Opnieuw overleg Ritzen met openbaar vervoer 'Een nare man die een hekel had aan alles wat naar links zweemde' Binnenland Verlaging basisbeurs op losse schroeven Groningse politie komt coke-lijn op het spoor Strijd tegen rupsen Gedumpte vaten bleken amfetamine te bevatten Graven voor het milieu DONDERDAG 23 JUNI 1994 den haag «anp Kamer eens met aanscherping tempobeurs nende student, namelijk 62 gul den per maand. Lansink wil zijn handen vrij hebben om eventu ele verdere verlagingen te be oordelen in relatie met de kin derbijslag. Ritzen kan vooralsnog alleen rekenen op steun van PvdA, D66 en Groen Links. Maar dat levert geen meerderheid op. De WD keerde zich tegen het voor stel. Woordvoerder Korthals bracht een alternatief voorstel in dat de basisbeurs ongemoeid laat maar de aanvullende beurs, bedoeld voor de lagere inko mens, schrapt. Dat voorstel wordt door geen enkele fractie gesteund. Een ruime meerderheid ging akkoord met de aanscherping van de tempobeurs. Die houdt in dat studenten in het hoger onderwijs met ingang van het studiejaar '95-'96 elk jaar op nieuw de helft van het aantal vereiste studiepunten moet ha len, anders wordt de verstrekte beurs omgezet in een lening. De Tweede Kamer stemt in met de aanscherping van de 'tempobeurs', de studienorm waaraan studenten vanaf sep tember 1995 moeten voldoen om hun beurs te behouden. Maar de stapsgewijze verlaging van de basisbeurs dreigt door de opstelling van de CDA-frac- tie te sneuvelen. Dit bleek giste ren in de Tweede Kamer tijdens het debat over het wetsvoorstel 'Student op eigen benen' (Stoeb). Demissionair minister Ritzen (onderwijs) wil de verlaging van de basisbeurs in twee stappen doorvoeren, per 1 januari 1995 en per 1 januari 1996. De uitwo nende student levert het meeste in: negentig gulden per maand bij de eerste stap en 45 gulden bij de tweede. CDA-woordvoerder Lansink zei alleen akkoord te wallen gaan met de eerste verlaging, die volgens zijn voorstel overi gens lager uitvalt voor de uitwo- groningen anp De politie in Groningen is een omvangrijke cocaïnelijn tussen Brazilië en Groningen op het spoor gekomen. Afgelopen nacht zijn bij een grote actie drie mensen gearresteerd op verdenking van drughandel. Dat heeft de politie in Groningen vandaag bekendgemaakt. De politie kwam in actie na dat afgelopen dinsdag een 24- jarige vrouw met ruim vijf kilo cocaïne werd aangehouden in de Braziliaanse stad Manaus. De vrouw verklaarde dat zij de drugs moest vervoeren in op dracht van een inwoner van Groningen. Politie en justitie denken met de arrestaties een grote drug handel op het spoor te zijn, die vanuit Brazilië naar Groningen is opgezet. De politie vermoedt dat drugkoeriers in de afgelo pen maanden vele kilo's hard drugs hebben vervoerd vanuit Brazilië naar Nederland. Som mige drugkoeriers zijn in het buitenland aangehouden. Een café aan de Groningse Muurstraat heeft, zo blijkt uit het politieonderzoek, waar schijnlijk een cruciale rol ver vuld in de drugtransporten en - handel. De café-eigenaar is bij de actie gearresteerd. Wie de andere twee gearresteerden zijn, wilde de politie niet zeg gen. De Bossche procureur-generaal mr. R. Gonsalves mag blijven, zo liet minister van justitie Kosto gisteren aan de Kamer weten. In de publici teit over de vermeende misdaden van Gonsalves in de Baliem-vallei in Nieuw-Guinea zijn geen nieuwe fei ten aan de orde gekomen die een strafvervolging zouden rechtvaardi gen. Gonsalves zelf peinst er niet over vrijwillig op te stappen. On danks alle publieke druk en de ne gatieve reacties van politici. Wat voor iemand is Gonsalves eigenlijk? den haag cees van der laan Zelden zullen zoveel nare bijnamen de ronde over iemand doen als over de procureur-generaal (PG) bij het Gerechtshof in Den Bosch, mr. Rolph Gonsalves (62). In zijn Nieuw-Gui nea-tijd heette hij Gun Salvo, vanwe ge zijn schietgrage gedrag. In zijn Limburgse periode ging hij als De Bloedhond door het leven en in Al melo werd de als arrogant omschre ven hoofdofficier God Zelfus ge noemd. Tegenwoordig laat hij zich graag 'de crimefighter'noemen, strijder tegen de georganiseerde misdaad. Want als er één kwalificatie is die velen over Gonsalves uitspreken, dan is het wel zijn grenzeloze ijdelheid. ,,Een kwal", zo liet één van zijn ondergeschikten zich ooit ontvallen. Stijfkoppigheid en verbetenheid zijn andere kwalifi caties die hem worden toegeschre ven. ,,Hij geldt als een kille, on genaakbare wetshandhaver die geen tegenspraak duldt", luidt één van de omschrijvingen. Wellicht dat juist deze karaktereigen schappen de oorzaak waren van zijn voorspoedige carrière. Rudolph Aloy- sius Gonsalves werd op 5 mei 1932 in Heerlen geboren. Van oorsprong kwam de roomskatholieke familie uit Portugal. De nazaten zwermden uit over Brits- en Nederlands-Indië. Gonsalves' vader studeerde medicij nen in Nederland, werd arts in Heer len en trouwde met een Brabantse. Op 17-jarige leeftijd ging Gonsalves jr. rechten studeren in Leiden. Vijf jaar later was hij klaar en solliciteer de hij naar een post bij het binnen lands bestuur van Nieuw-Guinea. ,,Ik had geen zin om meteen achter een bureau te gaan zitten. Vond dat ik best een paar jaar iets spannends kon gaan doen. En dat Verre Oosten trok me toch wel", verklaarde hij la ter in een interview. Hoe spannend het in dat 'Verre Oos ten' was, is de afgelopen dagen nog eens opgerakeld. Ook de generatie die begin jaren zestig de krant nog niet kon lezen, is nu op de hoogte en weet dat in het optreden van Gonsal ves in de Baliem-vallei toentertijd geen aanleiding werd gezien om strafvervolging tegen hem in te stel len. Gonsalves kreeg zelfs, op 28-jarige leeftijd, zijn eerste lintje en werd in 1963 tot substituut-officier van justi tie in Roermond benoemd. De sim pele verkeerszaken die hij mocht be handelen, bevielen hem echter niet. Na een jaar slaagde hij er in fe wor den 'uitgeleend' aan het arrondisse mentsparket van Maastricht, waar zijn levenslange kruistocht tegen de zware misdaad begon. Met die sterke dadendrang die hem ook in de Ba liem-vallei kenmerkte. Onder zijn leiding werd een bende brandkastenkrakers opgerold. On middellijk rezen vragen over de op sporingsmethoden. Hij maakte een einde aan een omvangrijke amfeta minesmokkel naar Zweden. Pepmid- delenkoning Karl Pauksch werd aan Zweden uitgeleverd. Wederom een duistere actie waarbij juridische vraagtekens werden gezet. Als dank kreeg Gonsalves echter een hoge Zweedse onderscheiding, het Ridder schap in de Wasa Orde. Van de Zweedse politie kreeg hij een ere-sa- bel. Deze sabel hing jaren later in zijn kantoor in Almelo, waar hij in 1973 officier van justitie eerste klasse werd en later hoofdofficier. Hij maakte er zich weinig geliefd. Winnie Sorgdra- ger, de huidige procureur-generaal in Den Haag en dus collega van Gon salves, werd als beginnend officier aangesproken met het 'meisje Sorg- drager'. Gonsalves vond haar een fla puit en Sorgdrager ergerde zich aan zijn ijdelheid en arrogantie. Intern was de spanning soms om te snijden. Dat gold ook voor de officieren Van Riemsdijk (nu officier van justitie in Zwolle) en Van der Lugt (nu advo caat-generaal in Leeuwarden). De drie vertrokken begin '86 mede om deze reden naar andere arrondisse menten. Sorgdrager ging naar Arn hem en werd daar later ook procu reur-generaal. Zowel in Limburg als in Almelo was het Nieuw-Guinea-verleden van Gonsalves bekend. ,,Er werd wel eens over gesproken. Hijzelf praatte er ook over", aldus Sorgdrager. Actiegroepen als Onkruit en opge pakte betogers bij de nucleaire op werkingsfabriek UCN in Almelo deel den tijdens rechtszaken pamfletten uit waarin werd gewezen op de rol van de WD'er Gonsalves in Nieuw- Guinea. „In de rechtszaal was Gon salves een hele nare man die een grote hekel had aan alles wat maar naar links zweemde: niet alleen On kruit, maar ook de Anti-kernenergie beweging en de kraakbeweging", vertelt een voormalig lid van On kruit. De Utrechtse advocaat mr. Tomlow schroomde bij zijn pleidooi en voor bijvoorbeeld Onkruit niet de gebeurtenissen in de Baliemvallei op te rakelen. Ook de relatie tussen Gonsalves en de toenmalige burgemeester van En schede Ko Wierenga, die later voor zitter werd van de commissie die de IRT-affaire onderzocht, was op zijn minst problematisch te noemen. Het gedoogbeleid van de gemeente inza ke beperkte hasjverkoop (de 'Koker- juffer-affaire') werd doofde strijd vaardige officier van justitie Gonsal ves getorpedeerd. De verhoudingen waren hierdoor zo vertroebeld dat Wierenga weigerde op de afscheids receptie van Gonsalves een glaasje sherry te komen drinken. „Wij kon den niet met z'n tweeën door één deur", aldus Wierenga. Onder Korthals Altes en later onder zijn opvolger Hirsch Ballin steeg de ster van Gonsalves tot grote hoogte. Hij kreeg als PG in Den Bosch ook de portefeuille bestrijding van de geor ganiseerde misdaad in handen. De harde, conservatieve liberaal werd daarmee een soort onderminister van justitie. Het fundament onder Gonsalves be gon te wankelen toen in de nasleep van de IRT-affaire een brief van hem uitlekte waaruit bleek dat hij de in terregionale rechercheteams (IRT's) en de daarbij betrokken officieren van justitie onder zijn verantwoorde lijkheid wilde brengen. Dit tot groot ongenoegen van de overige vier PG's die zich in hun macht voelden aan getast. In de PG-vergadering, die eens in de twee weken wordt gehou den, zitten ook mevrouw Sorgdrager („Eindelijk is het meisje groot gewor den") en Van Randwijck, de Amster damse PG die door de IRT-affaire ernstig werd beschadigd. De openbaarmaking van het dossier 'Gonsalves in Nieuw-Guinea' door het VPRO-radioprogramma Argos, afgelopen vrijdag, bracht geen nieu we feiten aan het licht, zo vindt mi nister Kosto van justitie. Daarom kan hij de Bossche PG juridisch niets ma ken, hoewel hij wel graag had gehad dat Gonsalves de eer aan zichzelf had gehouden. Maar het karakter en het verleden van zijn PG kennende, had Kosto bij voorbaat al moeten weten dat dat ijdele hoop zou zijn. En Gonsalves zelf? Die liet gisteren een verklaring uitgaan naar de pers en is daarna weer rustig op vakantie dorst Met een soort grote stofzuiger worden de rupsen verwijderd die met miljoenen tegelijk de woning van de familie Geurts in het Brabant se Dorst in bezit hebben genomen. De bomen in de directe omgeving van het huis zijn reeds kaalgevreten. De familie voelde er niets voor te wachten tot de rupsen zich tot motvlinders zouden ontpoppen en greep in. foto anp Kamer wil brugwachter terug den haag De Tweede Kamer wil dat demissionair minister Ma- ij-Weggen (verkeer en waterstaat) zo snel mogelijk de brugwach ter in ere herstelt. Uit oogpunt van veiligheid en werkgelegen heid wil de Kamer dat Maij de experimenten terugdraait waarbij bruggen via de computer op afstand worden bediend. Aanlei ding is een ongeval op 29 mei bij de Aalsmeerderbrug. Daar werd een auto tussen de brug en de walkant verpletterd, omdat de brug werd opgehaald terwijl er een rij auto's op stond. Bedrijven hebben meeste last van inbraak den haag Bijna zestig procent van de Nederlandse bedrijven heeft de afgelopen jaren te maken gehad met inbraak. Daarmee staat deze vorm van misdaad bovenaan de lijst van veel voorko mende criminaliteit bij ondernemingen. Vandalisme is goede tweede met 45 procent, terwijl 31 procent van de bedrijven te maken heeft met malafide zakenrelaties. Dat blijkt uit een en quête die bureau Lagendijk heeft uitgevoerd in opdracht van het Financieel-Economisch Magazine, FEM. Nederlandse drugkoerier vast bayonne Franse douaniers hebben een 42-jarige Nederlander gearresteerd die 3,5 kilo heroïne naar Spanje wilde smokkelen. De man werd gepakt bij een routinecontrole aan de grens bij Bi- riatou in de westelijke Pyreneeën. De drugkoerier had de heroï ne uit Nederland meegenomen en verstopt in het portier van zijn wagen. Pesticiden bedreigen wateren den haag Bestrijdingsmiddelen vormen nog steeds een grote bedreiging voor de Noordzee en Nederlandse wateren. Veel che mische stoffen komen in te hoge concentraties voor. In enkele gebieden die van belang zijn voor de drinkwatervoorziening overschrijden twintig stoffen de geldende kwaliteitsnormen. Dat blijkt uit het rapport Speuren naar Sporen II van het Rijksinsti tuut voor Kust en Zee (RIKZ) en het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling (RIZA). Merwedebrug dag eerder open den haag De werkzaamheden aan de Merwedebrug (A27) bij Gorinchem zijn ruim een dag eerder klaar dan was voorzien. Gistermiddag had het verkeer weer grotendeels vrij baan. Aan nemer Multitechniek krijgt voor de snelle werkzaamheden een premie van ongeveer 55.000 gulden uitgekeerd. De uitkering voor snelle arbeid is volgens een woordvoerder van het bedrijf 'vrij uniek' in de aannemerswereld. In zestien plastic vaten die be gin vorige week zijn gevonden in een sloot bij het Zuidholland se Lekkerkerk bleek geen ille gaal gedumpt gif te zitten, zoals de politie aanvankelijk ver moedde, maar vloeibare amfe tamine. Dit verslavende pep middel middel is vergelijkbaar met cocaïne. Dé vloeibare amfetamine ver keerde volgens deskundigen van het gerechtelijk laboratori um in de eindfase van fabrica ge. Alleen het scheiden .van de chemicaliën en de vaste stof móest nog worden uitgevoerd. De vaten hadden een totale in houd van 1160 liter. De politie schat de waarde ervan op 'zeker enkele tienduizenden guldens'. De straatwaarde ligt vele malen hoger. 1 leeuwen In de Leeuwense uiterwaarden (Gelderland) is gisteren gebied teruggegeven aan de rivier de Waal. De werkzaamheden werden verricht door de Bredase burgemeester Ed Nijpels, voorzitter van het Wereld Na tuur Fonds, en enkele plaatselijke notabelen. Het WNF-project is bedoeld om de natuur langs de oevers van de grote rivieren meer kans te geven. foto anp POEDER NU GRATIS NAVÜl- PAK BIJ NIEUWE SUN MICRO. Nieuwe SUN Micro met waskracht geeft u tijdelijk meer dan een stralend resultaat. Want bij aankoop van een doseercan krijgt u nu een gratis navulpakl Kijk in de winkel voor de actie- verpakking. Zolang de voorraad strekt. SUN. SCHONER KAN HET Nlif. Weer prikacties haven Rotterdam rotterdam anp In de Rotterdamse haven is het gisteren opnieuw onrustig ge weest. Ongeveer veertig werk nemers van de Rotterdamse ha- venpool SHB legden aan het be gin van de middag het werk neer bij het containeroverslag bedrijf ECT. 's Avonds gingen vijftig tot zestig SHB'ers bij de Delta Terminal van ECT in ac tie. Eerder werd actie gevoerd bij het overslagbedrijf Unicen tre. De werknemers van SHB zijn tot de prikacties overgegaan uit protest tegen de reorganisa tieplannen van SHB-directeur J. Schermer, die de havenpool wil omvormen tot een zelfstan diger opererende uitzendorga nisatie voor de Rotterdamse ha ven. De werkonderbrekingen zijn benut om te overleggen met leden van de onderne mingsraad van SHB, die door Schermer buitenspel is gezet, omdat de OR te lang heeft ge wacht met het uitbrengen van een advies over de reorganisa tie. Schermer is niet van plan de OR alsnog een kans te geven te adviseren over de reorganisatie. De SHB-directie gaat begin vol gende maand verder met de verzelfstandiging van de haven- pool. Tweede Kamer wil aanpassing van OV-kaart Minister Ritzen gaat opnieuw met de openbaar-vervoer bedrijven onderhandelen over de OV-kaart voor studen ten. De Tweede Kamer gaf de minister gisteren de op dracht om de kaart zó aan te passen dat studenten die ervoor hebben gekozen door de weeks gratis te reizen, dat vrijdag drie uur langer kunnen doen dan nu. contract gekozen voor twee mo gelijkheden: of de student reist door de week gratis en krijgt in het weekeinde korting of hij reist in het weekeinde gratis en krijgt door de week korting. Minister Ritzen wilde het weekeinde laten ingaan op vrij dag om 16.00 uur, maar dat stuitte op weerstand van het grootste deel van de Kamer. De minister zegde toe dat tijdstip te Op dit moment hebben studen ten een OV-jaarkaart waarmee ze op elk gewenst tijdstip gratis kunnen reizen. De studenten hebben zo enthousiast gebruik gemaakt van die mogelijkheid dat de kosten de pan uitrezen. En dus hebben de openbaar vervoerbedrijven en de over heid in het nieuwe vierjarige zullen uitstellen tot 19.00 uur. Bovendien zal Ritzen proberen het weekeinde ook wat later te laten eindigen, namelijk op maandagochtend. Dat doet hij onder druk van de kleine chris telijke partijen, die vinden dat het voor studenten die de zon dagsrust in ere houden, moge lijk moet zijn op maandagoch tend voor negenen gratis of met korting te reizen. De aanpassing gaat minister Ritzen tussen de 13 en 77 mil joen gulden kosten, zo heeft hij deze week becijferd. Dat bedrag bestaat voor een groot deel uit de 'boete' die het ministerie van onderwijs moet betalen aan de openbaar-vervoerbedrijven als meer dan 53 procent van de studenten voor een weekkaart kiest. Volgens de laatste becijfe ringen van het bureau Intomart zal 78 procent ervoor kiezen door de week gratis te reizen, als het omslagpunt op vrijdag 19.00 uur komt te liggen. De partijen in de Tweede Ka mer vinden dat minister Ritzen in zijn onderhandelingen met de Nederlandse Spoorwegen en de andere vervoerders de extra kosten zo laag mogelijk moet zien te houden. De minister heeft gisteren van de Kamer al vast wat miljoenen 'in de ach terzak' meegekregen. Opnieuw actie tegen Surinaams drugkartel den haag«anp De politie Haaglanden heeft gis teren en eergisteren een groot aantal huiszoekingen verricht. De actie, in samenwerking met de Fiscale Inlichtingen en Op sporingsdienst (FIOD), is een vervolg op een grote politie-ac- tie, begin mei, tegen het Suri naamse drugkartel dat vanuit Paramaribo opereert. Ook in het buitenland zijn huiszoekingen gedaan. De poli tie verwacht dat deze vandaag kunnen worden afgerond. De Haagse persofficier van justitie mr. Zandbergen wilde niets meer kwijt dan dat het po- litie-optreden een vervolg is op de actie van mei, toen de politie op vijftig plaatsen in Nederland en in andere landen huiszoe kingen deed. De actie vloeit voort uit een gerechtelijk voor onderzoek tegen twee mensen die worden verdacht van over treding van de Opiumwet, het witwassen van geld en deelna me aan criminele organisaties. Aan de actie in mei namen 120 politiemensen en FIOD-re- chercheurs deel. Een speciaal politieteam van de politie Haag landen en Hollands Midden, het zogenoemde interregionaal 'COPA-team', werkte al twee jaar aan de zaak. COPA is de af korting van Colombia-Parama ribo. Aantal AIDS-tests via de huisarts 'opvallend laag' utrecht anp Huisartsen gaan in 85 procent van de gevallen in op een ver zoek om een AlDS-test. In de af gelopen vijfjaar werd daarbij in totaal slechts vijf keer een be smetting met het AIDS-virus vastgesteld. Dit blijkt uit gegevens van de Peilstations Nederland, een lan delijk netwerk van 45 huisarts praktijken die gegevens verza melen voor het Nederlands in stituut voor onderzoek van de eerstelijnsgezondheidszorg (Ni- vel). Het Nivel noemt het aantal door huisartsen aangevraagde tests opvallend laag. In Frank rijk ligt het gemiddelde per huisarts tussen de zes en tien tests en in Zwitserland op ze ventien. Het verschil valt vol gens het Nivel te verklaren doordat in Nederland ook ano nieme testmogelijkheden be staan en hier bijna alleen vrij willig wordt getest.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3