Earnest Stewart maakt Amerika voetbalmaf Westerhof wil oogsten Politie in Orlando laat niets aan toeval over Nederlandse ans komen ;S niet in 'Tennis-voetbal' 2'IOENSDAG22 JUN11994 Kippevel TROIT ANP in groep Nederlandse voetbal- pporters heeft geen toestem- ing gekregen voet aan wal te tten in de Verenigde Staten, e supporters zijn door de au- riteiten in Detroit met het egtuig teruggestuurd naar ederland omdat zij een crimi- iel verleden hadden. De groep, die bestond uit oe ntien supporters, wilde via etroit naar Orlando vliegen n de wedstrijden van het Ne- irlands elftal te volgen. Twaalf n de fans vulden zelf in het egtuig op hun inreis-docu- enten in dat zij in Nederland aanraking waren geweest et justitie. „Ze waren veroordeeld voor inkovervallen en handel in co- ine. Na uitgebreid verhoor ven de Amerikaanse autori- iten de supporters geen toe- emming het land binnen te men", aldus Eddy Lassche, )ofd van de Nederlandse poli- idelegatie die de Amerikaanse )litie assisteert bij de opvang i begeleiding van het Oranje- gioen. De rest van de groep was soli- ïir met de supporters die de irenigde Staten niet binnen- ramen en nam onder 'het otto 'samen uit-samen thuis' ijwillig het vliegtuig terug naar ihiphol. DALLAS ALBERT GEESING gpd-verslaggever Hij had in Dallas de avond van zijn leven. Heel Nigeria lag aan zijn voeten, de internationale voetbalpers hing aan zijn lippen na de sensationele WK-primeur tegen Bulgarije. Dan is Clemens Westerhof op zijn best. „We hadden in de eerste tien minu ten wat geluk. Maar als je geen geluk hebt, kun je zelfs geen \touw vinden." Het is de Arn hemmer en bondscoach van Nigeria ten voeten uit. Westerhof, 54 inmiddels, maar nog altijd even strijdlustig als in zijn trainersperiode bij MW, Vitesse en Feyenoord, is al vijf jaar bondscoach in Nige ria. Hij overleefde volgens eigen zeggen zes ministers van sport en zeven voorzitters van de voetbalbond. .Alleen omdat ik populairder ben dan zij. Ik ben beroemd. Ik ben het slachtoffer van mijn eigen succes." Hij wordt niet geremd door enige bescheidenheid en draagt dat ook uit. „Nigeria neemt deel aan het WK. Ik behoor nu dus tot de 24 beste coaches ter we reld. Af. Uit." „We zijn naar Amerika geko men om de mensen te laten zien dat we in Nigeria heel goed kunnen voetballen. Daar heb ben we vijf jaar aan gewerkt." Westerhof noemt zichzelf een voetbalmissionaris, die de Su per Eagles bij dit WK aan een goed resultaat moet helpen. „We zijn de kampioenen van Afrika. Zo moeten we ook spe len." Maar wereldkampioen? „Havelange heeft gezegd dat Nigeria gemakkelijk de halve fi nales haalt. Hij zal wel in de war zijn geweest met die uitspraak, anders is onze lieve heer mos lim geworden." Adel verplicht. Nigeria staat vijfde op de wereldranglijst en heeft in Yekini, Amokachi, Aja- cied Finidi George, Okocha en Amunike een aantal voortreffe lijke spelers. Niet voor niets werd Nigeria na de eerste ronde geprezen om zijn wervelende speelstijl en in één adem ge noemd met Brazilië. Zelfs Jack Charlton, de 'Tommy Cooper' onder de WK-coaches, was diep onder de indruk van het Nigeri- aanse spel. „Dit was na Brazilië het beste voetbal dat ik tot nu toe heb gezien." Het moet Westerhof als mu ziek in de oren klinken. In Ne derland door de kenners afge schilderd als een charlatan en een tactisch onbenul, steekt hij maar al te graag de draak met allerhande ingewikkelde theo rieën en termen. Voetbal is een simpel spel en zo benadert hij het ook. Een training zet hij stop als het misgaat. „In Zeist noemen ze dat met een duur woord situatief coachen. Bij mij is dat zeggen waar het op staat. Als het moet ben ik keihard. Als voetballer schopte Wes terhof het nooit verder dan Lorn ga Tilburg en De Graafschap. „Maar vergis je niet in mijn kwaliteiten", zei hij dit voorjaar op het sportcentrum Papendal, waar Nigeria zich voorbereidde op het WK. „Ik heb zo veel ga ven in het trainerswerk dat ik spelers met talent beslist beter kan maken. Ik kan een ploeg zo enthousiast maken dat ze din gen doen waar ze zichzelf niet toe in staat achten. Ik ben een kanjer in het beoordelen van de tegenstander om aan de hand daarvan de tactiek neer te zet ten." Blufpoker past bij hem. Net als de bijnamen die Westerhof in vijf Afrikaanse jaren verza melde. Stubborn Dutch, vanwe ge zijn koppigheid, Westerma- gic, als erenaam na de WK-kwa lificatie, en Westerwonder toen hij dit voorjaar in Tunis met Ni geria de Africa Cup veroverde. Maar toen Nigeria een keer met 5-1 verloor, werd zijn naam meteen verbasterd in Wester basket. Toen hij het te druk had om met de pers te praten, was zijn naam Westergaga, wat zo veel betekent als altijd bezig. Vijf jaar geleden speelde Ni geria nog zoals alle Afrikaanse landen: dribbelen, acties maken en door mekaar hollen. „Maar als je internationaal wilt meetel len, moet jé gestructureerd spe len. Brazilië heeft het in 1982 en 1986 ook niet gered met dat sambavoetbal. Dat is omge schakeld naar een realistischer speelstijl. Maar de mensen in Amerika willen vermaakt wor den. Zij willen goed voetbal zien. Acties, daar gaat hem om." De kans om met Nigeria voor eens en altijd wereldfaam te maken, laat Westerhof zich niet De politie in Orlando heeft extreme veiligheidsmaatre gelen getroffen om ordeverstoringen rond het beladen duel Nederland-België te voorkomen. De autoriteiten zijn op alles voorbereid. Zelfs met terroristische aansla gen houden zij rekening. „We willen geen enkel risico nemen", zegt Pete Mar cus, sheriff van het district Orange County. „Daarom zijn we overal aanwezig. Niet alleen om te voorkomen dat supporters de hele boel kort en klein slaan, maar ook om ze te beschermen. Criminelen denken hun slag te kunnen slaan bij die tienduizenden supporters die naar Orlando komen. Dat willen we voorkomen." Marcus heeft zich overigens vreselijk gestoord aan al le aandacht die vooral in Europa is besteed aan de hoge misdaadcijfers in Florida. Vooral de brute moorden vo rig jaar op argeloze Europese toeristen hebben volgens hem veel te veel publiciteit gekregen. „Natuurlijk ge beurt er hier ook wel eens wat, maar waar niet?", luidt het simpele verweer van Marcus. „Florida is niet ge vaarlijker dan tal van andere plaatsen op de wereld waar miljoenen toeristen bij elkaar komen. Om dat ver keerde beeld recht te trekken doen we alles om tijdens het WK iedereen het gevoel te geven dat Orlando en de rest van Florida wel degelijk veilige oorden zijn." Om dat te bereiken trekt de politie alle registers open. Tot ver uit de wijde omtrek van Orlando zijn politie mensen, veiligheidsagenten en particuliere bewakings diensten opgeroepen om de openbare orde en veilig heid tijdens de wedstrijdenan Orlando zo veel mogelijk te waarborgen. In de praktijk komt het erop neer dat gemiddeld per zes supporters één man is ingezet. Die manschappen krijgen desgewenst ondersteuning van een speciale eenheid van 75 deskundigen, speciale ge traind op eventuele terroristische aanslagen. „Het lijkt misschien allemaal wat overdreven, maar we willen dat er niets mis gaat", zegt Tom Hurlburst, politiechef in Orlando. „De hele wereld kijkt naar ons. Als er wat misgaat is de goede naam van Orlando defi nitief naar de knoppen. Dat moeten we dus voorko men, want er is ook een leven na het WK. Met alle pret parken die we hebben is onze hele infrastructuur op toerisme gebouwd. •rabantse krullebol dompelt Colombia in rouw nel 'ijzfen donkere krullebol met zomersproeten schreef van nacht geschiedenis in het Amerikaanse profvoetbal. Er- mtJe Stewart, halve Hollander met een Brabantse tongval, Ethoot de Verenigde Staten met een fabuleuze goal zo Riebed als zeker naar de tweede ronde van het WK. Daar mee bracht hij meteen de grootste wens van voetballief- 'JJbbbend Amerika in vervulling, toe r tto-VERSLAGGEVER u ichlewarts rake trap langs de ver wQtgelopen Colombiaanse doel- niejan Oscar Eduardo Cordoba niejas de bevrijdende en beslis kunde treffer waarop 92.000 uit- wefonige, rood-wit-blauw ge- -tejhilderde Amerikanen en mil- Jiujenen televisiekijkers in het gropd van 'Uncle Sam' zaten te dachten. Colombia's tegen- deljielpunt in de slotminuten kon ne%ardoor de overwinning (2-1) t din Amerika, dat door een ei- e?n doelpunt van de Zuidame- Eikanen in de eerste helft op rsprong was gekomen, niet leer in gevaar brengen. dijlDe emotionele taferelen die u 'i|ch na afloop van de wedstrijd de kokendhete Rose Bowl af- leelden, maakte Amerika voor it eerst en op het juiste mo- lent tijdens het WK voetbal- iaf. Stewart nam, samen met Sn medespelers, grote Ameri- lanse vlaggen in ontvangst fln krijsende en ontroerde sup- Joners. Met de 'stars en stripes' jpzijn rug en boven zijn hoofd jjaakte hij minutenlang een feronde door het reusachtige jetbalstadion van Los Angeles, aar de toeschouwers weiger en afscheid te nemen en met liizenden op de banken bleven pplaudisseren. Voor Emie Stewart en andere fnerikaanse internationals jerd de mooiste droom plotse- ng werkelijkheid. „Dit is zo mtastisch, zo indrukwekkend, |it is bijna niet onder woorden brengen", stamelde de Wil- m Il-spits na afloop. Zijn won- irschone doelpunt, na een eekpassje van Tab Ramos op ille snelheid met de binnen- nt van zijn schoen via de paal nnengeschoten, werd 's onds op de Amerikaanse tele- sie nog tientallen malen her- lald. ,,The greatest goal I have er scored in my life", kraaide ewart met zijn even komische knauwerige Amerikaanse ac- nt later 'live' voor de camera's van Amerika's grootste sport zender. Samen met doelman en aan voerder Tony Meola, die een aantal sensationele reddingen verrichtte tegen de Colombia- nen en zijn ploeg dus in kritieke fases op de been hield, was Ste wart plotseling de absolute held van het Amerikaanse volk. Hij genoot er zichtbaar van. Ver diende het eigenlijk ook, want net als tegen de Zwitsers liep hij zich in de droge hitte van Cali- fomië tegen de Colombianen de longen uit het lijf. Hij mag dan een Amerikaan van geboorte zijn en het pas poort met trots in de binnenzak dragen, Ernie Stewart weet dat zijn Hollandse bluf hem zover heeft .gebracht. Een paar jaar geleden, toen hij nog de vrolijke vrijbuiter van VW was, zond hij de toenmalige Amerikaanse bondscoach Bob Gansier een videoband met doelpunten van zichzelf in de Nederlandse com petitie. Toen er geen reactie kwam,, belde hij de Amerikaan se voetbalbond eigenwijs op en kreeg Gansier aan de lijn. In een notedop: Stewart kreeg een uit nodiging en verdween nimmer meer uit de Amerikaanse selec tie. „Toch wist ik tot aan de start van dit WK niet zeker of ik een basisplaats zou krijgen. Ik vrees de dat het moeilijk zou zijn om een bepaalde status te verwer ven, omdat al die anderen op de loonlijst van de Amerikaanse voetbalbond staan en al maan den met elkaar konden wer ken," aldus Stewart. Maar Bora Milutinovic, de strateeg op de bank bij de Ame rikanen en wel gecharmeerd van de onberekenbare snel heidsduivel, gaf Stewart een eerlijke kans. „Die heb ik met beide handen gegrepen. Al weet je als spits dat er vroeg of laat kritiek komt wanneer je niet scoort. Ook daarom kwam die goal tegen Colombia voor mij op een geweldig moment." De Amerikaanse ploeg, door Ergens in deze kluwen bevindt zich Earnest Stewart, de maker van de beslissende Amerikaanse treffer. Colombiaan Wilson Perez (rechts) druipt met gebogen hoofd af. foto reuter alle angst voor een afgang op 's werelds grootste voetbaltoer nooi in eigen land door de me dia onder grote druk gezet, speelde tegen het machtige Co lombia onbevangen en met een bijna onvoorstelbare inzet. Er nie Stewart: „We hebben tegen Colombia bewezen dat deze Amerikaanse ploeg meer is dan een stelletje bijeengeraapte voetballers. Ons nationale team heeft genoeg kwaliteit om zich met de beste voetballanden ter wereld te meten. Want laten we eerlijk zijn: op papier heeft Co lombia één van de beste aan- valslinies ter wereld en heeft het met Valderrama en Rincon op het middenveld nog eens twee supersterren in huis. Die ploeg was tegen ons bijna kansloos." De Amerikanen kunnen het volksfeest in eigen land nog gro ter maken door als groepswin naar te eindigen. Die kans is, met de Roemenen als tegen stander in de nacht van zondag op maandag en Colombia-Zwit- serland op hetzelfde tijdstip, niet eens zo klein. In dat geval blijven Stewart en de zijnen ge huisvest in Los Angeles. Ste wart: „Het maakt ons niet uit. Als we maar verder komen. Al les wat we nu nog presteren, is meegenomen." Dooley, Harkes; Stewart (67. Jones), Wynalda (61. Wegerle). COLOMBIA: Cordoba; Herrera. Perea, Escobar, Perez; Gaviria, Valderrama. Alvares. Rincon: Asprilla (46. Valencia). De A vila (46. Valenciano) Vijfendertiggraden en kippevel. Dat kan dus makkelijk en het is mij overkomen, bij cle opening van het WK voetbal hier in Los Angeles. Elke stad die wedstrijden heeft organiseerde zijn eigen openingsceremonie. Dus ook L.A. Ongeveer twee uur voor de eerste wedstrijd Colom- bia-Roemenië is de Rose Bowl al stampvol: 92.000 mensen. Dan start in Amerikaans hoog tempo een fantastische show. Ad les is er, vlaggen en vuurwerk, artisten van wereldniveau, honderden jeugdspelers die de deelnemende landen vertegenwoordigen, het volkslied live gezongen, cle gou verneur die spreekt, straaljagers die laag over denderen, de on vermijdelijke witte duiven en het binnenbrengen van de echte World Cup. Deze hoofdprijs werd op een draaiend en lang zaam stijgend plateau geplaatst, dat ook nog rook en vuurwerk begon te produceren. Het ziet er allemaal even schitterend uiten gaat echt in een heerlijk vlot tempo. Zoals alles hier prima georgani seerd is. Dat kunnen ze wel die Amerikanen. Het imposante sta dion, gelegen tussen golfbanen en parken, is logischerwijze in dit klimaat geheel onoverdekt, maar is ondanks de massa men sen die er in kunnen, toch com pact. Je zit dicht bij het veld en kunt vlot bij je genummerde plaatsen. Wat jammer nou toch weer van die twee Duitsers die voor me zaten op de verkeerde plek. Er dreigde even een relletje, maar de sheriff loste het zelf op en onze vrienden dropen af. De commercie rondom het voet bal overtreft mijn stoutste ver wachtingen. Werkelijk honder den verkooppunten zijn er rondom het stadion voor T- shirts, petten, hamburgers, hot- dogs en cola. Het bezoeken van een wedstrijd is een feest. Men zoekt hier ook niet een bepaalde wedstrijd uit met een favoriet land of zo. Welnee, je koopt een kaartje vooreen WK-wedstrijd en ziet dan wel wie er spelen. Er bij geweest zijn en plezier heb ben is het hoofddoel. En plezier hebben ze, bij de twee wedstrij den die er tot nu toe gespeeld zijn (Colombia-Roemenië 1-3 en Kameroen-Zweden 2-2) was het enthousiasme groot. Het waren ook aarige en voorla levendige wedstrijden waarin van alles ge beurde, met in ieder geval doel punten wat hier toch wel als on ontbeerlijk wordt gezien. Echte kenners zijn de Amerika nen natuurlijk nog niet maar supporters zijn het wel. Neutraal kijken kan niet, je moet voor één van de twee teams zijn. Maar het elftal dat aangemoedigd wordt moet wel winnen, ieder een wil bij de winners horen. Ben je een loser dan ben je niets. Om dat op te lossen is men be paald niet clubgebonden. Het is dan ook geen probleem om aan het begin van de wedstrijd bij Colombia te willen horen en Valderrama tot je idool uit te roepen, om nauwelijks een uur later een ras-echte Roemeen te zijn, die Hagi de nummer 1 van de wereld vindt. Letterlijk even een andere pet opzetten en na afloop even een ander T-shirt kopen. Ik verdenk mensen hier ervan om shirts van alle landen te hebben gekocht. Geen enkel risico. We zullen Orlando Het Nederlands elftal trok zich gisteren terug in de be slotenheid van Lake Nona. De aangekondigde training op het complex van de University of South Florida, waarbij publiek aanwezig mocht zijn, werd op het laatste moment afgelast. Zonder het spiedende oog van de buiten wereld werd een tennistoernooitje afgewerkt. Op de foto wacht Ar thur Numan af wat de service van Frank Rijkaard brengen zal. Emmanuel Amunike behoort tot het Nigeriaanse keurkorps dat tijdens het WK met hoogstandjes veel lof oogst. foto ap ontnemen. Nigeria heeft er de spelers voor om ver te kunnen reiken. Misschien wel tot de fi nale. Dan zit zijn taak er op en gaat hij lekker een half jaartje niets doen. „Ik moet bijkomen van vijf jaar Nigeria. Dat zeggen de artsen ook tegen me. Ik heb een keertje of zes malaria ge had, waar ik allerlei soorten ge neesmiddelen tegen heb ge slikt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25