'Als ik geld had, kocht ik het zelf Feiten &Meningen Bolkestein moet wel door met paars Fries ook na 18 jaar cel overtuigd van onschuld Genade voor oprechte fraudeur VRIJDAG 24 JUNI 1994 WD-leider Bolkestein speculeerde er deze week openlijk over: als de combinatie van PvdA, WD en D66 niet tot stand kan ko men conform de liberale wensen is er altijd nog een andere coalitie te vormen. Dan zou het wellicht allemaal wat gemakkelijker gaan, vlotter ook. De liberale voorman doelde daarbij op een verbond met het CDA Op zich niet zo verrassend. Zijn gesprekspartner van de PvdA. Kok, deed dat ook al enige keren in het openbaar als de formatie van paars weer in een 'dip' zat. Kok deed het echter in de afgelopen weken, toen de formatie nog rustig voortkabbelde en elk onderwerp bij wijze van spreken met de benen op tafel werd doorgesproken. Van belang is dus de timing van Bolke stein: twee dagen nadat hij met Kok en D66-leider Van Mierlo bij een Chinees bami had zitten happen. Een gesprek onder he ren waarbij ieder van hen de politieke wil uitte paars tot een succes te maken. Binnen een week moest het concept-regeerakkoord gereed zijn, zo luidde de afspraak. Flet CDA is echter geen alternatief voor de liberalen. Zo hebben CDA en WD geen meerderheid in de Kamer. De twee partijen bezetten 65 kamerzetels, elf te weinig voor de meerderheid. Er is dus altijd steun no- dig. Die hulp zal zeker niet komen van de door de WD in de paarse combinatie gebruskeerde PvdA en D66. Dus zal de combinatie CDA- WD moeten teren op de stemmen van de ouderenpartijen (zeven zetels), de kleine christelijke partijen (zeven kamerleden) en de CD (drie mensen). Een wankele en wei nig aanlokkelijke basis. Daar komt echter nog iets bij. Flet CDA is een partij in verwarring. De christen-demo craten hebben geen natuurlijke leider meer die de koers met vaste hand uitzet. Boven dien is men intern verdeeld over de te vol gen beleidslijn. Een alles behalve stabiele regeringspartner: geen aanlokkelijk per spectief Maar zelfs als over al die nadelen heen gestapt zou worden, blijft er nog de vraag naar het beleid van de combinatie CDA- WD. Bolkestein denkt dat het voor de libe ralen gewenste beleid (hard snijden in soci ale zekerheid en overheidsfinanciën ge combineerd met toenemende inkomens verschillen) met het CDA wel uit te voeren valt. Op basis van de verkiezingsprogramma's heeft de WD'er daarin gelijk. Het door CDA en WD bepleite beleid spoort vrij aardig met elkaar. Er moet echter een groot 'maar' volgen. Terwijl de kiezer de WD voor die ideeën beloonde, werd het CDA keihard af gestraft. Sindsdien is bij de christen-democraten het besef gegroeid dat men wellicht wat meer naar de achterban, naar de geluiden uit de maatschappij, moet luisteren. Het is in dat licht zeer de vraag of het CDA nog wel bereid is het eigen, harde, verkiezings programma uit te voeren. Het antwoord luidt hoogstwaarschijnlijk 'nee'. Hetgeen meteen het einde betekent van Bolkesteins droom. Daarmee is de WD'er terug bij af. Hij moet de problemen zelf oplossen en dat kan maar op één manier. Bolkestein moet de rug rechten en zich als échte leider van de WD opstellen. Zelf knopen doorhakken en die als voldongen feiten aan de fractie en de partij presenteren. Net als Kok en Van Mierlo dat doen. Een houding waarmee zij succes hebben. Zolang Bolkestein dat niet durft en zich iedere keer door zijn partijge noten als een boodschappenjongen terug laat sturen, blijft de komst van paars onze ker. Met de kans dat de zaak alsnog, door toedoen van de WD, mislukt. Voor de liberalen rest dan de oppositie. Tenzij de breuk alsnog wordt gelijmd door een korte tussen-informatie, alleen gericht op het oplossen van dat ene probleem waarover PvdA, WD en D66 het op dat mo ment niet eens kunnen worden. Dat scenario is zeer waarschijnlijk, mocht het komende week fout lopen. Ook Bolke stein voelt er niets voor om in een andere combinatie weer eens maanden te gaan praten over een regeerakkoord. Zeker niet daar het paarse concept al voor meer dan negentig procent af is en de CDA-optie in feite niet bestaat. De WD-voorman zal zich daarbij ook moeten realiseren dat de PvdA in feite al een heel eind in zijn richting is gekomen. Alleen kijkend naar bezuinigingen ging de PvdA van dertien naar twintig miljard gul den, de WD van 23 naar twintig. Het is maar een voorbeeld, maar wel tekenend. DEN HAAG CAREL GOSEUNG Afscheid van stoomschip valt veel marinemensen zwaar Bezoekers werpen een blik in de machinekamer van de Poolster. Het laatste stoomschip wordt binnenkort overgedragen aan Pakistan. Een feest van herkenning. Maar wel een feest met een flinke scheut weemoed. Daar was elke opva rende van Hare Majesteits Poolsterhet over eens. Afscheid nemen van de Grand Old Lady van de marine is tenslotte niet niks. Het dertig jaar oude bevoorradingsschip maakte deze week zijn voor laatste 'reis' onder Nederlandse vlag. Als het schip na een bezoek aan de haven van Rotterdam weer is teruggekeerd in de thuishaven Den Helder zal het worden overgedragen aan de Pakistaanse marine. Daarmee verdwijnt niet alleen het oudste schip van de marine, maar ook het laatste schip dat door stoom wordt aangedreven. In alle opzichten een gedenkwaardig mo ment. Naast de 180 bemanningsleden maakten 240 oud-gedienden de voorlaatste resi mee. Ze hebben in ieder geval één ding gemeen: de liefde voor de Poolster. Nauwelijks aan boord zoekt men elkaar op om herinnerin gen op te halen. Zoals Willem Matsers uit Den Helder. De 59-jarige Matsers heeft in zijn lange loopbaan vier jaar als officier op de Poolster gevaren. „Dat is alweer vijftien jaar geleden. Maar het schip heeft een onvergetelijke indruk achtergelaten. Dat geldt voor iedereen die je spreekt. De Poolster vergeet jf eenvoudig nooit meer." Hij probeert uit te leggen wat er dan zo bij zonder is aan het schip: „Ik denk dat het te maken heeft met de taken van een bevoor radingsschip. Het is niet ingericht als oor logsbodem. Dus is alles wat minder hec tisch aan boord. Wij moesten zorgen dat de jagers en fregatten juist in de vaart bleven. Met grote oefeningen kwamen ze langszij om te tanken of voedsel aan boord te ne men. Je was eigenlijk net een grote drijven de supermarkt. Maar je fungeerde ook als tanker. Al die aparte taken bepaalden de sfeer aan boord. Het ging er allemaal rede lijk gemoedelijk aan toe. En het was natuur lijk een schip met een grote bemanning. Dus je sprak veel mensen. Op de lange rei zen was het altijd gezellig. Iedereen zag ons graag komen. Want dat betekende nieuwe proviand aan boord. Achter hem meldt het scheepsembleem van de Poolster:Fiat Voluntus'oftewel 'Uw wil geschiede.' Matsers: „Je ziet het: die die nende taak vind je overal in terug. Weet je wat ook zo aardig was toen ik aan boord kwam? Er is nauwelijks iets veranderd. Zelfs de officiersroom is nog precies hetzelfde. De schilderijen, de bar, het lijkt net alsof je weer gewoon op je vertrouwde werkplek te rugkomt." Met de Poolster verdwijnt het laatste stoomschip van de marine. „Voor de prijs van tien miljoen gulden krijgen de Pakistani een oud, maar prima onderhouden schip", zegt Eerste luitenant S. Benistant. „Het is trouwens niet alleen het laatste operatione le stoomschip van de marine dat verdwijnt. Het is het laatste stoomschip van heel Ne derland. Dit oudje was de laatste der Mohi- canen. Als je de stoomfanatici niet meere kent die een of ander slepertjes voor hun plezier in de vaart houden. Nee, dit is echt het einde van het stoomtijdperk." Hij vervolgt: „Daarom vindt iedereen het ook zo jammer dat het is afgelopen. Na tuurlijk is het een stukje nostalgie. Maar dan wel een uiterst betrouwbaar stukje ver leden. Het enige nadeel is dat je voor dit schip ontzettend veel mensen nodig hebt om het in de vaart te houden. Bij die mo derne fregatten is het een druk op de knop en muziek. Dit schip moet eerst acht uur onder stoom liggen, voordat je weg kunt." In eerste instantie zou er in kleine kring af scheid worden genomen van de Poolster. „Maar dat liep ietsje anders", legt Benistant uit. „Bij oudgedienden bestond zoveel be langstelling dat we de plannen hebben bij gesteld. Het is dus een soort schoolreisje ge worden." Kapitein ter zee M. Bod mag zich de laatste commandant van de Poolster noemen. „Het vertrek van de Poolster stemt me niet vrolijk. Maar alles is beter dan de sloop. Dat zou ik pas echt verschrilckelijk vinden. In mijn loopbaan heb ik nooit zo definitief af scheid hoeven nemen van een schip. Ik ben commandant geweest op twee onderzeebo ten en een fregat. Maar dit was toch wel iets heel speciaals. In dat gevoel sta ik niet al leen. De mensen aan boord zijn trots op hun schip. Dat proefje zelfs nu nog. Terwijl iedereen weet dat het voor ons is afgelo pen." Als geen ander kent Willem Coolhaas de Poolster. Liever gezegd, zijn Poolster. De 80-jarige Coolhaas is de eerste comman dant. „Het is mijn kind. Ik heb hem mee helpen ontwerpen. In 1961 ben ik zeer nauw bij de bouw betrokken geweest. Er zelfs voor naar Amerika en Groot-Brittannië geweest. Wisten wij veel hoe we een be voorradingsschip moesten bouwen. Toen het schip klaar was, ben ik de eerste com mandant geworden. Dat was van '63 tot en met '65. En als ik nu om me heen kijk, lijkt het alsof ik thuiskom. Het behang dat ik heb uitgezocht, zit er nog op. Daarmee heb ik heel wat mensen bij de marine de stuipen op het lijf gejaagd. Voor die tijd heette mijn keus toch wel erg modem." Coolhaas begon bij de marine als matroos en klom in de 35 jaren dienstverband op tot kapitein ter zee. „En nooit heb ik op een prettiger schip gevaren als de Poolster. En niet alleen om de stemming'aan boord. Ook omdat het gewoon een goed schip is. Kijk maar om je heen. Er mankeert nog niets aan. Dit gaat me echt aan het hart. Als ik geld had, kocht ik het zelf. Zette ik het in mijn achtertuin." DEN HELDER LEO VAN GELDEREN De 55-jarige Hans Cornelis uit Sneek, die 1976 in een Thaise gevangenis belandde wegens smokkel van 136 kilo heroïne, is vrijgelaten. Twee maanden geleden werd hij op vrije voeten gesteld, nadat een gratii verzoek, ingediend door zijn 24-jarige dochter, door het Thaise koningshuis was gehonoreerd. Hij verbleef enige tijd in Rot terdam en woont sinds kort weer in Sneek De pers weigert hij te woord te staan. „Die is achttien jaar te laat", meent hij. Wie gedacht zou hebben dat Comelis zijn dochter eeuwig dankbaar zou zijn, heeft het mis. Zelfheeft de Sneker steeds gewei gerd een verzoek tot gratie in te dienen, omdat hij daarmee tevens schuld zou be kennen. Al die tijd, tot en met vandaag, heeft hij volgehouden onschuldig te zijn. Comelis beweert dat hij destijds nog grote re ogen dan de douaniers opzette, toen op het vliegveld van Bangkok in twee vaten met vliegtuigvet heroïne werd aangetroffei met een marktwaarde van enkele tientallei miljoenen guldens: de grootste drugsvangs tot dan toe in Thailand. Cornelis kreeg een straf van vijftig jaar opgelegd die later in vier keer levenslang werd omgezet, nadat hij het had aangedurfd in hoger beroep te gaan. Zijn compaan, de nu 39-jarige Amsterdam mer Andy Meijer, bekende wel meteen schuld en kreeg een straf van 'slechts' 33 jaar. Enkele jaren geleden mocht hij de ge vangenis verlaten. Meijer heeft nooit begr< pen waarom Cornelis koste wat kost zijn onschuldverhaal bleef volhouden. Naar zij zeggen, waren zij beiden zo schuldig als ze maar zijn konden. Volgens Meijer kregen zij in Bangkok 170 kilo heroïne, die Comelis in de vaten ver stopte en met een KLM-vliegtuig naar Bel gië zou meesturen. Het tweetal zou dat hebben gedaan in opdracht van de Chines onderwereld in Amsterdam. Dat Cornelis koos voor vaten met vliegtuigvet was op zichzelf niet zo verwonderlijk: hij had een vliegbrevet en runde op Ameland een para chutistenschool. Cornelis heeft aldoor volgehouden dat hij het slachtoffer is geworden van een inter nationaal complot, gesmeed door de Vere nigde Staten, Thailand en Nederland. Hij zou in Bangkok de mogelijkheden hebben onderzocht om verboden militaire appara tuur, geleverd door Nederlandse bedrijven naar Thailand te vervoeren. De Amerikaan se geheime dienst CIA zou daar een stokje voor hebben gestoken, waarna hem de he roïnesmokkel werd aangewreven. Tijdens de rechtszittingen wees Comelis op liet feit dat op de vrachtbrief van de KLM als gewicht van de twee vaten 98 kilogram stond vermeld. Op de vraag hoe hij dan ooit 136 kilo heroïne in de drums kon heb ben verstopt, is nooit een goed antwoord gekomen. Verder voerde Comelis aan dat zijn handtekening op de vrachtbrief was vervalst. Een Thaise handschriftdeskundigi bevestigde dat ter zitting. Veel mocht het allemaal niet baten. Hans Comelis werd opgesloten in de bemchte Bang-Khwanggevangenis: een door de Ja panse bezetter opgetrokken voormalig krijgsgevangenkamp, dat binnen de acht meter hoge muren plek biedt aan zeven duizend overvallers, verkrachters en moor denaars. De Sneker genoot in de letterlijk en figuur lijk broeierige gevangenis een zeker privile ge. Als buitenlander hoefde hij niet te wer ken. De meeste tijd bracht hij lezend en schrijvend door. Een tijdlang gaf hij Engels les aan gevangenen en bewakers. Die be schouwden hem als een intelligente man, die schizofrene trekken vertoonde door in zijn eigen onschuld te geloven. Jarenlang verbleef Cornelis 's avonds en 's nachts, op eigen verzoek overigens, in een piepkleine, benauwde isoleercel, om maar niet hutje-mutje met honderden andere gevangenen in een van de grotere ruimten te hoeven verkeren. Na een oproer, tien jaar geleden, waarbij een aantal gevange nen om het leven werd gebracht, moest hij tot zijn ongenoegen de privéplek weer op geven. Meermalen zijn er voor de Comelis verzoe ken tot gratie en amnestie bij koning Bhu mibol ingediend. Onder anderen door zijn inmiddels overleden vader, die een advoca tenkantoor in Sneek had, en zijn broer Guus die in Hindeloopen woont. Steeds kregen de indieners nul op het request. Tot kortgeleden. Hans Comelis ondergaat het laatste Thaise besluit gelaten. Hij is blij dat hij levend en wel terug is in Nederland, maar de wijze waarop hij is vrijgelaten zint hem absoluut niet. SNEEK WILLEM ALTENA BELASTING BELICHT De belastingfraude in Nederland wordt aangepakt. Volgens het jaarverslag van de Belastingdienst is er door de toenemende aandacht van de fiscus in 1993 naar schat ting 285 miljoen gulden extra binnen ge haald. Geschat wordt dat dit bedrag de ko mende jaren zal toenemen tot meer dan een miljard. De Belastingdienst laat er dan ook geen gras over groeien. De ene actie volgt de an dere op. Door een actie op de zwarte markt in Beverwijk werden onlangs nog bijna vier honderd nieuwe ondernemers ontdekt. Landelijk gezien werden door dit soort ac ties tweeduizend nieuwe ondernemingen en maar liefst vierduizend onbekende per soneelsleden achterhaald. De Belastingdienst heeft dus succes. De betere controle zal ook preventief werken, hoopt men. De'frauderende burger zal zich wel twee keer op zijn hoofd krabben voor dat hij besluit de fiscus weer op te lichten. Maar de berouwvolle fraudeur staat wel voor een dilemma: Stopt hij met zijn belas tingontduiking, dan zou dit wel eens aanlei ding kunnen zijn voor moeilijke vragen van de fiscus en mogelijk ontdekking van zijn vroegere fraude. Dan toch maar doorgaan en hopen dat de FIOD de fraudeur niet weet te vinden? Dit bevordert de nachtrust belastingfraudeur bestaat er nog hoop. Ad vocaat-generaal mr. B.W.M. van der Lugt bij het gerechtshof Leeuwarden wijst hierop in een recent artikel in Tribuut, het tijd schrift van de Nederlandse Federatie van Belastingadviseurs. Als iemand berouw toont na het mishan delen van zijn buurman, dan ontloopt hij ondanks berouw toch zijn straf niet. De be lastingfraudeur kan echter een beroep doen op de zogenoemde 'inkeerbepaling' van ar tikel 68 van de Algemene Wet inzake Rijks belastingen (AWR). Door hierop een beroep te doen wordt er geen strafvervolging tegen de fraudeur ingesteld. Voorwaarde hiervoor is dat hij uit zichzelf alsnog een juiste aangifte doet en de nodige gegevens verstrekt. Dat moet gebeuren voordat hij weet of redelijkerwijze moest vermoeden dat een ambtenaar van de be lastingfraude op de hoogte is. Weet de fraudeur dus dat de FIOD al met een onderzoek is begonnen en voelt hij de hete adem van de fiscus bij wijze van spre ken al in zijn nek, dan kan hij de dans niet meer ontspringen. Alleen de niets vermoe dende, oprecht berouwvolle fraudeur kan door de inkeerbepaling een openbare straf- veryolging en daardoor negatieve aandacht in de media voorkomen. Wel loopt hij kans dat de Belastingdienst een boete oplegt, maar ook hierbij zal de inspecteur rekening houden met oprecht berouw. Voor Van der Lugt is de inkeerbepalinj een van de mooiste bepalingen uit het fis cale strafrecht. Hij roept de belastingadvi seurs van de Federatie dan ook op hun cliënten die met hun opspelend fiscale ge moed geen raad weten, op het bestaan de bepaling te wijzen. Want wat is er voor een belastingadviseut mooier dan dat hij zich realiseert dat heeft bijgedragen aan 'een rein geweten' een goede nachtrust van zijn cliënt? Df tekst van de inkeerbepaling behoort ook ingelijst boven het bureau van elke be lastingadviseur te hangen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2