Advocaat zet Van Gaal op zijn nummer Italië kan weer opgelucht ademhalen Voorzichtigheid overheerst in het Belgische kamp Bondscoach Colombia neemt na WK ontslag Citrus Bowl zit bomvol lUKMBHaaiMMHl MBHWHl 'De buitenwereld krijgt geen kans om onrust te stoken De bescheidenheid van Dick Advocaat staat haaks op de arrogantie van Louis van Gaal. Die zelfingenomenheid geldt al net zo voor Johan Cruijff, ooit het symbool van de macht in Ajax-kringen en vier jaar geleden de kwade genius achter de roddel en achterklap bij het voor Oranje geflopte Italia'90. Leo Beenhakker, de ongewenste WK- coach van toen, werd daar min of meer de dupe van. Is het nu de beurt aan Dick Advocaat? We hebben iedereen in de steek gelaten ORLANDO ALBERT GEESINC GPD-VERSLAGGEVER „Mensen moeten zelf weten wat ze doen. Het is de verantwoor delijkheid -van de betreffende coach", zegt de 'kleine generaal' naar aanleiding van de kritiek van Van Gaal. „Ik ben alleen niet zo. Misschien heb ik wat meer fatsoen dan sommige van mijn collega's. Deze groep is zo stabiel dat de buitenwereld geen kans krijgt om onrust te stoken." De buitenlandse pers heeft er geen flauw benul van waar het om gaat, de Neder landse media weten al veel lan ger dat de collegialiteit in het trainerswereldje ver te zoeken is. Wat later, na een gesprek met Advocaat, vliegen twee ver slaggevers elkaar verbaal in de haren. De één verwijt de ander 'stemmingmmakerij' en 'misse lijk makende journalistiek' om dat hij de opmerkingen van Van Gaal bij een lezing voor Natio- FULLERTON RTR/DPA/AP Bondscoach Francisco Matura- na van Columbia stapt na het WK op. De twee nederlagen op het WK hebben het Zuidameri- kaanse land, door velen gezien als een potentiële wereldkam pioen, in rouw gedompeld. Als geen ander weet Matura- na wat dat betekent. Ontslag. Hij is zijn 'bazen' echter voor, want de coach heeft aangekon digd na de laatste groepswed strijd van Colombia, zondag te gen Zwitserland, te vertrekken. Volgens Antonio Correa, woordvoerder van Colombia, maakte de bondscoach dat gis teren in een brief aan de voet balbond bekend. „Maturana heeft naar buiten toe geen offi ciële mededelingen gedaan, maar de bond weet van zijn voornemens. De spelers hebben niet gereageerd, omdat het nieuws nog niet wereldkundig is gemaakt." Het is de tweede keer dat Ma turana als bondscoach stopt. Eerder had hij de ploeg van 1987 tot en met het WK van 1990 onder zijn hoede. In de cember 1992 begon hij aan zijn tweede termijn. Met succes, want de kwalificatie verliep uit stekend. Met als hoogtepunt de 5-0 zege in en tegen Argentinië. De hoge verwachtingen waar mee de ploeg aan het WK be gon, maakte zij echter niet waar. Na verlies in de openings wedstrijd tegen Roemenië (1-3) volgde woensdag de dramati sche nederlaag tegen de Vere nigde Staten. Maturana schaamt zich voor de povere prestaties van zijn ploeg. „Het is duidelijk dat onze aanwezigheid op het WK een ramp is geworden. We willen ie dereen laten weten dat we niet gelukkig zijn. We hebben ieder een in de steek gelaten." De Colombiaanse voetbal ploeg is na de nederlaag tegen de Verenigde Staten in eigen en andere Zuidamerikaanse lan den afgebrand. „Nationale Schande", luidde de kop van het dagblad Occidente in Cali. „Colombia was een ramp en de Verenigde Staten hebben ver diend gewonnen", zei com mentator Victor Cossia van Ra dio Continental. Oud-interna tional Leonardo Veliz zei voo de televisie dat de Colombiaan se verdediging „klungelde. „Het Colombiaanse voetbal is passé", zei een Chileense ver slaggever. Julio del Puerto van Radio Cardinal in Venezuela zag de oorzaak heel ergens an ders liggen: „De Colombianen ondergingen de vloek van hun 5-0 overwinning op Argentinië in de kwalificatiewedstrijden. Die overwinning deed hen den ken dat ze al wereldkampioen waren waardoor ze zich niet goed op het toernooi hebben voorbereid. Liever maakten ze zich druk om de mooiste shirts te hebben en duizenden Valder- rama-pruiken te maken om mee te nemen naar Los Ange les." ORLANDO ANP Nederland-België is compleet uitverkocht. Alleen op de zwarte markt zijn nog kaartjes te krijgen voor het duel in de Citrus Bowl. Daar moet een liefhebber dan wel circa vijf honderd gulden voor neertel len. De KNVB verwacht mini maal 15.000 Nederlandse supporters op de tribune. „Dat kunnen er echter ook zomaar vijf a tienduizend meer zijn", zegt Wil van Rhee, de veiligheidsman van de voetbalbond. Ook de belangstelling aan Belgische kant is ongewoon groot. „Er zullen iets minder Belgen zijn dan Nederlanders, maar veel verschil zal er niet zijn", verwacht Van Rhee. De invasie van het Oranje legioen is gisteren op gang gekomen. Volgens schattin gen zijn inmiddels al ruim vijfduizend Nederlandse sup porters in Orlando. De rest ar riveert vandaag. nale Nederlanden, de hoofdsponsor van de KNVB, via derden heeft opgetekend. De kiem voor een conflict is gelegd. Door de Ajax-trainer in hoogst eigen persoon, die in zijn al machtige wijsheid en op de ver keerde plaats een bommetje liet ontploffen. „Laat ik heel nadrukkelijk stellen", zo zou Van Gaal de 120 mensen van NN hebben toege sproken, „dat hier Ajax speelt met een paar buitenstaanders." Dat klinkt tamelijk arrogant en zelfingenomen. Maar deed 'Ajax' het dan zo goed tegen de Saudi's? „In een aanvallende ploeg als Nederland zou ik nooit Van Gobbel opstellen. Hij komt in de opbouw te kort." Daarin heeft Van Gaal gelijk. Maar het getuigt niet van veel solidariteit met Oranje en een collega-trainer om Advocaat in het hol van de leeuw door de mangel te halen. Advocaat houdt het gezicht strak in de plooi. Maar wie hem kent, weet dat hij van binnen moet koken van woede. Zijn re actie is subtiel, maar tegelijk vernietigend. „Na Parma-Ajax (toen de Amsterdammers wer den uitgeschakeld voor de Eu ropa Cup, red.) heb ik toch ook niets gezegd. Ik ben naar colle ga's toe altijd zeer collegiaal." Wat minder kwaad steekt er volgens Advocaat achter de kri tiek van Leo Beenhakker op de belabberde vertoning tegen de Saudi's. „Ik zou het niet op deze manier doen, maar ik denk dat Beenhakker er bepaalde bedoe lingen mee heeft gehad", aldus Advocaat. En Willem van Hane- gem dan, de trainer van Feye- Dick Advocaat: „Misschien heb ik wat meer fatsoen dan sommige van mijn collega's." foto reuter noord, die zich eerder in Voet- over gezegd hebt. Iedereen bal International al evenmin heeft zijn eigen verantwoorde- onbetuigd liet. Het geduld van lijkheid bij de club waar hij Advocaat raakt langzaam op. werkt. Daar moeten ze maar „Ik denk dat ik er nu genoeg heel intensief aan werken." De stabiliteit van een elftal staat of valt met resultaten. Dat weet Advocaat net zo goed als ieder ander. Holland-België is daarom meer dan een 'Derby der lage Landen'. De winnaar is zeker van een plaats in de acht ste finales, de verliezer komt in een lastig parket terecht. „We moeten spelen om te winnen, we kunnen niet gokken op een gelijk spel," zegt Ronald Koe man. „Stel je voor dat we van Marokko verliezen." Dan heb je de poppen aan het dansen. En loopt Oranje het risico als derde te eindigen. Of, in het ergste ge val, buiten de boot te vallen. „Het is niet moeilijk om tegen België beter te spelen dan tegen Saudi-Arabië", aldus Koeman. „We hebben een hele goede voorbereiding gehad en hadden gedacht een goede wedstrijd te spelen. Helaas is het een hele slechte geworden." En waar dat nu aan lag? Advocaat weet het niet. „Maar in geen geval aan de instelling. De jongens willen maar al te graag. We hebben te voren alles goed aangegeven. Maar het is duidelijk, dat we te gen België anders moeten be ginnen." Het leed is niet te overzien als Oranje verliest. Dan krijgt Dick Advocaat de hele wereld over zich heen en zal hij aan den lij ve ondervinden dat de functie van bondscoach een honde- baan is. Als hij dat al niet wist. Van Gaal heeft de eerste voorzet gegeven, Jan en alleman zal dan als één man over hem heen val len. Holland-België belooft een echte derby te worden. De eer ste voor Dick Advocaat. „Er heerst een enorme rivaliteit, dat is het aantrekkelijke in voetbal." ORMOND BEACH «JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Guy Thijs denkt dat de rol van Nederland op het WK snel is uitgespeeld. Defensief schiet de ploeg van Dick Advocaat volgens hem te zeer tekort om tot de favorieten gerekend te kunnen worden. Ro nald Koeman beschouwt hij als de achilleshiel van het elftal. „Hij is een groot voetballer", zegt de voormalige Belgische bondscoach. „In een goede verdediging is hij reuze, maar niet man te gen man. Dan wordt hij er uitgelopen." De 71-jarige Antwerpenaar, die de Rode Dui vels naar drie WK's leidde (Spanje 1982, Mexico 1986 en Italië 1990) en in 1991 de fakkel doorgaf aan Paul van Himst, verwijst daarbij onder meer naar het EK in Zweden, waar het Nederlands elf tal twee jaar geleden in de halve finales werd uit geschakeld door het kwalitatief zwakkere Dene marken. „Brian Laudrup had toen snel gezien hoe hij Koeman kon doen zweten." Thijs hoopt derhalve dat Advocaat morgen op nieuw slechts drie verdedigers de arena injaagt van de ongetwijfeld kokende Citrus Bowl van Or lando, waar het afgelopen zondag bij België- Marokko een halve meter boven het speelveld 43 graden Celcius was. „Als Koeman tegen Josip We ber komt te staan, ga je wat meemaken. Weber is razendsnel, terwijl Koeman de 100 meter loopt in drie dagen. Van Himst weet dat ook", aldus Thijs, die tegenwoordig een ambassadeursfunctie ver vult bij de Belgische Voetbalbond. De Oranje-analyse in een notedop van zijn voorganger doet Van Himst glimlachen. Hij wil er niet nader op ingaan. Zoals hij zich evenmin wil uitlaten over het tactische concept dat hij heeft uitgeknobbeld voor de 117e Derby der Lage Lan den, ongetwijfeld de heetste allertijden.Dick Ad vocaat hoeft niet te weten hoe wij gaan spelen." Wat Van Himst gisteren wel kwijt wilde was dat het voor een goed resultaat van zijn ploeg van het grootste belang zal zijn dat de vleugelaanvallers van het Nederlands elftal, Bryan Roy en waar schijnlijk Gaston Taiiment, lam worden gelegd. Hij verklaarde dat te hebben geleerd van de tv- beelden van het duel van Oranje met Saudie-Ara- bië. ,,Als je de flankspelers geen ruimte geeft, zoals de Saudi's deden, heb je de aanval van Ne derland al voor een groot gedeelte geneutrali seerd. Dan kunnen ze alleen nog gevaarlijk wor den met afstandsschoten." Net als Thijs is Van Himst van mening dat de glans van Oranje is verdwenen. „In mijn periode als voetballer was het Nederlands elftal de beste ploeg ter wereld. Later, met Van Basten en Gullit, had het ook weer een uitstekend elftal. Nu is het, denk ik, toch wat minder sterk. Wij hadden vroe ger een complex van Nederland. Maar dat heb ben de Belgische spelers van nu niet meer. Zij zijn zelfbewuster dan wij vroeger waren." Met tien man naar zwaar bevochten 1-0 overwinning op Noorwegen Gianluca Pagliuca verlaat teneergeslagen het veld nadat hij e fluistert zijn doelman een paar troostende woorden in. NEW YORK GERT VAN PUK GPD-VERSLAGGEVER Met grote ogen van verbazing stond Roberto Baggio eventjes naar de Italiaanse bank te sta ren. Zijn wijsvinger wees op zijn borst. De sterspeler van Juven- tus begreep er niets van dat hij gisteravond tegen Noorwegen als veldspeler werd opgeofferd toen doelman Gianluca Pagli uca met een rode kaart uit het veld werd gestuurd. In de rust legde bondscoach Arrigo Sacchi het hem allemaal uit. Toen was er al begrip bij Baggio. En na de sensationele 1-0 overwinning op Noorwegen stond de aanval ler zelfs voor de volle honderd procent achter de beslissing van zijn coach. Uiteraard, want win nende trainers hebben altijd ge lijk. Roberto Baggio werd het kind van de rekening, omdat Arrigo Sacchi hem wilde sparen voor het duel van dinsdag in Was hington tegen Mexico. De Itali aanse bondscoach ging er in eerste instantie vanuit, dat met tien man een 0-0 gelijkspel het maximaal haalbare zou zijn te gen Noorwegen. „En dan had den we tegen Mexico alles op alles moeten zetten om via een overwinning toch nog de twee de ronde te bereiken. Boven dien heeft Baggio nog steeds last van die blessure aan zijn achillespees. Uit voorzorg heb ik hem daarom uit het veld ge haald." Maar door de 1-0 overwin ning op Noorwegen bewezen de Italianen zichzelf gisteravond al een hele goede dienst. Sacchi had zijn conclusies snel getrok ken. „De druk is nu gelukkig al een beetje van de ketel en tegen Mexico hebben we dinsdag nor maal gesproken aan een gelijk spel al voldoende om ons voor de volgende ronde te plaatsen. Ik moet mijn spelers een groot compliment maken. Ze hebben tegen Noorwegen met hun hart gevoetbald, maar zich tegelij kertijd in het veld ook heel ge disciplineerd gedragen. Dat laatste was beslist noodzakelijk, want anders krijg je enorme problemen als je met tien tegen elf speelt. Dat hadden mijn spe lers gelukkig goed in de gaten." Italië-Noorwegen werd geen goede, maar wel een enerveren de wedstrijd toen doelman Gianluca Pagliuca in de 21e mi nuut met een rode kaart uit het veld werd gestuurd door de Duitse arbiter Hellmut Krug. De goalie stormde uit zijn straf schopgebied om de doorgebro ken Oyvind Leonhardsen een halt toe te roepen. Die poging liep desastreus voor Pagliuca af. Uit puur instinct gleed hij tegen de grond en stopte hij het schot van Leonhardsen met de hand. De rode kaart was volledig te recht. Door het wegsturen van Pag liuca was Sacchi uiteraard ge dwongen om tweede doelman Luca Marchegiani tussen de pa len te sturen. Roberto Baggio ruimde het veld voor hem en die wissel werd geregistreerd als een keeperswissel. Daarom kon Sacchi later in de wedstrijd ook nog straffeloos Franco Baresi en aanvaller Pierluighi Casiraghi vervangen door Luigi Apolloni en Daniele Massaro. Want de FIFA heeft twee weken voor het begin van het WK het wisselen van één keeper en twee veld- spelers toegestaan. De Noorse coach Egil Olsen maakte dan ook geen ophef over alle muta ties aan Italiaanse zijde. „Dat was niet in strijd met de regle menten. Bovendien hebben de Italianen vanaf de 21e minuut nooit met meer dan tien man in het veld gestaan." Olsen was de rust zelve na de 1-0 nederlaag, die in de 69e mi nuut gestalte kreeg door een keiharde kopbal van de Italiaan se middenvelder Dino Baggio. Koel analyserend gaf hij aan wat er aan Noorse zijde allemaal was misgegaan. „We hebben te veel fouten op het middenveld en in de verdediging gemaakt. Bovendien zijn we er niet in ge slaagd om een antwoord te vin den op het agressieve spel van Dino Baggio kopt de bal snoeihard langs de Noorse doelman Erik Thorstvedt. Henning Berg (rechts) en Alfin- ge Haaland kunnen de treffer niet meer voorkomen. foto reuter de Italianen. We wisten dat we dat konden verwachten toen ze met tien man verder moesten. Mijn spelers hebben daar niet afdoende op gereageerd. Dat is jammer, want diep in mijn hart had ik er toch wel op gerekend dat we ons vandaag al voor de tweede ronde zouden plaatsen. Maar we hoeven niet in paniek te raken, moeten de zaak posi tief blijven bekijken. Ik ga er vanuit dat Ierland gewoon van Mexico gaat winnen. Dan heb ben zij zich al geplaatst voor de volgende ronde en dan moet het voor ons niet al te moeilijk worden om tegen Ierland het nog resterende punt te verove ren. Dat gaat wel lukken." De Noorse doelman Erik Thorstvedt reageerde veel im pulsiever op het verlies tegen de na afloop even dolgelukkige als opgeluchte Italianen. „Ik vind het onbegrijpelijk dat we tegen tien man niet dat ene puntje hebben gepakt. Daar baal ik van. Maar het ergste is nog dat we nu geen groepswinnaar meer kunnen worden. Dan had den we hier in de tweede ronde in New York mogen voetballen. Het beviel ons hier wel. Alhoe wel, ik vind het nu toch opeens een stuk minder gezellig in New York." ITALIË: Pagliuca: Benarrivo, Costacur- ta. Baresi (49. Apolloni) en Maldini: Berti. Dino Baggio en Albertini; Signo- ri, Robeno Baggio (23. Marchegiani) en Casiraghi (68. Massaro). NOORWEGEN: Thorstvedt; Berg, Bjór- nebye, Bratseth en Haaland; Flo, Myk- land (81 Rekdal), Leonhardsen, Bohini en Rushfeldt (46. Jakobsen); Fjörtoft.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23