WK-Voetbal 94 Aanvallen loont meteen voor Zwitsers!, Rune Bratseth lust Italië rauw 'Onze voorbereiding is niet voldoende geweest' Uv*r.' t> - Ik - J Voorzitter organisatiecomité breekt alle vliegrecords Argentijnse journalist beboet DONDERDAG 23 JUNI 1994 Waaghals Een Oranje-supporter heeft voor enige consternatie gezorgd bij het streng beveiligde Witte Huis in Washington. De man was op het openbare gedeelte voor de residentie van de Ame rikaanse president met zijn vriendin met een frisbee aan het spelen. Bij een wat onge controleerde gooi vloog het speeltuig over de hekken en be landde in de voortuin van de fa milie Clinton. De supporter besloot het speel tje op te halen en klom derhalve over de hekken van het Witte Huis. Hij werd snel in de kraag gegrepen door de politie. Pas zes uur later waren de Amerika nen ervan overtuigd dat de man absoluut niets kwaads in de zin had en slechts zijn eigendom wilde ophalen. Hij werd vrijge- Het was één van de weinige in cidenten in Washington waarbij Oranje-supporters waren be trokken. Volgens Eddy Lassche, woordvoerder van de Neder landse politiedelegatie in de Verenigde Staten, is verder al leen maar een gering aantal supporters ter ontnuchtering enkele uren door de politie vastgehouden. Nieuwe politiepet De politie in Orlando heeft en kele honderden honkbalpetten aangeschaft. Vanuit Europa is het gerucht overgewaaid dat Nederlandsevoetbalsupporters overal ter wereld er een sport van maken de dienders hun po litiepet afhandig te maken. De autoriteiten in Orlando zijn er dan ook heilig van overtuigd dat het Oranje-legioen rond de wedstrijden tegen België en Marokko massaal jacht maakt op de kostbare hoofddeksels van de agenten. Dat vooruit zicht vonden ze te begrotelijk in Orlando. De dienstpet kost toch al gauw dik honderd dollar. Daarom heeft elke agent een honkbalpet gekregen ter waarde van nog geen tien dollar. Op de klep van de nieuwe petten zijn duidelijk zichtbaar de letters OPD aangebracht: Orlando Po lice Department. Hongerstaking Gedetineerden in een gevange nis in de stad Feni in het zuiden van Bangladesh hebben ge dreigd met een hongerstaking, nadat de autoriteiten hadden geweigerd een televisietoestel beschikbaar stellen om naar het WK te kijken, zo schreef de krant Ittefaq. Miljoenen mensen in Bangladesh offeren hun nachtrust op om de live-uitzen dingen van de voetbalwedstrij den in de Verenigde Staten te volgen. Studenten hebben voor hun examens een week uitstel gekregen, zodat ook zij het WK kunnen volgen. Boze 'Leeuwen' Henri Michel, de Franse bonds coach van Kameroen, kampt met ontevreden spelers. De On tembare Leeuwen hebben nog steeds geen geld ontvangen voor twee wedstrijden die in de aanloop naar het WK zijn ge speeld. Indien de premies niet snel worden uitbetaald, dreigt een spelersstaking.Het begint een serieus probleem te wor den", stelde Michel. ,,De spelers hebben geen vertrouwen meer in het bondsbestuur. Ik ken de Kameroeners, ze zijn tot gekke dingen in staat. Ik hoop, dat de hele affaire op korte termijn uit de wereld is." Uitgestorven Buenos Aires maakte dinsdag tijdens de wedstrijd Argentinië - Griekenland een uitgestorven indruk. Om half twee 's mid dags lag het openbare leven in de stad volledig plat. President Carlos Menem van Argentinië is op staatsbezoek in Canada. Hij nam echter ook even vrij om zijn landgenoten op de televisie aan het werk te zien. De moeite werd geloond, 4-0. Twee Argen tijnse radio-reporters namen niet de moeite naar Boston af te reizen om ter plekke verslag te doen van de wedstrijd. Zij ble ven in het perscentrum in New Jersey en deden van daaruit ver- slag. Tragisch verlies Een 26-jarige inwoner van Thai land beroofde zich van het le ven, nadat hij bij een wedden schap over Nederland - Saudi Arabië een paar duizend gulden had verloren. De man had al zijn geld op een overwinning voor de Saudi's gezet. Bij eerde re weddenschappen had hij ook al veel geld verloren. „Bekom mer je om onze dochters", schreef hij zijn vrouw in zijn af scheidsbrief. „Tot ziens in een volgend leven." Het Foxboro Stadium in Boston wordt vakkundig gereinigd na de wed strijd Argentinië - Griekenland. Voor vanavond staat Zuid-Korea - Boli via op de rol. foto epa Roemenië geen schim van de ploeg die Colombia versloeg Zwitserland heeft op de zesde speeldag van het WK voor een sensatie verzorgd. In Detroit versloeg de ploeg Roemenië met 4-1. Vooraf werd Zwitserland kansloos geacht tegen de bedwingers van Colombia. Door de overwinning is een plaats in de achtste fi nales nabij. ,,Deze ploeg kan heel ver komen", meende de Zwitserse aan voerder Geiger in de ze- geroes na afloop. detroit anp Na de 1-1 tegen Verenigde Sta ten, een resultaat dat zware kri tiek uitlokte, liet Zwitserland in de tweede wedstrijd de behou dende speelwijze schieten. Coach Hodgson moest ook wel, want nog een slecht resultaat en de tickets voor de terugreis kon den bijna worden besteld. Om de aanval kracht bij te zetten posteerde Hodgson Knup als tweede spits naast Chapuisat. Knup trainde de laatste weken nauwelijks door een enkelbles sure. Het aanvallende concept had in de eerste helft succes. De Roemenen, door de lof voor de winst op Colombia (3-1) nog met het hoofd in de wolken, hadden totaal geen antwoord op de fris aanvallende Zwitsers. Sutter en Bregy reten met fraaie passes het oostblok open. In de dertiende minuut scoorde Sut ter met een schuiver. De Tune sische scheidsrechter Neji Joui- ni keurde de treffer af wegens buitenspel. Niet van de schutter maar van de toekijkende Knup. Drie minuten later kwam Zwitserland toch op voor- f. - -mmm wr '1 r JWiiih fiSMWft t r v» ïèsSzsiStBmmmmmmmm**!' k v r*'w Doelman Bogdan Stelea van Roemenië is kansloos op de inzet van Alain Sutter (links), die de Zwitsers aan een 1 -0 voorsprong helpt. foto rtr sprong. Door een snelle aanval lag de Roemeense verdediging open. De linksbenige Sutter schoot met rechts hard in: 1-0. De voorsprong was dik ver diend. „Ons lukte eenvoudig al les", sprak Sutter na afloop stra lend. Roemenië rommelde maar wat aan, nonchalant, slordig, slap. Popescu kopte een voorzet van Lupescu hoog over, Petres- cu schoot naast terijl hij Rado- cioiu een niet te missen kans kon bieden. Achterin had Roe menië geluk dat Sforza een voorzet van Sutter miste. Het onvermogen tegen de Zwitserse dadendrang bleek ook uit de drie gele kaarten (voor Mihali, Lupescu en Belodedici) en uit de diep in de tweede helft gege ven rode kaart voor invaller Vla- diou, die uit frustratie Ohrel een 'doodschop'gaf. Een briljant moment van ster speler Hagi hielp Roemenië in de 36ste minuut aan de op dat moment onverdiende gelijkma ker. Van twintig meter prikte hij de bal loepzuiver in de hoek. Doelman Pascolo was kansloos tegen Hagi's zwieper. In zijn 85ste interland liet Hagi eens te meer zien de beste Roemeense voetballer aller tijden te zijn. Maar na rust overspeelde Br hem volkomen. De brille van Hagi wiegde Roemenen weer in slaap. Coa Iordanescu kon zijn ploeg in rust ook niet tot nieuwe inspii tie dwingen. In de 52ste mini leidde collectief knoeiwerk een nieuwe achterstand. Na hoekschop van Sutter toond drie Zwitsers zich sterker d zes Roemenen. Chapui schoof de vrijgekomen bal lan doelman Stelea: 2-1. De wedstrijd was ineens slist. Roemenië bleek niet mi bij machte iets terug te dot Zwitserland heerste op het mi denveld. Roemenië, was kap In de 66ste minuut scoot Knup na een snelle uitbraak v Sforza 3-1. Even later maal Knup zelfs 4-1 uit een voor van Bregy. Een ongekende u slag, een regelrechte sensatie. De Roemeense coach lord nescu verklaarde na afloop zijn ploeg het tijdsverschil v drie uur tussen Los Angeles Detroit slecht had verstouw „Maar Zwitserland heeft grot gespeeld, dat moet ik toegevi Toch houden wij een goe kans op de achtste finales." Hodgson, de Engelse coat van de winnende Zwitsers, uitermate tevreden over de ta tische ommezwaai. „We h; den maar één doel: winnen, gaan door naar de v< ronde. Dit was één van de b langrijkste overwinningen Zwitserland aller tijden." ROEMENIË: Stelea; Petrescu, Belot dici, Prodan, Munteanu; Lupescu Panduru), Popescu, Hagi, Mihali; ducioiu, Dumitrescu (70. Vladoiu). ZWITSERLAND: Pascolo; llottig Herr, Geiger, Quentin; Ohrel (82. vestre), Bregy, Sforza, Sutter (71. kei); Knup, Chapuisat. 'Ierland heeft ons getoond hoe we ze kunnen verslaan 71 A»1 sn J b T "DAL new york gert van puk gpd-verslaggever Er wordt in de voetballerij vaak lacherig gedaan over Egil Olsen. De bondscoach van Noorwegen is een buitenbeentje. Hij slaat bijvoorbeeld alle gegevens van zijn team, inclusief spelsitua ties, op in een computer. Maar door zijn spelers wordt de klei ne trainer op handen gedragen. Met aanvoerder Rune Bratseth voorop. De 33-jarige ex-libero van Werder Bremen dicht Olsen buitengewone kwaliteiten toe. „Met een andere coach hadden we nooit het WK in Amerika ge haald. Het Noorse voetbal is Egil Olsen veel dank verschul- digd." De manier waarop Noorwe gen zondagavond Mexico met 1-0 versloeg is volgens Bratseth tekenend voor de werkwijze van de 52-jarige trainer. Olsen kent de kwaliteiten van zijn spelers door en door en zal nooit het onmogelijke van zijn elftal ei sen. „In de hitte van Washing ton zouden we onszelf volledig over de kop hebben gejaagd als we ons gebruikelijke spelletje hadden gespeeld. Vroeg storen op het middenveld zou dan fa tale gevolgen hebben gehad. Dan hadder? de middenvelders na een half uur waarschijnlijk al aan een zuurstoffles gelegen. Olsen adviseerde ons om het middenveld uit handen te ge ven en de Mexicanen pas in de buurt van ons eigen strafschop gebied op te vangen. Ik weet ook wel dat de wedstrijd er op die manier niet spectaculairder op werd, maar het doel heiligde de middelen. We wónnen en zijn hard op weg naar een plaats in de tweede ronde." Volgens Bratseth zijn de No ren zonder hooggespannen ver wachtingen naar Amerika ge reisd. „Het is al een wonder dat we in één kwalificatie poule met Nederland en Engeland het WK hebben gehaald. Dat hadden we nooit voor mogelijk ge houden. Wij werden met San Marino, Turkije en ook Polen tot de zwakke broeders in de groep De Noren willen het maximale uit het WK halen Maar nu de Noren zich onder de mondiale voetbal-elite heb ben geschaard, willen ze er ook het maximale uithalen. De zege op Mexico heeft de druk in elk geval al van de ketel gehaald in het Scandinavische kamp. Brat seth ligt dan ook absoluut niet wakker van de wedstrijd van vanavond tegen Italië in het Giants Stadium in New York, het tweede duel van de Noren in groep E van het WK. „Door die nederlaag tegen Ierland staat er veel op het spel voor de Italianen. Zij zijn aan zet, wij kunnen alles rustig op ons laten afkomen. Ik wéét ze ker dat de Italianen angstig aan de wedstrijd zullen beginnen. Die ploeg staat verschrikkelijk onder druk, is misschien wel ra deloos. Wij hoeven ook- niet bang te zijn voor Italië. Ierland heeft ons getoond hoe we ze kunnen ver slaan. Door ne gentig minuten lang keihard te blijven werken en heel gecon centreerd te verdedigen. We zullen dan, net als Ierland, ook wel een paar kansen krijgen. Die proberen we in dank te aan vaarden." Voor Bratseth is het WK zijn eerste en laatste optreden met Noorwegen op een groot inter nationaal toernooi. Na het WK zet de 33-jarige libero een punt achter zijn actieve loopbaan en keert hij terug naar zijn vader land om daar bij zijn oude club Rosenborg Trondheim in dienst te treden als manager. Na acht enerverende jaren bij Werder Bremen verheugt Bratseth zich op het weerzien met zijn land genoten. Maar eerst moet de klus in Amerika nog worden ge klaard. De boomlange verdedi ger wil graag in stijl afscheid ne men van de voetballerij. Het liefst als de man dié met Noor wegen geschiedenis heeft ge schreven op een wereldkam pioenschap. Bratseth gelooft er heilig in, dat de Scandinaviërs ver kunnen komen op het WK. „Ik weet dat het niet realis tisch is om te zeggen dat Noor wegen wereldkampioen kan worden. Olsen heeft ons dat trouwens ook al verteld. Dat is eigenlijk wel grappig. Een coach die tegen zijn eigen spelers zegt dat ze nooit wereldkampioen zullen worden. Maar met deze ploeg zijn we wel in staat om ie dere tegenstander in de proble men te brengen. We zijn een hecht team. Dat is onze grote kracht." „Iedere speler weet ook heel goed dat we het van ons collec tief moeten hebben. Het gaat direct mis als één speler zijn taak verwaarloost. We hebben elkaar in het veld keihard nodig. Daarom heeft niemand sterallu res. Dat past niet bij het Noorse elftal. We hebben bovendien niet de beschikking over spelers met de extra klasse van bijvoor beeld Roberto Baggio of Dennis Bergkamp. Alleen als ploeg zijn we sterk en dat hebben we alle maal heel goed in dé gaten. Dat heeft Olsen er wel bij ons inge stampt." Rune Bratseth: „Met deze ploeg zijn we in staat om iedere tegenstand! N( in de problemen te brengen." archieffoto Baresi hoopt op betere tijden voor Italië new york gert v gpd-verslaggever Hij is de natuurlijke leider van het Italiaanse elftal. Door zijn leeftijd en door zijn ervaring. Maar Franco Baresi voelt zich zelf allerminst de grote roergan ger van de squadra Azzurri. Daar is hij te bescheiden voor. De 34-jarige Milanees is er dan ook helemaal niet blij mee, dat er na de nederlaag tegen Ierland nu van hem verwacht wordt dat hij Italië vanavond wel eventjes op sleeptouw neemt in de cru ciale confrontatie met Noorwe gen. Zo veel verantwoordelijk heid gaat hem te ver. „Het lei derschap in een team ligt niet bij één speler. Alle spelers moe ten hun eigen verantwoordelijk heid kennen. Dat is de enige sleutel tot succes." Baresi is in Amerika aan zijn derde en laatste WK begonnen. Na het toernooi zet hij een punt achter zijn interland-carrière en is hij alleen nog één seizoen te bewonderen bij zijn grote liefde AC Milan, de club die hij zijn hele leven trouw is gebleven. In de zomer van 1995 komt er een einde aan de sportieve loop baan van Baresi. Maar hij peinst er niet over om zich helemaal terug te trekken uit de voetbal lerij. De verdediger heeft al di verse keren openlijk gesollici teerd naar de functie van mana ger bij AC Milan. Gezien zijn speciale band met voorzitter Silvio Berlusconi maakt hij on getwijfeld een goede kans om ook inderdaad voor dat baantje gevraagd te worden. Baresi en Berlusconi, dat zijn immers twee handen op één buik. Het had niet veel gescheeld of Baresi was helemaal niet van de partij geweest in Amerika. In 1992, vlak voor het begin van de kwalificatiereeks voor het WK, gaf de libero uit vrije wil zijn vaste plaats in het Italiaanse elf tal op. Hij wilde meer aandacht aan zijn gezin gaan besteden. Maar nadat Italië in het eerste kwalificatieduel tegen Zwitser land op eigen veld niet verder was gekomen dan een pover 2-2 gelijkspel, kon een rentree van Baresi niet uitblijven. Heel Ita lië, met bondscoach Arrigo Sac- chi voorop, smeekte hem om terug te keren in het Italiaanse elftal. Baresi liet zich gemakke lijk overhalen. „Ik voelde me thuis voor de televisie een ver rader toen ik Italië tegen Zwit serland zag voetballen. Toen re aliseerde ik me ook dat ik het nationale elftal eigenlijk nog niet kon missen." Voor Sacchi was de come back van Baresi van levensbe lang. Bij zijn aanstelling als bondscoach had hij zich plech tig voorgenomen om het Itali aanse elftal aanvallender en at tractiever te laten voetballen. In de geest van AC Milan, de club die onder zijn hoede terugkeer de aan de Europese top. Baresi was in de ogen van Sacchi in het veld de ideale regisseur om zijn revolutionaire plannen ten uitvoer te brengen. Maar, en dat heeft de libero ook met lede ogen geconstateerd, het Itali aanse elftal is op het WK nog lang ni.et de swingende ploeg die Sacchi voor ogen staat. In de verste verte niet, zoals zaterdag duidelijk werd in het met 1-0 verloren openingsduel tegen Ierland. Baresi had direct in de gaten wat er allemaal aan schortte. „De linies lagen te ver uit elkaar en in die hitte was het onmoge lijk om pressie-voetbal te spe len. Maar het blijft ook een feit dat de stijl die Sacchi bij AC Milan hanteerde niet gemakke lijk is te imiteren. Daar is veel tijd voor nodig en die heeft een nationaal elftal nu eenmaal niet. We trainen te weinig met elkaar. Voor de spelers van AC Milan is dat niet zo'n ramp. Zij weten precies hoe Sacchi graag wil voetballen. Maar de jongens van andere clubs moeten erg wennen aan zijn werkwijze. In de voorbereiding hebben we een maand lang keihard met el kaar getraind. Dat is dus niet genoeg geweest, anders hadden we wel beter gevoetbald tegen Ierland." „Maar je zult mij niet horen zeggen, dat Sacchi de verkeerde weg is ingeslagen met het Itali aanse elftal. Zijn ideeën over voetbal spreken mij buitenge woon aan. Ik weet ook zeker dat de andere spelers er zo over denken. Het is alleen de grote vraag wanneer alle stukjes van de puzzel eindelijk op de juiste plaats vallen." Baresi realiseert zich terdege dat de tijd begint te dringen voor het Italiaanse elftal. Na de uitglijder tegen Ierland kan de ploeg zich vanavond in het Giants Stadium in New York te gen Noorwegen geen nieuwe misstap permitteren. „Hoe on werkelijk het ook mag klinken, bij een tweede nederlaag is de kans groot dat we vroegtijdig naar huis gestuurd worden. Dat zou een enorme ramp zijn. Maar ik weiger te geloven dat het zo ver komt. Tegen Ierland hebben we in de tweede helft helemaal niet zo slecht ge speeld. Daar 'moeten we ons maar aan vasthouden. Als alle spelers hun verantwoordelijk heid in het veld nemen, dan hoeft niemand te wanhopen. We kunnen veel beter voetbal len dan we tot nu toe hebben laten zien." Roberto Baggio klachtenvrij martinsville ap Italiës hoop in bange dagen, Roberto Baggio, is fit voor de wedstrijd van vanavond in Groep E tegen Noorwegen in het stadion van de Giants in East Rutherford. Baggio had te kampen met een ontsto ken achillespees en zei daardoor niet, in topvorm te steken. Maar bij de training had hij geen problemen. Trainer Arrigo Sacchi zei dat hij Baggio 'in het belang van het team en van hemzelf liever op de reservebank plaatst als de spelverdeler van Juventus ook maar voor 80 procent fit is. De blessure die Alberigo Evani maandag tijdens de training op liep, is volgens artsen zo ernstig dat de 31-jarige Sampdoria-speler mogelijk helemaal niet meer in actie komt op het toernooi. Lazio- aanvaller Giuseppe Signori, die maandag de training door een stij ve spier in het dijbeen voortijdig moest beëindigen, kan vanavond wel weer van de partij zijn. washington Alan Rothenberger, voorzitter van het organisatiecomité, heeft t( nu toe tijdens de World Cup '94 alle vliegrecords gebroken. Hij elke dag een duel bezoeken. Het schema van Rothenberger zag er tot nu toe als volgt uit: Vri dag, Soldier Fields, Chicago; zaterdag, Giant Stadium, New Yorl zondag: Robert F. Kennedy Memorial, Washington DC; maandaj Stanford, San Francisco; dinsdag: Foxboro, Boston; woensdag: Ros Bowl, Los Angeles. Wanneer de voorzitter bij Oranje komt kijken,' nog niet bekend. Rothenberger geniet vooralsnog van het toernooi. „Wat zich tc nu binnen en buiten het veld heeft afgespeeld, overtrof al onze vei wachtingen. Het gaat zeer goed. Alle wedstrijden zijn leuk, het pu bliek geniet in elk stadion." Rothenberger is, nadat alle landen ten minste één keer in acti zijn geweest, overtuigd van het ongelijk van de critici. „Nu al is ge bleken dat het toernooi thuishoort in de Verenigde Staten. De hel jj wereld heeft onderschat hoe veel belangstelling er in ons land be staat voor voetbal in het algemeen en voor World Cup-voetbal het bijzonder." Een rechter in Foxboro heeft een verslagger van de Argentijn se televisie wegens wangedrag een boete opgelegd van 250 gul den. Hij had zich dinsdag na de wedstrijd tegen Griekenland (4- 0) niet gehouden aan de regels voor media-vertegenwoordr gers. Na een handgemeen in df catacomben van het Foxboro stadion (Boston) met enkele suppoosten werd de journalist gearresteerd Of hij zijn pers-, kaart terugkrijgt, wordt later bej sloten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 26