Jeugd Leiderdorp krijgt hangplek D ALLE MERKTAPIJTEN Leiden Regio 'Let op, het raadhuis wordt een dure grap' De iTEMMING TJ Verkeer en vervoer in Leiden Erkenning voor snookerspeler en zeiler Retourtje Johannesburg/Kaapstad Basisschool De Stevenshof voert vrij zware musical op Nu bij Baa/bergen^ vQordee, op kom vlug kijken! ZATERDAG 25 JUNI 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Van Nieuwenhoven in Wassenaar wassenaar Jeltje van Nieuwenhoven (PvdA) is dinsdag 28 juni te gast tijdens een forumdiscussie over vrouwenemacipatie in Wassenaar. Het Tweede-Kamerlid houdt een inleiding over het thema 'is vrouwenemancipatie nog nodig?'. Tweede spreekster is Marry Niphuis-Nell. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de Nederlandse Protestenbond aan de Lange Kerk- dam 46 (aanvang 20 uur). Doldwaze avond op De Waaier Groep acht van basisschool De Waaier in Warmond voert op don derdag 30 juni de musical 'Niet Goed Geld Terug' op. De musical gaat over een directeur van een warenhuis die met pensioen wil. Hij wil graag dat zijn zoon en dochter de zaak overnemen maar die twee mogen elkaar niet zo. De première op 30 juni kan voor èèn gulden door belangstellende uit Warmond en omgeving worden bezocht. De musical is in de school aan de Ganzenwei 225 en de zaal gaat om 18.45 open. Hockeyers staan onder een koude douche Teams die op bezoek zijn bij de Leiderdorpse sportclub Alecto, krijgen letterlijk een koude dou che. De gasboilers voor de warmwatervoorziening zijn on toereikend. De hockeyers kam pen verder met een centrale verwarming en keuken die in zeer slechte staat verkeren. De gemeente wil voor de boilers en CV 24.000 24.000 gulden voor schot geven. Voor investeringen in de keuken (ruim 28.000 gul den) wil het college geen voor schot verlenen. Hermes blikt terug op jaren Oegstgeest Er komt een hangplek voor jongeren bij sportpark de Bloemerd in Leiderdorp. Het voormalige basketbalveldje wordt ingericht met een muurtje, zitelementen en een afdakje. Het is de bedoeling dat de jongeren er na de zo mer terecht kunnen. Begin augustus wil de wethouder de gemeenteraad het voorstel doen om hiervoor een krediet beschikbaar te stellen. Bloemerd veel minder groot dan bij het Van Alphenplein, omdat er geen direct omwo nenden zijn. De bedoeling van hangplekken is echter dat ze ook weer niet al te verscholen liggen. Vandaar dat wordt over wogen om wat struiken weg te halen, zodat de plek beter zicht baar wordt. Kerner is al langere tijd voorstander van hangplek ken. Vier jaar geleden, toen er ook veel overlast was, verstom de de discussie over hangplek ken echter. De meerderheid van het gemeentebestuur stelde an dere prioriteiten. Heel toevallig was het daarna een tijdje rustig. Ruim een jaar geleden nam de overlast weer toe en laaide ook leiderdorp judy nihof j Wethouder C. Kemer (CDA/welzijn) heeft de afgelo pen tijd gesprekken gehad met Leiderdorpse jongeren die rondhangen op het plein van basisschool De Schakel aan het Van Alphenplein. Schoolleiding en omwonenden klagen daar al langere tijd over vernielingen, vervuiling en lawaai. Uit de ge sprekken bleek dat de jongeren I graag een eigen plek willen. Het basketbalveldje bij de Bloemerd i heeft hun voorkeur. Wel willen ze graag dat er een muurtje 1 komt om een balletje tegen aan I te schieten. I De kans op overlast is bij de de discussie over hangplekken weer op. Een werkgroep van po litie, gemeente en sociaal cultu reel centrum Sjelter is bezig met de begeleiding van de jongeren. Het is de bedoeling dat de jeugd de plek zelf schoonhoudt en niet meer rondhangt op het Van Alphenplein. Doen ze dat toch, dan komt de politie in actie. „En dan kun je ook echt tegen ze zeggen dat ze er niet thuis horen omdat ze eeen eigen plek hebben," aldus Kerner. Een hek rondom het schoolplein van De Schakel is wat Kemer betreft dan ook niet meer nodig, als de jongeren straks een eigen hang plek krijgen. De schoolleiding vroeg de gemeente om een bij drage in de kosten van een om heining. Volgens Kerner is het moge lijk dat er in de toekomst meer. hangplekken komen. Zo is Ker ner sinds kort ook in gesprek met een groep jongeren die in Buitenhof voor overlast zorgen. oegstgeest loman leefmans „De symbolische gulden die werd betaald voor de Jelgersma- kliniek, is de duurste die Oegst geest ooit heeft uitgegeven." Aan het woord is John Hermes, die de afgelopen negen jaar hoofd van de afdeling openbare werken in Oegstgeest was. In die periode heeft hij zich met grote projecten bezig kunnen houden zoals de nieuwe wijken Haaswijk en Morsebel. Maar de bouw van een nieuw raadhuis, waar hij fervent voorstander van was, is niet gelukt. En hij voorspelt dat dat zijn vorige werkgever nog gaat opbreken. „Een nieuw raadhuis bij de Lijtweg, in het geografisch mid den van Oegstgeest was toch het beste geweest. Maar de dorpskern mocht niet worden aangetast. Een dorpskern?, Kom nou, een gebouw van 13 hoog, lange flatwanden en een grote parkeerplaats. Een mooi, klein schaliger raadhuis had juist een dorpskarakter kunnen opleve ren. Dat is een verwijt dat ik de vorige gemeenteraad maak. Men durfde de beslissing voor nieuwbouw niet te nemen en angst is altijd een slechte raad gever", aldus Hermes. Het raadhuis kwam er niet. Maar de hele discussie" was me de debet aan de klinkende ver kiezingswinst van Leefbaar Oegstgeest ten opzichte van de traditionele partijen. Als alter natief wordt al een tijdje onder zocht of de voor een piek aan gekochte Jelgersma-kliniek het te kleine raadhuis aan het Wil- helminapark kan vervangen. „Je kan er zoveel onderzoeken op loslaten als je wilt, maar voor die 1,5 miljoen dat het jaarlijks maximaal mag kosten, lukt het nooit, let maar op, het wordt een dure grap", voorspelt Her mes. Het realiseren van een nieuw gemeentehuis lukte Hermes dus I POLITIEKE RUBRIEK! Met de voorjaarsnota Leiden presenteerde wethouder Joop Walenkamp, de nieuwbakken schatkistbewaarder van de gemeente Leiden, deze week weer een formidabele lege huls. En zelfs terwijl na de presentatie de tegenvallers hem als kogels om de oren floten bleef de CDA'er onverbeterlijk optimistisch. Maar ach, wat zou hij ook zijn ware aard verloochenen? r is een tijd geweest t dat een ambtenaar een mooie baan had. Een baan die vastigheid bood, met prachtige secundaire, tertiaire, quartaire en Joost mag weten wat voor arbeidsvoorwaarden nog meer. Maar tegenwoordig staat in Leiden bij elk dreigend tekort een wethouder met een lege portemonnee voor hun neus te zwaaien. „Kijk eens jongens! De knip is weer leeg. De bodem is gescheurd. Jullie moet dus nog j efficiënter werken. Kan best toch?" Het tekort voor 1995 is 3,5 miljoen gulden hoger dan Walenkamp bij zijn aantreden I als wethouder, krap twee I maanden geleden, had gedacht. Zijn. humeur lijdt er niet onder. I De ambtenaren moeten I efficiënter werken, luidt de boodschap. Voor 1996 is het tekort vijf miljoen gulden hoger dan geraamd. Walenkamp blijft blijmoedig. „Harder werken mensen", roept hij, terwijl hij de marmeren trappen naar zijn kamer op de tweede etage van het stadhuis bestijgt. I In 1997 komt er ruim vier I miljoen gulden bovenop de 7,9 miljoen die burgemeester en Miljoenentekorten krijgen Joop Walenkamp er niet onder. De immer blijmoedige wethouder heeft een ant woord op alle problemen: efficiency. wethouders toch al dachten te kunnen bezuinigen. Walenkamp wordt bijna jolig. „Efficiënter, ef-fi-ciën-ter", roept hij van de trap naar beneden. Nog even een vlekje van 13,3 miljoen wegwerken in 1998 en het zaakje is gepiept. e voorjaarsnota is koud aan het volk gepresenteerd of ambtenaren komen tot de ontdekking, dat Leiden zich heeft vergist in de bijdrage van het Rijk in de kosten van het schoonmaken van vervuilde grond. Tegenvallertje van ruim 300.000 gulden. Ef-fi-cien-cy, zingt het in Walenkamps hoofd. Er moet nog iets te doen zijn op het gebied van efficiency. D66-wethouder Pex Langenberg steekt zijn hoofd om de deur van Walenkamps kamer. „Die drie ton subsidie van het Europees Fonds voor de verbouwing vap de Stadsgehoorzaal kunnen we geloof ik wel op onze buik schrijven", zegt hij. „Geeft niks", zegt Walenkamp. „We kunnen altijd nog wat doen met efficiency." En ook de mededeling dat Leiden zich bij het berekenen van de kosten van herhuisvesting van het ambtelijk apparaat een tikkie heeft vergist - een miljoentje of zeven te blij geweest - vermag het gemeentebestuur niet uit het lood te slaan. De leden van de commissie volkshuisvesting worden er niet warm of koud van. Die blijven slechts achter met de prangende vraag, of de gemeente hen straks nog wel een fractiekamer ter beschikking zal stellen. Een tekort van zeven miljoen heet in het jargon van een topambtenaar van de gemeente Leiden 'een klein probleempje'. Walenkamp heeft zich inmiddels met een paar ambtenaren opgesloten op zijn foto henk bouwman kamer. Samen zingen zij in canon van 'Hoeperdepoep zat op de stoep en laten we vrolijk wezen'. Met speels gemak zullen zij de tegenvallers die onvermijdelijk nog komen gaaan pareren. Er is één vraag die Walenkamp zichzelve ondertussen weieens mag stellen. Zal het gemak waarmee hij over miljoenenbezuinigingen praat er niet toe leiden, dat Leidenaars bekropen worden door achterdocht? Want al jaren krijgen zij te horen dat hun stad een stevige plaats in de top vijf van duurste gemeenten van Nederland bezet. Omdat Leiden zoveel historisch erfgoed te onderhouden heeft en zoveel dure regiovoorzieningen in stand moet houden, beweert de gemeente. Maar als we Walenkamp mogen geloven geeft Leiden gewoon al jaren miljoenen te veel uit. aad rietveld» niet. Maar op zijn staat van dienst prijkt een fors aantal gro te projecten die er wel kwamen. Begin jaren tachtig zorgde hij ervoor dat de gemeente weer wat invloed kon uitoefenen op de nieuwbouw in Haaswijk. Oegstgeest had de hele ontwik keling van deze wijk aan finan cier Bouwfonds overgelaten, maar was daardoor de zeggen schap ook kwijtgeraakt. Hermes onderhandelde en zorgde dat Oegstgeest ook weer zijn zegje mocht doen. Met name de komst van de rotonde bij de en tree van de wijk in plaats van een kruispunt kan op zijn conto worden bijgeschreven. Verder regelde Hermes de verplaatsing van de gemeente- werf van landgoed Oud-Poel geest naar de Haarlemmer straatweg. „Gewoon een goed project. Het bleef binnen het budget, de mensen die er wer ken zijn tevreden, aan de milieu-eisen wordt voldaan en het is gewoon een prachtig complex", aldus Hermes. De geschiedenis van Haaswijk mocht zich in Morsebel niet herhalen. Onder leiding van Hermes ging Oegstgeest vanaf 1988 zelf de projectontwikkelaar uithangen. „Het moest een kwalitatief hoogwaardige en een echte jaren negentig wijk wor den. Tot nu toe ziet het er goed uit. De bebouwingsdichtheid is een stuk minder dan in Haas wijk, er komen goede architec ten en landschapsdeskundigen aan te pas en opnieuw is de be groting sluitend. Het streven was en is om in het jaar 2000 te rug te zien en dan te kunnen zeggen dat we het goed hebben leiden kees van kuilenburg Professor Kamerlingh Onnes was er begin deze eeuw niet zo blij dat de gmeente Lei den de nieuwe elektrische tram langs de Steenschuur wilde aanleggen. De beroem de geleerde was bang voor het ontstaan van zwerfstro- men, die proefnemingen in zijn laboratoria zouden dwarsbomen. Naar zijn be zwaren werd geluisterd en er werd voor een andere route gekozen via de latere Ko- re vaar straat. Dit voorval en ook andere sappige verhalen zijn te lezen in de negende aflevering van 'Leiden, zoals het was'. Dit keer geheel gewijd aan ver keer en vervoer in en om Lei den. Behalve de tram, die tot aan de jaren zestig in Leiden reed, krijgen ook aan andere vormen van openbaar ver voer aandacht. Andere maatstaven Hermes wachtte de afwerking van de wijk niet af. Twee maan den geleden was er plotseling Ambtenaar John Hermes verruilde na negen jaar Oegstgeest voor Heemstede, foto united foto's de boer het bericht dat hij een soortge- bouw in de slaapgemeente wil montjespolder zelf ontwikkelt, lijke baan in Heemstede had beperken, iets met zijn vertrek Als Leiden dat doet dan weet je aanvaard. Hij ontkent dat de te maken heeft. „Nee hoor, ik wat je krijgt. Hoe zeg ik dat winst van Leefbaar Oegstgeest, heb nog steeds liever dat Oegst- netjes, die hebben andere de partij die verdere nieuw- geest de omstreden Broek en Si- maatstaven." warmond Opnieuw heeft een zeiler uit de Optimist klasse de Warmondse Sloepie Wisselprijs in de wacht gesleept. Mats Hellman viel gis teravond de eer te beurt de prijs in ontvangst te nemen, die door de gemeente Warmond is inge steld voor de meest talentvolle zeiler onder de achttien jaar. Vorig jaar wist ook al een Opti mist-zeiler de felbegeerde trofee in de wacht te slepen. De veertienjarige Hellman, af komstig uit Oegstgeest en lid van Koninklijke Watersportver eniging De Kaag, begon op tien jarige leeftijd met zeilen in een Optimist. Op zijn twaalfde kwam hij voor het eerst in de kernploeg van de Optimisten Club Nederland. Dit jaar won hij de Nederlandse selectiewed strijden: hij wordt in juli uitge zonden naar de Wereldkam pioenschappen in Porto Roton- do, Italië. Tijdens de opening van de 'droge' Kaagweek gisteravond in het gemeentehuis werd ook de Warmondse sportprijs uitge reikt. Deze trofee, gemaakt door de Warmondse beeldhouwer Fons Versluijs, ging dit jaar naar de achttienjarige Pascal Wester- op. Hij heeft een vasté plaats in het team van de Club 'De Snookerij', die op het hoogste competitie-niveau uitkomt in Nederland. Vorig jaar eindigde Westerop, die vijf, zes keer per week traint, op de zesde plaats van de Holland Snooker-ran king. Dit jaar kreeg hij in het nieuwe systeem van snooker- wedstrijden de A-licentie, wat betekent dat hij tot de beste spelers van Nederland behoort. vanaf 2.35Og" PP Informeer naar onze 2750 andere bestemmingen. Telefonisch boeken is mogelijk. Leiden, Breestraat 46, tel. 071 - 132390 Vliegtickets. Regel't op het postkantoor dan die groep piekerende kin deren die met allerlei proble men zit." Volgens Fok is het een vrij zware musical, geschikt voor kinderen vanaf ongeveer twaalf jaar: „Het is zeker geen hieperdepiep-musical." De leerlingen komen uit twee groepen acht en zijn zo'n drie maanden met de repetities be zig geweest. Het is de tweede keer dat leerlingen van De Ste venshof door leerkrachten ge schreven musicals in de Leidse Schouwburg opvoeren. Volgens Fok is er nu al sprake van een jaarlijkse traditie. Kaarten zijn bij de school aan ^de A. Kleyn- straat 4 te verkrijgen: tel. 071- 315109. De voorstelling begint om 20.15 uur. VRIJE TIJD Vijftig leerlingen van basis school De Stevenshof in Leiden voeren zondag in de Leidse Schouwburg de musical De Schelling op. De musical is door drie leerkrachten geschreven. De school heeft een componist, een zangpedagoge en een cho reografe aangetrokken om er een professionele musical van te maken. Volgens Ronald Fok, één van de tekstschrijvers, gaat de musi cal over een reis van een groep kinderen naar het eiland Ter schelling. Fok: „Op het eiland is een mysterieuze plek, De Schel ling, de scheiding tussen land en water. Op die plek gebeuren vreemde dingen. En daar komt tfartvooruwhuü KATWÜK KATWIJK AMBACHTSWEG 11-13 TEL: 01718-281 51 DONDERDAG KOOPAVOND De Vliet Per abuis stond in de rubriek 'Lezers Schrijven' van afgelopen week dat zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg vanaf 1 juli tot 's avonds zeven uur open is. Dit moet zijn 1 juni. Het is dus nu al mogelijk om na het wer ken een baantje te trekken. Video De Stichting FACE vertoont op vanavond een video van de Amerikaanse spiritueel leraar en schrijver Andrew Cohen op de Lorenzkade 42 in Leiden. Op de video staan beelden van Cohen die met mensen praaft over de zoektocht naar spirituele vrij heid. Na afloop is er de moge lijkheid voor discussie. De vide overtoning begint om 20 uur en de toegang is vijf gulden. Jubileum Sportvereniging voor lichame lijk gehandicapten G.S.V. De Sleutels viert vandaag in de aula van scholengemeenschap Emi- lie Knappert aan de Storm Buy- singstraat 18c in Leiden haar 35-jarig jubileum. De receptie is van 17-18 uur. Natuurexcursies houdt op zondag 26 juni om 14 uur een excursie in het Leidse heempark. In anderhalf uur zal onder leiding van natuurgidsen aandacht aan planten, insekten en vogels worden besteed. Het heempark is gelegen aan de Oegstgeesterweg 21. Tegelijker tijd is er een wandeling op de begraafplaats Groenesteeg in Leiden. De wandeling duurt on geveer een uur. Bijstand De Leidse RWW Vereniging houdt op maandag 27 juni de thema-middag 'Omgaan met je bijstands maatschappelijk werk (st)er' op de Langegracht 61 in Leiden. Op deze middag (2-5 uur) kunnen ervaringen en tips worden uitgewisseld. Informatieavond Gemeenten uit de Leidse regio, MIC-punt, Milieukwartet en een aantal particulieren houden op dinsdag 28 juni een informa tieavond (aanvang 20 uur) over EcoTeams in het Gulden Vlies, Breestraat 125 in Leiden. Een EcoTeam is een groep huishou dens die gezamenlijk in een paar maanden tijd het huishou den milieuvriendelijker inricht. Op dit moment nemen al 45 Leidse huishoudens in zes Eco Teams deel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13