Zware verliezen na riskante speculatie Symposium: kanker is geen erfelijke ziekte Knallende straaljager zorgt voor consternatie Klikken loont niet bij elke rechter Randstad McDonald's start proef met thuisbezorging Toezichthouders krijgen ruim baan in Den Haag Kankerpatiënte eist vergoeding voor taxol-behandeling VRIJDAG 24 JUN11994 CHEF GERT VISSER, 071-356439 PLV -Cl N DER KOOIJ, 071-356441 LEIDEN/NOORDWUKERHOUT CAROLINE VAN OVERBEEKE ..Kanker is geen erfelijke ziekte. De kans dat kanker niet erfelijk is, is 95 procent", benadrukt de Leidse klinisch geneticus J. Oos- terwijk. „Maar het onderzoek naar de erfelijke factoren van kanker is wel heel belangrijk. Het helpt ons het achterliggen de mechanisme van het ont staan van de ziekte te doorgron den. En dat kan grote gevolgen hebben voor het voorkomen en behandelen van kanker." Oosterwijk is als arts-specia list verbonden aan het Klinisch Genetisch Centrum van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Hij was een van de spre kers deze week op het symposi um 'Hoe erfelijk is kanker ei- genlijk?' in Noordwijkerhout. Dit symposium werd gehouden ter gelegenheid van het 15-jarig^ bestaan van het Integraal Kan ker Centrum West (IKW). De erfelijkheid van kanker staat momenteel volop in de belangstelling. Inmiddels is er bewijs dat een erfelijke compo nent bij verschillende soorten kanker een belangrijke rol speelt. In geval van borstkanker is ongeveer 5 procent van de ge vallen erfelijk bepaald, datzelfde geldt voor dikke darmkanker. De zoektocht naar de verant woordelijke genen die het ont staan van kanker kunnen be vorderen, gaat door. Het gaat hierbij vermoedelijk om genen die de groei van tumoren in het lichaam moeten tegengaan, maar door een defect hun werk niet meer kunnen doen. Als er duidelijke aanwijzingen zijn voor de erfelijkheid van een bepaalde vorm van kanker, wordt de betreffende familie voorgelicht. Deze kennis kan betekenen dat mensen beslui ten om geen kinderen te ne men. Bovendien moeten fami lieleden regelmatig worden on derzocht zodat tijdig kan wor den ingegrepen èls kanker wordt ontdekt. Dat laatste wordt geregeld door de Stich ting Opsporing Erfelijke Tumo ren die ook in Leiden is geves tigd. De stichting registreert fa milies waar erfelijke vormen van kanker voorkomen en doet onderzoek naar mensen die een grote kans lopen kanker te krij gen. Bij het Klinisch Genetisch Centrum van het AZL kunnen mensen terecht met vragen over een mogelijke erfelijke aandoening bij zichzelf of in de familie. Oosterwijk: „We kun nen nu nog geen laboratorium onderzoek doen naar de erfe lijkheid van bijvoorbeeld borst kanker. Maar er zijn wel duide lijke aanwijzingen waar we op afkunnen gaan: zoals meerdere gevallen in de familie met borstkanker op relatief jonge leeftijd en het voorkomen van tumoren in beide borsten." Volgens Oosterwijk is het nog niet mogelijk de erfelijkheid van alle kankervormen nauwkeurig vast te stellen. „Bij veel kanker- vormen kun je niet zien of de aandoening erfelijk is of dat het op toeval berust dat ze meerde re familieleden treft. Omge vingsfactoren zoals roken, voe ding en het milieu spelen ook een belangrijke rol bij het ont staan van de kanker. We moe ten meer onderzoek doen om de mogelijke erfelijke compo nenten van de ziekte te achter halen." Het DNA-erfelijkheidsonder- zoek kan volgens Oosterwijk be langrijke informatie opleveren voor de behandeling van kanker in de toekomst. „De ziekte ont staat namelijk altijd in het DNA, de erfelijke code die in de kem van alle cellen aanwezig is. Aan zowel erfelijke vormen van kan ker als niet-erfelijke vormen van kanker ligt hetzelfde ontstaans proces ten grondslag. Als er iets mis is met de erfelijke code. kun je kanker krijgen. De cel kan gaan woekeren omdat de erfe l lijke code van de cel in de wan is. Bij erfelijke kanker gebeurt dit relatief vaker en op jongere leeftijd dan bij niet-erfelijke I kanker." „Daarom is het onderzoek naar die erfelijkheid heel be langrijk: als je begrijpt wat het "1 mechanisme van kanker is, kun -J je beter ingrijpen. Verder is het goed dat de erfelijkheid van kanker op dit symposium onder aandacht van huisartsen is ge bracht. In het verleden was er S|' onder medici nauwelijks aan u dacht voor familiegegevens. Als er sterke aanwijzingen zijn vootj erfelijkheid is het goed dat de huisarts dat onderkent en regi- q Onderzoek miljoenenverlies bij woningbouwcorporaties Zeker 34 woningcorporaties in Nederland verliezen geza menlijk tientallen miljoenen guldens door riskante spe culatie in opties. De woningbouwcorporaties Kombinatie 77 (K77) in Utrecht en Onze Woning in Nieuwegein gaan naar verwachting elk voor minimaal zeven miljoen gul den het schip in. utrecht gpd Staatssecretaris E. Heerma (VROM) heeft gisteren opdracht gegeven de speculatie met ge meenschapsgeld bij (voofcüs- nog) vier corporaties tot op de bodem uit te zoeken, waaron der K77 en Onze Woning. Ook de SCW in Amersfoort, met 25.000 woningen één van de grotere corporaties in ons land, is in het vizier van het ministe rie van volkshuisvesting. De vierde corporatie zou zich in de Randstad bevinden. Of de financiële tegenvallers uiteindelijk gevolgen hebben voor huurders van debetrokken corporaties, valt nog niet te zeg gen. Volgens een woordvoerder van VROM is het onderzoek 'vanwege het belang van finan ciële continuïteit bij corpora ties' binnen enkele dagen afge rond. Heerma overweegt een al gemene maatregel van bestuur om nieuwe speculaties te voor komen. „In het somberste sce nario wordt de corporatie onder curatele gesteld", schetst de woordvoerder één van de mo gelijkheden. Zeer bezorgd Het verzoek tot een kritisch on derzoek kwam woensdag van de Nationale Woningraad (NWR) en de koepelorganisatie NCIW. Zij zijn zeer bezorgd over het nieuwe fenomeen, om dat het uiteindelijk alle corpora ties in Nederland op hoge kos ten kan jagen. Tot nu toe leen den banken tegen gunstige voorwaarden geld uit. Ze zagen woningbouwverenigingen als een veilige en solide belegging. Incident met Boeing verbaast kenners den haag Een Britse commissie onderzoekt hoe het mogelijk is dat twee straaljagers van de Britse luchtmacht zaterdag een KLM Boeing 747 in de weg hebben kunnen vliegen. In de buurt van Schotland naderde het duo de Boeing tot minder dan 20 kilome ter. De waarschuwingsapparatuur werkte tijdig en gezagvoerder Westerdijk trok zijn kist naar veiliger hoogte, zonder dat passa giers onraad roken. Zo dicht naderen hoort echter niet. En lucht vaartkenners zijn verbaasd dat het toch gebeurde, ondanks alle aanwijzingen en regels. Hoogovens stapt naar Europees Hof umuiden Hoogovens stapt net als British Steel naar de rechter uit protest tegen een besluit van de Europese Commissie om ak koord te gaan met extra miljarden staatssteun voor de Italiaanse concurrent Ilva. Hoogovens vertrouwt de zaak niet, zo blijkt uit een gisteren verspreid persbericht. Volgens een woordvoerster van het bedrijf trok Ilva zich te weinig aan van afgesproken ter mijnen voor capaciteitsreducties. Dat zou concurrentieverval sing zijn en lijkt Hoogovens in strijd met de Europese regels. den haag/leiden ad van kaam McDonalds is onlangs in Alk maar en Zandvoort gestart met een proef voor thuisbezorging. De proef duurt een half jaar en dient niet alleen als test voor Nederland, maar ook voor de rest van Europa. Dit meldde gis teren het vakblad Snackkoerier. De zeven aangeschafte 'ham burgerscooters' kunnen de vraag nu al niet meer aan. De Alkmaarse McDonald's exploi tant heeft al extra telefoonlijnen en scooters besteld. Het experi ment lijkt daarom nu al ge slaagd. Of de filialen in Leiden en Lei derdorp straks ook op de 'thuis- tour' gaan, wist licentiehouder Martin Kop nog niet. „Je over valt me hier mee, dit is volsla gen nieuw voor me. In eerste instantie lijkt het me niet een voudig om de zaak warm te houden onderweg. Vooral de frietjes worden snel slap. Maar deze week hebben we landelijk overleg. Misschien komt het dan aan de orde en kan ik dan iets meer vertellen over dit pro ject/^ De proef met de Haagse variant op de stadswacht is een succes. Wat in november op kleine schaal in de wijk Segbroek be gon, zal zich uitbreiden over vrijwel de gehele stad. Op korte termijn wordt het aantal zoge heten straattoezichthouders al vast opgeschroefd van vijftien tot 120. Verder komen er 22 speciale inspecteurs voor open bare ruimten. Dat heeft de ge meente Den Haag meegedeeld. Straattoezichthouders, allen banenpoolers, binden de strijd aan met viezigheid en verpau pering. Waar stadswachten in de rest van het land het accent leggen op veiligheid, gaat het bij de Hagenaars vooral om leef baarheid. Bewoners die zich ergeren omdat de buurman zijn te grote stapel grof vuil drie dagen te vroeg op de stoep heeft gezet, hoeven niet meer te aarzelen bij Nu er gespeculeerd wordt, drei gen de banken hun condities in negatieve zin aan te passen. Sinds hun verzelfstandiging zoeken corporaties naarstig naar financiering van hun nieu we verplichtingen. Volgens de ABN Amro hebben minstens 34 corporaties gekozen voor de rente-derivaten, waarvan vele varianten in omloop zijn. De meeste animo bestond bij cor poraties in de Randstad. Zij ko zen doorgaans voor de minder riskante varianten, waarbij het verlies beperkt blijft tot de hoogte van de uitgegeven optie premie. K77 en Onze Woning namen veel grotere risico's. Ze schre ven zelf opties uit zonder enige dekking: de obligaties waren niet in hun bezit. Bij K77 wordt de transactie als normaal on derdeel van de bedrijfsvoering beschouwd. Het maximale ver lies wordt op 7,5 miljoen gulden geschat. Ónze Woning wil pas reageren als er financieel orde op zaken is gesteld. Volgens in gewijden heeft de corporatie ze ven tot tien miljoen gulden ver loren. Arrestatie van qat-handelaren schiphol* anp Op Schiphol zijn deze week voor het eerst handelaren in het verdovende middel qat aange houden. Bij het vrachtstation op de luchthaven arresteerde de douane drie mannen van Afri kaanse afkomst. Zeshonderd ki lo van het onder Afrikanen po pulaire middel werd in beslag genomen. De drie werden later overge dragen aan de marechaussee. In overleg met het openbaar mi nisterie in Haarlem zijn de mannen in verzekering gesteld, verhoord en weer heengezon den. De marechaussee zal het dossier doorzenden naar de Haarlemse officier van justitie, die over de vervolging zal be slissen. Volgens marechaussee- woordvoerder A. de Jong zijn sinds 29 mei de werkzame stof fen van qat (cathinon en cathi- ne) ondergebracht in de opium wet en is de handel daarmee een illegale activiteit geworden. Rotterdam Koeien op zonne-energie? Een beetje. In een weiland bij Rotterdam zorgt deze zonne-collector ervoor dat water uit een sloot in een waterbak wordt gepompt. Heel milieuvriendelijk dus. anp foto 'Mensen dachten aan een aardbeving en een ontploffing' regio roza van der veer Een straaljager die met een donderend lawaai door de geluidsbarrière knalde, heeft gisteren rond het middaguur voor ontsteltenis in Leiden en regio gezorgd. De politie in Hillegom kreeg talloze tele foontjes dat er een grote ontploffing met uitslaande brand was geweest. Enkele opgeschrikte Hillegommers melden zelfs dat de knallen in het Hillegomse verzor gingstehuis Den Weeligenberg hadden plaatsgevonden. De alarmerende telefoontjes waren voor de politie aanleiding voor een uit gebreide speurtocht. Twee surveillance auto's gingen op zoek naar de ontplof fing en de brand. Aangekomen bij Den Weeligenberg bleek in het verzorgings huis echter niets aan de hand te zijn. Een verdere speurtocht leidde uiteindelijk naar een bedrijf aan het Oosteinde. Dat was met vergunning bezig met het ver branden yan een grote hoeveelheid pal lets. „Mensen in Hillegom hebben de knal len gehoord en rook gezien. Die combi natie leidde tot de melding dat bij Den Weeligenberg een ontploffing was ge weest", vertelt F. Mesker van het politie district Bollenstreek Noord. „Ook in andere plaatsen kwamen tien tallen telefoontjes binnen: de klap was tot in Waddinxveen gehoord. Mensen meldden dat de kopjes op de tafel ston den te trillen. Daardoor werd toch al snel duidelijk dat er toch wat anders aan de hand moest zijn." Ook bij de Katwijkse politie kwamen een tiental telefoontjes binnen. „Mensen dachten aan een aardbeving en een ont ploffing", vertelt ook P. Tas van politie district Bollenstreek Zuid. Volgens een woordvoerder van het KNMI in De Bilt, dat door tientallen mensen uit Noord- Holland werd gebeld, werden de trillin gen veroorzaakt door een vliegtuig dat door de geluidsbarrière ging. Volgens de apparatuur van het meteorologisch insti tuut zou zo'n zeventig kilometer ten westen van Zandvoort een toestel van de luchtmacht de snelheid van het geluid hebben overschreden. Het was een Ame rikaans toestel, meent de KNMI, omdat er geen Nederlands toestel op dat mo ment op die plek in de lucht was. Een woordvoerder van het KNMI: „Het ging om een Amerikaans toestel. Boven de Noordzee wordt er regelmatig door de luchtmacht van verschillende landen su personisch gevlogen. Meestal merken de mensen daar niets van. Maar onder be paalde weersomstandigheden wordt zo'n knal als het ware uitvergroot. En dat was nu het geval." den haag anpwie ze hun gal kunnen spuwen. Ze bellen gewoon het centrale meldpunt van de „handhavingsteams" of klam pen een voorbijkomende toe zichthouder aan. Behalve op dat soort zaken houden de teams toezicht op foutparkeren, controleren ze of horeca-, gara ge- en kamerverhuurbedrijven de regels naleven en zorgen ze voor een snelle reparatie van beschadigingen aan wegdek of trottoir. In veel gevallen delen de toe zichthouders eerst een waar schuwing uit. Pas als dat niet helpt bellen ze de politie. Alleen in de maand maart betrapten ze bij voorbeeld in Segbroek 575 huishoudens op het fout aan bieden van vuilnis. In 361 geval len was een waarschuwing vol doende om de overtreders hun troep te laten verwijderen. Bij de meer dan honderd parkeer- overtredingen kwam het 53 keer tot een proces-verbaal. Haken en ogen aan onderhandelen met verdachten leiden monica wesseling Ook in Nederland komt het ge regeld voor dat een misdadiger door de rechter aanmerkelijk minder zwaar gestraft wordt als hij bereid is te klikken over zijn collega-boeven. Het komt vaak voor, maar er zijn nauwe lijks regels. Dat betekent niet alleen dat de verdachten niet bij alle rechtbanken gelijkelijk beloond worden, maar ook dat elke vorm van controle op de ze 'onderonsjes' ontbreekt. Het wordt tijd dat er goede regels komen voor wat mag en wat niet mag, zeggen de voor standers van dit 'onderhande len met verdachten', in Ameri ka aangeduid als Plea bargai ning. De tegenstanders willen juist dat er nu, nu deze ge dragswijze wat meer in de openbaarheid lijkt te komen en dus bespreekbaar is, maat regelen worden genomen om deze vormen van 'voor wat- hoort-wat'-rechtspraak te voorkomen. Voor- en tegen standers in de persoon van rechters, officieren van justitie, procureurs-generaal en weten schappers troffen elkaar gis termiddag tijdens een sympo sium over dit onderwerp aan de Leidse universiteit. Zonder onderhandelings ruimte kun je de strijd tegen.de zware criminaliteit wel op je buik schrijven, denkt de Am sterdamse officier van justitie Van Capelle. Getuigen zullen steeds banger worden hun mond open te doen nu ook in Nederland de liquidaties in het misdadig milieu geen uitzon dering meer zijn. In 1993 wer den er 43 mensen vermoord louter en alleen omdat een van de misdaadorganisaties de be trokkene 'niet zag zitten' Doodsklap Weigeren de getuigen te getui gen, dan is dat volgens Van Ca pelle de doodsklap voor de de mocratische rechtsorde. „Poli tie en rechters kunnen uitslui tend nog effectief optreden te gen verkeersovertredingen en gelegenheidsdiefjes." Er moet, zo bepleit Van Capelle, voor een verdachte dus reden zijn zijn mond tegenover de politie of de rechter open te doen. Zo'n reden kan strafverminde ring zijn. Minder straf in ruil voor informatie. Die ruilmoge- lijkheid moet echter alleen voor zware georganiseerde misdaad bestaan. Alleen dan is volgens Van Capelle de prijs (een verdachte minder straf fen) de informatie waard. Het kan niet zo zijn dat iemand die in verband met drankmisbruik voor de rechter staat, vrijge sproken wordt als hij verklapt dat zijn buurman ook te veel had gezopen. Vóör onderhandelen pleit ook het nu al bestaande stuw meer aan zaken op de plank. De rechters hebben het ra- zenddruk en de berechting van verdachten laat vaak maanden zo niet jaren op zich wachten. Onderhandelen met een ver dachte kan een langdurige rechtzaak uitsparen. Vingers Een verdachte kan zichzelf be hoorlijk in de vingers snijden als hij besluit het 'op een ak koordje te gooien' nog voordat de rechter so wie so heeft be paald of hij wel schuldig is. Dit onderhandelen voor de recht bank komt ook in Nederland geregeld voor. De verdachte verklikt en verdient daarmee bijvoorbeeld een jaar minder celstraf. Had hij zijn mond nooit open gedaan dan was hij misschien wel vrijgesproken. Een crimineel mag dan cripii- neel zijn, tegenstanders van het onderhandelen noemen dit risico voor de verdachte toch een groot bezwaar. Moreel gezien valt er volgens tegenstanders, onder wie de hoogleraren Schalken (Amster dam) en Swart (Utrecht), ook het een en ander op onderhan delen met verdachten aan te merken. Jan met de Pet zou maar moeilijk begrijpen dat ie mand die opdracht gaf voor tien moorden er dank zij haar geklik met twee jaar cel vanaf komt, terwijl een door haar verklikt crimineeltje tien jaar cel krijgt voor één simpele moord. Onderhandelen in achterka mertjes brengt bovendien de openbaarheid van de recht spraak in gevaar. Tien jaar cel of na een jaartje de straat weer op: voor Swart mag die keuze niet afhangen van de kwaliteit van de onderhandelaar. De Nederlandse rechtspraak kent al tien jaar min of meer vage richtlijnen over onder handelen met verdachten. Va ge richtlijnen voor een zo cru ciale vraag. Mr. Delden, presi dent van de Haagse rechtbank en voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Recht spraak lijkt meer duidelijkheid in de bevoegdheden van rech ters en officieren van justitie niet snel te verwachten; „We zijn er weer in geslaagd dit complexe onderwerp vanmid dag nog ondoorzichtiger te maken." Omstreden in de medische wereld den haag anp RENS KOLDENHOF Een 49-jarige vrouw die in het Haarlemse Spaarne Ziekenhuis voor kanker wordt behandeld met het middel Taxol, heeft gis teren in kort geding geëist dat verzekeraar Nationale Neder landen, de kosten daarvan ver goedt. Het geding diende voor de vice-president mr. A. Holtrop van de rechtbank in Den Haag. Hij deed geen uitspraak maar verwees de vrouw naar de ad ministratieve rechter in Haar lem. In mei werd bij de vrouw een kwaa'daardig gezwel aan de ei erstokken ontdekt. De internist van het Spaarne Ziekenhuis heeft haar inmiddels één keer met taxol behandeld, wat ruim 4200 gulden kostte. De vrouw had eerder ook kanker. Toen is ze behandeld met andere mid delen, maar die slaan nu niet meer aan. Het enige dat de art sen kunnen doen is proberen de tumor te verkleinen. Daarvoor zijn nog zes behandelingen no dig. De patiënte zou dus nog zes keer het bedrag uit eigen zak moeten betalen, wat vol gens haar advocate mr. M. Meerman „zeer onrechtmatig" is. Nationale Nederlanden houdt vast aan de verzekeringsvoor- waarden in de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Het middel staat niet op de lijstje van te vergoeden medicijnen. Taxol is omstreden in de medi sche wereld omdat het zeer kostbaar is terwijl het de ziekte niet geneest. Wel kan Taxol het leven van een patiënt verlen gen. De Ziekenfondsraad komt naar verwachting in september met een advies over toepassing van taxol. Volgens de verzeke raar rest zowel medici, verzeke raars als patiënten niets anders dan daarop te wachten. Zilveren Kruis Spaarneland maakte vorige maand bekend Taxol, vooruitlopend op het ad vies van de Ziekenfondsraad, wel te vergoeden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20