Katwijk prolongeert amateurtitel Bryan Shelton kan soms alles Sport 'Het is toch elke keer weer anders Beachkorfbal in Katwijk Miriam Oremans iaat Novotona opnieuw glippen 2 DONDERDAG 23 JUNI 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 geesteren «gert-jan onvlee Een voor een gingen ze op de schouders. Stuk voor stuk wer den de kampioenen gehuldigd door de trouwe Katwijkse sup porters die weer zo'n schitte rende Tour hadden mogen be leven. Ook Hans Zwaan en Teun van Duyvenbode ontkwa men niet aan het ritueel. Het was slechts een pleister op de wonde voor het tweetal, dat im mers in de nacompetitie voor namelijk aan de kant vertoefde. Van Duyvenbode alle zes de wedstrijden, geblesseerd. Zwaan de laatste vier, geschorst na een aanvaring met DO- VO-verdediger Van Ginkel. De spits, in het feestrumoer: ,,Dit overkomt me dus nooit meer. Daar kun je op rekenen. Het was aan de kant nog veel erger dan ik al had verwacht.'' Van Duyvenbode had hem dat kunnen vertellen. De doel man kampte ook vorig seizoen tijdens de kampioenscompeti ties met een blessure. „Hoe ik dat wil gaan voorkomen? Ik denk dat ik me de volgende keer maar op tijd laat wisselen. Dan maak ik het misschien ook nog eens allemaal in het veld mee." Volgend jaar misschien al? Trainer Kees Guyt glimlacht als hij met die vraag wordt gecon fronteerd. „Wat mij betreft, graag. En waarom ook niet? Als je vandaag ziet hoe goed het elf- met al die andere jongens al kan spelen, mag je in elk geval vertrouwen hebben in de toe komst." Vertrouwen in een gezonde Katwijkse toekomst, dat ook NBA-titel voor Houston Rockets Houston De Amerikaanse basketbalwereld heeft eindelijk een nieuwe kampioen. Het maximale aantal van zeven wedstrijden was in de finale van de NBA nodig om de opvolger van Chicago Bulls aan te wijzen. Woensdag viel in Houston de beslissing. De Rockets, het thuisteam, versloeg New York Knicks met 90-84, waardoor de eindstand 4-3 werd. Het was de eerste titel voor Houston Rockets, dat zondag voor eigen publiek tijdens het zes de duel (86-84) nog op de rand van de afgrond balanceerde. Breukink met Once naar Tour alto casa del Puerto De Spaanse wielerformaties hebben de sa menstelling van hun Tour-ploegen bekendgemaakt. Erik Breu kink gaat met Once naar Frankrijk. Of Erwin Nijboer eveneens gaat, is nog onduidelijk. De coureur staat bij Banesto op de re servelijst. Once: Erik Breukink (Ned), Alex Zülle, Laurent Dufaux (Zwi), Oliverio Rincon (Col), Laurent Jalabert (Fra), Neil Step hens (Aus), Hermino DiazZabala, Albert Leanizbarrutia (Spa). Negende man: Roberto Sierra (Spa) of Johan Bruyneel (Spa). Ploegleider: Manoio Saiz (Spa). Zege renner Van de Meulenhof lokeren De Nederlandse amateurwielrenner Wim van de Meu lenhof heeft gisteren de Ronde van België gewonnen. Als twee de, op 46 seconden, finishte de Belg Danny in 't Ven. In de ze vende en laatste etappe van Edingen naar Lokeren ging de etap pezege naar de Belg Bart Everaert. De Nederlander Jürgen Gil- sing eindigde op de tweede plaats met een achterstand van ze ven seconden. Van de Meulenhof finishte in het peloton. Winst volleybalsters leek» De Nederlandse volleybalsters gaan een drukke tijd tege moet. Na de Goodwill Games eind juli in St. Petersburg, staan in augustus en september tenminste drie weekeinden in het teken van de Grand Prix van de vrouwen, waarbij Oranje speelt in Ja karta, Tokyo en Manilla. Als grootste krachtproef en afsluiting van dit jaar volgt dan van 21 tot en met 30 oktober het WK in Brazilië. Als voorbereiding op die lange, hete zömer speelden de Nederlandse vrouwen gisteravond in Leek de eerste van vier oe fenwedstrijden tegen Frankrijk. Het karwei was in minder dan vijf kwartier geklaard: 3-0. De setstanden waren 15-11 15-7 15-8. Posthuma beste blokkeerder den haag Jan Posthuma is uitgeroepen tot beste blokkeerder van de World Volleybal League 1994. De 31-jarige Fries, speler van het Italiaanse Montichiari, behaalde in ae twaalf voorronde wedstrijden de hoogste score. Posthuma krijgt de bijbehorende prijs tijdens de eindronde, eind juli in Italië. Nederland speelt dinsdag 27 juli de eerste wedstrijd, in Cuneo tegen Bulgarije. Een dag later staat de ontmoeting met gastland Italië op het pro gramma. Op vrijdag 29 en zaterdag 30 juli worden in Milaan de finalewedstrijden gespeeld. Muntz en Saddington leiden voerendaal» Rolf Muntz en Alan Saddington hebben op de eer ste dag van het NedCar Nationaal Open in Voerendaal de leiding genomen. Beide beroepsgolfers speelden de baan in 71 slagen. Zij waren de enigen die onder het baangemiddelde van 72 ble ven. Muntz (Toxandria) en de in Schotland geboren Saddington (De Haar) namen daarmee twee slagen voorsprong op Brian Gee (Nijmegen). Aan het Nationaal Open nemen zowel de beste pro fessionals als de beste amateurs deel. Beste amateur was op de eerste dag Niels Boysen (De Haar). Hij deelde met 74 slagen de vierde plaats met titelverdediger John Woof, Ian Forrester, Jan Dorrestein, Jonas Saxton en Daan Blok. Profkampioen Chris van der Velde eindigde in de eerste ronde als tiende. In Voerendaal is een prijzenpot van 40.000 gulden/ Zaterdagkampioen blijft in Geesteren met moeite overeind door Tonnie Elferink wordt ge deeld. De spits van Stevo die het Katwijk twee wedstrijden lang heel erg moeilijk maakte: „Kat wijk is echt een hele goede ploeg. Zoals het hier de eerste helft speelde, en dan nog met al die invallers, echt klasse." Met Elferink bleken de sup porters van Stevo daar ook zo over te denken. Bij de uitreiking 'van de bekers en de medailles werd in het roodgele kamp net zo hard voor de Katwijkers ge klapt en gejuicht als voor de ei gen helden. Een opmerkelijke ervaring, die duidelijk maakte hoe de ploegen en de suppor ters in deze nu afgesloten kam pioenscompetitie met elkaar omgingen. Elferink: „Ik had na tuurlijk veel liever zelf gewon nen. Maar dit was op alle fron ten echt pure reclame voor het amateurvoetbal." Een constatering waarin Guyt zich na enig nadenken ook wel kon vinden: „Op de bank zie je het toch vaak anders. Daar hoeft het eigenlijk niet zo span nend." Maar het resultaat ver goedde veel, zo niet alles voor de eerstejaars hoofdtrainer: „Met IJsselmeervogels en RKC is Katwijk nu de enige ploeg die twee jaar achter elkaar alles wint. En dat terwijl we pas zes jaar op het hoogste niveau Voet ballen. Uniek toch?" Uniek, inderdaad. Zoals ook het feest dat gisteravond eerst in Geesteren en daarna in Kat wijk werd gevierd. Teun van Duyvenbode: „Het is toch elke keer weer anders." En assistent- -trainer Cees du Prie: „Het went nooit. Heerlijk!" Het mooiste werd weer eens voor het laatst bewaard. De afsluiting van de Nederlandse amateurvoetbalcompetitie werd er gisteravond één om in te lijsten. Stevo en Katwijk verzorgden het spektakelstuk samen en kwamen er beide ook als winnaar uit. De zondagkampioen als winnaar van het duel (3-2). Katwijk als amateurkampioen van Neder land, omdat het 'andere Oranje' het eerste duel net iets ruimer had gewonnen (2-0) en het Stevo dus op doelsal do voorbleef. geesteren gert-jan onvlee Tn Geesteren kan het knap spo ken'. De mededeling was direct na afloop van het eerste duel gedaan. Door Epi Drost. Kat wijk, zo sprak de oefenmeester van Stevo, moest vooral niet denken dat het er al was. Die ploeg stond dan wel met 2-0 voor, maar dat zei nog helemaal niks. Er kwam nog een wed strijd. En Stevo is thuis tot heel wat in staat. Het bleken geen lo ze woorden van de man die ooit als laconieke vrije verdediger furore maakte. Het spookte gis teren in Geesteren. En de Kat wijkers hadden het knap moei lijk in hun rol van Ghostbusters. Dat Katwijk gisteravond het grootste gedeelte van de tweede helft als een aangeslagen bokser bezig was de definitieve knock-out te ontlopen, was misschien wel het meest opval lende aan de tweestrijd met Ste vo. De tweevoudig zaterdag kampioen geeft immers in de regel een 2-0 voorsprong niet zo gemakkelijk uit handen. Laat staan een voorsprong van vier doelpunten. En dat was precies de marge die beide ploegen in Geesteren na exact een half uur spelen van elkaar scheidde. Want, niet Stevo, maar Kat wijk opende de return ijzersterk. Het gemis van vaste waarden als Hans Zwaan, Pim Langeveld, Carlo van Zeist en Henri Pouw deerde de Katwijkers in het ge heel niet. De combinaties liepen alsof Johan Vogelaar, Wilfred Kwestro, Leen van der Marei en Stefan Roodalckers al jaren een basisplek in 'Kattuk één' bezet ten en ook Hugo van Duyn liet in niets merken dat de plaats onder de lat eigenlijk die van Teun van Duyvenbode was. De thuisclub moest dus terug, verdedigde zich zo goed als maar mogelijk was, maar keek binnen een half uur wel tegen een 2-0 achterstand aan. Tref fers die opnieuw op naam kwa men van de spits die zich geen spits noemt, Marco de Ridder. Eerst mikte De Ridder van rechts inkomend met links se cuur raak. Vervolgens realiseer de hij vanaf de strafschopstip, nadat Kees Krayenoord door doelman Marcel Beemink was getorpedeerd, beheerst num mer twee. Het negende doelpunt alweer van De Ridder in zes wedstrij den nacompetitie. Een treffer ook die de wedstrijd volledig op slot leek te doen. Het superieur rondhollende Katwijk zou zich, zo mocht worden verwacht, door Stevo niet meer gek laten maken. Spoken of geen spoken. Dat liep echter allemaal even anders, omdat Stevo nu een maal niet de ploeg is om zich bij dit soort harde feiten neer te leggen. In de kampioenscompe titie bij de zondagamateurs maakten de mannen van Drost eerder al een 2-0 achterstand (tegen SV Meerssen) en een 0-3 (tegen Tonegido) goed dus waarom zou die 0-4 tegen Kat wijk ook niet 'even' kunnen worden weggepoetst? De thuisclub, zonder z'n ge schorste spelmaker/spits Alfons Kruiper, besloot kortom het Wilfred Kwestro glijdt naar bal en benen van Stevo-aanvaller Elferink. ruim aanwezige karakter maar weer eens 'aan te spreken en werd daarbij geholpen door Katwijk. Enerzijds, omdat de Katwijkers vlak voor de pauze even de voet van het gaspedaal haalden, anderzijds omdat het 'andere Oranje' zoals het zich gisteravond presenteerde aan zienlijk aan lengte had ingele verd. Een manco dat binnen tien minuten maar liefst in een drie tal tegentreffers van Robert Masselink resulteerde. De lange Stevo-middenvelder reikte in de blessuretijd van de eerste helft al een keer hoger dan Ken neth Braaf (1-2) en deed dat snel na de pauze nog tweemaal. Doeltreffende kopballen die de wedstrijd opeens weer tot een hele echte wedstrijd maakten. Stevo had nog een kleine veertig minuten de tijd om de vierde treffer en daarmee de verlenging te bewerkstelligen en het was aan Katwijk om dat te verhinderen. Het moet gezegd: met niet toevallig kopsterke in vallers Arie van Beele en Corné van Duyvenbode voor Van der Marei en Vogelaar toonde Kat wijk een brok karakter waar Ste vo zich niet voor zou hebben geschaamd. Dat Katwijk desondanks re gelmatig wankelde en ook di verse malen zwaar moest leu nen op de reflexen van doelman Hugo van Duyn, pleit slechts voor de kracht van de tegen stander. Een elftal dat overigens na een kwartiertje in de tweede helft zelf goed wegkwam bij een inzet van. wie anders, De Rid der. Via de lat verdween de bal over het doel. Maar ook als die pegel van De Ridder wel doel had getroffen, was dat nog geen garantie ge- FOTO KEES VAN HOOCDALEM weest voor Katwijkse titelpro- longatie. Dat merkwaardige ploegje dat Stevo heet geeft im mers pas echt op als er voor de laatste maal is gefloten. Katwijk - Stevo 2-3 (2-1). 15. De Rid der 0-1, 29. De Ridder 0-2, 45. Masse link 1-2, 50. Masselink 2-2, 53. Masse link 3-2. Toeschouwers: 4.500. Scheidsrechter: Brandjes. Geel: Braaf. Kwestro (Katwijk): Beemink, Reine- rink. Paus (Stevo). Katwijk: Van Duyn, Kwestro, Braaf, Langemaat, De Kroon, Van de Marei (Van Beele}. Vngplaar (Van Duyvenbo de), Van der Plas, Krayenoord. De Rid der, Roodakkers. Stick uitgeschakeld op Wimbledon Bryan Shelton bedankt het Wimbledon-publiek na zijn overwinning op Michael Stich. londen rené van hattum gpd-verslaggever Het bookmakerskantoor van William Hill, het bekendste wedkantoor in goklustig Enge land, is dolblij met de Duitse uittocht op Wimbledon. Dins dag verdienden ze aan de uit schakeling van Steffi Graf vele tonnen. De overwinning giste ren van Bryan Shelton op Mi chael Stich was opnieuw een dikke meevaller. Daardoor kon den de Britse wedmeesters al weer honderduizenden guldens in de boeken bijschrijven. Steffi Graf was de absolute fa voriet bij de bookmakers, Stich iets minder. En dus wreven de wedbazen zich opnieuw in de handen nadat Shelton de kam pioen van 1991 kansloos naar huis had gespeeld: 6-3,6-3 en 6- 4. Stich beleefde in Londen de pijnlijke ervaring dat niet iedere oud-kampioen er populair is. De Duitser ergerde zich aan het eind van de wedstrijd aan toe schouwers, die over een muur tje van een aanpalende baan zijn 'einde' wilde volgen. Toen hij na de laatste klap als een speer van de baan rende kwam dat hem op boe-geroep te staan. Dat overkwam maar wei nig oud-kampioenen op Wim bledon. „De volgende keer zal ik van de baan kruipen", zei hij la ter. „De mensen kunnen toch wel begrijpen dat je niet vrolijk bent als je verliest op Wimble don." Stich blijft een hoofdstuk apart tussen de Wimbledonwin- naars. Na dat ene mooie toer nooi van '91, bracht hij het in de Grand Slam-toernooien nog maar één keer tot een halve fi nales: in januari 1993 in Mel bourne. Hij won sinds zijn tri omf op Wimbledon nog wel veertien toernooien, maar alle maal van mindere waarde. Al leen vorig jaar zgevierde hij in een toernooi waar de hele we reldtop aanwezig was: het WK voor de beste acht profs van de wereld in Frankfurt. Halle Afgelopen zondag schreef Stich nog het grastoemooi in Halle op zijn naam. Maar net als bij Kra- jicek bleek de toernooizege op gras van het Europese vasteland weinig waard. Hij was op Wim bledon als tweede geplaatst, maar niet louter omdat hij tweede staat op de wereldrang lijst, achter Sampras. Gezien zijn staat van dienst in de Grand Slams hoorde hij daar absoluut niet thuis. Shelton was gewoon beter, zei Stich na zijn nederlaag. Dal sierde de Duitser, die al zo vaak in excuses vlucht. Hij oogde ook opmerkelijk ontspannen voor een gevallen favoriet. Kreeg ei genlijk alleen de pest in toen hij werd doorgezaagd over het waarom van zijn nederlaag. Of hij misschien moe was. Of was Halle misschien toch niet zo'n goede voorbereiding geweest. Allemaal onzin vond hij. „Ik speelde niet goed, maar ook niet slecht. Shelton was daaren tegen geweldig op dreef. Hij had de ballen vandaag zelfs met zijn ogen dicht kunnen slaan. En dan had hij nog alle geluk mee ook. Hij raakte ballen met zijn frame, die vervolgens via de netband op de lijn kwamen. Hij was gewoon beter. Als ik dat kan accepteren, waarom jullie dan niet", beet hij van zich af. Op het noorderstrand van Kat wijk wordt zaterdag vanaf 10.30 uur gekorfbald. Het Rijnsburgse Madjoe organiseert daar de eer ste voorronde van het eerste na tionale beachkorfbaltoernooi. De winnaars van de toernooien strijden op 13 augustus om de nationale titel. Bij strandpaviljoen Watveld treden zestien teams in het strijdperk. Ze zijn ingedeeld in vier poules. Madjoe 1 is inge deeld in poule 2 met GKV 1 en 2 uit Gorinchem en Atilla 2. Ver der doen mee Parabool uit Gro ningen, Reehorst uit Ede en Midlandia uit Utrecht. Madjoe neemt met vier teams deel aan de primeur. Beachkorfbal heeft andere re gels dan het reguliere korfbal. Er is een vak van 20 bij 20 met^r met de korf in het midden. Een team bestaat uit twee heren en twee dames, die mogen wisse len wanneer ze maar willen. De prijsuitreiking is om 16.15 uur. londen anp Miriam Oremans zei het met vochtige ogen: „Er zijn gelukkig ergere dingen in het leven." De Berlicumse tennisster had net na twee uur en 23 minuten met 6-4, 4-6, 6-4 verloren van Jana Novotna. De Tsjechische, na het vroegtijdige vertrek van Graf een van de vele favorieten voor de Wimbledon- titel, hield het droog. Omdat de Hertogin van Kent er toch niet was. Novotna gaf, tijdens de finale tegen Graf van Wimbledon 1993, een 4-1 voorsprong in de beslissende set cadeau. Haar huilbui op de schouder van de Hertogin maakte haar wereld beroemd. „Ik hoop dat ik de hertogin dit jadr weer ontmoet. Dat betekent dat ik ver kom. En tegen die tijd zorg ik dat ik een zakdoek bij me heb", sprak de huilebalk van weleer. Kristie Bopgert bereikte op de derde speeldag van Wimbledon wel de tweede ronde door de derde set tegen Smylie met 6-2 naar zich toe te trekken. Dins dag had de Australische vetera ne in de duisternis de tweede set met 6-4 gewonnen, nadat de eerste met dezelfde cijfers naar Boogert was gegaan. Manon Bollegraf haalde de tweede ron de niet. De Ermelose verloor in drie sets van Linda Harvey- Wild. de Amerikaanse die in Eastbourne de finale bereikte. Claire Wegink, als lucky loser doorgedrongen tot de tweede ronde, was kansloos tegen Gin ger Helgeson: 6-2 6-2. In Engeland is Novotna sa men met Martina Navratilova de publiekslievelinge. De spon tane tranen bleken een prima publiciteitsstunt. De papieren voor de Tsjechische, vijfde op de plaatsingslijst, zijn goed. Ook vorig jaar haalde Novotna een zwaarbevochten zege op Ore mans, al was dat toen in de vierde ronde. „Deze partij was veel beter", analyseerde de beschermelinge van Hugo Ekker haar eerste op treden op het centre court. „Ik heb de laatste tijd problemen met m'n service en dat is me opgebroken", aldus de 21-jarige Berlicumse die het op Roland Garros ook al niet had getroffen met de loting voor de eerste ronde. Maar Martina Navratilo va bleek toen wel te verslaan. Door het verlies in de eerste ronde in Eastbourne, vorige week, verspeelde Oremans een vracht punten. In de editie van 1993 was ze pas in de finale on deruit gegaan. Ze zakte daar door naar 64. De punten die de aanvalster, die halverwege vorig jaar tot de 25e plaats reikte, bij haar vorige optreden in Londen greep, gaan er volgende week af. SIEMERINK „De uitschakeling van Stich is typisch iets voor hem. Vo rige week won hij het toer nooi in Halle. Het gebeurt hem vaker dat-ie de ene week wint en de andere snel wordt uitgeschakeld. Het is overigens niet zo dat Neder landse tennissers staan te juichen als een Duister ver liest. Dat anti-Duitse gevoel speelt met tennis veel min der omdat het een individue le sport is. Met de Davis-Cup zou het weer een heel ander verhaal zijn. De wedstrijd van Steffi Graf heb ik niet gevolgd. Tij dens zo'n toernooi waar mannen en vrouwen spelen, volg je het damestoemooi ei genlijk niet. Contact met die vrouwen is er eigenlijk nau welijks, er wordt door de mannelijke spelers altijd een beetje lacherig gedaan over hun spel. Het is ook niet mo gelijk om met elkaar in te spelen. Er zijn aparte trai- nirgsbanen voor mannen en vrouwen. Eerlijk gezegd denk ik tij dens die wedstrijden eigen lijk alleen aan m'n eigen single en aan de dubbel. Je volgt de resultaten van de andere Nederlanders, en ver der houdt het op. Iedereen in het circuit is met zichzelf be zig en zo moet het ook. Er wordt ook eigenlijk niet of nauwelijks geroddeld over anderen. Ook niet over Agassi. Die zie je tijdens een toernooi ei genlijk maar even in de kleedkamers. Hij doucht niet eens en is met z'n bodygu ards zo weer vertrokken. Er zijn er genoeg in het man- nentennis die normaler zijn dan Agassi, die wel met beide benen op de grond zijn blij ven staan: bijvoorbeeld Pete Sampras die al een jaar num mer één is. Er wordt momenteel veel gediscussieerd over de vraag of er wel voldoende kleurrij ke tennissers zijn. Ik vind dat iedereen zichzelf moet zijn op de baan, dat waren McEnroe en Connors ook, dat is Sampras op zijn ma nier. Het zou toch gek zijn als hij plotseling de clown uit gaat hangen." Speciaal voor het l.eidsch Dagblad geeft Jan Siemerink enkele malen zijn visie op Wimbledon.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29