Europese stamhoofden op Corfu cynisch en vermoeid bijeen Feiten &Meningen Lubbers moet kandidatuur nu intrekken Christen-democratei) komen er niet uit ^.Ht&tXLLERs.s'Joe/VieieM m- DONDERDAG 23 JUNI 1994 152 /jfiMli-M K4NV toch wooir, pe Rijper vakj re zivape c&mfirreir.. v WAT pe Ty."£G>A£ATHj£ HEEFT Uin^éSftcrr weer it Nier /vwifc wer ApfMiwr afteer y VohZito oir-y— gSSCHE aaxi«BJ^ENB^ML| DIE WOW gESCHUU^P \JW mooO' ew wffiEPHepaj-re^EXj TE f*poe/ft m niet ew neer niq- F5 -7 Of TE STEIflPEN" J OPINIE Ruud Lubbers moet zich voor morgen avond terugtrekken als kandidaat voor het voorzitterschap van de Europese Commis sie. Dat is de enige manier waarop de de missionaire Nederlandse premier een ver nederende afgang voor zichzelf en voor de Nederlandse diplomatie kan voorkomen. Als Lubbers zelf die moed niet kan opbren gen. moet het kabinet dat besluit voor hem nemen. Morgenavond staat op het Griekse eiland Corfu bij het halfjaarlijkse Europese topberaad de aanwijzing van een nieuwe Commissie-voorzitter op de agenda. De laatste dagen is zonneldaar gebleken dat binnen de Europese Unie op z'n zachtst gezegd niemand warm loopt voor Lubbers. Elf van de twaalf lidstaten lijken liever een ander als opvolger van de Fransman Jac ques Delors te wensen. Slechts uit hoffelijk heid jegens de veteraan van de Nederlandse politiek wordt dat niet in iedere hoofdstad even duidelijk gezegd. Vrijwel onomstreden is het gegeven dat het de beurt is aan een christen-democraat om de eind dit jaar vertrekkende socialist Delors op te volgen. De nieuwe voorzitter kan daarbij het beste uit één van de kleine re lidstaten komen, zoals Nederland of Bel gië. Lubbers past ogenschijnlijk in dat pro fiel. maar hij heeft zijn kansen verspeeld. Brusselse insiders menen dat Lubbers zijn kandidatuur veel te laat heeft gelan ceerd. De Nederlandse premier werd vorig jaar al eens hier en daar gepolst, maar zei pas 'ja' op de avond van de voor zijn partij, het CDA, desastreus verlopen Tweede-Ka merverkiezingen. Op dat moment circu leerden in het exclusieve cirkeltje van rege ringsleiders en het Franse staatshoofd reeds andere namen, zoals die van de Belgische premier Jean-Luc Dehaene. Als een verongelijkt schoolkind dat zijn favoriete speeltje door de bovenmeesters ziet afgepakt, zette Lubbers de afgelopen maand zijn kandidatuur tegen een groeien de oppositie vanuit het buitenland toch door. En passant werd Dehaene als 'onge schikt' afgeserveerd en werden Bonn en Pa rijs via een vraaggesprek in de Britse pers al even ondiplomatiek op de vingers getikt. Het sterkte de Franse president Mitterrand en de Duitse bondskanselier Kohl in hun overtuiging dat Lubbers geen geschikte voorzitter is. De genadeklap voor Lubbers kwam giste ren in Brussel, waar de Europese christen democraten weigerden een keuze te maken ten voordele van de Nederlandse kandidaat. Alleen als unanieme kandidaat van de Eu ropese Volkspartij (EVP) had Lubbers nog een reële kans gemaakt. Maar daarvoor was instemming nodig geweest van Kohl en Dehaene. Precies de twee staatslieden die Lubbers zo onheus heeft bejegend. Dehaene redt het ook zonder de formele steun van de EVP wel. Zijn voorganger aan de Brusselse Wetstraat, Wilfried Martens, gaf aan het slot van de bijeenkomst een welgemeende en wijze raad. De kandidaat die de minste steun geniet moet zich terug trekken. Ruud Lubbers doet er goed aan die raad nog voor Corfu op te volgen. Hij be wijst er Nederland, dat niet is gebaat bij in ternationaal gezichtsverlies en getwist in de Europese Unie, een laatste dienst mee. LEIDEN «HANSJACOBS Fransen lopen veel te hard van stapel De Fransen hadden er beter nog een nacht je over kunnen slapen alvorens voor te stel len troepen naar Rwanda te sturen. Presi dent Mitterrands actiebereidheid om de slachtpartij te stoppen is prijzenswaardig, maar zijn motieven lijken niet alleen huma nitair. Bovendien doet de Franse militaire interventie waarschijnlijk meer kwaad dan goed. Frankrijk bevindt zich in de slechtst denkbare positie voor een interventie. De Franse regering heeft namelijk het Rwande se leger training en wapens verschaft. En dat leger heeft op zijn beurt de milities ge traind en bewapend die verantwoordelijk zijn voor het leeuwendeel van de moorden onder de Tutsi-minderheid en de Hutu-op- positie. De Tutsi-rebellen van het Rwandees Pa triottisch Front (RPF) beschouwen de Fran sen als pro-Hutu niet in de laatste plaats omdat de Fransen ook al in 1990 en 1993 tussenbeide kwam om te verhinderen dat het RPF de hoofdstad Kigali innam. Deze vijandigheid zal alleen maar toenemen als het interventieleger Rwanda via Zaïre en het door de Hutu's gecontroleerde gebied binnentrekt. Ongetwijfeld kan de Franse legermacht een aantal levens redden door de vluchte lingen in de kampen te beschermen. Maar uiteindelijk komen de Fransen tegenover een vijandig RPF te staan en dat maakt hen zeer kwetsbaar. Frankrijk kent een lange post-koloniale geschiedenis van militaire interventie ten gunste van dubieuze Afrikaanse leiders. On vermijdelijk wordt interventie dus be schouwd als voortzetting van deze onde mocratische traditie. De Amerikanen hebben een tegengestel de fout begaan: getraumatiseerd door hun ervaringen in Somalië hebben ze tot nu toe een grootschalige VN-interventie in Rwanda tegengehouden. Ze traineren met naitie de levering van vijftig pantservoertui gen die zijn toegezegd aan de 5.500 man schappen van de Afrikaanse vredesmacht dié er onder VN-vlag zou moeten komen. Maar ook dat is geen 'rechtvaardiging voor een ondoordacht optreden van Frankrijk zelfs niet met steun van de VN. LONDEN THE INDEPENDENT Politieke generatie nadert de eindstreep De meesten zijn uitgeblust. Moe van het regeren en cynisch omdat de klad zit in de idealen waar mee ze een decennium geleden de politiek in stapten. Gemiddeld eens per half jaar ontmoeten de regeringsleiders van de Europese Unie elkaar in de beslotenheid van de dinerzaal. Op het Griekse eiland Corfu wijzen ze dit weekeinde de man aan die namens hen Brussel mag besturen. De keus markeert het einde van een generatie die de politiek van de jaren tachtig maakte. Dehaene heeft nog heel andere zorgen Hij mag dan een goede kans maken op de Europese topfunc tie, de Belgische premier Dehaene heeft nog heel andere zor gen: de strijd in Orlando, waar de voetbalteams van België en nederland zaterdag tegen elkaar in het strijd perk treden. De grootste zorg van Dehaene is dan ook hoe hij zaterdag middag na afloop van de Europese topontmoeting zo snel mogelijk naar huis kan om op tijd voor de buis te zitten. „Hij is een enorme voetbalfan", aldus Dehaene's woordvoerster Delvou. Dehaene hoopt dat de persconferenties na afloop van de top niet te lang duren. Maar voor de zekerheid probeert hij de Grieken er nog van te overtuigen het protocol te veranderen zodat hij als eerste Europese leider mag vertrekken. Mocht dat niet lukken, dan heeft Dehaene nog een andere pijl op zijn boog. Volgens Delvou hebben de piloten in zijn rege ringsvliegtuig opdracht gekregen radiocontact met Brussel te onderhouden zodat de premier reeds op weg naar huis op de hoogte kan worden gehouden van het verloop van de voetbalwedstrijd. 'Nederland ligt niet wakker van Lubbers clubzanger die mediamagnaat werd, maakt op Corfu zijn debuut. De popu listische zakenman die met neo-fas- cisten regeert, is als non-politicus de anderen een raadsel. Het belangrijkste besluit op Corfu wordt de opvolging van Jacques Del ors. De uitkomst van het diner heeft vooral symbolische betekenis. Laat de oude garde nog één keer van zich ho ren en belast ze Lubbers met het be heer van de erfenis? Wordt het Dehae ne de opvolger die de tradities voort zet? Of durven de stamhoofden het aan iemand van buiten de eigen kring te kiezen? De keus bepaalt de wijze waarop een tijdperk eindigt. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De christendemocratische broederstrijd tussen de minis ter-presidenten van België en Nederland, Lubbers en Dehae ne. om het voorzitterschap van de Europese Commissie gaat onverkort door. De Europese christen-democraten zijn er gis teren niet in geslaagd één kan didaat naar voren te schuiven voor de baan aan het hoofd van de Eurocratie. Daarmee groeit de kans op een patstelling, wan neer de regeringsleiders van de 12 EU-landen morgenavond op Corfu de nieuwe topfunctiona ris moeten aanwijzen. Dat bleek gisteravond na afloop van een vergadering in Brussel van de Europese Volkspartij (EVP), het samenwerkingsver band van de christen-democra ten. EVP-voorzitter Wilfried Martens zei de indruk te hebben dat zo wel Lubbers als Dehaene bereid zijn hun kandidatuur in te trek ken als een van beiden een dui delijke meerderheid van de EU- landen achter zich krijgt. Toe zeggingen heeft hij echter niet, behalve dat België en Neder land geen officiëel veto zullen uitspreken over eikaars kandi daten. De Belgische ex-premier Martens ontkende met klem dat hij zelfbelangstelling heeft voor het commissievoorzitterschap. De kansen van Dehaene wor den in Brussel iets hoger aange slagen dan die van Lubbers, maar de de race tussen de twee is nog niet gelopen. Bondskan selier Kohl maakte gisteravond wel opnieuw duidelijk dat hij een uitgesproken voorkeur voor Dehaene heeft, zo bevestigden aanwezigen bij het EVP-beraad. Maar volgens Lubbers heeft de Duitser ,,geen echt grote bezwa ren" tegen de Nederlander naar voren gebracht. De meeste EVP'ers zwaaiden de twee kan didaten gisteravond in het openbaar plichtmatig lof toe. Kohl riep de twee kandidaten zelfs op „elkaar te kussen" als teken van de goede atmosfeer tussen de christen-democraten. Door het mislukken van de EVP-bemiddeling is de kans al leen maar groter geworden dat morgenavond op Corfu een pat stelling ontstaat tussen de pre miers der Lage Landen. Lubbers zei niets voor uitstel van de be slissing te voelen, maar Kohl maakte duidelijk dat hij niette min wel rekening houdt met die mogelijkheid. In dat geval dreigt een ruzie met het nieuwe Euro pees Parlement, dat de voor dracht voor de commissievoor zitter moet goedkeuren. „Ik wil daarover geen ruzie, en wil in geen geval uitstel", aldus Kohl die per 1 juli het voorzittersch van de Griek Papandreou ovei neemt. „Maar als we op Corfu niet tot een besluit komen, zal ik tamelijk snel een nieuwe to conferentie bijeenroepen om knoop door te hakken". De Duitse ambassade in Den Haag denkt intussen niet dat< Nederlands-Duitse betrekkin gen zullen verharden als gevol van de Duitse opstelling inzak de opvolging van EU-topman Delors. „Ik denk niet dat Nedö land echt wakker ligt van de heer Lubbers", aldus persatta ché Gerhard Aimer. „Dat zou wel anders zijn als het ging on een WK-finale Nederland- Duitsland." De Duitse voorkeur voor Dehaene zou de ergernis heb ben gewekt van een aantal Tweede-Kamerleden. Volgens hen zou de kennelijke tegen stand van Bonn tegen Lubber het verder aanhalen van de be trekkingen tussen Bonn en De Haag niet vergemakkelijken. I Duitse ambassade ontkent evenwel dat er sprake is van echte 'tegenstand' tegenLub- bers. Almer: „Voorkeur voor de een betekent niet dan men de and niet geschikt acht. Er zijn mee kandidaten en maar één kan .het worden. Moeten de ander dan gelijk maar kwaad wordes en zeggen dat het een actie is van wantrouwen tegen hen? Ai Lubbers het wordt, raken dan de verhoudingen tussen Nede land en België verstoord?" Volgens een recente enquête van deze krant staan twee opi( drie Nederlanders positief te genover de kandidatuur van i Lubbers. Van boze telefoontje! van Nederlanders naar de Dui se ambassade is volgens Alme evenwel nauwelijks sprake. „Ml hebben in totaal vier telefoon tjes gehad de afgelopen dagen) Heel beleefde, om ons te verte) len dat men niet blij is met de opstelling van Duitsland in de} kwestie." BRUSSEL/DEN HAAG GPD-ANP Door een technische onvoll) menheid is onder de beschd wing over de zaak-Chabot gis* ren een stukje tekst weggevalla Er had moeten staan Bij het schrijven van dit artil} is gebruik gemaakt van het bij zondere nummer over hulp tj zelfdoding in de psychiatrie va het Maandblad geestelij} volksgezondheid, 1993 nr. 7/8.1 WIM STEVENHAGEN Het is het hoogtepunt van elke Eu ropese topconferentie. Voor de échte wereldpolitiek trekken de bazen zich terüg in de dinerzaal. Ministers noch diplomaten mogen dit heiligste der heiligen betreden. Notulisten worden niet toegelaten. Slechts een enkele tolk is welkom bij Helmut en Fran cois, Ruud en Jacques, Felipe en Ani- bal. Toch is het geen vriendenclub. De sfeer tussen de dorpsoudsten is soms juist om te snijden. De enige vrouw die ooit tot het gezelschap doordrong, de Britse Margaret Thatcher, werd door de anderen verafschuwd. De Franse premier Jacques Chirac noem de haar 'die huisvrouw', Helmut Schmidt pakte demonstratief de krant wanneer zij het woord nam. In het Achillionpaleis op Corfu komen ze morgenavond weer samen, onder regie van de 75-jarige Griekse premier Andreas Papandreou. Diplomaten hebben de agenda met zijn lange pauzes en siësta's bestudeerd als een gezondheidsbulletin. Ze zijn tot de conclusie gekomen dat de aan een hartkwaal en lichte seniliteit lijdende Griek alleen al fysiek moeite zal heb ben de touwtjes strak in handen te houden. Zijn collega's haten de ondankbare Griek. Ondanks een anti-Europa-hou- ding streek hij begin jaren tachtig 28 miljard gulden uit Brussel op. En het gezeur over Macedonië, Turkije en Cyprus hangt de collega's al bij voor baat de keel uit. Een voor een zal Papandreou ze wel kom heten in de paleistuinen. Eerst komt Jacques Delors, die tien jaar de scepter zwaaide als voorzitter van het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Hij is de enige ambtenaar die toegang heeft tot het stamhoofdenbe- raad. Mitterrand sluit de rij en wordt, zoals het protocol voorschrijft, met een stijve handdruk begroet door zijn eigen premier, Balladur. Als Frans president is hij de hoogste in rang en de rest kan dus op hem wachten. Wie de dinertafel rondkijkt, wordt ge troffen door de verschillen tussen de twaalf mannen. De Portugees Anibal Cavaco Silva (54) lijkt arrogant en au toritair, maar blijkt een roddelaar met een enorm gevoel voor humor. Albert Reynolds, de 58-jarige Ier, is een rechtlijnig en simpel man. In een grijs verleden reisde hij als amateurzanger van country- en westernsongs zijn land rond, getooid met comboyhoed en klappertjespistool. Naast hem zou normaal gesproken Ruud Lubbers zitten, die het zelfs tij dens het eten niet kan laten over dos siers en details te praten. Ditmaal zal vice-premier Kok echter aanzitten, en namens de Belgen minister van bui tenlandse zaken Willy Claes; Lubbers en de Belg Dehaene nemen als kandi- daat-EU-voorzitter niet aan het diner deel. Iemand die het gezelschap op zijn duimpje kent zegt wel over Lub bers: „Zijn betweterigheid is soms ontzettend irritant". Vooral Helmut Kohl. de gemoedelijke 64-jarige bur gervader van Duitsland, ergert zich aan de Hollander. Wanneer Herr Bundeskanzler zwijgt, neemt Monsieur le Président het over. Mitterrand geldt als gecultiveerd en kosmopolitisch, een levendige diner- gast, die zijn ideeën grandeur verleent door ze op gedragen toon uiteen te zetten. Ook de Fransen zien Lubbers niet zitten. Als na afloop van het diner bij een haardvuur koffie met cognac wordt geserveerd, valt vooral op dat de over eenkomsten tussen de twaalf stam hoofden toch sterker zijn dan de ver schillen. Samen vormen ze een gene ratie politici die over haar hoogtepunt heen is. Het is de lichting die begin ja ren tachtig met veel ambities en plan nen aan de macht kwam. Cavaco Silva wilde Portugal vanaf 1985 snel de moderne tijd binnen voeren. Gonzalez, met zijn 52 nog steeds een der jongsten, probeerde Spanje elf jaar geleden in socialisti sche zin te hervormen. Mitterrand en Papandreou waren even daarvoor, in 1981, gestart met hun linkse experi menten. Ter rechterzijde beloofden Thatcher, Kohl, Lubbers, de Belg Mar tens en de Deen Schlüter juist finan cieel orde op zaken te stellen. Stuk voor stuk zijn ze gematigder ge worden. Uit ambtelijke rapporten klinkt de klacht dat ze in de tweede helft van de jaren tachtig, toen het economisch beter ging, de teugels flink hebben laten slippen. De jongste recessie lijkt van hen teveel gevraagd. Het is ook de politieke generatie van 'Maastricht'. Het had de bijdrage van Kohl en Mitterrand aan de wereldge schiedenis moeten worden, de defini tieve stap naar Europese eenwording. Maastricht zou-tevens éen antwoord vormen op de ineenstorting van het communisme en op de Duitse her eniging. Maar de oorlog op de Balkan, de valuta-crises en de ruzies over Eu ropese structuren legden de beper kingen bloot van het aan de diner- en tekentafels ontworpen Europa. Bijna allemaal hebben ze bij de laatste verkiezingen een flink verlo ren. Het afbrokkelen van hun macht is met twee opmerkelijke verschijnse len gepaard gegaan: hun tijdperk ein digt in een sfeer van schandalen, en geen van allen hebben ze voor krach tige troonopvolgers gezorgd. Want ze hebben elke potentiële bedreiging voor hun kroon vroegtijdig de kop in gedrukt. Elke Europese topconferentie blijkt de veteranenclub weer een lid te hebben verloren. Thatcher werd als eerste vervangen door John Major (53), wiens leiderschap overigens ook al weer in gevaar is. In Ierland werd pre mier Haughey in 1992 na meer dan tien jaar aan de kant gezet. Opvolger Reynolds werd als tussenpaus op de troon gehesen. In België werd Mar tens na twaalf jaar ingewisseld voor zijn trouwe rechterhand Dehaene. Maar in politiek opzicht is de Belg, net als Major en Remolds, weinig meer dan de nieuwe editie van een stukgelezen boek. De anderen weten dat het einde nabij is. De 'oude vos' Mitterrand (77) ver trekt volgend jaar. Hij laat zijn Socia listische Partij als een rokende puin hoop achter. 'El One', nummer één, Gonzalez heeft geen meerderheid van het Spaanse volk meer achter zich. Opschudding over persoonlijke verrij king door het hoofd van de Guardia Civü, de Staatscourant en de Centrale Bank dreigen hem de das om te doen. Zelfs de zo lang 'zuivere' Nederlandse politiek is besmet geraakt. Nooit eer der kwamen Justitie en Politiek zo in opspraak als in de nadagen van het Lubbers-bewind. De manier waarop kroonprins Brinkman voor het oog der natie door de vertrekkende CDA- leider werd vernederd en verraden, viel in de andere landen op als weinig kies. Zelfs Kohls personeelsbeleid, dat toch nauwelijk overlevenden kent, was nimmer zo ruw. Kohl zelf lijkt nog niet aan vervanging toe: ondanks alle gebroken verkiezingsbeloftes over een goedkope Duitse eenwording ste vent hij als enige van deze generatie af op verlenging van zijn mandaat. REVOLUTIE Slechts in twee landen heeft de wisse ling van de wacht echt nieuwe gezich ten opgeleverd. In Denemarken viel in 1993 de conservatieve premier Schlüter na tien jaar over een leugen in het parlement. Zijn opvolger, de sociaal-democraat Rasmussen, komt uit de vakbeweging en heeft maar een korte politieke scholing achter de mg. Het scherpst is de revolutie in Italië, waar de kaste-Andreotti is wegge vaagd. Silvio Berlusconi, de nacht Enkele van de stamhoofden tijdens een vorig onderonsje, juni 1992 in Lissabon. Van links naar rechts: Lubbers, Andreotti, Gozalez, Reynolds en Delors. foto reuter paul hanna

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2