviseert en bemiddelt slechts: het is aan de woningcorporaties om de tips op te volgen of niet. Zeker 34 corporaties hebben naar schatting gezamenlijk tien tallen miljoenen guldens verlo ren aan de optiehandel, zo be weren bronnen binnen de ABN AMRO en het Waarborgfonds Sociale Woningbouw. Staatsse cretaris E. Heerma laat die spe culatie met gemeenschapsgel den tot de bodem uitzoeken. Het Haagse bureau schakelt al enige maanden tussenperso nen in die voor de woningcor poraties de contracten afsluiten met banken. Als dank voor het aanbrengen van de order ont vangt het FIB van de tussenper soon een bepaald percentage van de transactiesom. Simpel gesteld: een corporatie koopt het recht om geld tegen een la ger percentage te lenen dan de stand van dat moment. Dat recht wordt aangeschaft in de vorm van een optiepremie, die aan schommelingen onderhevig Blijft de rente constant, dan is er weinig in de hand. Daalt de rente, dan wordt de optie steeds minder waard en verliest de corporatie geld. Een nog riskan tere methode is dat corporaties opties uitschrijven voor obliga ties die ze niet in hun bezit heb ben. De eerste succes-story's date ren van begin dit jaar. toen de rente nog dalende was. Een handjevol corporaties spekte de kas door op het juiste moment de adviezen van het Haagse bu reau op te volgen. Spoorslags gaven directies van andere cor poraties hun financiële direc teuren de opdracht er ook eens in te duiken. Wat betreft W. Elbertse. hoofd financieel economische zaken van de Utrechtse woningbouw corporatie K77 blijven de zoge heten rente-derivaten 'prima fi nanciële instrumenten' en is het onzin om ze te verbieden: ..Wij gaan zeer zorgvuldig met het gemeenschapsgeld om. Huur ders worden echt niet de dupe, we besparen op de lange ter mijn juist geld voor ze. Een en kele keer kan er eens iets mis gaan. Dat is geen reden om te stoppen. Je moet als corporatie met je tijd durven mee te gaan." leiden erna straatsma De toch al niet armlastige ge meente Wassenaar is gisteren in één klap miljoenen guldens rij ker geworden. Aan de Rijks straatweg opende de president van de Nederlandsche Bank (DNB). W.F.Duisenberg, een nieuw 'laad- en losstation' voor geld: het zwaar gepantserde agentschap Wassenaar van de Nederlandse Bank. Het kubistische, aan de bui tenkant geheel in glas opgetrok ken gebouw, vervangt het stati ge Haagse agentschap dat sinds 1884 was gevestigd aan het Haagse Noordeinde. De directie van DNB besloot enige jaren ge leden tot verhuizing vanwege de slechte bereikbaarheid in het centrum van Den Haag. Het nieuwe gebouw is makkelijk be reikbaar omdat het pal naast de A44 ligt, die Amsterdam en Den Haag met elkaar verbindt. Het Wassenaarse agentschap wordt gebruikt als opslagplaats voor bankbiljetten en munten die afkomstig zijn van banken in de regio. De speciaal voor waardetransporten bestemde vrachtwagens, worden hier in een grote remise gevuld en ge leegd. Waardetransporten hoe ven in Wassenaar nooit meer op straat te wachten voor ze aan de beurt zijn. In Den Haag gebeur de dit wel regelmatig, wat veilig heidsrisico's met zich mee bracht. Onder de remise ligt de daad werkelijke 'schatkist': daar zijn de kluizen waar dagelijks mil joenen guldens worden opge slagen. De waardetransporten kunnen, na het passeren van di verse bewaakte sluizen met een lift naar beneden waar ze auto matisch worden geladen of ge lost. ..Het gedeelte van het ge bouw dat boven de grond staat is eigenlijk het topje van de ijs berg". zei architect Gerard Pas- schier bij de opening. ,,U kunt Het zwaar gepantserde agentschap Wassenaar van de Nederlandse Bank. FOTO HIELCO KUIPERS van mij aannemen dat wat hier onder ligt niet gering is." Duisenberg (,,Er is onweer op De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te ko men. Een derde zag het gat in de markt dat nie mand anders opviel. Alle maal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Egbert Wientjes van Wientjes Personal Search in Leiderdorp. komst: toen ik aan kwam rijden openingstoespraak over een im- van 'plastic geld' (pinpassen, zag de lucht boven Den Haag mer groeiende berg geld in Ne- credit-cards) stijgt de totale sta- helemaal paars.") sprak in zijn derland. Ondanks de opmars pel bankbiljetten en munten. den haag anp Normaal redden ze andere mensen, nu mag het publiek hen te hulp schieten. De 180 reddingbrigades in ons land be ginnen binnenkort een actie om geld in te zamelen voor de bouw van een nationaal oplei dingscentrum. Daarvoor is ongeveer twee miljoen gulden nodig, aldus de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelin gen (KNBRD). Het huidige cen trum is gehuisvest op verschil lende lokaties van de bond in Haarlem en voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. ..Een nieuw centrum is nood zakelijk om het werk van de reddingbrigades ook in de toe komst goed te kunnen blijven doen. Door het groeiende pro fessionalisme, de sterk verbeter de techniek en de betere com municatiemogelijkheden van het reddingwerk hebben we dringend behoefte aan een nieuw gebouw", aldus actie-or ganisator J. Maat. De reddingbrigades moeten steeds vaker in actie komen. In 1991 redden de brigades 793 mensen uit levensbedreigende situaties. In 1237 gevallen verl eenden zij op andere wijze hulp, 4402 mensen kregen een EHBO-behandeling en 1712 vermiste kinderen vonden een voorlopige plaats bij de red dingbrigades. Volgens Maat stij gen die aantallen elk jaar. Het is de bedoeling dat in het nieuwe opleidingscentrum de 32.000 leden kadertrainingen voor de instructeurs, vaardig heidstrainingen en vervolgtrai- ,,Ik help bedrijven bij het vinden van perso neel zonder dat ze daarvoor advertenties hoeven te plaatsen. Maar ik word ook op interim-basis ingeschakeld bij reorganisa ties, als personeel elders geplaatst moet worden. Dan help ik bij het zoeken van ba nen. Nee, garanties dat iedereen geplaatst wordt kan ik niet geven. De arbeidsmarkt is nu eenmaal zeer gespannen. Met mijn acti viteit ben ik in zekere zin een concurrent van het arbeidsbureau. Dat probeert ook zoveel mogelijk vacatures binnen te halen. Maar ik kom juist bij bedrijven die om aller lei redenen het arbeidsbureau liever niet in schakelen. Van oorsprong ben ik historicus. Na mijn studie was het heel moeilijk om een baan te krijgen. Ik heb alle kanten op gesolliciteerd. Uiteindelijk heb ik een lesbevoegdheid ge haald in economie. En juist toen ik als le raar economie aan de slag was, kon ik mee doen aan een omscholingsproject voor aca demici. Zo ben ik uiteindelijk in dit werk te recht gekomen. In eerste instantie ben ik begonnen bij een bureau voor werving en selectie in Am sterdam. Later ben ik lid van een maat schap geworden. In feite heb ik toen - drie jaar geleden - al de sprong in het diepe ge waagd. Sinds augustus vorig jaar werk ik onder de naam 'Wientjes Personal Search' en houd ik kantoor aan huis. Ik ben in de loop der jaren meegegroeid met de doelgroep waar ik voor werk. Hele maal in het begin werkte ik vooral voor schoolverlaters. Nu richt ik me op mensen met vijf tot vijftien jaar werkervaring. Het aardige van dit werk is dat het heel per soonlijk is. Als een bedrijf bijvoorbeeld een manager zoekt ben ik daar vier tot zes we ken mee bezig. Ik spreek in die tijd gemid deld zo n honderd mensen, van wie ik er uiteindelijk twintig tot vijfentwintig oproep voor een gesprek. Door uitvoerig met hen te praten en ook hun referenties na te gaan wordt vanzelf duidelijk of wat ze vertellen met de werkelijkheid overeenstemt. Of ze niet liegen, of zaken wat mooier voorstellen dan ze zijn. Vooral het salaris wordt nogal eens hoger voorgesteld dan het is om een betere onderhandelingsbasis te hebben. Ik zit behoorlijk vol met werk. Om een bureau als dit goed te laten draaien moet je als een spin in het web zitten. Het is niet al leen belangrijk een bestand op te bouwen van mensen die je mogelijk kunt plaatsen, maar je moet ook een netwerk van contac ten opbouwen en onderhouden bij bedrij ven. Ondernemingen waar je al eerder voor hebt gewerkt laten weten dat je er nog steeds bent en tegelijk nieuwe contacten leggen met alle partijen. Aanvankelijk werkte ik onder de naam 'personeel en organisatie' in plaats van 'personal search'. Maar de term personeel en organisatie dekt niet wat ik doe en er zijn al zoveel mensen die zich daarmee bezig houden. De term 'counseling' - raadgeven, begeleiden - dekt de lading beter en daarbij past ook de aanduiding 'Personal Search'. Ik ben nog steeds een eenmansbedrijf en dat wil ik ook blijven. Ik ben best eigenwijs. Zelfs binnen een maatschap moet je toch al wat van je identiteit inleveren. Dat begint al bij het visitekaartje. Wel werk ik samen met zes andere bemiddelingsbureaus, dat geeft ons allemaal een bredere basis. Bovendien heeft het weinig zin om elkaar op leven en dood te beconcurreren. Samen met een organisatie-adviseur en twee trainingsbureaus ben ik nu ook bezig met het oprichten van een stichting die zich richt op het plaatsen van allochtonen. Steeds vaker voorzien bijvoorbeeld afspra ken in CAO's erin dat bedrijven of instellin gen ook leden van minderheden moeten aanstellen. Wij willen voor hen de geschikte kandidaten opzoeken en die ook opleiden en vervolgens plaatsen. Gezamenlijk kun nen we dat hele traject verzorgen. Boven dien biedt het ons de mogelijkheid ook iets van onze idealen in ons werk te stoppen." Wientjes Personal Search is te bereiken via 071-413250, fax: 897405. tekst rudolf kleun foto dick hogewoning den haag «anp De rechtbank in Den Haag heeft gisteren drie leden van de Haagse jeugdbende KC Crips veroordeeld tot drie jaar cel wegens een overval op een snackbarhouder. Die werd met een broodmes in zijn rug gestoken. De straf viel een jaar hoger uit dan de eis van de officier van justitie. Volgens de rechtbank werd met die eis geen recht gedaan aan de ernst van het delict. De drie bendeleden (18, 19 en 27 jaar) zouden oorspron kelijk ook worden vervolgd wegens deelname aan crimi nele organisatie. Tijdens de zitting twee weken geleden schrapte officier van justitie N. Zandbergen dit uit de dagvaarding. Volgens hem was de samenstelling van de bende onvoldoende duide lijk. De drie hebben aangekon digd in hoger beroep te gaan. Ze hebben steeds ontkend bij de overval betrokken te zijn geweest. Verschillende door de verdediging opgeroepen getuigen verklaarden tijdens de zitting dat de verdachten op de bewuste avond niet in de buurt van de snackbar zijn geweest. Zandbergen liet tijdens de zitting een van de getuigen verbaliseren op ver denking van meineed. Inbreker maakt schoon schip rotterdam anp Een 26-jarige Rotterdammer die voor 20 woninginbraken in voorarrest zat, heeft uit vrije wil volledig schoon schip gemaakt. De man werd door recher cheurs opgehaald uit het huis van bewaring. Gezeten in een onopvallende politiewagen werd hij rondgereden. Tijdens de tocht door Rotterdam, Schie dam en Capelle aan den IJssel wees hij nauwkeurig de overige 54 woningen aan waar hij het afgelopen jaar heeft ingebroken. In totaal maakte de man voor 600.000 gulden aan sieraden, geld en audio- en video-appara- tuur buit. De opbrengst ging volledig op aan verdovende middelen. Hij brak overigens alleen in in huizen, waar het gemakkelijk binnenkomen was. Woningen met enige vorm van beveiliging waren voor hem taboe, zo ver telde hij de rechercheurs. ningen kunnen volgen. Ook komt het centraal depot voor boten en ander materiaal er. De KNBRD vestigt het centrum in IJmuiden, dat volgens de bond een uitstekende lokatie is door de ligging aan zout en zoet wa ter. De KNBRD, die geen subsidie krijgt, kan de twee miljoen gul den niet zelf op tafel leggen. Daarom doet zij een beroep op sponsors en het publiek. Via ra dio- en tv-spotjes, affiches en ander advertentie-materiaal roept de bond de bevolking op met geld over de brug te ko men. Op de stranden krijgen de badgasten een affiche te zien waarop een reddingbandje en een reddingboot zonder men sen staan. Daaronder de tekst: Alleen hiermee redden we het niet. Politie stopt met permanente snelheidscontrole driebergen gpd Op de A2 tussen Utrecht en Amsterdam wordt niet langer 24 uur per dag op snelheid gecon troleerd. Het Korps Landelijke Politiediensten is nog wel dage lijks aanwezig, maar sinds enke le weken zijn de radarposten nog maar zes uur per dag be mand. Vanwege het grote aantal snelheidsovertredingen en de daaruit voortvloeiende hoge on- gevalcijfers besloot de politie in december de controle te inten siveren. Door het inzetten van administratief personeel werd een permanente bezetting van de controle-apparatuur moge lijk. Het nieuwe beleid had on middellijk resultaat: het percen tage hardrijders; voorheen der tig tot zeventig procent, nam in vier maanden tijd af tot rond de vier. In deze periode werden een kleine 50.000 bekeuringen uitgedeeld. „We wilden meteen een flinke dreun uitdelen", zegt politie woordvoerder John Bennink. „Maar de situatie «s nu zodanig verbeterd dat we langzaam weer terug kunnen naar het normale patroon. Tot dusver merken we niet dat dat effect heeft op het rijgedrag. De score is nog steeds vier procent. Doordat we op verschillende momenten van de dag en de nacht aanwezig zijn, zijn de controles nog steeds onvoor spelbaar." Fotopresentatie Van elk pand dat in de verkoop is genomen wordt een foto presentatie gemaakt, voorzien van uitgebreide gegevens over indeling en ligging. Exemplaren daarvan worden aan collega's in de regio gezonden. x> De Eigen Haard woningkrant Regelmatig verschijnt de woningkrant, een zelfstandige uitgave van Eigen Haard met ons actuele aanbod. Ook uw huis wordt daarin gratis ver meld. De woningkrant wordt in een grote oplage in de regio verspreid en toegezonden aan "zoekers" in binnen- èn buiten land. Ook een groot aantal be drijven, instellingen, ministeries e.d. ontvangen een exemplaar. Beeld en geluid in onze etalage Van huizen die wij in verkoop hébben wordt desgewenst een kleurenfoto met omschrijving in de etalage gehangen. Óok in onze etalage: een doorlopende videopresentatie over onze werkzaamheden als makelaar. Eigen Haard, bij velen al van oudsher bekend, kent het hart van Holland als geen ander. Neem de proef op de som. U bent van harte welkom. Inlichtingen: Makelaardij Eigen Haard, Geversstraatt>3, Oegstgeest, Tel. 071 -17 51 51, Fax. 071 -17 56 34 Uw huis verkopen? Dan is de volgende vraag: f Welke make- laar kiest u? Wees kritisch. Het gaat immers om grote bedragen. Dan zijn kennis van zaken, optimale ser vice en correct handelen ver eist. Immers, de makelaar zal u in de contacten met aspiranf- kopers vertegenwoordigen. Bezoek de makelaarskantoren waaruit u een keuze wilt maken Let op de uitstraling en de wijze gg] waarop u wordt ontvangen. Bij Eigen Haard zijn 10 medewer kers gedurende 6 dagen per week beschikbaar om u van j Pa dienst te zijn. U kunt rekenen riit op onze actieve werkwijze. MDC. Makelaars Dienstencentrum Dagelijks wordt het nieuwe j huizenaanbod in de computer van het MDC ingevoerd. Alle bij het MDC aangesloten collega's kunnen zo beschikker! over een up-to-date overzicht van het huizenaanbod.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16