Stil leed tussen de bloembakken Broek uit en snel wegwezen Lichtgevende schijfjes die in een kring ronddraaien Het Gesprek van de Dag Alphenaar naar WK natuurkunde VRIJDAG 24 JUN11994 Jjj UFO-meldingen vanaf de Jan Luykenlaan Het heeft een wolkwitte kleur en bestaat uit lichtgevende schijfjes die in een kring rond draaien en van links naar rechts bewegen. Ra, ra, wat .is het? Be woners van de Jan Luykenlaan in Leiden breken zich sinds en kele weken het hoofd over het onbekende voorwerp dat af en toe 's avonds langs de nachtelij ke avondhemel schuift. Zeker vier keer is het verschijn sel gesignaleerd, op wisselende dagen van de week. Vanaf de galerijen van portiek E is de UFO, voluit een Unidentified Flying Object, af en toe zicht baar boven de bomen achter een bouwterrein. Meestal rond half twaalf 's avonds. „Wij zijn geen sensatiezoekers, maar nuchtere types", meldt een be woonster van de vijfde etage, die niet met haar naam in de krant wil. „Maar we vinden dit verschijnsel vreemd; we kunnen niet verklaren wat het is." Zo'n vijf weken geleden zag ze het voorwerp voor het eerst. Ze werd erop geattendeerd door een buurman die het verschijn sel ook niet kon thuisbrengen. P.J. van den Berg, die ook op de vijfde etage woont, heeft het verschijnsel nu twee keer waar genomen. „Ik kwam thuis en er stonden allerlei buren op de ga lerij te kijken. UFO's, UFO's riep men direct. Dat leek me over dreven. Je gaat toch eerst een logische verklaring zoeken." Ook andere bewoners denken niet direct aan marsmannetjes en vliegende schotels. „Er zal vast wel een redelijke verklaring voor het verschijnsel zijn", zegt de bewoonster van de vijfde verdieping weifelend. „Ik geloof dat er leven is op andere plane ten, maar het gaat me wat ver om dit verschijnsel daarop te schuiven.", zegt een andere be woner. Maar wat het dan wel is? Nie mand weet het. Het is geen ster, want het beweegt en bestaat uit elipsvormige cirkels. Verlichte kassen dan? Ook niet, om de zelfde reden. Vuurtorenverlich ting misschien? Nee, want het licht knippert niet en het licht schijnsel is niet zo erg sterk. Ac tiviteiten op het bouwterrein? Uitgesloten, het verschijnsel is vooral boven een rij bomen ge- bewoog zich richting Van den Berg houdt het bij ge brek aan een betere verklaring op een lasershow. „Het heeft nog het meeste weg van het licht dat glitterballen in de disco verspreiden", verklaart hij. „Je ziet het verschijnsel namelijk al leen als er wolken langs drijven, dan zie je de schijven tegen de wolken oplichten. Maart J.W. de Bruijn, bewoner van de derde etage, gelooft hier niet in. „Als het om een laser show gaat, zouden lichtbundels vanaf de grond naar boven schijnen. Bij wat ik gezien heb, was dat niet het geval. Het be vond zich een flink stuk boven de bomen." J. Stil, werkzaam bij de Leidse Sterrewacht, kent geen astrono misch verschijnsel dat past in de omschrijving. „Als het draait en heen en weer beweegt kan het bijna geen astronomisch verschijnsel zijn." Het gebeurt volgens hem vaak dat de Sterte- wacht meldingen krijgt die zij niet kan verklaren. Het licht van kassen, vliegtuigen, vuurpijlen; er zijn zoveel verschijnselen die licht uitstralen. „De laatste tijd krijgen we de nodige meldingen die te maken hebben met de planeet Venus. Die is tot sep tember in het westen zichtbaar en geeft heel helder licht." M. Hulspas, die zich namens de stichting Skepsis richt op on derzoek naar UFO's kan ook niet verklaren wat de bewoners gezien kunnen hebben. „Het is nog maar de vraag of het steeds om hetzelfde verschijnsel gaat. Er vliegt veel meer door de lucht dan mensen beseffen." Als voorbeeld noemt hij reclame ballonnen die op grote hoogte voorbij kunnen vliegen en die in het licht van een ondergaande zon oplichten. Volgens Hulspas kunnen men sen hun ervaringen het beste op papier zetten en naar hem op sturen, het liefst met tekening of foto, adres en telefoonnummer erbij. De brief richten aan: Stichting Skepsis in Utrecht, Postbus 2657,3500 GR Utrecht. DORITH LIGTVOET Ergert wethouder Van Rij (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) zich aan het Leidse centrum? Dan moet-ie eens in Leiden-Noord komen. Met de auto. 's Avonds, het liefst. Want die raakt-ie dan nooit kwijt, ze ker op koopavond niet. Want al die immense bloem bakken, paaltjes en scheve stoe pen kostten de laatste jaren flink wat parkeerplaatsen in het wijkje tussen Herensingel/Ma- resingel, Kooilaan en Willem de Zwijgerlaan. Terwijl er alleen maar meer auto's zijn bijgeko men in de wijk: kinderen heb ben blik, kleinkinderen hebben ook blik. En als je in het cen trum het parkeren duur maakt, wijkt de automobilist uit naar de rand. Want daar is parkeren nog gratis. Bejaarden in de wijk hebben 't extra moeilijk, vertelt een van hen. Deze dame, we zullen haar in dit verhaal mevrouw Jansen noemen, zag zaterdag het ver slag van de wethouderlijke stadswandeling in de krant staan. En ze dacht: laat hem hier eens rondstappen. Door smalle straatjes als de Sophia- straat, Anna Palownastraat en Julianastraat. We doen een uurtje of we wet houder zijn en lopen een stukje mee met de hoogbejaarde, maar zeer vitale dame uit Noord. We zien straten vol een richtingsverkeer, drempels, gi gantische bloembakken en vuil containers rond speelplaatsjes. Tankversperringen in oorlogs tijd, noemde de wethouder de scheve paaltjes in het centrum. In Noord staan ze niet veel rechter. „En ziet u die bloem bakken?", meldt mevrouw Jan sen oVer een anderhalve meter Die immense bloembakken, paaltjes en scheve stoepen kostten de laatste jaren flink wat parkeerplaatsen hoog, betonnen duo in de Juli anastraat. „Geen bloem in te zien. Alleen maar onkruid. De jeugd maakt er koprollen op. Levensgevaarlijk." Rond de bloembakken ontrolt zich een metersbrede stoep. De rijbaan is smal en bochtig, parkeer plaatsen zijn dun gezaaid. Bejaarden En dat is vooral 's avonds een probleem, vertelt mevrouw Jan sen. „Dan zetten ze hun auto overal waar het maar even kan neer. En kun je er dus niet meer langs." Wat verderop in de straat, maakt de stoep een die Erotische show op Noordwijkse disco-vloer Choca doet haar act. „Mijn moeder maakt n gekomen." i kleren, r had liever gehad dat ik v Choca frommelt in haar tas. Een vergaarbak van alles wat sexy, erotisch en spannend is. Het aankleden begint. Tanga om de fraaie billen, gordeltje om de hoge heupen, kousen zo vanuit het cellofaan aan de slanke le dematen, een bh met veel frut sels om de spitse boezem, een witte kanten stocking om het ranke lijf en tot slot een 'kuise' rok met bijbehorend jasje. Dit alles 'afgeblust' met hoge hak ken. Nog even de lange blonde haren wat nonchalant rond strooien en Choca is die avond gereed voor haar tweede act. Het mannelijk discovolk ver gaapt zich aan al het fraais dat ze op handafstand krijgen voor geschoteld, joelen en stoten wat bronzige kreten uit. „Ik lus je rauw meid", is nog de minst hitsige kreet vanuit het publiek. Het is striptease-time in disco theek The Champ in Noordwijk. Want als disco-eigenaar moetje natuurlijk wel je publiek blijven boeien en van tijd tot tijd iets spectaculairs brengen. Van Miss Wet T-shirt avond tot Miss Nu de verkiezing. Vakkundig Choca (25) zit vier jaar in het vak en eenmaal voor het voet licht vliegen vakkundig al die spannende kledingstukken weer rap uit. Met de stocking wordt wat tussen de benen geschoven en haar vinger beweegt ze ge raffineerd onder het touwtje tussen de billen. „Mijn moeder maakt vaak kleren voor me. Ze had natuurlijk liever gehad dat ik getrouwd was en twee schat ten van kinderen had, maar die droom is niet helemaal uitgeko men." Choca gaat tot het 'randje'. „Ik maak veel sensuele en erotische bewegingen als ik nog in de kle ren ben, maar als eenmaal de broek uit is, ben ik statisch, loop nog een rondje en ben snel weg. Ik doe geen harde acts of ande re vulgaire zaken. Erotisch dan sen is voor mij hartstikke leuk en net werk, waar ik veel geld mee kan verdienen." Ze heeft een contract bij 'ero tisch choreograaf Ben Oliveira. Ben, veel goud en chroom op tanden en kiezen en ringen waar elke kraai een rondje voor om de wereld vliegt, heeft een erotisch stripfelicitatiedienst. Pa wordt vijftig en Ma gunt 'm een lolletje. Oliveira en zijn groep maken van zo'n verjaardags feest een happening waar-ie ja ren van blijft nagenieten. Maar ook de erotische show, zoals die in de Noordwijkse dis co werd getoond, is volgens 'Goldfïnger' een gat in de markt. „Het gaat slecht in de horeca, maai' ik haal met gemak de mensen weg voor de buis. Dit is big, big, business." Zijn mensen plukt-ie zo van de discovloer. „Ik kijk overal goed om me heen en als ik een lekkere griet zie dansen, dan pik ik d'r op, geef d'r wat lessen en contrac teer d'r. Dellen hoef ik niet. Ze moeten iets hebben waarvan ie dere vouw vindt dat ze niet te dicht in de buurt van d'r man moet komen. Snap u?" Georgo Het Noordwijkse publiek toont die avond weinig belangstelling voor de enige mannelijke strip per. Vooral de jongens kijken wat verveeld als Georgo tijdens zijn act als Spook van de Opera begint en eindigt in een minus cule 'string'. De mannelijke stripper begrijpt dit gedrag vol komen en verklaart: „Ik bereik in een paar minuten waar die jongens de hele avond over moeten doen. Als een man de liefde bedrijft met een vrouw, wil hij haar tot een hoogtepunt brengen. Ik streef dit na in mijn act en doe alsof ik dit moment met mijn publiek bereik." Georgo is 26 jaar, werkt op een accountantsbureau en treedt slechts eenmaal in de veertien dagen op. Volgens Georgo heeft erotisch dansen van mannen iets stijlvols, vooral als de strip per fel en heftig beweegt. „Pro beer nooit de vrouwelijke bewe gingen na te doen", is zijn ad vies aan beginnende dansers. Mannen hebben het veel moei lijker in deze wereld van erotiek, vooral als je niet vulgair wil overkomen. „Sommige mannen denken dat vrouwen alleen op een pik val len, maar mijn show is juist niet gericht op de geslachtsdelen, maar op zogenaamde felle eroti sche acties. Hij ijvert voor de emancipatie van de erotisch dans voor mannen. Sinds het optreden van The Chippendales is er een kleine kentering, maar het blijft zuchten en steunen in deze wereld van mannelijke erotiek. „Tenminste als je niet voor homo's wil werken" Zwarte Anca Zwarte Anca uit Roemenië heeft het gemakkelijker. Met haar fi guur is niets mis, al kijkt ze ver ontwaardigd naar een ver meend vetrolletje bij de oksel. Haar kleding is voortdurend zwart. Vooral met haar glad le ren pak („daarin lijk ik het slankst") spreekt ze tot ieders erotische verbeelding. Ze windt binnen de kortste keren zowel mannen als vrouwen om haar slanke vingers. „Ik laat m'n li chaam gewoon gaan op de mu ziek, mijn dansen komt van binnenuit. Zonder gevoel voor erotiek red je dit niet." Anca heeft ambitie. Ze wil ho gerop. In een theater, in shows die niet enkel uit zijn op zinne- strelend effect. Ze heeft tenslote niet voor niets een balletoplei ding gevolgd. Eenmaal op de vloer is ze in haar element en schouwt alle mannelijke bezoe kers zinderend aan. Achteraf zegt ze: „Ik'kijk overal, maar zie niemand." Twee discogangers slenteren nog wat rond. „Een beetje slo me show", vindt de één. „Wei nig om het lijf', is de snuggere opmerking van de ander. IRENE NIEUWENHUUSE Op je achttiende verjaarsdag je VWO-diploma halen met een tien voor natuurkunde en door de treinstaking de eerste dag van de Nederlandse natuurkun de olympiade missen. Het over kwam de Alphenaar Jorrit Visser allemaal tegelijk vorige week woensdag. Dat hij de eerste dag noodgedwongen moest missen, had gelukkig geen dramatische gevolgen. Jorrit kon nog gewoon meedoen, en eindigde afgelo pen woensdag zelfs als eerste van de twintig deelnemers die de eindronde hadden gehaald. Over een week vertrekt hij naar China om samen met de num mers twee tot en met vijf Ne derland te vertegenwoordigen op de internationale natuur kunde olympiade, de WK voor natuurkunde-freaks. Het huis aan de Alphense Wa genmaker is van grote afstand te herkennen als het huis van de overwinnaar. De kleine voortuin is uitbundig versierd met vlag getjes van allerlei landen en met lampionnen - om al vast een beetje in Chinese sferen te ko men. Jorrit heeft net halsover- kpp zijn tropenprikken en ma- lariapillen gehaald. Trots laat hij het hologram zien op de pla- qiiette die bij zijn eerste prijs hoort. „Kijk, het is een micro scoop. Als je er doorheen kijkt, zie je een vlieg." Voordat Jorrit naar de eindron de ging, had hij zich al door een voorronde heen geworsteld. Aan die eerste ronde deden leerlingen van niet minder dan 150 scholen mee. Als enige leer lingen van het Christelijk Lyce um in Alphen mocht Jorrit door naar Groningen, waar dit jaar de finale werd gehouden. Daar in het hoge noorden kreeg hij twee (eigenlijk drie, maar ja: de treinen) dagen college over golfoptica, veranderlijke stro men, quantummechanica en relativiteitstheorie. Vervolgens werd op zaterdag een practi- cumtoets afgelegd, waarna het gezelschap voor één dag naar Schiermonnikoog vertrok. Op maandag was er weer college en ging Jorrit even heen en weer naar Alphen om zijn VWÖ-di- ploma in ontvangst te nemen. De dag na de diploma-uitrei king werd de theorietoets afge legd en op woensdag kwamen de prijzen uit de kast. Al voor het eindexamen moest de Alphenaar allerlei papieren doorwerken ter voorbereiding op de natuurkundewedstrijd. De voorbereidingen voor het WK beginnen komende maan dag al weer. En tegen de tijd dat hij terugkeert uit China is het nog maar een paar weken voor dat de introductiedagen van de universteiten beginnen. Jorrit gaat in Leiden natuurkunde en wiskunde doen. Wat is er zo - leuk aan natuurkunde dat je er het grootste deel van je zomer vakantie aan opoffert? De 18-ja- rige schuift wat ongemakkelijk heen en weer. „Ja hoe moet ik pe duikeling bij een rijtje laag gelegen huisjes. Bejaarden heb ben de keus tussen oversteken, over de rijbaan lopen of de diepte in. Over een trottoirrand heen een halve meter omlaag. En later weer omhoog, natuur lijk. Tussen het aangewaaide zwerfvuil door. „De mensen die hier wonen, vinden het prachtig", denkt de Leidse. „Die hebben een brede stoep gekregen. Maar wij. Wat moeten wij ouderen?" Meepraten doe je alleen over je eigen straat, is haar ervaring. En daar is ze niet helemaal onte vreden over. De bomen die de FOTO HIELCO KUIPERS gemeente wilde plaatsen, zijn aan haar deur voorbijgegaan. Ze houdt zo haar ochtendzonnetje en blijft verlost van poepende vogels èn honden. Maar verder vindt ze veel maat regelen halfslachtig. Waarom zijn de verkeersdrempels bij voorbeeld veel lager dan in de verderop gelegen Alexander- straat? Auto's rijden nog steeds keihard door haar straatje, waar je eigenlijk maar dertig kilome ter per uur mag rijden. In twee richtingen. Want aan dat een richtingsverkeer houdt toch nie mand zich, is haar ervaring: „Ie dereen wil zijn auto voor de deur zetten en gaat geen uren omrijden. Trouwens, mijn zoon moest laatst nog vragen hoe hij met zijn auto bij zijn moeder moest komen. Zo'n puzzel is het hier, ook voor taxichauf feurs." Nee, als ze een kwartje zou krij gen voor iedereen die verkeerd rijdt, zou ze rijk worden. Stin kend rijk. Hangen Wat hebben die ontzettend bre de stoepen voor zin als je er niks leuks mee doet, er alleen een hoge vuilcontainer op zet?, vraagt ze zich verder af. „Want als de heren van de gemeente vuil morsen bij het legen, laten ze dat gewoon liggen. Opvegen, ho maar." Ellende bij dat zwerfvuil is dat het overal blijft hangen. Achter de fietsenrekken 'die niemand gebruikt', achter de vele bakken en palen en in het onkruid. Na tuurlijk, het zou prachtig zijn als iedereen zijn stoepje zou wie den. Maar ja, dat lukt nu een maal niet overal, weet mevrouw Jansen. Toch wil ze niet alleen maar klagen over de buurt waar ze al een halve eeuw woont. Het is een buurt vol saamhorigheid en medeleven met de burén, merkt ze iedere dag weer: „Hier kun je geen drie weken dood liggen. En 's avonds durf ik best over straat te lopen. Iedereen heeft dan gezellig de gordijnen open." Het blijft alleen uitkijken met de bloembakken, paaftjes en sche ve stoepen vol losliggende te- gels.. Jorrit Visser: „Hoe moet ik dat nu uitleggen? Het is gewoon heel interessant." FOTO BEN DE BRUYN dat nu uitleggen. Het is gewoon heel interessant", probeert hij. „Ik begrijp het ook niet hele maal meer", moet zijn moeder toegeven. Voor de winnaar van de olym piade is natuurkunde duidelijk meer dan een schoolvak waar hij toevallig goed in is. Het is een grote hobby van hem. In een hoek van de kamer staat een enorme sterrekijker. „Je hebt natuurlijk sterrenkaarten, maai' het is heel leuk om het al lemaal zelf te zien. Het is heel interessant om naar te kijken. Het licht dat je ziet", vertelt de Alphenaar met groeiend en thousiasme, „Het licht dat je ziet is soms al miljoenen jaren onderweg. Je ziet hoe een ster renstelsel er toen uit zag." Naast de draaiingen van het heelal kan de structuur van de elementaire deeltjes Jorrit bij zonder boeien. Maar zijn er misschien ook zaken op een wat menselijker schaal die hem bezig houden? „Ja hoor. Ik fiets vaak met de racefiets en ik doe aan bergsport. Deze zomer ga ik nog twee weken bergwandelen in Oostenrijk. En ik lees vrij veel." Over hoe de Nederlanders het er bij het WK in Peking af gaan brengen heeft de Alphenaar ab soluut geen idee. Toch hebben de vijf die volgende week naar China gaan een weddenschap afgesloten, en wel met de Ne derlandse deelnemers aan de wiskunde olympiade, die rond dezelfde tijd in Hong Kong wordt gehouden. Éénderde van de deelnemers krijgt op de olympiade een medaille uitge reikt. De Nederlandse natuur kunde-freaks strijden met de Nederlandse wiskunde-freaks voor het grootste aantal medail les. De inzet is gezien het gezel schap behoorlijk frivool: geen telescoop of rekenmachine, maar gewoon een krat bier. Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond meteen cadeaubon van 25 gulden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21