Noord-Korea en VS gaan om de tafel Abiola opgepakt Buitenland Massale steun van SPD voor Rudolf Scharping Rusland aanvaardt uitbreiding NAVO Spitsuur op het station Toeristen gewond bij aanslagen in Turkije Kwart Spanjaarden voorlopig zonder werk Scherpe veroordeling Rusland van Letse wet Overstromingen in zuiden, waterschaarste in noorden China DONDERDAG 23 JUN11994 AFP Agence France Presse ANP Algerrn Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Independent IPS Inter Press Se UPl United Pre Zonnebrand-crème nodig voor katten londen» Een Britse vereniging voor huisdieren raadt eigenaars van katten aan hun dier met zonnebrand-crème te beschermen tegen mogelijke huidkanker. Een krachtige crème is noodzake lijk op de oren van de kat, hoewel dit irriterend kan zijn voor an dere delen van de kattekop, zoals de lippen, aldus de vereniging. Katten met witte oren kunnen tumors ontwikkelen als ze ver branden. Dieren met een donkere vacht hebben er minder last van omdat die tegen ultra-violet stralen beschermt. Zonnebril len voor katten bestaan al langer. Commissie: Tapie niet onschendbaar parus Een parlementaire commissie heeft gisteren geadviseerd de parlementaire onschendbaarheid van Bernard Tapie op te heffen. Als het Franse parlement daarmee volgende week ak koord gaat, kan een onderzoek worden ingesteld naar vermeen de fraudezaken waarbij de omstreden politicus betrokken zou zijn. Kameroen vraagt voedselhulp yaoundé Kameroen heeft de internationale gemeenschap om voedselhulp verzocht om de hongersnood die een deel van het land bedreigt, af te wenden. Een half miljoen mensen in de drie noordelijke provincies worden met hongersnood bedreigd als zij niet onmiddellijk voedselhulp ontvangen. Haïtiaanse rekeningen geblokkeerd Washington De Amerikaanse president Clinton heeft financiële instellingen in de VS gisteren opdracht gegeven alle tegoeden van Haïtianen die in Haiti wonen te blokkeren. De maatregel is bedoeld om de militaire leiders verder onder druk te zetten uit eigen beweging op te stappen. Morgen wordt een andere sanc tiemaatregel van kracht een verbod op alle commerciële luchtverkeer met Haïti. Britse Conservatieven weer in EVP brussel» De Europese christendemocratische partij EVP heeft gisteren besloten de samenwerking met de Britse en Deense conservatieven voort te zetten. De Britten maken sinds twee jaar deel uit van de EVP-fractie in het Europees Parlement. De EVP heeft zich niet uitgesproken over een eventuele toetreding van de Italiaanse Forzci Italia van premier Silvio Berlusconi. Protest tegen censuur Indonesië jakarta Ongeveer honderd Indonesische journalisten en stu denten hebben gisteren geprotesteerd tegen het verbod op drie toonaangevende weekbladen. Ook de media protesteerde. Me dia Indonesia drukte tranen af bij haar hoofdredactionele com mentaar en het dagblad Indonesia schreef: „Wij rouwen weer." Ook buiten Indonesië is verontwaardigd gereageerd op het be sluit om de vergunningen in te trekken van Tempo, DeTiken Editor. Diana niet bij jubileumfeest Charles londen Prins Charles heeft een reeks beroemdheden uitgeno digd voor zijn jubileumfeest ter gelegenheid van de 25ste ver jaardag van zijn aanstelling en bevestiging als prins van Wales, de titel die is gereserveerd voor de koninklijke erfopvolger. Maar prinses Diana, zijn gescheiden van hem levende echtgenote, is niet uitgenodigd. Dat heeft Buckingham Palace gisteren bekend Arafat stelt vertrek uit jericho Yasser Arafat arriveert niet voor midden juli in Jericho en Gaza. De leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) werd eind juni verwacht. Voornaamste reden voor het uit stel is dat internationale donors lang op zich laten wachten met het geven van de toegezegde 'noodzakelijke hulp voor het begin van wederopbouw van de infrastructuur'. Ook de kwesties rond de vrijlating van Palestijnse gevangenen uit Israëlische gevange nissen en regelingen ten aanzien van Israëlische militaire con troleposten spelen een rol. Vrijwel eenstemmig hebben de Duitse sociaal-democraten zich gisteren achter hun leider Rudolf Scharping geschaard. Op een buitengewone partijbijeen- komst van de SPD in Halle ko zen 479 van de 504 afgevaardig den (95,4 procent) de huidige premier van de deelstaat Rijn land-Palts tot uitdager van bondskanselier Kohl bij de par lementsverkiezingen. Die wor den half oktober gehouden. Waarnemers achten het re sultaat van de geheime stem ming verbazingwekkend gun stig voor Scharping. Nog begin deze week uitten kopstukken binnen de partij kritiek op de 46-jarige Scharping. Zij betreur den onder meer dat hij nogal veel werk maakt van het anti- misdaadbeleid. Scharpings te genstanders vonden dat de SPD geen thema's van de regering moet overnemen, maar zich met eigen onderwerpen moet te profileren: werk, sociale gerech tigheid en milieu. Ook wilden ze dat Scharping zou zeggen met welke andere partij hij wil gaan regeren als de SPD de verkiezin gen wint. In Halle riep Scharping de NEW YORK AFP-Rtr-DPA „Wij hebben Noord-Korea geïn formeerd dat wij bereid zijn om mee te doen aan een nieuwe reeks besprekingen vanaf begin volgende maand", aldus de Amerikaanse president. Hij sprak van een 'belangrijke stap' naar een oplossing van de Ko rea-crisis. Noord-Korea stemde gisteren in met de drie voorwaarden die de VS voor hervatting van de gesprekken hadden gesteld, al dus Clinton. Het zal geen ge bruikte brandstofelementen uit de kernreactor in Yongyon op werken zolang er wordt gepraat, geen nieuwe brandstofstaven in de reactor stoppen, en inspectie toestaan door het internationaal atoomagentschap IAEA. Noord- Korea wordt ervan verdacht de centrale van Yongbyon te ge bruiken om een eigen atoom bom te ontwikkelen. Kozyrev tekent Partnerschap voor Vrede met westers bondgenootschap BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Rusland aanvaardt in principe dat landen als Polen en Honga rije op en duur lid kunnen wor den van de NAVO. De Russische minister van buitenlandse za ken, Kozyrev, accepteert dat Moskou geen veto kan uitspre ken over oostelijke uitbreiding van de NAVO. Dat heeft hij gis teren in Brussel gez.egd, waar Rusland als 21ste staat het Part nerschap voor Vrede met de NAVO tekende. Kozyrev merkte wel op dat een eventueel Russisch NAVO- lidmaatschap niet mag worden uitgesloten, al gaf hij toe dat Moskou niet als eerste op de NAVO-deur zal kloppen. Ook moet niemand zich volgens hem overhaast als NAVO-lid melden. Eerst moet maar eens rustig worden bekeken hoe het partnerschap in veiligheidsza ken met de NAVO uitpakt, vindt hij. Enkele weken geleden liet Ko zyrev op een NAVO-bijeen komst in Istanbul nog veel har dere taal horen. Toen repte hij over een 'grimmige confronta tie' met de NAVO. In NAVO- kringen in Brussel wordt er ech ter vanuit gegaan dat die gehar naste taal in Istanbul vooral was bedoeld voor binnenlandse Russische consumptie. Het verzet in Rusland tegen het Partnerschap voor Vr-ede is vooral groot bij de oude garde. Voor de ondertekening overlegt minister Kozyrev (links) met de plaatsvervangend secretaris-generaal van de NAVO, de Italiaan Sergio Balanzino. Dat bleek ook in het Russische parlement, de Doema, waar de communisten Kozyrev gisteren voor 'verrader van de Russische nationale belangen' uitmaak ten. De minister had in Brussel maar net zijn handtekening ge zet of in de Doema werd een resolutie ingediend, waarin die handtekening 'onwettig' wordt genoemd. De motie kwam maar negen stemmen tekort om te worden aangenomen. Moskou tekende in Brussel hetzelfde basisverdrag als de overige twintig partners, maar kreeg er wel een 'speciaal proto col' bij. Daarmee wordt erkend dat Rusland als geografische en nucleaire grootmacht toch vooral een 'eerste onder gelij ken' is. Ook de aanwezigheid van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christopher, onderstreepte dat voor de NAVO Rusland meer is dan een partner als Albanië. Christopher noemde het nieuwe partnerschap tussen de NAVO en Rusland gisteren 'een krachtige uitdrukking van de opmerkelijke transformatie van Europa' en Kozyrev sprak van een gebeurtenis 'die twee jaar geleden nog ondenkbaar was'. De Rus waarschuwde wel dat Scharping neemt dankbaar het applaus in ontvangst. FOTO WOLFGANG KLUOE partij op tot eensgezindheid: naar de regerende coalitie van „De machtswisseling (in Bonn) CDU/CSU en FDP. „Helmut komt niet vanzelf, daar moet Kohl moet weg", zei de strijd- voor worden gevochten. Wie nu vaardige Scharping en oogstte nog debatteert over een coalitie, daarmee een daverend applaus, schaadt de SPD". Hij viel fel uit Kat van Major weer in opspraak Downing Street Number 10 is wederom opgeschrikt door een bloedbad. Amper twee weken nadat hij een vogelnestje zou hebben leeggevreten, is de kat van de Britse premier Major er van beschuldigd een eend te hebben opgepeuzeld. De regering heeft het voor de kat opgenomen. Volgens The Times hebben verscheidene getuigen gezien hoe Humphrey, 'die dikke zwart-witte gootkat', zijn prooien in het nabijgelegen St. James Park achtervolgde. ,,Ik heb zelfs ge zien dat hij een eend ving", aldus een vaste bezoeker. Een poli tieagent die voor de ambtswoning van de premier wacht houdt, zei tegenover de krant dat hij het beest wel eens zag te rugkeren uit het park „met de veren die nog aan zijn bek kleefden". De woordvoerder van de regering is verontwaardigd dat men dergelijke schanddaden in de schoenen van de kat pro beert te schuiven. „Humphrey is onschuldig. De kat die in hem sluimert is nooit ontwaakt. De meeste tijd ligt hij te sla pen in de ontvangstkamer van het regeringsbureau. Hij zou niet eens een eend kunnen vangen als die voor zijn neus lag." Crisis voorbij Clinton ziet af van sancties De Verenigde Staten zijn bereid het overleg met Noord- Korea te hervatten nu de regering in Pyongyang heeft aangekondigd dat zij haar nucleaire programma bevriest. Ook heeft Noord-Korea beloofd dat het zich aan het non proliferatieverdrag (NPV) tegen de verspreiding van kern wapens zal houden. In ruil daarvoor het de Amerikaanse president, Clinton, gisteravond verklaard dat hij de voornbereidingen voor strafmaatregelen tegen Noord- Korea stopzet. Daarmee lijkt de Korea-crisis te zijn be zworen. Volgens de Zuidkoreaanse minister van buitenlandse za ken, Han Sung-joo, heeft Py ongyang de VS ook beloofd dat het zich volledig zal houden aan de verplichtingen krachtens het Non-Proliferatie Verdrag. Eer der had Noord-Korea gedreigd het verdrag op te zeggen. De nieuwe overlegsronde tus sen Washington en Pyongyang wordt begin volgende maand in Genève gehouden. Clinton wil niet alleen over het Noordko- reaanse atoomprogramma pra ten, maar over 'alle kwesties die ons verdelen'. Hij denkt daarbij onder meer aan economische vraagstukken. Pyongyang wil twee zaken op de agenda zet ten, aldus een Amerikaanse functionaris: de vervanging van zijn verouderde kerncentrales door licht-waterreactoren, en een Amerikaanse belofte dat de VS geen kernwapenaanval *op Noord-Korea zullen doen. londen Spitsuur op het Londense St. Pancrasstation. Een eenzame treinpassagier leest zijn krant in het verder verlaten station. De Britse spoorwe gen staakten gisteren voor de tweede keer binnen twee weken. Vandaag rijden er geen treinen in België, waardoor ook de verbinding Amsterdam- Parijs stil komt te liggen. FOTO MICHAEL STEPHENS FOTO HERWIG VERGULT 'het onrealistisch is te verwach ten dat er geen moeilijkheden en problemen meer zullen zijn op een weg van deze omvang naar een veranderend conti- ment'. Hij herinnerde nog eens aan de Russische wens om de Con ferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) en de Noordatlantische Samen werkingsraad (NASR) een grote re rol te laten spelen. Moskou zou de NAVO op den duur zelfs ondergeschikt willen maken aan deze twee organen. De NAVO voelt daar vooralsnog niets voor. ANKARA Rtr-DPA-AFP Bij drie bomaanslagen dins dagavond en gisteren in twee Turkse badplaatsen zijn negentien mensen ge wond geraakt. Onder hen zijn elf buitenlandse toeris ten, maar geen Nederlan ders. Twee fragmentatiebom- men ontploften dinsdag op een terras in Fethiye. Ze wa ren onder een tafel achter gelaten door drie mannen die zich haastig uit de voe ten maakten. In Marmaris waren fragementatiebom- men geplaatst in een vuil nisbak op het gemeen- testrand en in een park. Ze ontploften gisterenmiddag op hetzelfde moment. De Turkse autoriteiten denken dat de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) ver antwoordelijk is voor de aanslagen. Bewijzen voor die beschuldiging zijn er niet, maar de PKK pleegde het afgelopen jaar herhaal delijk aanslagen in bad plaatsen in het westen en zuiden van Turkije. Doel van de guerrillastrij ders is de toeristensector te treffen, omdat de inkom sten daarvan voor een groot deel aan de Turkse staat ten goede komen. Buitenlan ders hebben meerdere ma len te horen gekregen, dat zij weg moeten blijven uit Turkije. In de afgelopen paar maanden zijn min stens tien bommen ontploft, soms met een dodelijke af loop. Het forse leger werklozen in Spanje wordt voorlopig weinig kleiner. Ondanks het herstel van de economie zal ook volgend jaar nog ongeveer een kwart van de beroepsbevolking thuis zitten. Dat kan alleen duidelijk minder worden als serieus werk wordt gemaakt van beperking van de loonstijgingen en het wegnemen van starheden op de arbeidsmarkt. Dit zegt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in haar jaarlijkse rapport over de Spaanse economie. De OESO noemt de werkloosheid 'het meest kritieke economische probleem'. Het werkloosheids percentage van bijna 25 is ver reweg het hoogste van alle 25 bij de OESO aangesloten indus trielanden. Het rapport voor spelt dat de Spaanse economie dit jaar na de inzinking in 1993 met 1,2 procent zal groeien, maar dat zal nog geen gunstig effect hebben op de werkloos heid. Pas in 1995 voorziet de OESO enige verbetering. Volgens de OESO is het hoog tijd dat Spanje de bezem haalt door de starre arbeidswetge ving. Zelfs bij bedrijven die ver lies lijden, is het uiterst moeilijk en kostbaar om werknemers te ontslaan. De organisatie vindt Wegens verraad aan Nigeria LAGOS Rtr-AFP Moshood Abiola, die zich eerder deze maand uitriep tot president van Nigeria, is afgelopen nacht door veiligheidstroepen gearres teerd. Eerder op de dag was hij vanuit zijn onderduikadres opgedo ken om een menigte van 4.000 mensen in het centrum van Lagos toe te spreken. Volgens een naaste medewerker werd Abiola aangehouden in zijn woning te Ikeja in het noorden van Lagos. Hij is aangeklaagd wegens 'complotteren en verraad', waarop levenslang staat. Abiola leek vorig jaar de beste winstkansen te hebben bij de presidents verkiezingen, maar die werden uiteindelijk door de militairen on geldig verklaard voordat de stemmen waren geteld. Abiola verscheen gisteren voor het eerst in het openbaar sinds hij zich op 11 juni uitriep tot president en opperbevelhebber van de strijdkrachten. Abiola herhaalde tegenover de menigte dat hij de macht zou overnemen op gezag van zijn mandaat van gekozen president. 's Avonds werd de politiebewaking rond Abiola's huis in Ikeja, waar hij zich sinds zijn verdwijning niet meer had laten zien, ver sterkt. Medewerkers van de zakenman zeiden toen al dat zijn arres tatie niet lang op zich zou laten wachten. Dinsdag had generaal Abacha, de sterke man van het land, zijn veiligheidstroepen al in staat van paraatheid gebracht om een publiek optreden van Abiola te verhinderen. Geen burgerschap voor Russen in Letland MOSKOU Rtr PEKING AFP-ln Het aantal doden als gevolg van de over stromingen in China is tot ten minste 719 gestegen. Meer dan 14.000 mensen zijn gewond geraakt en honderden zijn waarschijnlijk meegesleurd door het wa ter dat al twee weken voor grote proble men zorgt in het zuiden en het centrum van het land. Het ministerie van civiele zaken schat dat meer dan 61 miljoen Chinezen in zes provincies door de overstromingen zijn getroffen. Ongeveer 600.000 huizen zijn vernield en bijna twee miljoen mensen hebben schade geleden. De zuidelijke provincies Fujian en Guandong hebben te kampen met uitzonderlijke hoeveel heden water. De hoofdstad van de pro vincie Fujian, Fuzhou. raakte gisteren geïsoleerd van de rest van het land door de overstroming van de Minjiang-rivier. Terwijl het zuiden van China last heeft van overstromingen is het noorden ten prooi gevallen aan een buitengewone droogte. Het Baiyangjian-meer, één van de belangrijkste toeristische attracties in de provincie Hebei, is geheel droog ko men te liggen. Dat heeft tot aanzienlijke schade geleid voor de 180.000 inwoners die langs de oevers leven en wier inko men van het toerisme afhankelijk is. Ook Peking heeft te lijden onder de ergste droogte van deze eeuw. De ko mende drie maanden krijgt de stad te maken met een acuut watertekort. De reservoirs drogen op door een gebrek aan regen en een versleten, lekkende wa terleiding. Teng Shutang, hoofdingenieur van de Watervoorziening, heeft gewaarschuwd dat Peking 'door het aanhoudend droge weer snel te maken krijgt met water schaarste en beperkingen op verdere economische ontwikkelingen De hoeveelheid water die vorig jaar in de twee belangrijkste reservoirs van de stad stond was minder dan een kwart van het niveau van de jaren '80. In het centrum van Peking vormen de stoffige straten en dorre parken het sterke bewijs voor de vermindering van het regenwa ter in de afgelopen twee jaar. De Waterbesparingsdienst heeft inwo ners en instellingen waterbesparende maatregelen opgelegd maar geeft toe dat weinig mensen zich het probleem be wust zijn. De waterkosten worden zwaar gesubsidieerd door de regering, zodat er weinig stimulans is iets te doen aan de slechte leidingen. Rusland heeft gisteren een nieuwe Letse wet die het staats burgerschap regelt, veroordeeld als discriminerend. De wet maakt het de grote Russische minderheid in de Baltische re publiek onmogelijk zich te laten naturaliseren, aldus Moskou. De wet die het parlement in Riga dinsdag aannam, regelt de mogelijkheden voor ongeveer 230.000 in Letland geboren per sonen om zich voor de eeuw wisseling te laten naturaliseren. Onder de bepalingen vallen echter niet de ongeveer half miljoen Russen en andere niet- Letten. Die komen slechts on der stricte voorwaarden na het jaar 2000 in aanmerking voor het Letse staatsburgerschap. De Letten maken maar net de meerderheid uit in hun repu bliek. Riga negeert met deze wet de aanbevelingen van internatio nale deskundigen, aldus een verklaring van het Russische ministerie van buitenlandse za ken. De Letse regering had er gisteren bij president Ulmanis al op aangedrongen de wet te verwerpen en terug te sturen naar het parlement. De regering vreest dat de nieuwe regeling een bedreiging vormt voor de betrekkingen met de Raad van Europa en de Europese Unie. verder dat het sociale stelsel vooral moet worden gericht op de mensen die het echt nodig hebben. Dat zou bijdragen aan het oplossen van het tweede hoofdprobleem van de Spaanse economie: het forse begrotings tekort. Volgens de OESO gaan veel begrotingsmiddelen verloren door misbruik en fraude bij de sociale voorzieningen. Aan de andere kant krijgt de regering te weinig inkomsten door de om vangrijke belastingontduiking. Door op beide terreinen een strakkere controle uit te voeren, kan de staatshuishouding een stuk gezonder worden. Moskou pakt uit tegen de maffia MOSKOU AFP-Rtr Bij een grootschalige operatie tegen de georganiseerde mis daad hebben troepen van het Russische ministerie van bin nenlandse zaken gisteren meer dan 2.200 mensen opgepakt. Onder de codenaam Orkaan kwamen 20.000 man van het ministerie en de politie in ca mouflagepakken en kogelvrije vesten in actie tegen de maffia in Moskou. President Jeltsin kondigde vo rige week een decreet af dat de veiligheidstroepen speciale be voegdheden verleent om tegen de georganiseerde misdaad op te treden. Deze maatregelen zijn gisteren echter verworpen door de Doema, het Russische lagerhuis. Een meerderheid in het parlement vindt dat het de creet in strijd is met de grond wet, het strafrecht en de publie ke vrijheden. Gevaar voor regering Japan Een commissie van het Japan se Hogerhuis heeft vandaag de begroting goedgekeurd. Deze laatste hindernis voor de goed keuring van het staatsbudget door het Hogerhuis later op de dag, beëindigt een politieke wapenstilstand in het Japanse parlement. Hierdoor komt de minderheidsregering van pre mier Tsutomu Hata in gevaar. Als de begroting is aanvaard kan de Liberaal Democratische Partij, de belangrijkste opposi tiepartij, haar al aangekondig de motie van wantrouwen in dienen. De regering-Hata komt dan ten val, indien de so cialisten, die de coalitierege ring in april verlieten, niet als nog besluiten de regering te steunen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7