Fransen in Rwanda Buitenland Japanse premier Hata bereid tot aftreden Loekasjenko verrast in stembusstrijd Wit-Rusland Arrestatie maakt van Nigeriaanse presidentAbiola martelaar Mandela bemiddelt bij vredesgesprekken Angola Rabin: Arafat mag Jeruzalem bezoeken Klaar voor transport Laatste vluchten uit Haïti VRIJDAG 24 JUN11994 Achtduizend pinguïns met olie besmeurd Frankrijk zoekt meer steun voor interventie Geen verzet Rwandezen LDP komt met motie van wantrouwen Twee maanden na me totstandkoming van zijn ka binet lijkt de minderheidsrege ring van de Japanse premier Tsutomo Hata dicht bij haar einde. De grootste oppositie partij, de Liberaal Democrati sche Partij (LDP), confronteerde de premier gisteren met een al maanden achter de hand ge houden motie van wantrouwen. Hata zei in een reactie de voor keur te geven aan aftreden bo ven het uitschrijven van tussen tijdse verkiezingen. De oppositie had in het natio naal belang beloofd de regering niet ten val te brengen vóór de totstandkoming van de begro ting. Na afronding van besluit vorming over de financiële voornemens, officieel nog slechts een hamerstuk, zag de LDP haar kans schoon en dien de de motie van wantrouwen in, daarbij hopend op de steun van de socialisten om de rege ring ten val te brengqq. De motie van wantrouwen wordt waarschijnlijk vandaag nog in stemming gebracht. De LDP beschikt met 206 van de 511 zetels echter 'niet over vol doende stemmen om de motie er door te drukken. Hata pro beert de steun van de socialis ten te krijgen, en zei gister avond dat hij bereid is alles, in clusief zijn aftreden, over te la ten aan de uitkomst van bespre kingen met de socialisten. Hata volgde in april premier Hosokawa op. Kort na het aan treden van de nieuwe premier verliet de SPD de coalitie, om dat de partij zich buitenspel ge zet voelde bij de vorming van het kabinet. Winst niet genoeg voor presidentschap die tweede ronde doorslagge vend blijken mits in deze va kantieperiode ten minste vijftig procent van de kiezers komt op dagen. Als underdog verwierf hij populariteit door de geweldige economische crisis toe te schrij ven aan de corruptie in het door Kebitsj geleide politieke esta blishment. Loekasjenko maakte een pu blicitaire klapper toen hij in de campagne bij een aanslag ter nauwernood aan de dood ont snapte. De daders zijn niet ge vonden en de Witrussische au toriteiten hebben Loekasjenko ervan beschuldigd de hele zaak in scene te hebben gezet. Een eventueel verlies van Ke bitsj betekent een streep door de rekening van Rusland, dat al zijn kaarten op de voormalige communistische apparatsjik had gezet. Kebitsj was een fer vent voorstander van economi sche integratie met Rusland en zou begin juli met de Russische premier Tsjernomyrdin een economisch en financieel Unie verdrag rondmaken, dat de Rus sische roebel ook tot de natio nale munt van Wit-Rusland zou maken. Loekasjenko is voor de Rus sen een onbeschreven blad. Hij heeft zich in de campagne niet echt tegen het verdrag met Rus land uitgesproken. De presidentsverkiezingen in Wit-Rusland, die gisteren zijn gehouden, lijken een verras sende winnaar op te leveren. Aleksandr Loekasjenko, een populistische corruptiebestrij der, gaat volgens de persbu reaus Tass en Interfax bij de voorlopige uitslagen ruim aan kop. Algemeen werd verwacht dat Vjatjeslav Kebitsj, de huidige premier van Wit-Rusland (Be larus) als winnaar uit de bus zou komen. Hij was de grote fa voriet in de opiniepeilingen. De kansen van Kebitsj zijn echter niet verkeken. Loekasjenko haalt volgens de voorlopige uit slagen ruim 45 procent van de stemmen en blijft daarmee on der de vijftig procent die nodig was om al in de eerste ronde tot president te worden gekozen. Kebitsj, een gematigde her vormer, had grote concurrentie van twee conservatieven onder de in totaal zes kandidaten. Hij staat nu nog tweede op bijna 23 procent. De verwachting is dat hij bij de tweede ronde, die op een nader vast te stellen datum in juli zal worden gehouden, beter zal scoren. Maar de onverwacht grote winst van Loekasjenko kan in De ANWB Reisboekenwinkel ANWB Routekaarten, gratis voor leden Frankrijk/België/Luxemburg Spanje/Portugal Oostenrijk/Zwitserland Tsjechië/Slowakije/Hongarije ...voor elke autobestemming! ANWB REISBQEKENWINKEL. DE LEUKSTE OMWEG VOOR JE V ANWB ACHTERGROND NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT. CORRESPONDENT AFRIKA De machtsstrijd tussen Nigeria's 'echte' president, Moshood Abiola, en het militaire regime van Sani Abacha is verder op de spits gedreven. De militaire leiders hoopten met de arrestatie van Abiola woensdagnacht de groeiende oppositie monddood te maken, maar de actie lijkt van Abiola eerder een politieke martelaar te maken. De zakenman-miljonair die zichzelf Nigeria's enige legitieme staatshoofd noemt, Moshood Abiola, heeft het acht maanden oude militaire bewind de afgelopen weken tot het uiterste getart. Twee weken geleden riep hij zichzelf tot president uit, ontsnapte vervolgens aan zijn huisarrest, dook onder en verscheen woensdagavond weer in het openbaar om aan te kondigen een eigen regering te zullen opzetten om het militaire regime uit het zadel te wippen. Voor de autoriteiten ging dat te ver en dus werd Abiola opgepakt op beschuldiging van hoogverraad. Toch kan de zakenman Abiola zichzelf als de president van Nigeria blijven beschouwen. Hoewel de resultaten nooit zijn geopenbaard, wijst alles erop dat hij vorig jaar juni na decennia van militair bestuur, als eerste Nigeriaan in democratische verkiezingen overweldigende steun kreeg van de bevolking. Het toenmalige staatshoofd Ibrahim Babangida schrok van de uitslag en verklaarde de stemming ongeldig. Naar het waarom heeft men tot op heden slechts kunnen gissen. Algemeen wordt echter aangenomen dat Abiola, een lid van de Yoruba-stam uit het zuid-westen, met zijn overwinning de traditionele machtsbasis van de noordelijke politici dreigde te doorbreken. Dat was zeer tegen de zin van met name de legerofficieren uit dat deel van het land. Sindsdien is de spanning tussen regering en oppositie alleen maar Pro-democratische actiegroepen in Nigeria hebben gisteren ge dreigd met stakingen en demonstraties als de politie niet onmid dellijk Moshood Abiola vrijlaat. Aanhangers van Abiola, die zich zelf beschouwt als president van het Westafrikaanse land, hebben het militaire regime 24 uur de tijd gegeven hem in vrijheid te stel len. opgelopen. De in eerste instantie vol vuur uitgevoerde protestmarsen en stakingen namen echter in snel tempo af en geruime tijd bleef het betrekkelijk rustig in dit met 85 miljoen inwoners dichtstbevolkte land in Afrika. Abiola werd zelfs al als een lafaard gekenschetst. Hij zou zich in de luren hebben laten leggen door de nieuw aangetreden generaal Sani Abacha, niet over een politieke strategie beschikken en niet in staat zijn leiding te geven aan de oppositionele krachten in het land. De eerste verjaardag van zijn uitverkiezing tot president gaf Abiola begin deze maand echter weer nieuwe energie om de ops'telling van het leger te trotseren. Met zijn arrestatie tot gevolg. Generaal Abacha heeft de Nigerianen verzekerd dat hij wel degelijk democratische bedoelingen heeft, maar dat iedereen zich daar wel onvoorwaardelijk naar dient te schikken, goedschiks of kwaadschiks. Hoe paradoxaal dit ook allemaal mag klinken, westerse waarnemers menen dat Abacha onder druk van de oppositie en zijn eigen legerachterban wel degelijk een werkbaar en redelijk overgangsprogramma heeft opgesteld, waarmee de democratie in Nigeria weer nieuwe levenskansen worden geboden. De Nigerianen bezien alle voornemens echter met groot wantrouwen, vertrouwd als zij zijn met eerdere voortdurend geschonden beloften van het leger. Abacha wil volgende week een Grondwetgevende Vergadering beleggen, die vier maanden de tijd krijgt om een nieuwe Constitutie op te stellen. De delegaties voor deze conferentie zijn in mei gekozen via verkiezingen met een zeer slechte opkomst. Toch zien nogal wat gematigde politici de conferentie als de beste manier om op korte termijn een einde te maken aan de zoveelste militaire dictatuur van het land. Zij denken voldoende ruimte te krijgen op de conferentie om de nieuwe Grondwet te kunnen beïnvloeden. Abacha's Tijdelijke Regerings Raad (PRC) blijft echter het laatste woord houden en zal ook bepalen wanneer de vorig jaar verboden politieke partijen weer legaal mogen opereren. De vraag wanneer de militairen opnieuw de macht zullen overdragen aan een democratisch gekozen regering, wordt pas volgend jaar januari beantwoord. Abacha hoopt met zijn overgangsprogramma de oppositie te kalmeren en de kritiek te verzachten van westerse donoren, zoals de VS en Europese Unie, die Nigeria allerlei sancties hebben opgelegd en hun financiële hulp hebben teruggedraaid in afwachting van democratische hervormingen. Om de gunst van het Westen terug te winnen, dient het militaire regime Moshood Abiola snel vrij te laten, want de VS en Groot- Brittannië hebben de actie gisteren al fel veroordeeld. Ook voor de binnenlandse politiek doet het leger er beter aan Abiola spoedig weer vrij te laten, want een groots proces zou diens geknakte prestige behoorlijk kunnen opvijzelen. Doorbraak bij vredesoverleg in Oslo Onderzoek naar schendingen mensenrechten Guatemala Oslo Rtr-AFPom zo'n 60.000 vluchtelingen die in vluchtelingenkampen in Mexico verblijven, en het on derbrengen van mogelijk één miljoen vluchtelingen die in het Middenamerikaanse land zelf op de vlucht zijn gegaan voor de langdurige strijd. Behalve waarborgen voor de veiligheid van de teruggekeerde vluchtelingen, biedt het ak koord mogelijkheden voor het terugkrijgen van verlaten hui zen en grond. Ook worden bu reaucratische obstakels voor vluchtelingen zonder documen ten opgeheven. Bovendien be looft de overeenkomst de cul tuur van bevolkingsgroepen van de Maya-indianen te bescher- Andere problemen die later dit jaar ter sprake komen, zijn de rechten van de Indiaanse meerderheid, sociale en politie ke kwesties, hoe de democratie kan worden versterkt en de rol van het leger. Guatemala en het linkse verzet zijn het gisteren in Oslo eens geworden over de oprichting van een commissie die de schendingen van mensenrech ten moet onderzoeken. Het ak koord is een doorbraak in het vredesoverleg om een einde aan de jarenlange burgeroorlog te maken. De commissie gaat aan het werk zodra de twee partijen een alomvattend vredesakkoord sluiten, mogelijk in december. Volgens VN-bemiddelaar Jean Arnault zal de commissie zich bezig houden met de periode vanaf 1960-61, toen de burger oorlog in Guatemala uitbrak. Door de gewelddadigheden zijn 100.000 mensen omgekomen en 40.000 verdwenen. Vorige week werden de twee partijen het al eens over de te rugkeer van vluchtelingen vanuit Mexico. Het gaar daarbij johannesburg gpd is nabij. Zij vergaderen in de Zambiase hoofdstad Lusaka on der supervisie van de Verenigde Naties over een vredesplan, en zijn het eens over politieke en militaire kwesties. De Veilig heidsraad van de VN wil vóór 30 juni een akkoord op tafel heb ben. Volgens een regeringsbron stond Mandela aanvankelijk aarzelend tegenover het verzoek tot bemiddeling, omdat hij be staande besprekingen niet wil doorkruisen. Nelson Mandela gaat bemidde len tussen de strijdende partijen in de burgeroorlog van Angola, een van de langstdurende en bloedigste conflicten op het Afrikaanse continent. Mandela wil op korte termijn de Angole se rebellenleider Jonas Savimbi ontmoeten. Waarnemers denken dat Mandela de laatste stoot kan geven aan de vrede tussen Uni- ta en de regering. Een akkoord De ANWB Reisboekenwinkel Van trektocht tot lux luieren Van Zeeland tot Nepal ANWB REISBOEKENWINKEL. DE LEUKSTE OMWEG VOOR JE VAKANTIE ANl I Publicist wordt Suriname uitgezet Paramaribo De publicist Ludwig van Muiier wordt binnenkort Suriname uitgezet. Het openbaar ministerie in Paramaribo u meent dat Van Muiier, die een Nederlands paspoort heeft, een gevaar voor de gemeenschap en de Surinaamse soevereiniteit betekent. Dit vanwege een serie artikelen die hij in Nederland schreef, onder andere in het blad De Ware Surinaamse Tijd. Stokslagen voor jongen uit Hong Kong Singapore De 17-jarige Shiu Chi Ho heeft gisteren in Singapore stokslagen gekregen op zijn blote achterste. De uit Hong Kong afkomstige Shiu werd vorig jaar samen met de Amerikaan Michael Fay en zes andere buitenlandse jongeren door de politie in Singapore opgepakt wegens vandalisme. Fay, die deze week werd vrijgelaten, ontving eerder vier slagen. Shiu is ook nog eens veroordeeld tot zes maanden cel. Oorspronkelijk had hij twaalf stokslagen en acht maanden cel opgelegd gekregen, maar hij heeft strafvermindering gekregen. Zuid-Afrika terug in Verenigde Nades new york Na een uitsluiting van twintig jaar is Zuid-Afrika gis teren teruggekeerd in de Verenigde Naties. De terugkeer werd mogelijk na de historische verkiezingen in april, toeif voor de al lereerste keer in het bestaan van Zuid-Afrika ook zwarte inwo- ners naar de stembus mochten. Met de overwinning van de zwarte leider Nelson Mandela kwam definitief een einde aan de politiek van apartheid. Spoorwegstaking België uit vrees voor ontslagen brussel anp Het Belgische spoorwegperso neel is gisteravond voor 24 uur in staking gegaan uit *tees voor massaal ontslag. Aanleiding voor de stakingsactie zijn uit spraken van bestuurder Etienne Schouppe. Volgens Schouppe kan het tekort bij de Belgische spoorwegen, de NMBS, worden opgelost door tienduizend van de 43.000 werknemers te ont slaan. Het gemeenschappelijke vak bondsfront van de socialistische ACOD en de christelijke CVCC ziet Schouppes uitlatingen als een voorbode voor een groot scheepse afslankingsoperatie. De stakingsactie, waardoor het treinverkeer in België tot van avond tien uur stil ligt, is dan ook vooral bedoeld als waar schuwing. De treinen vanuit Nederland naar België rijden vandaag niet verder dan Roosendaal. Schouppe wil de nationale Belgische spoorwegen naar Ne derlands model opdelen in werkmaatschappijen. Die moe ten het bedrijf doelmatiger en dynamischer maken. De socia listische ACOD ziet hierin 'een verkapte privatisering' waarbij honderden "banen op de tocht kunnen komen te staan. jeruzalem ad bloemendaal correspondent PLO-voorzitter Yasser Arafat heeft, net als iedere andere moslim, het recht de heilige plaatsen in Jeruzalem te bezoe ken. Dat zegt de Israëlische pre mier Rabin, in vandaag gepubli ceerde vraaggesprekken met de Israëlische dagbladen Yediot Acharonoten Ma'ariv. „Als Israël zich niet houdt aan zijn internationale verplichting om aanhangers van alle gods diensten toegang tot de stad te verlenen, dan schaadt dat Is- raëls kansen op het handhaven van een verenigd Jeruzalem on der Israëlische soevereiniteit", aldus Rabin. De premier heeft nog maar kort geleden gezegd dat Arafat de eerste twee jaar niet tot Jeruzalem zal worden toegelaten. De mogelijke komst van de PLO-voorzitter naar de omstre den stad heeft in Israël veel emoties losgemaakt. Likud-bur- gemeester Ehud Olmert heeft aangekondigd dat hij een mil joen demonstranten naar Jeru zalem zal halen als Arafat daar verschijnt. Een van Jeruzalems loco-burgemeesters heeft Arafat zelfs met de dood bedreigd. De Israëlische politie houdt al enige tijd oefeningen met het oog op de gespannen situatie die bij Arafats komst wordt ver wacht. Ze wil tienduizend extra manschappen op de been bren gen op de dag waarop de PLO- voorzitter Jeruzalem bezoekt. kaapstad Ongeveer achtduizend pinguïns zijn door een olie vlek voor de Zuidafrikaanse westkust met olie besmeurd. De ver vuiling bedreigt twaalfduizend broedende soortgenoten op het eiland Dassen. De herkomst van de olievlek van tweehonderd bij achthonderd meter is niet bekend. Celstraf voor Oosttimorezen jakarta Een Indonesische rechtbank heeft drie jonge Oostti morezen tot celstraffen van twintig maanden veroordeeld we gens 'het publiekelijk uiten van anti-Indonesische sentimenten'. De drie hadden in april een kleine demonstratie gehouden in de Oosttimorese hoofdstad Dili voor de ogen van bezoekende bui tenlandse journalisten. Principe-akkoord Niger en Touaregs parus Niger en afgevaardigden van de Touaregs hebben in Pa rijs een principe-akkoord bereikt over de machtsverdeling in het land. Na dagen van geheime onderhandelingen zijn de centrale regering en de Touaregs het in beginsel eens geworden over ge decentraliseerde bestuursvormen, het houden van regionale verkiezingen en ordehandhaving. Crematorium in de fik san Antonio In de Texaanse plaats San Antonio is gisteren brand uitgebroken in een crematorium, toen werknemers poog den twee Tijken tegelijk te verbranden. De werknemers hadden al een lijk in de verbrandingseenheid, maar omdat de werkdag ten einde liep, legden ze er nog een tweede lichaam bij. Vervol gens verlieten ze het gebouw, aangezien het uren duurt voordat de menselijke resten zijn gecremeerd. Er trad een storing in de verbrandingseenheid op, waardoor brandbaar materiaal dat in de buurt lag vlam vatte en het gebouw werd vernield. De eerste Franse troepen die gisteren vanuit de Zaïrese grensplaats Bukavu het westen van Rwanda zijn binnen getrokken hebben gemeld welwillend te zijn ontvangen door de plaatselijke bevolking. De eenheden waren de eerste die in het kader van Operatie Turquoise naar het door burgeroorlog geteisterde Centraalafrikaanse land zijn gestuurd. parijs hans gertsen correspondent De Fransen zijn op weg naar een vluchtelingenkamp in het nog door regeringstroepen be heerste zuidwesten van Rwanda om zo'n 8.000 vluchtelingen in bescherming te nemen. Een tweede konvooi van enkele honderden Franse militairen zal waarschijnlijk vandaag nog vanuit Goma in Zaire het noordwesten van Rwanda bin nentrekken. Zij moeten een vluchtelingen kamp bij de stad Gisenyi bevei ligen. Daar hebben enkele dui zenden Tutsi's, maar ook Hu tu's die tegen het in meerder heid door Hutu's gevormde re gime zijn, onderdak gevonden. Hun levens zouden in acuut ge vaar zijn. Frankrijk, dat woensdag avond het groene licht kreeg van de Veiligheidsraad voor een beperkte humanitaire operatie in Rwanda, wil in totaal 2.500 soldaten inzetten. Het meren deel van hen is inmiddels op twee militaire bases in het oos ten van Zaire aangekomen. Ook Senegal heeft toegezegd zo'n 300 militairen te zullen sturen. De Franse regering hoopt dat andere Europese en Afrikaanse landen zich bij de door Frank rijk geleide operatie aan zullen sluiten. Operatie Turquoise blijft in Frankrijk zelf tamelijk omstreden. Diverse humanitai re organisaties vrezen dat de in zet van Franse militairen alleen maar contra-produktief zal zijn. De rebellen van het overwegend uit Tutsi's bestaande RPF die het oostelijk deel van het land inmiddels in handen hebben, zijn fel tegen de Franse inter- Diverse toonaangevende Franse politici hebben inmid dels hun twijfel of afkeuring over de operatie uitgesproken. De voormalige Franse president Giscard d'Estaing zei het onver antwoord te vinden dat Frank rijk op eigen houtje en zonder steun van andere Europese en Afrikaanse landen in Rwanda optreedt. Oud-premier Mes- smer ging nog verder. Hij sprak van 'een daad van neo-kolonia- lisme'. Toulouse» De Super Transporter van het Europese luchtvaartconsortium Airbus is gisteren in het Franse Toulouse aan het publiek gepresenteerd. Het merkwaardig gevormde toestel vervangt de Super Guppy. De Transporter wordt gebruikt om rompen en vleugels van Airbus-vliegtuigen van Groot-Brittannië en Duitsland naar de assemblagelijn in Toulouse te brengen. De Super Transporter is een Airbus A300 met opbouw, foto» reuter port-au-prince» Honderden buitenlanders en twee van Haiti's meestgezochte mensenrechtenactivisten ver drongen zich gisteren om weg te komen uit Haïti, waar rekening wordt gehouden met een Amerikaanse inva sie en de internationale sancties ernstig voelbaar worden. Vanavond wordt een VN-embargo op commerciële vluchten van kracht. Haïtiaanse en Amerikaanse families (foto) die zoveel mogelijk bagage trachten mee te nemen, vochten om een plaatsje op volbezette vluchten uit Port-au-Prince naar Miami en New York. Tientallen zwaarbewapende militairen en politiemensen probeerden de orde te handhaven en hielden verslaggevers weg van de vertrek kende passagiers. foto pedro ugarte

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5