Paars wil mes in de WW „Met één telefoontje een lening afsluiten?" Binnenland Politie controleert TT'ers Officier: Meer deals sluiten met criminelen Dierenbescherming slaat slag in strijd tegen jacht Steeds meer huurders moeten hun huis uit VRIJDAG 24 JUNI 1994 Vredesactiviste meteen 'in de fout' venray Een Geldropse vredesactiviste, die gisteren van het ge rechtshof in Den Bosch twee maanden cel kreeg wegens het om verhalen van twee zendmasten, is meteen na de uitspraak op nieuw in actie gekomen. Via een gat in de omheining drong ze samen met een medestander door op de vliegbasis De Peel, met de bedoeling daar leuzen te kalken tegen de komst van geleide wapens. Het tweetal werd echter door personeel van de Konink lijke Luchtmacht aangehouden voordat het daadwerkelijk tot actie kon overgaan. Tegen het tweetal is proces-verbaal opge maakt. Twee jaar cel voor 59 inbraken Leeuwarden De rechtbank in Leeuwarden heeft een 32-jarige man uit Lemmer veroordeeld tot twee jaar cel voor het plegen van 59 inbraken in de laatste drie maanden van vorig jaar. Na de uitspraak moest de advocaat zich haasten naar de rechtbank in Assen, waar de man ook voor inbraken terecht moest staan. Bij zijn veroordeling hield de rechter er rekening mee dat de man ook nog in Assen terecht moest staan en in Zwolle al een jaar heeft gekregen voor inbraken aldaar. De man had het voorna melijk voorzien op computers, die via een bedrijf in Lemmer werden doorverkocht. Als motief voor zijn inbraken gaf de man op dat hij niet genoeg had aan zijn bijstandsuitkering. Dure banaan uit de gratie den haag De Nederlandse consument betaalt momenteel ruim een gulden meer voor een kilo bananen dan vorig jaar. De afzet van het fruit is hierdoor sterk gedaald, zo meldt het Produkt- schap voor Groenten en Fruit. De laatste maanden ligt de prijs van bananen op ruim drie gulden per kilo. De prijsstijging wordt veroorzaakt door de beperking van de import van bananen in de Europese Unie. In mei van dit jaar werd ruim een kwart minder gekocht dan in dezelfde maand in 1993. Snelheidsduivel: 248 kilometer meppel Bij een snelheidscontrole is bij Meppel woensdag een automobilist geklokt die met 248 kilometer per uur over de weg raasde. Het racemonster, een Porsche Carrera 911, werd ten tij de van de overtreding door de trotse eigenaar juist gedemon streerd aan zijn schoonzoon. Terwijl de schoonzoon onder de enthousiaste begeleiding van zijn schoonvader plankgas gaf, werd de radar gepasseerd. De auto werd in beslag genomen. De eigenaar heeft hem gisteren bij het politiebureau in Meppel weer mogen ophalen. Jongetjes verdrinken in haven Rotterdam» Twee Rotterdamse jongetjes van acht en zeven jaar zijn gisteravond verdronken in het water van de Nassauhaven in de Maasstad. De politie vermoedt dat de kinderen spelend te water zijn geraakt. De politie haalde rond 21.00 uur het eerste jongetje uit het water. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Even later kreeg de politie een melding dat er nog een kind in de Nassauhaven lag. Het duikteam van de Ca- pelse politie haalde daarop het vriendje uit het water. assen Op de snelwegen naar Assen is de po- de Drentse hoofdstad. Vooral de uitlaten wor- litie gisteren begonnen met een grootscheepse den getest om te kijken of de motoren niet te- controle van de motoren van de vele duizen- veel herrie maken. Veel motorrijders bleken den motorenthousiasten op weg naar de TT in een te veel herrie makende 'sportuitlaat' te hebben gemonteerd, wat goed was voor een boete van 250 gulden. foto anp Minimum-uitkering bij kort arbeidsverleden Bolkestein neemt gas terug den haag gpd WD-leider Bolkestein heeft gas teruggenomen bij zijn stelling dat de inkomensverschillen ie moeten worden vergroot ten e- bfate van meer banengroei. Hij deed dat gisteravond na een oj'vnieuwe'.gespreksronde met zijn collega's Kok (PvdA) en Van n Mierlo (D66). Bolkestein zette de formatie van de paarse coali tie woensdag door zijn woorden op scherp. De liberale voorman gaf giste ren aan dat hij niet de bedoe ling had gehad nieuwe spannin gen op te roepen. Hij had slechts het aloude WD-stand- punt 'werk boven inkomen' tot uitdrukking willen brengen. Het repareren van ongelijke inkomensverhoudingen noefn- de Bolkestein weliswaar belang rijk, maar een afgeleide van het werkgelegenheidsbeleid. De W- D'er erkende dat Kok daar prin cipieel anders tegenaan kijkt. „Bij hem is het evenwichtige in komensbeeld een uitgangspunt. Een doel. Bij mij niet." Formeel zijn de omstreden uitspraken van Bolkestein gis teravond niet aan de orde ge weest. Kok zei dat er 'en marge' wel over is gesproken. Over de inhoud van dat gesprek wilde de PvdA'er niets loslaten. Hij gaf tussen neus en lippen door wel toe dat de sfeer als gevolg van Bolkesteins aktie belast is. „Het moet nog blijken in hoe verre de uitspraken van Bolke stein de zaak hebben vervuild", aldus Kok. „Klaarheid daarover komt pas als het geheel klaar is. Dan moeten we maar eens zien hoe heet de soep moet worden gegeten." Zoals bekend willen de onderhandelaars maandag of dinsdag definitief beslissen of paars er komt of niet. Van Mierlo ontkende dat Bol kestein tijdens de formatiege- sprekken harde eisen op tafel heeft gelegd over de inkomens. Er zijn ook geen blokkades op geworpen door de liberaal. Wel riep Van Mierlo zijn gespreks partners op het hoofd koel te houden. Werklozen die slechts kort hebben gewerkt, krijgen onder de eventuele partner wordt een paars kabinet een half jaar een uitkering van slechts geen rekening gehouden. 70 procent van het minimumloon in plaats van 70 pro- deTfgelopen cent van het laatstverdiende loon waarop ze nu recht weken ook eens geworden over hebben. Met die en een aantal andere maatregelen wil- een plan mensen met een bij len de fractiespecialisten van PvdA, WD en D66 400 mil- standsuitkering _weer aan het joen gulden besparen in de komende jaren. den haag» anp scherpen: voor WW moet ie mand 26 van de laatste 39 we ken hebben gewerkt, voor ver lengde WW vier van de laatste vijf jaar. Wie te kort heeft ge werkt voor verlengde WW, merkt dat ook in de hoogte van de WW-uitkering. Overigens blijkt een WW-uitkering van 70 procent van het minimumloon toch aantrekkelijker dan een bijstandsuitkering, omdat de WW in tegenstelling tot de bij stand geen vermogens- en part- nertoets kent. Dat betekent dat men bijvoorbeeld niet eerst 'zijn eigen huis moet opeten' voor men recht krijgt op een uitke ring. Ook met het inkomen van Op dit moment heeft iemand die 26 van de laatste 52 weken voor het ontslag heeft gewerkt, recht op een half jaar WW. Wie daarnaast drie of meer van de vijf voorafgaande jaren heeft ge werkt, heeft afhankelijk van zijn arbeidsverleden recht op maxi maal vijf jaar zogeheten ver lengde WW. Demissionair staatssecretaris Wallage (sociale zaken) wilde de WW-regeling al aanscherpen. Een half jaar uitkering zou vol gens zijn wetsvoorstel slechts zijn weggelegd voor iemand die van de laatste 52 weken 35 we ken heeft gewerkt. Voor een ver lengde WW-uitkering zou vol gens het voorstel de eis gaan gelden dat iemand minstens Video van incestverhoor meisje schokt rechtszaal vier van de laatste vijf jaar heeft De paarse fractiespecialisten Ik denk dat hij het lekker vond' willen het voorstel verder aan- werk te helpen. Daarbij gaat het om zo'n 40.000 banen als stads wacht, in de thuiszorg, in de kinderopvang of als conciërge bij woningbouwverenigingen. Het betreft grotendeels banen voor vier dagen per week waar voor een normaal salaris wordt betaald. In totaal zal daarvoor 1,6 miljard moeten worden uit getrokken. De helft van dat be drag kan echter worden bezui nigd doordat aan betrokkenen geen uitkeringen meer hoeven te worden verstrekt. Naast dit plan zal een eventu ele paarse coalitie ook nog eens enkele duizenden extra politie agenten aanstellen en komt er extra werkgelegenheid door de komende vier jaar 15.000 extra Een thuisbankier belt dan even de Postbank Leenlijn: (058) 95 23 45. Zo makkelijk «.«ar dat Ie l'osflwnk. rotterdam martijn verwaauen Muisstil was het in de rechtszaal van de Rotterdamse rechtbank. Want wat vrijwel nooit gebeurt, was gisteren wel het geval: het verhoor van een 7-jarig incest - slachtoffertje werd bijna volle dig in beeld gebracht. Het meis je zou in de periode augustus vorig jaar tot eind februari van dit jaar drie keer seksueel zijn misbruikt door haar 28-jarige stiefoom. In beeld een spontaan, blond meisje, dat zittend op een grote tafel met de rechercheur op ooghoogte haar trieste verhaal doet. „Ik moest allerlei dingen van hem doen die ik helemaal niet leuk vond", zei het kind. „Ik begon iedereen te pesten omdat ik boos was op mezelf. Want hij had gezegd dat als ik iets zou vertellen, ik een klap zou krijgen en ik naar een ge sticht moest. Maar toen ik het toch tegen mijn vader en moe der vertelde, hebben zij gezegd dat ze trots op me waren. En toen heb ik een kadootje gekre gen." Het klonk allemaal heel kin derlijk, maar daarom niet min der indrukwekkend. De ver dachte zag het allemaal hoofd schuddend en onaangedaan aan. En hield vol dat het meisje, dat regelmatig bij hem en zijn toekomstige vrouw kwam loge ren, loog. „Ik geloof best dat zij is misbruikt, maar ze liegt als ze zegt dat ik het heb gedaan. Ik zou me nog liever door m'n kop schieten dan dan ik haar iets aan zou doen." Juist het categorisch ontken nen bracht officier van justitie Oskam, die drie jaar celstraf eis te waarvan zes maanden voor waardelijk, ertoe om het op vi deo vastgelegde verhoor als ex tra bewijs op te voeren. „Een zaak met alleen maar verlie zers", zo noemde hij het. Aan het einde van het ver hoor, waagt de rechercheur: „Ben ik nog wat vergeten te vra gen?" „Ja", zegt het kind heel gedecideerd. „Waarom heeft hij het gedaan? Ik weet het niet, ik denk dat hij het lekker vond. Maar als hij zegt dat hij het niet heeft gedaan, vind ik dat heel dom. Want het is wel waar." Algemeen Nederlands Persbur 'Mogelijkheden nu veel te beperkt' leiden »^np Het openbaar ministerie moet meer mogelijkheidheden krij gen om met verdachten over eenkomsten te sluiten. Er moe ten afkoopmogelijkheden ko men voor kleinere vergrijpen om daarmee de grote jongens binnen de georganiseerde mis daad te vangen, zo heeft de Am sterdamse officier van justitie Van Capelle gisteren betoogd op een studiedag in Leiden. In zijn ogen moet niet het OM met criminelen onderhandelen, maar getrainde politiemensen. Nauw contact met justitie en het vastleggen van de hele gang van zaken in processen-verbaal zouden de controleerbaarheid van het overlopers-fenomeen zoveel mogelijk moeten waar borgen. Van Capelle is een van de meest omstreden officieren bin nen het Amsterdamse parket. Kritiek kreeg hij vooral voor zijn optreden in de IRT-affaire. Daarin werd gewerkt met infil tranten die op een duistere ma nier, zonder controle van justi tie en rechter, zaken deden met criminelen. Van Capelle neemt het, zo bleek in Leiden, niet zo nauw met het in de wet verankerde onmiddellijkheidsbeginsel, dat zegt dat alle bewijs op de zitting door de rechter moet kunnen worden beoordeeld. „Zo'n op stelling doet tegen de achter grond van de extreme verhar ding van de criminaliteit toch wat naïef aan", aldus de officier. Bij de afweging tussen het on- schuldbeginsel (niemand is schuldig totdat de rechter dit zegt) en het belang van de handhaving van de rechtsorde kiest hij duidelijk voor het laatste. Hij vindt de speelruimte van het OM om afspraken met verdachten te maken nu nog te gering en de opstelling van de procureurs-generaal (de be leidsmakers binnen het open baar ministerie) te behoudend. Er zou volgens Van Capelle wel een aantal voorwaarden moeten gelden bij het onder handelen met verdachten. Het afkopen van strafvervolging bij zeer ernstige delicten wijst hij van de hand. Verder moet de crimineel die iets heeft te bie den en een tegenprestatie vraagt, met zijn informatie wel iets wezenlijks bijdragen tot het voorkomen, beëindigen of op lossen van ernstig strafbare fei ten. Geval per geval bekijken dus, aldus Van Capelle. Schokkende videoband met 'plezierjagers woningen in de sociale sector te bouwen. De kosten van die laatste operatie bedragen onge veer vierhonderd miljoen "gul den. Een ander voorstel van het A- team betreft een bezuiniging op de studiefinanciering van zo'n 160 miljoen die wordt bereikt door de verkorting van de duur van een aantal studies. Een eer der plan om de OV-jaarkaart al leen nog aan thuiswonende stu denten te verstrekken kan niet doorgaan omdat de bestaande contracten met de NS dat niet toelaten. Al deze plannen maken deel uit van de aanscherpingen die het 'A-team' van fractiespecia listen de afgelopen dagen op het totale ombuigingspakket van twintig miljard heeft ge maakt. Volgens ingewijden heb ben die aanscherpingen er toe geleid dat nu een bedrag van iets boven de achttien miljard 'hard' is ingevuld. den haag anp Jagers trekken huiswaarts na een zwanenjacht, een van de beelden op de video van de Dierenbescherming. foto anp vraag uit om de activiteiten van jagers vast te leggen op video. Mensen konden bellen als ze ja gers in het veld waarnamen, waarna inspecteurs van de Die renbescherming er met de ca mera op uittrokken. De beste tip kon rekenen op een belo ningvan 10.000 gulden. De vele telefoontjes die bin-, nenkwamen, leverden in totaal 16 uur video op. Na enig mon tagewerk resteert een band van 26 minuten. Een jachtpartij in de fruitboomgaarden van de Betuwe, aangemeld door een vrouw uit Tiel, leverde de eerste prijs op. Volgens de Dierenbescher ming toont de videoband aan dat jagen niets heeft te maken met een zorgvuldig wildbeheer, maar dat het gewoon een vorm van vrijetijdsbesteding betreft. „Een vrolijk dagje uit, waarbij wildbeheer geen rol speelt en de dieren slechts buit zijn", aldus voorzitter Reilingh. Het eerste exemplaar van de videoband werd gisteren aange boden aan het WD-Kamerlid Blauw. Die ergerde zich vorig jaar aan de actie van de Dieren bescherming. Blauw gaf giste ren toe een inschattingsfout te hebben gemaakt. „De actie is keurig verlopen." Volgens Blauw is de jacht echter wel een legale activiteit. In de verbitterde strijd tegen de jacht heeft de Dierenbescher ming gisteren opnieuw een ste vige klap uitgedeeld. De organi satie presenteerde een video band waarop te zien is hoe ja gers in Nederland te werk gaan. De band bevat beelden die de verstedelijkte Nederlander schokken. Vogels worden uit de lucht geknald, een wild zwijn in koelen bloede neergeschoten, terwijl stuiptrekkende hazen en konijnen in groten getale het loodje leggen. Het is de zoveelste slag in het niet aflatend gevecht om de pu blieke opinie. De Dierenbe scherming tracht de burger er van te overtuigen dat jagers voor de lol honderdduizenden dieren afschieten. De jagers op hun beurt beweren bij hoog en bij laag dat wildbeheer in een land als Nederland noodzakelijk is om het evenwicht in de na tuur te bewaren. Inzet is de nieuwe Flora- en Faunawet die komend najaar door de Tweede Kamer wordt behandeld. De Dierenbescher ming vindt dat jacht moet wor den verboden, tenzij het af schieten van wild noodzakelijk is om schade aan gewassen of verkeer te voorkomen. Vorig jaar schreef de Dieren bescherming onder het motto Opsporing Verzocht een prijs- IWtank l.ucnlijn o. POSTBANK Lenen doe je gewoon bij de Postbank. den haag dick hofland Het aantal mensen dat wegens huurach terstand hun huis wordt uitgezet, zal dit jaar groter zijn dan ooit. In 1993 groeide het aantal uithuiszettingen voor het eerst explosief met enkele duizenden," maar dit jaar zal het volgens de Vereniging van Ge rechtsdeurwaarders wel eens om een veel voud daarvan kunnen gaan. De meeste uitzettingen komen voor in de armere wijken van de grote steden, in nieuwbouwsteden als Zoetermeer, Alme- re, Lelystad en Nieuwegein, en in oudere, langzaam verpauperende middelgrote ste den zoals Dordrecht. In redelijk welvaren de gemeenten worden nauwelijks huur ders hun huis uit gezet. Deurwaarder West, die zelf een praktijk heeft in Hoofddorp: „Er zijn steeds meer mensen met een minimaal inkomen en vooral de jongere generatie van die groep wil niettemin toch zo prettig mogelijk le ven. Die huren wel een huis, maar beste den hun weinige geld aan andere dingen. Ze reageren op geen enkele aanmaning, zodat de huurachterstand zo hoog op loopt dat er geen betalingsregeling meer mogelijk is en ze hun huis uit moeten." Volgens West komen ook huurders van dure woningen steeds vaker in de proble men. „Die mensen zijn ervan uitgegaan dat hun inkomen zou groeien, hebben zich hoge lasten op de hals gehaald, maar nu blijkt dat er een kink in de kabel is ge komen. Zo zie je in een redelijk rijke ge meente als Haarlemmermeer meteen een reactie als er ontslagen vallen bij Fokker of als de KLM in de problemen zit." Amper vijf jaar geleden deed het pro bleem zich nauwelijks voor. Deurwaarder Van den Berg in Dordrecht: „We moesten hooguit eens per maand een huurder zijn huis uit zetten, tegenwoordig zijn het er vijf of zes per week." In het verleden was het bovendien gemakkelijker om een fi nanciële regeling te treffen, omdat het maar om een enkeling ging. Tegenwoor dig zijn verhuurders van woningen daarin minder soepel, omdat het om veel huur ders gaat en daardoor in totaal om forse bedragen. Verhuurders, hoofdzakelijk wo ningbouwverenigingen, stappen nu veel eerder naar de rechter. Niet in alle gevallen worden mensen ook daadwerkelijk hun huis uit gezet. Soms kan door de verkoop van een aantal bezittingen alsnog een oplossing worden gevonden en hoeft niet het gehele huis raad te worden verkocht. In andere geval len slaagt men er in een andere, goedko pere woning voor de betrokkene te vin den. Een groeiende groep huurders die wordt buiten gezet, bestaat uit verslaafden. Niet zelden gaat zo'n uithuiszetting gepaard met geweld. West: „Verslaafden reageren doorgaans heftiger dan andere mensen met een huurachterstand. Ik weet van col lega's dat er niet zelden met harde hand moet worden opgetreden, al heb ik zelf gelukkig nog nooit een knokploeg mee hoeven nemen." Deurwaarder Van den Berg in Dordrecht wordt geregeld geconfronteerd met dit soort uithuiszettingen. In de eerste maanden van dit jaar moesten in zijn ge bied tientallen mensen op last van de rechter vertrekken. Van den Berg: „Als we in dergelijke gevallen overgaan tot ontrui ming, blijkt overigens dat de mensen al zijn vertrokken en de meeste meubels, de televisie en de videorecorder hebben mee genomen. Wij mogen dan de troep oprui men." Kamer stemt in met verlaging basisbeurs den haag anp De Tweede Kamer, inclusief de CDA-fractie, heeft gisteren inge stemd met het voorstel de ba sisbeurs stapsgewijs te verlagen. CDA-woordvoerder Lansink wilde aanvankelijk alleen ak koord gaan met een verlaging per 1 januari 1995. Zijn voorstel redde het niet, Uiteindelijk stemde alleen de WD tegen het voorstel van demissionair mi nister Ritzen. De verlaging van de basis beurs wordt in twee stappen doorgevoerd, per 1 januari 1995 en per 1 januari 1996. De eerste verlaging varieert van twintig gulden per maand voor een thuiswonende scholier in het voortgezet onderwijs tot negen tig gulden voor de uitwonende student in het hoger onderwijs. De tweede verlaging gaat om respectievelijk 10 en 45 gulden. De maatregel levert in combi natie met andere maatregelen vanaf 1998 structueel zeshon derd miljoen gulden op.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3